waalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Uitkeringen voor bejaarden, weduwen en wezen omhoog BURGEMEESTER H. WELLING"HET WORDT HOOGTIJD DAT HIER IETS KOMT" OPEN OOG van i r iteno WASPIK - „De cost gaat voor baet uit. We zullen on ze gemeente leefbaar moeten maken. Tenslotte ver vullen we in streek- en stadsgewestelijk verband ook de functie van woongemeente. In iedere gemeente moeten onspanningsmogelijkheden zijn. Zeker in een woongemeente. Het wordt dan ook hoog tijd dat hier iets komt. Het is zelfs van meer dan plaatselijk be lang", zo vertelde ons burgemeester H. C. Welling van Waspik toen wij bij hem informeerden naar de recreatie- en ontspanningsmogelijkheden in zijn ge meente. Enige tijd geleden heeft de gemeenteraad van Waspik een krediet beschikbaar gesteld voor het la ten vervaardigen van 'n ideeënschets door de Ned. Hei de Mij., van de mogelijkheden die de zandput', een grote waterplas, even buiten het dorp, biedt. Het ge meentebestuur van Waspik zou hier graag een recre atiegebied van maken. In het 3800 zielen tellende Was pik wordt de laatste jaren trouwens hard gewerkt aan allerlei - noodzakelijke - voorzieningen. Een van de laatste wordt de nieuwe lagere school in Waspik-Bo- ven. De plannen voor dit schoolgebouw aan de Kar melietenstraat zijn rond. Het wachten is alleen op 'n gunstige financiëringsregeling. Burgemeester Welling heeft goede verwachtingen dat de jongens en meisjes uit het kerkdorp met ingang van het schooljaar '68-'69 in deze school terecht kunnen. Bij uitstek geschikt voor waterrecreatie Gemeenschaps huizen Industrie Woningbouw Nieuwe school in Waspik-Boven Omzetbelasting mag worden doorberekend cJ-tereyikleclincj A.- 7.'. WAALWIJK Yextiel-Unie ont slaat 85 man Ton uit kluis in Apeldoorn gestolen VRIJDAG 30 JUNI 1967 88e JAARGANG No. 52 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent o v^n het Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20 10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,b,ij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8. tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Waspik heeft plannen voor groots recreatiegebied aan de zandput (Van onze verslaggever) Door de aanleg van de nieuwe Langstraatweg van Waalwijk naar Raamsdonksveer is onder de gemeen te Waspik, even buiten het dorp voordat men vanuit Waalwijk Waspik binnenrijdt, een grote plas water ont staan. Dit 'meer' van 9 ha. lijkt het gemeentebestuur van Waspik bij uit stek geschikt voor de zgn. 'natte re creatie'. De Heide Mij gaat de moge lijkheden hiervoor onderzoeken. 'In deze hoek zijn niet veel recrea tiemogelijkheden. De plas biedt alle kans. Men zou er een gedeelte van als zwembad met zandstrand kunnen in richten, men kan er op varen en door een verbinding met het open water te maken kan een prachtig beschutte binnen-jachthaven worden aangelegd. Ook voor vissers zijn er alle mogelijk heden. Als er dan nog een camping bij komt hebben we een prachtig ob ject, waaraan grote behoefte bestaat. De provincie is eigenaresse van de grond, maar in principe hebben we van deze instantie al de toezegging dat men bereid is de grond aan de ge meente over te dragen. Als de Delta werken zijn uitgevoerd, zie ik goede mogelijkheden voor een verbinding met het open water. Dat er belang stelling voor bestaat, betwijfelt nie mand. Zonder dat er voorzieningen zijn liggen 's zomers op het natte ter rein zo'n 40 tot 50 boten. Wat wil men zo vlak bij de Biesbosch. Het terrein rondom het water is gunstig gelegen. Via de afritten van De Lang straatweg komt men bij het industrie terrein waar een insteekweg naar de put ligt". De heer Welling oordeelt het hoog tijd dat er in zijn gemeente iets komt. De zwembaden in de direkte omge ving, Capelle en Raamsdonksveer, zijn te klein voor meer dan plaatselijk gebruik. Daarbij komt nog dat het zwembad in Capelle zondags geslo ten is, terwijl de inwoners van Was pik juist op deze dag veelal willen gaan zwemmen of zonnebaden. De heer Welling is er wel van overtuigd dat realisering van dit object een ho ge investering vraagt. Voor de leef baarheid van de gemeente vindt hij 't een dringende zaak. Ook het gemis van een sporthal doet zich in Waspik erg voelen. „We bezitten een goede gymnastiekzaal. Deze is alleen geschikt voor het gym nastiekonderwijs voor de scholen. Onze sportverenigingen zijn aange wezen op andere gemeenten. De hal in Sprang-Capelle, slechts 5 km van ons dorp, zou bij uitstek geschikt zijn. De afstand speelt immers geen rol. Daar doet zich echter weer de moei lijkheid voor van zondagssluiting, wat ik persoonlijk jammer vind. Een goede zaalaccomodatie is voor iedere gemeente belangrijk. Juist dan kan ook het verenigingsleven goed op gang komen. Waspik is twee gemeen- schapshuis(jes) rijk. Vooral Waspik- Boven heeft een leuk gebouwtje, dat voor die parochie groot genoeg is. Voor het geheel zijn beide zaaltjes echter te klein en ook dat is burge meester Welling een doorn in het Burgemeester Welling vindt het hoogtijd geworden dat zijn gemeente leefbaar wordt, doordat er dus allerlei voorzieningen getroffen worden Even buiten Waspik ligt een grote zandput van 9 ha. Een bij uitstek geschikt object voor waterrecreatie oog. Een goed gemeenschapshuis be hoort tot de wensdromen, die moeilijk in vervulling gaan. De twee gemeen schapshuizen zijn namelijk met over heidsgelden gerestaureerd. De bouw van een nieuw gemeen schapshuis, met overheidssteun, is dan ook moeilijk te verwezenlijken. Wat er wel gaat komen is een tennis baan in het nieuwe uitbreidingsplan. Daar komt dan ook een speelterrein bij. Graag zou het gemeentebestuur het sportcomplex 'Elzenhagen' uit breiden, maar dat is, stedebouwkun dig gezien, een onmogelijkheid. De voetbalvereniging 'Waspik' houwt op dit complex momenteel zelf een kan tine. 'We trachten ook wat groen in deze haast eindeloze polder te krijgen. Het dorp moet wat aangekleed worden. We planten daarom ook bomen en heesters. De grens van het nieuwe plan wordt gevormd door bomen. De jeugd van Waspik kent nog maar weinig bomen en struiken. Daarom wordt ieder jaar de boomfeestdag ge organiseerd. De jeugd leert dan het groen waarderen. Dankzij de mede werking van Staatsbosbeheer en de ruilverkaveling slagen we er in de groenvoorzieningen te treffen". De gemeenteraad heeft destijds het rapport van de streekraad Tilburg, waarin Waspik de functie van woon gemeente gekreeg toegewezen, onder voorbehoud aanvaard. Men stelde toen in de raad wel de eis dat de ge meente een basisindustrie zou hebben. Daar is het industrieterrein een uit vloeisel van. Ongeveer 9 ha van de 20 ha is uitgegeven. Deze nieuwe in dustrieën bieden zo'n 200 arbeids plaatsen, waarbij dan nog de reeds bestaande Waspikse industrieën ko men. Het grootste gedeelte van de in woners werkt buiten de gemeente, voornamelijk in Waalwijk. 'Dat is voor een woongemeente helemaal niet erg. Een bepaalde basisindustrie is wel nodig. Dan kan een eventuele te rugslag tenminste worden opgevan gen", aldus de heer Welling. Het zit Waspiks eerste burger wel dwars dat zijn woongemeente ieder jaar een klein contingent krijgt toege wezen. 'Toch wordt er wel gebouwd. Er zijn maar weinig gemeenten, waar meer premie- en vrije-sector woningen dan woningwetwoningen worden ge bouwd. Als alles mee zit worden er dit jaar 70 woningen afgewerkt. Het is jammer dat de regering er niet naar streeft om de woongemeenten meer woningen toe te wijzen dan de industrie gemeenten' Het bungalowpark 'Hof van Pola- nen' wacht op uitvoering. Hier is straks plaats voor 25 bungalows. De grote moeilijkheid is ook hier de fi nanciering. In het uitbreidingsplan, goed voor 260 woningen, zijn er 80 gerealiseerd. Met de bouw van 9 wo ningen hoopt men binnenkort te kun nen aanvangen. 'Reden tot klagen heb ik niet. Het kan in de woning bouw echter nooit vlot genoeg gaan. Dat zullen mijn collega's wel willen beamen. We liggen met onze grond prijs, ten opzichte van de buurge meenten aan de lage kant. Dat stimu leert de zelfbouwers', aldus burge meester Welling. Ook de jeugd wordt in Waspik niet vergeten. De Stichting Jeugdbe- langen organiseert op gezette tijden evenementen. Deze week wordt er 'n avond-driedaagse gehouden, voor 15 juli staat er een zomerkamp op sta pel. Burgemeester Welling, voorzitter van de Stichting, betreurt het dat er van de zijde van de ouders zo weinig belangstelling voor de aktiviteiten van deze stichting bestaat. 'Als we meer accomidatie hadden konden we nog veel meer voor de jeugd doen. Maar voorlopig mogen we toch niet klagen'. Waspik kent een lagere jongens- en meisjesschool, een prot.-chr. lagere school en een kleuterschool. De oude jongensschool gaat verdwijnen en wordt opgenomen in de meisjes school, die wordt uitgebreid. Waspik- Boven krijgt een nieuwe lagere school. De plannen doorvoor zijn afgerond. Als het geld verkregen is wordt nog dit jaar met de bouw aan de Karme lietenstraat begonnen. Met de ingang van het schooljaar 1968-'69 hoopt men de jongens en meisjes uit dit kerkdorp hierin onder te kunnen brengen. Het wordt een modern ge bouw naar ontwerp van de architec ten A. van Huiten en ir M. Schiks uit Waalwijk. Het worden drie blok ken van elk 2 klassen met los daar van een ontvangruimte, de leraren- en leermiddelenkamer. Behoefte aan b.v. een huishoud- of ULO-school heeft Waspik niet. 'Die zijn er in de directe omgeving voldoende. Over 't onderwijs in onze gemeente ben ik ruimschoots tevreden', zo besluit bur gemeester Welling. RAAM EN DEUR OPEN Impressies opgedaan uit verslagen van groepsbijeenkomsten. Een en ander is door mij enkel en alleen opgetekend om te signaleren wat de mens in zijn bedrijf bezighoudt: 'wanneer mijn werk niet behoorlijk gewaardeerd wordt, kan ik ook geen verantwoording op brengen voor mijn werk 'als 't over verstrekken van koffie gaat of over het te laat komen, mag er volgens mij geen verschil bestaan tussen fa- brieks- en kantoorpersoneel' 'de klacht van de werkgever over lijntrekkerij en nonchalant omspringen met machines, ligt aan de zeer slappe leiding in vele bedrijven. Het opleiden van goed leidinggevend per soneel, dat weet wat tactisch optreden betekent, is brood nodig' 'Fusies dienen dan pas te geschieden, wanneer men beseft dat 't opdoeken win machines en mensen niet hetzelfde is'. 'Het 'wat kan het mij schelen' viert bij teveel arbeiders hoogtij' 'We hebben behoefte aan een eerlijk samenspel. De beste bedrijven kennen een goed arbeidsklimaat. Daar gaat het goed. Daar kan de één een wit overhemd en de ander een overal dragen' 'Ze moesten eens weten hoe verschrikkelijk moeilijk het is om het iedereen naar de zin te maken. Ik zou willen dat veel werknemers verder keken dan mijn witte Chevrolet, mijn gave handen en mijn wit overhemd' Het B.A. is er niet, zoals men wel eens meent, om kleine brandjes met leedvermaak aan te wakkeren. Wel gevoelt het af en toe de be hoefte om ramen en deuren open te zetten. Namens het Bedrijfsapostolaat, Albert Megens In juli ontvangen bejaarden, we duwen en wezen een drie procent hogere uitkering. Deze drie procent is een voorschot op een verhoogde uitkering die later deze zomer pas definitief kan worden vastgesteld. De kinderbijslagen zullen eveneens stijgen. Wat de uitkeringen van AOW en AWW betreft, deze kunnen pas worden verhoogd als gedurende 6 achtereenvolgende maanden het in dexcijfer van de lonen met meer dan drie procent is gestegen. Daar de laatste verhoging nog geen zes maanden is verlopen, kunnen der halve de uitkeringen nog niet offi cieel worden herzien. Om bejaar den en weduwen niet te lang te laten wachten op hogere uitkerin gen heeft minister Roolvink van Sociale Zaken beslist, dat per 1 juli een voorschot zal worden gegeven. Per 1 juli krijgen alle werknemers In verband met de verhoging van de omzetbelasting per 1 juli met 20 opcenten heeft het ministerie van economische zaken meegedeeld dat de verhoging doorberekend mag worden in de prijzen. Daarbij dient bij de industrie, de groothandel, het ambacht en de dienstverlenende bedrijven de daar uit resulterende prijsverhoging per artikel of dienst beperkt te blij ven tot het geldbedrag van de ver hoging der omzet belasting op dat artikel. Voor de detailhandel bete kent dit dat geen verruiming van de vóór 1 juli 1967 geldende geld- marges dient plaats te hebben. De minister van economische zaken heeft de economische controledienst opdracht gegeven er nauwlettend op toe te zien, dat aan deze ge dragslijn in de praktijk de hand worden gehouden. Indien mocht blijken, dat zulks niet het geval is, zal hij zich genoodzaakt zien passende maatregelen te treffen. - .A" ',-h i it> c' een loonronde van anderhalf pro cent. In de drie procent zijn begrepen, de anderhalf procent die iedere werknemer ontvangt, alsmede an derhalf procent achterstand sinds 1 januari. Het voorschot van dit-'ie procent is aan de voorzichtige kant. Waarschijnlijk zal de definitieve verhoging deze zomer iets hoger uitvallen. In het algemeen wordt de kin derbijslag per kwartaal uitbetaald, zodat een verhoging per 1 juli dus pas in oktober zal worden uit betaald. Daar de nieuwe bedragen dan echter bekend zullen zijn is 'n voorschot niet nodig. De kinderbij slag zal met minstens drie procent stijgen. De nieuwe bedragen luiden als volgt: (bedragen in guldens per maand) AOW: gehuwd: oud 372,50, nieuw 384,Ongehuwd: oud 262, nieuw 270', AWW: Weduwen met kinderen oud 372.50 nieuw 384,Weduwen zonder kinderen oud 262,-. nieuw ƒ270,-; Wezen tot 10 jaar oud 82,50, nieuw 85,-; Wezen van 10 tot 16 jaar, oud 123,50, nieuw 127,50; We zen van 16 tot 27 jaar: oud f 160,50. nieuw 165,50. De Sociaal Economische Raad (SER) is inmiddels accoord gegaan met de nieuwe uremieverdeling van de Arbeidsongeschiktheidsver zekering. Eerst zouden werkgever en werknemer ieder de helft be talen. Nu zal echter de werknemer driekwart procent moeten opbren gen en de werkgever 3,45 procent. Deze verandering in de premiebe taling is nu geregld op goedkeuring van een technische wetswijziging van de WAO door het parlement na. Drie bedrijven van het concern Kon. Ned. Textiel Unie gaan in to taal 85 werknemers ontslaan. De maatregelen zijn verspreid over de Oldenzaalsche Stoomweverij Mol- kenboer Jr., Jordaan-Ter Weeme in Haaksbergen en J. Wellink in Ol- denzaal. In de nacht van vrijdag op zater dag werd in de melkfabriek „Mari- endaal" aan de Deventerstraat te Apeldoorn ingebroken. Door het deskundig uitsnijden met snijbran ders van het slot van de kluisdeur wist men zich toegang te verschaf fen tot deze kluis. Een bedrag van ongeveer 100.000,dat op dat moment in de kluis aanwezig was, is verdwenen. De daders, 2 Tilbur- gers, zijn inmiddels gegrepen.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1