Warme hulde en dank voor het vele werk Monument Burg. Moonen zaterdagmorgen onthuld „Zilveren leraar" A. Koogje door bestuur en leerlingen L.T.S. gehuldigd Postagentschap in Past. Kuypersstraat vanmorgen officieel in gebruik genomen Patiënten in nieuwe ziekenhuis opgenomen Kaatsheuvel ï*r4 ZUSTERS FRANCISCANESSEN HONDERD JAAR IN KAATSHEUVEL VEEL WAARDERING VIERDE KANTOOR IN WAALWIJK HISTORISCH MOMENT VOOR WAALWIJK EN DE STREEK 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 OKTOBER 1967 7 Geschenken ARKA - De Lang straat vierde zater dag 45-jarig jubileum Receptie Geschenken DES - Heren op winst tegen Oirschot Vijftien Britten gedood in Zuid-Slavië ;it?f In Kaatsheuvel is zondag op groot se wijze het feit herdacht dat honderd jaar geleden de eerste zusters van de Congregatie der Franciscanessen zich ter plaatse vestigden om hun zegen rijke arbeid aan te vangen. Met mu ziek en zang, in woord en gebaar heeft de Kaatsheuvelse gemeenschap uiting gegeven van hun grote waarde ring en dankbaarheid hiervoor. Tot de zusters die direkt bij dit feest be trokken waren, behoorden het hoofd bestuur van de Congregatie, de zus ters van Kaatsheuvelse afkomst en zij die de laatste tien jaren in het kloos ter gewerkt hebben. Tegen tien uur werden deze ruim 70 religieuzen aan het klooster van Huize Betlehem afgehaald en door het feestcomité, een grote schare bruidjes en de harmonie Apollo be geleid naar de parochiekerk van St. Jan voor de ouverture van dit eeuw feest, een plechtige liturgieviering. Terwijl de stoet het kerkgebouw be trad, zong het parochieel zangkoor, o.l.v. de heer J. Tuerlings met aan 't orgel de heer J. van Amelsfoort, het Halleluja uit „Der Messias" van Handel. Naast de wisselende gezan gen van de Rozenkranszondag „Gau- deamus" voerde het koor uit de vaste gezangen uit de Missa Brevis in D Dur van W. A. Mozart. Na de H. Mis werd 't Excultate Justi van Via- dana als slotkoor vertolkt en onder het uitreiken van de H. Eucharistie zong mej. Jo Wellens het Panis An- gelicus van Caesar Franck. In zijn feestpredikatie ontvouwde pastoor P. van de Spijker de stichting van de Congregatie in Nederland (1799) en gaf hij een overzicht van het heilzame werk na de vestiging in Kaatsheuvel onder aanvankelijk zeer moeilijke omstandigheden. „Arm zijt gij begonnen, maar rijke vruchten hebt gij voortgebracht. Hartelijk dank daarvoor hoofdbestuur en zusters", aldus pastoor Van de Spijker, die ten slotte de hoop uitsprak dat de Con gregatie nog vele jaren zusters zou leveren voor het werk in het bejaar denhuis „Huize Bethlehem". Na de Mis namen de zusters plaats in de gereedstaande auto's en begaven ze zich, begeleid door de harmonie St. Jan naar het restaurant van de Efte- ling, waar hen een Brabantse koffie tafel werd aangeboden. Nadat hier de inwendige mens ver sterkt was benutte burgemeester L. v. Erp, als voorzitter van 't feestcomité, deze gelegenheid om de zusters toe te spreken. Na zijn dankwoord, spe ciaal voor hun zorg besteed aan be jaarden en zieken, sprak ook hij de hoop uit dat de zusters nog vele ja ren hun zo mooie en dankbare werk zouden mogen voortzetten. Als stof- In het restaurant van De Efteling kwamen zaterdagavond ruim 200 le den van de Algemene R.K. Ambte- narenvereniging afd. Langstraat e.o. bij elkaar om het 45-jarig bestaan van deze afdeling te vieren en te vens het 50-jarig bestaan van de ARKA. In z'n welkomswoord mocht de afdelingsvoorzitter, de heer Kops ook burgemeester L. van Erp van Loon op Zand en diens collega van Waalwijk, de heer J. Teijssen be groeten. Deze laatste feliciteerde namens de burgemeesterskring en onderstreepte de belangen van een dergelijke organisatie. De voorzitter van de feestcommis sie, de heer Timmerman, droeg ver volgens de leiding van deze bijeen komst over aan conferencier Joop de Knegt, die vervolgens als gast heer, de medewerkenden aan deze avond bij de aanwezien introduceer de. Daar waren de zangeres Conny van den Bos, de goochelaar Tel Smit, die onlangs op het wereld congres van goochelaars te Baden- Baden de eerste prijs behaalde, het duo Joke en Ben en het dansorkest The Constellations. Deze artiesten wisten de aanwezigen enkele uren aangenaam bezig te houden, er werd tussendoor gedanst, men genoot van een etentje en tenslotte werd er- 'n tombola gehouden met leuke prij zen, die door de neringdoende mid denstand beschikbaar waren gesteld De avond werd op deze wijze een volledig succes voor de feestvieren de ARKA-leden. Burgemeester J. Teijssen van Waal wijk, die hoofdbestuurslid van de ARKA is, weest later op de avond tijdens een toespraak op de belang rijke taak die de ambtenaar heeft te vervullen, juist in deze tijd. Tij dens het in Amsterdam op 6, 7 en 8 september gehouden jubileumcon gres heeft de heer J. Teijssen een feestrede gehouden over „ambte naar en politiek". felijk blijk van waardering mocht hij daarna de moeder-overste een pick up en bandrecorder aanbieden. Als speciale verrassing kondigde hij ver volgens aan, een gezamelijk bezoek aan het sprookje, geschreven door koningin Fabiola. Hierna stonden de auto's weer gereed om de zusters naar Huize Bethlehem terug te bren gen. Hier waren het eerst de bewoners van dit bejaardentehuis, die bij mon de van mej. W. Vermegen hun dank brachten voor het vele en goede werk dat door de zusters is en wordt ge daan en die namens hen cadeaus aan bood. Moeder-overste dankte hiervoor met een passend woord. Vervolgens begon een bijzonder druk bezochte receptie voor de burgerij van Kaats heuvel, tijdens welke nog door ver schillende instanties en particulieren cadeaus werden aangeboden. Tot be sluit van dit officiële gedeelte bracht het Kon. muziekgezelschap Euphonia nog een klinkende aubade. Na een gezellig samenzijn volgde tot besluit van deze feestelijke dag nog een diner met verrassingen. Dit laatste bestond uit een cabaret-voor stelling door het bedienend personeel van „Bethlehem", waarvan de teksten verzorgd waren door de heer P. Bors ten, die hierbij ook de leiding had. Tijdens dit diner werd door de voor zitter van de stichting „Bethehem" de heer A. Pooters een cadeau aan geboden in de vorm van 'n recreatie- hoek, bestaande uit een tafel, stoelen en een vloerkleed. In verband met zijn zilveren jubileum als leraar metaalbewerking aan de L.T.S. voor Waalwijk en Omstreken, werd de heer A. Koogje vrijdagavond in de prachtig versierde aula van de school aan 't Vre- desplein een hartelijke hulde bereid. Voorafgaande aan deze huldiging, recipieerde de jubilaris in de be stuurskamer, waar velen de heer Koogje en zijn familie kwamen complimenteren en waar hem fraaie bloemen en geschenken werden aangeboden, o.a. door fabrikanten voornamelijk uit de metaalsector, door leerlingen en oud-leerlingen en door collega's en vrienden. Wat de huldiging door 't bestuur in de aula betreft, voerde allereerst de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. de Kort, het woord. Deze herinnerde aan de feestelijke bij eenkomst van enige maanden ge leden, toen tyee leraren ook hun zilveren jubileum vierden. De heer Koogje, aldus de heer De Kort, viert echter een dubbel jubileum, want behalve dat hij 25 jaar aan de L.T.S. te Waalwijk is verbonden, herdenkt hij tevens het feit dat hij 25 jaar bij het onderwijs werkzaam is. De heer Koogje kwam in Waal wijk als eerste leraar metaalbewer king zowel aan de dagschool als aan de avondschool en namens 't school bestuur betuigde de voorzitter zijn respect voor de heer Koogje, die hij schetste als een man die bij col lega's-leerlingen en oud-leerlingen bekend stond als een goed leraar, die zijn vakbekwaamheid aan zijn leerlingen weet over te brengen. Daarnaast is de heer Koogje ook 'n uitstekend pedagoog en adviseur, een leraar die de jongens blijft vol gen, ook als zij de school reeds heb ben verlaten; die de ouders bezoekt en een open oog heeft voor de ka raktervorming van zijn leerlingen. U volgt hen zelfs, aldus de heer De Kort, als ze reeds in de bedrijven werkzaam zijn en bent dan 'n soort coach voor hen. U bent elk jaar op nieuw de promotor van dé Kerst acties die van de school uitgaan. De voorzitter roemde vervolgens de be scheidenheid, de eerlijkheid en de bereidwilligheid van de heer Koog je, die steeds klaar staat om te hel pen waar en wanneer dit nodig is. Voor de wijze waarop U zich van Uw taak hebt gekweten, is het be stuur U grote erkentelijkheid ver schuldigd, aldus de heer De Kort. Voor een belangrijk deel hebben wij de groei van de school aan U te danken. Namens het schoolbestuur bood de heer De Kort als blijk van waar dering een camera met projector aan. Voor zijn 25-jarig jubileum als leraar werd de heer Koogje een chèque aangeboden. De echtgenote van de jubilaris werd in de hulde betrokken door de aanbieding van bloemen. Ook de collega's van de heer Koogje lieten zich niet onbe tuigd en boden hem naast hartelij ke gelukwensen een electronen- blitser aan. Afgevaardigden van drie klassen van de jubilaris overhandigden hem onder een toepasselijk woord enke le geschenken, o.a. een hoofdsteun voor zijn auto, alsmede een statief. Ook de waarnemend directeur, de heer v. Berkum, voerde nog het woord, waarin hij herinneringen uit vroeger jaren de revue liet pas seren, doch waarin hij de nadruk legde op het feit dat de jubilaris voor zijn jongens vecht. Nadat wethouder v. d. Hoven na mens het gemeentebestuur geluk wensen had overgebracht, sprak de jubilaris zelf een slotwoord. Deze dag is mij boven 't hoofd gegroeid, aldus de heer Koogje. Ik ben zeer dankbaar voor het medeleven dat ik heb mogen ondervinden en voor de prachtige bloemen en geschenken die ik heb mogen ontvangen. Nadat hij een speciaal woord van Zaterdagmorgen had op het plein voor de Burgem. Moonenschool in Waalwijk een korte plechtigheid plaats. Een zoon van wijlen burge meester Moonen, mr Hein Moonen uit Tilburg, onthulde toen een mo nument ter nagedachtenis aan de in de bezettingstijd door de bezetters gefusileerde burgemeester van Waalwijk. Êehalve de naaste familieleden, waren bij deze plechtigheid aanwe zig het dagelijks bestuur van de Ge- Deze onder gunstige weersom standigheden gespeelde wedstrijd is een aanvankelijk gelijk opgaande strijd geworden. De hogere techni sche kwaliteit heeft in deze strijd de doorslag gegeven. De eerste 15 minuten was een Kaatsheuvelse kwartiertje. De voorhoede kreeg en kele mooie kansen, maar wisten hiervan in het begin nog geen ge bruik te maken en het overwicht resulteerde in een strafcorner en 'n afgekeurd doelpunt. Oirschot kwam terug en in deze periode wist DES omstreeks de 20e minuut door te drukken. Een schot van B. van Boxtel werd onvoldoen de gekeerd en uit de scrimmage die ontstond werd de bal door een van de spelers van Oirschot in eigen doel geslagen. Een fel offensief van Oirschot kon aan deze stand niets veranderen. Na de rust, een enigs zins gewijzigd team van DES. Het spelbeeld hetzelfde, een fel aanval len DES, wat na 10 minuten resul teerde in een doelpunt van B. van Boxtel. DES begon ongedwongen te spelen en komt in de 20e minuut op 30 door een doelpunt van P. Nieuwenhuyzen. Het laatste kwar tier werd door Oirschot geprobeerd de stand te wijzigen en dit lukte in de allerlaatste minuut door een iet wat ongelukkig doelpunt. dank had gesproken tot de jeugd, herdacht hij de heer Antoon Hen driks, die enige jaren geleden over leden. is. Ook hij zou vandaag even eens zijn zilveren jubileum hebben gevierd. Mijn werk heb ik steeds als een plicht beschouwd, zo besloot de heer Koogje zijn dankwoord. Hierna ibleef het gezelschap nog enige uren in feestelijke stemming bijeen. meente met igemeensesecretaris mr Kuipers en alle gemeenteraadsle den. Onder de genodigden bemerk - Vijftien Engelse studenten zijn gedood en zeven ernstig gewond, toen zij zaterdagmiddag een kraan wagen frontaal tegen een bus met Engelse botsten op de weg tussen Zagreb- en Belgrado. ten wij o.a. de ereburger van Waal wijk, de heer Fr. Smolders en Dr Lenglet, die beiden in, nauwe rela tie met de gefusileerde burgemees ter hebben gestaan. Het woord werd gevoerd door de voorzitter van het comité, pastoor Lam, en door de burgemeester van Waalwijk, de heer Teijssen, die beiden de grote bete kenis schetsten van het burgemees terschap van wijlen burgemeester Moonen voor Waalwijk, die zijn le ven gaf voor de goede zaak. Door de kinderen van de Burg. Moonenschool werden kransen en bloemen gelegd aan de voet van 't monument. Namens het gemeente bestuur deponeerde burgemeester Teijssen een krans. De plechtigheid werd opgeluisterd door de Harmo nie „St. Crispijn". Pastoor Lam dankte tenslotte al len voor hun piëteitsvolle aanwezig heid. Vanmorgen om 10.30 uur werd door de directeur van het postkan toor Waalwijk, de heer Bockstael, in het pand Pastoor Kuipers straat 20 te Waalwijk de 4e postinrichting in de Waalwijkse ge meenschap in gebruik gesteld. Naast het hoofdkantoor in de Grote straat kunnen de Waalwijkse mensen voor het afwikkelen van hun postale besognes reeds geruime tijd terecht op de postagentschappen in Baardivijk en in Besoyen. Wanneer men echter de stedelijke bebouwing in Waalwijk en dan met name in het stadsplan Waalwijk-Zuid (dus de woonwijken bezuiden de spoorlijn) zich ziet ontwikkelen, dan is het eigenlijk vanzelfsprekend, al dus de direkteur, de heer Bockstael, dat een meegroeien van PTT in deze ontwikkeling niet kon achterblijven. Een stadswijk als de onderhavige, die naar men mij heeft voorgelicht reeds in maart 1967 was uitgegroeid tot een agglomeraat van circa 7000 inwoners en waardoor een prognose is opgesteld, waarin is geraamd, dat binnen enkele jaren nog 600 a 700 woningen zullen worden bijgebouwd, kon, mede gezien de met deze uit breidingen samenhangende groeiende afstanden tot een naaste postinrich ting, niet meer van een postinrichting verstoken blijven. Ook de leiding van ons staatsbedrijf heeft deze behoefte en efficiënt ingedeeld postkantoortje. Een kantoortje dat beschikt over een aan de eisen des tijds aangepaste ac- comodatie en waarvan hij stellig hoopt, de mensen van deze wijken 'n prettig en veelvuldig gebruik zullen maken. Hij complimenteerde de heer en mevr. Dings met hun keuring en smaakvol ingericht postkantoortje en sprak graag de hoop uit, dat vele be woners van de stadswijk Waalwijk- Zuid de weg naar het agentschap zullen vinden. Vervolgens richtte de directeur zich tot mevr. Dings, de functionaresse, die de klanten in dit agentschap zal gaan bedienen. Hij zag haar als de levende schakel, tussen enerzijds het publiek en anderzijds het grote li chaam dat PTT heet. Het PTT-bedrijf is een dienstver lenend bedrijf. Niet de mensen zijn er voor ons, doch wij zijn er voor de reeds geruime tijd geleden onderkend mensen. Steeds heb ik getracht en en ook van gemeentewege werd de behoefte gevoeld aan een derde post agentschap. Het doet de heer Bockstael dan ook een groot genoegen, dat uitein delijk navelerlei moeilijkheden te heb ben overwonnen, een huisvesting te hebben gevonden in de zaak van de heer en mevrouw Dings. Wij beschik ken hier thans over een modern ruim tracht dit nog, overigens met wisse lend succes de mij toevertrouwde me dewerkers ook met dit devies ver trouwd te maken. Hierna nam mevr. Dings haar plaats in achter het loket, waarna haar man de eerste postze gels kocht. Zij gaf de verzekering haar uiterste best te zullen doen, haar functie goed te vervullen. Er was veel belangstelling. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Vanmorgen is het nieuwe St. Nicolaasziekenhuis aan de Kasteellaan ingebruik genomen. Zonder enig feestvertoon maar wel vol vreugde werd om acht uur met de eerste werkzaam heden begonnen: het opnemen van 42 patiënten. Vanuit het oude ziekenhuis in de Grotestraat werden de patiënten (waaronder 17 kinderen) met twee ambulances en taxi's naar hun nieuwe verblijf gebracht. Voor hen is vandaag het nieuwe ziekenhuis gaan draaien. Donder dag zullen de eerste nieuwe patiënten worden opgenomen, die dan de 167 bedden van dit streekziekenhuis moeten gaan bevolken. Dan gaat alles weer op volle kracht draaien. Een staf van 117 mede werkers staat daar borg voor. Donderdag komt ook aan de verhui zing een einde. Het transportbedrijf Pot uit Waalwijk is al twee weken bezig met de overhuis van de inventaris. Ook de medische staf was vanmorgen bij het binnenkomen van de eerste patiënten aanwezig. Direkteur-geneesheer, drs A. Verhoeven, vond het een historisch moment voor „zijn" ziekenhuis. „De sfeer is enorm leuk. Iedereen heeft enthousiast gewerkt. Zelfs de week eind-verloven zijn er aan geofferd. Het personeel en iedereen die aan de overhuis en ingebruikneming heeft meegewerkt, zijn we dankbaar", aldus de heer Verhoeven. Het gebouw wordt begin vol gend jaar officieel geopend. In de kapel van het oude Theresiaklooster werd zondagmorgen aan dit vertrek enige aandacht besteed. Het overgrote deel van het per soneel woonde daar een plechtige H. Mis bij. In de predicatie ging rector Welling in op de ingebruikneming van het nieuwe complex. Toen om 10 uur de telefoon (3333) op het nieuwe ziekenhuis werd overgezet behoorde het 96-jarige „leven" van het ziekenhuis aan de Grotestraat tot het verleden. De eerste patiënten-kaarten werden door portier C. van Delft - die vanuit een fraaie loge opereert - in de registratiebak gestoken. De telefooncentrale met 6 lijnen, de huistelefoon en het Nyra-persoonlijk oproepsysteem, konden worden bediend. Het voor Waalwijk en de streek zo belangrijke ziekenhuis ging functioneren.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 7