wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt form meubelen Uitgaan in het weekend ^Jioaaertó Lido van <^YTlierlo OPEN OOG Laat Uw bril Musis Sacrum Apollo Romantica Gemeenschapshuis Berg en Dal El Mas NIEUWJAARSREDE VAN DE VOORZITTERS VAN DE BRABANTSE KAMERS VAN KOOPHANDEL De ontwikkeling was in het verleden gunstig Werkloosheid Bezorgdheid Conclusie van CoapWte Wonbf- ktridrti* Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen Vernietiging slag op Japan The naked runner En de vrouw schiep de liefde Montana Stormloop zonder genade Giant Dodende liefde Dallas, stad der verschrikking xcluóieve ^[erenkleclincf VRIJDAG 5 JANUARI 1968 89e JAARGANG No. 2 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. 1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65 10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grottestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' Brabant wil blijven werken WAALWIJK - Vanmiddag, donderdag, hebben de voorzitters van de vijf Brabantse Kamers veen Koophandel eenzelfde nieuwjaarsrede uitgesproken, waarbij het werkgelegenheidsvraagstuk op de voorgrond werd geplaatst. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant, de heer J. Timmermans, sprak deze rede onder de titel „Brabant wil blijven werken" in het gebouw van de Kamer te Waalwijk voor een groot aantal genodigden uit. „Het in stand houden van de werkgelegenheid is in de loop van 1967 een zaak van toenemende zorg geweest. Alle daarvoor verantwoordelijke instan ties in Noord-Brabant hebben zich daarmee intensief beziggehouden. De ontoereikendheid van de werkgelegenheidsontwikkeling is immers in onze provincie in dit jaar op ernstige wijze zichtbaar geworden. Zodoende is er alle reden om in onze beschouwingen over het wel en wee van ons gewest bij de jaarwisseling uitvoerig bij dit verschijnsel stil te staan. We menen zelfs dat de werkgelegenheid in Noord-Brabant momenteel beschouwd moet worden als het centrale vraagstuk"aldus de heer Timmermans. Uit zijn nieuwjaarsrede belichten we de belangrijkste onderdelen „Het doet misschien wat merkwaar dig aan, dat over de situatie van ons gewest in termen van bezorgd heid en verontrusting wordt gespro ken. Brabant is immers in de na oorlogse jaren de provincie bij uit stek geweest, waar de industriële groei op de meest voortvarende wij ze werd bevorderd. Ieder van ons herinnert zich nog. en kent daar aan met een zekere trots terug, hoe over de periode 1950-1960 cijfers konden worden gepubliceerd, die een bijzonder sterke aanwas aanwe zen van het aantal industriële ar beidsplaatsen. Vele reeds jarenlang in Brabant gevestigde bedrijven bleken in staat de werkgelegenheid op indrukwekkende wijze te ver groten en zelfs nieuwe industrie zetels te ontwikkelen voor andere delen des lands. Brabant bleek te vens in staat, door het nemen van goed aangepaste maatregelen, vele nieuwe industriële bedrijven tot zich trekken. Vanwaar nu, na het vaststellen van al deze vertrouwenwekkende fei ten, onze gezamelijke ernstige ver ontrusting over de naaste toekomst van Noord-Brabant? De aanleiding hiertoe wordt gevormd door de ont wikkeling die de werkloosheid in ons gewest in de loop van 1066-'67 heeft te zien gegeven. Wij stellen uitdrukkelijk de aanleiding. Uit 'n oogpunt van werklooheidsontwik- keling wordt ons gewest dikwijls in een adem genoemd met de andere provincies buiten de Randstad. Er wordt dan betoogd, dat in de Rand stad Holland het werkloosheidsver schijnsel geen grote zorgen baart en dat elders, met name ook in 't zui den. de economie tekort schiet wat werkgelegenheidspotenties betreft Inderdaad is het zo, dat de omvang van de werkloosheid in 1967 grote proporties heeft aangenomen. Wij zijn thans in Noord-Brabant beland op een niveau, dat sedert de laatste 15 jaar nog maar twee keer is voor gekomen t.w. omstreeks 1954 en '58. Het is echter een te simpele veron derstelling dit bedenkelijke ver schijnsel toe te schrijven aan de kwaliteit van de Brabantse industrie in het algemeen of aan de concur rentiekracht van de opgetreden nieuwvestigingen. Nadere analyse wijst uit, dat het al te hoge werk loosheidsniveau in Noord-Brabant aan een drietal factoren moet wor den toegeschreven. Op de eerste plaats is de hoogte van deze werkloosheid sterk be paald door het terugvallen van de werkgelegenheid in het bouwbe drijf. Brabant is van oudsher een provincie waar de beroepsbevol king relatief- grote interesse voor de verschillende onderdelen van de bouwnijverheid heeft getoond. De stimuleringsfactoren welke in het nationale bouwbeleid in het begin van I960 zijn ingebouwd hebben on der de Brabantse bevolking ene duidelijke weerklank gevonden. Grote delen van de naar de ar beidsmarkt toestromende beroeps bevolking hebben zich in Brabant tot deze sector gewend. Het door tal van oorzaken waaronder de ho ge rentevoet vastlopen van de activiteiten in de bouwnijverheid is zodoende in Noord-Brabant hard aangekomen. Met als gevolg een snel uit de grond komende werk loosheid. Momenteel hangt danook minstens de helft van de werkloos heid in Noord-Brabant samen met de stagnatie in de bouwactiviteit. Van het totaal aantal werklozen in deze sector in Nederland is meer dan een kwart in onze provincie geconcentreerd. Het is echter niet alleen de bouwnijverheid die dui delijk moet worden aangewezen als een belangrijke verwekker van de relatief hoge Brabantse werkloos heid, die helaas zo zware accenten vertoont onder de jeugd. Daarnaast moet terstond worden genoemd het tot stilstand komen, niet van de economische groei, maarwei van de werkgelegenheids-expansie van uitermate belangrijke Brabantse in dustriële bedrijven. Dit minstens ten dele onder invloed van een con sequente instelling op het bereiken van betere productiviteitsverhou- dingen, welke reeds enekle jaren gaande is. Tal van belangrijke Bra bantse bedrijven hebben daarnaast onder de druk van de destijds zeer gespannen arbeidsmarkt en de kunstmatige vestigingsvoordelen in andere gebieden, hun inbreng in dit gewest beperkt. Daar komt nog bij dat Brabant, van oudsher een belangrijk industrieel gewest, een aantal bedrijfstakken in zijn structuur aanwezig weet, waarvan minstens in werkgelegen- heidsopzicht, de laatste jaren een progressieve afbouw gaande is, met alle trieste gevolgen van dien. Naast de werkloosheid zelve en de personen en streken die er dóór getroffen worden zijn het ook de elementen die hierachter schuil gaan, welke ons aanleiding geven tot grote bezorgdheid. Het zijn voor al de structuurwijzigingen en de struciuurproblemen, welke achter liet fenomeen werkloosheid schuil gaan, waarop wij thans uitdrukke lijk uw aandacht willen vestigen. Wij stelden aldus het werkgele genheidsvraagstuk van Noord-Bra bant centraal in de gebruikelijke jaarredes van onze Kamers. Wij zijn allen verontrust door de situa tie waarin ons gewest is komen te verkeren. Dit ondanks het feit, dat wij het bestaan van de Brabantse bevolking in zijn verschillende re gio's geschraagd weten door een goed geëquipeerd en goed geleid bedrijfsleven. De belangrijkste fac toren welke onze verontrusting gaande maken, worden gevormd: door het snel oplopen van de werkloosheid in 1967; door het grote aandeel van de jeugdwerkloosheid hierin; door de vrees dat de bouwnij verheid in de toestand van structurele overbezetting is ge raakt; door de opvatting dat de verde re industrialisatie die nodig is relatief weinig arbeidsplaatsen zal opleveren; door de tragische situatie waarin het bedrijfsleven in verschillen de delen van N'oord-Brabant voor een groot stuk ten gevolge van internationale ontwikkeling, 'is komen te verkeren; en tenslotte door de vooralsnog naar ons oor deel te geringe betrokkenheid van ons gewest bij het regionaal- economisch beleid van de rijks overheid. Met het oog daarop leverden wij 'n pleidooi voor een flexibel en gedif ferentieerd regionaal economisch be leid. dat zijn beweeglijkheid moet vinden zowel in de criteria als in de doeleinden als tenslotte in de middelen, die hierbij worden aan gewend. Het heeft ons bijzonder TILBURG FIU8PLEIX M-8S t*L MM Bu*dienatar. lQn lal «toppan voor da d«ur. Volop parkaargeleffeoheM officieel TOP-FORM advfeeur verheugd dat de Minister van Eco nomische Zaken tijdens de Kamer behandeling reeds te kennen heeft willen geven in bepaalde gevallen ook buiten het te starre kader van het huidige regionaal economische beleid te willen treden. Wij hopen dat de Minister.bij zijn hernieuwd beraad in de loop van het jaar dat wij thans zijn binnen getreden, in deze richting zal kun nen doorgaan. Met het oog op de belangen van de Brabantse bevol king spreken wij gaarne de ver wachting uit, ttlat de presentatie WIE VAN DE DRIE? x MIJN NAAM IS KRITIEK Mijn voornaam is Zure. Ik sta overal en altijd klaar, heb het nooit zo goed gehad en krijg overal het eerste en laatste woord. Niemand kan iets doen, iets voorstellen, iets zeggen, iets demonstreren, iets laten horen of ik ben er bij. Vooral de laatste twintig-dertig jaar ben ik in tel en begin me echt volwassen te voelen. Iedereen vindt me gemakkelijk om mee om te gaan en dat ben ik ook, al zeg ik het zelf. Daarom ben ik aanwezig bij elke vergadering, elk feestje, elke TV-uitzending, elke visite. Ik zit vooraan in de kerk en krijg de beste plaats in de krant. Ja, ik heb het wel druk, maar dat geeft niet. Ik zeg maar zo: leve ikke, de rest kan stikke Of niet soms MIJN NAAM IS GERODDEL Mijn voornaam is Flink. Het liefste wat ik doe is stropen. Af stropen. Iemand de huid, bedoel ik. Geen plekje aan hem heel laten. Ik doe het zonder onderscheid des persoons. Armen en rijken, goeden en kwaden. Vroeger kwam ik alleen in privé-huizen, maar tegenwoordig zit ik zelfs vaak in de stoel der ere. Ik ivordt uitge nodigd op politieke bijeenkomsten, ben hoe langer hoe meer kind in huis op redaktiebureaus en ik word herhaaldelijk gevraagd voor radio en televisie. Ja, ik heb heel wat geleerd de laatste tijd. Tak- tisch manoevreren en zo. Niet alleen het grove werk, nee ook het fijnere. Och, ik zeg maar zo: als ik ergens geweest ben, blijft er altijd iets van me achter. Net een fles parfum. Of niet soms MIJN NAAM IS LIEFDE Liet spijt me, een voornaam heb ik niet. Ik heb maar één naam. Moet ik iets over mezelf zeggen? Dat kan ik niet, want dan ben ik niet meer wat ik ben. Maar iemand heeft over mij geschreven: De liefde is geduldig. De liefde is goedertierend. De liefde is niet af gunstig. Niet pronkzuchtig, niet verwaand. Zij handelt niet onedel. Ze zoekt zichzelf niet. Zij laat zich niet verbitteren. En rekent het kwade niet aan. Over onrecht is ze niet blij. Maar over de ivaarheid verheugd. Alles bedekt zij. Alles gelooft zij. Alles hoopt zij. Alles duit zij. Waarom u de laatste jaren zo weinig van mij merkt Daarom. Dit schreef de Bond Zonder Naam in haar krant van december j.l. van een nieuw en ruimer program ma van regionale stimuleringsmaat regelen mogelijk zal worden. Wij menen dat. onder de door ons ge schetst e situatie, onze voor de na tionale economie zo belangrijke pro vincie. hieraan grote behoefte heeft" zo besloot de 'Weer Timmermans deze gezamenlijke rede. Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandag de gehele dag geopend, dinsdag de gehele dag gesloten Een moedige segeant die is bevor derd tot luitenant doet, als hij met zijn geliefde Peggy trouwt, een be lofte dat hij zich niet voor front dienst zal melden. Als hij bericht krijgt dat zijn vriend is gesneuveld is Jack Conwell niet meer te houden, hij wil vechten. Zijn vrouw ziet dit in en Jack wordt ingezet in het Stille Oceaan gebied. Conwell is door zijn huwelijk echter veel veranderd, zijn moed is verdwenen. Zijn soldaten ke ren zich tegen hem. Dankzij een rus tige sergeant herwint Conwell zijn zelfvertrouwen en onderneemt hij een stoutmoedige actie. Hij levert zo een belangrijke bijdrage tot de zegevierde opmars van de Amerikaanse strijd krachten in de Stille Oceaan. Donderdag, vrijdag en zondag. Sam Laker (Frank Sinatra) moet voor zakenreis naar de Leipziger Beurs. Hij besluit zijn 14-jarige zoon Patrick mee te nemen. Vlak voor zijn vertrek wordt Lake benadert door 'n vroegere vriend die hem vraagt een geheime boodschap over te brengen. Als Lake dit in Leipzig doet blijkt zijn zoontje verdwenen. Deze is door de Oost-Duitse geheime dienst meegeno men. Hij zal pas vrijgelaten worden als Lake voor de Duitsers een op dracht wil vervullen. Deze opdracht brengt de Amerikaan in grote moei lijkheden die de bezoekers vol span ning zullen volgen. Zaterdag, maandag en dinsdag 8.30 uur. De galante vrijgezel Laurent raakt verliefd op de vriendin van zijn ver loofde Clo. Deze vriendin bezwijkt voor zijn charmes. Clo voelt zich ver loren. Als zij van haar grootmoeder I opgroeien in geheel andere richtingen veel geld erft wil Laurent toch met haar trouwen. Het huwelijk loopt spaak en Clo vertrekt. Haar vriendin wordt weer de maitresse van Laurent. Deze raakt hiema in financiële moei lijkheden en belandt in de gevange nis. Beide meisjes bleven van hem houden. Vrijdag 11 uur. Morgen Lane, bezitter van een jenorme kudde schapen pacht een stuk land in Montana. Als hij daar met zijn schapen arriveert blijkt dat deze stad geen schapenherders toestaat. Lane neemt kontakt op met kleine grond bezitters en er ontstaat een gevecht tussen de grootgrondbezitters en hun minderen. Zij sturen een grote hoe veelheid koeien naar de wei waarop de schapen grazen. Zo ontstaat er paniek. Alles loopt echter goed af en Lane vindt zelfs zijn geliefde Maria terug. Zondagmiddag 3 uur. Een film uit de Tweede Wereld oorlog vol schokkende oorlogsepiso des. Als een compagnie een inlands dorp heeft veroverd wordt er volop feest gevierd. De Japanners maken van dit ogenblik van onoplettendheid gebruik om aan te vallen. De vijand wordt afgeslagen, maar slechts 26 Amerikanen overleven het gevecht. De compagnie rukt verder op en le vert zware slag met de vijand. Donderdag 8.15, vrijdag 8.15 en zondag 6.45 en 9 uur. Een drie uur durende film waarin we kennis maken met de familie Be nedict. Het jonge paar Bick en Les lie neemt zijn intrek op een grote ranch. Er komen drie kinderen die dan hun ouders zich hadden voorge steld. De problemen rond dit gezin kan men volgen in deze fraaie kleu renfilm, naar de gelijknamige roman van Edna Ferber. Zaterdag 5 en 8.14 uur, dinsdag 8.15, woensdag 8.15 uur. Als nachtfilm draait vrijdagavond en zaterdagavond de film Dodende Liefde, waarin enkele onderwerpen worden behandeld, zoals de gevolgen van geslachtsziekten, een abortusge- val met dodelijke afloop en een ze dendelict met een vierjarig meisje. Blayde Hollister, een gewezen ko lonel van het Zuidelijke Leger, wordt door de Federale Regering bezocht, omdat hij, na het beëindigen van de Burgeroorlog, in zijn eentje een gue- rillastrijd voert tegen de gebroeders Marlow, drie doortrapte sch die de stad Dallas in Texas terrori seren. Hollister heeft gezworen wraak te zullen nemen op Bryant Marlow, die zijn huis in Georgia in brand heeft gestoken, waarbij Hollister's vader en zuster het leven hebben ver loren. Een spannende avonturenfilm. Zondagmiddag 3 uur. Ook dit jaar weer de traditionele dansavonden in Romantica op zater dagavond. Deze keer verzorgt het or kest The Sweet Nuthin's de muziek. Het is een voor Waalwijk nieuwe band die reeds in andere dancings groot succes heeft geboekt. Het overbekende Duke City Sextet is zaterdagavond in het Lido te vin den. De zondagmiddagmatinee wordt gevuld door The Ceders, terwijl 's avonds The All Stars met zang van Frank Scott de danslustigen Lido moeten trekken. naar De populaire beatband The Ferra- ries, die ook in Waalwijk veel fans hebben is zaterdagavond in het Ge meenschapshuis te vinden. Zondag avond spelen daar The.Unchained. Zondagmiddag kan men in De Roestelberg genieten van de muziek van The Blue Birds, die dan traditio neel in deze Waahvijk-Kaatsheuvelse uitspanning te vinden zijn. Ook soos El Mas in Kaatsheuvel draait dit jaar weer vol goede moed. Zondagavond zijn er van 7.00 tot 11.00 uur The Tramps te vinden, die ongetwijfeld weer veel jongelui zul len trekken. "WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5