waalwijkse en UnqstRMtse couRanrt Loop der bevolking in Sprang-Capelle BURGEMEESTER M. VAN PROOIJEN VAN SPRANG-CAPELLE IN NIEUWJAARSREDE: Verkeersveiligheid Criminaliteit Volkshuisvesting en planologie Onderwijs Actieve recreatie Brandweer in nieuwe kazerne Openbare werken MAANDAG 8 JANUARI 1968 ^oo 89e JAARGANG No. 3 De rcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" „Voor 1968 is alle hoop gevestigd op de eerste fase van de riolering" SPRANG-CAPELLE - Burgemeester M. van Prooijen van Sprang-Ca- pelle heeft vrijdagavond, voor de aanvang van de maandelijkse landsver gadering, de traditionele nieuwjaarsrede uitgesproken. Hij schonk hierin aandacht aan enige facetten van de plaatselijke gemeenschap, aan het wel en wee van het afgelopen jaar en aan het perspectief voor het nieuwe jaar. Gebeurtenissen die ons gehele volk raakten en waarover ook de over grote meerderheid van onze plaatselijke gemeenschap zich verheugde, waren het huwelijk van Prinses Margriet en Mr P. van Vollenhoven op 10 januari 1967 en de geboorte van de Erfprins van Oranje Willem- Alexander op 27 april 1967. Op plaatselijk terrein waren er ook enkele hoogtepunten als ik denk aan de opening van de sporthal op 27 mei 1967, waardoor voor de schooljeugd en de rijpere jeugd een prachtige accomo- datie voor onderwijs in lichamelijk oefening, voor sport en spel, voor recreatie en vrijetijdsbesteding werd verkregen. Eveneens waren vreugde volle momenten de opening van de kantines met kleedkamers, zoivel van de voetbalvereniging ,,NEO" op 24 februari 1967 als van de voetbal vereniging „SSC '55" op 1 juli 1967, beide in vrije tijd gebouwd door Nu het nieuwe alarmeringssys teem is aangebracht kon in 1967 al het brandweermateriaal in de nog nieuwe brandweerkazerne worden geconcentreerd. In 1967 is de brand weer 9 maal uitgerukt, wegens brand. In 8 van de 9 gevallen kon de brand in het beginstadium met succes worden bestreden, mede dankzij onze hogedrukmistbluseen- heid (nevelspuit). Op zaterdag 20 mei werden de regionale brand weerwedstrijden van Midden-Bra bant in Sprang-Capelle gehouden, die uitstekend slaagden. In 1967 be kwaamden de leden van de vrijwil lige brandweer zich verder: 2 leden behaalden het diploma le klas en 1 jong lid het diploma brandwacht 2e klas, terwijl daarnaast 4 leden voor het examen persluchtmasker- drager zijn geslaagd. Gaarne zeg ik alle leden hartelijk dank voor hun toewijding aan de brandweer. Tegen 87 verkeersongevallen in 1965 en 90 in 1966 deden zich in 1967 57 verkeersongevallen voor, waarvan 48 ongevallen met slechts materiële schade; 8 ongevallen, me de lichamelijke letsels ten gevolge hebbende; 1 aanrijding met dodelij ke afloop. In totaal maakte de Rijkspolitie alhier in 455 gevallen procesverbaal op wegens verkeers overtredingen, tegenover 836 geval len in 1966. Wegens het rijden on der invloed van alcohol werden 8 processen-verbaal opgemaakt. Na vele jaren is aan de onoverzichtelij ke verkeerssituatie op het kruis punt te Sprang in de provinciale weg Waalwij k-Tilburg een einde ge komen en heeft de provincie het pand van de heer C. J. Kuijsten aan gekocht en doen slopen. Wij kunnen daarvoor alleen maar dankbaar zijn. Met teleurstelling moet ik er even wel op wijzen dat de provincie nog steeds niet begonnen is met de aan leg van een rijwielpad aan de west zijde van de provinciale weg Waal wijk-Sprang-Kaatsheuvel. hoewel de fietsers en bromfietsers en dat zijn er vele honderden per dag driemaal deze drukke verkeersweg moeten oversteken. Naast de 455 processen-verbaal wegens verkeersovertredingen werd in nog 122 gevallen proces-verbaal opgemaakt, o.a. 29 wegens misdrij ven ingevolge het Wetboek van Strafrecht; 4 wegens overtredingen ingevolge het Wetboek van Straf recht; 14 wegens overtredingen in gevolge de Rij tij den wet; 9 wegens overtredingen ingevolge de Jacht wet en de Visserijwet; 1 wegens overtreding van de Arbeidswet; 16 wegens overtreding van de Alge- mene-Politie-verordening. Van de 29 misdrijven zijn er 21 tot klaar heid gebracht; zodat in 8 gevallen de daders onbekend bleven. Hier aan wordt nog steeds gewerkt. In 1967 is ongeveer de helft van het uitbreidingsplan Sprang-Zuid bouwrijp gemaakt. Met de bouw van woningen is aldaar reeds een aanvang gemaakt. De uitbreiding van de algemene begraafplaats aan de Heistraat is in 1967 gereed ge komen, evenals de daarbij behoren de parkeerplaats. Een teleurstelling was. dat in 1967 nog geen aanvang kon worden gemaakt met de eer ste fase van het rioleringsplan. Wij hadden goede hoop, en Gedeputeer de Staten met ons, dat in 1967 ook de uitvoering van onze riolering als werkgelegenheidsobject zou kun nen worden ter hand genomen. Immers zonder dat is uitvoering uit financieel oogpunt niet moge lijk. Onze riolering is één van de oudste bestekklare reeds in 1955 bij de D.A.C.W. aangemelde werkge- legenheidsobjecten, waarvoor de Een geboorte-overschot van 73 personen en een vertrek-overschot van 49 personen, deden de bevolking gedurende 1967 met 24 personen toenemen. Het bevolkingsverloop was als volgt Aantal inwoners per 1-1-67 mannen vrouwen totaal 3356 3284 6640 vermeerdering door: mannen vrouwen totaal a. geboorte 69 65 134 b. vestiging 75 79 154 144 144 288 3500 3428 6928 vermindering door: a. overlijden b. vertrek 25 94 36 109 61 203 119 145 264 Aantal inwoners per 31 december 1967 3381 3283 6664 Van de ingekomen personen kwamen er 65 personen uit aangrenzenden ge meenten, 50 personen uit overig Noord-Brabant, en 39 personen van buiten de provincie. Van de vertrokken personen vestigden zich 68 personen in aangrenzende gemeenten, 57 personen in overig Noord-Brabant 'en 78 per sonen buiten Noord-Brabant. In 1967 werden 65 huwelijken gesloten tegen 55 in 1966, terwijl geen echtscheidingen werden ingeschreven. de leden der verenigingen met financiële steun van de gemeente, en daar door beide staaltjes van prachtige gemeenschapszin en clubliefde. Niet minder belangrijk was het feit, dat in 1967 begonnen kon worden met de bouw van de nieuwe bijzondere school aan de Nieuwevaart. Dit waren alle bijzonder aansprekende elementen voor de opbouw van een hoger verzorgingsniveau. Daarnaast moesten diverse andere wensen onvervuld blijven en met name denk ik daarbij aan de eerste fase van de riolering, waarvoor we nu onze hoop op 1968 gevestigd hebben. Maar als we de balans van 1967 opmaken, dan mogen we zeker niet ontevreden zijn en kunnen we met voldoening op 1967 terugzien. Het jaar 1967 bracht ook een mutatie in Uw College. In Uw vergadering van 25 augustus 1967 namen wij afscheid van het lid van Uw Raad, de heer A. de Raat, die met het oog op zijn leeftijd zijn plaats aan een jongere meende te moeten afstaan. In zijn plaats mochten wij in de raadsvergadering van 29 sep tember l.l. mevr. M. van Suijlekom-Blom begroeten, waarmee voor de tweede maal in de geschiedenis onzer gemeente een vrouw een raadszetel bezet. principiële subsidie-toezegging tot 1969 is verlengd. Gedeputeerde Sta ten hadden dit object vooraan in het prioriteitenschema geplaatst. Desniettemin heeft 't Departement van Sociale Zaken en Volksgezond heid ons gepasseerd, omdat de werkloosheidcijfers in 't rayon van het Arbeidsbureau Waalwijk gun stiger zouden zijn dan die in de dis tricten van ander Arbeidsbureaux. Hoe verheugend dit op zichzelf ook moge zijn, toch maakt het aantal mannelijke werkloze in Sprang-Ca pelle gedurende het laatste halfjaar ongeveer 4 pet. uit van de manne- I lijke beroepsbevolking onzer ge meente en dit is toch weer niet zo'n laag percentage. Ook uit werkgele- genheidsoogpunt was uitvoering van de eerste fase van het riolerings plan, dat geheel aanbestedingsklaar is m.i. wel zeer verantwoord ge weest. Overigens dient men te be seffen, dat uitvoering van deze rio- lering niet alleen een sociale fac tor vormt, een werkgelegenheids object, maar ook een uitermate klemmende zaak is uit een oogpunt van volksgezondheid. Bij hoge grondwaterstanden is de situatie dusdanig, dat het stinkende water uit beer- en sterfputten on der de vloeren der woningen terug loopt en een groot gevaar oplevert voor de volksgezondheid. Uitvoering van het rioleringsplan is zo urgent, dat het gemeentebestuur de ver antwoordelijkheid voor het achter wege blijven daarvan niet langer kan dragen. Wij zullen de regering daarvan in kennis moeten stellen. Als uitvoering als werkgelegen heidsobject niet mogelijk is zullen in de vorm van verhoging van de algemene uitkering uit het gemeen tefonds middelen hiervoor beschik baar dienen te komen. Ten behoeve van de met uitvoe ring van de eerste fase van het rio leringsplan gepaard gaande weg- verbreding hebben ±40 pet. van de eigenaren van de aan de weg ge legen gronden gunstig gereageerd op ons verzoek om gratis de beno digde grondstrook af te staan. De rest heeft nog niet geantwoord. Slechts 1 persoon weigerde. Zij, die nog niet gereageerd hebben, mis schien uit vergeetachtigheid of non chalance, zullen dezer dagen ver zocht worden alsnog hun antwoord in te zenden. Ik heb vertrouwen, dat bijna allen zullen meewerken, opdat wanneer de eerste fase van het rioleringsplan tot uitvoering komt, ook de daarmee gepaard gaan de en zo noodzakelijke reconstruc tie van de weg kan plaats vinden. Overigens is ook de 2e fase van het rioleringsplan inmiddels aanbeste dingsklaar gemaakt. Voor de per 1 oktober 1967 in de ze gemeente ingevoerde liberalisatie van de woningbouw, is deze ge meente, gelet op de ontwikkeling van de woningmarkt, nog niet rijp. Liberalisering moet gepaard kun nen gaan met doorstroming van goedkopere naar duurdere wonin gen en omgekeerd. Alleen dan zul len vraag en aanbod de huurprijs bepalen. Thans is het zo, dat hoofd stuk VI A van de Huurwet de huur der wel enige bescherming biedt, doch slechts ten hoogste 1 jaar, tot maximaal 2 jaar verlengen. Van 'n evenwicht op de woningmarkt is nog niets te bespeuren. De lijst van woningzoekenden telt momenteel 283 woningzoekenden tegen 255 per 1 januari 1967 en 248 in januari '66. Met klem is dezerzijds zowel mondeling als schriftelijk bij Ge- Burgemeester M. van Prooijen deputeerde Staten en de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening een groter contingent woningwet-woningen voor 1968 be pleit. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor noordelijk Noord- Brabant, gevestigd te Waalwijk, heeft laatst een overwicht gepubli ceerd van de ontwikkeling van de woningvoorraad in haar gebied, om vattende het Land van Heusden en Alenta en de Langstraat vanaf Ho ge en Lage Zwaluwe tot en met Drunen. Het totaal aantal woningen bedroeg in 1950: 21507, 1960: 28030, 1966: 33339. Uitgedrukt in een indexcijfer voor 1950 van 100, bedroeg dit index cijfer van de woningvoorraad in '60: 131 en in 1966: 155. Voor Sprang-Capelle bedroeg dit indexcijfer in 1960: 114 en in 1966: 128. Hieruit blijkt dat de woning bouw alhier is achtergebleven bij die in andere gemeenten. Dit is m.i. veroorzaakt door de te kleine woningcontingenten, welke in de na-oorlogse jaren aan deze gemeen te zijn toegewezen en anderzijds hierdoor, dat grote complexen wo ningen, bestemd voor verkoop aan particulieren, zoals die door aan nemers in de grotere gemeenten zijn gebouwd, in Sprang-Capelle niet zijn gebouwd. Met name de particu liere bouw is alhier sterk achter gebleven. En dit vloeit m.i. hoofd zakelijk voort uit de sociale struc tuur dezer gemeente en 't daarmee verband houdende inkomensniveau Op 31 mei 1960 was meer dan de helft van de hoofden van huishou dens in een beroep als arbeider werkzaam. Het aantal employé's bedroeg slechts 12 pet. Uit die volks telling 1960 blijkt tevens, dat wan neer we op dat tijdstip het aantal belastingplichigen in Sprang-Capel le naar inkomensklasse vergelijken met de Langstraat, Noord-Brabant en het Rijk. vooral de inkomen- groep van 3000-6000 relatief sterk vertegenwoordigd is. Daarentegen staat een relatief zwakke bezetting van de inkomensgroep boven de 6000 gulden. Gold dat voor 1960, verhoudings gewijs geldt dit thans ook nog. Dit geeft een indicatie waarom de par ticuliere bouw ter plaatse zo weinig belangstelling kon krijgen en waar om de voorziening in de woning nood zich in hoofdzaak concentreer de en zich nog concentreert op de woningwet-bouw. En dan moet men niet zeggen dat de langzame demo grafische ontwikkeling geen hoge contingenten woningwet-woningen wettigt, want dan verwisselt men oorzaak en gevolg. De geringe con tingenten woningwet-woningen in de na-oorlogse jaren hebben een flinke demografische ontwikkeling afgeremd. Vele, vooral jongere men sen .verlieten de gemeente, omdat elders wel een woning was te ver krijgen. Het jaar 1965, toen een re latief groot aantal woningen klaar kwam, vertoonde gelijk een bevol kingstoename van 165 personen. En ook de lange lijsten van woningzoe kenden tonen aan, dat Sprang-Ca pelle zit te springen om meer wo ningen ten einde in de nood te kun nen voorzien. En daarom meen ik te kunnen zeggen, dat de liberali satie van het huurbeleid voor onze gemeente te vroeg is ingevoerd. Ver schillende economische-zwakkeren hebben dit reeds ervaren. Aan de andere kant hoop ik, dat de nieuwe regelingen voor de sub sidiëring van de woningbouw, ge publiceerd in de Ned. Staatscourant van 29 december 1967, nr. 253, een stimulans zullen bieden voor de particuliere bouw van eigen- en huurwoningen. De nieuwe subsidie regelingen voor de bouw van wo ningwetwoningen, particuliere huur woningen en eigen woningen heb ben een uniform subsidie-systeem voor de gehele gesubsidieerde wo ningbouw gebracht. Dit systeem be oogt, dat voor woningen met gelijke stichtingskosten, ongeacht of het woningwetwoningen dan wel par ticuliere huurwoningen betreft, ge lijke subsidiën en huren zullen gel den. In dit systeem zulien ook de rijksleningen voor de woningwet- bouw tegen marktrente, voorlopig vanaf 1 januari 1968 tegen 6 3/8 pet. 's jaars, worden verstrekt en slechts voor zover de stichtingskosten een bepaald grensbedrag niet overschrij den. Nu de huren van mee deze sub sidie-regelingen gebouwde wonin gen, zowel particuliere- als woning wetwoningen, elk jaar met 4 pet. zullen stijgen en de subsidie-rege ling voor de bouw van eigen wonin gen gunstiger geworden is, hoop ik, dat velen tot de bouw van een eigen woning zullen overgaan, in dit ver band wil ik gaarne er de aandacht op vestigen, dat cl--» 24 premie-wo ningen, die thans in aanbouw zijn in het plan ..Spri.v+Ziud in de eerste plaats voor de verkoop be stemd zijn. Zeer binnenkort zal er eefi brochure verschijnen met te kening, plattegrond en beschrijving der woningen, alsmede een bere kening van de jaarlijkse lasten voor de koper. Deze woningen, gebouwd in blokjes van twee woningen, elk voorzien van centrale verwarming, een garage en een berging, en aan gesloten op een centraal antenne systeem, zullen ongeveer (ik zeg dit onder voorbehoud) 34.650, per stuk gaan kosten, waarin dan alle stichtingskosten, ook de grond- kosten, zijn begrepen. Beoogd wordt met de door verkoop vrijgekomen gelden weer andere te bouwen wo ningen te financiëren. Maar keer ik terug naar onze plaatselijke wo- ningproduktie gedurende 1967. In dat jaar kwamen 48 woningen ge reed n.l. 30 woningwetwoningen; 12 particuliere woningen; 6 particulie re niet-gesubsidieerde woningen. Op 31 december 1967 waren in aanbouw 82 woningen, te weten: 53 woningwetwoningen, waarvan 36 op korte termijn gereed komen; 24 particuliere gesubsidieerde wonin gen van de Woningbouwstichting .Sprang-Capelle'; 5 particuliereniet- gesubsidieerde woningen. Alle in aanbouw zijnde woning wetwoningen en premiewoningen van de Woningbouwsticht. .Sprang- Capelle'. zijn voorzien van een indi viduele centrale verwarming, om dat verwacht mag worden dat bin nen afzienbare tijd een centrale verwarming geacht zal worden niet aan normale eisen van een comfort te voldoen. Na peiling van de be hoefte zal ook getracht worden bij de uitleg van de verschillende be stemmingsplannen garages te bou wen t.b.v. de bewoners van wo ningwetwoningen. In 1967 kwamen te Vrijhoeve 6 garages gereed en werden in het bestemmingsplan Nieuwevaart weer 8 garages in aan bouw genomen. Hoewel de bouw van garages te Sprang door Gede puteerde Staten werd goedgekeurd, melden zich geen gegadigden voor garages aldaar aan, zodat deze bouw niet is doorgegaan. Overigens werden in 1967 2 wo ningen onbewoonbaar verklaard, waarvan er 1 reeds is gesloopt. In de loop der volgende maanden zal U een structuurplan voor de uitleg van de gemeente in de eerstvolgen de jaren worden voorgelegd, dat tevens als uitgangspunt kan dienen vopr de besprekingen t.b.v. het door het Stadsgewest Waalwijk voor de regio te ontwerpen structuurplan. Overigens zullen binnenkort een aantal wijzigingen van het bestem mingsplan ter beslissing aan Uw Raad worden voorgelegd, evenals een ontwerpplan voor de vorming van een centrale kern in het mid den van de gemeente. Met de bouw van een nieuw school gebouw ten behoeve van d bijzon dere school voor g.l.o. te Capelle kon in het afgelopen jaar worden aangevangen. Verwacht mag wor den. dat het nieuwe schoolgebouw nog in 1968 in gebruik kan worden genomen. Tevens heb ik goede hoop dat binnen enkele maanden ook de aanbesteding kan plaats vinden van de bouw van een nieuw schoolge bouw voor de bijzondere school voor g.l.o. te Sprang. Voor de bouw van een nieuwe bijzondere school voor gewoon lager onderwijs en een nieuwe bijzondere kleuterschool, beide aan de Zuidhollandsedijk, is het wachten op financieringsmidde len. T.a.v. de school voor openbaar gewoon lager onderwijs kondigt zich meer en meer aan dat de lig ging aan fle Schoolstraat, ver van de Nieuwevaart, waar de nieuw bouw plaats vindt en zich dus de jonge gezinnen vestigen, het leer lingen-aantal in de eerstvolgende jaren sterk zal doen teruglopen. Nu in de vervanging van het se- mi-permanente gebouw der open bare kleuterschool binnen enkele jaren moet worden voorzien, zijn de plannen in voorbereiding voor een combinatie van 'n nieuw open bare kleuterschool, bestaande uit één leslokaal en één speellokaal, met een te vormen dependance van de openbare school voor g.l.o., be staande uit 2 lokalen, waarin de eerste en de tweede klasse van de school voor gewoon lager onderwijs zouden kunnen worden onderge bracht. Hierbij kan men dan profi teren van gemeenschappelijke voor zieningen, zoals centrale verwar ming, minder grond, e.d. Kleuterschool en dependance van de school voor g.l.o. zouden uiter aard afzonderlijke ingangen, toilet ten en garderobes moeten hebben, inwendig geen verbinding met el kaar moeten hebben .en afzonder lijke door hekken gescheiden speel plaatsen. Bij gebleken behoefte zouden in een verdere toekomst aan de dependance nog 2 lokalen en bij behorende accomodaties kunnen worden bijgebouwd, waardoor de dependance t.z.t. tot een volledige openbare school voor g.l.o. aan de Nieuwevaart zou kunnen uitgroeien. Op korte termijn zal over dit plan het advies zowel van de Inspecteur van het g.l.o. als van de Inspectrice van de Kleuterschool ingewonnen worden. In mijn vorige nieuwjaarsrede heb ik een pleidooi er voor gehouden, dat de besturen van de Prot. Chr. H.B.S. te Waalwijk en van de bij zondere u.l.o.-scholen te Eethen, Raamsdonk en Sprang-Capelle tij dig aan één tafel zouden gaan zit ten om met het oog op de inwerk- treding van de Mammoetwet per 1 augustus a.s. te praten over de vorming van een gemeenschap van scholen, waarin geen belangen te genstellingen tussen de verschillen de schoolverenigingen meer be staan. Er moet naar gestreefd wor den. dat onze kinderen dezelfde mogelijkheden krijgen als elders en dat met name de doorstromingsmo gelijkheden van m.a.v.o. naar h.a.v.o. en naar atheneum en omgekeerd optimaal worden. Ik heb vernomen, dat op niveau van directeuren en schoolhoofden dezer dagen een eerste bespreking plaats vindt. Die tijd dringt echter en ook de besturen dienen zich met elkaar te verstaan. Zou een samen smelting van de vier schoolvereni gingen tot één nieuwe schoolver- enigingA onder één bestuur en één directorium, die een atheneum en een h.a.v.o. afdeling te Waalwijk en 3 m.a.v.o. afdelingen t.w. in Eethen, Raamsdonk Sprang-Capelle, in stand houdt, niet de voorkeur ver dienen. zulks in het belang van on ze kinderen en onze streek Ik memoreerde reeds de opening van de sporthal „Zidewinde" en de kantines met kleedkamers van NEO en SSc als hoogtepunten in ons ge meentelijk leven. De prachtige aan internationale afmetingen voldoen de sporthal voorziet in een grote behoefte. 52 uren per week genie ten de schoolkinderen er onderwijs in lichamelijke oefening en avond aan avond is de sporthal vrijwel volledig in gebruik bij de plaatse lijke sportverenigingen. Reeds zijn manifestaties op provinciaal niveau in de sporthal gehouden. Ook het zwembad verheugd zich in een zeer groot aantal bezoeker. In totaal ont ving het zwembad in het seizoen van 13 mei t.m. 16 september, dank- (zie vervolg od pag. 3)

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1