wAAlwijkse en lAnqstQAAtse couRant Dr. A. Bos nam afscheid als directeur slachthuis en vleeskeuringsdienst Bella Hage, Gerparings en Evert Dolman nationale kampioenen op de weg Jonge Nederlanders terug uit de Waalwijk Suiker onmisbaar produkt bij vervaardiging van vele zaken GEHULDIGING TIJDENS BIJEENKOMST OP RAADHUIS Slachthuis VOOR BLOEDPLASMA, BRANDSTOF, EXPLOSIEVEN Geschiedenis Beetwortel Maandag 31 juli 1967 88e JAARGANG No. 61 Na 41 jaar in Waalwijk werkzaam te zijn geweest Doping-onderzoek Dank IV?an en vrouw op bs'omfiets gedood Hijst Bengalore Brandstichter hekent Oorlogsschade Mogelijkheden hulpdienst waalwijk „MOEDERS VOOR MOEDERS" De tcho van het Uitgever Waal wij ksche StooiAdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. 1,20 10 ct. inc.k" 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,— bij girobetaliiig (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 B ureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Tijdens een bij eenkomst in de raadzaal van het ge meentehuis van Waalwijk heeft dr. A. W. A. Bos in verband met zijn pensionering afscheid genomen als direkteur van de Vleeskeuringsdienst kring Waalwijk en als direkteur van het Gemeentelijk Slachthuis. Tijdens dit afscheid, dat werd bijgewoond door het gemeentebestuur van Waal wijk, burgemeesters van de kring, hoofden van dienst en personeel van het slachthuis werd Dr Bos lof toe gezwaaid voor de wijze waarop hij ruim 41 jaar zijn omvangrijke taak heeft vervuld. Burgemeester J. Teijssen van Waal wijk herinnerde er in zijn toespraak aan dat het nog niet zo lang geleden was, dat men Dr Bos in verband met diens 40-jarig ambtsjubileum heeft gehuldigd. In 1965 stond de heer Bos in het middelpunt van de belang stelling toen hij werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau. „Vandaag neemt U definitief af scheid, zowel als direkteur van het slachthuis als direkteur van de vlees keuringsdienst. Toen u op 23-jarige leeftijd aan de Veeartsennijschool in Utrecht afstudeerde werd U meteen benoemd in Waalwijk. U was een pionier, die zich in de loop der jaren als een groot organisator en vakman heeft doen kennen. Ook buiten Uw ambtelijke werkkring heeft u een gro te naam verworven, vooral op het ge bied van de vleeskeuring in Neder land. Voor Uw proefschrift, waarop U in 1936 promoveerde in Utrecht heeft altijd een grote belangstelling bestaan. Uw publikaties in het tijd schrift voor dierengeneeskunde vroe gen steeds de aandacht. Ook hebt U veel bestuursfuncties bekleed, onder meer in de Kon. Ned. Mij. voor Die rengeneeskunde. Een groot aantal ja ren was U voorzitter van de Groep Direkteuren van Vleeskeuringsdien sten. Velen hebt U vertrouwd ge maakt met hun werk. U was de sa mensteller van de leerstof vleeskeu ring. Ook in de examenwereld hebt U zich niet onbetuigd gelaten als voorzitter van de examencommissie van vleeskeuringslaboranten. Het gemeentebestuur heeft grote waardering voor U. Uw werk deed U op een geheel eigen wijze, zodat Uw opvolger wel nooit in Uw voetsporen zal treden. Zo hebt U het werk een bepaald accent gegeven. In de kring hebt U veel baanbrekend werk ver richt, terwijl U geregeld optrad als adviseur bij belangrijke zaken op het gebied van de vleeskeuring". Burgemeester Teijssen vond dat Dr Bos als direkteur geen gemakkelijke taak heeft gehad. „Waren er moei lijkheden dan wist u die steeds op te lossen. Het slachthuis heeft de laat ste jaren, wat betreft de voorzienin gen, in het middelpunt van de be langstelling gestaan. Voor het behoud ervan hebt U steeds gevochten en zo het gemeentebestuur er van weten te overtuigen dat 't slachthuis in Waal wijk een belangrijke plaats inneemt. Voor alles wat U in de afgelopen 40 jaar hebt gedaan zijn wij u dankbaar. U gaat niet helemaal rusten, want nu is de tijd aangebroken dat U zich ge heel aan Uw wetenschappelijke pu blikaties kunt gaan wijden", zo be sloot burgemeester Teijssen. Zijn dank onderstreepte hij met een boe ket bloemen, dat hij mevrouw Bos aanbood. De plaatsvervangend Inspecteur Veterinaire Dienst, de heer Meijs, haalde de tientallen zaken nog eens naar voren, waarvan een direkteur van een vleeskeuringsdienst op de hoogte moet zijn. „De EEG-eisen zijn niet bepaald licht. Wat in Uw stu dententijd niet gedoceerd is over de huidige werkwijze hebt U zelf door intensieve studie weten te verwerven. Met groot enthousiasme hebt u zich steeds voor uw werk ingezet. De pe riode tussen uw studententijd en dit afscheid moet dan ook wel omgevlo gen zijn", aldus de heer Meijs, die ook nog eens op de talloze publika ties van Dr Bos wees. Namens de hoofden van dienst van BEEK Het afgelopen weekeinde heeft drie nationale kampioenen op de weg opgeleverd. De spits werd eind vorige week afgebeten door de dames. In een enerverende strijd over ruim 57 km zegevierde Bella Hage uit St. Maartensdijk, Het kam pioenschap voor amateurs leverde teleurgestelde gezichten op. Een sterke kopgroep stoof daar na 170 km op de finish af. De man, die in deze kopgroep het minste werk had verzet, toonde zich het sterkst in deze finale. Ger Harings klopte n.l. Leo Duyndam, die zijn verdriet niet kon verkroppen. Het kampioenschap voor de pro- fesionals op het Adsteeg circuit in het geaccidenteerde Limburgse land heeft vrij lang een eentonig beeld te zien gegeven. De sferken van de weg hielden zich lang koest. Tot kort voor het einde een sterk tan dem zich uit de groep losmaakte. Jo de Roo en Evert Dolman lieten geen twijfel bestaan over hun as piraties, Jo de Roo, die enkele da gen daarvoor in Chaam als eerste over de finish was gegaan, had ge hoopt zijn zegepraal te kunnen con tinueren. De jongere garde, die in Dolman wel een heel sterke repre sentant had, sloeg echter zijn slag. Tegen de laatste helling op, na een sur place van enkele minuten, bleek Dolman het snelst. De uitslagen waren als volgt: Dames: 1 Bella Hage de 57,2 km in 1.36.09; 2 Jannie Jonkers op 15 sec.; 3 Kee- tie Hage zt.4 Hennie Hondeveld zt.5 Irene Paul zt.6 E. Meskers op 26 sec.; 7 A, Timpe op 49 sec.; 8 R. Heemskerk op 2.08; 9 Ciska Hage op 2.14; 10 T. van der Plaat zt. De uitslag van de 255 km lange rit (30 ronden): om het Nederlands prpfkampioenschap luidt: 1 Evert Dolman 6.21.28; 2 Jo de Roo op 2 sec.; 3 Wim Schepers op 2.15; 4 Jan Tummers; 5 Gerben Karstens; 6 J. Harings; 7 Harm Ottenbros; 8 Jan Janssen; 9 Jan Schroeder; 10 Harry Steevens. De uitslag van de amateurs: 1 Ger Harings 170 km (20 ronden) 4.04.51; 2 Leo Duyndam zt.; 3 Gert Bongers zt.; 4 Joop Zoetelmelk zt.; 5 Piet Tesselaar zt.; 6 Daan Holst zt.; 7 Piet Deelen zt.; 8 Fedor den Hartog op 20 sec.; 9 René Pijnen op 1.37; 10' Ben Groen op 2.05. Het heeft meer dan drie uur .ge duurd voordat de eerste vijf pro fessionals Dolman. De Roo, Sche pers, Tummers en Karstens aan de eisen van de dopingscoptrole hebben kunnen voldoen. Alleen Dol man kon vrij vlot gehoor geven aan het verzoek van de Amsterdamse arts J. Baart. Maar deze moest de anderen enkele malen wegsturen om wat te gaan drinken en dan maar weer terug te komen .Het duurde tenslotte zo lang, dat de heer Baart zei het zeer verdacht te gaan vinden, vooral omdat hij za terdag met de eerste vijf amateurs Ger Harings, Leo Duyndam, Gert Bongers, Joop Zoetemelk en Piet Tesselaar minder moeilijkheden had ondervonden. de gemeentee Waalwijk roemde de heer A. L. Pelt, ing., de prettige ver standhouding die er steeds geweest is. Als dank bood hij een boekenbcn aan. De heer Kerssens namen 't per soneel van de keuringsdienst en het slachthuis, zei dat Dr. Bos vol trots op de voorbije 40 jaar kan terugzien. „Steeds hebt U geijverd om het be drijf te behouden, daarvoor zijn wij U dankbaar. Het slachthuis moet niet het zorgenkind van de gemeente zijn, maar een nuttig gemeentelijk appa raat", aldus de heer Kerssens die ook de goede verstandhouding roemde. In zijn dankwoord zei Dr Bos met gemengde gevoelens naar deze af scheidsbijeenkomst gekomen te zijn". Ik ben door deze pensionering im mers „veroordeeld" tot niets doen en dat zal niet meevallen". Dr Bos her innerde er aan dat het burgemeester Moonen was bij wie hij de ambst- eed had afgelegd. Hij dankte voor de prettige sfeer die er steeds tussen hem en het personeel geweest is 'en hij hoopte nog vaak in het laborato rium te mogen komen. Nadat een heildronk op de heer Bos was uitge bracht bleef het gezelschap, onder wie ook wethouder C. van den Ho ven en oud-wethouder Smolders, nog geruime tijd bijeen. De 71-jarige J. K. Voogd uit Mid delburg en zijn 65-jarige echtgenote mevr. Voogd-Van Ommeren zijn zon dagmiddag in Koudekerke op Wal cheren bij een verkeersongeluk ge dood. Het echtpaar zat op de brom fiets waarmee het de Middelburgse straat overstak. De bromfiets werd aangereden door een personenauto. De heer en mevr. Voogd werden zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar zij korte tijd later overleden. Er kwamen nog 5 dodelij ke ongevallen voor. VAKANTIE-TIP voor 4 personen 80 g (4 eet!.) Qalifornische blauwe rozijnen 30 g (2 eetl.) boter of margarine 2 middelgrote paprika's 2 teentjes knoflook 1 eetl. kerrie 1 blikje geconcentreerde kippesoep 46 cl.) 250 g gekookte ham 1 blikje ananas (4 schijven - 227 g) eventueel amandelen Wel de rozijnen 5 minuten in heet water en laat ze daarna uitlekken. Smelt de boter of margarine en laat op een lage warmtebron de in stukjes geeneden paprika en knoflook met de kerrie zacht worden 5 minuten). Voeg de soep, de In stukjes gesneden ham en ananas, de rozijnen en het ananassap toe en roer alle ingrediënten door elkaar. Laat alles 3 minuten doorsudderen. Serveren met rijst. Eventueel garneren met ge schaafde amandelen. Vandaag zijn in Rotterdam met het m.s. Rijndam 800 jongeren uit West- Europese landen, Afghanistan en Iran j uit New York aangekomen. Zij ma ken deel uit van in totaal 3100 jon gens en meisjes uit een zestigtal lan den, dat het afgelopen schooljaar ge leefd heeft in gastvrije Amerikaanse gezinnen en een Highschool heeft be zocht. Zij zijn tot dit verblijft in staat ge steld door American Field Service. Deze onafhankelijke, particuliere or ganisatie wil, door middel van deze. jongerenuitwisseling een bijdrage le veren bij het bevorderen van het be grip en de vrede tussen de volkeren. Zij begon haar uitwisselingsprogram ma in '47 en heeft sindsdien 25.000 jongeren uit alle werelddelen een beurs voor een jaar in de, V.S. ver leend. Aan boord zijn 50 Nederland se jongens en meisjes, die na hun middelbare schoolopleiding nog een jaar volledig hebben ingeburgerd in 'hun' familie en 'hun' school. Ze hebben in een ander land gewoond en het Ieren kennen niet als tourist, maar als normale teenager. Met Ameri kaanse leeftijdsgenoten en beursalen uit andere landen hebben ze veel ge discussieerd en vaak blijvend vriend schap gesloten. Tot besluit van het De 19-jarige hulpkok S. uit Roer mond heeft zaterdag bekend de bran den in het kasteel-hotel-restaurant Neubourg in Gulpen te hebben ge- Sticht. De jongeman verklaarde uit wraak te hebben gehandeld. Hij had ruzie met zijn werkgever, onder an dere over een vakantieregeling. jaar maakten ze een drie tot vier we ken durende bustocht van hun woon plaats naar de Oostkust en zagen meer van Amerika en meer Amerika nen. Voor deze groep fs het met de aan komst in Rotterdam afgelopen, maar vier augustus vertrekt de Rijndam met aan boord een 50-tal andere jón ge Nederlanders, die een dergelijke blikverruimende ervaring nog te wachten staat. Weinig mensen, die een schepje suiker in onze thee, koffie of pap doen, beseffen van welk uitzonderlijk produkt men op dat moment gebruik maakt. Suiker is suiker en een synoniem voor zoet bij de meesten, maar is wel bekend dat suiker een wonderprodukt is, waar van gebruik wordt gemaakt om ettelijke andere belangrijke produk- ten te vervaardigen, waartoe de mensheid zonder suiker niet in staal zou zijn. Dat suiker gebruikt wordt om voedingsmiddelen te con serveren, is algemeen beked, dat het verwerkt wordt in vele produk- ten als suikerwerken, chocolade, bonbons en dranken om maar een voorbeeld te noemen, weten we allen, maar suiker is daarnaast in veel gevallen onontbeerlijk bij de vervaardiging van kunstharsen, explosieven, kleurstoffen, bloedplasma, vitaminen, ja, zelfs textiel en nog vele andere produkten. Hierbij zal nien tot pen conclusie komen, die overigens een grote waarheid inhoudt, dat het leven op aarde niet zonder suiker kan. Het is een vitaal produkt. Uit Indië, het vaderland van het suikerriet, kwam de suiker naar Chi na omstreeks 800 v. Chr. Het ver breidde zich over Perzië, Arabië en Egypte, waarna Europa er mee in aanraking kwam. Geleidelijk verover de 't de rest van ons werelddeel, na dat eerst Spanje er mee kennis had gemaakt in de strijd tegen de Muzel mannen. Toch duurde het nog vele honder den jaren, alvorens men in Europa tot 't verbouwen van suikerriet over ging. Natuurlijk beperkte de verbouw zich tot het zuidelijk deel van ons werelddeel. Van hieruit vond het zijn weg naar Amerika, waar het vooral in midden-Amerika een tweede va derland vond. De rietsuiker verbouw in Amerika is zeer nauw verbonden geweest met de slavernij, want het waren de negers, die op de plantages werkten. Nadat de slavernij in Ame rika verboden was, maakte de riet- suikerbouw een ernstige crisis door en in deze negentiende eeuw kreeg de biets,piker zijn grote kans. Het was in 1747, dat de Duitser Markgraf er in slaagde suiker uit de beetwortel af te scheiden, maar zijn uitvinding vond niet de waardering waarop zij recht had. Het duurde nog ongeveer 50 jaar alvorens men meer aandacht aan dit proces ging beste den. Maar het publiek had een voor oordeel en vond de suiker van de beetwortel inferieur. De omstandig heden waren echter de beetwortel gunstig gezind. Er kwam steeds meer vraag naar suiker, het produkt werd in toenemende mate gebruikt in voe- dings- en genotmiddelen, terwijl men langzamerhand ook tot de ontdekking kwam dat er nog andere mogelijkhe den in zaten. De rietsuiker maakte juist een ongunstige periode door, terwijl er tevens nog andere factoren een rol speelden en zo kwam de beet wortel er in. Omstreeks het begin van de 20e eeuw was meer dan de helft van de totaal over de wereld verwerk te suiker afkomstig van de beetwor tel. Nadat de V.S. yvat meer orde, had den geschapen ip. de, onstabiele, toe stand, in midden-Arperika en Jnm macht uitbreidden over de Stille Oceaan, kreeg de rietsuiker een nieuwe kans. Langzaam ging zij in opmars, en omstreeks het begin van de eerste wereldoorlog stond zij gelijk met de suikerbiet. In de eerste wereldoorlog kreeg de suikerbietencultuur een ernstige klap, In Duitsland werden bijna geen beetwortels verbouwd en de uitgestrekte velden in Frankrijk haastte zich de opengevallen mark ten 1 te veroveren. Natuurlijk heeft de beetwortel tussen de eerste en tweede oorlog alle moeite gedaan om het verloren terrein te herwin nen, maar 't haalde niet meer dan 40pct. van het wereldverbruik. Ge durende de tweede wereldoorlog en daarna heeft de bietsuiker kans ge kregen weer gelijk te komen met haar concurrente, want de vraag naar suiker voor verschillende doel einde steeg ontzettend. Door de vlucht die de techniek nam, hand in hand gaande met de wetenschap, kwam men tot de ont dekking. dat suiker voor verschil- lendë belangrijke zakèn bruikbaar was. Men kon er een alcohol van stoken, waarop motoren konden lo pen en waarvan in de .oorlog dank baar gebruik werd gemaakt. Met behulp van deze alcohol is men in staat synthetische rubber te ver vaardigen, ook de plastics dapken hun zijn aan de suiker. De indus triële' suiker alcohol biedt nog meer mógelijkheden. Zij is zeer goedkoop en gemakkelijk te winnen en daar door, bij zonder geschikt voor. gebr uik - bij de vervaardiging van explosie ven. Metbehulp van deze vloeistof wordt tévens het glas gemaakt, dat bestand is tegen kogels en derge- lijke. Zp -yvordt sujker direct of in- direct gepruikt bij het vervaardigen 'van onder andere: cement, benzine, penicilline, papier, zeep, weefsels, enz.. De wereld heeft de. suikermo- gelijkheden ontdekt en gezien dat deze stofniét alleen geschikt is om iets te, zoeten, maar dat zij duizen den mogelijkheden in zich bergt, waarvan techniek en industrie kun nen profiteren. Bovendien heeft suiker, een groot voordeel op ande re grondstoffen als olie en steen kool, dat zij altijd in grote hoeveel heden gewonnen kan worden, zo lang aarde en zon samenwerken 'cip d£ij?£tféfffnde planten te doen groeien. Het is wel zeker, dat suiker ons in de toekomst nog meer diensten ]zal gaan bewijzen en wie weet hoe belangrijk dit product nog wordt, wanneer andere grondstoffenbron- nen uitgeput raken en vervanging hiervan noodzakelijk is. RWB-NIEUWS Bij deze vestigen wij de leden er de aandacht op, dat de trairtings- avonden zijn: dinsdags en donder dags om 7.30 uur. Trainer is de heer Nelissen. JEUGD-V AK ANTIE WERK WCMNW 4 De roei- en zwemwedstrijden die woensdag zouden worden gehouden zijn verzet ngar dinsdag 1 augustüs. De zwemwedstrijden zijn vanaf 9 uur v.m. in het zwembad. De roei- wedstrijden vanaf 2 uur in de roei- vijver. JEUGDTOTO AC WAALWIJK r l tv Inzet 157,60. Ie prijs J. van Ooyen, Waalwijk 23,64. 2e prijs J. de Jong, Waal wijk 15,76. 3e prijs A. Verhoeven, Waalwijk 7,88. STICHTING WA AL WIJ USE MUZIEKSCHOOL Spreekuur directeur: 's woensdags van 2 - 3 en van 7-8 uur Wilhelminastraat 4. Tel. 3890. Voor hulp aanbieden en hulp vra gen: tel. 2778, b.g.g. 2604 of 2126. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Grotestraat 405, Waalwijk Dagelijks geopend: van 8.30 uur tot 12.30 uur. Uitsluitend voor werkenden boven dien: vrijdagavond van 7.00 tot 8.00 uur. van Organon Oss. Het contactadres voor Waalwijk: Mej. J. M. Wilmont Stationsstraat il2. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Grotestraat, Ï96a - Te'. 3727 J eugdbibliotheek maandagmiddag van 16.00-17 30 u woensdagmiddag van 15 00-17 30 u vrijdagmiddag van 1H en-17 30 Iedere woensdag wordt er van 14.30-15.CO uur voorgelezen. Volwassenen: maandag 14.00-16.00 - 19 00-20 30 u. woensdag 19.00-20 30 uur vrijdag 14.00-16.00 - 19.00-20 30 u. zaterdag 10.00-J2.30 - 13 00-15.00 u De leeszaal is alleen open radens de openipguren. BAARDWIJK SINT CLEMENS BIBLIOTHEEK Geopend: vrijdagavond van 7-8 uur. CHR. LEESBIBLIOTHEEK f Ui i i f Gevestigd in gebouw phr. Belan gen, Besoyensestraat 3 geopend donderdagavond yan 7.15-0 utir. 3410. STEDELIJK SOCIAAL CARITATIEF CENTRUM Par. St. Clemens en H. Bernadette: Maatsch. werkster A. C. M. Hoff- mans. Bureau Loeffstraat 54, telef. Par. St. Jan en O. L. Vrouw. Maatsch. werkster M. A. M. Hoff- mans. Bureau, Grotestraat 238, tel. 2882. Spreekuur in Besoyen in de Ber- nadetteschool: maandag van 4-5 uur. Burg. Verwielstraat. 2a.' Par. St. Antonius: Maatsch. werker E. J. v. d. Stoop. Bureau Grotestraat 238, tel. 2882. Dinsdag 2-3 uur MülöscHool, fiade- wychstraat, tel. 3412. STICHTING PROTESTANTSE GEZINSZORG Inlichtingen te vragen bij: Mevr. G. E van de Veen-Kroon, Westeinde 5, tel 2449, b.g.g. 2331. STICHTING WELZIJN GEESTELIJK GEHANDICAPTEN OOSTERHOUT, WAALWIJK Sociaal Peadagogische dienst. Rayon: Drunen, Heusden, Kaatsheu vel, Loon op Zand, Sprang-Capelle, Waalwijk, Waspik. Soc. Pedagoog J. Leeuwenberg, Grotestraat 238, Waalwijk, tel. 04160-2283. Spreek uren: maandag tot en met vrijdag 9-10 uur, maandagavond van 19.00 tot 20.30 uur.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5