waalwijksG en lanqstRaatse courAnt Raad Waspik stelde krediet school Waspik-Boven beschikbaar Volgende week wordt begonnen met aanleg douches in gemeentewoningen SCHOLEN ZORGEN VOOR VOLLEDIGE BEZETTING VAN TWEE GYMNASTIEKZALEN Veel aanvragen voor huur nog in behandeling Jeugdvakantie- werk? Drie personen verdronken Restaurant Verenigingen Kardinaal Alfrink en K.N.B.T.B.-voor zitter C. IVIertens over KVP-radicalen L. SCHELLEKENS BEZ0CH1 40 JAAR ALLE RAADSVERGADERINGEN FLATS AAN AMBROSIUSWEG VOLGEND JAAR OKTOBER GEREED Geringe huurverhoging 113 Woningen KVP WAALWIJK SCHRIJFT BRIEF AAN LEDEN KAMERCOMMISSIES Vrede in Jemen? Doop van prinsje op televisie Meubelfabriek ontslaat 42 man 80 Flatwoningen „Feestsigaar" WOENSDAG HEARING IN TILBURG Midden Brabant MAANDAG 28 AUGUSTUS 1967 88e JAARGANG No. 69 De tcho van het Z Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct.inc.k.) ƒ0,80 p.mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,80 p.kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ8,50 P; kwrt. P- P°st 14>— bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 B j-eaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Steeds meer verenigingen maken gebruik van sport- en expositiehal »Taxandria (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het eerste volle" seizoen voor de Taxandriahal, de sport- en expositiehal aan de Taxandriaweg in Waalwijk, is aan gevangen. De hal die op 1 april officieel door minister dr M. Klompé werd geopend heeft in de afgelopen maanden bewezen van groot belang te zijn voor de lichamelijke opvoeding van de school jeugd en als een welkom oefenoord te fungeren voor de plaatselijke sportverenigingen. Bij de opening sprak burgemeester J. Tëijssen dan ook terecht: ,,de hal zal een centrum zijn voor lichamelijke vorming 'en sport. Jeugd en volwassenen zullen hier aktief en crea tief bezig kunnen zijn". Amper een half jaar oud en de Taxandria hal moet al uitgebreid worden met een extra toestellenberging. De vijf scholen die een dagelijks gebruik van de hal garanderen zorgden er voor dat de tweede gymnastiekzaal, die in de eerste vier maanden nog niet gebruikt was, er bijgetrokken moest worden. Overdag dus een optimale bezetting van de hal. In de avonduren is het iets min der, doch er komen steeds meer aanvragen binnen zodat de ver wachting gewettigd is dat over enige tijd ook in deze periode van een totale bezetting gesproken kan worden. „De aanloop-periode die we nu achter de rug hebben, heeft duidelijk het bestaansrecht van het gebouw als sporthal bewezen", zo vertelde ons de de heer Kobben, direkteur van Ge meentewerken onder wiens afdeling de sporthal ressorteert. Als de aan vragen om enkele uren de hal te mo gen huren door het college van B. en W. goedgekeurd worden, is de hal 's avonds voor 75% verhuurd. Het afgelopen seizoen werden drie avon den voor een aantal verenigingen ge vuld. Tijdens de eerste 4 maanden zijn er geen noemenswaardige gebre ken naar voren gekomen. Alleen is de vloer opnieuw gelegd omdat op sommige plaatsen blaasjes waren ont staan. Dit viel echter onder de ga rantie van de vloerlegger. In de periode van 15 juli tot 15 augustus was de hal gesloten. Toen zijn ook de reparaties uitgevoerd. Juist in deze periode als de schooi en bedrijfsvakanties vallen zou de hal bijzonder geschikt zijn voor 't jeugd- vakantiewerk. Zo wordt b.v. in Eind- Egypte en Soedi-Arabië zijn ak koord gegaan met een Soedanees voorstel om de burgeroorlog in Je men te beëindigen. De Soedanese premier Maihgoeb verklaarde, dat president Nasser van Egypte en ko ning Feisal van Saoedi-Arabië in Khartoem de details van het voor stel zullen bespreken. Feisal en Nas ser ontmoeten elkaar volgende week dinsdag tijdens de Arabische topconferentie. Donderdagmiddag is in 't zwem bad Woestduin in Doorn de 5-jarige J. Bakker uit Driebergen verdron ken. De 67-jarige A. v. Koetsveld uit Zeist is woensdagmiddag, toen hij met zijn vrouw wilde gaan vis sen, in het Amsterdam-Rijnkanaal bij Cothen verdronken. Terwijl de man bezig was zijn hengel klaar te maken, viel zijn stoeltje in 't water. Toen hij het uit het op die plaats een meter diepe water wilde halen, verloor hij het evenwicht en. kwam met zijn 'hoofd op een betonnen paal terecht. Donderdagmorgen is uit het Johan van Nassaukanaal in Amster dam-Noord het stoffelijk overschot opgedregd van de 2+jarige Alge rijnse ijzerwerker A. Bouali. De man is tijdens zijn werk op scheeps werf Verschure gestruikeld en in het water gevallen. hoven in de zomermaanden door jeugdorganisaties gebruik gemaakt van de Jubileumhal. In een hal zoals Waalwijk bezit kunnen veel evene menten gehouden worden. Het grote voordeel daarbij is, dat men dan niet afhankelijk is van het weer. De heer J. Kranen, die in opdracht van de firma Van der Lee de restau rant-bar Taxandria exploiteert, is ook bijzonder tevreden over het voorbije half jaar. Bepaald jammer vindt hij het dat er geen afritten vanaf De Langstraatweg naar de hal zijn. Auto mobilisten, in Waalwijk onbekend, zijn veel tijd kwijt om bij de hal te belanden. De heer Van der Lee heeft het idee om het terras bij het restau rant te trekken, zodat een zaal ont staat die bijzonder geschikt is voor recepties etc. Door er een dansvloer- tje in te leggen wil hij dan in de weekenden dansliefhebbers trekken. Sporthal Of dit te realiseren is, valt te bezien. Veel Waalwijkers zijn de mening toegedaan dat het restaurant alleen maar bestemd is voor bezoekers van de sporthal. „Iedere week komen hier mensen die verbaasd vragen of dit vrij toegankelijk is" vertelt de heer Kranen die er nog eens nadrukkelijk op wijst, dat zijn zaak helemaal los staat van de sport- en expositiehal. Bij veel mensen begint het restaurant in te burgeren. Het beste bewijs daar van zijn de verenigingen die zich hier hebben gevestigd. In juni is de biljart vereniging Taxandria opgericht. De vereniging is van plan zich nog dit jaar aan te sluiten bij de KNBB district Waal wijk om zo ook in verenigingsverband uit te kunnen komen. Ook de reis- vereniging ,,De Vriendenkring" die in oktober het 10-jarig bestaan hoopt te vieren heeft 'Taxandria' als home. Verder is er nog een spaarclub thuis. Allemaal bewijzen dat de Waalwij kers de weg naar deze fraaie hal wel weten te vinden. Tijdens de jubileumvergadering van de A.B.T.B. te Arnhem, die o.m. ook door Kardinaal Alfrink werd bijgewoond, heeft de voorzitter van de K.N. B.T.B., de heer C. Mertens, zich fel uitgesproken tegen de actie van de christen-radicalen in de K.V.P. Hij waarschuwde, dat „de aan de gang zijnde discussies" ook de standsorganisaties aangaan. Wanneer de grondslagen en het bestaan zelf van de K.V.P. worden aangetast, betoogde de heer Mer tens, zou dat ongetwijfeld ook ern stige gevolgen hebben voor andere katholieke organisaties, zoals de standsorganisaties, het onderwijs en de K.R.O. Van harte hoopte de voor zitter, dat een splitsing in de K.V.P. zal worden voorkomen en dat het overgrote deel van de katholieken de partij trouw zal blijven. Kardinaal Alfrink, die hierna het woord voerde, maande tot voorzich tigheid met het doorbreken van confessionele organisaties en herin nerde aan de beginperiode van de boerenorganisatie in Oost-Neder land, toen katholieke en protestant se boeren nog één organisatie vorm den. De kardinaal citeerde de toen malige voorzitter van de A.B.T.B. op het 10-jarig bestaan der organi satie, waarin deze zei: „De oude verenigingsvorm, de christelijke Boerenbonden, .konden noch princi pieel katholieke, noch protestants- christelijke actie voeren en daarom kwamen ze maar tot geen actie. In een tijd van zich meer en meer openbarend ongeloof, zedenbederf en materialisme, ten gevolge van een jarenlang in de wereld geheerst hebbende ongodsdienstige vrijzin nige opvatting, kon deze vereni gingsvorm niet meer voldoen. Naar aanleiding hiervan, merkte kardinaal Alfrink op, dat iedere tijd zijn eigen zorgen heeft en herinner de er vervolgens aan, hetgeen het concilie heeft gezegd over de op dracht van de mensen in deze tijd: te bouwen aan een leëfbare wereld. Kardinaal Alfrink daaht, dat con fessionele organisaties op deze ba sis zijn gegroeid: werkend aan een grotere welvaart, maar tevens we tend, dat de mens niet leeft van brood alleen. De NTS zendt zaterdag 2 septem ber van 11.25 tot 12.30 uur op Ne derland I een rechtstreekse repor tage uit van de doopbediening aan prins Willem-Alexander in de Gro te of St. Jacobskerk in Den Haag. Een samenvatting van de doop- dienst volgt dan nog van 18.15 tot 18.45 uur, eveneens via Nederland I. Het personeel van de meubelfa briek Erven en Co in Oirschot is donderdagmorgen om half elf naar huis gestuurd, omdat er geen geld meer was om de lonen uit te beta len. In totaal zijn 42 man ontsla gen, waarvan er een tiental de vo rige week al ontslag had gekregen. Twee mannen hebben al werk ge vonden. Het ontbreekt het bedrijf niet aan orders, maar het kampte al enige tijd met betalingsmoeilijkheden. Kortgeleden werd voorlopig uitstel van betaling verleend. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Volgende week zal worden begonnen met de aanleg van douches in een groot aantal ge meentewoningen. Enige maanden ge leden heeft de gemeenteraad een kre diet hiervoor beschikbaar gesteld. Het betreft hier een aantal woningen in de Victoriestraat, de Poolsestraat, Canadesestraat, Beatrixstraat, Engel sestraat en Crispijnstraat. In deze woningen die direkt na de Tweede Wereldoorlog zijn gebouwd is wel een douchecel. In de na-oor- logse jaren was van gemeentewege echter geen geld voorhanden om deze ruimten ook volledig in te richten. Dat gaat nu gebeuren. Na de ophef fing van het badhuis kwamen er van de zijde van de bewoners veel vragen binnen op het gemeentehuis of er een douche aangelegd kon worden. Hiertoe zal dus worden overgegaan. Het aanbrengen van deze accomoda- tie houdt een kleine huurverhoging, variërend van f. 0,50 tot f. 0,75 per week, in. Als het gehele project is uitgevoerd zijn alle gemeentewonin gen, uitgezonderd de duplexwonin- gen, voorzien van een volledig inge richte douchecel. Voor de bewoners van huizen in de particuliere sector die nog niet van een douchecel zijn voorzien bestaat een premie-regeling, waarvan, zo vertelde ons de heer Kobben, druk gebruik wordt ge maakt. Met de bouw van de 80 flatwonin gen van de Baardwijkse Bouwvereni ging aan de Ambrosiusweg is vorige week een aanvang gemaakt. Volgend jaar oktober hoopt men deze twee blokken van galerijflats ingebruik te kunnen nemen. Het worden goed ver zorgde flats die in huurprijs zelfs on der het gestelde maximum van 135,- gulden per maand zullen blijven. In de onderbouw komen ruime ber gingen, terwijl elke woning ook nog een eigen bergruimte heeft. Een dubbel trappenhuis en een ruime lift, waarin ook zieken per brancard ver voerd kunnen worden, stellen de be woners in staat snel de gewenste etage te bereiken. Op iedere etage komt verder een vuilnisstortkoker. Nieuw is het centrale antennesysteem dat ook geschikt is voor de ontvangst van kleuren-TV. De woningen heb- Voor de bouw van een 6-klassige lagere school met speelruimte aan de Carmelietenstraat te Waspik-Boven stelde de raad zonder hoof delijke stemming een krediet van 432.900, - beschikbaar. De totale stichtingskosten bedragen f 480.568,22, waarvan de stichting St. Servatius 10% of f 48.100, - moet waarborgen. Van de heer P. Mutsaers kocht de raad het pand Benedenkerkstraat 42 aan voor een bedrag van f 57.500, - met de voorwaarde dat de heer Mut saers dit pand, waarin hij zijn kappersbedrijf uitoefent, nog een jaar kosteloos mag blijven gebruiken. Met de Band van Ned. Gemeenten kwam de gemeente overeen de lopen de kasgeldleningen met drie maanden te verlengen. De totale kapitaal-be hoefte bedraagt momenteel 1,3 mil joen gulden. Een schrijven van de ge meenteraad van Sprang - Capell,e waarin deze bij G. S. en bij Water staat aandrong op de grootst moge lijke spoed bij de realisering van de ruilverkaveling Beneden - Dongen, kreeg van de Waspikse Raad de ge vraagde adhesiebetuiging. Bij de ingekomen stukken was een toezegging voor een aanvullende uit kering uit het gemeentefonds om het begrotingstekort van 1965 te dekken. Ondanks vrij zware bepalingen waar onder deze extra uitkering wordt ver strekt zei burgemeester Welling toch niet al te pestimistisch voor de toe komst te mogen zijn. Goedkeuring werd ook verkregen voor de eerder genomen raadsbesluiten m.b.t. de aankoop van de boerderij van de heer Zijlmans in de Schoolstraat en voor de gelden die nodig zijn om een ont werpplan te laten opstellen door de Heimij voor een eventueel recreatie gebied rond de zandput langs de Langstraatweg. Goedkeuring kwam ook binnen voor de bouw van 9 keu zewoningen aan de Wendelnesse- straat. Bij de ingekomen stukken was ook ben een grote woonkamer, drie slaap kamers, een keuken en een badkamer. De heer Kobben verwacht dat bin nen niet al te lange tijd de premie toewijzing zal worden verkregen voor de 113 woningen in het plan Groene- woud, eveneens van de Baardwijkse Bouwvereniging. Het project van de fa. Zeebregts uit Tilburg (een wijk winkelcentrum met flats) is in voor bereiding. Het ontbreekt in Waalwijk dus niet aan bouwaktiviteiten. een schrijven van de heer L. Schelle- kens dat door de voorzitter in exten- so werd voorgelezen. Hierin bood de heer Schellekens aan het college van B. en W. aan de raadsleden, dé ge meentebode en de pers 'n feestsigaar aan, dit „op de vooravond van zijn 65e verjaardag na gedurende 40 jaar als toehoorder, alle vergaderingen van van de raad te hebben bijge woond", zo las burgemeester Welling ondermeer. Rond dit unieke gebeuren wilde de voorzitter even stilstaan. Hij onderbrak daarvoor de vergadering om de heer Schellekens toe te spre ken. „Gelukkig staan we nog dicht genoeg bij elkaar om met deze geste blij te zijn en dit gebaar hogelijk te kunnen waarderen. We zijn erg ge lukkig dat zoiets in onze gemeente kan gebeuren. Het is beslist een uni- kum. U voelt zich één met de ge meente en de raad. Ik weet dat poli tiek in Uw zaak en achter de bitter tafel intensief werd en wordt bespro ken en dat U altijd ongezouten voor Uw mening uitkwam. Dat is goed. En het doet, ons bestuurders, beslist goed dat als we zo kersvers na een genomen beslissing de kritiek los komt". Als waardering voor de geste en 't begeleidend schrijven overhandigde burgemeester Welling aan de heer Schellekens een geestrijk presentje. De gemeentebode had al eerder „de asbak voor de trouwste bezoeker" verwisseld voor een met bloemen ver sierde rook-standaard. Vandaag wil ik één keer zwijgen om in het vervolg mijn mond weer open doen", zo zei de politicus van Waspik. Speciaal de dorpspolitiek heeft vanaf de jeugd zijn bijzondere aandacht gehad. WAALWIJK - Woensdag wordt er in de Stadsschouwburg van Til burg een openbare vergadering ge houden, die is belegd door de Com missaris van Economische Zaken en Sociale Zaken en Volksgezondheid in de Tweede Kamer. Het bestuur van de Katholieke Volks Partij, af deling Waalwijk, heeft zich naar aanleiding van deze vergadering nogmaals over de Middenbrabantse politiek beraden. Aan de KVP-leden van deze kamercommissies werd 'n brief gezonden, waarin het hestuur van de afdeling Waalwijk onder meer schrijft: Wij hebben er ons ten zeerste over verwonderd, dat in de aankon diging van deze openbare vergade ring in de Staatscourant wordt ge sproken van Middenbrabant en het Stadsgewest Tilburg. Wij mogen er U op wijzen, dat onder het Midden brabantse gebied in ruime zin moet worden verstaan de gehele Noord- Zuid strook, die in het midden van Noord-Brabant loopt en die globaal omvat het Stadsgewest Tilburg, het Stadsgewest Waalwijk en 't Streek- gewest voor het Land van Heusden en Altena. In gene zin dient men onder Mid den-Brabant te verstaan het gebied rond Tilburg en de Langstraat. In dit Middenbrabantse gebied zijn twee formeel tot. stand gekomen Stadsgewesten aanwezig, namelijk 't Stodsgewest Tilburg en 't Stads gewest Waalwijk. Zowel in 't Stads- geweest Tilburg, alsook in 't Stads gewest Waalwijk zijn de structurele problemen ten aanzien van de werkgelegenheid identiek. In Til burg en omgeving domineert de textiel-industrie en in de Lang straat neemt de schoen- en leder industrie nog steeds een overheer sende plaats in. Beide bedrijfstak ken ontwikkelen zich of zullen zich in de naaste toekomst zodanig ont wikkelen, dat een uitbreiding van de werkgelegenheid niet meer mag worden verwacht. Met nadruk willen wij er op wij zen, dat een vermindering van de werkgelegenheid geen vermindering van de economische groei behoeft in te houden. Voor Midden-Brabant is het daarom gewenst, dat op korte termijn een zodanig klimaat ge schapen wordt, dat de industrialisa tie voortgang zal kunnen blijven vinden. Wij vertrouwen er op, dat Uw be zoek ertoe zal leiden ,dat mogelijke maatregelen op dit punt niet alleen aan het Stadsgewest Tilburg, doch ook aan het Stadsgewest Waalwijk ten goede zullen komen".

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1