wAALwijkse en LanqstRAatse couRant Als proef slaagt mogen militairen na diensturen burgerkleding dragen UITKERING BIJ ARBEIDSONGESCHIKTHEID Italiaans schoenentijdschrift wijdt 5 pagina's aan wedstrijd Schoenenmuseum De ANWB haalde al 600 beschadigde auto's uit het buitenland terug Een nieuw stuk sociale zekerheid Geen loongrens w**t*Wi j iiiam—«g'1' Cowboy schoenfabriek in Dongen is geheel uitgebrand Na een jaar 'Leerweek' in Parijs met 1300 exposanten 13.038 nieuwe woningen in juni gereedgekomen Welvaartsstaat MILITAIRE TREINEN GAAN VERVALLEN Militaire trein Raiffeisenbank „Langstraat West" Koninklijk Paleis „Huize ten Bosch" in Den Haag is te bezichtigen Tweede ramp in Turkije Winst KLM eerste kwartaal gehalveerd Federatie van Schoenwinkeliers organiseert show in Arnhem De MAANDAG 31 JULI 1967 88e JAARGANG No. 61 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct.inc.k.) ƒ0,30 p.mnd. (1,20+10 ct.inc.lt.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct inc.k.) f330 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaliMg (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 B jeaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" In juli is een groot deel van onze sociale verzekering gemoderniseerd Op 1 juli van dit jaar is een groot deel van ons alles sociale ver zekering gemoderniseerd, dat wil zeggen én vereenvoudigd én uit gebreid. Voor niet-ingewijden - zo bleek ons in verschillende ge sprekken - is het nog steeds niet erg duidelijk welke belangrijke veranderingen zich eigenlijk hebben voltrokken. Daarom hebben wij ons afgevraagd wat de ontwikkelde Nederlandse staatsburger van deze beslist zeer belangrijke vooruitgang op maatschappelijk gebied behoort te weten. Hieronder volgt een kort antwoord op die vraag. Allereerst dit: het gaat hier om twee op elkaar afgestemde wetten, de veranderde Ziektewet en de nieuwe Wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering (de A.O.W.) Dit moet men eerst goed tot zich door laten dringen, anders blijft het voor 'n ge woon mens een onoverzichtelijk ge heel. De Ziektewet gaf oorspronke lijk recht op uitkering als men door ziekte niet tot werken in staat was. Bij een bedrijfsongeval werd toen in de uitkering voorzien door de Onge vallenwet. Van 1 juli af geeft de Ziektewet echter niet alleen uitkering bij ziekte, maar ook wanneer de ar beidsongeschiktheid het gevolg is van ongeval of gebrek. Verder is de loongrens voor de Ziektewet vervallen, in het algemeen zijn nu alle werknemers verzekerd. Voorts is het maximumdagloon voor de berekening van de premie eh van de uitkering verhoogd. Dit bedrag is thans vastgesteld op f. 77, - (bij 'n vijfdaags-uitkeringssysteem). Het uit keringspercentage heeft geen veran dering ondergaan: het ziekengeld is 80:% van het dagloon gebleven. Dat zijn alles bijeengenomen toch wel be langrijke wijzigingen. De Ziektewet verleent thans uitkering ongeacht de oorzaak van de arbeidsongeschikt heid. De Ziektewet kent geen loon grens meer, zodat vrijwel alle loon- trekkenden, ongeacht de hoogte van hun inkomen, verzekerd zijn. Het maximumbedrag waarover premie wordt betaald en uitkering wordt ge geven is opgetrokken van f. 38,40 per dag tot f. 77, - per dag. lil; ruim een uur tijd is donder dagmiddag in Dongen de Cowboy schoenfabriek door brand totaal ver loren gegaan. De schade wordt ge raamd op 2 miljoen. De fabriek, on derdeel van de J. A. Ligtenberg Schoenfabrieken N.V., fabriceerde jongens- en herenschoenen. In het bedrijf was honderd man werk zaam. Ze zouden na de vakantie maandag 31 juli weer aan de slag gaan. De directie stelt alles in het werk om het personeel op die datum werk te verschaffen in de ernaast gelegen J.A.L. schoenfabriek, waar dames schoenen worden gemaakt. De oorzaak van de brand is onbe kend Tegen twaalf uur ontwikkel de zich boven de fabriekshal een enorme zwarte rookkolom. Korte tijd later sloegen de vlammen tien tallen meters hoog op. Even na 12 uur vatte het „pannekoekdak" een brandbare lichte constructie dat door de Cindu uit Breda van 'n nieuwe teerlaag werd voorzien, door nog onbekende oorzaak vlam. Een van de mensen, die op het dak aan het werk was, ging een brandblus- apparaat halen om, naar hij meen de, een kleine brand te blussen. Voor hij echter terug was, stond de fabriek in lichterlaaie. De vrijwillige brandweer van Don gen moest zich met assistentie van het Tilburgse brandweerkorps be perken tot bescherming van de naast de Cowboyfahriek gelegen J.A.L. fabriek, hetgeen ten koste van veel moeite gelukte. Het bedrijf was tegen brand ver zekerd. En nu de gloednieuwe Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering. Deze nieuwe wet sluit aan op de zo juist besproken gewijzigde Ziektewet. Nadat de ziektewetverzekerde 52 we ken ziekengeld heeft ontvangen, krijgt hij - wanneer hij dan nog steeds arbeidsongeschikt is - recht op uitkering volgens de W.A.O. De ziektewet is zogezegd het 'voorpor taal' van de W.A.O. De 52 weken dat men eerst uitkering ingevolge de Ziektewet ontvangt, kunnen worden gezien als een 'wachttijd' voor de W.A.O. Pas na dit eerste, jaar gaan de doktoren van de hiervoor opge richte Gemeenschappelijke Medische Voor de 25e maal wordt dit jaar in Parijs de Semaine Internationale du Cuir gehouden en wel van 8 tot 13 september. Voor de show schreven reeds 1300 exposanten in. Tezamen zullen zij het Pare des Expositions de la Porte de Versailles 42.000 vier kante meter expositieruimte gaan be trekken. Onder hen zijn weer een flink aantal Nederlandse bedrijven. Bekend is ook, dat steeds meer be langstellende vakgenoten uit ons land deze reusachtige expotitie met o.a. collecties leer, schoenen, lederen kle ding en niet te vergeten machines be zoeken. De schoenafdeling zal dit jaar overzichtelijker worden. Veel succes had men vorig jaar reeds met de boutique-achtige stands voor elk der deelnemers. De indeling zal het een voudiger maken een vertegenwoordi ger van een bepaalde specialiteit te vinden. Modeshows zullen elk van de expositiedagen vrijwel onafgebroken worden gegeven. Hier kan men de meeste geëxposeerde artikelen zien. Tevens wordt er lederen kleding ge toond. In juni 1967 zijn volgens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 13.038 nieuwe wonin gen gereedgekomen. In juni 1966 werden 10.468 nieuwe woningen opgeleverd. In de jaren 1961 t.m. 1965 kwamen in de maand juni ge middeld 7.935 woningen gereed. Het aantal in het eerste halfjaar van '67 gereedgekomen woningen bedraagt 63.326 tegen 53.591 in de overeen komstige periode van 1966. Van de in juni 1967 voltooide wo ningen werden er 2.990' volgens ar beidsbesparende bouwmethoden Vervaardigd. In het eerste halfjaar van 1967 kwamen 15.076 van deze woningen gereed. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.494.657 nieuwe woningen gebouwd, waarvan er 180.418 werden uitgevoerd in ar beidsbesparende bouw. In juni '67 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 12.114 woningen (in juni 1966 met 10.349 woningen). In het eerste halfjaar van 1967 werd begonnen met de bouw van 63.557 woningen, tegen 58.346 woningen in de overeenkomstige periode van 1966. Aan het eind van de maand juni waren 139.190 woningen in aanbouw. In Brabant zijn in juni 1967 1992 woningen klaar gekomen, tegen 1804 in juni 1966. Dienst (G.M.D.) zich inlaten met de sociaal-medische aspecten van de be trokken arbeidsongeschiktheid. De beide wetten - wij zeiden het reeds - zijn ge'heel op elkander af gestemd. Alle werknemers beneden de 65 jaar, die verzekerd zijn inge volge de Ziektewet, zijn dat ook in gevolge de W.A.O. Voor de W.A.O. is er dus ook geen loongrens. Het maximumbedrag waarover premie wordt betaald en uitkering wordt ge geven is eveneens f. 77, - per dag. De hoogte van de uitkering vol gens de W.A.O. hangt echter af van de mate van arbeidsongeschiktheid De beoordeling hiervan ligt bij de G.M.D. De uitkeringen lopen uiteen van 10% van het dagloon (bij 15 tot 25% arbeidsongeschikheid) tot 80% van het dagloon (bij een arbeidson geschiktheid van 80% of meer). De W.A.O. en de Ziektewetuitkering zijn welvaartsvast; d.w.z. dat wijzigingen in het algemene loonpeil worden ver werkt in het dagloon. De uitkering volgens de W.A.O.-loon door totdat de arbeidsongeschiktheid tot beneden de 15% is gedaald of totdat de 65- jarige leeftijd is bereikt (dan krijgt men recht op A.O.W.) of totdat de verzekerde komt te overlijden. Het beste bewijs voor de belang rijkheid van de inzendingen die bin nenkwamen op de door het Schoe nenmuseum georganiseerde prijs vraag „Internationale Shoe Design Competition 1967" voor de Schoe nenmode in de komende seizoenen, is wel het feit dat het vooraanstaan de Schoenen Mode Tijdschrift „ARS Sutoria" uit Milaan, in zijn laatste nummer voor voorjaar en zomer 1968, niet minder dan 5 pagina's wijdt aan dit „Concorso Olanda". In totaal 27 foto's van ingezonden schoenen, waaronder de bekroonde en een foto van de prijsuitreiking door de voorzitter van de Federatie van Schoenenfabrikanten, zijn fraai en royaal gereproduceerd en zijn, daar dit schoenenmodeblad over de hele wereld verspreid wordt, een goede reclame voor de volgende In ternationale Schoen Ontwerp Wed strijd die het Schoenenmuseum, in samenwerking met de Federatie van Nederlandse schoenenfabrikanten voor 1968 weer wil organiseren. Leuk is ook dat drie inzendingen uit Engeland van ontwerpers der K. Schoenfabrieken .in Somervell, de eer te beurt viel tentoongesteld te worden in een vooraanstaande Engelse kunsthandel. Hierbij was ook het met de „Golden Shoe Mu seum Trofee" bekroonde schoen- ontwerp van Mr. Peter Townsend, dat tesamen met deze Trofee werd geëxposeerd. Het was tot heden nog nooit voorgekomen dat schoe nen in een gerenommeerde kunst handel waren tentoongesteld. Wel een bewijs dat schoenenmode even goed als de kledingmode „in tel" komt. Tot 15 september zijn de inzen dingen der Internationale Shoe De sign Competition 1967" nog in liet Schoenenmuseum te zien en of schoon het Museum niet over be zoek te klagen heeft, is het toch on begrijpelijk dat er niet meer be langstelling is uit schoenindustrie en schoendetail kringen. Met ingang van 1 augustus zal bij enkele onderdelen van de krijgsmacht een proef worden genomen met het dragen van burgerkleding na de diensturen. Het zal aan bij deze proef betrokken dienstplichtigen, die twee maanden diensttijd moeten hebben vervuld, danwel zoals bij de Konink lijk Luchtmacht, de eerste fase van de opleiding achter de rug hebben, zijn toegestaan de kazerne of de basis na de diensturen in burger te verlaten en weer te betreden. Blijft men in de kazarne of basis na de diensturen, dan moet men de militaire tenue dra gen. Het dragen van burgerkleding bui ten de diensturen tijdens oefeningen buiten de standplaats is niet toege staan. De proef zal worden genomen voor wat betreft de Koninklijke Land macht bij onderdelen in het garnizoen Assen en voor de Koninklijke Lucht macht bij de Luchtmacht Elektroni sche- en Technische School (LETS) te Deelen. Bij de Zeemacht en het korps Mariniers zal de proef in sep tember worden genomen. Inrichting of kazerne zullen nog worden aan gewezen, zo deelt het Ministerie van Defensie mede. Naar het Ministerie van Defensie meedeelt wordt reeds enige tijd de mogelijkheid onderzocht om te komen tot een andere regeling voor het ver voer per trein van militaire verlof gangers gedurende het weekeinde. Er wordt naar gestreefd de militaire treinen te laten vervallen door gedu rende de weekeinden een aantal, eveneens voor overige reizigers toe gankelijke, extra treinen in te leggen. De militair zal dan de keus hebben tussen de extra trein of de trein van de normale dienstregeling. Deze in grijpende verandering (elk weekeinde worden ongeveer 40.000 militairen vervoerd) heeft voor de dienstrege ling van de Nederlandse Spoorwegen vergaande consequenties. Daar deze voor een heel jaar wordt vastgesteld, zal een dergelijke wijziging pas eind 1968 kunnen ingaan. De Nederland se Spoorwegen proberen echter, in samenwerking met de inspectie ver voerswezen van de Koninklijke Land macht, dit tijdstip zoveel mogelijk te vervroegen. Omstreeks 1 oktober van dit jaar zal de regeling als proef wor den ingevoerd voor de parate eenhe den van de Koninklijke Landmacht, die vrijdagmiddag met verlof gaan en maandagmorgen terugkeren. Slaagt deze proef, dan kan de verdere ef fectuering van de regeling eind mei 1968 worden tegemoe.tgezien. De nieuwe regeling betekent dat de mi litaire passagiers dezelfde rechten en plichten zullen hebben als de overige treinreizigers. Gedurende de periode van 17 juli tot 12 augustus 1967 is ons kantoor te Waalwijk als volgt geopend: elke maandagavond van 7.00 tot 9.00 uur elke woensdagmiddag van 2.00 tot 4.00 uur elke vrijdagmiddag van 2.00 tot 4.00 uur Evenals vorige jaren zal het Ko ninklijk Paleis 'Huis ten Bosch' te Den Haag voor het publiek ter be zichtiging zijn opengesteld van 24 juli tot en met 25 augustus 1967. De openingstijden zijn van 10.- tot 16.- uur, alleen op werkdagen, dus niet op zaterdag en zondag. De volgende vertrekken zullen te be zichtigen zijn: De Vestibule: aan de voorzijde van het paleis met schilderijen van Tisch- bein en Von Honthorst. In de glazen wandkasten serviesstuk ken van 'Haags Porcelein', een ge schenk t.g.v. het zilveren huwelijks feest van H.M. de Koningin en de Prins der Nederlanden. In de ves tibule aan de achterzijde onder de 'Oranjezaal'; gewelven ontworpen door de architect Pieter Post (1608- 1669) en een prachtige schouw met het wapen van Prinses Amalia van Solms en Prins Frederik Hendrik, in wier opdracht 'Het Huis ten Bosch' werd gebouwd. De Oranjezaal: met wandschilde ringen ter nagedachtenis aan Prins Frederik Hendrik (overleden in 1647) van o.a. Van Honthorst, Jor- daens en Jacob van Campen. De Chinese Kamer: met prachtig borduurwerk van gordijnen en meu belen en met Chinees schilderwerk op spiegel. Behang van beschilderd rijstpapier met voorstellingen over de rijstbouw. De Japanse Kamer: met betimme ringen van diverse Japanse houtsoor ten, verfraaid met Japans lakwerk. De wanden zijn van appliqué-bor- duurwerk. De witte eetzaal: ontworpen door de beroemde Frans-Nederlandse ar chitect Daniel Marot (1661 - 1752) met 'grisailles' (schilderingen in di verse tinten grijs - ook wel bruin - die beeldhouwwerk in bas-relief imi teren) van de Nederlandse schilder Jacob de Wit (1695-1754), ook wel naar hem 'witjes' genoemd. Verder 'n lichtkroon van Engels kristal en Ve- netiaanse kristallen lusters. Tevens zullen enkele schilderstukken uit het privé-bezit van H.M. de Koningin tentoongesteld worden. De eerste steen voor de bouw van 'Huis ten Bosch' werd op 2 septem ber 1645 gelegd door Koningin Eli sabeth van Bohemen (de zg. Winter- Koningin). Het Paleis werd tussen 1950 en 1956 geheel gerestaureerd. Een handleiding is ter plaatse ver krijgbaar. Voor de tweede keer in vijf dagen is Turkije getroffen door een zware aardbevinge deze keer in het intoe- gankelijke en dun bevolkte oosten van het land. Naar het zich laat aanzien zijn de gevolgen van de aardschokken, die een kracht van zes op de tot negen gaande schaal van Richter bereikten, ernstiger dan die van de aardbeving die vorige week zaterdag in het 800 kilometer westelijker gelegen gebied van Adapazari 86 mensenlevens eiste en grote verwoestingen aanrichtte. Volgens de eerste berichten zijn bij de nieuwe aardbeving minstens hon derd mensen om het leven gekomen en twee- tot drieduizend huizen ver nield. F d .-1 De oorlog in het Nabije Oosten heeft de KLM met haar 14.000 man personeel danig parten gespeeld. Juist in de maanden dat de grote toe- ristenstroom op gang begint te ko men, ontbrandde de strijd, waardoor vele reizigers verstek lieten gaan en diensten op een aantal landen tijde lijk gestaakt moesten worden. Het zijn vooral deze oorzaken ge weest die de KLM-winst over de maand april, mei en juni (het eerste kwartaal van het boekjaar 1967-'68) nagenoeg hebben gehalveerd tot 18,4 miljoen gulden vergeleken met 33 miljoen gulden in dezelfde periode van vorig jaar. De Federatie van Schoenwinke liers is erin geslaagd in september in Musis Sacrum in Arnhem een show van schoenen en aanverwante artike len te organiseren. De expositie is op 5 en 6 september. Dit jaar zijn het al 24 exposanten, waarbij behalve schoenfabrieken ook vertegenwoordigers van buitenlandse fabrieken en een bedrijf in etalage materialen. Het Ledercentrum-Neder land zal tijdens beide beursdagen iets laten zien van de toepassingsgebie den van leder, o.a. op het gebied van kleding. In Musis Sacrum in Arnhem gaan begin september exposeren: Rex- Drunen; Rob Arons N.V., Amster- dan; Donkers en Pullens N.V., Waal wijk; Verie, Kaatsheuvel; Lugano, Baarle-Nassau, Rouwmaat, Waalwijk ABC Hillmann, Maarn; Unischoen, Bunschoten; Amati, Dongen; Cow boy, Dongen, Diana, Kaatsheuvel; JAL, Dongen, Rembrandt, Sprang- Capelle; Aladin, Zwolle, (etalagema teriaal); Gebr. Timmers, Dongen, Schwirtz, Arnhem; „Leon Pare", Kaatsheuvel, Chr. Voogd en Zn., Kaatsheuvel; J. van Esch, Loon op Zand; Westland Schuhfabrik N.V., Ledercentrum, Nederland. De repatrieringsdienst van de ANWB heeft dit jaar tot 25 juli jl. reeds 600 beschadigde auto's van vakantiegangers uit het buitenland naar ons land teruggebracht. De be schadigingen waren veeal te wijten aan verkeersongevallen, doch daar naast is de repatriëring ook het ge volg geweest van mechanische schade aan de wagens. In 110 gevallen heeft de repatri eringsdienst verder gezinnen met de eigen auto naar Nederland terugge bracht, waarvan de bestuurder om de een of andere reden was uitgevallen. In negentig gevallen werd een beroep op de ANWB gedaan wanneer het ging om ernstig gewonden of zelfs doden. In 180 gevallen kon de repa- triëringsdienst volstaan met het zen den van" onderdelen. Verder hebben zich circa 250 vakantiegangers van uit het buitenland bij de ANWB in Den Haag gemeld omdat zij extra geld nodig hadden en hun reis- en kredietbrief niet voldoende soelaas bood. Uiteraard moeten zij deze extra hulp terugbetalen. Het aantal radio- oproepen heeft tot genoemde datum 978 bedragen; het gaat hierbij om toeristen van wie te weinig bekend is bij de achtergeblevenen om hen op een andere manier dan via de radio te bereiken. Vele tientallen gevallen zijn nog bij de ANWB in behande ling; dat wil zeggen auto's, die door welke oorzaak dan ook beschadigd zijn en nog moeten worden opge haald, maar waarbij geen haast is. De repatriëringsdienst geeft altijd voorrang aan ernstig gewonden, do den, geld- en onderdelenzendingen en beschadigde auto's komen op de 2e plaats. De ANWB - alarmcentrale, waar alle meldingen binnenkomen, heeft dit jaar niet, zoals andere ja ren, een top kunnen constateren, waaruit zij afleidt dat de vakantie spreiding begint door te werken. Sinds mei heeft men het bij voort during druk gehad. Wel is de drukte dit jaar eerder begonnen. Het vorig jaar werden in totaal 1448 bescha digde motorrijtuigen naar ons land teruggebracht.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1