I «RAIFFEISENBANKI 4.S.SxJiagen. JUWELIER BVonchï letten waalwnkse en UnqstRAAtse couraiu és* Sisiss DRS. G. DE VRIES STELDE RAPPORT SAMEN OVER KATHOLIEK LAGER ONDERWIJS van waar men altyd v&or (i klaar staat ■Ni jisif WAALWIJK Aan de totstandkoming van het Ka tholiek Lager Onderwijs voor de Waalwijkse jeugd is een hele geschiedenis vooraf gegaan. Drs. G. de Vries (81) oud-direkteur van het Dr. Mollercollege stelde een uitvoerig rapport samen onder de titel „Enige bladzijden uit het geschiedenisboek van ons Lager Onderwijs". Hieruit ontlenen wij de belangrijk ste facetten omtrent het onderwijs in De Langstraat. Drs. De Vries wijst in zijn rapport op de godsdienstige verhoudingen in de Republiek der Verenigde Neder landen, tot 1800. Godsdienstvrijheid was er toen niet. De meerderheid van de bevolking benoorden de ri- Enige bladzijden uit geschiedenis boek Ons Lager Onderwijs" Nationale schoolwet Congregaties vieren is niet protestant geworden, maar protestant gemaakt. Het kind uit een katholiek gezin moest door de dominee in de protestant geworden kerk worden gedoopt. Het onderwijs werd in anti-katholieke geest gegeven, met de Heidelbergse kathechismus als grond slag. Op oudere leeftijd kwam men als katholiek niet voor een bezoldigde functie in aanmerking. Steun was er later alleen als men overging tot de Hervormde godsdienst. Terecht merkt de heer De Vries op, dat we respect moeten hebben voor de katholieken die ook in die deerniswaardige toestanden bleven bidden: „In en voor mijn geloof wil ik leven en sterven". Zware offers i spaarbank en alle bankzaken j In Waalwijk verlovingsringen KAATSHEUVEL HOOFDSTRAAT63 Tel.2465 cluólsve cJ-lerenkledincj Schipper van gezon ken schip gered Minister Luns in Tsjecho-Slowakije Drie gewonden bij aanrijding Bi] de Raiffeisenbank bent u nimmer een nummer. Persoonlijke behandeling ook voor u Mïriiiri-i ïriirr rnïmUi Zusters wisten in 1884 bij uitzondering goedkeuring te krijgen voor meisjesschool De protestantisering kwam verder vooral tot uitdrukking in de anti katholieke geest van het onderwijs. Dit stond technisch op laag peil. Een onderwijs-hervormer als de H. Jean Baptist de la Salie, de groot ste practische opvoedkundige van de 17e eeuw, heeft de Noordneder landse republiek niet gekend. De Witheren van Tongerle hebben ook in de Reformatietijd de godsdien stige belangen van Waalwijk en het voormalige Besoyen zo goed moge lijk verzorgd. Dat verschillende ouders hun kinderen en vooral hun dochters vaak niet naar de lagere school stuurden is begrijpelijk. Toch behoefden hun kinderen niet van elk elementair onderricht versto ken te blijven. Katholieke dames, die op de een of andere wijze meer dere ontwikkeling hadden opge daan, maakten zich vaak hoogst verdienstelijk door de kinderen van katholieke gezinnen de gebeden en de kathechismus te leren. In het gewoon lager onderwijs kwam tot 1800 weinig verbetering, het behield ook in de 18e eeuw zijn anti-katholiek karakter, ondanks de verzwakking van godsdienstbele ving en geloofstegenstellingen. Uit het kwade komt soms iets goed voort. De weinig eervolle vermees tering van ons land in 1795 door de Franse revolutionaire troepen bete kende de omvorming van de ver molmde Republiek der Verenigde Nederlanden tot de ene en ondeel bare Bataafse Republiek. Braband (toen met d geschreven) werd als volwaardig gewest daarin opgeno men. Voor de politiek-kulturele ver houdingen in de Bataafse bevolking was de verklaring van 5 augustus 1796 van beslissend belang. Er zal geen bevoorrechte, noch heersende kerk in Nederland meer geduld worden. Er kwam vrijheid van godsdienst, aan het lager onderwijs werd het calvinistisch karakter ont nomen, het kwam onder voogdij van de Staat. Het tweede hoofdstuk in de ge schiedenis van ons lager onderwijs is aangevangen. De eerste nationale schoolwet van blijvende duur is die van 1806 geweest, welke pas in 1857 is gewijzigd. Zij was bestemd voor de jeugd van geheel Neder land katholiek en niet-katholiek. Het onderwijs had daarom een de- istisch, d.w.z. een zwak-godsdien- stig karakter, in de geest van een „Algemeen Christendom, boven Ge loofsverdeeldheid". Het Lager On derwijs was een monopolie van de Staat, welke zich bij de organisatie en het bestuur liet leiden door de voorgestelde onderwijs hervormin gen van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, wat het onder wijs technisch in hoge mate ten goede kwam. De katholieken van Noord-N'ederland, waren over het geheel ingenomen met de wet, meer van negatief dan van positief stand punt uit beschouwd. De school mis te weliswaar de Calvinistische grond slag, maar de vrijzinnig- protestant se sfeer liet zich nog lang in de 19e eeuw gelden, o.m. tot uiting ko mend in de benoeming van school opzieners en onderwijzend perso neel. De wenselijkheid van bijzon- der-katholiek onderwijs werd in meer principiële kringen, „ultra-, montaanse kringen" zei men toen, wel sterk gevoeld, maar het was slechts onder heel speciale omstan digheden mogelijk, goedkeuring er van te verwerven. Des te opmerke lijker is het, dat dit in 1844 aan de Zusters van J.M.J. voor de Meis jesschool in Waalwijk wel gelukt is. De goedkeuring steunde op de vol gende motieven: 1. De meisjes zouden apart kunnen worden onderwezen, coïnstructie (men sprak toen van coëduca- tie) behoefde niet meer te wor den toegepast. 2. De school zou ook aan de meis jes van on- en min-vermogende ouders onderwijs geven en wel kosteloos. 3. Er zou ook onderwijs worden gegeven in vrouwelijke hand werken, in de wet van 1806 nog niet als onderwij svak genoemd. Aan de Openbare Lagere School werd het dan ook niet gegeven. De grondwet van 1848 schonk aan het Nederlandse volk het recht van vereniging en vergadering en Drs. G. de Vries werd tot Ridder in de Orde van St. Gregorius be noemd. De foto toont het moment dat wijlen deken Van den Hurk hem deze onderscheiding opspeldt. De heer Jan Tielen kijkt toe. maakte de vrije oprichting van on derwijscongregaties van vrouwelij ke- en mannelijke religieuzen mo gelijk. De schoolwet van 1857 gaf de vrijheid van oprichting van bij zondere scholen. Voor de parochie van St. Jan was een en ander in de 19e eeuw van geen bijzondere betekenis. Het Zusterscholencom plex was al in de veertiger jaren tot stand gekomen. De afdeling dienende „tot opvoeding van jonge juffrouwen", m.a.w. het pensionaat, gevestigd Grotestraat 168-170, werd in 1871 overgeplaatst naar Engelen. De afdeling „onderwijs voor meis jes in de taal en handwerken" (la gere school) en bewaarschool werd overgebracht naar Grotestraat 244, De oprichting van katholieke bij zondere scholen nam in den lande enorme afmetingen aan, nadat in het Onder wijs-Mandement van 1868 het Episcopaat had verklaard, dat „slechts daar, waar de droeve nood zakelijkheid" er toe dwingt, de ka tholieken van het neutrale staats onderwijs gebruik dienden te ma ken: in alle andere gevallen was het veroordeeld". In de parochie van O. L. Vrouw, gemeente Besoyen, werd in 1879 Het Dr. Mollercollege en de Katholieke Middelbare School, waarvan Drs. G. de Vries de eerste direkteur was. een meisjesschool opgericht; in de parochie St. Clemens, gemeente Baardwijk, in 1889 eveneens, beide scholen onder leiding van Zusters van J.M.J. Oprichting en totstand koming van bijzondere scholen eis ten, vooral na de totstandkoming van de schoolwet van 1878 van de besturen van bijzondere scholen, enorme offers. Aan het openbaar onderwijs werd bij die wet tech nisch grote zorg besteed en het bij zonder onderwijs moest wel, zij het ook op enige afstand, volgen. Uit de staatskas werd geen financiële bijdrage aan de schoolbesturen ver strekt. Onder het personeel van die scholen, religieus of niet, werd ar moede geleden. Zware offers had den de onderwijzers (-essen) op te brengen voor hun christelijk be ginsel. Verschillende anti-confessi onele jong-liberale voor-mannen hadden verwacht, dat de wet van 1878 aan de schoolstrijd in het voor deel van het openbaar onderwijs een eind zou maken. Dr. Schaepman diende hen in het dagblad „De Tijd" van 15 oktober 1878 scherp van repliek: „De strijd is niet uit. De Bijzondere School heeft betere wapens dan de Open bare. Heeft de laatste de wet, de eerste heeft het geloof. Heeft de laatste de belastingen en de schat kist, de eerste heeft de offervaar digheid". De Kuyper, de leider der anti-revolutionairen, richtte tot de christelijke onderwijzers de zinrijke woorden: „Gij hebt met het school kind in de armen de wacht bij het Kruis betrokken. Laat dat kind nooit los en laat dat Kruis nooit los" Politieke samenwerking van de christelijke organisaties maakte de totstandkoming van .de onderwijs wet van 1889 mogelijk, volgens wel ke ook bijzondere scholen voor IN HOIUND SIMTEOI HIK financiële steun in aanmerking kon den komen. In de Grondwet van 1917 werd de financiële verhouding van open baar en bijzonder onderwijs voor goed geregeld „het bijzonder alge meen vormend lager onderwijs wordt naar dezelfde maatstaf als het openbaar onderwijs, uit de openbare kas bekostigd". In de or ganieke Schoolwet van 192o werd de uitvoering hiervan vastgesteld, waarmede aan de honderdjarige schoolstrijd een eind was gekomen (vanaf plm. 1820 tot 1857 ter ver krijging van de vrijheid voor het bijzonder onderwijs, van 1857 tot 1920 voor financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onder wijs). Voor 1920 waren er twee katho lieke jongensscholen in onze ge meenschap gesticht: De Broeder school in de parochie St. Jan (1913) een school met lekenleerkrachten in de parochie van O. L. Vrouw (1914). Na 1920 werden nog opge richt: de meisjesschool in de pa rochie van St. Antonius (1928), de jongensschool in de parochie St. Clemens (1929), de jongensschool in de parochie St. Antonius (1949). Elke parochie van Waalwijk, die van de in 1963 gestichte H. Berna- dette-parochie uitgezonderd, heeft thans haar eigen lagere scholen. Aan het slot van z'n rapport schrijft Drs. G. de Vries: De kinderen van iedere bevolkingsgroep in onze ge meente kunnen momenteel het la-, ger onderwijs ontvangen, dat hun ouders krachtens hun beginselen voor hun kinderen wenselijk of noodzakelijk achten. Daarmede wordt het belang van de gehele gemeenschap gediend: Im mers: ,,De kracht van een volk is gelegen in de vitaliteit van zijn be ginselen". grote collectie WAALWIJK De 57-jarige garnalenvisser Jochum Terpstra en zijn 41-jarige schoon zoon Rein Broekstra, opvarenden van de Harlingen 35, zijn maandag met het passagiersschip Noord-Nederland de Harlinger haven binnengekomen. Hun garnalenkotter Aurora, waar mee ze 's morgens in de vroegte de Waddenzee waren opgevaren voor de dagelijkse garnalenvangst lag toen met de kiel omhoog op de bodem van de Waddenzee in de vaargeul West- meep onder Terschelling. Hoestdrank in tabletvorm.95cT De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is in Praag voor een officieel bezoek van vijf dagen aan Tsjechoslowakije. Hij zet daarmee de reeks van be zoeken aan Oost-Europese landen voort. Eerder dit jaar bezocht hij Roemenië ten Polen. Minister Luns zal in Tsjechoslowakije twee nieuwe akkoorden tekenen: een handelsver drag en een overeenkomst voor het wegvervoer. Aan een cultureel ak koord moet nog de laatste hand wor den gelegd vooraleer het kan worden ondertekend. Op zijn programma staan naast besprekingen in Praag over bilaterale en multilaterale vraag stukken bezoeken aan de steden Brno, Slavkov (Austerlitz) en Bratislawa. Maandagavond had te Waalwijk een botsing plaats tussen twee per sonenauto's, waarbij drie personen werden gewond. De ene auto werd bestuurd door de heer G. Gouda, wonende Molenstraat te Besoyen, de ander door de heer Ph. Klijn, Iederhandelaar, wonende Mercator- laan (Tuindorp): 1 De aanrijding ontstond toen de heer Gouda vanaf de Assendelft- straat de Kasteellaan richting Tol straat wilde oversteken, juist op het moment dat de heer Klijn over de Kasteellaan, richting Besoyense- straa,t, naderde. Een botsing kon toen niet meer worden voorkomen. Hierbij werd de heer Gouda vrij ernstig gewond en moest met een ingedeukte borstkast en een lever beschadiging in het nieuwe St. Ni- colaasziekenhuis worden opgeno men. Zijn 9-jarig zoontje liep een hersenschudding op. De heer Klijn bekwam een kniewond en werd eveneens in het ziekenhuis opge nomen. Beide auto's werden zwaar beschadigd. VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 88e JAARGANG No.92 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit olad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureausGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO"

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1