waalwijkse en LanqstRaatse couRarrt Burgemeester LvanErp sluit Festival voor plattelandsjongeren Alle deelnemers volledig tevreden over Micro-show OMEGA „WAT IS HET LEVEN MOOI, WANNEER HET VERLICHT WORDT DOOR HET GELOOF!" van <~YYlierlo OPEN OOG KUNST EN CULTUUR IN STADSSCHOUWBURG TILBURG In 1844 school in Waalwijk opgericht Verhinderen Toneel Sluiting Eeuwfeest Hulde xcluóieve erenkleclincf WAALWIJK Gunstige toekomst Lederwaren Ruim 9 miljoen extra voor woningbouw VRIJDAG 24 NOVEMBER 1967 88e JAARGANG No. 94 De tcho VAD het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit olad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Zusters J.M J. hebben opvoedend en sociaal zegenrijk gewerkt WAALWIJK - De Zusters van J. M. J. hebben altijd grote verdien sten voor Waalwijk en omgeving ge had. Vorige week schreven wij in een artikel naar aanleiding van een rap port van drs G. J. de Vries over de geschiedenis van het katholiek lager onderwijs, dat de zusters in 1844 goedkeuring wisten te krijgen voor de vestiging van een katholieke school in Waalwijk. Deze uitzonderlijke ge beurtenis was in 1844, zoals in de tekst stond te lezen en niet in 1884 zoals - abusievelijk - in de kop stond. 1844 is altijd een belangrijk jaartal uit de kerkelijke geschiedenis van Waalwijk geweest. De heer De Vries, als oud-lid van het kerkbestuur van de parochie St. Jan, van alle gebeur tenissen op de hoogte, schreef voor ons een artikel over het zegenrijke werk van de zusters. Bijzondere aan dacht besteedde hij hierbij aan de her denking van het eeuwfeest in 1944. Een feest waarvan De Echo van het Zuiden toen geen aandacht kon be steden. De oprichting van de Zusterschool is een merkwaardige gebeurtenis ge weest. Ze was de eerste maatregel van de in 1840 gereorganiseerde con gregatie van J. M. J. Voor de op- ;i, De feestelijke Mutsaerts, de bijeenkomst tijdens het eeuwfeest van de Zusters JMJ iiï Waalwijk. Op de foto o.a. Mgr. toenmalige bisschop van Den Bosch, Pastoor Heezeman, Dr. Langemeijer, Drs. J. de Vries en oud-wethouder Smolders richting van een bijzondere school was volgens de Onderwijswet van 1806 goedkeuring door de Regering nodig. Deze werd slechts zelden ge geven, behalve wanneer het een Nutsschool betrof. Een corporatie, waarvan niemand minder dan de anti-revolutionaire staatsman Groen (Van onze verslaggever) TILBURG - Er is geen schouwburg in Nederland, die zoveel aandacht be steed aan de culturele vorming en ontplooiing van de jeugd als de Stads schouwburg in Tilburg. Na het vijfde Kongres Kerk en Kunst en het zesde Nationale Festival voor de werkende jeugd wordt van 23 tot 26 november het Festival voor Plattelandsjongeren georganiseerd. Het aantal deelnemers - waaronder een groot aantal uit de Langstraat - zal dit keer zeker de 400 passeren. Onder de hedendaagse jeugd bestaat dus belangstelling voor kunst en cultuur. 1 van Prinsterer deel uitmaakte, kreeg zelfs geen verlof tot stichting van een bijzondere school in de Hofstad. Maandenlang heeft de schoolop ziener van het district Breda, waartoe Waalwijk behoorde, getracht de op richting van de meisjesschool te ver hinderen, maar tegenover de abstruk- tie van deze onderwijs-magnaat ston den medewerking van het gemeente bestuur van Waalwijk, de steun van Pastoor Schrijvers van de parochie St. Jan te Waalwijk en vooral Donderdagavond 23 november vindt - na een gezamenlijke broodmaaltijd - de officiële opening van het fes tival plaats. Het Brabants Orkest geeft een concert. Vrijdag wonen de deelne mers, verdeeld in 10 groepen, in het Studio-theater een speciaal program ma bij over Pirandelle van de toneel groep Theater. Na afloop discussi eert men over de voorstelling en over het toneel in het algemeen met leden van het gezelschap. Andere groepen brengen bezoeken aan beeldende kun stenaars te weten de glazenier Lucas van Hoek in Goirle, de beeldhouwer Felix van der Linden in Vught. de beeldhouwer Hans Claessen in Til burg, de graficus Ru van Rosseum in Tilburg, de kunstschilder Marius de Leeuw in Helvoirt en de pottenbak ker Henk Potters in Oisterwijk. Weer andere groepen zullen crea tief werken onder leiding van mede werkers van „De Werkschuit" uit Amsterdam. Met allerlei materialen zoals verf, klei, lapjes e.d. kunnen de deelnemers een eigen stukje cul tuur opbouwen. Vrijdagavond geeft Theater een opvoering van „Van avond improviseren wij" van Luigi Pirandelle. Het stuk is opgebouwd uit improvisaties, waarbij de akteurs uit hun rol vallen, daarna uit hun acteursrol, zo ver, dat zij een moment zelf publiek gaan spelen. Na de voor stelling is er een bal in 'Studio' met het orkest Cor Luyten en de zangeres Gerda van Rossum. Zaterdag zullen de deelnemers door demonstraties van het Scapino Ballet kunnen ervaren, dat balletdansen een kunst is en door vraaggesprekken kunnen zij dan te vens kennis maken met de dansers en danseressen. Ook zelf zullen zij be trokken worden, doordat zij mee mo gen dansen. De dag wordt besloten met de operette „Die Blume von Hawaii" door het operagezelschap Forum. Met een Eucharistieviering met als celebrant Mgr drs J. Thuis wordt de zondag geopend. Uitgevoerd wordt 'n Emmaus-Mis in Dixielandstijl. Na de koffiepauze wordt de laatste voor stelling van 't Festival verzorgd door 't Scapino Ballet. Tot slot zal de heer L. v. Erp, burgemeester van Loon op Zand en voorzitter van de Kath. Jeugdraad in Nederland het festival officieel sluiten. van van pastoor Coolen van Zevenbergen, die lid was van de „Provinciale Com missie van Onderwijs in Noord-Bra bant" en last but not least de sympa thie van de parochianen van St. Jan. De zusters in Waalwijk hebben zegenrijk gewerkt, niet alleen opvoe dend, maar ook door de oprichting in 1871 van een gasthuis voor bejaar den en andere hulpbehoevende men sen en vanaf 1875 door de verpleging van zieken. In dat jaar verklaarden zij zich op verzoek van het Gemeen tebestuur van Waalwijk bereid lijders aan besmettelijke ziekten op te nemen en te verzorgen. In het volgend jaar strekte deze zorg zich uit over be hoeftige zieken in het algemeen. Geen wonder, dat het 100-jarig ju bileum in 1944; het laatste jaar van de Duitse bezetting, in grote dank baarheid door de Waalwijkse gemeen schap werd herdacht. „Als tijden het toelieten", zo verklaarde pastoor Heezemans, „zou het een groot feest zijn. Nu past het, ons in hoofdzaak te bepalen tot een kerkelijke viering". Die kerkelijke viering op zondag 13 aug. 1944, de elfde zondag na Pinksteren, was subliem, hartverhef fend. Mgr Mutsaers droeg de ponti ficale hoogmis op. Het feestelijk ver sierde priesterkoor was een weelde voor het oog, het parochiaal zang koor zong onder leiding van de heer G. A. Duyvelaar jubelend de vier stemmige Missa Sanctae Trinitatis van Hub. Cuypers. Onvergetelijk was in die benauwde tijd de gevoelvolle predikatie van pastoor Heezemans. Als tekst had hij gekozen een passus uit het Epistel van die zondag. „Cratia autem Dei sum id, qoud sum. Wat ik ben, ben ik door Gods gena de". (I Kor. 15-10). Op de hem ei gen wijze schetste de gewijde spreker de' betekenis van de zusters voor de Waalwijkse gemeenschap. Hij vatte deze in zijn predikatie a.v. samen: Honderd jaar kloostercommuniteit in ons midden Dat betekent 100 jaar apologie van het Christendom. Honderd jaar be wijs van de heiligende en bezielen de kracht van het Christendom en van de waarde, ook van de sociale waarde van de kloosterlijke staat. Diep onder de indruk van deze feestelijke plechtigheid brachten dui zenden in dubbele hagen opgesteld, zwijgend een stille hulde aan de lange stoet feestvierende religieuzen. Er was geen klokgelui: de twee klokken waren op 22 januari 1943 uit de to ren gehaald; er hingen geen vlaggen uit, ze lagen netjes gevouwen in de linnenkast, wachtend op betere tijden. Voor één dag vergaten wij de moei lijkheden van de wrede bezetting. In de harten van onze mensen tintelde dezelfde bezielende gedachte, welke eens een Spaans auteur inspireerde tot het schrijven van een godsdienstig lied, waarvan een veel aangehaalde regel luidt: Wat is het leven mooi, wanneer het verlicht wordt door het Geloof. G. J. DE VRIES 0 RECHTVAARDIG INKOMEN RECHTVAARDIG LOON II In een voorgaand artikeltje is gezegd, dat een loon nog rechtvaardiger genoemd kan worden als het gelijk is aan een rechtvaardig inkomen. Ah, zegt u, dus we mogen méér hebben. Waarom niet Maar dan wel in evenredigheid tot de geleverde prestatie. Zo kan een loon niet rechtvaardig genoemd worden, wanneer een tekort aan personeel de werkgevers met de rug tegen de muur plaatst; en deze op hun beurt dan maar hoge lonen moeten betalen om tenmin ste nog iets geproduceerd te krijgen. Ook is een loon niet rechtvaardig, wanneer het bij een overschot aan werkne mers, gedrukt wordt tot een zo laag mogelijk niveau. Het gaat dus om de geleverde prestatie, waartoe het loon in ver houding moet staan. En hierbij spelen enkele factoren, die wij vaak vergeten. Denk maar eens aan de duur van iemands opleiding, de verantwoordelijkheid bij een bepaald soort werk; zoals b.v. bij een verpleegster, een maatschappelijk werkster, een chauffeur, een magazijnbediende. Een andere belangrijke factor vormt het sociale karakter van het loon. De rechtvaardigheid eist namelijk, dat het loonpeil in overeenstemming is met het welvaartspeil en met de eisen van het algemeen belang. Zo kunnen te hoge lonen werkloosheid veroorzaken, maar even zo goed ook te lage lonen. Dan is er de winstindeling, die het loon kan be ïnvloeden. Een onderneming is een gemeenschap; en wan neer deze gemeenschap goed gaat, is het niet billijk, dat uit sluitend de factor kapitaal daarvan zou genieten, en niet de factor arbeid. Maar dit betekent ook, dat, wanneer het de onderneming niet goed gaat, de werknemers hun eisen moeten matigen. Onze slotconclusie. We komen steeds te recht bij de totale maatschappij, waarin iedereen afhanke lijk is van de ander, waarin iedereen voor die ander ook mede verantwoordelijk is, Alleen maar sGmen, ieder op zijn plaats, kunnen we zorgen voor welvaart, welzijn en geluk voor allemaal. P. DE KONING Denkt u aan onze „open avond" op vrijdag 24 november a.s. om 8 uur in de Herman Broerenschool. Iedereen is welkom Toegang vrij Traditiegetrouw wordt ieder jaar weer tijdens de laatste uren van de Micro Show een slot-enquête gehou den onder de deelnemers van de beurs. De bedoeling van deze en quête is gedeeltelijk om achter wen sen en grieven te komen, die in de afgelopen dagen bij de deelnemers zijn ontstaan, doch zeerzeker is ook de bedoeling, dat er getest wordt, in hoeverre de standhouder te spreken is over zijn deelname. Zaterdagmid dag werd iedere deelnemer afzonder lijk weer doorgelicht". Het resultaat was verbluffend. De reacties waren van „zeer tevreden" tot „beste Micro show tot nu toe". Er zijn zaken gedaan, zowel in machines als in de lederhoek; veel bemonsteringen, maar wat meer zegt, iedere schoenfabrikant is geweest. Men heeft weer eens de kans gehad het hele leveringsprogramma de re vue te laten passeren. Tevredenheid alom bij iedere deelnemer, wat resul teerde in een spontane actie van dankbetuiging aan het adres van de organisatoren. Toen de leden van het organisatiecomité des avonds thuis kwamen stond er een bloemstuk na mens de deelnemers te wachten. „Met dank" Dit jaar is speciaal t.a.v. de leder- warenindustrie extra aandacht be- Van de 100 miljoen gulden, die zijn uitgetrokken voor bevordering van de werkgelegenheid in gebie den met grote werkloosheid zal 9.360.000 gulden worden bestemd voor de bouw van 256 woningwet woningen in Groningen, Drente, Noord-Brabant en Limburg. Dit blijkt uit een toelichting van minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) op een wij ziging van de begroting van z'n mi nisterie. Voorts zullen 10.962.00 gul den worden besteed aan ruilverka velingsobjecten 3.340.000 gulden aan waterschapswerken en 570.000 gul den voor recreatieobjecten, zoals aanleg en verbetering van wegen in Drente en Noord-Brabant. Dit blijkt uit een toelichting van minis ter Lardinois (Landbouw en Vis serij). steed aan het propageren van de be langrijkheid van de Micro Show als toeleveringsbeurs voor de lederwaren- industrie. Dit heeft blijkens de reac ties van de deelnemers eveneens tot goede resultaten geleid. In vergelij king met 1966 is de Micro Show ook goed bezocht door de in Nederland niet zo gecentraliseerd liggende Le- derwarenindustrie. Over 't algemeen moet hier de bezoeker een grotere af stand afleggen, terwijl de schoenin dustrie de Micro Show practisch in de voortuin aantreft. Al deze positieve gegevens tesamen doen weer eens benadrukken, dat de Micro Show een zeer gunstige toe komst tegemoet gaat. Of er nog meer groei in moet komen is een vraag, die niet licht onderschat moet worden, daar er diverse meningen over be staan. Wel is geconstateerd, dat er nog ontbrekende leder en machine importeurs zijn, (ook gesignaleerd op de M.S.) die nu zeker zullen overwe gen zich te gaan aansluiten. JUWELIER 'n precisie horloge met internationale Omega-garantie COMPLETE COLLECTIE

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1