wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRant Van de middenbedrijven zal in komende jaren veel worden gevergd van C~Yïlierio U^ocjaertó Bedrijfschap voor de Schoenindustrie laat branche-onderzoek instellen PufOlbrengl V0R0L BOTH ZWARE PRIJSBEWEGING OP KOMST Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST NIETS In tien jaar 467 miljoen mensen meer DR G. VELDKAMP VOORZITTER BELEIDSCOMMISSIE Bureau Liz Tailor in de mode Bij het voeren van een doeltreffende economische wel- vaartspolitiek stonden wij in vooroorlogse jaren steeds voor de geldmuur. Wij leefden nog in de sfeer van het geldautomatisme dat wij dankten aan de gouden stan daard. Monetaire operaties worden slechts in de twee de hand bij een proces van economisch gezond maken betrokken. Tegenwoordig lijkt het wel alsof operaties met de geldhoeveelheid voorop staan. Enerzijds is deze gewijzigde opvatting juist. Zouden wij nog het geldautomatisme aanbidden, dan zouden Crisis moet worden voorkomen Inflatiegevaar Binnenlands De prijzen Financiering Rundvlees en kip duurder -i■-.xcluóieue herenkleding wij vermoedelijk met grote deflatie-krampen vechten, waarbij het Engelse voorbeeld van thans nog maar kin derspel lijkt. De waarde van het geld wordt bepaald door de verhouding tussen geldhoeveelheid en goede- renhoeveelheid waarbij ook de snelheid waarmee het geld circuleert, een rol speelt. Dit waardebepalend proces werkt nationaal maar ook internationaal. Hoezeer, dat bleek onlangs bij de con ferentie van financiële experts te Londen, die het toe komstig internationaal betalingsverkeer tot inzet had. Hof in Straatsburg verklaart klacht IVIr Koot niet ont vankelijk Brillenspecialist Optica Houdt Bogaorts voor ogen „Fluisterfiets" ook in Nederland Faktoren Ir B. W. Berenschot Vooronderzoek VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 88e JAARGANG No. 88 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week i/osse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,86 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,80 p. kwrt. (3,40+10ct. inc.k.) ƒ8,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 78 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 B'*reaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" Wij weten reeds dat deze conferentie een bevredigend verloop heeft gehad. Het ging er om de wereldhandel en zijn verdere ontwikkeling beter te be veiligen. Dat is van groot belang, want wanneer de internationale goe derenhandel stagneert, leggen wij daarmee de basis tot een wereldcrisis. Uit de dertiger jaren is het nog be kend dat de algemene malaise in de wereld werd verergerd door de zelf standige geldpolitiek, die elk land voerde. Met name als een land beta lingsbalanstekorten had, moest het z'n invoer sterk beperken omdat het geen buitenlandse betaalmiddelen genoeg had om de goederen uit vreemde lan den te betalen. Nu was daar door 't bestaan van het Internationale Mone taire Fonds al het een en ander aan verbeterd. Een land in betalingsnood heeft bepaalde trekkingsrechten op dit fonds. Bij besluit van de jongste conferentie te Londen zijn deze trek kingsrechten op andere landen, zon der dat er dekking is, verruimd tot ongeveer het drievoudige. Het land op welks betaalmiddel een beroep wordt gedaan, moet echter maar zien dat het de (benodigde mid delen ergens vandaan tovert. Het ge vaar van inflatie is door deze beslui ten vergroot. Treedt er in het ene land een inflatoire beweging op, dan breidt deze zich spoedig als een olie vlek over de buurlanden uit. Daarom wensten de EEG-partners voor Euro pa bepaalde zeggenschap om te voor komen dat men voor ongewenste kon- sekwenties kwam te staan. Er is nu een regeling getroffen waarbij voor toestemming tot extra trekking ten minste 85 pet. der stemmen nodig is. De landen van de EEG hebben samen 17 pet. van de stemmen. Wanneer één der EEG-landen dus voor uitbrei ding van de trekkingsrechten is, wordt ons gehele werelddeel daarbij betrok ken. Een reden temeer voor Europa om nog meer samen op te trekken. Het is duidelijk dat het inflatiemon- ster nog dichter voor de deur komt te liggen. Men dient dit niet te tragi sch te zien. Door de uitbreiding van de handel, die een voordelig gevolg is van de regeling zal immers de we reldgoederenvoorraad ook sneller aanzwellen. En dat is een genezende kracht voor inflatie. Zagen wij internationaal groter in flatiegevaar, ook nationaal blijven wij met dit probleem voortdurend bezig. Het ziet er naar uit dat de begroting '68 opnieuw prijsbewegingen brengt Talrijke tekenen wijzen daar op. De grotere vrijheid aan het huur- front werkt prijsverhogend. De rege ring moet, door de toestand van 's- lands financiën gedwongen, ingrij pende maatregelen treffen om meer kosten door de burgerij te laten dra gen. Allerlei subsidies zullen beperkt moeten worden. De invoering van 'n nieuw systeem van omzetbelasting zal binnen enkele jaren de nationale prijscourant aanzienlijk wijzigen. Een reeks eindprodukten zal de nei ging vertonen duurder te worden. Een aantal investeringsgoederen zal in prijs kunnen dalen. Betrekken wij daar nu eerst de toekomstige door werking van de Kennedy-ronde bij, dan zal deze invoer van een reeks ar tikelen naar Nederland gemakkelijker gaan. Deze beweging zal echter toch voor ons land beperkt blijven omdat wij nu al geen hoge invoerrechten kennen. Wanneer wij echter elders een reeks artikelen hierdoor kunnen verkopen, moet dit op het binnenlandse prijsni veau invloed hebben. Welke opvatting er economisch ook groeit uit de nieuwe miljoenennota, algemeen is de verwachting dat met geldoperaties getracht zal worden de stroever lopende produktie op gang te houden. Ook onze opvattingen met betrekking tot de ontwikkelingshulp zullen ons vervullen met inflatie-ver- wekkende plannen. Er zal een zware wissel worden getrokken op het ge zond verstand van de werknemersor ganisaties om door onmatige loonei sen geen nieuwe inflatiehaarden op te roepen. Het is overduidelijk dat er zware prijsbewegingen op komst zijn. De houding van de beurswereld wijst er ook op. Men reageert over het alge meen door wat meer kooplust te to nen voor aandelen dan voorheen. Dit wijst evenzeer op inflatieverwachting want de orderpositie en de winstver wachting van veel bedrijven wijst niet in de richting van optimisme. Het aantal werklozen zal nog toe nemen. Een bijzonder aspect vinden wij in de uit prijswoelingen voort- Rundvlees zal volgend jaar drie tot vier procent duurder worden, verwacht minister Lardinois, als gevolg van EEG-maatregelen. Duur dere voedergranen zullen een prijs verhogend effect hebben op ver- edelingsprodukten in de landbouw zoals kippen. „Op zijn ongunstigst zal het prijs-indexcijfer als gevolg van EEG-maatregelen volgend jaar 0,1 procent kunnen stijgen". WAALWIJK vloeiende financieringsmoeilijkheden van veel ondernemingen. Het wordt hoe langer hoe meer een kwestie van passen en meten om de likwiditeitsbe- grotingen met juiste cijfers in te vul len. Snelle en ernstige schommelingen in het economisch leven eisen veel stuurmanskunst. Niet zozeer van de koopman, die voelt zich in zijn ele ment. Maar meer van de financiers. Vooral waar het gaat om bedrijven met een eenzijdig produktiepakket. Niet alleen de consument eist thans assortimentsverbreding maar meer nog een doelmatig bedrijfsbeheer. In zo'n tijdsgewricht is een college van bestuurders, mits slagvaardig, dikwijls beter af met een veelzijdige visie dan de enkeling aan de top van de onderneming. Vooral van de mid denbedrijven zal in de komende jaren rep veel worden gevergd. Mogen zij niettemin staande blijven terwille van een noodzakelijke diversiteit in het bedrijfsleven. Mr. p. H C. Koot uit Den Haag, voorzitter en oprichter van de par tij voor Ongehuwden en van de partij voor Volkswil en Referen dum, heeft meegedeeld van het hof voor de rechten van de mens in Straatsburg bericht te hebben ont vangen dat zijn klacht over de gang van zaken bij de jongste verkiezin gen in ons land niet ontvankelijk is verklaard en niet in behandeling zal worden genomen. Volgens Mr. Koot waren de stem bussen voor 's avonds 7 uur ge opend, wat in strijd is met de kies wet. Ook richt ziin klacht zich te gen het opstellen en aanhouden van foutieve processen-verbaal van hoofdstembureaus met de weige ring inzage te verlenen in proces sen-verbaal. Volgens Mr. Koot moe ten de processen-verbaal volgens artiekel 21 van de universele ver klaring voor de rechten van de mens voor iedereen openbaar zijn. Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandag de gehele dag geopend, dinsdag de gehele dag gesloten Men mag het vervoermiddel dat officieel rijwiel met hulpmotor heet in de wandeling dan wel bromfiets noemen, veel mensen vinden, dat het door dit vervoersmiddel gepro duceerde geluid soms weinig met brommen te maken heeft. Hoe het zal gaan met de fiets met „fluistermotor" in Italië ge construeerd en binnenkort in ons land te verwachten zal de toe komst moeten leren. Hoe het ook zij: de importeur heeft grote ver wachtingen van deze fluisterfiets, die tot fluisteren moet zijn geko men, omdat zijn geestelijke vader, de Italiaanse Piaggo-fabrieken, (die hun motorprodukten uitbrengen onder de naam Vespa) zegt een vrijwel geruisloos overbrengsysteem alsmede een aantal andere techni sche uitvindingen aan dit rijwiel te hebben aangebracht om het la waai te temmen. .in de huid gezondheid en zuiverheid Van onze verslaggever) TILBURG - De Nederlandse schoeiselconsumptie laat reeds geruime tijd een betrekkelijk geringe groei zien. Een groei die aanzienlijk achterblijft bij de ontwikkeling van de totale gezinsuitgaven. Van deze weinig expansieve markt is in de afgelopen jaren een steeds groter deel in beslag genomen door de buitenlandse concurrenten. Het aandeel van de Nederlandse industrie in de binnenlandse voorziening is teruggelopen van 90% tot 71% in 1966. Hier tegenover staat een geringe stijging van de export. Dit staat te lezen in een brief die het Bedrijfschap voor de Schoenindustrie naar de Minister van Economische Zaken heeft geschreven. Het Bedrijfschap besloot maan dagmiddag, tijdens een openbare vergadering namelijk een branche-onderzoek te laten instellen door het Raadgevend Bureau Ir B. Berenschot N.V. in Hengelo. Voor dit onderzoek waarvoor de totale kosten op ruim 85.000, - zijn geraamd, vraagt men aan de minister een subsidie. De ontwikkeling van de economi sche situatie en de vraag aan welke omstandigheden en faktoren deze moeten worden toegeschreven is reeds herhaalde malen onderwerp van bespreking en overleg geweest in de boezem van deze bedrijfstak, zo deel de de heer F. Mannaerts mee. Ook zijn met betrekking tot bepaalde on derdelen van de totale problematiek al velerlei onderzoekingen 'en studies uitgevoerd. Bij de bestuursorganen van het bedrijfschap en bij de bestu ren van de verschillende organisaties en instellingen in deze branche be staan dan ook reeds min of meer uitgesproken opvattingen en inzich ten met betrekking tot de faktoren die aan de bovengeschetste ontwikke ling ten grondslag liggen. De factoren die hierbij een be langrijke rol spelen zijn van velerlei aard. Zo is de schoenindustrie in ons land nog zeer arbeidsintensief, onder andere als gevolg van het feit, dat zij in overwegende mate werkt met een natuurprodukt als grondstof (le der) dat zioh bij de huidige stand van de techniek moeilijk leent voor auto matisering. Maken in andere EEG- landen de vrouwelijke werknemers de meerderheid van de personeelsbezet ting uit, in ons land bestaat sleohts 25!% van de personeelsbezetting uit vrouwen. De bepalingen van het EEG-verdrag over gelijke beloning van mannen en vrouwen verhinderen niet dat in de andere EEG-landen in het bijzonder in Italië en Frankrijk veel grotere verschillen bestaan tus sen mannen- en vrouwenionen dan in ons land het geval is. De vrouwelijke werknemers heb ben, volgens het bestuur van het be drijfschap, een korte produktieve diensttijd, als gevolg hiervan kunnen de opleidingskosten slechts over en kele jaren uitgesmeerd worden. In de omliggende landen ligt de dienst tijd voor vrouwen veel hoger. Het staf- en kaderpersoneel is in Neder land zeer omvangrijk. Als gevolg daarvan zijn de overheadkosten groot. Ook het feit dat ons land betrekke lijk hoge direktie en betrekkelijk lage indirekte belastingen heeft betekent in de concurrentie een nadeel. Bovendien is er volgens het Be drijfschap reden te veronderstellen dat met name in Italië en Frankrijk aan exporteurs fiscale voordelen worden toegekend die, hun een voor sprong op de Nederlandse industrie geven. Ook liggen de mogelijkheden om researchprojecten te entameren en te finanoieren voor een groot land veel gunstiger dan in ons land. Het bestuur van het bedrijfschap is dan ook tot de conclusie gekomen, dat een systematisch onderzoek naar de faktoren die aan deze ontwikkeling ten grondslag liggen in hoge mate gewenst is. Met de uitvoering van dit onderzoek wil men het Raadgevend Bureau Ir B. W. Berenschot N.V. belasten dat nauw samen zal werken met het Bureau Van Spaendonk uit Tilburg, waar het Bedrijfschap voor de Schoenindustrie als dat van de Federatie van Nederlandse Schoen fabrikanten is gevestigd. De algemene leiding van het on derzoek zou dienen te berusten bij een beleidscommissie, aangewezen door en uit de leden van het bedrijf schap. Als voorzitter van deze com missie besloot het bestuur maandag de oud-minister van Sociale Zaken, dr G. Veldkamp aan te zoeken. Ver der wil het bestuur graag zien dat vertegenwoordigers van de Ministe ries van Economische en van Sociale Tussen 1950 'en 1960 is de bevol king van onze aardbol met 19% toe genomen. In deze periode groeide zij van 2.526 miljard tot 2.993 miljart mensen. Het aantal stadsbewoners nam van 1950 tot 1960 met 43%, van 533 miljoen tot 760 miljoen, toe. De bevolking van de grote steden zal zich in de komende 20 jaar ver dubbelen, zo verwacht de bevolkings commissie van de Verenigde Naties, die voor een bijeenkomst van twee weken in Genève bijeenkwam. Zij zal o.a. een plan bespreken om in 1970 een telling van alle aardbewoners te houden. Na de Franse filmster Michele Morgan heeft ook Liz Taylor zich op het gebied van de mode bege ven. Zij zal in een boutique van Saint Germain de Pres haar voor- j aarscollectie tonen. JUWELIER 'n precisie horloge met internationale Omega-garantie !P- VMt'N 'N-j 'l COMPLETE COLLECTIE Zaken en Volksgezondheid, alsmede van de Commissie Opvoering Produk- tiviteit aan de beleidscommissie zou den worden toegevoegd. Het Raadgevend Bureau Ir B. Be renschot oordeelt een collectief on derzoek noodzakelijk. Om het pro gramma van eisen waaraan dit onder zoek moet voldoen nauwkeurig te kunnen bepalen zal 'n vooronderzoek aan het meer diepgaand onderzoek moeten voorafgaan. Het vooronder zoek omvat drie delen: wat zijn de kennelijke pluspunten van de buiten landse aanbiedingen; vergelijkend warenonderzoek; analyse branchege- gevens. Het Bureau Berenschot zal ten spoedigste met dit vooronderzoek beginnen. De behandeling van dit branche-onderzoek was het enige agendapunt waar door de leden van het bestuur van het bedrijfschap die per op werd ingegaan.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1