wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt •iö SI MCA GAS uEKKERS RAIFFEISENBANK LANGSTRAAT-WEST Bouwbeleid wordt belangrijk ruimer COMMISSIE GAAT MOGELIJKHEDEN VOOR INSTRUCTIEBAD IN WAALWIJK ONDERZOEKEN van verwarming lil! raad en daad in een vertrouwenskwestie iet WAALWIJK - Het voorstel van B. en W., om de hef fing van rioolbelasting, reinigingsrechten en de op centen op de hoofdsom van de personele belasting te verhogen ondervond nogal wat tegenstand bij de leden van de raad. Tijdens de dinsdag gehouden raadsver gadering spraken de meeste leden er hun teleurstel ling over uit, dat nu opnieuw belastingen verhoogd moeten worden. „We staan als het ware met de rug tegen de muur", zo zei de heer Van Seters. Toen het voorstel na een uitvoerige toelichting van burgemees ter Teijssen in stemming werd gebracht, ging het me rendeel van de raad, noodgedwongen, akkoord. Uit voerig stond men dinsdagavond ook stil bij de nota inzake de bouw van een instructiebad. Men drong er bij het college op aan, om het bad zo snel mogelijk te realiseren. Er werd door de raad een commissie ad hoe benoemd. Deze commissie zal het college van ad vies dienen met betrekking tot de plaatsbepaling, het ontwerp bouwplan en de mogelijkheden van realise ring van een instructiebad in Waalwijk. Bijzonder verheugd was men dat de woningbouwvereniging Baardwijk, met steun van de gemeente, 113 woningen in de zgn. middenklasse gaat bouwen. Ook het voor stel om bouwterrein in het plan Laageinde te verko pen voor de bouw van een wijk winkelcentrum met 57 wooneenheden, werd met instemming begroet. Bad van 25 bi] 10 meter ideaal Contacten Nadelig saldo Belasting verhogingen xcluóieve cLlerenkiecling WAALWIJK de Groot's autobedrijf Stemming Kaatsheuvel Waalwijk Waspik Tel.2205 Tel.2235 Tel.383 spaarbank en alle bankzaken KANTOREN: Raamsdonkveer - 's-Gravenmoer Lage Zwaluwe en Sprang ZITTINGEN Hooge Zwaluwe - Drimmelen en Waalwijk (Grotestraat 24) Slachthuis Debat over de werkgelegenheid in Tweede Kamer VRIJDAG 16 JUNI 1967 88e JAARGANG No. 48 De ïcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureausGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Raad had veel bezwaren tegen verhoging van belastingtarieven (Van onze verslaggever) Over de nota inzake het instruc tiebad werd een levendige discus sie gevoerd. De heer M. van Eijl <Kath. Unie) had liever een nota gezien met alle financiële gegevens. Hij betreurde het dat de afgelopen twee jaar zo weinig is gedaan. Twee jaar geleden werd door de raad reeds een excursie naar een instruc tiebad gemaakt en nu pas wordt 'n commissie ingesteld. Toen ook werd door de hoofden van scholen een geschikte plaats aangewezen. Vol gens de heer Van Eijl zijn de kos ten van aanleg de laatste jaren ge daald. In de nota gingen B. en W. uit van de exploitatie van een derge lijk bad in Roosendaal. De heer v. Eijl was de mening toegedaan dat de kosten heel wat lager kunnen zijn dan wordt opgegeven. „Het bad' moet zo snel mogelijk gereali seerd worden. Volg de taktiek die ook bij de sporthal gebruikt is". De heer Van Seters (Werknemersfrac tie) wilde het bij enkele kantte keningen laten. Zijn fractie was de mening toegedaan, dat het bad ook aan alle eisen moet voldoen. Een bad van d'e afmeting 16 bij 8 me ter vond hij geen zin hebben. Hier aan koppelde hij meteen de vraag of het bad alleen bestemd was voor de schoolgaande jeugd of dat ook de inwoners van Waalwijk er ge bruik van kunnen maken. „Maak geen kikkerbad. De afmetingen 25 bij IC' meter zijn minimaal", al dus'de heer Van Seters, die de ver richtingen van de commissie met belangstelling tegemoet ziet. „Waarom is voor een instructie bad geen sluitende begroting te krijgen. Schakel desnoods de on derwijskrachten in" zo zei de heer De Kort, die verder de suggestie deed' het bad ook in stadsgeweste lijk verband te gebruiken. Ook de heren Brouwer en Meijs juichten de bouw van een instructiebad toe. Burgemeester J. Teijssen wees nog eens duidelijk op het doel van de nota: documentatiemateriaal ver schaffen, dat als gespreksstof moet dienen. De in te stellen commissie moet het college van adVies dienen. B. en W. zullen verder met sugges ties komen. „In de afgelopen twee jaar is wel degelijk alle aandacht aan de plannen voor een dergelijk bad besteedt. B. en W. hebben uit voerige contacten gehad met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Deze vereniging beschikt over een eigen dienst die de bouw van instruetiebaden voorbereidt. Als we met plannen bij G. S. op tafel komen, moeten die toch eerst deze dienst gepasseerd zijn. We hebben alle mogelijkheden afgetast. Nu kan de commissie zijn gedachten hierover laten gaan. Ook hebben we de apparatuur van het badhuis bekeken. Deze is wel in het instructiebad in te passen en heeft dus enige financiële invloed. Echter niet als verwacht". Sprekend over de kosten zei de burgemeester dat deze niet betekenend gedaald zijn. 750.000 tot 1 miljoen gulden is nog altijd nodig. Plastic baden worden wel aangelegd, maar niet door gemeenten. „Er is geen enkel bad in Neder land dat over een sluitende begro ting beschikt. Er zijn altijd maar beperkte inkomsten. Ieder bad brengt een nadelig saldo met zich mee. Het zwembad Het Hoefsven had' het afgelopen jaar een tekort van 55.000,Het sportpark zelfs 170.000,We moeten deze pro- betekent. Het gebouw zal vooral als opvangcentrum voor de jeugd een grote rol in de vereniging gaan spelen. De heer Van Eijl vond het een vervelende kwestie dat de tarieven voor rioolbelasting, reinigingsrech ten en de personele belasting op nieuw verhoogd moeten worden. Hij wilde graag weten of er nu ook van rijkswege een bijdrage te ver wachten is. "De Werknemersfractie heeft", aldus de heer Van Seters, over dit voorstel diepgaande be sprekingen gevoerd. Bij de alge mene beschouwingen in maart heb ben wij onze bezwaren al naar vo- 13 Wijksestraat 25 HEUSDEN Telefoon 04162-165/468 79 jecten niet commercieel bekijken. Ze zijn van groot nut voor de ge meenschap. Naar de mening van de heer Teijssen kan het bad waar schijnlijk ook door de niet school gaande jeugd worden gebruikt. „Dan is het belangrijk als we over een bad van 25 bij 10 meter kunnen beschikken. Het college streeft ook naar deze afmetingen. Het verschil in investering voor een dergelijk bad of een kleiner is gering". Het bad is afgestemd op de be hoefte van Waalwijk, dat ruim 2 duizend lagere school-leerlingen kent. Samenwerking met andere gemeenten leek de voorzitter on waarschijnlijk. Daar is weinig ruim te voor, terwijl ook de afstand een belangrijke rol speelt. Hij zegde toe dat op korte termijn een be spreking met de in te stellen com missie zou plaats hebben, bij welke bespreking ook de directeur van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten aanwezig is. In tweede termijn wees de heer Van Eijl er nog eens op dat men snel moet komen tot dat, wat be reikbaar is. Ook wilde hij graag weten of het college enig idee had tot hoever men kon gaan. De heer Meijs (informeerde nog naar een rijksbijdrage. Burgemeester Teijs sen antwoordde dat uitgegaan werd van een investering van minstens 750.000,Een bedrag dat nodig is wil het bad aan de minimale eisen voldoen. Vervolgens stelde de heer Van Seters voor de heren G. Duijvelaar, M. van Eijl en J. Smits als leden van de commissie te benoemen. Met algemene stem men werden deze drie raadsleden gekozen. Wethouder J. van Hees- wijk gaf nog een korte uiteenzet ting over het doel van het bad huis in het kadër van het bad. Hoe wel het niet van zoveel invloed is, als verwacht, kan 't in ieder geval een belangrijke taak vervullen. Bij de behandeling van ,het voor stel om een clubgebouw voor de voetbalvereniging WSC te bouwen deelde wethouder Van Heeswijk mee, dat dit een afronding van het gehele sportcomplex in Waalwijk ren gebracht. Het is een ernstige zaak. Begrijpt de overheid niet dat door deze verhogingen de arbei ders en de middengroepen zwaar getroffen worden. We worden met de rug tegen de muur gezet .De rijksoverheid speelt met ons. Ze gebruiken deze verhogingen als 'n stok achter de deur". Ook de heer Smits uitte ernstige bezwaren. Iedere gemeente moet dit voor zichzelf kunnen bekijken. Hij vond het irreel dat de overheid hier één norm stelt. In maart héb ben we al ingrijpende verhogingen gehad. In totaal gaan deze belas tingen ongeveer 70 pet. omhoog, in vergelijking met de tarieven van vóór maart. Bezwaren waarbij de heren Brouwer en Vermeer zich aansloten. De heer De Kort vond het een onverkwikkelijke zaak. „Den Haag stelt zijn voorwaarden op een wel zeer dictatoriale wijze. Door de verhoging van de rioolbe lasting worden de Waalwijkse leer looierijen welke industrietak er toch al niet te best voorstaat zwaar getroffen. Kan voor deze looierijen geen uitzondering ge maakt worden, door de tarieven die in maart zijn vastgesteld te laten gelden", zo vroeg d'e heer De Kort. Burgemeester Teijssen wees er op, dat als de tarieven niet ver hoogd worden er bezuinigd moét worden. Er is een begrotingstekort van 520.700,dat mogelijk nog met een tekort van 300.000,kan stijgen. „Uitgaven vragen ook in komsten. Het rijk gaat eerst dan tot uitkering over als de tarieven een bepaald niveau bereikt heb ben. Als deze uitkering niet volgt, hebben we nog meer middelen no dig. Ik kan geen enkele garantie geven, dat een uitkering volgt. On ze heffingen zijn, in vergelijking met andere gemeenten zelfs nog aan de lage kant. We hebben de verhogingen ook zo lang mogelijk uitgesteld. Als we de uitgaven gaan verlagen, wat moet er dan ver laagd worden", aldus de burge meester. De heer Van Eijl zei niet aan de indruk te kunnen ontkomen, dat er door efficiënter werken, bezui nigd kan worden. Hij begreep wel, dat niemand óok het college, de verhoging prettig vindt. De heer Dercksen oordeelde het verstandi ger d'e verhogingen aan te nemen. Dit moeten we doen. Anders zijn de consequenties nog veel groter. Wethouder K. van Laak deelde nog mee, dat het organisatierapport binnenkort door B. en W. bespro ken wordt en dan ook aan de raad ter hand' zal worden gesteld. De totale indruk van het rapport was volgens hem dat er geen grote be zuinigingen mogelijk waren en dat er nergens 'n teveel aan personeel is. Bij enkele diensten is zelfs spra ke van een tekort. Nadat burgemeester Teijssen er op gewezen had dat het maken van een uitzondering voor de leerlooierijen juridisch zowel als technisch onmoge lijk was werd tot stemjning overge gaan. Tegen verhoging van de riool- belasting stemden de heren Westen burger, De Kort, Van Seters, Van den Broek, Smits, Van Noye en Vermeer. Tegen verhoging van de reinigings rechten waren de heren Westenbur- ger, De Kort, Van Seters en Vermeer. Verhoging van de personele belasting kon geen goedkeuring wegdragen van de heren Westenburger, De Kort, Van Seters, Smits, Van Noye en Ver meer. Het voorstel om bouwterrein aan Zeebregts N.V. te verkopen, voor de bouw van den wijkwinkelcentrum in het plan Laageinde werd met instem ming begroet. De heer Van Mossel veld merkte nog op dat door dit voor stel wel blijkt dat het gemeentebe- om stuur alles in het werk stelt Waalwijk vooruitgang te brengen. Dit naar aanleiding van een opmer king van de heer Appels in de verga dering der Kamer van Koophandel. Burgemeester Teijssen zei dat de bouwvergunning reeds verleend was, zodat na de bouwvakantie direkt wordt begonnen. Behalve de winkels komen er ook nog 57 wooneenheden, waaronder een torenflat. Ook het voorstel tot verkoop van grond in het plan Groenewoud aan de woningvereniging Baardwijk voor de bouw van 113 woningen in de z.g. middenklasse en 46 garages werd met instemming begroet. De heren Duyvelaar, Smits en Van Eijl juich ten het initiatief van het college toe. De burgemeester zei dat over de toe wijzing van de woningen door de bouwvereniging en het gemeentebe- V '\v: - - yL ':-'**•* x want verzekeren is een vertrouwenskwestie, onze bank helpt u met uw verzekeringsproblemen, wij gaan voor u na wat in uw geval belangrijk en voordelig is. want uw belangen staan bij ons voorop! onze bank zal u graag van advies dienen Dezer dagen is een beschikking van de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening te verwachten, die bepaalt dat er met ingang van 1 juli a.s. geen rijksgoedkeuring meer nodig zal zijn voor de bouw, de uit breiding etc. van een aantal bouw werken, zo deelt het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening mee. Het gaat om ongesubsidieerde wo ningen, boerderijen en andere agra rische gebouwen, kerken, alsmede voor de uitvoering van werken tot en met f. 10.000, - aan andere gebou wen. Deze maatregel geldt voor het gehele land. Verder worden in de provincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland en Overijssel de bestaande grenzen verruimd voor het verlenen van rijksgoedkeuring voor die bouwwerken, waarvoor een rijks goedkeuring nog vereist blijft. In de- stuur nauw overleg gepleegd zal wor den. Naar aanleiding van de vraag van de heer Van Eijl of het noodza kelijk was, dat alle woningen dezelf de inrichting kregen deelde de voor zitter mee, dat hier bijna niet aan te ontkomen valt. De heer Van Seters benadrukte nog eens dat ook woningen voor minder draagkrachtigen van groot belang zijn. De heer Smits drong aan op de bouw van bejaardenwoningen. Tot slot merkte wethouder Van Heeswijk nog op dat uit de belangstelling die be- lgeers voor dergelijke projecten in Waalwijk een attractief woonklimaat heeft. Enige discussie ontstond ook nog over het voorstel om de heer P. Ro denhuis tot waarnemend direkteur van het slachthuis te benoemen. De heer Van Seters zei blij te zijn dat er een grote kans is dat het slacht huis voor Waahvijk behouden blijft. Hij drong aan op een nieuw beleid. De heer Smits informeerde wie er plaatsvervangend direkteur wordt, als de heer Rodenhuis in augustus tot direkteur wordt benoemd. „Beleid is een spel dat van twee kanten moet sluiten. Het college streeft naar een zo groot mogelijk sa menspel", aldus wethouder Van de Hoven, die zei dat er geen direkte behoefte aan een plaatsvervangend direkteur is. Een groot samenspel als in het verleden het geval is, werd door alle raadsleden toegejuicht. De overige agendapunten werden zonder op- of aanmerkingen door de raads leden goedgekeurd. ze provincies zullen vanaf 1 juli - De gemeentebesturen bevoegd zijn rijksgoedkeuring te verlenen voor werken tot en met f50.000, (thans f. 25.000, - - de hoofdingeneurs-directeuren van de Volkshuisvesting en Bouwnij verheid resp. de gemeentebesturen van Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam werken tot en met 500- duizend gulden kunnen goedkeu ren (thans f300.000, - Tot deze werken behoren ook de in dustriegebouwen, waarvoor tot nu toe aanvragen door het departement zelf worden behandeld, indien de bouw som meer dan f. 50.000, - bedraagt. In de niet genoemde provincies geldt reeds december '66 een vrijer bouw beleid. De situatie op de bouwmarkt maakt het verantwoord deze maatre gelen te nemen. Door deze maatrege len wordt een snelle afdoening van plannen mogelijk gemaakt, waarop o.a. in de regeringsverklaring van 18 april jl. wordt bedoeld. Verwacht mag worden ,dat dientengevolge een bijdrage zal worden geleverd tot ver hoging van de totale bouwproduktie. Het kabinet-De Jong heeft voor dit jaar geen cent meer te verteren voor de bestrijding van de werkloosheid. Minister De Block (Economische Za ken) zei tijdens 't werkgelegenheids- debat in de Tweede Kamer, dat het niet verantwoord is nog meer geld uit te trekken. Minister Roolvink (Sociale Zaken) deed de toezegging dat de 100-mil- joen, die de regering nog achter de hand heeft gehouden, op tafel zou komen als de cijfers over de werk loosheid in juni geen keer ten goede laten zien. Mr De Block zei dat de betalingsba lans er dit jaar ongustiger uit zal zien dan was geraamd door het Centraal Planbureau. In de eerste vijf maan den van het jaar is er een tekort op de lopende rekening van enkele hon derden miljoenen. De export bedroeg in april en in mei 84 resp. 85 pro cent van de invoer, wat te weinig is. Bovendien zijn geen besparingen aan wezig waaruit extra-geld gehaald kan worden voor de bestrijding van de werkloosheid.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1