wAAlwijkse en LanqstRMtse couRant Opheffing verbinding Werkendam Kop van 't Land verhinderen RAIFFEISENBANK (oCt ampe j J0t ampe en charme in goud Be drijf saposto laat organiseert in de Langstraat „open avonden" m BRIEF KAMER VAN KOOPHANDEL WAALWIJK EN DORDRECHT AAN G.S. mei meer dan 1300 vestigingen paarbank en alle bankzaken Jilll UITVLOEISEL VAN ..TEACH-IN' Sn 1988 maakten 393.009 personen gebruik van veer Nadelige effecten I I I I I in Tilburg i i i i i i i I I 1 I I I Raad Sprang-Capelle vergadert vrijdag Geef dit jaar n geschenk dat met geen ander is te vergelijken: een sieraad. Blijvend symbool van genegenheid. Eerste avond 24 november in Waalwijk Kans om te spreken Bedrijfsapostolaat in de Langstraat VRIJDAG 24 NOVEMBER 1967 88e JAARGANG No. 94 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct. tnc.k.) ƒ0,8® p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,80 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 8,80 p. kwrt. p. post 4,bjj girobetaling (bij incasso p. postkwit. 78 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 B j-eaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" WAALWIJK - Naar aanleiding van de berichten dat de gemeente Dor drecht voornemens is de veerdienst Kop van 't Land - Werkendam over de Nieuwe Merwede op te heffen hebben de besturen van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Dordrecht en omstreken en die voor Noordelijk Noord-Brabant en omstreken een brief aan hét college van G.S. van Noord- Brabant én aan het college van G.S. van Zuid-Holland verstuurd. De beide besturen van de Kamers schrijven hierin ondermeer: In verband met het grote belang van deze verbinding voor Dordrecht en omgeving enerzijds en de Biesbosch en het Land van Heusden en Altena anderzijds, zouden wij gaarne het volgende onder Uw aandacht wilten brengen. In 1966 maakten ruim 393- duizend personen gebruik van 't veer Kop van 't Land - Werkendam. On derscheiden naar 5 vervoerswijzen: personen zonder rijwiel 238.474; personen met rijwiel of bromfiets 41.695; motorrijwielen 1.948; auto's 110.801; overige voertuigen 146. Onder personen zonder rijwiel zijn begrepen inzittenden van auto's, duo passagiers van rijwielen en motorrij wielen en andéren, niet zijnde be stuurders van een voertuig. Het noord-westelijk deel van het Land van Heusden en Altena is, door zijn geïsoleerde ligging, tot op heden minder aantrekkelijk geweest als industrieel vestigingsgebied. Hoe wel de gemeente Werkendam in het ontwikkelingsplan 1950 van de Pro vincie Noord-Brabant werd aangewe zen als een tot ontwikkeling te bren gen kleiner industrie-centrum, is de ze industrie-funktie - vooral door 't ontbreken van goede verbindingen - nauwelijks van de grond gekomen. De opheffing van de verbinding Werken dam - Kop van 't Land zal de geïsc^ leerde positie van bovengenoemde streek nog accentueren en de moge lijkheden voor een economische ont wikkeling geheel teniet doen. De recreatieve funktie van de Bies bosch is vooral in de laatste jaren in belangrijke mate toegenomen. De stij gende behoefte aan een recreatie gebied vooir de Randstad Holland biedt nu de Brabantse Biesbosch een perspectief voor de toekomstige ont wikkeling. Het afsnijden van de rechtstreekse verbinding naar het westen zal deze ontwikkeling in ster- ké mate bemoeilijken. Nu het Provin ciaal Bestuur van Noord-Brabant een weg heeft geprojecteerd van Hank naar de Kop van 't Land moet aan de aansluitende veerdienst met Dor drecht in de toekomst een nog grotere waarde worden toegekend. De gemeente Dordrecht heeft een historisch gegroeide centrum-funktie voor de Biesbosch en het Land van Heusden en Altena. Een honderdtal inwoners van Werkendam is werk zaam te Dordrecht of naaste omge ving; een vijftigtal leerlingen uit de gemeente Werkendam bezoekt in de gemeente Dordrecht gevestigde scho len en voor opname in een zieken huis is men voornamelijk op Dor drecht aangewezen. Naar onze me ning zal door de opheffing van het veer dan ook de werkeloosheid in het betreffende gebied worden vergroot en de geestelijke en lichamelijke ont wikkeling en verzorging worden ge remd. De vorengenoemde nadelige effecten worden nog versterkt door 't ontbreken van een goede ontsluiting van de Brabantse Biesbosch en het Land van Heusden en Altena in oos telijke richting. De reden van de gemeente Dor drecht voor de opheffing van de veer dienst is het stijgende nadelige ex ploitatie-saldo. De door de gemeente Dordrecht opgestelde begroting voor het jaar 1968 geeft een nadelig sal do aan van f. 270.000,— Bij deze raming is echter uitgegaan van de veronderstelling, dat tengevolge van de openstelling van de Papendrechtse brug het commerciële autoverkeer met 75% en het toeristische auto verkeer met 20% zal afnemen. De NHOIUND QN KUIS Meer dan 1300 vestigingen van de Raiffeisenbank een vertrouwde instelling. Ook in uw omgeving is er een. opbrengst van de veergelden zou hier door f. 75.000, - minder bedragen dan in 1966. Het is echter zeer onwaarschijnlijk dat door het gereedkomen van de brug bij Papendrecht het commerciële verkeer in overwegende mate van de route via het veer zal afzien, aange zien de verbinding via de Kop van 't Land (18,5 km) nog aanzienlijk kor ter is dan die via de Papendrechtse brug. Voor het toeristische verkeer zijn naar onze mening nog minder be zwaren aan een veerdienst verbonden. In verband hiermede achten wij het juist en wenselijk de exacte cijfers over 1968 af te wachten alvorens de ontivikkeling van het commerciële en toeristische autoverkeer als reden voor de opheffing van de veerdienst aan te merken. Wij hopen U met deze, overigens summiere, uiteenzetting een inzicht te hebben gegeven in de betekenis, die de veerdienst Kóp van 't Land - Wer kendam, voornamelijk voor de Bies bosch en het Land van Heusden en Altena heeft. Wij zouden U dan ook willen verzoeken al het mogelijke te doen om de opheffing van het veer, althans tot een tijdstip waarop nadere gegevens omtrent de ontwikkeling van het autoverkeer bekend zijn, te verhinderen. VOOR: VOOR: VOOR a jour en, stoppen, plisseren repareren, inkorten, borduren stofknopen, gespen, ceintuurs (en voor nog véél, héél veel méér) naar t Heuvelstraat 14 4 De raad van de gemeente Sprang- Capelle komt vrijdag a.s. in 'n open bare vergadering bijeen. De agenda luidt: Opening; Notulen; Ingekomen stuk ken; Verlenen van een uitkering-in eens aan het gemeente-personeel in verband met de nacalculatie van de loon-ontwikkeling in het particuliere bedrijf over het jaar 1967; Wijziging Intercommunale I.Z.A.-regeling N. Brabant; Voorlopige vaststelling van de exploitatiekosten van het open baar g.l.o. over de jaren 1965 en '66. Subsidiëring Stichting voor Katholiek voorbereidend Hoger- en Middelbaar Onderwijs voor Oosterhout en Om streken, gevestigd te Oosterhout; Vaststelling nieuwe vorderingen sub sidie vormingsinstituten leerplicht- vrije jeugd; Goedkeuring van een geldlening aan te gaan door de 'Stichting Dorpshuis Spr.-Capelle'; Aankoop grond van de heer en me vrouw G. van de Werken te 's Her togenbosch; Aangaan overeenkomst tot ontbinding van pacht met de heer L. C. van Os, te Sprang-Capelle. Vaststelling van het bedrag van de gedurende het jaar 1968 in rekening courant van de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten, te 's Graven- hage, maximaal op te nemen gelden. om antiek Rij-ring met vijf- door witgoud omgeven - briljanten 470 Tourmalien en cultivé parels. Zeer modern ontwerp 136. Gouden oorbellen 79.— Hanger van sierlijk geknoopte gouden banden 64.— In oktober j.l. werd in de Herman Broerenschool te Waalwijk een teach-in gehouden om de menden bij elkaar te brengen rondom de diverse problemen binnen de bedrijfswereld. Deze avond was bedoeld als een algemene opinie peiling, 'n uitwisseling van gedachten ten overstaan van elke belangstellende. De teach-in was druk bezocht, waaruit de conclusie viel te trekken, dat de mensen zich interesseren. Waar mensen vaak moeilijk in groepen bijeen te brengen zijn, blijken ze zich wel te interesseren voor meer vrije open avonden. Er werd dan ook besloten om vaker in een vrijer open verband avonden te beleggen, toegespitst op een concreet onderwerp, dat reeds op de teach-in aan de orde kwam, maar daar niet verder kon worden uitgewerkt. Er werd een folder uitgegeven die bedoelde de leidende gedachten van de teach-in weer bij de mensen op tafel te brengen. Diverse mensen ble ken vooraf bereid te zijn om reacties te verzamelen. Deze eerste folder werd ook in de gespreksgroepen be sproken. Dit alles is bedoeld om van onder uit te komen tot een bepaald thema, waaraan later een avond kon worden gewijd. Uit de diverse reactie's sprong schep de' 'bestaans(on)zekerheid' naar voren, hetgeen men vindt aangekon digd in een tweede uitgegeven folder die nu in veel breder verband is ver spreid m.n. in de diverse bedrijven, om daardoor de mensen te interesse ren voor de gespreksavond. Om zo veel mogelijk mensen de kans te bie den, wordt deze gespreksavond in 3 plaatsen gehouden, n.l. in Waalwijk, Drunen en Kaatsheuvel, telkens in 'n aparte week: in Waalwijk in de week van 20 november; in Drunen in de week van 27 november en in Kaats heuvel in de week van 11 december (de week van St. Nicolaas wordt overgeslagen). Telkens wordt in deze drie plaat sen in dezelfde week ook een ge sprek belegd mét de priesters en do minees over hetzelfde onderwerp, om ook hen te confronteren met wat er leeft in de bedrijven i.v.m. verkondi ging. Voor dit laatste gesprek werden enkele functionarissen uit bedrijven ingeschakeld, waarvan telkens één met een korte inleiding de proble men aan de orde stelt, met daarbij de grote vraag: wat hebben de kerken daar rondomheen aan richting wijzend woord te zeggen? Met dit gesprek hoopt men een doorstroming te be vorderen naar de concrete kerk, waar mee men 's zondags te maken heeft, in de hoop, dat geleidelijk aan de kloof tussen kerk en werk enigermate wordt geslecht. In Waalwijk zal de eerste open avond worden gehouden op vrijdag 24 november a.s. in de Herman Broerenschool aan de Taxandriaweg om 20.00 uur. Voor deze eerste avond is als inleider uitgenodigd de heer N. Nieboer, personeelschef bij weverij „De Ploeg" N.V., Bergeyk. De heer N. Nieboer is ook een felle vechter voor een modern per soneelsbeleid. Hij zal vrijdag a.s. op de eerste open avond in Waalwijk ze ker enkele frisse gedachten meege ven. De opzet van deze avond is als volgt: een korte inleiding, met daar na gesprek in kleine kring aan de hand van enkele vragen, bedoeld om iedereen zoveel mogelijk te betrek ken bij de discussie; tenslotte de ver slagen van de kleine groep in de grote kring. Het thema werd in de reac ties op de eerste folder aangegeven en dit soort onderwerpen zullen a.s. vrijdag ter sprake komen. Men hoopt, dat dit gesprek binnen de concrete bedrijven wordt voortgezet en dat het resulteert ten goede. Met heel dit werkplan wordt be oogd de mensen kansen te bieden om zich uit te spreken, elkaar te ontmoe ten, om samen de gedachten op gang te brengen naar een betere bedrijfs- samenleving. Het bedrijfsapostolaat wil een pleisterplaats bieden tot be zinning en gesprek. Vaak blijft er allerwege een grote achterdocht en wantrouwen te bestaan, gewoon om dat men elkaar niet „kent". Het be drijfsapostolaat meent met deze ont moetingskansen een dienst te bewij zen aan de samenleving, juist omdat het B.A. een neutrale instantie is, onpartijdig en zonder eigenbelang. Zij willen kathalysator zijn. Bij het Bedrijfsapostolaat binnen Nederland zijn ongeveer 125 aalmoezeniers in geschakeld; in ons bisdom ruim 25. Zij ontmoeten elkaar maandelijks in diocesaan verband ter uitwisseling van gedachten en ter bezinning op hun werk. Het bedrijfsapostolaat hier in de Langstraat bestaat ruim 5 jaar; be gonnen met één aalmoezenier, zim zij sinds september dit jaar met twee priesters in hun centrum: J. Jansen voor Drunen e.o. en aalmoezenier L. van Berkel voor Waalwijk e.o. Zij doen hun werk zoveel mogelijk geza menlijk. Ook aan Protestantse zijde kent men dit werk onder de naam van „Kerk en Industrie". In onze streek is geen aparte be- drijfspredikant. Overigens hebben de aalmoezeniers goede contacten met de dominees en proberen zij uitdrukke lijk in samenspel met hen hun werk op te bouwen. Zij hebben ook diverse niet-katholieken als medewerkers. Het gaat allereerst om Christelijke beginselen. De gelden komen van een 50-tal bedrijven, en verder van het bisdom en del paroehie's. Regelmatig worden bedrijven bezocht en zijn er contacten met NKV, KAV en met de vormingsinstituten (levensschool, jon gerencursus en M. A. school) waar Teeds in Waalwijk ongeveer 400 wer kende jongeren bij betrokken zijn. Het gaat hen uiteindelijk om het ver kondigen van Gods bedoelingen on der de mens in een technische tijd.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 9