wAAlwijkse en LAnQStRAAtse couRAnt 1967 was in Kaatsheuvel het jaar voor Jan Tuerlings Jaarwisseling Sprang-Capelle ging op de ingeslagen weg voort Het afgelopen jaar werd in Drunen met veel bouwobjecten gestart ampe 5 Jcampe DRIE ONDERSCHEIDINGEN VAN 80-JARIGE Loon op Zand heeft rustig jaar achter de rug voor een waardevol geschenk Jisfoïlea iVlicro-siiow Gemeentebestuur van Waspik heeft plannen Lips N.V. Jubileum gemeente secretaris Tilburg VRIJDAG 29 DECEMBER 1967 ooe jA/viyo^v-r iw. De tcho van het Zuióen 88e JAARGANG No. 103 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoor» T iet en Hoofdredacteur JAN TIELüN Gironummer 1069687 Dit Dlad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Aoonnemem p. week (0,28+ 2 ct.. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd 1.20 10 ct. inc.k.ƒ1,30 p kwrt. (3,40 +-10 ct. inc.k.) f3,50 p. kwrt. p post 4,— bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel 04160-26-21 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" KAATSHEUVEL - Eén persoon is in 1967 in Kaatsheuvel wel heel sterk op de voorgrond getreden: Jan Tuerlings. Deze 80-jarige Kaatsheuvelnaar mocht het laatste half jaar een drietal hoge onderscheidingen in ontvangst nemen, als blijk van waardering voor het vele werk wat hij bijna 60 jaar lang voor de Kaatsheuvelse gemeenschap heeft verricht. Burgemeester L. van Erp reikte de heer Tuerlings bij gelegenheid van zijn 80e verjaardag de ere medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit. Een >ioge kerkelijke onderscheiding viel hem ten deel tijdens het jaarlijkse St. ^ecdia- feest van het kerkkoor van St. Jan. De heer Tuerlings vierde toen zijn 50-jarig zangers jubileum. Pastoor v. d. Spijker kon hem de verheugende mededeling doen dat hij Ridder in de Orde van St. Silvester was geworden. Ook ontving hij de gouden medaille van de St. Ceciliavereniging. Enkele weken geleden werd Jan Tuerlings beloond voor zijn inspannend werk voor stad 'en streek. Hij kreeg toen op het Paleis Raadhuis van Tilburg de VVV-prijs Hart van Brabant aange boden. Zes decennia inspannend werk werd in 1967 beloond. Koninklijk bezoek voor De Efte- ling. Koningin Fabiola van België be zocht samen met Prinses Paola en 2 prinse-kinderen 't Sprookjespark De Efteling waarin het door Koningin Fabiola geschreven sprookje van De Indische Waterlelies staat uitgebeeld. In de kolommen van De Echo van het Zuiden werd dit jaar veel aandacht besteed aan de Afrikaanse reis die 't echtpaar Robben gemaakt heeft. Dankzij deze verhalen van de heer Robben hebben we kennis kunnen ma ken met de problemen in deze missie gebieden, waar vele Langstraatse zus ters en broeders werken. Op grootse wijze werd het eeuw feest van de Zusters Franciscanessen herdacht. Deze Zusters hebben de af gelopen 100 jaar zegenrijk werk voor de gemeenschap verricht. Er was een comité gevormd dat voor een onver getelijke dag zorgde, 's Morgens was er een plechtige mis, waarna de zus ters in het restaurant van De Efte ling een koffietafel kregen aangebo den. Als stoffelijk blijk van waarde ring werd een bandrecorder aangebo den. De zusters mochten ook een reis door Nederland maken. Tijdens de drukbezochte receptie toonde Kaats heuvel het werk van de zusters Fran ciscanessen niet vergeten te zijn. De hockeyvereniging vierde het zil veren jubileum. De Katholieke Bond voor Werknemers in de Industriële bedrijven herdacht het 60-jarig be staan. Negen jubilarissen werden ge huldigd. Bondsvoorzitter De Groodt Men kan gerust stellen dat Loon op Zand een bijzonder rustig jaar achter de rug heeft. Belangrijk was de totstandkoming van een winkel galerij, waar enige weken geleden de eerste supermarkt in werd ge opend. Volgend jaar hoopt men dit plan af te ronden en alle winkels uit te geven. Voor de inwoners een belangrijke aanwinst. Feest was er in de parochie. Pas toor Simóns vierde zijn 25-jarig priesterfeest. En hoe kan 't anders, de gemeenschap zórgde voor een onvergetelijke dag rond dit zilveren feest van de pastoor. Het gilde leeft nog steeds. Gilde-kenner bij uitstek, Jan Toorians, stelde een boek sa men over het rijke gilde-leven met zijn historisch overgeleverde ven- delzwaaien in Nederland en daar buiten. Vijftien jaar lang ver zamelde hij alle gegevens over de „Guld". Hopenlijk komt dit boek werk het volgend jaar van de pers. De Brabantse Studentenorganisa tie hield een paascongres in 't bun galowpark Kraanven. De deelne mers betrokken de inwoners van Loon bij hun aktiviteiten. Dit werd een groot succes. Bij de velé huldi gingen die er dit jaar in Loon vie len. willen we er een niet onver meld laten. Wethouder Jan v. Noye ontving de gouden speld van St. Willibrordus, een organisatie die hij lange tijd gediend heeft als voorzit ter van de afdeling Loon op Zand. hield een feestrede, waarin hij er on dermeer op wees, dat de vakbeweging steeds waakzaam moet zijn voor de belangen van de werknemer. Een aanvang werd dit jaar gemaakt met de bouw van het gemeentehuis. Een lang gekoesterde wens ging ein delijk in vervulling. Iedereen zal blij zijn als straks het oude gemeentehuis kan worden verlaten en men de be schikking krijgt over een gerieflijke werkruimte. Het bejaardencentrum Huize Betlehem werd in het begin van het jaar officieel ingebruik geno men. Het werd een modern ingericht huis, waar de bewoners het uitstekend naar de zin hebben. Een ander bouw plan; stichting De Werf heeft plan nen voor de bouw van een gemeen schapshuis. Gemeenteontvanger C. v. d. Hoven vierde zijn 40-jarig dienst- jubileum. Door het gemeentebestuur werd hij hartelijk gehuldigd. De Micro-show 1967 is een groot succes geworden. Deze expositie voor de toeleveringsbedrijven van de schoen- en lederindustrie is een na tionale expositie geworden die dit keer zelfs de belangstelling van de televisie trok. Het organisatie-comité streeft naar een permanent gebouw dat êen aanwinst voor Kaatsheuvel zou betekenen. Tot slot nog een mu- zieknieuwtje: voor de moderne mis, die pianist Frans Kamp componeerde en waarover wij in het kerstnummer schreven bestaat overal in het land grote belangstelling. Het Oude Jaar gaat heen in duister. Zie naar de sporen, die het liet. Zijn stem nog slechts een zacht gefluister om wat het bracht aan pijn, verdriet. Maar ook klinkt bij dit stille heengaan 't gefluister van 't geluk nog zacht over wat het aan goeds gebracht heeft. Ga heen in vrede in deez' nacht. Want zie, daar komt in volle luister het Nieuwe jaar, zo heerlijk jong, dat overloopt van bruisend leven, voltooien wil wat gij begon. Oud jaar, gij zijt herinnering reeds; Nieuw Jaar, u gaan wij tegemoet, vol hoop voor 'tgéen gij ons wilt brengen. Wees welkom, Nieuw Jaar, wordt ons goed Burgemeester Welling ontvouwde dit jaar de plannen van het gemeen tebestuur ten aanzien van de re creatie. Waspik heeft in regionaal verband als woon- en leefgemeente een belangrijke functie. Het gemeen tebestuur vindt het dan ook jammer dat er weinig mogelijkheden op het recreatieve vlak zijn. Voor het ko mende jaar staat er heel wat op het verlanglijstje. Getracht zal worden de plannen rond de waterplas, even buiten het dorp, te realiseren. De bedoeling is hier water-recreatie- oord te scheppen. Verder denkt men aan een gemeenschapshuis en sport hal. Of het komende jaar dit brengt? Het Wit-Gele Kruis-igebouw werd door burgemeester Welling officieel geopend. Het is een uniek medisch centrum, dat in Waspik in een grote behoefte voorziet. De voetbalvereni ging Waspik nam een prachtige kan tine in gebruik, die vooral voor de jeugd van groot belang is. Volgens "traditie ontbrak in 1967 ook de jaar lijkse wielerronde niet. I v.-. w-.W.:4y. Burgemeester Van Erp speldt de heer Tuerlings, bij gelegenheid van zijn 80e verjaardag, de ere-medaille in goud op SPRANG-CAPELLE - Het voor- uitstrevende gemeentebestuur van 1 Sprang-Capelle heeft er de laatste jaren voor gezorgd dat de inwoners de beschikking kregen over een aan tal belangrijke gebouwen. Ook in 67 is er weer een fantastisch gemeen schapsgebouw gereed gekomen: de sporthal. Na het zwembad en het fraaie dorpshuis Zidewinde is dit complex nu gereed. Een moderne sporthal completeerde het geheel. Veel gemeenten zullen jalours zijn op de Sprang-Capelse sporthal die iedere dag optimaal öezet is en zoivel de jeugd als ouderen goede ontspanning biedt. Het verenigingsleven in Sprang- Capelle bloeit. Ook de voetbalvereni gingen zitten niet stil. De leden van NEO in Sprang en SSC hebben de laatste jaren al hun krachten inge spannen om hun vereniging een club huis of kantine te bezorgen. Het is Beelden van de opening van de fraaie sporthal van Sprang-Capelle, in het complex Zidewinde" DRUNEN - In het nu bijna afge lopen jaar is er in Drunen met heel wat bouwwerken gestart. De Veiling vereniging De Langstraatdie in het begin van het jaar fuseerde met de veilingvereniging Vlijmen, besloot 'n nieuw gebouw te laten ontwerpen, dat men het komende jaar hoopt te be trekken. 1967 was een goed jaar voor de veiling, want in oktober werd een omzet van 7 miljoen gulden volge- maakt. En ander belangrijk bouwpro- jekt waarmee dit jaar een begin werd gemaakt is de ULO-school. Ook in de woningsector is er hard gewerkt. Met enkele nieuwe projek- ten werd gestart. Burgemeester Mr Stieger verwacht dat volgend jaar de woningnood in zijn gemeente van de baan is. In het plan Braken-West zijn 132 luxe woningen in uitvoer. In Vennen-Oost komen 116 woningwet woningen. Elshout nam dit jaar de nieuwe Boerenleenbank in gebruik. Een modem gebouw waar alle bank zaken afgewikkeld kunnen worden. Lipt, dé industrie in Drunen, is dit jaar de grootste aluminium verwer kende industrie ih Nederland gewor den. Een nieuwe aluminium-walserij werd in gebruik genomen. Deze uit breiding vergde een investering van 20 miljoen. Het betekende tevens dat de personeelsbezetting van 1250 man uitgebreid moet worden met enkele honderden werknemers. In de naaste toekomst zal Lips N.V. nog meer ar beidskrachten nodig hebben. Terecht kan dit bedrijf dan ock gezien wor den als een van de steunpilaren van Drunen. Drunen is een groeiende gemeente. Daarom moest het telefoonnet wor den uitgebreid, met één cijfer. Een nieuwe centrale werd door burge meester Stieger in gebruik gesteld. Het VVV-werk werd ter hand geno men. Enkele middenstanders oordeel den - terecht - een dergelijke ver eniging onmisbaar voor de gemeente. Voor de nieuwe VVV liggen er volop mogelijkheden in deze aan natuur schoon zo rijke plaats. Dit jaar wer den er ook enkele plannen ontwik keld die een uitbreiding van de re creatiemogelijkheden beogen. De ko mende jaren kunnen we daarvan pro fiteren. Ook aan De Langstraatweg werd onder Drunen hard gewerkt. Er kwa men enkele viadukten gereed. Er be gint lijn te komen in dit werk, dat voor ontsluiting van de streek uiter mate belangrijk is. Tot slot nog een jubilaris. Gemeentesecretaris P. J. Elshout herdacht vorige week het heugelijke feit dat hij 40 jaar in ge meentedienst was. Als volontair be gonnen heeft hij zich op weten te werken tot gemeentesecretaris, tot welke functie hij in 1967 werd. be noemd. Door burgemeester en wet houders werd hij in de bloemetjes ge zet. Honderden Drunenaren kwamen de heer Elshout tijdens de receptie feliciteren. HEEFT ALTIJD veel nieuws, veel moois, veel chics en veel „hips" KOM KIJKEN pantalons, jersey pakjes en japonnen, vesten, jumpers, nylons, shawls, zakdoeken, enz. enz. 'n REUZE-COLLECTIE in L Heuvelstraat 14 j? +mmm* -- bij NEO en SSC niet bij woorden gebleven. De leden hebben voor da den gezorgd: beide verenigingen na men dit jaar een nieuw eigen ge bouwd clubhuis ingebruik, dat door burgemeester M. van Prooijen werd geopend. Aangetoond werd, dat waar een wil is ook een weg is. De Brabantse Maatschappij voor Landbouw, die in Sprang-Capelle veel leden telt, hield haar jaarlijkse algemene vergadering het afgelopen jaar in het cultureel centrum Zide winde, waar de leden het wel e,n wee uit de doeken gedaan kregen en bur gemeester Van Prooijen speciale aan dacht vroeg voor de tuinbouw, die met vele moeilijkheden te kampen heeft. De oranjevereniging Wilhel- mina herdacht feestelijk het feit dat de vereniging 20 jaar voor de bevol king klaar heeft gestaan met de orga nisatie van allerlei festiviteiten. Een ander jubileum: de Chr. Ge mengde Zangvereniging „Looft den Lieer" vierde het zilveren feest. Vijf entwintig jaar heeft men in het dorp voor waardige ontspanning gezorgd. Het zilveren jubileum werd groots gevierd ondermeer met een jubileum concert dat een uitverkochte zaal trok. Een gouden jubileum vierde de Sprang-Capelse tuinbouwvereniging, die ruim 40 leden telt. De 40 tuin bouwbedrijven hebben in de gemeente in totaal een oppervlakte van 130.000 vierkante meter staand en plat glas. Tijdens de receptie wees burgemees ter Van Prooijen hoe belangrijk het is voor de verdere ontplooiing van de tuinbouw in Sprang-Capelle, Waspik en 's Gravenmoer dat wordt begon nen met de ruilverkaveling en dat het gebied van het Oude Maasje waiervrij wordt gemaakt. De Hervormde Ge meente Sprang kreeg dit jaar een nieuwe predikant: dominee Wursten, die zich na een half jaar arbeid bij zonder goed thuis voelt in Sprang. Een luchtfoto van het gebouwencomplex van Lips in Drunen STATIONSSTRAAT 88 WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 9