waal wij kse en langst Raatse couRanrt Werkloosheid in Gewest Waalwijk in augustus vrij stabiel gebleven Mm NIEUW WINKELCENTRUM VAN 25.000 m2 VOOR WAALWIJK Cultureel Centrum GUNSTIGE ONTWIKKELING IN BOUWSECTOR Jongeren Ondergrondse parkeergarage voor 500 auto's Eerste opzet Supermarkt Staking bij Ford-Amerika Uitgifte Prof. Romme bekritiseert KVP-leiding Meisje aangerand Schoen- ledersector <+m Vrouw na 5 maanden uit Coma MAANDAG 11 SEPTEMBER 1967 88e JAARGANG No. 73 De tcho vaii het Zuiöen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit Dlad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20 10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractad verten ties: speciaal ta+ef Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „EGHO" Volgend jaar wordt begin gemaakt met eerste fase van City-plan (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Volgend jaar wordt een begin gemaakt met de uitvoering van de eerste fase van het City-plan. In de Mr. v. Cooth- straat zullen dan 13 woningen gesloopt worden. Vorig jaar is door het gemeentebestuur van Waalwijk het plan voor een nieuw hart voor Waalwijk bekend gemaakt. Veel inwoners van Waalivijk willen eens wat meer van dit grootse plan weten. Daarom publiceren wij hier nog eens uitvoerig de vorig jaar door het college verstrekte gegevens. Het is de bedoeling dat tussen de Grotestraat, Stations straat en Mr v. Coothstraat een geheel nieuw hoofdivinkelcentrum komt. Het centrum wordt dan begrensd door een nieuwe straat die tussen de Mr vain Coothstraat, ten noorden van de Handelsavond school en de Stationsstraat ten noorden van de fabriek A. J. de Kort komt te liggen. Het totale plan omvat 25.000 m2 winkelopper vlakte, een kantoorflat c.q. woonflat en in laagbouw is gedacht aan 132 woningen, voornamelijk dienend ter huisvesting van personen werkzaam in de dienstverlenende sector. De eerste fase omvat een bebouwingsoppervlakte van circa 11.000 m2, uit te voeren in die onderdelen: het noorwestelijk deel, het midden gedeelte en het zuid westelijk deel, waarvan het cultureel centrum deel zal uitmaken. Het totaal van de eerste fase dient om primair een kwalitatieve verbete ring te creeëren, anderzijds de vesti ging van groot winkelbedrijven te be vorderen, welke beide soorten vesti gingen de centrumfunctie een duide lijk accent zullen geven. De tweede fase omvattende het oostelijk deel van het plan, stelt men zich voor te doen realiseren afhankelijk van de verdere ontwikkeling van de gemeen te. De parkeergelegenheid in het cen trum wil men, evenals de aan- en af voer van goederen, doen plaatsvin den onder het centrumplateau. Men wil hier een ondergrondse parkeerga rage met twee bouwlagen, goed voor 500 auto's, aanleggen. Het plan voor het winkelcentrum maakt een onderdeel uit van het ge hele centrumplan. Om in dit centrum plan een hoofdwinkelcentrum van al lure te krijgen nam het gemeentebe stuur contact op met het makelaars kantoor F. C. Schravesande. De kos ten voor dit gehele plan met uitzon dering van het cultureel centrum worden geraamd op 45 miljoen gul den. Het plan, met uitzondering van het cultureel centrum komt echter tot stand buiten de financiële medewer king van de gemeente. De gemeente draagt alleen de grond over. 't Make laarskantoor Schravesande uit Dor drecht gaf aan het architectenbureau Maaskant, Van Dommelen, Kroos en Ir. Senf te Rotterdam de opdracht de stedebouwkundige aanduiding vorm te geven, wat naast een aantal alge mene voorzieningen resulteerde in 'n centrumbebouwing. De allereerste opzet is de kwalita tieve verbetering van de plaatselijke middenstand. Ook wil men in deze fase de vestiging van grootwinkel bedrijven bereiken. Met name wordt genoemd V. D., welke onderne ming serieuze plannen schijnt te heb ben om in hét nieuwe winkelcentrum een zaak te vestigen. Deze fase kan een duidelijke stimulans zijn voor de plaatselijke middenstand. Verder zal er in dit onderdeel een flatgebouw met 54 woningen verrijzen. Voor de bewoning van deze flats heeft men ook gedacht aan het personeel van winkels, die zich rechts en links van het flatgebouw gaan vestigen. In de tweede fase zal de verbin ding tot stand worden gebracht tus sen het nieuwe winkelgebeuren en de Stationsstraat. Men krijgt zo een loop circuit langs alle winkels. Door dat het gehele winkelcentrum voor 't verkeer wordt, is het verkrijgen van parkeerruimte een groot probleem. Men hoopt dit op te lossen door het aanleggen van èen parkeergarage waarvan de kosten op 3 miljoen ge raamd worden. Men krijgt dan de unieke situatie dat men boven kan winkelen en onder kan parkeren. In de „kelder" wil men een verdieping aanbrengen zodat parkeren op een etage ook mogelijk wordt. In die kel der zullen 500 auto's een plaats kun nen vinden. Ook de expeditieruimten van de winkels zullen onder de grond worden aangebracht. Aan een van de uitgangen van de parkeergarage komt een benzinestation. Door de parkeergarage ook ge deeltelijk boven de grond aan te bren gen zal een gedeelte van het centrum 1V2 meter boven de begane grond worden geplaatst. Men vangt deze verhoging in twee gedeelten van 75 cm op. De toegang tot dit hoger ge legen deel wordt zo gemaakt dat dit voor niemand een probleem kan zijn. Aangezien men deze verhoging van 75 cm geleidelijk op laat komen zul len ook invalide- en kinderwagens zonder enig ongemak voortbewogen kunnen worden. Zoals reeds geschreven overweegt Vroom en Dreesman zich bij de flats te vestigen. Aan de andere zijde van het flatgebouw komt een supermarkt. Verder is in de eerste aanzet gedacht aan 30 winkels die in meerdere een heden worden gebouwd. De woon- flats worden 6 verdiepingen hoog. In het eerste gedeelte van het plan is ook een torenflat gecreëerd. Men wil dit flatgebouw, dat over een aan tal winkels heen wordt gebouwd, be stemmen voor kantoorruimte. Voor dit plan bestaat ruime belangstelling. Wellicht komen in deze torenflat ook nog woonflats. De winkels aan de ene zijde van de Grotestraat wil men eveneens bij het winkelcentrum betrekken. Ge dacht wordt hier aan een luifel die dit gedeelte van de straat met de overzijde verbindt. Zo wordt vanzelf sprekend ook de markt bij de Stati onsstraat betrokken bij het plan. Voorlopig zal de Grotestraat nog in tensief door het verkeer worden ge bruikt. In de toekomst wil men van deze straat echter alleen een loop straat maken. In het gehele centrum wordt dus geen verkeer toegelaten. De uitgifte van de winkels zal ge beuren met de goedkeuring van B. en W. Dat de beleggers zelf de rijks goedkeuring moeten aanvragen is het gevolg van het feit dat de gemeente in deze geen rol speelt. De grond be nodigd voor de uitvoering van de eer ste fase is reeds eigendom van de gemeente. Met de uitvoering van de eerste fase is 11.002 grond gemoeid. Dit onderdeel vergt totaal 15 tot 20 miljoen gulden. Een apart onderdeel in het nieuwe hart van Waalwijk wordt het cultureel centrum. Het eni ge onderdeel dat er ook door de ge meente gefinancierd wordt. Aange zien het Waalwijk momenteel ont breekt aan een dergelijk gebouw juicht men het ten zeerste toe dat men met het gereed komen de be schikking krijgt over een dergelijk gebouw. Het cultureel centrum komt in de noord-oost hoek van het plan langs de nieuw aan te leggen straat. Aan deze zelfde straat komen 36 woon flats met terrasvormige opbouw. Aangezien deze flats op de zuidkant liggen hoopt men zo zonnenterrassen te scheppen. Ook komt in de nabij heid van deze flats, die weer in ver binding staan met het winkelgebeu ren, een horeca-bedrijf dat eventueel behoort bij het cultureel centrum. Voor het cultureel centrum komt een waterpartij, terwijl op het plein dat daar zal ontstaan ook plastieken wor den geplaatst. Het gemeentebestuur kent aan het cultureel centrum de eerste prioriteit toe. De definitieve plannen voor dit centrum zijn nog niet gereed. Archi tect Strik uit Boxtel heeft reeds en kele ontwerpen gemaakt en aan het gemeentebestuur voorgelegd, doch tot een definitief ontwerp is men nog niet gekomen. Het cultureel centrum zal omvatten: een zaal voor 600 per sonen, met volledige toneelaccomoda- tie. De zaal wordt zo gebouwd, dat ze ook geschikt is als film- en con certzaal. Verder komen er nog ver gaderruimten en een foyer bij. De kosten voor dit project worden ge raamd op 2V2 miljoen gulden. Wanneer dit gehele plan gereed is, is niet in jaren te zeggen. Veel zal afhangen van de ontwikkeling van Waalwijk en van de streek. Vooral dit laatste is van groot belang, Het centrum is n.l. ook bedoeld voor de omliggende gemeenten. De inwoners hiervan moeten nu vaak naar Tilburg, Den Bosch of Breda. Gezien het in wonertal van de gemeenten betrokken bij het stadsgewest Waalwijk is het plan afgestemd op 70.000 personen, Het werk bij de Ford-fabrieken in Amerika ligt stil. Op last van de Amerikaanse automobielvakbond hebben bijna 160 duizend arbeiders donderdag het werk neergelegd. Met deze opdracht van vakbonds leider Walter P. Reuther, is Ford voorlopig het kind van de rekening in de prestigeslag tussen .vakbond en de directies van de autofabrie- ken om een nieuw arbeidscontract. In totaal zijn door de staking 240 duizend man bij Ford zonder werk gekomen. Het is niet uitgesloten dat de staking ook overslaat naar de andere autofabrieken als General Motors en Chrysler. met uiteraard Waalwijk als kernge meente. Waalwijk is een van de sterkst groeiende gemeenten van Noord-Bra bant. In 1944 telde deze stad 12.000 inwoners en nu bijna 22.000. De groei van Waalwijk is het dubbele van normaal groeiende gemeenten. In 1965 had Waalwijk een vestigings overschot van 383. Het gemeente bestuur heeft met dit winkelcentrum plan midden in de roos geschoten. 'Het plan is n.l. niet alleen van be lang voor de winkelbedrijven, maar ook voor de consument, die straks, voor wat de groot winkelbedrijven be treft, dus niet meer aangewezen is op Tilburg of Den Bosch. Een groot deel van de plaatselijke koopkracht blijft in Waalwijk en dat is voor de plaatselijke middenstand van groot belang. Er is dan ook nauw contact met de middenstand die men ruimschoots laat mee praten. De oud-fractievoorzitter van de K.V.P., Prof. dr. Carl Romme, heeft op een bijeenkomst te Leiden de K.V.P.-leiding fel becritiseerd. Hij betoogde, dat het bestuur richting hoort te geven aan de discussies over partijpolitieke vernieuwingen in de K.V.P. Tot partijleider Mr. Aalberse richt te hij zich in de volgende bewoor dingen: Het spijt me, dat in mijn partij het bestuur in een dergelijke zaak geen enkele leiding geeft. Het bestuur moet vertellen welk mee- derheids- en minderheidsstandpunt er in het bestuur is. Dit mag niet worden uitgesteld tot na een open discussie in de gehele partijIk voel me, aldus Prof. Romme, van de par tij tekort gedaan. De vroegere K.V.P.-voorzitter nam ook, onder doodse stilte, de po litiek onervaren Mr. Jurgens-KVP- radicaal op de korrel. Geen partij zal van te voren zeggen, zei hij, met wie ze na de verkiezingen een re gering wil vormen. Hierbij doelde Prof. Romme op een van de voor naamste punten van de Christen- radicalen. Het regeringsprogramma wordt voor 50 percent bepaald door de machtsverhoudingen na de ver kiezingen, aldus de oud part—voor zitter. Hoe kun je dit nu van te vo ren afspreken, zei hij. Voor mij is het een raadsel. De districhtsrecherche van de rijkspolitie uit Eindhoven heeft de 24-jarige J. de R. uit Geldrop aan gehouden, die zaterdag in de staats bossen bij Leende een 17jarig meis je uit Eindhoven heeft verkracht. De man was met het meisje uit geweest, maar inplaats van, zoals beloofd, haar naar huis te brengen, reed hij met haar de bossen in. Vergeleken bij de maand augustus, is de werkloosheid in het Ge west Waalwijk vrij stabiel gebleven. Ondanks dat zowel het aanbod als de vraag is gedaald, is de neiging tot stijgen echter weer aanwe zig. Wat de vraag betreft, is in de Schoen, en Ledersector een sterke achteruitgang te constateren, waar echter tegenover staat dat de bouw sector zich gunstig ontwikkelt. Eind augustus n.l. stonden in deze sec tor aanzienlijk minder personen ingeschreven dan eind juli. Procen tueel is de werkloosheid in het gewest gedaald tot 2,2 en gelijk met het landelijk gemiddelde. Het rayon Dongen heeft op de da ling de meeste invloed gehad (van 2,2 naar 1,8 procent). In het gewest Waalwijk was de daling slechts 0,1 procent. De vermindering van het aanbod in het gewest Waalwijk be treft voornamelijk de bouw- en me taalsector. In de bouw ging de af name van 116 naar 64. Debet hier aan is het feit, dat diverse grote ob jecten in de omgeving op gang ko men. Daar de tendens van toename van het aanbod en afname van de vraag aanwezig is, is men ondanks de gunstige ontwikkeling niet opti mistisch. Dank zij een gunstige ont- wikeling in het rayon Dongen, is 't aanbod in dit rayon in de schoen en lederseotor gelijk gebleven, waarover men zich op het arbeids bureau te Waalwijk enigszins zor gen maakt. Met de productie van de najaarscollectie is men n.l. vroeg begonnen, hetgeen het gevaar in houdt, dat de werkloosheid in deze bedrijfstak later in het jaar zal toe nemen. Is de vraag in de bouwsector ge lukkig licht gestegen, in de schoen en ledersector valt een terugslag te constateren. Het cijfer in het rayon Waalwijk daalde van 215 naar 195 en in het rayon Dongen van 108 naar 94. Ook in de sectoren metaal, handel, kantoorpersoneel en onge schoolde arbeidskrachten is de vraag naar arbeidskrachten gedaald. In de schoen- en lederindustrie is de vermindering van de vraag toe >te schrijven aan verschuivingen binnen het bedrijf, terwijl ook bij het aannemen van personeel voor zichtigheid wordt betracht. Dat het aflopend karakter in het gewest Waalwijk van de schoen- en lederindustrie duidelijk merkbaar is, bewijst het'feit, dat op het Ge- De foto toont de maquette van het nieuwe winkelcentrum van Waalwijk. Onder in het midden: het gemeentehuis. Links: de St. Jan-kerk. De don ker gekleurde gebouwen zijn de huizen in de Grotestraat. De gebouwen met een lichte kleur vormen het nieuwe centrum. westelijk Arbeidsbureau acht be drijven aanvraag hebben gedaan voor werktij d verkorting, waarvan vijf aanvragen uit het rayon Waal wijk en drie uit het rayon Dongen. Volgens een woordvoerder van 't Gewestelijk Arbeidsbureau is de vermindering van de vraag in zijn totaliteit te wijten aan de vraag naar uitsluitend geschoold personeel of ongeschoolde krachten met ver antwoordelijkheidsgevoel. Opval lend is het sterk teruglopen van de werkloosheid van jongeren onder de 19 jaar. Daar veel jongeren nog een baan hebben kunnen krijgen, 'stonden eind augustus nog slechts 47 jeugdige arbeidskrachten als werkloos ingeschreven, waarvan in de bouwsector 17, metaal 13, han del 1, kantoorpersoneel 5, personeel algemene dienst 5 en minder ge- schikten 6. Vergeleken bij vorig jaar is het aantal werkloze vrouwen meer dan verdubbeld. Hiervan staan in het rayon Waalwijk 44, van wie zeven jeugdigen, ingeschreven en in het rayon Dongen 17. De vraag naar vrouwelijk personeel, waarvan de vraag naar jeugdige vrouwelijke arbeidskrachten het grootst is, be treft hoofdzakelijk de confectie en de schoen- en lederindustrie. In Waalwijk bedraagt deze vraag 124 en in Dongen 67. Voor Waalwijk was dit cijfer in juli 51 en voor Dongen 9. Reden tot optimisme geeft het totale beeld dus nog aller minst. De 26-jarige mevrouw M. v. Veld hoven-de Wit uit de Faurestraat in Eindhoven, die vijf maanden gele den van een flatbalkon dertien me ter naar beneden stortte, is uit haar coma ontwaakt. De vrouw die door de artsen al bijna was opgegeven, kreeg vorige week plotseling 't be wustzijn terug. Zij herkende na enkele dagen haar man, kind en de rest van de familie, die de hoop op herstel al hadden opgegeven. Haar toestand gaat nu snel vooruit. Ze kan waar schijnlijk binnen enkele weken naar een revalidatiecentrum in Nijmegen om bepaalde spieren, die ernstig be schadigd waren, te trainen.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1