wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Brandende voeten vaak onze eigen schuld <cBogaertó to :orm Twee zilveren jubilarissen gehuldigd bij Fa. Blok van Heijst ampe 5 J0t ampe Laat Uw bril »an tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS I meubelen OPEN OOG Goed resultaat voor W. v. Cromvoirt tijdens nationaal kampioenschap BINNENZOOL IS BELANGRIJK ONDERDEEL VAN DE SCHOEN uitsluitend verkrijgbaar bij JEUGDBILJART Soepel Leer Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen Wisselen van Complete Woning inrichting Landbouwer drinkt dodelijk vergif Vakmanschap belangrijk Geschenken Dank In Tilburg: 17.000 man in de bouw zonder werk VRIJDAG 16 JUNI 1967 88e JAARGANG No. 48 --T vmti t Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069637 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20-f 10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" op de voet tv- Y3V.' i: Wanneer men de doorsnee man of vrouw zou vragen: Wat is nu de binnenzool van e'en schoen? dan zouden we er heel wat om durven verwedden dat tien tegen één het inlegzooltje aanwijst. Dat antwoord is dan zowel fout als triest, want van elke schoen is de binnenzool een van de belangrijkste onderdelen. Toch zal niemand zich daar bij het kopen van schoenen bijster veel van aantrekken. Schoenen kopen we omdat we ze mooi dan wel 'hip' vinden, omdat de kleur ons aan staat, omdat ze de moderne vierkante neus hebben of misschien omdat ze nog net de naaldhak hebben, waar we de stad voor hebben afgesjouwd. Hebben we ook nog met de porte monnee rekening te houden ('en wie heeft dat met?) dan buigen we eens aan het leder, knikken goedkeurend tegen de dikke „spekzool"bekloppen het glanzende plastic zooltje, zeggen lekker sterk" en komen tenslotte moe, maar zeer tevreden met de mo- dische aanwinst thuis. Daar schoppen we dan de schoenen die we droegen van onze brandende voeten, schieten in slofjes en geven als reden voor deze brandende voeten op dat „we de hele middag ook heb ben gelopen en dat het bar is zo moe je van winkelen wordt'. En daar mogen we onze onderdanen zich dan mee tevreden stellen, waarbij dan wel wordt vergeten dat we ze hebben om te 'lopen. Weinigen die zich de moei te geven om eens te kijken of de na righeid soms van de schoenen komt. We zijn zelfs zo dat we nog eer der kijken naar wat naaldhakken onze vloerbedekking dan onze voeten aan doen. Bijzonder onlogisch, want onze vloerbedekking kunnen we desnoods vernieuwen, maar met onze voeten moeten we een heel leven doen. Een goede schoen mogen we de voet dan wel gunnen en daarom onze aandacht ook voor de binnenzool. Want de bin nenzool vormt immers 'het centrale elementen van de schoen. Alles 'erboven' en 'eronder' zit er aan vast. Het is daarom juist de bin- nenezool (de zool onder het inleg zooltje dus), die aan zoveel goede eigenschappen zal moeten voldoen. De binnenzool zal niet alleen voor ons plezier, maar ook voor een deug delijke schoen die in vorm moet blijr ven, sterk en toch soepel moeten zijn. Maar nóg belangrijker zijn de eigen schappen die de binnenzool moet heb ben voor het welzijn van onze voeten. Voeten scheiden, vooral als ze in be weging zijn, vocht af. En wie zou willen zeggen: „Nou ja, dat beetje" zal ervan opkijken als we vertellen dat dit voor een voetzool in vier uur tijd 25 tot 40 gram kan bedragen. Dat is zoiets als een borrelglas vol. Dat vocht zal allemaal moeten worden afgevoerd willen we er geen narig heid van ondervinden, waarvan bran dende voeten nog maar een voorbeel- tje is. Het wordt meteen duidelijk waarom de binnenzool belangrijk is, want deze zal een groot deel van dat vocht moeten verwerken. Het boven- leder kan dat niet op zijn eentje. Al is dat leder nog zo soepel gekozen, aan de soepelheid alleen hebt u niet veel. Leder heeft heel wat meer ei genschappen. „Leer ademt" zegt men dan. Daar wil men mee zeggen dat het waterdamp opneemt en weer „naar buiten stuurt" en dat is een bijzonder belangrijke eigenschap. Want wat gebeurt er met al die da gelijkse borrelglaasjes vocht? Men heeft dat eens gemeten. Van alle vocht dat de voeten en speciaal de voetzool afscheiden, wordt een gedeelte, dank zij de warmte die de voeten vrijgeven omgezet in water damp. De helft daarvan verdwijnt vlot uit de schoen door de pompbeweging die bij het lopen steeds wordt ge maakt. Van de resterende 50% zoekt slechts 10% zich als waterdamp een weg door het leder van de schacht (leer is goed waterdampdoorlaatbaar), maar met de overige 40% zou men blijven zitten ware het niet dat leder juist die veel belangrijker eigenschap heeft veel waterdamp binnen in de schoen te kunnen absorberen. Zo hebben onderzoekingen aange toond, dat de echtlederen binnenzool in vier uur tijd gemakkelijk 35 tot 45 gram vocht kan opnemen. De meeste voor die binnenzool gebruikte ver vangingmaterialen kunnen dat niet of slechts in zeer geringe mate. Daar- Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 i Maandag de gehele'd.g geopend, dinsdag de gehele dag gesloten naast is het leder opgebouwd uit ve zels, die kriskras door elkaar lopen en in elkaar grijpen. Het nat worden werkt als een soort smeereffekt, maar uiteindelijk blijft de lederen binnen zool droog aanvoelen. Door het vocht gaat het wat uitzetten, zodat het als het ware „meegaat" met de voet. De echt lederen schoen zal dus nooit gaan knellen. En het leder raakt niet verzadigd, (waarbij we het uiteraard over normaal gebruik hebben), want zodra we de schoenen uit hebben ge daan geven zij het vocht weer aan de omgeving af. Hiermee is meteen het geheim ver klaard waarom het goed is elke dag van schoenen te wisselen. Want ook al voelt leder volkomen droog aan, het zal de rust benutten het opgeno men vocht weer „af te geven", zodat de schoenen aan de voet hun bescher mende taak weer „fris" kunnen ver vullen. Een beschermende taak die leder van nature heeft, want leder is een gelooide huid. Hoe knap ver vangingmiddelen ook zijn gemaakt - en ze zijn knap gemaakt - de natuur zullen zij niet kunnen verbeteren. TILBURG PIUSPLJEXN 26-SS tel. 83080 Busdiensten Ifjn 2 en 8 ■toppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur Het afgelopen weekeinde heeft de 74-jarige landbouwer J. Kerkhofs uit de Heeserstraat te Maastricht per on geluk zichzelf vergiftigd. Toen hij zaterdag van het land terug kwam nam hij een slok uit een limonade flesje dat in de stal stond. Direct na dat hij de vloeistof had ingeslikt merkte de man dat 't een zwaar land- bouwvergif was. Onmiddellijke over brenging naar het ziekenhuis heeft niet meer mogen baten. Het was maandag j.l. 25 jaar geleden, dat de heren A. Maas en P. Hensen bij de fima Blok-v. Heijst Schoenfabrieken te Waal wijk in dienst traden. Deswege werd hen ten prive-kantore der firma door directie-, staf-, ondernemingsraad 'en af delingsper soneel een hartelijke hulde bereid, waarbij ook de familieleden van beide jubi larissen tegenwoordig waren. Het is bijzonder prettig, aldus een der directuren, de heer B. Blok, in deze rusteloze tijd, een rustpunt te vinden en even stil te staan bij een jubileum, ditmaal zelfs een twee-voudig jubileum. Op zo'n dag als deze is het de ge woonte om terug te blikken. We zien dan, dat de beginperiode van deze 25 jaar ook niet bepaald een rustige was jaar 1942 in het hard van de oorlog maakten beide jubilarissen schoenen van biezen. (Volgens beide een tijd om nooit, te vergeten). Het vaak negatieve van het toen malige tijdsbeeld, aldus de directeur, is sindsdien wel omgezet tot een schep positief, dat vandaag 1967 aan dui delijkheid niets te wensen overlaat. Kon toen een biezenschoen, door in een emmer water te dompelen, ge kneed worden van linker- tot rechter schoen, nu komt het aan op de grootst mogelijke accuratesse en in ons fabri kaat vooral vakmanschap, om in top mode én als kwaliteitsproduct op te blijven vallen tussen het grote en mijns inziens voorlopig blijvende aan bod, van vooral buitenlandse artike len op een geheel nieuwe markt die we EEG noemen. In deze maatschap pij, waarin de jongeren op een niet altijd te begrijpen wijze, zo'n domi nerende rol spelen, tonen jullie van daag, als ouderen een voorbeeld van stabiliteit, die alleen kan zijn opge bouwd uit plichtsbetrachting, verant- woordelijksheidsbesef en liefde voor je werk. Het zijn dit soort eigenschap pen, die het zo prettig maken met jul lie samen te werken. Niet voor niets maken jullie deel uit van de onder nemingsraad. Jullie hebben een ge meenschappelijke prettige eigenschap aan de orde zijnde zaken of proble men op een steeds openhartige wijze mede te regelen en tot oplossing te brengen. Wij danken jullie dan ook bijzonder voor de wijze waarop ge als ondernemingraadsleden hebt bijgedra gen tot de goede sfeer in ons bedrijf. Als stoffelijk beivijs van waarde ring bood de directeur een couvert met inhoud en het traditionele gou den horloge met incriptie aan. De echtgenoten van de beide jubilarissen mochten delen in de hulde door de aanbieding van een boeket fraaie an jers. De heer S. Koken, chef van de fi- nisch-afdeling waarin beide jubilaris sen werkzaam, sprak enkele zeer waarderende woorden en hoopte nog vele jaren met hen samen te kunnen werken. Namens de collega's felici teerde de heer G. Brok terwijl ook de leden van de ondernemingsraad ge lukwensen aanboden bij mcmde van de heer Brok. Beiden boden naast ge lukwensen enkele geschenken aan. Hierna spraken beide jubilarissen een afzonderlijk dankwoord, en zei den dankbaar, heel dankbaar te zijn jegens directie en personeel. Zij GESPREKSWANDELTOCHT 1967 Zondag 11 juni was ie er weer: de gesprekswandeltocht Grasduinen die dit jaar voor de 2e keer werd georganiseerd en zeker zo goed is geslaagd als vorig jaar. Bij goed weer werd 's-morgens gestart en al vlug kwamen we in diverse gesprekken flink losOok in de verschillende rustpauzes werd onder het verorberen van een broodje ,,zand" gezellig gebabbeld. Het grote thema van deze dag was ,,de wereld in nood". We hebben hier bijzondere aandacht aan besteed. Mctar we waren allen toch wel van mening dat er ook nog veel nood zit bij en rondom onszelf. Vooral de omstandigheden op en om ons werk kwamen bijzonder aan de orde. Velen van ons waren n.l. van mening dat aan de verhouding werkgever-werknemer nog wel wat te veranderen valt. Het zou ons dan ook bijzonder welkom zijn hier eens wat nader op terug te komen liefst in de vorm van een teach-in waarbij ook van werkgevers-zijde belangstelling wordt gevraagd. Ook waren we van mening dat ons goede kontaktblad „de Gras- duiner" zeker moet blijven bestaan en liefst gevuld met copy van allerlei aard. Na het serieuze gedeelte van de dag te hebben afge sloten met een gebedsdienst kwamen de spieren nog eens extra los op de dansvloer. Ook de prijzen die door vele zaken in Waalwijk en omstreken gratis waren geschonken werden op een gezellige manier verloot. Daarom vanaf deze plaats zeker ook een woord van dank aan deze gulle gevers. Al met al dus een fijne en vooral intressante dag waarop je op een gezellige manier iets kon opsteken van de wereld rondom ons heen. Een enthousiaste deelneemster MARIAN SPERBER P.S. Aalmoezenier van Berkel gaat van donderdag 15 juni tot en met vrijdag 23 juni op Lourdesbedevaart met de vrou wenbeweging van het N.K.V. 'en is dus in deze dagen niet bereikbaar. Aan het Nationale Kampioenschap extra klasse libre dat in het Jeugd- biljart-centrum te Nijmegen is ge houden werd o.m. ook deelgenomen door de 18 jarige Wim van Cromviort lid van de B.V. B.S.V. te Waalwijk. Hoewel de jeugdige Waalwijker geen kans zag om het kampioens schap op zijn naam te brengen, heeft hij een uitstekend figuur geslagen tussen deze jeugdige Nederlandse top-biljarters. Hij speelde één partij met een gemiddelde van 71 doch on danks dit hoge gemiddelde verloor hij deze partij tegen de kampioen de jeugdige 18 jarige Klinkert uit Am sterdam die de partij van 350 caram bole in drie beurten uitmaakte. In de ze partij maakte Wim een serie van 206 carambols. Men kon spreken over een sterk bezet tournooi, als men weet dat het gemiddelde normaal loopt van 11-20 en de kampioen het tournooi won met een gemiddelde van 43.25, no. 2 met een gemiddelde van 34 eindigde en no. 3 met een gemid delde van 32. Wim van Cromvoirt eindigde met een algemeen gemiddel- Cc, mag U niet links (of rechts) laten liggen, als U in TIL- burg op zoek bent naar iets ENIGS-EN-APARTS VOLOP KEUS jumpers, pantalons, nylons, vesten, blouses, rokken, kraagjes, shawls enz. enz. ONZE LEUS kwaliteit, service en exclusiviteit. Heuvelstraat 14 4 noemden de prettige verstandhouding die er in het bedrijf heerst en hoop ten tot hun pensioengerechtigde leef tijd hieraan mede te mogen werken. Tevens dankte zij voor de waar derende woorden tot hun gericht en voor de waardevolle geschenken. de van 19.75. Het tournooi was pri ma georganiseerd en de partijen wer den gearbitreerd door jeugdbiljarters. Na afloop ontvingen alle deelne mers een asbak en een herinnerings vaantje. Het tournooi werd besloten met een koffietafel. Al met al een uitstekende propaganda voor het jeugdbiljart, dat voor de toekomst veel belooft. Het bouwvak is de bedrijfstak met de meeste werklozen. Eind mei wer den hier 17-duizend man zonder werk geteld. Zevenmaal zoveel als 1 jaar geleden. Dit aantal is ongunstig beïnvloed door de grote groepen los se arbeiders, die in de bouw plegen te werken en door de terugloop van de pendel naar Duitsland, die in maart 14 duizend man bedroeg, ne genduizend minder dan in maart 1966. De grote jeugdwerkloosheid is te vens een speciaal facet. Het aantal werkloze mannen en vrouwen tot 23 jaar bedraagt een kwart van het to taal, evenveel als het aantal werklo zen boven de vijftig jaar. Eind mei waren 1500 buitenlanders werkloos. Ongeveer 75 duizend zijn er in Ne derland waarvan tweederde komt uit de landen rond de Middellandse Zee en ongeschoold werk doet. Hiervoor zijn in Nederland niet of nauwelijks mensen te vinden. De regering heeft dit jaar verschil lende maatregelen genomen ter be strijding van de werkloosheid waar van de belangrijkste zijnDriehonderd miljoen voor de probleemgebieden, waarvan 100 miljoen extra uit de schatkist moet komen. Steunverlening aan de textielindustrie door het: ver lenen van kredietgaranties tot 150 miljoen. Steunverlening aan de Scheepsbouw.. Twintig miljoen extra voor aanvul lende werken. Extra faciliteiten voor de vestiging van nieuwe industrien in het noorden. Tenslotte onderzoekt de regering welk beleid de komende maanden moet worden gevoerd, om voorbereid te zijn op een verdere ver slechtering van de economische situ atie. Aan het slechter worden van de situatie is volgen het kabinet De Jong bijna niet te ontkomen.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5