Toprijders van de wereld strijden om Gouden Helm Tour de France 191)7 SIRAIFFEISENBANK en de veedieven van Texas NAAR HET STADION-TILBURG 8 LANDEN om de GOUDEN HELM 1967 k SPEEDWAYDUELS IN TILBURGS STADION waar men véél meer doet dan sparen» ka spaarbank en alle bankzaken éantfi de xjee - 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 30 JUNI 1967 7 a.s. zondag 2 juli, 3 uur Top Speedway coureurs uit Polen, Australië, Denemarken, Zweden, Engeland Finland, Duitsland en Nederland. Entree: van 1 2, -f 7, - IHlolIandia - Katten burg ontslaat 250 werknemers Geldkistjes met f 60.500.- gestolen ^Sh-MALO De RaiffeisenbankilMM doet alle bankzaken, ook reisdeviezen. Gemakkelijk voor u Sü AMIENS CAEN CAENC* Sr-MAL0 dóet, (ROUBAIX^I ofwef: MIENS Secretaresse gevraagd Zestien speedwayduivels uit 8 landen zullen zondagmiddag 2 juli om 3 uur in het Tilburgse Stadion, strijd gaan leveren om de Gou den Helm. Dat de sintels weer hoog zullen opspuiten als de renners elkaar op hun brullende motoren in enerverende slipduels bekam pen, staat vast. Herinnert men zich de geweldige strijd nog, die de Pool Rosse, de Zweed Joseffson en de Australiër Monk vorig jaar leverden? Het was speedway, zoals we in geen jaren te Tilburg ge zien hadden. Maarnu wordt het nog mooier. Promotor Van den Berg van de Internationale Speedway Organisatie is er namelijk in geslaagd om een sterker rennersveld te contracteren, dan ooit in Nederland gereden heeft Toprijders uit Polen, Denemarken, West Duitsland, Zweden, Finland, Nederland, Engeland en Australië komen in de baan. In het vurige sei zoen toonde de Pool Marian Rosse zijn grote klasse. De renners, die nu uit Polen komen zijn nóg sterker. Zij luisteren naar namen Kupczynski en Polukard en zijn beide internationals uit de Poolse ploeg, die vorig sei zoen de wereldtitel voor teams ver overde! Andere favorieten zijn de Deense geweldenaar Kurt Petersen, die en kele seizoenen geleden drie gouden helmen in ons land veroverde; de niets of niemand vrezende Zweden Bo Jeseffson en Sven Inge Svensson; de Finse bliksemflits Matti Olin; de voor Nederland als gastrijder uitko mende Engelsman Colin Pratt, die in de Britse competitie in liefst zeven wedstrijden voor zijn team Hackney Wick ongeslagen bleef; Terry Betts vorige maand lid van de Engelse ploeg tegen Zweden; de Australiërs Geoff Mudge en Charlie Monk, top- scores van Glasgow en Poole en de captain van Oxford, Roy Trigg. Zo sterk is het rennersveld, dat we de befaamde Fin Timo Laine, die enkele jaren geleden nog ongenaakbaar was, nu zelfs niet in staat achten om een eerste plaat ste veroveren. En we voe len mee met onze landgenoot Nico v. Gorcum, die 't ieder jaar weer moei lijker krijgt, maar twee seizoenen ge leden toch maar kans zag om de Gou den Helm van Amsterdam te verove ren. Zal Nico nu opnieuw voor een verrassing zorgen? Eén ding staat vast, de races om de Gouden Helm van Tilburg worden sneller en span nender dan ooit tevoren. Het confectiebedrijf Hollandia- Kattenburg in Amsterdam gaat 250 werknemers ontslaan. Het atelier van het bedrijf in Grootebroek zal op 15 september worden gesloten. De naaizaal in Amsterdam gaat 15 oktober dicht en de perserij "in de hoofdstad zal, wat capaciteit be treft, met 60 pet. worden ingekrom pen. Ook op andere afdelingen van Hollandia-Kattenburg zal personeel moeten (vertrekken. Besprekingen met de vakbonden hierover zijn gaande. Bij Hollandia werken in totaal 850 mensen. Toen het bedrijf moeilijkheden ondervond bij het aantrekken van personeel te Amsterdam, nam het in 1953 een confectiebedrijf in Alk maar over, terwijl later ateliehs werden gesticht in Tilburg, Alk maar, Grootebroek en Volendam. Het bedrijf gaat nu weer concentre ren, maar de ateliers in Volendam en Tilburg blijven bestaan. De verplaatsing van de produktie naar het buitenland geldt vooral Italië en België. Volgens president commissaris A. J. Brandt zijn ar beidskrachten in Italië gemakkelij ker te krijgen, werken ze beter en leveren ze betere produkten. 1 Ivor Brown, 2 Colin Pratt en 3 Buss Dent. Uit een huis aan de Kastanje straat in Rotterdam zijn dit week einde twee geldkistjes met een to taal inhoud van 60.500,gulden gestolen. De inbrekers drongen het hüis binnen, terwijl de bewoners afwezig waren. De politie begon onmiddellijk aan een grootscheeps onderzoek, maar men heeft tot op dit moment nog geen spoor van de daders kunnen ontdekken. 29JUNI-Indiv.Hjdril 5,7km 30JUNI-1e etappe 185 km ■Yiniac-Morvan Combourg 148 km ^ShAubin iVilré 92km .Craon 56 km 29juni.lndiv.iijd- ISegre ritover5,7km"^LeLion n, 30juni siart 1e etappe ANGERC^ De organisatoren halen hunwinst uit de enorm geslegen verkoop van hun kranten hjdensde Ronde 1<JULI-2eetappe-180km 2<JULT3eehappe-248km Songeons Gournay Rouen Elbeuf Parijs Tfoarn De Ranae heeft ca. 300 mensen in dienst Mortal n Sr-Hilaire Pontaubault 78l<m Pontorson 43 km s eVivier2lkm Degeie trui is geel omdatde kleur van hetorganiserende sportblad geel was 3JULI-4eetappe-191 km /~~V .viVli-'tBELGIÊ |pr.-a-Marcq-;.^._ Mons-en-Pév.*' ouai 102 km Cambrai76km Bapaume 47 km Alberr 28 k Totaal rijden erin een Ronde 300 - 400 auto's mee COPYRIGHT STUDIO AVAN 58. Met een enorme kracht brak de woeste stier dwars door de muur heen, die onder donderend geraas om hem heen in elkaar stortte. Het beest was dus gauw binnen, maar hij was weer gauw buiten ook, want aan de andere kant van de kamer brak hij zich nogmaals door het metselwerk heen. Binnen enke le tellen had Lucky Baby het kan toortje van Andy Malone dus van een extra in- en uitgang voorzien. En om maar goed te laten zien wie eigenlijk de schuld van alles was, had het dier zijn berijder met een behendige zwaai temidden van de brokstukken gedeponeerd. Blijk baar dacht de stier, dat het wel aardig zou wezen, als Jantje even 1 een bezoekje ging afleggen bij baas 'Andy Maar dikke Jantje vond er niet zoveel aan. Volkomen versuft bleef hij in het kantoortje zitten, ineen gezakt tegen wat brokkelige muurresten. Stinky Andy zelf was woest en dol van drift en toen hij het gezicht van Platvink-Jantje 5' aanschouwde, werd dat alles nog veel erger. „Ha-ha! Het is weer die misselijke Verholen, hè!?" brulde hij. „Jij minderwaardig stuk vreem deling! Ik zal je leren, mannetje! Ik vermorzel je! Ik laat geen been in je dikke lijf ongebroken! Ik maak een bal gehakt van je! Ik zal je la ten zien wie Stinky Andy is! Hier! Daar! Daar!" Andy greep een grote leren koeiendrijverszweep, die tus sen de brokstukken van de kan toorinventaris lag en begon er ver woed op los te rammelen. Gillend van pijn kromp Jantje in elkaar, maar Andy gaf het nog niet op. „Maak dat je wegkomt, schurk!" brulde hij. „Pak je spullen en je knecht bij elkaar en verdwijn uit mijn ogen! En als ik je nog één keer in Texas zie, dan laat ik je door tien sterke cowboys tegelijk aftuigen!" En terwijl Andy er zo op los stond te timmeren, gluurde Franse Sjarl om een hoekje. „Oei, iek kaa hier niet naar binn'," mom pelde hij. „Daar ies 'et mij te ke- vaarliek!" FEUILLETON door: Han van Hulzen 28. Maar om op ons zakelijk gesprek te rug te komen: ik ben er nog niet helemaal van doordrongen dat u ge lijk heeft, maar van het tegendeel ben ik evenmin overtuigd, zodat ik u - en daarmee mezelf een kans wil geven. Ik zou zeggen, het moet dan maar - ik bedoel dat Sinterklaaspakket van u. En dan zoals u voorstelt van hoog tot laag. Met de voorbereiding en organisatie zou ik u willen belasten - de uit voering ervan kan Graafland op zich nemen, uiteraard onder supervisie. Eigenlijk zou ik u eerste hoofd van personeelszaken moeten maken, maar dan kom ik weer zonder secretaresse te zitten... Misschien wilt u ook een onderzoek laten instellen naar de personeelsleden die ziek zijn of in moeilijkheden verkeren - voor hen zouden we dan iets aparts kunnen doen. Een extraatje.enfin u be grijpt wel wat ik bedoel". Sandra dacht na. Halmar ging ver der dan zij had durven hopen, maar met dat al legde hij haar een taak op, waarvan zij niet zeker wist of ze die zou kunnen volbrengen. Maar kon ze hem dat zeggen en een domper zet ten op zijn goede bedoeling? Haar bezwaren van zich afschuddend, ver klaarde ze zich akkoord met haar aandeel in de tenuitvoerlegging van het plan. Ze zei dat ze zou beginnen met de Sinterklaasverrassing en daar na wel verder zou zien. ,,Ik stel me voor morgenmiddag naar Dokstein te gaan". „O juist. Ik verwacht veel van uw bezoek". „Als u maar niet verwacht dat ik Dokstein op staande voet meebreng. U moet überhaupt uw verwachtingen ten aanzien van mijn eventuele activi teiten niet te hoog spannen, meneer Halmar. Het is alles nieuw voor mij, ik ben op dit gebied maar een dille- tant". Een lieve dilletant, dacht hij. En terwijl hij haar in haar ogen keek kreeg hij plotseling een onweerstaan bare verlangen zijn arm om haar heen te slaan. Een beschermende arm - al wist hij niet waarvoor en waarte gen hij haar moest beschermen - ze was zo flink en zelfstandig. Hij her innerde zich dat er in lang vervlogen jaren tijdens een boottocht eenzelfde soort verlangen over hem was geko men. Toen had hij in een behoefte om te beschermen zijn cape om de schou ders van Kitty gelegd. Ook zij had zijn bescherming niet nodig gehad - maar het was het begin geweest van hun liefde. En terwijl hij dacht aan Kitty en hoe dierbaar juffrouw De Hoog hem was geworden, zong Bea Everding die hier Phyllis Boarthing heette - „Lo vely in the evening". Sandra, die het weekend thuis bij haar ouders placht door te brengen, offerde haar vrije zaterdagmiddag op voor een bezoek aan Dokstein. Door diens vrouw werd ze met een onder danige vriendelijkheid ontvangen en binnengeleid in de kamer, waar de zieke, in zijn rug gesteund door kus sens, rechtop in een stoel zat. Hij was een man van omstreeks vijfendertig jaar, met een harde grimmige kop, lang van gestalte en breed in de schouders. Met een cynische beleefd heid en boosaardig flikkerende ogen begroette hij haar. „Ze denken zeker dat ik er een potje van maak", spotte hij, „maar dan zijn ze bij mij aan het verkeerde adres. Zegt u hem maar dat ik niet voor m'n lol thuis zit". „Nee dat is niets voor een man", zei mevrouw Dokstein. „Als hij maar even kan, gaat hij naar de fabriek. Hij is wel 'ns zo beroerd de deur uit gegaan, dat ik hem voor gek heb ver klaard". Dokstein weerde haar verdediging af. Het was niet nodig dat zij het voor hem opnam. Hij had het verdo rie in z'n rug en hij verrekte van de pijn - wat wilden ze van hem? Ver bitterd en honend, in onvrede met de wereld, die van rottigheid in mekaar zat, gaf hij uiting aan zijn misnoegen. Hij haalde er alles en iedereen bij en hij kwam van het een op het ander. „Vijftien jaar loop ik er al mee, ik ben als machinebankwerker begonnen en ik heb me opgewerkt tot afdeling chef. Ik ken mijn werk, niemand die mij iets kan verbeteren. Viander en Boxel, ze kunnen die twee er zo uit trappen, voor het bedrijf zal dat geen verschil maken. Bij de oude heer Hal mar waren we in tel - die wist pre cies wat we waard waren - die liet zioh niets wijs maken. Ze proberen mij eruit te werken, maar laat ze maar komen, ik sta m'n mannetje!" Hij sloeg zich op de borst, zo van: wie wil er vechten met de beer? al leen met dit verschil, dat hij er geen grapje van maakte. Hem ,was het bloedige ernst. Hij zei het niet met zoveel woorden, maar het was duide lijk dat de Greyhound-onderneming allang te gronde was gegaan als hij er niet geweest was. Sandra besefte dat ze met een man te doen had die vergiftigd was door wantrouwen, die alleen in zichzelf geloofde en die leed aan een over maat van eigenwaarde, zodat het vol gens hem moeilijk zou zijn iemand te vinden die zich in bekwaamheid met hem kon meten. Sandra liet hem uitrazen en toen het leek dat hij al zijn kruit verscho ten had, probeerde zij hem ervan te overtuigen dat men hem er helemaal niet uit wilde werken, dat meneer Halmar integendeel zeer op hem ge steld was. Meneer Halmar wist dat hij een bruikbare kracht aan hem had, dat moest hij toch begrijpen, want anders zou ze toch niet hier zijn. Ze was gekomen om te infor meren hoe het met hem gesteld was, om uit zijn mond te vernemen of men het lang zonder hem zou moeten doen. Men had hem nodig, maar men zou geen beroep op hem doen voor dat hij weer helemaal hersteld was. Meneer Halmar was de laatste die 't zou willen forceren, want aan iemand die zich niet volkomen fit voelde, had het bedrijf niets. In deze trant ging Sandra voort, maaT haar woorden bleken paarlen voor de zwijnen geworpen. Met drif tig afwerende gebaren en een gericht van: maak mij wat wijs! wees hij haar pleidooi af. Ze mocht dan niet ge komen zijn in de verwachting dat ze na wat gesmoes hem zou krijgen waar ze hem hebben wilde, ze had evenmin gerekend op zoveel tegenstand als Dokstein bood. Het was om dol te worden zoals de man ingenomen was met zichzelf en 't wantrouwen waar van hij blijk gaf jegens het gezag in de fabriek. Ze kon zich voorstellen dat zijn vrouw onder hem te lijden had, want onderworpen als ze was, zou ze zijn dagelijks gehoor zijn en wat anderen niet wilden horen zou hij haar elke dag weer inblazen. En. .wanneer hij al zijn voortreffelijk heden had' uitgeput zou hij op nieuw beginnen en voor de vrouw zou het refrein in de oren klinken als een waarheid omdat ze het zo vaak had gehoord en niemand een leugen tot in het oneindige zou kunnen volhouden. Bovendien had hij inderdaad iets bereikt, hij had immers zelf gezegd, dat hij door eigen kracht was opgeklommen dat hij van de Greyhound en onderne ming van belang had gemaakt. Het gekke was dat de man geen leugens vertelde, hij had inderdaad wat in zijn mars, maar omdat hij zo klein begonnen was leefde hij in de voort durende angst dat hem zijn ver worvenheden ontnomen zouden worden en zijn bekwaamheid niet voldoende geschat. Waarschijnlijk had hij moeten vechten om er te komen en het was aan te nemen dat hij verder zou vechten om nog meer te bereiken. En omdat hij zo was geloofde Sandra in zijn ziekte. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 7