waaLwijkse en LanqstRAAtse couRant Kolendampvergiftiging"8 dreigt nu sterker dan in stookseizoen J. van Dongen acht woning adviescommissie overbodig B. EN W. VAN WAALWIJK ACHTEN GEEN TERMEN AANWEZIG OM AAN VERZOEK TE VOLDOEN Nieuwe kleuter school RAAD WASPIK WERKTE AGENDA VLOT AF MAANDAG 2 OKTOBER 1967 88e JAARGANG No. 79 Meer begrip voor situatie gevraagd Beweegreden Groot belang Veel schoorstenen hebben gebreken Noodzaak Voorzichtigheid Stemming Van Heyst geen direkteur meer in België Procuratiehouder Amro-bank gearresteerd Geen Kinderboek van het jaar" Ponyweide Opgericht 1878 Bureaus: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct.inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bezwaarschrift lederfabrikanten om verlaging van rioolbelasting ook door raad afgewezen (Van onze verslaggever) WAALWIJK - ,,We hebben altijd een open oog voor de belangen van de Waalunjkse industrie. Dit blijkt ook wel uit de cijfers die we steeds genoemd hebben". Zo zei burgemeester J. Teijssen don derdagavond tijdens de maandelijkse gemeenteraadsvergadering. De heer Teijssen antwoordde dit op vragen van verschillende raadsleden naar aanleiding van het verzoek van de Waalwijkse Lederfabrikan ten om de rioolbelasting te verlagen. De burgemeester trachtte de raad er van te overtuigen dat het noodzakelijk was, de tarieven te handhaven. Het financiële beleid brengt dit nu eenmaal met zich mee. Na een discussie van ruim 2 uur schaarden de raadsleden zich achter het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken over het bezwaarschrift van de lederfabrikanten. Geruime tijd werd ook stilgestaan bij de voorstellen tot aanschaf van auto's voor de dienst gemeentewerken. De heer Dercksen was van mening dat men de wagens elders goedkoper kon aanschaffen. Hij vroeg dan ook stem ming. Met 10 stemmen tegen 8 stem.nen werd het voorstel van het college aanvaard. De overige agendapunten gaven weinig aanleiding tot discussie. De enkele maanden geleden ge nomen beslissing om de tarieven voor rioolbelasting te verhogen vond de heer Van Loon nu niet juist. „De laatste jaren is deze bedrijfstak ge halveerd. De lasten van de waterzui vering moeten voor het grootste deel verhaald worden op deze industrie. Als het zo door gaat verliest Waal wijk ook straks zijn laatste lederfa- brieken. Gezien de hoge kosten die gemaakt moeten worden zijn er bijna geen winstmogelijkheden meer". De heer Van Loon deed, ook met het oog op de toch al moeilijke concurrentie positie, een beroe.p op B. en W. om toch nog tegemoet te komen. „Er is teveel gelet op de vraag of de belasting wel of niet te hoog is. Van de zijde van de fabrikanten is er ook weinig begrip voor dit formele besluit. Een betere toelichting kan hier veel aan veranderen. Dan zullen de fabrikanten ook begrip weten te brengen voor de moeilijkheden van de gemeente", aldus de heer Derck sen die het een conflict groepsbelang- gemeentebelang noemde. Hij vroeg begrip voor de situatie van de indus trie. De heer Van Seters was van me ning dat ook de arbeiders wel dege lijk bij deze aangelegenheid betrok ken waren. 'Het zijn bijzondere moei lijkheden, waar we begrip voor op moeten brengen. Men zit toch al voor zware lasten. Deze verhoging komt zo extra zwaar aan. Men moet hier voor een oplossing vinden. De heer Van Seters had een betere toelichting van deze zaak door het college toe gejuicht. „Dan wordt het duidelijk dat ook een gemeente gebonden is aan besluiten van de overheid". Volgens de heer Smits moeten de totale kosten toch ergens vandaan ko men, of er nu vier of tien bedrijven zijn. Hij wees er verder op dat bij 'n middelgroot bedrijf de kosten opge lopen zijn met f. 5.000,-. Ook de heer Brouwer was van mening dat, als men alles nog eens beziet, de las ten te zwaar worden. Burgemeester Teijssen ging uitvoe rig in op de beweegreden van het college om de vastgestelde belasting tarieven te handhaven. Hij haalde hierbij de cijfers aan die wij vorige week reeds uitvoerig publiceerden. De voorzitter wees er op dat grote afvoerders uiteraard meer betalen, maar bij de kleine afvoerders ligt het percentage verhoudingsgewijs hoger. „Het college is zich terdege bewust van de moeilijke situatie van de leer industrie. Het invoeren van een faci liteit is echter onmogelijk. Dit kan alleen van de regering uitgaan en dan ligt dit op een ander niveau. Op be lastingen zijn privileges mogelijk". De intentie van dit voorstel is slechts het huidige financiële beleid verder te kunnen voeren. De burge meester benadrukte nog eens dat, wil men voor een uitkering van het ge meentefonds in aanmerking komen, de belastingen aangepast moeten zijn. Een kontakt met de Industriële Club Waalwijk blijft volgens de heer Teijs sen altijd mogelijk. Hij vond het on juist als van te voren met de Indus triële Club was gesproken. „Voor de belangen van de industrie heeft het gemeentebestuur steeds 'n open oog". Naar aanleiding van een opmerking van de heer Duyvelaar zei burgemees ter Teijssen dat de vervuilingsgraad in 1959 is afgeschaft. De heer Smits bleef in tweede ter mijn bij zijn standpunt dat de totale lasten ondraaglijk zijn. Ook vond hij dat er van de kleine afvoerders rela tief een te groot bedrag werd ge vraagd. De heer Van Eijl zei bewon dering te hebben voor de wijze waar op B. en W. steeds alle problemen weten te omzeilen. Hij noemde dit geen vriendelijke taktiek. Ook het te laat krijgen van de stukken vond hij niet op zijn plaats. „De uitkering uit het gemeente fonds is steeds de stok achter de deur", aldus de heer Van Eijl, die dit als een regeringsdreigement zag. Spreker betreurde het dat het ge meentebestuur niet om gegevens bij de betrokken bedrijven had gevraagd. Het gaat hier toch om een bedrijfs tak die voor deze gemeente van uiter mate groot belang is. „Waalwijk ligt met zijn tarieven praktisch het hoog ste van Nederland", zo vervolgde de heer Van Eijl. Hij wees er B. en W. op dat de bedrijven een calculatie voor dit jaar hadden gemaakt, vóór dat het voorstel van B. en W., om de tarieven te verhogen, de raad bereik- Dat er, hoewel het stookseizoen in feite nog niet is begonnen, dit na jaar reeds slachtoffers zijn geval len door kolendampvergiftiging, is volgens de „sectie verwarmingsbe- drijven Secoma" te Utrecht mede een gevolg van het feit. dat de bui tentemperatuur vrij hoog is. De Se coma, die eraan herinnert, dat er in 1966 in ons land 128 mensen om het leven zijn gekomen door kolen dampvergiftiging als gevolg van 't niet goed functioneren van haar den, kachels, resp. schoorstenen, vindt het daarom nuttig nog eens te attenderen op het feit, dat het gevaar van kolendampvergiftiging nu in veel sterkere mate dreigt dan tijdens het stookseizoen. Dit vindt o.m. zijn oorzaak in het feit, dat zodra het verschil tussen de temperatuur buiten en de tem peratuur binnen betrekkelijk ge ring wordt, er vaak moeilijkheden ontstaan bij de schoorsteentrek. On der ongunstige omstandigheden kan de trek zo goed' als wegvallen en als men dan ook nog het stookap- paraat vrij ver afsluit, (zijn alle factoren aanwezig om het vertrek binnen zeer korte tijd te vullen met het dodelijke koolmonoxyde. De moderne convector heeft als regel een vrij grote capaciteit en dat betekent, dat men sterk getem perd moet stoken, als de buitentem peratuur stijgt en er derhalve wei nig warmtebehoefte in het vertrek is. Door dit sterk getemperd stoken Wordt de schoorsteen ook niet meer behoorlijk verwarmd met als gevolg te. Nu moet alles weer geheel her zien worden, vanwege deze nieuwe belasting. De fraktieleider van de Katholieke Unie vroeg of er geen gedeelte op de algemene rekening kon. Hij vroeg be grip voor de situatie bij de lederfa brikanten. Een gesprek met feiten hoe de situatie ligt kan volgens hem veel verduidelijken. De heer Van Se ters vond geen motief aanwezig om op het eerder genomen besluit terug te komen. Naar aanleiding van de opmerkin gen van de heer Van Eijl deelde bur gemeester Teijssen mee, dat er geen uitzondering voor deze bedrijven ge maakt kan worden. De wet laat dat niét toe. Dat de. calculatie van de be drijven op een nader tijdstip plaats vindt dan de vaststelling van de be lastingen voor het kalenderjaar kon aan deze zaak niets afdoen. De heer Van Eijl drong nog aan op een tussen-oplossing. Bezuinigin gen van twee kanten moest volgens hem toch mogelijk zijn. Burgemeester Teijssen zei met genoegen een verdui delijking te geven. Handhaving van de tarieven is een noodzaak. Het fi nanciële beleid van de gemeente laat geen andere mogelijkheid toe. Na een debat van ruim 2 uur kon de raad zich met het standpunt van B. en W. verenigen. Geruime tijd stond de raad stil bij de voorstellen om kredieten be- belemmering in trek. Trek ontstaat n.l. doordat de verbrandingsgassen van de haard door hun hogere tem peratuur in de schoorsteen opstij gen. Wanneer de schoorsteentem- peratuur te laag is vindt deze op stijging in zeer geringe mate plaats en bestaat de mogelijkheid, dat 't koolmonoxyde in het vertrek door dringt. Dit gaat meestal ongemerkt en in het bijzonder sluipt de dood naar voren tijdens de nachtelijke uren wanneer men het stookappa- raat op de laagste stand heeft ge steld. Het kan echter ook overdag ge schieden bij te sterk temperen van wege een vrij hoge buitentempera tuur. Grote voorzichtigheid met temperaturen is derhalve dringend gewenst. Zowel in het voorjaar als in het najaar is het van belang af en toe de haard eens flink te la ten branden waardoor de sohoor- steentemperatuur behoorlijk stijgt. Wordt het te warm, dan kan men de ramen beter even open zetten, dit is zeker te verkiezen boven 't gevaar van een kolendampvergifti ging. Indien de schoorsteen bepaal de gebreken vertoont (en duizenden schoorstenen hebben gebreken) kan bij een te lage temperatuur van de verbrandingsgassen ook terugslag optreden, alsmede condensvorming in de schoorsteen. Al met al 'n zeer ongunstige situatie. Menigeen is ge neigd te denken, dat men door toe passing van aardgas althans ver lost is van het gevaar van kolen dampvergiftiging. Dit is echter slechts ten dele waar. schikbaar te stellen voor de aanschaf van materiaalwagens ten behoeve van de dienst gemeentewerken. Een kre diet van f. 61.040, - werd gevraagd voor de aankoop van een vuilnisauto. De heer De Kort vroeg zich af of dit wel de ideale wagen was en of er of fertes gevraagd waren. Wethouder v. Heeswijk kon hier bevestigend op antwoorden. De wethouder zei dat door de aanschaf van deze wagen een belangrijke tijdsbesparing wordt ver kregen, terwijl er door de arbeiders gemakkelijker gewerkt kan worden. De heer Van Mosselveld wilde weten waarom de wagens niet aangepast konden worden voor containers. Hij vond de lonen bij de ophaaldienst te laag. Wethouder Van Laak merkte op dat de loonklassen voortdurend beke ken worden. Bij het voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet van f. 22.035 voor de aankoop van 3 elektro-cars ten behoeve van de dienst gemeente werken merkte de heer Dercksen op dat de aanschaf goedkoper kon. Wet houder Van Heeswijk verzekerde dat B. en W. de auto's zo goedkoop mo gelijk proberen aan te schaffen. De heer Dercksen was van mening dat bij een andere leverancier meer korting kon worden verkregen. Hij vroeg stemming. Met 10 tegen 8 stemmen werd het voorstel van het gemeente bestuur aanvaard. Verschillende raadsleden waren van mening dat er meer woningwetwonin gen aan de bewoners konden worden verkocht als B. en W. nu van plan zijn. Bij de behandeling van de nota inzake overdracht van woningwetwo ningen aan de bewoners en wijziging van de algemene verkoopbedingen deelde wethouder Van den Hoven mee, dat men zoveel mogelijk wonin gen tracht te verkopen en wel zo spoedig mogelijk. Ook zal getracht worden deze woningen te voorzien van centrale verwarming. De moge lijkheden hiervoor zullen voor de reeds afgesloten contracten hetzelfde blijven. De verkoopbedingen zijn nu, van regeringswege, ruimer gesteld. Met klem verzocht de heer Van Mos selveld in deze nieuwe verkoopbedin gen ook de premiewoningen te be trekken. De belanghebbenden zullen hierover, aldus wethouder Van den den Hoven, op korte termijn bericht ontvangen. Ook werden een aantal voorzieningen betreffende scholen goedgekeurd. Medewerking zal worden verleend aan de stichting van een nieuwe 2- klassige kleuterschool in de Berna- detteparochie. Voor het aanbrengen van een nieuwe verwarming in het gebouw van de Nassauschool werd f. 23.864,- beschikbaar gesteld. Een krediet van f. 24.800,- en f. 20.200,- voteerde de raad voor het plaatsen van toiletten en het vernieuwen van een muur aan de straatzijde van het gebouw van de Nassauschool in de Grotestraat. Ook werden een aantal grond aan- en verkopen goedgekeurd. Aan het slot van de vergadering deelde burgemeester Teijssen mee dat Voorlopig is de rol als zakenman van direkteur J. P. J. van Heijst, van de failliete Haagse radiatorenfabriek, uitgespeeld. Vanuit hotel Maryland in Grobbendonk (België) gaf hij toe, dat hij ook zijn invloed op de V.E.H.A.- vestiging kwijt is en dat hij sinds an derhalve week als directeur is ontsla gen. Enige tijd geleden verklaarden vak bonden en curatoren dat de directie van Van Heijst het bedrijf in Den Haag financieel in de steek had ge laten om met volle kracht in het Bel gische bedrijf te kunnen doorgaan. De commissarissen in België besloten echter, dat de heer Van Heijst, na alle moeilijkheden en beschuldigingen rond het door wanbeheer veroorzaak te faillisement, daar niet was te hand haven. Door hulpofficier van justitie, politiecommissaris A. A. Hasselman in Den Haag, is tegen de heer Van Heijst en mevrouw Hiersprong-Kalk- hoven, met wie hij in het Grobben- donkse hotel verblijft, een arrestatie bevel uitgevaardigd. Beiden worden verdacht van „bedriegelijke bank breuk, door goederen en meubelen uit het „ontvangcentrum" van Van Heijst in Den Haag, aan het failise- ment te onttrekken. Woordvoerders van het ministerie van justitie en de Belgische ambas sade, deelden mede, dat er (nog) geen verzoek tot uitlevering is ingediend. Nadat direkteur Van Heijst, donder dagmiddag had gehoord van het aan houdingsbevel, was hierop zijn com mentaar: „Ik blijf gewoon hier in 't hotel". Bij de herbenoeming van de leden van de woning-adviescommissie tij dens de laatste vergadering van de raad der gemeente Waspik wierp de heer J. van Dongen de knuppel in 't hoenderhok door te stellen dat in het geheel geen behoefte is aan een der gelijk lichaam. In 't pre-advies wordt de taak van de commissie omschreven als moeilijk en ondankbaar"Ik zou, aldus de heer Van Dongen, liever le zen eenvoudig en dankbaar". Niets is toch plezierig dan gegadigden te helpen aan een woning. Waarom kan het college van B. en W. dit niet al leen opknappen. Met 3 personen zal dit even goed gaan als met 8. Met de heer Kools vond ook de burgemeester een dergelijke uitspraak van 'n voor zitter van de woningbouwvereniging vreemd klinken. Was de woningvoorraad voldoen de dan zouden er inderdaad weinig problemen zijn, aldus burgemeester Welling, maar met ruim 35 trouwlus tige paartjes en met krotwoningen, onbewoonbaar verklaarde woningen en aanvragen van buiten de plaats is het bijzonder moeilijk de beschikbare ruimte zo doelmatig mogelijk te ver delen. Er is nog een grote behoefte aan meer woningen. „Dit heb ik ook niet in twijfel getrokken", aldus de heer Van Dongen, natuurlijk willen we nog meer woningen; ik dacht al leen de commissie overbodig". Na een „dan zijn we het niet eens" van de heer Van Dongen kregen de af tredende leden van de overige raads leden een stem, terwijl een blanco briefje werd ingeleverd. De commis sie bestaat dus weer uit mevr. Brokx- Smits en de heren W. van Gorp, F. Oerlemans, L. Verduyn en C. Zijl mans. er een uitstekende samenwerking is met de West-Duitse stad Unna, waar mee Waalwijk onlangs een jumelage aanging. De raden van deze twee ste den zullen elkaar begin volgend jaar ontmoeten. De Haagse politie heeft de procu ratiehouder J. A. van W. van de Rijswijkse AMRO-bank gearres teerd. De man wordt ervan verdacht twintig mille verduisterd te hebben. De man, die sinds 1949 in het be drijf werkt, zou de laatste twee jaar effecten verkocht hebben, die de cli ënten van de bank in bewaring gaven. De cliënten zijn schadeloos gesteld. De procuratiehouder heeft het geld opgemaakt met z'n gezin. Hij was nog nooit in contact met de politie geweest. De jury, die was ingesteld door de Commissie voor de Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek, om uit de kinderboekenproduktie van de laatste 2 jaar een boek te bekro nen, heeft besloten dit jaar geen boek aan te wijzen voor de bekroning Kinderboek van het jaar, tot 10 jaar" en evenmin voor „Kinderboek van het jaar, 10 jaar en ouder". De jury besloot geen prijzen toe te kennen, omdat zij „er eenparig van overtuigd was, dat haar aandacht vóór alles gericht moest zijn op de zin en waarde van deze jaarlijkse bekro ning". Ook de drie boeken, die bij de laatste beoordeling overbleven „kin derverhalen" van Paul Riegel „De Zevensprong" van Tonke Dragt en „Boris" van Jaap ter Haar, achtte de jury van onvoldoende kwaliteit om ze voor bekroning in aanmerking te doen komen. Na enige jaren is het de speeltuin vereniging Het Hoog Blok onmoge lijk gebleken een speeltuin in Was- pik-Boven in stand te houden. Dit terrein werd nu voor 3 jaar door de raad in huur gegeven aan de heer J. v. d. Vleuten die 't wil gaan gebrui ken als ponyweide, voor een huur prijs van f80, per jaar. De heer J. van Dongen vond deze prijs, mede omdat de heer v. d. Vleuten door in zaaien van de grond en door het aan brengen van een 2 m. hoge afraste ring grote kosten moet maken, veel te hoog. Zijn voorstel was het eerste jaar gratis en de twee volgende jaren f. 40, - per jaar. Omdat het voorstel van de heer v. d. Vleuten zelf kwam en omdat de huurder er zakelijke be langen bij heeft vond de voorzitter de prijs niet te hoog. Ook van de andere raadsleden kreeg het voorstel van de heer Van Dongen geen steun. De heer Kamp was tegen verhuur. Hij zag hier liever een speelterrein voor de jeugd. Burgemeester Welling vond de plaats hiertoe niet gelukkig. Uit de opbrengst van het terrein zul len we proberen buiten de bebouwde kom, maar uiteraard wel dicht bij de bebouwing 'n stukje grond voor de jeugd te bemachtigen. De heer Kools pleitte er voor dergelijke zaken meer bekendheid te geven om het gevoel van rechtsgelijkheid te bevorderen. Met de Ned. Bank voor Ned. Ge meenten ging de raad een rekening courant overeenkomst aan van 170- duizend gulden ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. Ter consolida tie van de vlottende schuld werd met dezelfde bank een vaste geldlening gesloten van f. 150.000,- tegen 'n rente van 6 Vè'%Aan de heer L. Kol- steren te Waalwijk werden enkele stukjes grond verkocht tegen f. 10, - per centiarie om zijn bedrijf aan de Havendijk te kunnen uitbreiden. Ten slotte werden de exploitatie vergoe dingen van de lagere scholen en de kleuterscholen over 1966 definitief vastgesteld.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1