Diepgaandonderzoek in Amerika naar oorzaken van negeroproer Dopingonderzoek heeft vele haken en ogen UW MËMINC KAATSHEUVEL Tientallen doden, duizenden gewonden en veel schade Dr. H. v.d. KLAUW: r.w .n. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 AUGUSTUS 1967 Blanke winst Mijn ervaring „In mijn bijzijn" Bij dames Bang Woeker Bei^ofd «/lijmen Vrijh.-Capeïïe nuttige oefenpartij Nièuwku"k Loon op Zand Wit-Zwart Hoe konden de oproeren in de grote Amerikaanse steden ontstaan en hoe voorkomen we ze in de toekomst? Die twee vragen moet het officiële onderzoek in de V.S. nu gaan beantwoorden. Niet zozeer na Detroit en Newark, maar na nu al in totaal over de dertig uit barstingen in negerwijken van steden door het hele land, die al 80 doden en meer dan 2000 gewonden hebben gekost. Veel nieuws kan de officiële com missie niet toevoegen aan wat al be kend is. Het lange verhaal hoe in de Amerikaanse steden de misère uitgroeide tot botte wanhoop is al eerder verteld. De vraag is slechts hoe de volksvertegenwoordiging in Washington reageren zal en voor al hoe de burgerij en hun gemeen tebesturen zullen dwingen te reage ren. Het verleden geeft niet veel hoop. Vooral nadat lieden als Sto- keley Carmichael de kreet „Zwart aan de macht" ging prediken heeft angst en ontzetting de blanken juist nog veel meer weerhouden iets over te hebben voor de getto-be woners, die men ging zien als een soort verraders van het ideaal, ze ker nu Carmichael zich ophoudt in gezelschap van Castro en andere vijanden van de V.S. Een man als de leider van de machtige vakbond van arbeiders in de auto-industrie, Walter Reuther, ziet het wat helderder: „De bezit lozen in onze grote steden zijn uit gesloten van onze samenleving. Wie verwacht dat, ze zich wel zou den houden aan de regels, houdt tichzelf voor de gek: wat voor re den hebben ze daarvoor?" Inder daad: en daarom de leus „Black Power", en de oproeren. Hier een kleine collectie feiten: het landelijke gemiddelde van de werkloosheid is 3,7 pet. In East Harlem is het volgens de officiële berekening 9 pet. Deze lente heeft 't departement van arbeid die be rekeningen nog eens wat precieser bekeken: het juiste cijfer is 33,1 pet. En dat is dan nog niet eens het akeligste cijfer. New Orleans heeft 45,3 pet. werkloosheid onder de ne gers, maar dat is dan het zuiden. Echter, een stad als Phoenix (Ari zona) haalt ook nog de 41,7 pet.. Niet al die werkloosheid is te wij ten aan de werkgevers. In de laat ste jaren vooral zijn tal van zui delijke farmers overgegaan op me chanisatie, waarna ze op alle mo gelijke manieren poogden af te ko men van hun nu overtollig gewor den neger-arbeiders. In sommige plaatsen werd geadverteerd dat ne gers zomaar een enkele reis naar het noorden konden krijgen, gratis. Andere plaatsen deden het met uit hongering, door te weigeren mee te werken aan de federale regelin gen voor sociale bijstand. Zo stroomden bij tienduizenden negers, die alleen maar bekwaam waren in het hakken van katoen- planten. een kunde waarvoor bij de industrie uiteraard weinig belang stelling bestaat, naar de steden. De ze geldlozen hokken bijeen in de rotste behuizing die er is. Inderdaad: degenen die werk hebben, verdienen goed. Maar als ze hun inkomsten moeten delen met nog 10 familieleden die met hen op een kamer wonen, is het toch ar moe geblazen. Daarbij komt dat juist in deze krottenwijken menige blanke winkelier is gebleven, niet Hèt Nederlandse kampioenschap op de weg voor beroepsrenners, dat de Rotterdammer Dolman zondag 30 juli 1.1. te Beek op zijn naam bracht, heeft iedereen is daar nu wel van op de hoogte een tame- lijk sensationele afloop gekregen. Uit verklaringen van de Amsterdamse arts J. Baart, die belast was met het in ontvangst nemen van de urine van de eerste vijf renners, opdat er in een van de laboratoria van de Gentse universiteit een on derzoek kon worden ingesteld of er door deze heren soms doping was toegepast, is gebleken dat de nieuwe kampioen getracht heeft hem om de tuin te leiden. Dolman, die vers geloosde urine moest afgeven, zou geprobeerd heb ben de dokter de inhoud van een ander flesje, dat hij al bij zich had, te overhandigen en toen dit gemerkt werd, bekende hij stimulerende middelen te hebben gebruikt. Met deze wielrenner was er twee jaar geleden ook al iets aan de hand, dat wordt nu natuurlijk ijverig op gerakeld. Dr. II. v. d. Klauw is daarom gevraagd naar zijn ervaringen, vooral nu er meer Nederalnders bij doping betrokken zijn. Daar wil ik nu niet aan meedoen, want Dolman zit momenteel al ge noeg in de nesten dan dat hij dat ook nog eens voor de voeten ge gooid moet krijgen. Inplaats daar van wil ik hier enkele kanttekenin gen maken over persoonlijke erva ringen met urine-onderzoek. Tijdens mijn ziekenhuis jaren heb ik er eigenlijk nooit bij stil gestaan of de urine wel door de patiënt zelf was geproduceerd. Het probleem in de kliniek was veeleer wélke van de vele onderzoekingen, die er met urine mógelijk zijn, er in het labo ratorium moesten worden verricht om een beter inzicht in een be paald ziektegeval te krijgen. Dit vraagstuk kwam pas later in mijn medische loopbaan aan de or de, namelijk bij het verrichten van keuringen voor aanstelling in een betrekking of voor een levensver zekering. Vergeleken bij de kliniek is dat wel een heel eenvoudig urine- onderzoek; bij zulk een keuring gaat het immers alleen om de even tuele aanwezigheid van eiwit en/of suiker daarin. Bij het vinden van eiwit in de urine dient een nader onderzoek te worden ingesteld naar de toestand van de nieren, bij het vinden van suiker moet verder worden uitge maakt of de betrokkene mogelijk lijdende is aan diabetes. Kortom, op de meeste keuringsformulieren wordt bij het urine-onderzoek al leen gevraagd of er eiwit en/of sui ker aanwezig is. Het onderzoek dat hiervoor moet worden verricht is kindseenvoudig en dat kostte dan ook geen hoofd brekens. Maar op de meeste van deze formulieren trof ik de aante kening aan dat de urine in het bij zijn van de onderzoekende arts moest zijn geloosd. De bedoeling hiervan is duidelijk. Er moet worden voorkomen dat een persoon met diabetes en flink suiker in z'n urine, die ergens voor gekeurd moet worden, de mogelijk heid heeft de urine van een gezond familielid als van hem afkomstig urine te laten onderzoeken. Het hele keuren zou dan immers geen zin hebben. Nu wilde het geval dat toen ik dit werk op een bestaand keurings centrum overnam de te onder zoeken persoon door de aanwezige doktersassistente naar het toilet werd gebracht; de heren met een soort glazen bloemvaas met 'n oor, de dames met een ding dat 't meest op een nachtspiegel leek. Nadat de assistente nog gewezen had waar het haakje zat, ging de deur dicht met de bedoeling dat de te keuren heer of dame in dat klei ne kamertje urine zou produceren. Ik vond niet dat dat nu „in mijn bijzijn" gebeurde en ik besloot de assistente daar eens over aan te spreken, want hoe 't dan wel moest, stond mij zeker in het geval van te onderzoeken dames niet dui delijk voor ogen. Een mens is nooit te oud om te leren: de assistente keek mij, nadat ik haar hierover geïnterpelleerd had, medelijdend aan en zij deelde triomfantelijk mee, dat ik dit wel aan haar kon overlaten, want elke keer voelde zij aan de buitenzijde van vaas of po met de hand of de inhoud wel „op temperatuur" was. In de vijf jaar dat zij dit werk al deed, had zij drie personen gesnapt, die toe moesten geven dat de urine uit een flesje kwam dat ze mee hadden gebracht en dat ze op het toilet stilletjes pver hadden staan gieten. Het praatje was dan, dat ze bang waren op het gevraagde ogen blik juist „niet te kunnen". Maar dat, zo zei ze, gaat natuur lijk niet aan, de mogelijkheid van bedrog wordt dan te groot, dan is er van „in het bijzijn" helemaal geen sprake me«r Zodat het wel eens mogelijk zou kunnen zijn dat de urine van Dol man, ondanks de warme zondag, te koud was toen hij die inleverde. uit solidariteit, maar omdat hij goe de winsten kan maken. Hij is vaak duurder en levert slechtere waar. Maar hij bindt zijn klanten die te arm zijn om met de bus of tram el ders te gaan kopen door een begin- krediet. Dan is er nog discriminatie die vakbonden toepassen. Los Ange les dat eveneens een massale ne gerwerkloosheid kent, bouwt een nieuwe stadsspoorweg en nieuwe wegen. De vakbonden eisen dat al leen blanken hieraan werken, die dan van heinde en ver aangevoerd worden. Een stad als Detroit staat nog als goed en vooruitstrevend aange schreven. Maar sinds 1951 is er niets gedaan aan het Amerikaanse equivalent van volkswoningbouw. Wel zijn er grote delen van de ne- gersloppenbuurten afgebroken, en duizenden werden gedwongen nog verder in de overbevolkte rest te trekken, maar wat ervoor in de plaats kwam was dus voor de ne gerbevolking onbetaalbaar. Wat deed de overheid nog meer? Ze regelde de afbetalingsmogelijk heden, waarvan juist in deze arme wijken veel gebruik gemaakt moest worden. Maximumpercentages aan rente blijken dan nog 285 pet. te belopen. Een verklaring waarom de plunderaars bijvoorbeeld voor al uit waren op tv-toestellen. Zes jaar lang is het bijzonder goed ge gaan in de economie van de V.S. Het nationaal inkomen steeg sterk. Het gemiddelde inkomen in decen- tra van de oude steden, waar de negergetto's zijn, daalde in die tijd. in 1954 stelde het opperste gerechts hof vast dat rassenscheiding op de scholen ongrondwettelijk was en moest verdwijnen. Tien jaar later was er nog niets gebeurd, hoewel de overheid kon dwingen door geen geld meer beschikbaar te stellen voor scholen die zich niet openstel den voor zowel zwart als blank. Nu gaat nog pas dertien procent der negerkinderen in het zuiden naar een school die door beide ras- en bezocht kan worden en notoir is bijvoorbeeld in de federale hoofd stad Washington het verschil in kwaliteit dat op zuiver zwarte scholen gegeven kan worden. Met gebrek aan onder wijs, ontvalt weer een mogelijkheid tot meer scholing die de kans op werk voor vele ne gers zou vergroten. Juist in deze periode sinds rond 1950 is juist door acties als van ds. King aan de negerbevolking veel beloofd, wat zeker niet alleen ge beurde om stemmen te trekken, maar bij lieden als Kennedy en Johnson zeer zeker ooit uit soci ale verantwoordelijkheid des noods als inzicht dat men anders aanstuurde op wat Detroit en Ne wark te zien hebben gegeven. Van de beloften is ook nog wat gereali seerd. Bijvoorbeeld dat er geen on derscheid gemaakt mag worden tussen neger en blanke bij aan koop van een huis. Maar doordat de armoede het aantal huizenkopende negers miniem houdt, heeft deze wet vooral curiositeitswaarde. Wat gebeurde is dat zeer veel hoop werd gewekt, die kort daar op wreed weer weird gesmoord. Lieden als King en Wilkins, voor mannen in de strijd voor burger rechten. hebben nog aanhang - maar dan vooral in kringen van negers die een baan hebben, die een beet le behoorlijk wonen, kortom die deel hebben aan de gewone Ame rikaanse samenleving. In de getto's der nietsbezittenden groeide slechts de verbittering na de verpletterde hoop. Voor de oren van hen steekt er meer in de woorden van leiders als Carmichael, die het opgegeven langs de weg van de redelijkheid en via de gevestigde instanties iets te bereiken. De enige andere weg is dan dat men zelf neemt wat kennelijk niet gegeven kan worden al is de vraag niét onrechtvaardig. Vandaar dat in de getto's deze zomer veel aanplak- bilietten prijken van de Black Pan ther Party, de Zwarte Panter, die als lijfspreuk heeft: „Move over - or we'll move on over you" (Geef ons wat ruimte of we dringen op, over jou heen). Dit alles komt uit rapporten van de overheid zelf, die zeer goed in staat blijkt de di agnose te stellen van de verzieken de ellende in de getto's. En die nu cok een betere medicijn zal moeten voorschrijven dan soldaten te stu ren met de bajonet op het geweer. BEJAARDE VROUW IN ASSEN BEROOFD Twee tot nu toe onbekende man nen hebben naar de Asser politie eergisteren meedeelde in de nacht van maandag op dinsdag een roofoverval gepleegd op de alleen wonende 80-jarige dove vrouw Aaf- je Bijl uit Assen. In haar alleenstaande woning stonden volgens haar verklaringen 's nachts plotseling twee mannen voor haar bed, van wie de een haar bij de keel pakte, terwijl de ander uit een zak in haar onderjurk een bedrag van 10.000,- zou hebben weggenomen. Aan een leverancier die de volgende ochtend kwam maakte Aafje duidelijk wat haar was overkomen. Deze gaf het di rect door aan de politie. Het was in de buurt bekend dat de vrouw wel wat „spaarcentjes" had. DE TRIBUNE OP HET R.K.C.-TERREIN Nu binnen korte tijd op 't RKC- terrein een tribune zal verrijzen, zal menigeen zich afvragen hoe hoog de prijs van een tribune-kaart zal worden. Begrijpelijk is, dat RKC moet trachten de tribune-bezoekers voor deze extra service te laten be talen. Dit, om tegemoet te komen in de grote uitgaven. Mijn vraag is nu: zou het bestuur van RKC in overweging willen ne men om voor gepensioneerden en ouden van dagen, die gebruik wil len maken van de tribune, een sei zoenkaart uit te geven tegen ver laagd tarief? Wij behoeven zeker niet gratis gebruik te maken van de tribune, want zou deze er niet zijn gekomen, dan moesten wij toch ook blijven staan. Een kleine verminde ring der prijzen van deze plaatsen in de vorm van een seizoenkaart zou ons echter zeer aangenaam zijn. Een A.O.W.-trekker. HEEMKUNDIGEN TE GAST IN VLIJMEN Een groep Heemkundigen, die per fiets van Elshout naar Haarsteeg en via Hedik- huizen naar Bokhoven gingen, kwam ver volgens naar Vlijmen waar burgemeester L. M. Schweitzer hun een welkom toeriep op het gemeentehuis en grepen deed uit de geschiedenis en toekomst van Vlijmen. Hij vond het jammer dat Vlijmen slechts twee monumenten heeft, namelijk de Hervormde kerk en de Emma Molen. Blijmoedig ging burgemeester Schweitzer in op de toekomst van Vlijmen. Na een eerste stoot door een mandemakerij in 1930 600 werknemers - is Vlijmen thans uitgegroeid to,t een in dustriële gemeente die werk verschaft aan 1170 mensen. Dat is helaas te weinig om dat er nog altijd een uitgaande pendel is van 2000 personen. Zo kwam hij tot de uitbreiding van de Vliedberg dat nu reeds 600 woningen heeft en 200 zijn er in aan bouw, wat nog onvoldoende is. In plan Vijfhoeven is nog plaats geraamd voor 5500 mensen. De secretaris van Brabants Heem, de heer P. Doremboscfa, pleitte in zijn wederwoord voor het behoud van het raadhuis, dat naar zijn mening gebruikt kan worden voor mu seum of als restaurant. De Heemkundigen zijn eensgezind van mening, aldus de heer Dorenbosöh, dat de nieuwe kerk van He- dikhuizèn ontsierend is voor het landschap. JEUGDTOERNOOI HILVARENBEEK Het jeugdelftal van de Vlijmense Boys nam deel aan het jeugdtoernooi in Hilva- renbeek en met succes. De eerste wedstrijd werd gespeeld in poule A tegen RKVGL en werd met 7 - 0 gewonnen. Hierna speel den zij tegen EVV '58 en weer werd over tuigend gewonnen met 5-0. De derde wedstrijd ging tegen Oirschot Vooruit, wel ke zij wonnen met 2 - 1 en werden dus met 6 punten winnaar in poule A. In poule B werd SVG winnaar. De Vlijmense jeugd won met 2 - 0 van SVG en werd dus win naar van het toernooi; SVG 2e. Om de 3e en de 4e plaats speelde RKVGL tegen Broekhoven, welke RKVGL won met 1 - 0 en dus 3e werd; Broekhoven werd 4e. Dit is de 2e achtereenvolgende maal dat Vlijmen de beker wint. WEDVLUCHT „DE ZWALUW" De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield 'n wedvlucht vanuit Tergnier, Frank rijk; afstand 265 km. Los 6.20 uur. Eerste duif 9.20.20; laatste prijsduif 9.45.25 uur. De uitslag is als volgt: J. Oosterwaal 1 28 54 76 95 96 115; Jo v. d. Hout 2 102; M. de Laat 3 21 22 34 46 70 93 97 104; H. Zeeuwen 4 27 51 81; Gerry v. d. Hout 5; M. Lihregts,6 50 53 61 114 117; M. Laros 7 66; H. v. d. Wiel zn. 8 31 68 80 109 110; A. Parijs 9 30 98; H. v. Overdijk 10 91 94; J. v. d. Dun- gen 11 112; Ar.n. Dekkers 12 23 40 45 101 103 111; J. Dekkers 13 47 49 106; H. v. d. Dungen 14; J. v. d. Wiel 15; Jos Kuys 16 42 79 83; P. v. Bers 17 39 77; Tt. Stupers 18 48 88; H. v. d. Wiel 19; K. Kivit 20 37 73; H. v. Beijnen 24 74 89 122; Sj. v. d. Wiel 25 52 78; R. v. Esdonk en Zn 26 29 63; Fr. v. Bokhoven 32; A. L. v. Helvoort 33 36 52 113; J. Beekmans 35 105; A. de Vaan 38 85; L. Parijs 41 90; H. Oosterwaal 43 87 108; M. v. Lies hout 44 69 86; Heesbeen Meesters 56 67; Hans Parijs 57; P. Wijkmans 58 100 119; J. de Vaan 59 62 107 118; B. Herman 60 71; G. A. v. d. Hout 64; P. Vervenne 65 121 123; Jo Merkx 72 92 116; M. Nicols 82; C. de Ronde 99; L. Meesters 120 124. Uitslag juniorenwedvlucht vanuit Terg nier van de Zwaluw: Gerry v. d. Hout 1 4; Hanny v. d. Dungen 2; Hans Parijs 3. P.V. „NOOIT GEDACHT" Uitslagen wedvlucht Noyon. Eerste duif 1.16.11; laatste prijsduif 1.33.11 uur: J. de Meter 1; J. v. Zeist 2 3 7 20 22 35 41; A. Vos 4 8 25 26 71 92; D. v. d. Schans 5 21 28 40; Joh. Sterrenburg 6 50 69; H. Vos 10; A. Spierings 9 47 61; A. v. Tiggelen 11; A. v. d. Schans 12 13 17 72; Braspenning 14; Snaphaan 15 19 57; C. Verhagen 16; IJpelaar 16a 66 70; Kern- meren 18; A. Spuybroek 23 82; A. Tref fers 24 54; M. Netten 27; A. Heyblom 29 46 52 62 64 76; H. Spuybroek 30 68 91 95 97; P. de Meter 31; M. de Jong 32 44 63 65; P. Tactor 33 93; M. Roomer W. 34 79 86; A. Willemz 35a; A. Nieuwenhui- zen 36 96 98; Leeggangers 37; A. v. Gooi 38 53 73; A. Tactor 39; M. Mech 42 45 51 59; N. Treffers 43 87; G. Rozenhrand 48 56 60 78; C. v. Tilborgh 49; H. Brok 55 58 75; D. v. Os 67 81 83 85 88; G. Geenen 74 77 94; W. Nieuwenhuizen 80; A. Florijn 84; J. Spuybroek W. 89; A. M. de Jong 90. Donderdag inmanden voor Pont St. Max. van 6.30 tot 8.30 uur. Vrijdag voor late jongen en oude duiven voor oefenvlucht Breda. IN MEMORIAM EM. PASTOOR M. A. J. LANGERWERF Zondagmorgen om kwart voor 4 is in de pastorie van de parochie St. Jan te Kaatsheuvel overleden eme ritus-pastoor Martinus A. J. Lan- gerwerf. De overledene, die op 26 december 1912 te Waspik werd ge boren, was na zijn priesterwijding in 1939 achtereenvolgens kapelaan te Bergeijk, Nijmegen, Tilburg en Eindhoven, waarna hij in 1963 be noemd werd tot pastoor in Velp bij Grave. In 1965 werd hem om ge zondheidsredenen ontslag verleend en vestigde hij zich in Kaatsheuvel, waar hij zondags de diensten mee verzorgde in de parochie St. Jan en door de week in de kapel van het bejaardentehuis „Huize Beth lehem". De plechtige uitvaart zal woens dagmorgen om tien uur plaats heb ben in de St. Janskerk. GEMEENTE-ONTVANGER VAN LOON OP ZAND JUBILEERT De heer C. W. M. van den Hoven, gemeente-ontvanger van de ge meente Loon op Zand, is zaterdag 12 aug. a.s. veertig jaar in dienst bij deze gemeente als ambtenaar ter secretarie. De jubilaris zal in de Panoramazaal van het café-restau rant van het natuurpark „De Efte- ling" gehuldigd worden, waarna hem van 15.30 tot 16.30 uur een re ceptie zal worden aangeboden. PROCESSIE KEVELAAR Zaterdagmorgen 26 augustus a.s. trekt de bedevaart Kaatsheuvel weer naar Kevelaar. Een gedeelte van de pelgrims keert dezelfde dag nog huiswaarts en de overigen ma ken zondag de terugreis. Dinsdag avond 8 augustus kan men zich van zeven tot acht uur in het patronaat van de parochie St. Jan als deel nemer opgeven bij de broedermees- ters. DESK SPEELDE Zondag opende DESK haar oefen programma met een ontmoeting te gen de bekende Rotterdamse eerste klasser C.V.V. De nieuwe DESK- fonmatie, waarvan de aanwinsten Muskens en Kreté de rechtervleugel vormden, kwam in de eerste helft tegen deze technisch bekwame te genstander niet voldoende uit de verf. Vooral in de voorhoede ging het allemaal wat stroef en kreeg men weinig kansen van de beheerst spelende Rotterdamse defensie. De DESK-defensie liet overigens ook geen steken vallen tot enkele njm^" ten voor rust, toen de jeugdige .doel man Lugters toch moest capitule- In de tweede helft was het spel- neil van DESK aanzienlijk beter en al vrij spoedig na de hervatting ZUSTERS GAAN NIEUWKUIJK VERLATEN Het is thans zover. Nog deze maand zullen de zusters van het St. Gertrudesge- sticht Nieuwkuijk gaan verlaten. Op enkele uitzonderingen na zijn de oude van dagen overgebracht naar het nieuwe bejaarden centrum in Vlijmen. Alhoewel nog met of ficieel zijn er toch plannen om het gesticht als school te doen inrichten. De Zusters ziin in 1907 naar Nieuwkuijk gekomen Aij zouden deze maand dus het 60-jarig feest vieren. Hiervan zal nu dus mets komen. De Zusters begonnen al spoedig na hun komst in Nieuwkuijk met de verzorging van de oude van dagen. Kort daarop begon men met de bewaarschool. Tot dusver gingen de Nieuwkuijkse meisjes naar de openbare school. Velen gingen ook naar Drunen. Dit was iedere dag een flinke wandeling. Met de komst van de Zusters in Nieuwkuijk kwam hier een eind aan. In oktober reeds kwam de eerste lekenonderwijzeres^ mejut. Theunissen, in dienst en konden ook meis jes voor het derde en vierde leerjaar te recht De tweede iekenonderwijzeres was mej. Glaudemans. Met haar komst was het mogelijk het vijfde en zesde leerjaar te be ginnen. waarmee het leerprogramma was -voltooid. Met voldoening kunnen de Zus ters thans terugzien op het mooie werk dat zij en hun medezusters van vroege hebben mogen doen voor de Nieuwkuijkse bevol- king, speciaal voor de jeugd, de zieken en ouden van dagen. Alle ingezetenen van Nieuwkuijk zullen zeer zeker de zusters hiervoor dankbaar zijn. De postduivenvereniging „De Luchtbode hield zondag haar vlucht vanuit 'St. Denis afstand 357 km. Deelname 326 duiven .Ge lost 6 30 u. Aankomst eerste duif 11.39.24; laatste prijsduif 12.5.36 uur. Overduif H. v d Velden. De uitslag is als volgt: M Vera 1 35 61 62 76; A. Kuijten 2 31 50- K. v. Esch 3 5 26 33 51 53 54 60 65 67'79 82; H. v. d. Velden 4 17 24 46 74 78' B Wartenberg 6; Gebrs. v. d. Velden 7;'j. Aarts 8 36 37 64: H. v. d. Linden 9'10 18 32 45 55; P. Hooijmayer? 11 2b 27 58; W. v. Noye 12 44 66; H. Vera 13 59 71' A. Aarts 14; H. Leermakers 15 63; Henk v. d. Velden 16 23; Gebrs.. Boons 19 42 56 57 75; J. v. Dongen 29 34; Vera 21 72; G. IJpelaar 22 30 49 73; H. M. v. d. Velden 28; C. IJpelaar 29 47 81; K. Aarts 38 39 80; C. v. Dongen 40; W. v. d. Velden 41 52; J. v. Broekhoven 43; A. J. v. Dongen 48; M. v. d. Velden 69 70; A. Beerens 77. Vrijdagavond inmanden voor de vlucht vanuit Noyon. SCHUTTERSGILDE ST. HUBERTUS St. Maurits, gevestigd bij de heer J. Wij- ters te Udenhout organiseerde voor de scherpschutters van de. Kring Udenhout en omstreken een bondsconcours, St. Hubertus behaalde daar de volgende prijzen: le korpsprijs vrije hand. Ad v. d. Broek behaalde de kampioensbe ker en tevens de le prijs. 7e prijs: A. Bink; 9e prijs: J. Bruurmijn. werd Lugters goed gelanceerd, die daarop de stand in evenwicht bracht. Dezelfde speler bracht enige tijd later uit een afgepaste voorzet van H. Damen met een fraaie kop bal de stand op 21. Een ingenieus genomen oerharde vrije trap van Lugters werd door de C.V.V.-doel- man fraai gekeerd, maar tegen een hard schot van H. Muskens was hij machteloos; 31. De reserve-elftallen van beide clubs kwamen eveneens tegen el kaar uit en ook hier won DESK met 31. JUNIOREN-TOURNOOI V.V. BERKDIJK De voetbalvereniging Berkdijk organiseerde zaterdag een tournooi voor C-junioren in de leeftijd van 12 tot en met 14 jaar, dat een uit stekend verloop heeft gehad en door Uno Animo uit Loon op Zand werd gewonnen. In de finale werd het team van de organiserende ver eniging met 3—1 geklopt. Het Berk dijk-bestuur reikte overigens aan alle deelnemende ploegen een be kertje uit als herinnering aan deze prettige voetbaldag. De uitslagen waren: Poule A: S.C.O. (Oosterhout) D.V.V.C. (Dongen): 10; Waspik- Berkdijk: 01; D.V.V.C.Berkdijk: 03; WaspikS.C.O.: 42; Waspik —D.V.V.C.: 5—1; S.C.O.—Berkdijk: 0—3. Poule B: DongenWhite Boys (Waspik): 10; Uno AnimoDus- sense Boys: 21; Uno AnimoWhi te Boys: 20; DongenDussense Boys: 25; White BoysDussense Boys: 13; Uno AnimoDongen: 2—3. Om de eerste en tweede prijs: Uno AnimoBerkdijk 31. ONI—WIT-ZWART 1—6 ONI begon veelbelovend. Na en kele minuten gaf W. Timmermans de 's-Gravenmoerders de leiding 10. Het technisch sterkere Wit- Zwart drukte de ONI-ers in de ver dediging. Bert van Beek maakte snel gelijk en nog voor de rust speelde Wit-Zwart de oranjeblau- wen naar een 14 achterstand door schoten van Hans van Beek (2) en Ad Rosenbrand. Ook in de tweede helft bleek duidelijk het verschil in klasse. Han Rosenbrand schoot Wit-Zwart naar 15 en 16. ONI zou met nog grotere cijfers hebben verloren als de in uitstekende vorm verkerende doelman Rozenbrand roet op fraaie wijze enkele goals had weten te voorkomen. Scheidsrech ter H. van der Galiën uit Sprang- Capelle leidde de wedstrijd correct. Komende zaterdag speelt ONI de laatste wedstrijd van het nederlaag- tournooi tegen Nieuwkuyk. Madese Boys uit Made behaalde tot nu toe de grootste overwinning 07. ONI 2 verloor met 09 van Wit-Zwart 2. Voor de rust leidde Wit-Zwart 2 ("versterkt met de aanwinsten J. J. Smits en J. A. Smits (beiden ex- Waspik) en A. Roomer (ex-RWB) al met 06 door doelpunten van S. le Sage (2), G. Dorresteijn (2). M. Priest en B. Molegraaf. Na de rust maakten B. Molegraaf, M. Priest en A. Hulsstop er 09 van. In het ne- derlaagtournooi voor reserve-teams heeft Wit-Zwart 2 nu de leiding. Prachtig helder en fris lag het Sportpark Elzenhoven er zaterdag weer bij. Alles was weer geschil derd en opgeknapt. Dit zou dus al een stimulans kunnen zijn om ook een fris partijtje voetbal op de gras mat te leggen, maar daar is wei nig van gebleken. Toegegeven, het was wel wat warm om te voetbal len. maar vooral het spel van de thuisclub was wel erg lauw. Voor de rust was er nog wel eens wat te genieten. Hef spel ging op en neer en er waren voor beide doe len kansen. RWB, dat met enkele invallers aantrad, was technisch iets beter in deze periode en snee! de met iets meer verband dan SSC. dat het te veel van solo-acties moest hebben. Na 20 minuten komt de bal bij Han Bruurmijn die met een keurige boogbal scoort 10. Twee m'nuten later is het 20 als Huub Bruurmijn uit een pass van Han onhoudbaar en laag inkogelt. Een listig voorzetje van Maijers wordt door Snels ingeschoten, maar back La Grauw kan nog juist uit doel koDDen. Een nrachtige kans krijgt Maiiers als hij uit een pass van Huub Bruurmijn geheel vrijstaand de bal overschiet. De laatste 10 mi nuten wordt SSC sterker, maar weet niet voorbij Avontuur te ko men. Na de rust is het spel van RWB veel minder en lijkt het meer op het einde dan op het begin van de competitie. SSC is nu geregeld in de aanval en heft ook een stevige green on het middenveld. Diverse kansen laat het echter onbenut door onbesuisd schieten. t.ot 20 minuten na rust de rechtsbuiten hard in schiet 21. Het blijft aanvallen met enthousiast spel, waartegen het nu wel erg lauwe spel van RWB schril afsteekt. De laatste paar minuten van de wedstrijd zijn voor RWB fataal als eerst Den Rooijen de stand gelijk maakt en 1 minuut voor tijd via een penalty wegens in, de rug aanvallen de stand om buigt in een voorsprong voor SSC, die door het sneller en vooral en thousiaster spel na rust, volkomen verdiend is. I

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 3