waaLwij kse en lAnqstRAAtse couRAnt Verbinding Gorkum - Waalwijk - Tilburg is belangrijke zaak Stassar Rode Kruis Hospitaalschip Henry Dunant in Waalwijk Min. De Block antwoordt op vragen J.Teijssen en P.Coppes KOM BI BURGEMEESTER MR. C. BECHT VAN TILBURG: MET 72 PATIËNTEN WERKGELEGENHEID MIDDEN BRABANT Dit jaar aanleg nieuwe weg naar Loon op Zand Bejaarden-recreatie in Waspik Werkgelegenheid P. van Assen Kijkgeld gaat omhoog uit japan geïmporteerde cultivé parels Uitgangshaven volgend jaar in Waalwijk? Uit omgeving Afdeling Exclusieve kleinmeubelen GROTESTRflflT WAALWIJK 4700 Nederlanders in Midden-Oosten De VRIJDAG 9 JUNI 1967 88e JAARGANG No. 46 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent vAn het Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,80 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) TILBURG - „Met betrekking tot de ontwikkeling van de plannen voor Rijksweg 62 naar Gorkum, maken wij ons bezorgd. Weliswaar zal de invalsweg van de provinciale weg ten noorden van Loon op Zand tot de Hasselt rotonde waarschijnlijk einde van dit jaar een aanvang kunnen nemen, doch overigens zien wij ook in deze sector weinig aktiviteit"aldus mr C. Becht, burgemeester van Tilburg, dinsdag tijdens de jaarlijkse persdag. Voor het tiende achtereen volgende jaar vertelde Mr Becht een veertigtal Nederlandse en Bel gische journalisten over de ontwikkeling en de problemen van Til burg en Midden-Brabant. De burgemeester was teleurgesteld dat een goede verbinding van Tilburg naar Waalwijk en Gorkum zo lang op zich laat wachten. „De toenmalige minister van verkeer en waterstaat, de heer Van Aartsen, heeft ons des tijds nadrukkelijk gezegd, dat in 1970-71 met de aanleg van de rijks weg 62 zou worden begonnen. Wij blijven volhouden, dat het voor de ontwikkeling van Midden-Brabant en met name voor het stadsgewest Tilburg een uiterst urgente zaak is, dat de verbinding Utrecht - Gorkum - Waalwijk - Tilburg en vandaar uit naar Leuven en Parijs een hoogst be langrijke zaak is. Niet alleen voor Nederland doch ook voor de Benelux en zelfs gezien in Noord-West Euro pees Verband", aldus Mr Becht. Als einde van dit jaar met de aanleg van de nieuwe weg van Loon op Zand naar Tilburg wordt begonnen zal dat al een belangrijke verbetering voor de verbinding vanuit De Langstraat met Tilburg betekenen. Even voor men vanuit de richting Kaatsheuvel Loon op Zand binnenrijdt buigt de nieuwe weg naar Tilburg. In Tilburg geeft ze aansluiting op een hooggelegen verkeersplein, op de plaats waar de Ringbaan Noord, de Ringbaan Oost Het comité Recreatie Bejaarden heeft drastische wijzigingen aange bracht in de financiële opzet van de organisatie. Vanaf de laatste reis van Waspiks bejaarden kan men spreken van een geheel zelfstandige 'en finan cieel onafhankelijke vereniging die geheel haar eigen boontjes gaat dop pen en af zal zien van de collecties, geldinzamelingsacties e.d. Het feit dat het laatste uitstapje weer bijzonder geslaagd mag heten heeft er beslist wel bijgedragen dat bij de eerste oproep van het comité Recreatie Bejaarden zich 107 be jaarden meldden als lid van de ver eniging van bejaarden en minder va liden. Deze leden gaan per week 25 cent contributie betalen en mogen daarvoor dan gratis deelnemen aan het jaarlijkse uitstapje en gratis ook de wekelijkse sociëteiten bezoeken. Bovendien gaat men starten met een hobbyclub in de blokhut aan de Bem- hardstraat waar de leden van de ver eniging hun hobby's kunnen uitoefe nen. Eenmaal per jaar zal er ook een ontspanningsavond worden georgani seerd, waartoe de toneelvereniging Henri Belletable haar medewerking heeft toegezegd. Uit de opgerichte vereniging zullen 2 bejaarden worden aangewezen als contactpersonen tus- de jaarlijkse collecten zal elk Waspiks lijk moet worden gesteld dat alle bo- vengnoemde activiteiten louter en al leen voor de leden geld. Niet-leden van de bejaarden en minder validen- vereniging kunnen dus voortaan niet meer deelnemen aan de jaarlijkse reis en/of de sociëteit e.d. In plaats van de jaarlijkse collecten zal elk Waspiks gezin in de gelegenheid worden ge steld een steun of donateurskaart te kopen van minimaal 1,-. De stichting Recreatie bejaarden gaat nauw samenwerken met verenigingen die zich eertijds op sociaal terrein be wogen. kruist. Het wordt een diamantkruis punt - 'n kruispunt met 3 lagen - dat honderdduizend auto's per dag kan verwerken. Een dergelijk ver keersplein vindt men alleen nog maar in West-Berlijn. De eerste fase van dit plan wordt dit jaar aan de raad voorgelegd. In 1973 als het gehele project gerealiseerd is zal Tilburg ook beschikken over een aantal nieuwe verkeersaders, dwars door de stad, zoals ook een tweede ringweg. Burgemeester Becht was verheugd in de loop van de maand juni bij de minister van economische zaken de gelegenheid te krijgen 't gehele pro bleem van de oude industriestad en -streek, die over hun hoogtepunt een weinig heen zijn, doch die, met ge ringe investeringen, gezond gehou den kunnen worden, met de minister van economische zaken te kunnen be spreken. „Evenzeer verheugen wij er ons op, dat het mogelijk is geworden op 30 augustus a.s. in een openbare hearing van de commissie van socia le en economische zaken van de Tweede Kamer van de Staten-Gene- raal, ons probleem onder de aandacht te kunnen brengen. Het gaat ons om het behoud, voor zover zulks mogelijk en economisch verantwoord is, van zoveel mogelijk arbeidsplaatsen in de textiel-, de schoenen- en leersector, en het gaat ons om de verlorengaande arbeids plaatsen in die sectoren door herin dustrialisatie, d.i. het aantrekken van nieuwe harmonisch in het nieuwe pa troon Tilburg en van het stadsgewest passende industrieën te vervangen en te doen groeien, opdat de groeiende beroepsbevolking ook in eigen stad en streek arbeid en vreugde in die arbeid kan blijven vinden", aldus mr C. Becht. Voor al Uw BINNENSCHILDERWERK EN BEHANGWERK Boekelaerstr. 60, Waalwijk Tel. 04160 - 3945 Bedrijfsleider Verweij Schildersbedrijf Leerdam, Gorinchem, Waalwijk Per 1 oktober zal de zendtijd op Nederland 2 met 6 uur worden uit gebreid. Dat betekent, dat op werk dagen het tweede net vanaf die da tum om 7 uur begint uit te zen den. Het ministerie van Cultuur heeft besloten te bevorderen dat 't kijkgeld wordt verhoogd tot het wettelijk maximum van veertig gulden (thans 36 gulden). Die ver hoging zou, zo ligt in de bedoeling, per 1 januari 1968 moeten ingaan. SIAIKWSSIRAAT WAALWIJK Met 72 chronische patiënten aan boord meerde maandag in de late namiddag het Rode Kruis-hospitaalschip de J. Henry Dunant af aan een van de kade's van de nieuwe haven te Waalwijk. Het fraaie witte schip met een groot rood kruis op de schoorsteen en de Rode Kruis-vlag in top, was 's morgens in Moerdijk zijn 7-daagse tocht begonnen om via Dordrecht in de Waalwijkse haven te arriveren. Het hoofd van de medische staf, scheepsarts dr G. J. M. Luykx uit Dinther (afd. Veghel), deelde ons desgevraagd mede, dat hij deze functie voor de eerste maal verwilt en dat de haven van Waal wijk ditmaal als ligplaats was gekozen om te inspecteren of de nieuwe haven bij een volgende trip, mogelijk als uitgangshaven zou kunnen gelden. Dat, Moerdijk ditmaal ajs uit gangshaven was gekozen vond zijn oorzaak in het feit, dat de patiënten voornamelijk uit West-Brabant ko men. De volgende boottocht die dit jaar wordt gehouden zal ook vanuit West-Brabant worden ondernomen, doch dan met patiënten uit Breda en omgeving. De vaste staf van het schip be staat uit kapitein Maasback en 2 machinisten, een stuurman, 4 ma- trozen, eon kok en een koksmaat n helpsters. De medische staf wordt gevormd door een arts (Dr. Luijk- se), een hoofdverpleegster (Zr. van Gemert), 4 verpleegsters, 25 help sters en 6 helpers en vervolgens n aalmoezenier (kapelaan Tilman uit Eindhoven). Als gastvrouwe is de ze week aan boord mevr. v. Riems- dijk-Thilips, de voorzitster van de Commissie Brabantse Boottochten. De recreatie wordt verzorgd door mej. Ruigrok, terwijl ook kring- commissaris, de heer Leijsen uit Breda, eveneens de tocht meemaakt. De J. Henry Dunant beschikt over een zeer moderne uitrusting, w.o. radar voor het varen bij dich te mist. Het schip heeft steeds te lefonisch contact met het vaste land terwijl zo nodig een snelle motor- sleep patiënten snel kan afvoeren. Naar de scheepsarts ons mededeel de, gaat het schip in juli een tocht van een week maken, maar dan speciaal voor beademingspatiënten. Behalve het hospitaalschip beschikt het Rode Kruis nog over het Henry Dunanthuis te Zeist, speciaal voor jeugdige zieken en dan voorts de Valkenburg in Gelderland en een bungalow in Someren. Indien nodig kan de J. Henry Dunant 172 pati ënten aan boord hebben. Ditmaal waren de vrouwelijke patiënten in de benedenzalen en de mannelijke in de bovenzalen on dergebracht, doch alleen genoten van het prachtige uitzicht. Het is ontroerend te zien hoe allen zich beijveren om het de zieken naar de zin te maken en uit de ogen van de patiënten straalt dan ook alleen maar grote dankbaarheid, jegens de scheepsarts, de verpleegsters en de helpsters die hen met liefderijke zorg omringen. We werden in de gelegenheid ge steld om de patiënten enkele vra gen te stellen en kozen daarvoor degenen die afkomstig waren uit de naaste omgeving van Waalwijk, daar geen enkele patiënt uit onze eigen gemeente de reis meemaakte. We hadden n.l. een kort gesprek met de heer Bouwens uit Raams- donksveer en met de 51-jarige heer A. Verduin en C. A. Bleijlevens beiden uit Dongen en ook met de heer P. J. Ooyens (70) uit deze ge meente, die reeds 54 jaar aan deze chronische ziekte lijdt. Allen wa ren uiterst voldaan en dankbaar dat zij deze tocht mochten en kon den meemaken en een en al dank baarheid voor de buitengewone verzorging. Wat de ligging in Waalwijk be treft: De jeugddrumband Ons Ge noegen uit Waalwijk was het eerste gezelschap dat op de kade te Waal wijk voor de Patiënten van de Hen ry Dunant optrad met een hart- veroverende show. Met intense be langstelling werd deze show door de zieken gevolgd en het zou de jeugdige executanten goed gedaan hebben, als zij het daverend ap plaus hadden kunnen horen, waar mede de zieken hun optreden be loonden. Ook het optreden voor de zieken van Jong Excelsior uit Sprang-Ca- pelle o.l.v. de heer Overweel viel buitengewoon in de smaak. Aan alle patiënten werd tevens 'n bloe metje aangeboden, terwijl de Huis houdschool uit Sprang had gezorgd voor een fijn zelfgebakken tractatie verpakt in een keurig opgemaakt doosje. Het bezoek aan de patiënten was uiteraard groot, zo groot zelfs, dat de leiding het vriendelijke ver zoek deed, hen zo weinig mogelijk te vermoeien. Met het optreden van de Waal wij kse goochelaar de heer Arie v. Kleef en een koortje van de fam. van den Besselaar uit Tilburg dat de patiënten nog geruime tijd aan genaam bezig hield, werd de avond besloten en keerde langzamerhand de rust weer op het statige fraaie witte hospitaal-schip. Een woord van oprechte hulde mag zeker niet worden onthouden aan de plaatselijke afdelingen van de Kruisverenigingen die ook in Waalwijk voor een zeer afwisselend programma hadden gezorgd en de chronische zieken op de J. Henry Dunant zeer zeker aan zich hebben verplicht. Dinsdagmorgen vertrok de Hen ry Dunant vanuit Waalwijk naar Utrecht, waar werd overnacht. Vanuit Utrecht ging de tocht ver der naar Uitgeest, waar eveneens de nacht werd doorgebracht om vandaar naar Weesp en vervolgens naar Moerdijk te vertrekken. Hier wordt voor de laatste maal de nacht doorgebracht. Zaterdag volgt dan de ontscheping en zit de tocht voor deze chronisch zieke mensen er weer voor een jaar op. Vragen van de heren Coppes (KVP) en Teijssen (KVP), betreffende ver mindering van de werkgelegenheid in de textielindustrie in Midden-Bra bant. (Ingezonden 18 april 1967). 1. Wil de Minister een overzicht ver schaffen van de vermindering van de werkgelegenheid in de textielindus trie in Midden-Brabant sedert 1 ja nuari 1965? 2. Kan de Minister mededelen, aan welke oorzaak dit is toe te schrijven? 3. Kan de Minister instemmen met de zienswijze, dat nu zioh in dit gebied kennelijk moeilijkheden van structurele aard voordoen, welke moeilijkheden nog zijn vergroot door minder gunstige conjuncturele ont wikkelingen een complex van be leidsmaatregelen onmisbaar is om de economische ontwikkeling van dit gebied te bevorderen? 4. Wil de Minister voor dit gebied dezelfde maatregelen van toepassing verklaren als reeds getroffen zijn ter bevordering van de economische ont wikkeling in het noorden des lands, in Zuid-Limburg en in andere stimu leringsgebieden en als wellicht nog getroffen zullen worden ter bevorde ring van de economische ontwikke ling van Twente, welk gebied ook in belangrijke mate te kampen heeft met sterk teruglopende werkgelegenheid in de textielindustrie? 5. Wil de Minister mededelen, of hij eveneens maatregelen op het gebied van de economische mededinging denkt te bevorderen om de moeilijk heden in de textielindustrie op te vangen en verdere moeilijkheden te voorkomen? Antwoord van de heer De Block, Minister van Economische Zaken: 1. Gedurende het jaar 1965 bedroeg het aantal bezette arbeidsplaatsen in het rayon van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Tilburg voor de tex tielindustrie gemiddeld 13 385. Dit jaargemiddelde liep over 1966 met 510 terug tot 12.875. Ultimo januari 1967 bedroeg het aantal aanvragen om arbeidskrachten in deze bedrijfs tak 102, waarbij het merendeels een selectieve vraag betrof, waaraan de meeste werklozen niets of nauwelijks kunnen voldoen. Per 6 febr. jl. be droeg de geregistreerde arbeidsreser ve in de textielsector 169 werkne mers. Bij de waardering van dit laat ste cijfer dient te worden bedacht, dat op genoemde datum aan 198 nog werkzame textielarbeiders ontslag was aangezegd en dat voorts in het gewest Tilburg, met name in de wol industrie, op beduidende schaal werk tijdbeperking wordt toegepast. Op 6 februari bedroeg het aantal daarbij betrokken werknemers in de textiel sector 3055. 2. De uit de bovengenoemde cijfers tot uiting komende vermindering van werkgelegenheid komt naar het oor deel van de ondergetekende voor re kening deels van arbeidsbesparing als gevolg van ontwikkelingen op technologisch gebied, deels van de wollenstoffenindustrie betreft deels van laaggeprijsde invoer uit Italië. 3 en 4. Hoewel de ontwikkeling in de textielindustrie in het gewest Tilburg met een teruggang van het aantal ar beidsplaatsen gepaard is gegaan, heeft zij tot nu toe niet geleid tot het JUWELIER ontstaan van een ernstig structureel werkgelegenheidstekort. Mede dank zij het gunstige vestigingsklimaat is de uitbreiding in de andere indus triële bedrijfstakken 'en in de dien stensector van dien aard geweest, dat de vermindering van werkgelegenheid in de textielindustrie blijkens de tot dusver beschikbare recente gegevens gecompenseerd werd. Mede met het oog daarop ziet ondergetekende onder de gegeven omstandigheden geen aanleiding voor Midden-Brabant stimuleringsmaatregelen te treffen, zoals die in Zuid-Limburg en andere gebieden van toepassing zijn. 5. De textielnijverheid ondervindt verreweg de meeste concurrentie van de textielindustrieën in de andere E.E.G.-landen, in sommige waarvan de textielindustrie van overheidswege wordt gesteund. Het ter ondersteu ning van onze K.R.L.-industrie te voeren beleid wordt in een heden aan de Kamer gezonden nota ontvouwd en toegelicht. Ten behoeve van de strijkgarensector van de wollenstof fenindustrie is met het oog op laag geprijsde invoer uit Italië een beroep op de door artikel 226 van het Ver drag van Rome geboden mogelijkheid tot invoerbeperking bij de E.E.G.- commissie aanhangig gemaakt. Dezer dagen heeft ondergetekende te be stemder plaatse bij herhaling met klem op een spoedige gunstige 'be slissing inzake dit beroep aange drongen. Met financiële bijstand van de overheid wordt voorts in de be drijfsorganisatorisch verband gewerkt aan een analyse van de in deze sector bestaande moeilijkheden en de moge lijkheden om daaraan het hoofd te bieden. Besprekingen over de zeer recente plannen van de wollenstof fenindustrie om met financiële steun van overheidswege voor de kamga- rensector tot een soortgelijk onder zoek te komen, verkeren nog in hun beginstadium. 8 .-+V, Fraaie ladenkastjes in diverse uitvoeringen, zowel in edel- eiken als in noten en wortel noten. Fijn beslag en perfect afgewerkt vanaf H5.00 Afd. Kleinmeubelen, 2e etage. In totaal verblijven er op 't ogen blik 4.700 Nederlanders in Israël en de omringende landen, aldus opgave van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. In Israël alleen zijn er al 3.800, waarvan de helft echter met een dubbele nationaliteit. De Nederlandse ambassades in de be dreigde gebieden hebben machtiging gekregen om evacuatie te adviseren aan landgenoten, als de toestand daar aanleiding toe geeft en vervoer naar veiliger streken mogelijk is.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5