w/AAlwijkse en UngstRaatse couraiu Geen excuses van De Gaulle voor gedrag in Canada Patronaat in Kaatsheuvel krijgt nieuwe bestemming „Justitie maakte geen fouten door geringe controle op B." Gemeenschapsruimte voor alle soorten activiteiten STICHTING „DE WERFT" GAAT 1/2 MILJOEN INVESTEREN Enquête MIN. POLAK NA VRAGEN UIT KAMERCOMMISSIE Bibliotheek Ontplooiing Raiffeisenbank „Langstraat West" MAANDAG 7 AUGUSTUS 1967 88e JAARGANG No. 63 De lcHo van het Zuióen Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 KAATSHEUVEL Het Patronaatsgebouw van de St. Jan-parochie in Kaatsheuvel zal een nieuwe bestemming krijgen. De vorig jaar in het leven geroepen stichting „De Werft" wil van dit al sinds jaren zo goed als niet gebruikte gebouw aan de Hoofdstraat een centrum ma ken, van waaruit allerlei activiteiten voor de jeugd en de oudere be volking van de hele gemeenschap Kaatsheuvel kunnen worden ont wikkeld. Met de aanpassing van het circa dertig jaar oude gebouw aan de nieuwe bestemming, zal een bedrag gemoeid zijn van circa een half miljoen gulden. Voor september van het volgende jaar hoopt men de eerste fase van de plannen te hebben kunnen afronden. Uitgever Waaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit olad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 De Stichting „De Werft" werd in het leven geroepen om het sluime rende verenigingsleven in Kaats heuvel nieuw leven in te blazen. Men was van mening, dat dit een kwijnend bestaan leed door het ontbreken van enige accomodatie. Voorzitter P. v. Gils en het stich tingsbestuur waren echter van me ning, dat dit slechts op één manier kon, n.l. eerst het stichten en in richten van een gebouw waarin men een gerieflijk onderdak vindt en dan pas de nodige activiteiten ontwikkelen om de verenigingen weer op de been te helpen. Dat de plannen van de nieuwko- mende kapelaan drs. P. de Groot, die wel iets wilde doen met het ai jaren zo goed als leegstaande Pa tronaatsgebouw, prachtig pasten in het werk dat „De Werft" zich als doel had gesteld, noemt de heer Van Gils een bijzonder gelukkige om standigheid. Op dit ogenblik maakt kapelaan De Groot mede deel uit van het stichtingsbestuur en is als zodanig intensief betrokken bij alle plannen, die ontstaan in de boezem van dit acht-mans-bestuur. Welnu, de plannen voor de ver bouwing zijn zo goed als rond. Deze moeten in drie fasen worden uitge voerd. In grove trekken zal 't werk als volgt moeten verlopen. Zo ziet men als eerste station het bewoon baar maken van het gebouw door vernieuwing van de ouderwetse en tree en het aanpassen van de gevel aan de eisen van de tijd. Verder is er het inrichten van een bar, toi letten, garderobes en keuken. De tweede stap zal dan moeten zijn de bouw en inrichting van een zaal voor bijeenkomsten van ongeveer 50 mensen, een grote foyer met bar. In de kleinere ruimtes zouden dan hobbykamers, kleedkamers en een aantal toiletten extra moeten ko men. Als derde en laatste fase wordt in dit verband genoemd de bouw en inrichting van een openbare lees zaal en bibliotheek. Dit ter vervan ging van de bestaande parochiebi bliotheek. Deze instelling zal dan afzonderlijk moeten worden opge zet, waardoor meer faciliteiten wor den verkregen bij de opbouw van de boekenrij. Het spreekt voor zich dat deze kostbare voorzieningen gerekend wordt op een investering van tus sen de vier- en vijfhonderdduizend gulden, dit alles binnen vier tot vijf ESSO-ORDER VOOR VEROLME In Rotterdam doen berichten de ronde als zou het Verolme-concern binnenkort opdracht krij gen voor de bouw van twee, misschien drie mammoeittankers van 225.000 ton. De oliemaatschappij Esso zou deze opdracht aan het concern verstrek ken. Noch bij de eventuele op drachtgever ,noch bij het Verolme- concern echter kon men donderdag middag deze berichten bevestigen of ontkennen. Bij Esso zei men al leen, dat de maatschappij indertijd werven in Europa en Japan heeft uitgenodigd om in te schrijven op zes mammoettankers van rond de 225.000 ton. Bekend was wel dat ook het Verolmeconcern een derge lijk inschrijvingsverzoek bereikte. Bij Esso deelde men nog mee dat per 1 augustus jl. de inschrijvings termijn was afgesloten. Men wees er op dat de maatschappij een defi nitieve beslissing over een derge lijke opdracht niet in enkele dagen kan nemen. Gevraagd naar een reactie op de in Rotterdam circulerende berich ten, herinnerde de persdienst van 't Verolmeconcern eraan, dat presi dent-directeur C. Verolme zelf eni ge tijd geleden aankondigde dat Ne derlandse werven binnenkort ge weldige opdrachten van oliemaat schappijen tegemoet konden zien. Ongeveer vijf jaar geleden bouw de het Verolmeconcern al eens drie tankers voor Esso. Het waren sche pen van ongeveer 90.000 ton, des tijds de grootste schepen die ooit 5 in Nederland waren gebouwd. i jaar te realiseren de nodige tijd hebben gevergd. Zo waren er ge sprekken nodig met de overkoepe lende organisaties voor bepaalde sectoren van het plaatselijke leven, die in de toekomst gebruik van het gebouw zullen kunnen gaan maken. Overheidsinstanties moesten worden benaderd, voornamelijk over de vraag op welke bijdragen men in de bouw kan rekenen, evenals ad viserende organisaties, b.v. voor het bibliotheekwezen. Tenslotte moes ten kerkbestuur en parochiegeeste- lijkheid hun goedkeuring aan de plannen hechten. De stichting heeft deze week een begin gemaakt met een onderzoek, dat zal moeten gaan aantonen op welke wijze de diverse ruimtes in het gebouw het best en het meest intensief kunnen worden gebruikt. Realisering van de plannen wil men namelijk verder zoveel mogelijk via de bevolking spelen „Het wordt een gebouw voor de gemeenschap. De stichting wil alleen de exploitatie mogelijk, maken. De gemeenschap moet daarna voor de rest zorgen. Trouwens, we hebben de inwoners van Kaatsheuvel al eerder nodig. Het geld voor deze investering komt voor een deel via subsidies binnen. De gemeenschap zal via allerlei nog op te zetten akties echter ook worden benaderd haar bijdrage te leveren. Tenslotte zal voor een bepaald deel van de investering wel een hypothecaire lening moeten worden afgesloten", aldus de heer Van Gils. Iets van de plannen voor het ge bruik, kon de heer Van Gils toch wel onthullen. Zo noemde hij het organiseren van vele activiteiten in de zomermaanden voor de op de camping verblijvenden. Het jeugd- vakantiewerk zou er voor een deel kunnen plaats vinden, terwijl er naar zijn mening in dit gebouw ook voldoende gelegenheid bestaat het carnaval van de grond te helpen. De toepassingsmogelijkheden voor tal van verenigingen noemde hij legio. „Wanneer alles verloopt als wij gepland hebben, moet medio '68 de eerste fase al afgerond zijn". ADEMTEST IN BELGIË In de Belgische Staatscourant is donderdag een Koninklijk Besluit afgekondigd inzake een ademtest, waaraan automobilisten door de politie kunnen worden onderwor pen. De regeling wordt op 13 au gustus ingevoerd. Voor de ademtest zal een „alco- test-drager" worden gebruikt, een glazen buisje met een reactief, dat groen wordt als het in aanraking komt met alcoholdamp. Een mar kering geeft aan als het alcoholge halte van het bloed meer dan 0,8 gram per liter bedraagt. Wie de .grens overschrijdt, krijgt ter plaat se een rijverbod opgelegd van 12 uur. Men kan met tussenpozen van twee uur een herhaling van de proef vragen, doch moet dan zelf de kosten er van betalen. In dezelfde Staatscourant is te- j vens een wetswijziging afgekondigd waarbij de straffen op het rijden onder invloed (d.w.z. met een alco holgehalte van 1,5 gram per liter of meer) worden verzwaard. Gedurende de periode van 17 juli tot 12 augustus 1967 is ons kantoor te Waalwijk als volgt geopend: elke maandagavond van 7.00 tot 9.00 uur elke woensdagmiddag van 2.00 tot 4.00 uur elke vrijdagmiddag van 2.00 tot 4.00 uur STEEDS MEER TROEPEN EN GELD VOOR VIETNAM President Johnson doet het Ame rikaanse congres voorstellen om de inkomsten- en vennootschapsbelas tingen tijdelijk met tien percent te verhogen vanwege de hoge kosten van „Vietnam". In dezelfde bood schap aan de volksvertegenwoordi ging deelt de president mee, dat hij toestemming geeft om het aantal Amerikaanse troepen in Vietnam met 45.000 uit te breiden. Daarmee komt het totaal op 515.000 man. De hogere vennootschapsbelasting wordt met terugwerkende kracht berekend vanaf 1 juli van dit jaar. De nieuwe inkomstenbelasting gaat op 1 oktober in. AGENT GESTOKEN DOOR JONGEMAN Een agent van politie is donder dag in Amsterdam door een jonge man met een mes gestoken. De jon geman maakte deel uit van een groepje jongelui, die zich gewoon lijk rond het monument op de Dam verzamelen. Toen het was gaan re genen, hadden de jongelui zich te ruggetrokken onder het zogenaamde „Beurspoortje", een afgesloten ruim te. De politie bereikte klachten over het gedrag van deze jongelui, waar op twee agenten zich daarheen be gaven en de jongens en meisjes wegstuurden. Aanvankelijk gebeur de dit zonder incidenten, totdat plotseling een van de jongelui zich omdraaide, een stiletto trok en daarmee naar een van de agenten stak. De agent kon de steek goed deels ontwijken, maar werd toch vrij ernstig aan zijn oor geraakt. De jongeman zag kans in de verwar ring, die daarop volgde, de benen te nemen. De agent werd door zijn collega naar het Binnengasthuis ge bracht, waar hij werd behandeld. Zoals verwacht mocht worden, heeft De Gaulle geen excuses ge maakt voor zijn onbehoorlijk op treden in Canada. Het grote funda ment van het gaullisme is immers dat de generaal geen fouten maakt. En dus is in een officiële verkla ring vanuit het Elysée nog maar eens herhaald, dat de Franse presi dent achter de door de Britten ver drukte Franssprekende massa's van Quebec staat. Zoiets mag men natuurlijk geen inmenging in andermans binnen landse aangelegenheden noemen, want het gaat om de glorie van de Franse cultuur. Dat de Vlamingen in Frans Vlaanderen geen Vlaams meer mogen leren en dat de Breton se bevolking al niet meer zijn idee- en voor een zekere mate van zelf bestuur mag uitdragen op de ach terkant van zijn auto's, mag geen verdrukking genoemd worden en ie dere buitenlander die de Bretons of de Vlamingen aanmoedigt, maakt zioh natuurlijk wel schuldig aan inmenging in binnenlandse aange legenheden, waarover de Franse president natuurlijk terecht zeer boos kan worden. Dit is niet eens meer een klucht, maar een drama om te zien hoe de koppige oude man in het Elysée kennelijk bezig is zijn besef van de realiteit te verliezen. De grote scha de lijdt niet Canada, maar Frank rijk, vooral doordat de ministers zich kennelijk gewillig voegen naar de buitennissige luimen van hun president. IN PUT GEVALLEN Een jong stelletje, op vakantie in Limburg, is dezer dagen in het aar dedonker van de grotten bij Berg en Terblijt twintig meter diep in 'n put gevallen. Het waren de 17-jari- ge Harrie Gresnicht uit Utrecht en de 18-jarige Ans Vervaart uit Ou denbosch. Ze overleefden de val, maar de jongen brak een been en het meisje kreeg een shock. De twee waren, in gezelschap van nog een jongen en een meisje uit de jeugdherberg te Geulhem, op ver kenning gegaan in de bossen en de grotten. Bij de Keelsberggroeve in Berg en Terblijt kropen ze door een half vernield hek en ze wandelden het duister van de grot in. Harrie Gresnicht en Ans Vervaart liepen voorop, 't Tweetal achter hen licht te bij met een zaklantaarn. Na ruim 150 meter stapten Har rie en Ans hand in hand op een putdeksel, dat onder hun gewicht kantelde. Twintig meter lager kwa men ze, licht gewond, terecht. Met de schrik in de benen holden de twee anderen de grot uit om politie en brandweer te waarschuwen. Die kregen het verongelukte tweetal met behulp van touwen uit de put. OPSTAND IN CHINA China staat aan de rand van een burgeroorlog. Dit heeft het Russi sche persbureau Tass gemeld. „Ge tuigen uit China", aldus Tass, „be richten, dat de toestand in Centraal en Zuid-China steeds meer gaat lij ken op een burgeroorlog". Ook rei zigers uit China, die in Hongkong zijn aangekomen, spreken over ern stige gevechten in de provincie Hoe- nan tussen tegenstanders van Mao Tse Toeng en rode gardisten. Vol gens waarnemers in Hongkong blijkt uit de gevechten in Hoenan en Sjan- toeng, waajr woensdag (gevechten uitbraken, en in Kwantoeng, Sjong- hai en Woehan (provincie Hoepeh) dat China in een toestand van anar chie verkeert. FABRIEKSCOMPLEX „DE MAAS" NAAR K.N.P. OOSTERHOUT - De directies van de N.V. Verenigde Buizenf abrie ken 'Excelsior-De Maas' te Ooster hout (N.B.) en van de Koninklijke Nederlandse Papierfabriek N.V. te Maastricht delen mede dat overeen stemming is bereikt over de verkoop koop van het oude fabriekcomplex van Staalwerken 'De Maas', gelegen aan de Statensingel te Maastricht. Het ligt in de bedoeling van de Koninklijke Nederlandsche Papier fabriek N.V. om de aldaar aanwezige kantoren direct te benutten, terwijl de overige terreinen en opstallen, die door hun geografische ligging gun stig aansluiten bij het bestaande KNP-terrein, ten dele bestemd zullen worden voor uitbreiding van activi teiten die niet rechtstreeks met de papierfabricage: verband houden. Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) l,SfO p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertertieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Voor de Fransen zelf moet ken nelijk de afkondiging van een eer ste sociaal decreet de aandacht af leiden. Dat houdt in, dat de arbei ders tot een zekere winstdeling kunnen komen. Het is de gaullisti sche methode om tot de kern van de dingen te gaan. Er was ontevre denheid dat De Gaulls regeringen met veel geld besteedden aan kern bommen en andere vertoningen van vertoningen van glorie, maar te weinig over hadden voor de sociale rechtvaardigheid. Het nieuwe decreet klinkt zeer imposant, ook al betekent het in feite geen cent meer in handen van de werknemers. En zelfs hoe pre cies het uitdelen van aandelen aan de werknemers in zijn werk moet gaan, is nog twijfelachtig. Het lijkt op een gebruikelijk systeem van De Gaulle ook in zijn buitenlandse po litiek: meer schijnen dan zijn. NEDERLANDS GEZIN UITGEHONGERD IN ALPEN GEVONDEN De Nederlanders M. de Vos (42), zijn vrouw H. de Vos-Kulik (38) en hun dochter Maria (12) zijn don derdag uitgeput en uitgehongerd aangetroffen in de Alpen bij Trente in Italië. Zij hadden drie dagen door de bossen gezworven. ZWERVENDE KOK STAL 100.000 GULDEN In minder dan zes maanden heeft de uit Den Bosch afkomstige vroe gere kok Willem B. (25) minstens 67 inbraken door heel Nederland gepleegd. Bijna alle politiekorpsen hebben zijn rooftochten gevolgd en geïnventariseerd. Willem B., een eenzame zwerver, nam alleen geld uit woonhuizen weg en nooit erg grote bedragen. Toch moet de to tale buit van zes maanden in de buurt van honderdduizend gulden liggen. PHILIPS LEVERT NIET MEER AAN V D Tussen Philips en Vroom Drees- mann is een conflict over prijsvast stellingen ontstaan. Vroom Drees- mann heeft voor een aantal duur zame artikelen de prijzen losgela ten, die na het opheffen van de verticale prijsbinding door de over heid in stand zijn gehouden door de meeste fabrikanten. Onder die artikelen bevinden zich Philips- produkten. Als tegenmaatregel heeft Philips Vroom Dreesmann uitge sloten van verdere levering. De prijsverlagingen die 't waren huis heeft doorgevoerd, gelden voor scheerapparaten, stofzuigers, hoog- tezonnen, grammofoons en andere elektrische apparaten. In enkele ge vallen zijn de prijzen veertig per cent lager dan de normale winkel prijzen. Deze zijn gebaseerd op „ad viezen", die de fabrikanten aan de handel hebben gegeven. Namens Philips werd verzekerd, dat Vroom en Dreesmann rustig la gere prijzen mag berekenen dan de geadviseerde. Er bestaan echter verkoopvoorwaarden en een van die voorwaarden heeft het waren huis naast zich neergelegd. De han del mag namelijk geen opruimings idee suggereren door prijsvergelij kingen te maken. Dit laatste heeft Vroom Dreesmann in zijn aan prijzingen wél gedaan en op grond daarvan heeft Philips ingegrepen. Ook de Bijenkorf e.a. hebben de prijzen verlaagd. INSLUIPER BIJ TWEE DAMES IN SLAAPKAMER Naar eerst thans bekend is gewor den drong vorige week op een nacht een onbekend gebleven man de wo ning binnen van twee allen wonende dames in de Grotestraat te Waalwijk. Beide dames lagen reeds in bed toen de indringer hen in de slaapkamer aansprak. Zij kregen de schrik van hun leven en begonnen luid te gillen, waarna de man het verstandig vond zich ijlings uit de voeten te maken. Of de dames nog van hun nachtrust hebben genoten valt echter te betwij felen. DRIE DUITSERS AL DAGEN ZOEK OP IJSSELMEER De rijkspolitie te water heeft de afgelppen dagen enige malen met behulp van een motorboot en een vliegtuig het IJsselmeer afgezocht, op zoek naar drie Duitse jongelui. De oorzaak van de ongerustheid over hun lot is het feit, dat hun au to volgens getuigen al sinds dinsdag aan de IJssekneerkust tus sen Naarden en Muiderberg gepar keerd staat. De auto is gekoppeld aan een lege carrier, geshcikt om een boot te vervoeren. In de auto bevindt zich dames- en herenkle ding. Een en ander behoort toe aan de 24-jarige Udo Hurrelbrink uit Harsbergen, de 22-jarige Adolph Schroder en de 19-jarige Susanne Bürgheim. v MA ACr Dp. mppst trip.sitp mnrhiMip urm TiP.f nnrlprrnpb nnnr mlrn'o+ov DrJoL- rvrwrlof om DEN HAAG - De meest trieste conclusie van het onderzoek naar de gebeurtenissen die de moord op een 19-jarig meisje in Doetin- chem, op 3 juli door een verpleegde van het rijksasiel 'De Kruis berg' zijn voorafgegaan, is dat voor zover men kan nagaan geen fouten zijn gemaakt. Dit heeft de minister van Justitie, prof C. H. F. Polak, de Tweede-Kamercommissie voor Justitie meegedeeld. B., de verpleegde die de moord heeft begaan, is enige keren zorgvul dig door psychiaters en psychologen onderzocht. De observatie is met aan dacht geschied. Men kan bepaald niet zeggen dat B. niet in de niet sterk beveiligde inrichting van 'De Kruis berg' had moeten worden geplaatst, aldus minister Polak. B. was ter beschikking van de re gering gesteld wegens diefstal van 'n auto en een bungalowtent, nadat hij sinds zijn 14e jaar driemaal door de kinderrechter was veroordeeld. Hij werd op 7 december '64 tot 6 maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en opne ming in de open inrichting Boschoord in Vledder veroordeeld wegens po ging tot aanranding van een 15-jarig meisje en poging tot moord op de vrouw van zijn stiefbroer, met wie zijn moeder in onmin leefde. B., aldus minister Polak, is als ge volg van een sterke moederbinding enkele malen uit 'Boschoord' wegge lopen. Toen hij tijdens een van zijn ontsnappingen een auto en tent stal werd hij veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf en onvoorwaar delijk terbeschikkingstelling van de regering. Het selectie-instituut te Utrecht adviseerde tot hernieuwde opneming in 'Boschoord', maar toen hij opnieuw wegliep beval het insti tuut opneming in 'De Kruisberg' aan. In 'De Kruisberg' werd B. eerst in de besloten werkplaats aan het werk ge steld en later, na observatie en uit gebreide psychologische test, op ad vies van de staf en gezien zijn lande lijke afkomst en vermoedelijke toe komst, op de boerderij van deze in richting. Bij 't laatste onderzoek van de psycholoog in 'De Kruisberg' wa ren geen aanwijzingen gevonden, dat B. geneigd was tot buitengewoon agressieve daden. Hij was al enkele malen met verlof naar zijn ouderlijk huis geweest en men overwoog zelfs het verlenen van een* proefverlof. Dit werd tenslotte niet verleend omdat men langere heropvoeding toch nodig achtte, maar hierbij werd niet gedacht aan gevaar van grote agressie. In de week voorafgaande aan de moord heeft B. wel gevraagd extra op hem te letten, omdat hij voelde weer te'willen weglopen. Zijn gedrag was echter niet vreemd en na enkele dagen werd het verscherpte toezicht opgeheven. Op 3 juli waren vier le den van de boerderijploeg, onder wie B. aan het werk gegaan. B. bleef op de boerderij. Kort voordat een pa- troulle van de gestichtswacht, die hem omstreeks drie uur 's middags op de binnenplaats aantrof, moet B. het terrein van de boerderij hebhen verlaten met de gedachte iemand, wie dan ook, te vermoorden. De boer was op de middag van de 3e juli op het hoofdgebouw van de inrichting voor een bespreking. Dit is op zichzelf niets abnormaals, aldus minister Polak, omdat verpleegden op de boerderij regelmatig enige tijd zonder toezicht zijn. Van de ongeveer 70 verpleegden in 'De Kruisberg' staat het grootst© deel onder doorlo pend toezicht, een tweede groep, mo menteel vier, werkt in Doetinchem. Zij gaan zonder bewaking naar hun werkgever en ook tijdens het werk wordt geen bijzonder toezicht uitge oefend. De derde groep, vijf man sterk, werkt op de boerderij en staat onder toezicht van een ambtenaar die als boer optreedt. Hij geeft de op drachten en let er op dat deze goed worden uitgevoerd. Van een echte bewaking is echter geen sprake, al dus minister Polak. Er is enig toe zicht van de gestichtswacht die rond het gebouw en op de terreinen pa trouilleert. Naar aanleiding van persberichten als zou de burgemeester van Doetin chem hebben verklaard niet precies te weten welke maatregelen er voor het gesticht gelden en welke normen worden gehanteerd, verklaarde minis ter Polak, dat de burgemeester zit ting heeft in de commissie van toe zicht, en dat de leden van deze com missie precies kunnen weten hoe de algemene gang van zaken op 'De Kruisberg' is. De gemeentepolitie in Doetinchem, die tot dusverre geen bijzonderheden over de verpleegden kende, zal in het vervolg op de hoog te worden gebracht. B. was niet een uitgesproken agressieve figuur, en 't feit dat hij later verklaarde een plot selinge drang te hebben gehad om iemand te vermoorden is 'raadsel achtig en benauwend', aldus de be windsman. In principe zijn deze dwangverschijnselen bij iedereen mo gelijk, maar de kans dat men er aan toegeeft is bijzonder klein.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1