wAAlwijkse en LangstRAAtse couRarrt Ondernemingszin drang worden en expansie- afgeremd Banken in Si. Janskerk maken plaats voor moderne kuipstoelen m BELASTINGDRUK KAN WELVAART LEREN en wat het leuke is, van I verhoogde zijn levensverzekering het kost hem niets meer... PREMIE SPAARPLAN Uitgeweken NIEUWE VERWARMING WORDT AANGELEGD 60© zitplaatsen mm Fiscaal kwaad tast veel aan Afgeremd Basis voor persoonlijk bezit De artsen Televisie-reclame en de pers Bestuur Amsterdam se effectenbeurs sticht rampenfonds drs. A. v. M. ■Qxcluóieve cl-terenkteclinq WAALWIJK Zwendel aan pijpleidingen Effecten-fraude in Amsterdam Minder parochianen Maria-kapel De Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit Dlad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 88e JAARGANG No. 82 VAD het Zuióen Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Van onze economische medewerker) Ue cijfers uit de miljoenennota 1968 hebben ons er nog eens met nadruk op gewezen hoezeer in Nederland een economisch gezonde lucht bedorven dreigt te worden door de druk der verschillende belastingen. De rijksbegroting meldt dat in 1968 zo ongeveer 30 procent van het nationaal inkomen via de schat kist wordt uitgegeven. Als we de argumenten beluisteren waarmee nieuwe lasten worden verdedigd en de bronnen bezien die daarvoor worden aange boord, dan weten wij dat de belastingdruk in Nederland het punt begint te naderen waarop een verdere verhoging onmiddellijk invloed gaat krijgen op de inspanning die naar hogere welvaart moet leiden. De belasting gaat een grote invloed' uitoef enen op de activiteiten van de burgers. Laten wij nu eens niet beginnen met te wijzen naar de ondernemers. Het aan tal werksters dat beschikbaar is om in de particuliere huishoudingen te hel pen is onvoldoende om de vraag te bevredigen. Toch zwerft er een beduidend aantal van deze nijvere dames van werkhuis naar werkhuis met een voort durend verzoek aan de werkgeefsters om hun loon niet aan de belasting op te geven. Zien wij even naar de gehuwde vrouwen in het algemeen dan weten wij daarvan dat de bereidheid van haar om in loondienst te gaan of naast de huishouding nog als zelf standige te werken buitengewoon ge ring is. Leggen wij ons oor te luiste ren dan weten wij dat de fiscus daar van een van de belangrijkste oorza- ken is. Hoeveel produktieve kracht hiermee voor ons land wordt omge zet in theekransjes-, en nutteloze be zigheden valt niet bij benadering te schatten. Ook de begrotingen worden door het fiscale kwaad aangetast voor zo ver men er de voorkeur aan geeft niet aan de belasting opgegeven inkomsten liever te verteren dan financieel on zacht door de fiscale mand te vallen. Voorts zal nooit kunnen worden be rekend hoeveel inspanning om een betere positie te bereiken achterwege blijft omdat in die betere positie de staat voor de helft of meer meeprofi teert. Als dit proces in de privé-huishou- dingen reeds zo'n belangrijke rol speelt, hoeven wij niet te vragen naar de toestand in het bedrijfsleven. Expansies van bedrijven worden afgeremd omdat men het met het oog op de fiscale consequenties de moeite niet waard vindt. De rentabiliteit van een groot aantal bedrijven wordt op zettelijk ondermijnd omdat anders de fiscale druk te groot wordt. Er wordt luxueus gebouwd, grandioos ontvan gen en lang gereisd omdat de fiscus meebetaalt, ongeacht of de liquiditeit van de bedrijven er door geschaad wordt. Bij elk bedrijf dat in nood raakt, heeft men 'n royaal presentatiebeeld. Men wijt dit aan wanbeheer van de ondernemers. Het is juist maar het is evenzeer juist dat de staat medever antwoordelijk is voor zo'n maatschap pijbeeld. Ook daar moeten wij aan denken wanneer er onverwachts en kele honderden werknemers weer er gens op straat staan. Dezelfde medeverantwoordelijk heid van de overheid zien wij bij het bepalen van de goede gang van zaken in een aantal bedrijfstakken. Wan neer in een bepaalde sector van het bedrijfsleven de prijzen moeten wor den verhoogd door verzwaarde belas tingdruk, kan het publiek soms over- zwaaien naar geheel andere artikelen. Van zo'n kopersstaking kan een be- En dat kan ook üw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,— aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premie betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (T\enzij u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan. Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. drijf zonder zelf schuldig te zijn, de dupe worden. Niet alleen de winst cijfers veranderen dan maar ook de werkgelegenheid vertoont plotseling een ander beeld. De sluiting van enkele grote onder nemingen in ons land is met veel ver toon geweten aan de kwaliteit van de ondernemers, die aan het hoofd ston den. Een deel van de verwijten was juist. Er is ook wel de conclusie aan verbonden dat het met de kwaliteit van onze ondernemers bergafwaarts gaat. Misschien is dat ook wel zo, maar dan moeten wij niet denken dat wij ze niet meer hebben. De besten kunnen ook het beste re kenen. Wij drijven hen met onze be lastingtarieven buiten de grenzen. Zij duiken onder in internationale of in buitenlandse concerns. Het is niet toevallig dat zij hun domicilie dan kiezen in een land met een mild be lastingklimaat. Wanneer wij steeds meer goedkope kreten horen over ge wenste belastingverhoging, dan moe ten wij er aan denken dat ook daar door onze werkgelegenheid geschaad kan worden. Er zijn weinig mensen met bijzondere kwaliteiten om onder nemingen te bouwen en daarin werk te brengen aan velen. Wij kunnen hen uitschelden voor profiteurs en trach ten ze langs fiscale weg uit te per sen maar de wereld is groot en de vluchtwegen zijn vele. En niemand kan ze dwingen te ondernemen! Het aantal klachten over te zware belastingdruk neemt toe. Niet voor niets wilden de artsen hun tarieven nog eens verhogen, maar u kunt ook uw oor te luisteren leggen bij de werkster, de winkelier of de fabri kant. Wij beschimpen fiscaal de in spanning en wij loven de gezapigheid Het socialistische tweede-kamer lid Drs. J. J. Voogd heeft aan de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk schriftelijk gevraagd of er nog verschil van inzicht bestaat tussen organisaties van !de dag- en nieuwsbladpers. Over de uitwerking van de finan ciële compensatie voor de pers van wege door televisiereclame terug lopende advertentie-inkomsten. „Indien dit verschil van inzicht mocht zijn opgeheven, is de minis ter dan bereid met grote spoed de totstandkoming van een compensa tieregeling te bevorderen, zulks ge zien de moeilijke situatie waarin de pers zich bevindt", aldus de heer Voogd, die verder wil weten of het mogelijk is om, indien gewenst, vooruitlopende op de regeling voor schotten te verstrekken. In een toelichting op deze vra gen merkt de heer Voogd op dat de minister op 19 juni j.l. heeft meegedeeld dat omtrent de uitwer king van de qompensatieregeling meningsverschil bestond tussen be langhebbende persorganisaties. De indruk bestaat dat deze verschillen goeddeels zijn opgelost, zo zegt vra gensteller, hieraan toevoegend dat een spoedige beslissing omtrent de financiële compensatie wenselijk is nu de inkomsten van de pers ach teruitlopen, terwijl het bestaan van een vrij en rijk geschakeerd pers wezen essentieel is voor de demo cratie. Het bestuur van de Amsterdamse effectenbeurs gaat een speciaal fonds stichten, waaruit in de toe komst kan worden geput om slacht offers van eventuele nieuwe finan ciële rampen geheel of ten dele schadeloos te stellen. Dit heeft de heer J. van Marken, voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel bekend ge maakt. Hij en zijn medebestuurs leden zijn diep geschokt door de nieuwë fraude die is gepleegd door een van de beursteden. Hoe dit fonds er precies zal uitzien en hoe veel geld de beursteden erin moe ten storten is thans nog niet be kend Het thans gelanceerde plan moet nog worden uitgewerkt. omdat die onbelast kan worden ge noten. Wij vragen ons af of wij de groei in onze economie zullen kunnen behouden. Misschien zijn wij van mening dat ivij aan ondernemers nog wat rech- moeten ontnemen, dat wij het eigen domsrecht van grond en de N.V. nog wat moeten verzwakken ten bate van een anonieme collectiviteit. Maar wij moeten ons goed bewust zijn van de keerzijde der medaille. Wij moeten oog hebben voor onze welvaart van morgen. Die zullen wij grootser en ruimer beleven in een wereld waar de inspanning nog loon vindt, waar han del en industrie worden beheerst door kooplieden en creatieve ondernemers. Of kiezen wij voor het voortsukke len op de weg der herverdeling? Mis schien houden wij dat hetgeen wij hebben. Per saldo krijgen wij dan per persoon minder, want het geboorte overschot zal zich slechts vertraagd aanpassen bij hetgeen wij, 't nu pro duktieve geslacht, voortzetten. Aan de pijpleiding van de Esso in het Botlek-gebied naar de Staatsmij nen in Geleen, gemaakt voor het ver voer van naftaline, is op dusdanig grote schaal geknoeid, dat de offi cier van justitie in Breda die met een groot onderzoek is begonnen, zelf nog geen overzicht heeft en niet bij benadering kan zeggen wat er uit de zwendel allemaal kan voortvloeien. Een van de vier personen, die in de afgelopen dagen zijn gearresteerd, is weer vrijgelaten. Dit is de grond werker V. uit Wagenberg, lid van de Provinciale Staten voor de Boeren partij. Het hem opgelegde huisarrest is ingetrokken. De andere gearres teerden zijn uitvoerders van het aan nemersbedrijf Algera te Wolvega en van het technisch bureau „Tebodin" uit Den Haag. Aan de Amsterdamse rechtbank is verzocht het faillissement uit te spre ken over het effectenkantoor van de crdamse effectenhandelaar de V Naar maandag bekend is geworden heeft de V. vele jaren gefraudeerd hoewel hij te goeder naam bekend stond. Door 'n gebrekkige boekhou ding kon de omvang van de fraude nog niet worden vastgesteld. Het zal echter wel in de tonnen lopen. Op de meest grove wijze heeft de V. het vertrouwen van cliënten die hem geld of effecten hadden toever trouwd geschonden. Men is binnen de kring van de effectenhandel wel be reid de minstens vijftig gedupeerden financieel tegemoet te komen, maar men wil de schaal hiervan pas bepa len als de omvang van de fraude be kend is. (Van onze verslaggever) WAALW1JK - Het interieur van de St. Janskerk aan de Grotestraat onder gaat een ingrijpende verandering. De eiken houten banken, waarvan een deel uit 1840 stamt, gaan plaats maken voor moderne kuipstoelen die de kerk ganger alle gerief brengen en hem in staat stellen de kerkdienst nog meer mee te beleven. De stoelen worden namelijk in carré-vorm rond het altaar geplaatst, zodat uitzichtloze hoeken tot het verleden behoren en de priester zich ook te midden van de kerkgangers voelt. Tot half november zal in deze ge weldige kerk geen rust te vinden zijn. Dan is het personeel van de Waalwijkse aannemerscombinatie Couwenberg en Kleyngeld bezig 't kerkgebouw meer leefbaar te ma ken. Zo wordt er ook een nieuwe verwarming aangebracht. Het hui dige systeem, oliestook, is na 10 jaar gebruik versleten. Een onvoor ziene schadepost voor het kerkbe stuur, want de huidige centrale ver warming had een papieren levens duur van 24 jaar. Er komt nu een zgn. „hete lucht- systeem". De warme lucht wordt onder hoge druk in de kerk gebla zen en verlaat via een afzuigappa- raat aan de andere zijde het ge bouw weer. De lucht wordt langs de vloer het gebouw ingeblazen. Hierdoor zal een hogere warmte graad worden bereikt dan tot nu toe het geval is. Deze op aardgas aangesloten verwarming werkt ook kostenbesparend, terwijl er geen zorgen over bijvullen etc. zijn. De nieuwe verwarming vergt een in vestering van 36.000, Deken P. Maessen had al gerui me tijd plannen om de kerk te mo derniseren. Nu er vanwege de aan leg van de verwarming toch gebro ken moet worden, besloot het kerk bestuur een deel van deze plannen uit te voeren. „De mensen verlan gen een moderne omgeving. Onze kerk was te groot en deed daardoor vaak kil aan. Ook is het aantal pa rochianen (vroeger 6000, nu 3500) sterk teruggelopen, deels door de ontvolking van de binnenstad, deels door de stichting van de Bernadette- parochie en de bouw van de nieuwe St. Antoniuskerk. Het kerkvolk zelf doet de dienst. Dit vraagt een concentratie rond het altaar. In deze kerk was dat niet het geval. De mensen zitten er waf verloren". Deken Maessen besloot dan ook het aantal zitplaat sen met de helft te verlagen en van 1200 op 600 te brengen. „In de druk ste mis zijn er 500 gelovigen. Er is dus altijd plaats genoeg. Met de Kerstnacht kunnen we er stoelen bij plaatsen". Om de mensen zo dicht mogelijk bij het altaar te bren gen waren zitplaatsen in carévorm nodig. Dat kan alleen met stoelen bereikt worden. Het kerkbestuur heeft de keus laten vallen op zgn. kuipen, van ge perst beukenhout. De kuip is ge monteerd op .een stalenframe. Het zijn gemakkelijke en fraaie zitplaat sen en bovendien niet zo duur als eiken houten bankmeubelen. Door de stoelen 1.30 meter van elkaar te plaatsen is er volop beenruimte en kan men gemakkelijk passeren. De nissen, achter het- altaar, wor den ook weggewerkt. Door 'n wand aan te brengen hoopt deken Maes sen hier rust te scheppen. Onder de toren wordt verder een nieuwe Ma riakapel ingericht, terwijl de doop kapel gemoderniseerd wordt. Deze verbouwingen vragen een investe ring van 27.000,Een uitgave die het niet mogelijk maakt om andere voorzieningen te treffen, zoals 'n ruim kerkportaal en een dagkerk. In de periode dat de bouwvakkers bezit hebben genomen van 't kerk gebouw worden de H. Missen op door de weekse dagen in de kapel van het klooster opgedragen. De zondagmissen moet men in de zaal van Musis Sacrum bijwonen. Hier wordt een verplaatsbaar altaar op het toneel gezet, terwijl wat extra verlichting wordt aangebracht. Half november behoort al dit ongerief tot het verleden en zal de indrukwek kende St. Janskerk omgetoverd zijn tot een moderne leefbare kerk ruimte. i De fraaie St. Janskerk in het hart van Waalwijk. De kerk wordt bin nen ingrijpend veranderd.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1