waAlwijkse en LanqstRAAtse couRArrt Nieuwbouw van Kaatsheuvel gemeentehuis in vordert uitstekend Bij boerenleenbank Kaatsheuvel 10 miljoen gulden spaargeld EXPOSITIE VAN MAQUETTE VAN NIEUWBOUW m Marktplein moet worden aangepast Plein Winkelcentrum Peperstraat Fraai uiterlijk Gelijkvloers Expositiehal Raadzaal Balkons Drusien MAANDAG 7 AUGUSTUS 1967 88e JAARGANG No. 63 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waai wij ksehe Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit olad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" KAATSHEUVEL - De gemeente Loon op Zand krijgt een nieuwe centrale bestuurspost. Daarmee wordt overigens niets nieuws ver teld. Iedere inwoner van deze omvangrijke gemeente is van dit feit op de hoogte. In de afgelopen maanden heeft men van de werkzaam heden om deze nieuwbouw te realiseren reeds het nodige kunnen merken. Het gemeentebestuur wil deze nieuwbouw echter nog dichter bij de bevolkitrg brengen. Ter illustratie van hetgeen er op de achterliggende bouwplaats aan de gang is, zal er aan de Markt in een vitrine de maquette van het nieuwe gemeentehuis worden opgesteld. Het geheel komt onder een afdak te staan. De nieuwbouw voor het gemeente huis vordert overigens uitstekend. Op de inmiddels vrijgekomen bouwplaats ten westen van de Markt groeit het boven het maaiveld uit. In de grond is echter een belangrijk deel van de nieuwbouw gekomen. Zo ondervond bouwbedrijf Moeskops uit Bergeyk bij het graven van de bouwput nogal wat last van het grondwater. Men zag zich genoodzaakt een grotere hoe veelheid zand van goede structuur dan was gepland op te brengen. Onder meer dan de helft van de nieuwbouw wérd een zware betonnen plaat aangelegd. Deze doet dienst als vloer van de kelder. Ondergronds komen nl. de noodbestuurspost - de muren voor deze ruimte staan reeds in de bekisting - archief, fietsen stalling en technische apparatuur als centrale verwarming. Het andere deel van het hoofdgebouw komt op pila ren te staan. Daarmee bereikt men, dat er hieronder een zgn. kruipruim te vrij komt, waarin eventueel ook wat materiaal kan worden opgesla gen. Dat 'kruipruimte' moet men wel wat wijdser interpreteren. Men kan er nl. gewoon rechtop lopen. Deze beslist noodzakelijke voorzie ningen verdwijnen ondergronds. De hele twee verdiepingen hoge boven bouw komt er op te rusten. De ge lijkvloerse verdieping van het ge meentehuis komt nog altijd 1.50 me ter boven het maaiveld te liggen. Dit wil men echter camoufleren door het aanbrengen van een licht glooiende helling tegen de zijwanden van het gebouw. Het belangrijkste deel hier van wordt plantsoen. Voor het ge bouw - aan de zijde van Markt - komt een 75-cm hoog betegeld pla teau, dat bereikbaar wordt via vijf traptreden. Ook de toegang tot de centrale hal in het gebouw bestaat nog eens uit een trap van vijf treden. De entourage van het nieuwe ge meentehuis zal geheel moeten worden aangepast aan de nieuwe functie als hart van Kaatsheuvel. Hiervoor gaat men behalve een verkeers- ook een pleindeskundige aantrekken. Dit 2- tal zal gaan bekijken op welke wijze de ruimte het meest doelmatig benut kan worden. Het gemeentebestuur heeft hierover al wel enkele gedach ten. Zo denkt men aan het aanleggen van een verbindingsstraat tussen Gasthuisstraat en Huygenstraat tus sen het nieuwe gemeentehuis en het gebouw van Openbare Werken door. De bestaande Huygenstraat zal dan worden afgesloten, waardoor aan de noordzijde van de nieuwbouw 'n z.g. loopstraat wordt geschapen. Deze verkeerstechnische plannen hangen weer nauw samen met de rea lisering van een vier bouwlagen hoog winkelcentrum aan de Huygenstraat. Dit moet komen te staan tussen de nieuw aangelegde Raadhuisstraat en de woning van de familie Steenber gen, die gehandhaafd zal worden. Rechts van dit pand hoopt het ge meentebestuur in de toekomst ook nog twee lage woningen af te kunnen breken. Het merendeel van de voor dit plan benodigde panden heeft men reeds in bezit. Vanaf de kerk van de parochie St. Jan aan de Hoofdstraat wil men een nieuwe straat gaan aanleggen naar de Markt. Met realisering van dit plan moet nogal drastisch worden ingegre pen in de structuur van Kaatsheuvels centrum. Aanleg van deze nieuwe verbindingsweg maakt het echter mo gelijk de nauwe en drukgebruikte Pe perstraat ook een andere bestemming te geven. Als voetgangersstraat zal deze dan eveneens - in de toekomst natuurlijk - tot ontplooing kunnen komen als onderdeel van het winkel centrum. Bouwer Moeskops noemt het nieu we gemeentehuis een moeilijk te con- struëren gebouw. Burgemeester L. v. Erp beaamt dit graag. „We hebben de architecten (ir C. Geenen, ir L. Oskam en Cé Geenen uit Eindhoven) de vrije hand gelaten. Consequentie hiervan is, dat de bouw de volle inzet van de aannemer vraagt. Slechts met technisch bekwaam personeel kom je dan klaar. We hebben overigens het volste vertrouwen in onze aannemer. Uit zijn handen zal een projekt ko men, dat bijzonder origineel is en ze ker een eenling zal blijven". Een van de opvallende facetten in het geheel zal 't vele natuursteen worden. Voor zo'n 3 ton zal eraan worden verwerkt. De centrale entree, die op twee zware putringen komt te rusten, komt uit in een grote hal, die zich in on geveer de helft van het gebouw over de twee verdiepingen voort zet. Ge lijkvloers liggen aan deze, hal de af delingen, die het meest frequent be ll De maquette van het nieuwe gemeentehuis kwam nog maar kort ge leden gereed. De foto hiervan laat duidelijk het front van de nieuw bouw zien. Op de voorgrond ligt voor het gemeentehuis een 75 cm. boven het maaiveld uitstekend plateau, dat naar de eveneens via een trap te bereiken centrale entree leidt. Boven het gebouw steekt de raadzaal uit. Deze facetten en een aantal balkons „breken" de strak ke gevelwand. Vorige week maakten burgemeester L. van Erp, z'n beide wethouders en de gemeentesecretaris een rondwandeling over de nieuwbouw. Zij schroomden niet via een wankele ladder in de kelder af te dalen. zocht gaan worden, n.l. Burgerlijke Stand, Militaire Zaken, Algemene Zaken, Ruimtelijke Ordening. Ver der zijn er de bodekamer, postbehan- delingskamer, leeskamer met biblio- teek voor de raadsleden, toilettenac- comodatie en een liftje vanuit de keu ken naar boven voor het transport van koffie enz. In het gemeentehuis kan men dan ook weer een van die f acetten terug vinden, die het gebouw een zo ruim mogelijk gebruik moeten geven. Via een expositiehal - eveneens gelijk vloers - wil men trachten de bewo ners van de gemeente en wijde om trek binnen te halen. Deze expositie hal ligt iets lager dan de entreehal, nl. 90 centimeter. Een ruime trap voert vanuit de centrale hal naar de bovenverdieping. Daar staat men dan direct voor de raadzaal. Juist deze opgang noemt de burgervader bijzonder geschikt als decor bij de ontvangst van trouw- paartjes. „Hier kan hun kleding en dan vooral de lange jurk met sluier van haar tot z'n recht komen". De trouwkamer met balkon ligt aan de galerij. Verder zijn hier de commis siekamer voor de raad, de kamer voor B. en W., de burgemeesterskamer, door een spreekkamer gescheiden van die van de secretaris, een koffieka mer (eventueel voor de overblijvende ambtenaren), de afdelingen Finan ciën, Onderwijs, Personeelszaken en de kamer van de ontvanger. Door het aanbrengen van drie bal- Vier inwoners van Sittard, die dit weekeinde met een personenauto in Bom verongelukten, zijn spoor loos. Zondagavond waren ze nog niet gevonden. Het viertal reed in een auto, die uit de bocht vloog, driemaal kantelde en op zijn wie len midden op de weg tot stilstand kwam. Het ongeluk gebeurde bij het Sint Lambertuskapelletje in Bom. - Op een rechte weg over het eiland Texel kwamen zondagmorgen een Nederlandse en een Duitse auto frontaal met elkaar in botsing, doordat de Nederlandse auto om onduidelijke redenen naar links uitweek. De bestuurder van de Nederlandse auto, de 25-jarige J. Braam uit Weesp, kwam om het leven. Drie mensen werden ernstig gewond. Eén liep lichte verwon dingen op. De gewonden zijn op genomen in een ziekenhuis in Den Helder. kons aan de buitengevel wordt een voor het oog aangename breking van de gevel verkregen. Het balkon rond de raadzaal - deze steekt ook iets boven het gebouw uit - is 't grootst. Ook voor de burgemeesterskamer komt een balkon, evenals voor de trouwkamer. In z'n totaliteit - het glas in de noordwand van de nieuw bouw zal ongeveer een meter insprin gen in de gevel - een aantal zaken die gaan voorkomen, dat men een glad en kaal gebouw te zien zal krij gen. BOUWPROJECTEN Op GEBIED VAN GEZONDHEIDSZORG DEN HAAG De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft f an de betrokken organen van par ticulier initiatief meegedeeld, dat uit het bedrag dat de ministerraad wederom ter beschikking heeft ge steld ten behoeve van objecten, welke een vermindering van die werkloosheid kunnen bevorderen, een bedrag van 4,8 miljoen be stemd zal worden ter stimulering van de bouw van projecten op het terrein van de volksgezondheid, n.l. een aantal wijkgebouwen, kraam- centra, gezondheidscentra en zwem baden in de provincies Drente, N. Brabant en Limburg. Dit bedrag is een bijdage in de totale kosten van deze projecten. Het betreft hier zwembaden in Assen, Meppel, Rosmalen, Veghel, Werkendam en N'ieuwenhagen, als mede o.a. de volgende bouwwerken wijkgebouwen te Emmen (Wit-Ge- le Kruis) Emmercompascuum (Groe ne Kruis), Hooghalen (Groene Kruis) Zwartemeer (Groene Kruis) Bakel, Den Dungen, Dongen, Mil- heeze, Nuland, Ulicoten, Zeelst, Asten/Heusden en Baarle-Nassau (alle Wit-Gele Kruis), Hoensbroek (Ma.riarade), Montfort en Nieuwen- hagen (alle Limb, Groene Kruis). Groene Kruis te Hoogeveen, gezond heidscentra van het Groene Kruis ie Emmen en te Hoogeveen en een kraamcentrum van het Wit-Gele Kruis te Zevenbergen. Bovendien zullen bij de Rijkspsychiatrische In richtingen in Eindhoven enkele ge bouwen worden gesaneerd. VERDOVENDE MIDDELEN BIJ FEESTENDE JONGELUI De politie van het bureau Lode- v/ijk van Deijsselstraat in Amster dam heeft zaterdag een inval ge daan in een huis in de Vespusius- straat, waar een achttal jongelui een feestje organiseerde, terwijl de bewoners niet aanwezig waren. De politie trof in het huis o.m. verdo vende middelen aan, wat voor haar een rede was om de zeven jongens en het meisje ,die in het huis wa ren, te arresteren en voorlopig in te sluiten. Bij de zeven jongens, behoorde ook een zoon van de familie die echter clandestien weer in het huis was teruggekeerd, nadat zijn ouders met vakantie waren gegaan. Hijzelf behoorde n.l. op een ander adres ie verblijven. HEEMKUNDIGEN BESLOTEN KAMP IN LANGSTRAAT DRUNEN - De 121 heemkundi gen, die de afgelopen dagen voor hun 19e werkkamp in de oostelijke Lang straat vertoefden, zijn weer vertrok ken. Na een dag Heusden, Bokhoven en Vlijmen zijn ze zaterdag in Dru- nen te gast geweest. Het programma voor deze ontvangst verschilde weinig van de andere. Burgemeester mr H. Stieger van Drunen, de avond te voren voor zijn verdiensten voor dit kamp in het zon netje gezet, kon na de bezichtiging van het raadhuis, in de raadzaal iets vertellen over de structuur van zijn gemeente. Dieper ging hij echter in het natuurgebied, dat ongeveer de helft van zijn gemeente uitmaakt. Juist dit natuurgebied noemde hij van belang voor de heemvorsers. Over zijn gemeente zelf vertelde de bur gervader het een en ander. Elshout noemde hij agrarisch en Drunen sterk geïndustrialiseerd. Peiler van de in dustrie noemde hij de N.V. Lips met daarnaast sterke eenheden in de con fectie- en schoensector. Naar zijn me ning zat Drunen helemaal niet om nieuwe industrie te springen. In de middaguren zijn de heemkundigen 'n kijkje gaan nemen binnen de gemeen te Drunen. Onderwerp voor de fiets tocht waren het oude Giersbergen, Fellenoord en natuurlijk - zeer uit gebreid - de Loonse en Drunense Duinen. Na deze bijzonder instructie ve fietstocht keerde het gezelschap weer huiswaarts. In Drunen werd in de middaguren na een optreden van „De Schotjes" uit Tilburg een einde gemaakt aan het 19e werkkamp, waarbij de heemkundekring „Onsen- oort" als gastheer optrad een feit, dat in de middaguren nog eens extra de aandacht kreeg door de vele dank betuigingen voor de voortreffelijke wijze waarop alles verliep en georga- i niseerd was. Afgelopen week bereikte de Boerenleenbank Kaatsheuvel een nieuwe mijlpaal: 10 miljoen gulden aan spaargeld werd uitgereikt. Het was de heer W. v. Luxemburg uit de Van Heeswijkstraat 15, die de tien miljoen vol maakte. Deze persoon, alsmede de spaarders die direct daarvoor en daarna kwamen, mej. E. Matthijs en de heer W. Aarssen, werden deze week op de Bank ontvangen door het bestuur en de Raad van Toezicht van de Bank, waarbij ook aanwezig was een afgevaardigde van de dis trictsinspectie van de Centrale Bank. Zij mochten uit handen van de voorzitter, de heer C. Nouwens, enkele herinneringscadeaux in ont vangst nemen, waaronder een polshorloge, gouden munten en bloe men. „Bij het bereiken van zulk een mijlpaal is het altijd goed eens even stil te staan om een blik in het verleden te werpen, maar ook om ons te bezinnen op de toekomst", aldus voorzitter Nouwens. De Boerenleenbank Kaatsheuvel werd opgericht op 10 september 1911, in een tijd dat de agrarische belangen overheersten. De eerste jaren waren zeer moeilijk en blij kens de notulen werd een verzoek om een voorschot van 60,met twee borgen door bestuur en Raad van Toezicht in de huiskamer van de kassier nauwkeurig bekeken, voordat men hieraan al of niet zijn fiat gaf. Maar in het bijzonder in de naoorlogse jaren heeft de Boe renleenbank Kaatsheuvel zich zeer snel ontwikkeld. De Boerenleen bank kreeg een steeds meer ver trouwde blank en zo werd in 1958 een nieuw bankgebouw geopend, waar men momenteel nog in is ge huisvest. Hoe snel de Boerenleen bank Kaatsheuvel groeit, blijkt wel uit de volgende cijfers. Het toever trouwde spaargeld bedroeg in 1912 3.000,—, in 1947 600,000,—; in '50. 700.000,—; in '55 1.400.000.-; in I960 3 miljoen; in 1963 vijf mil joen; in 1965 zeven miljoen; in 1966 negen miljoen; in juli 1967 tien mil joen. Een tiental jaren geleden werkte de Bank hoofdzakelijk in de agra rische sector. Nu is de Bank uitge groeid tot een Bank voor iedereen, waar men voor alle bankzaken te recht kan. Dat de Boerenleenbank een bank is geworden voor ieder een, blijkt wel hieruit, dat circa 70 procent van de spaargelden afkom stig is van de niet agrarische sec tor. Ook de hypotheekverstrekking en kredietverlening gaan zich steeds meer verplaatsen naar de particu lieren en de middenstandsbedrijven. Veel mensen in Kaatsheuvel heb ben door de Boerenleenbank hun bedrijf kunnen uitbreiden of verbe teren. Het spaargeld is daardoor dienstbaar gemaakt aan de wel vaart van Kaatsheuvel. Steeds meer mensen maken thans gebruik van de vele diensten die de Boerenleen bank te bieden heeft, zoals ,op het gebied van de bankgiro, gezinsreke ningen, deviezen, effecten, verhu ren van safeloketten, verzekeringen enz. Door deze enorme groei wordt 't huidige bankgebouw (1958) reeds te klein. Het bestuur is dan ook nu reeds doende voor de verwezenlij king van een nieuw gebouw. Het ziet er naar uit dat binnen 2 jaar een nieuw modern Boerenleenbank gebouw op de Markt in Kaatsheu vel zal verrijzen in de nabijheid van gemeentehuis en postkantoor, temidden van de plaatselijke mid denstand. Op deze wijze hoopt zij aan de 8000 cliënten, die de Bank momenteel telt, nog meer service te kunnen bieden. De heer Goossen, die sprak na mens de districtsinspectie van de Centrale Bank, ging in op de grote betekenis van de Boerenleenbank op het landelijk'niveau. Met 600 an dere Boerenleenbanken is Kaats heuvel aangesloten bij de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Samen beschikken zij over rond 960 vestigingen. Met een totaal van 4% miljard gulden aan middelen, staat de Boerenleenbank- organisatie op de vierde plaats in het Nederlandse bankwezen. Een belangrijke taak van de Cen trale Boerenleenbank bestaat in het geven van adviezen en richtlijnen voor het beleid van de aangesloten banken. Een staf van deskundigen zorgt er voor dat de Boerenleen banken op elk terrein voor haar werkzaamheden goede adviezen krijgen, niet alleen als 't gaat voor haar eigen kredietverlening, maar ook bijvoorbeeld als haar relaties beleggingsadviezen wensen. De heer Goossen verklaarde dat de Boeren leenbank Kaatsheuvel behoort tot tot een van de snelst groeiende Banken die bij de Centrale Bank zijn aangesloten en besloot zijn toe spraak met zijn gelukwensen aan te bieden bij het bereiken van deze mijlpaal. Voorzitter Nouwens van de Boerenleenbank Kaatsheuvel, biedt mej. Matthijs bloemen aan.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5