Bestuursoverdracht R,K. Jongensschool St. Emilius in Loon op Zand VLIJMEN Nieuwjaarsrede van Burgemeester M. v. Prooijen Sorang-Capelle Uitstekend toneel van plattelands Jongeren in Capelle 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 8 JANUARI 1968 3 Capelle Loon op Zand Drunen Economische aangelegenheden Stadsgewest Financiële positie Amerikanen sceptisch jegens vredesgebaar Na een zeer vruchtbare periode van ruim 40 jaar is het bestuur van de R.K. jon gensschool St. Emilius in Loon op Zand overgedragen van de Fraters op een bur gerlijk bestuur. Van 1 september 1926 heb ben de Fraters van Tilburg hun bestuur lijke bevoegdheden laten gelden over de jongensschool, maar met ingang van 1 ja nuari 1968 is dit in handen gekomen van het reeds bestaande bestuur van de meis jes- en kleuterschool. Nadat op donderdagmiddag om 3 uur de acte gepasseerd was bij de notaris was het nieuwe bestuur, het oude bestuur van de Fraters, het onderwijzend personeel en het Oudercomité aanwezig in de jongens school om aan elkaar te worden voorgesteld en om van gedachten te wisselen. Frater Theoduul uit Den Bosch voerde als eerste 't woord als secretaris van de „Verceniging van Fraters als schoolbestuur van de Lage re School voor Jongens", die de werkwijze van het bestuur van voorheen als een schitterende periode voor Loon op Zand kenschetste. De Fraters van Tilburg heb ben hun beste krachten gegeven voor de schooljeugd van Loon op Zand, doch de omstandigheden van heden eisen andere i regelingen. Het gaat echter op de eerste j plaats voor de kinderen van het dorp en het onderwijs is van het grootste belang. Het bestuur is dan ook verplicht zich aan te passen. Het kon daarom niet beter zijn, dan dat het plaatselijk bestuur van de meisjes- en kleuterschool ook de jongens school onder zich nam. Het is het beste meerdere scholen in één hand te hebben, dan dat te versnipperen in de kleine ge meenschap van Loon op Zand. Aldus de spreker was het geen eenvoudige zaak al les ineens goed te doen, maar hij hoopte dat de nieuwe periode, die nu aanbrak, in alle opzichten een voortvarende manoeuvre was en wenste het nieuwe bestuur een goede vaart toe. De voorzitter, de heer Van Esch, richtte zich tot allen met woorden van waardering en dank voor de Fraters, voor het vele werk, dat zij voor de Loonse bevolking in die 40 jaar hebben gedaan. Hij gaf in korte lijnen het beleid van het nieuwe be stuur, alsmede de structuur ervan. De toe komst zag hij met goede moed toegemoet en hoopte op de samenwerking van de be stuursleden, met de onderwijskrachten, Fra ters en Oudercomité. Tijdens deze bijeenkomst werden het on derwijzend personeel van de school ook symbolisch overgedragen in de nieuwe Stichting. Frater Placidus, waarn. hoofd der school, bracht hartelijke groeten over van de thans in het ziekenhuis van het Moederhuis te Tilburg verblijvende Frater Hyacinthus, hoofd der school. Hij hoopte dat deze weer spoedig geheel hersteld naar Loon op Zand, naar zijn school, zou kun nen terugkeren. Zijn vurige wens was, dat het R.K. onderwijs van deze school op ge lijke voet zou worden voortgezet en ook hij hoopte op goede samenwerking van be stuur met oudercomité en instanties, welke onmisbaar zijn voor het onderwijs. Pastoor J. Simons, als bisschoppelijk com missaris voor de school, zei blij te zijn dat een burgerlijk bestuur ook deze school overnam, temeer nog daar deze personen in de loop van de jaren blijk hebben gege ven van hun harde werken op het onder wijsgebied. Ook hij vergat de Fraters niet, want dat was het echte religieuze element van de school. Namens het Oudercomité sprak de heer J. Toorians. Hij dankte Frater Theoduul voor zijn bemiddeling en zei te mogen reke nen op de goede verhouding van school met het Oudercomité, zoals dat steeds geweest is. Ook dit comité zal omgekeerd graag haar medewerking verlenen als er een beroep op wordt gedaan. Na het officiële deel volg de een kleine discussie en een gezellige kennismaking. Op enige vragen kon de voorzitter een duidelijk antwoord geven. Een er van was de godsdienstige inhoud op de R.K. school. Dit zou steeds het hoofdmotief in het dorp moeten blijven, want de Fraters zullen aan deze school verbonden blijven, waardoor dit verzekerd is. Dit is een vertrouwde klank voor Loon op Zand. Moge deze belangrijke episode in Loon op Zand voor het onder wijs heel veel vruchten afwerpen; het gaat immers om de kinderen; om de toekomst. De voorzitter besloot met Gods beste ze gen te vragen voor dit belangrijke werk. BEGRAFENIS W. M. A. HEYMANS Vrijdagmiddag had op de algemene be graafplaats aan de Heistraat de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk omhul sel van wijlen de heer W. A. M. Heymans, in leven gemeente-ontvanger van Sprang- Capelle, die op nieuwjaarsavond op 60-ja- rige leeftijd plotseling overleed. Er bestond voor zijn begrafenis grote belangstelling, zowel van de zijde der familie en kennissen, als van zijn collega-ambtenaren en het ge- meentepersoneel en de instanties waarvan de overledene deel uitmaakte. De rouw dienst in de aula werd geleid door een neef van de overledene, ds W. Heymans van Boskoop, die Psalm 90 las en naar aanleiding van de woorden uit Psalm 103: „Het gras verdort, de bloem valt af", wees op de vergankelijkheid van het leven en troostwoorden richtte tot mevrouw Hey mans en haar zoon. Burgemeester M. van Prooijen sprak na mens het gemeentebestuur en als vriend en wenste de familie in deze dagen van be proeving Gods onmisbare troost en steun toe. Namens het gemeentebestuur en het gehele gemeentepersoneel prees de burge meester de overledene als een trouw en correct ambtenaar en dankte voor het vele werk dat hij voor de gemeente heeft ver richt. De heer Jac. Vos sprak als voorzitter van het fanfarekorps „Sirena" en noemde de overledene een steunpilaar voor deze mu ziekvereniging, die zich met hart en ziel voor „Sirena" had ingezet en vele jaren als penningmeester en financiën op zorg vuldige wijze heeft beheert. Zijn persoon en werk zullen steeds in dankbare herinne ring blijven voortleven. Persoonlijk had De Brabantse Plattelands Jongeren, afd. Sprang-Capelle, heeft vrijdagavond in het cultureel centrum „Zidewinde" een zeer geslaagde toneeluitvoering gegeven. Toen de voorzitter der afdeling Sprang-Capelle, de heer Pruisers, het openingswoord sprak, was de zaal nagenoeg geheel bezet. De voorzitter zei hierover zeer verheugd te zijn. In zijn openingswoord heette spreker spe ciaal welkom de heer Snoek van de pro vinciale afdeling, alsmede genodigden van de tuinbouwvereniging, de afdeling Sprang- Capelle van de bond van Plattelandsvrou wen en van de Zuivelfabriek. Hierna vond de opvoering plaats van 't toneelstuk „Het ontvolkte Huis", een dra ma in 3 bedrijven geschreven door A. Broere. Het geheel speelt zich af op de boerderij van de fam. Vergouwen, die na het overlijden van boer Vergouwen wordt voortgezet door zijn zoon Sjoerd met diens vrouw. Moeke Vergouwen heeft het recht verkregen tot haar dood een der kamers MAANDVERGADERING DE ZWALUW Zaterdag 6 januari hield de postduiven- eniging „De Zwaluw" haar maandvergade ring in café Ant. Klerks. De opkomst was bevredigend. De voorzitter verwelkomde de aanwezigen en in het bijzonder het nieuwe lid Van Oss uit Deuteren. Hij wenste alle leden een voorspoedig nieuwjaar, zowel in de sport als in het gezin. Hierna volgden de presentie en notulen die onveranderd werd goedgekeurd. Verders mededeling over het vliegseizoen 1968. De BCC, afd. Oost-Brabant, is voor de Zuid-West lijn. Hierna werd weer gestemd voor 2 nieuwe leden uit Deuteren, die met algemene stem men werden aangenomen. Hierna ringen '68; zij die ringen nodig hadden konden te recht bij de secretaris, de rest op de eerst komende vergadering. Na beraadslagingen werd de datum bekendgemaakt van de jaarlijkse feestavond die wordt gehouden op 16 februari a.s. Tot slot van de vergade ring verraste- de kastelein alle leden met 'n ballpoint. De rondvraag bracht weinig nieuws, waarna de voorzitter de vergade ring sloot met een dankwoord voor de op komst. BILJARTEN GROOT VLIJMEN Persoonlijk kampioenschap klasse C In café De Vliedberg werden deze week de wedstrijden gehouden om het kampioen schap klasse C. De jeugdige Berkelmans heeft zich kranig getoond, maar moest na een extra partij de meerdere erkennen in P. Parijs, die winnaar werd. Uitslag: 1. P. Parijs, 14 pnt.; 2. H. Ber kelmans; 3. L. Peijnenborg, 8 pnt.; 4. M. v. d. Heuvel, 7 pnt.; 5. B. v. Vught, 6 pnt.; 6. J. v. Son, 5 pnt.; 7. H. Kuys, 4 pnt.; 8. N. v. d. Griendt. 2 pnt. TENTOONSTELLING „DE REISDUIF" Zaterdag 6 en zondag 7 januari werd een onderlinge tentoonstelling gehouden van de postduivenvereniging „De Reisduif in café H. Boom-v. d. Wiel. Een groot aantal dui ven werden ingezonden, die door de heer Van Broekhoven uit Tilburg werden ge keurd, waarvan de uitslag werd als volgt: Schoonste oude doffer: W. v. Ravensteijn; Schoonste jonge doffer: Th. van Overdijk; Schoonste oude duif: R. Berkelmans; Schoonste jonge duif: W. v. Ravensteijn. Klasse 1: oude doffers tot 400 km: I. H. Berkelmans; 2. Jo v. d. Heuvel; 3. H. Boom; 4. W. v. Ravensteijn; 5. H. Ber kelmans; 6. R. Berkelmans; 7. Jo v. d. Heuvel; ZEV. J. Kuys VB; EV. J. Wilhart. Klasse 2: Oude doffers van 400 tot 1000 km: I. W. v. Ravensteijn; 2. W. v. Ravensteiin; 3. J. Kuys VB; 4. H. Berkelmans; ZEV. P. v. Dal; E.V. P. Diepstraten. Klasse 3, Jarige doffers: 1. H. Kooien; 2. J. Boom; 3. H. Berkel mans; Z.E.V. Th. v. Overdijk; E.V. J. Kuys VB. Klasse 4: Onbevlogen oude doffers: 1. T. Kuys VB; 2. Nic. v. Dal. Klasse 5: Jonge doffers tot 250 km 1. Nic van Dal; 2. P. v. Dal; 3. J. Boom; 4. P. v. Dal; Z.E.V. H. Berkelmans; E.V. R. de Vaan. Klasse 6: Jonge doffers van 250 tot 500 km: 1. Th. v. Overdijk; 2. W. v. Ravensteijn; 3. H. v. d. Ven; 4. J. Enschot; 5. Jo v. d. Heuvel; Z.E.V. W. v. Ravensteijn; E.V. H. Berkelmans. Klasse 7: Oude duiven tot 400 km: 1. R. Berkelmans; 2. J. Kuys VB; 3. R. Berkelmans; 4. P. Diepstraten; 5. H. Ber kelmans; 6. W. v. Ravensteijn; Z.E.V. J. Koks; E.V. Jo v. d. Heuvel. Klasse 8: Oude duiven van 400 tot 1000 km: 1. H. Berkelmans; 2. H. Boom; 3. Th. v. Overdijk; Z.E.V. Jo v. d. Heuvel; E.V. J. Kuys VB. Klasse 9: Jarige duiven: 1. Jo v. d. Heuvel; 2. J. Kuys VB; 3. H. Kooien; Z.E.V. J. Wilhart; E.V. J. Boom. Klasse 10: Onbevlogen oude duiven: 1. J. Boom; 2. H. v. d. Ven; Z.E.V. P. Diepstraten; E.V. P. van Dal. Klasse 11: Jonge duiven tot 250 km: 1. J. Enschot; 2. H. Berkelmans; 3. H. Boom; 4. J. Kuys VB; 5. R. Berkelmans; 6. W. v. Ravensteijn; 7. R. Berkelmans; 8. H. Berkelmans; Z.E.V. Th. v. Overdijk; E.V. H. Berkelmans. Klasse 12: Jonge duiven van 250 tot 500 km: I. W. v. Ravensteijn; 2. H. Berkelmans; 3. H. Berkelmans; Z.E.V. P. van Dal; E.V. P. van Dal. Klasse 13: Late jonge duiven: 1. H. Berkelmans; Z.E.V. H. Berkelmans; E.V. H. v. d. Ven. Klasse 14: Late jonge doffers: 1. Th. van Overdijk; Z.E.V. J. Koks. BILTARTCOMPETITIE GROOT VLIJMEN De uitslagen van de 13e ronde van de biljartcompetitie Groot Vlijmen is als volgt: Klasse A: ONA-DSS, 4-8; De Mis sers - Avanti, 10-2; DPL - De Knoeiers, 4 - 8; 't Centrum - De Muntel, 6 - 6; BW - 't Hoekje, 5 - 7. Klasse B: De Knoeiers 3 - BW 2, 6 - 4; DSS 2 - De Muntel 3, 6 - 4; Avanti 2 - De Missers 2. 10-0; De Knoeiers 2- DPL 2, 4 - 6;'De Muntel 2-'t Centrum 2, 6 - 4; Onsenoort 2 - 't Centrum 3, 6-4. Stand klasse A: I. De Muntel, 78 pnt.; 2. De Knoeiers, 75 pnt.; 3. Onzenoort, 74 pnt.; 4. Avanti, 71 pnt.; 5. De Missers, 70 pnt.; 6. DSS. 70 pnt.; 7. DVS, 68 pnt.; 8. 't Hoekje, 67 p.; 9. 't Centrum, 61 pnt.; 10. DPL, 54 pnt.; II. ONA, 51 punten. Stand klasse B: 1. Dc Muntel 3,x76 pnt.; 2. DPL 2, 70 p.; 3. 't Centrum 3, 67 pnt.; 4. Onzenoort 2, 66 pnt.; 5. BW 2, 64 pnt.; 6. DSS 2, 61 pnt.; 7. 't Centrum 2, 61 pnt.; 8. De Mun tel 2. 59 pnt.; 9. De Knoeiers 3, 57 pnt.; 10. Avanti 2, 56 pnt.; 11. De Knoeiers 2, 48 pnt.; 12. De Missers 2, 48 pnt.; 13. DVS 2, 47 punten. BILTARTPROGRAMMA VAN DE VLIJMENSE VERENIGINGEN DISTRICT DEN BOSCH Klasse C 1, poule A: Poedelvrees - EBBC; ONA - NAO. Klasse C 1, poule B: OBK - DVS. Klasse C 2, poule A: NAOVOG. Klasse C 2, poule B: Maaskanters - OBK. Klasse C 3. poule A: Altijd CadreOBK 2 NAO't Zwaantje. Klasse C 3, poule B: Poedelvrees - Old Dutch. van de boederij te blijven bewonen. De rol van Sjoerd (W. de Bie) in dit stuk is niet gemakkelijk. Zijn vrouw (Elly Ram- stijn) stookt hem nl. op om zijn broer Fe lix de boerderij te doen ontzeggen i.v.m. do erfeniskwestie. Moeke Vergouwen heeft veel op met zoon Felix. Zij wordt daarin goed bijge staan door het dienstmeisje Bertha (Corro de Rooij). De ruzies op de boerderij Ver gouwen doen de ronde ook in het dorp. En dit staat Sjoerd geheel tegen. Als boeren hebben zij steeds hard moeten werken om de kop boven water te houden en dan gaat het niet aan, dat allerlei praatjes in het dorp de ronde doen. Tonia wordt ervan beticht met opzet Sjoerd aan te zetten tot het nemen van beslissingen die de boer helemaal niet aanstaan. Ook de dochter van Gradus, Sjoerd zwager (W. Stam) zegt het haar tante ongezouten. Moeke Vergouwen lijdt veel onder al deze gebeurtenissen op de boerderij. Er wordt een zgn. familie raad gehouden om te komen tot het onder brengen van Moeke Vergouwen in een be jaardencentrum. Zover komt het echter niet. Moeke Vergouwen komt door alle te genslagen te overlijden en dan wordt ten slotte de ontknoping van het raadsel rond Felix uit de doeken gedaan door de vrouw van Gradus, Lynda (Betsy van Heyst). Deze ontknoning leidt ertoe, dat allen de boerderij verlaten en Sjoerd en zijn vrouw blijven eenzaam achter. Men recht kan hij zeggen, dat een ontvolkt huis is ontstaan. De rol van de 71-jarige Moeke Vergouwen werd op bewonderingswaardige wijze ver tolkt door de 17-jarige Mej. Braspenning. De regie van dit stuk was in handen van S. Ramsteyn. De heer Pruisers dankte na afloop alle spelers en speelsters voor het spel. dat deze avond werd vertoond. Dank werd ook gebracht aan de regisseur, de heer Ramsteyn. Aan' de medewerkenden dames werd een bloemboeket aangeboden. Tot slot deelde de voorzitter nog mede, dat men zich kon opgeven voor de reis naar de werktuigententonnstelling in de RAI te Amsterdam. Het was een zeer geslaagde avond waarop de afdeling Sprang-Capelle van de Brabantse Plattelands Jongeren met veel genoegen kunnen terugzien. VOLLEYBAL EXPLOSIE '67 Het dames- en herenteam van Explosie '67 is afgelopen zaterdag met wisselend suc ces uit Tilburg teruggekeerd van hun eerste competitiewedstrijd in het nieuwe jaar. De 4e klasse heren A en B van de afdeling Tilburg is gewijzigd. In de 4e klasse A staan nu 7 ploegen, die uit gaan maken, welke 2 ploegen promoveren naar de 3e klasse. Dc overgebleven ploegen staan in de 4o klas B. Gezien de goede resultaten van het herenteam in het afgelopen half jaar, is Explosie '67 in de 4e klas A terechtge komen, samen met o.a. het Waalwijkse WSC. Deze klas speelt nu een normale competitie. Ook de punten uit de vorige competitie tellen mee. Hierdoor kwam Ex plosie op een gedeelde tweede plaats te staan. Afgelopen zaterdag speelde het heren team dus zijn eerste wedstrijd in deze nieu we competitie. In deze matige wedstrijd, waarin niet veel hoogtepunten te zien wa ren, kwam Explosie als overwinnaar te voorschijn tegen Automedon 3 uit Tilburg. De setstanden waren 15-7 en 15-11. Aan beide zijden werden vanuit de verdediging zeer mooie aanvallen opgebouwd. Terwijl bij Automedon de afwerking van deze aan val ontbrak, werd deze bij ons team afge rond met een goede smash. Met het damesteam gaat het nog steeds niet al te best. Ook zaterdag werden zij met lege handen naar Sprang-Capelle terugge stuurd. Hoewel zij tegen het Waalwijkse Avanti 2 goed partij gaven, werden zij toch met 2 - 1 verslagen. VERTONING SPORTFILMS Op vrijdagavond 12 januari a.6. wordt in het cultureel centrum „Zidewinde" een filmavond gegeven uitgaande van het jeugd- bestuur van de voetbalvereniging SSC. De films gaan natuurlijk over de voetbalsport. Als eerste film wordt vertoond „Op bezoek bij Real Madrid" en als tweede ..Voetbal training in Duitsland". Deze avond is gra tis toegankelijk voor pupillen, junioren en senioren leden, alsmede donateurs en leden van de supportersvereniging. spreker 32 jaar met dc overledene mogen samenwerken. Wij zijn God dankbaar voor wat Hij ons als vereniging en persoonlijk in de overledene heeft geschonken, aldus de heer Vos. De blijdschap van het evan gelie is, dat Christus is gekomen om te be houden allen die in Hem geloven. Door leden van „Sirena" werd de met kransen en bloemen gedekte lijkbaar graf waarts gedragen, terwijl alle leden, met omfloerst vaandel, de lijkbaar volgden. Daarnaast merkten wij in de lange stoet op het gemeentebestuur en het voltallig ge meentepersoneel, deputaties van 't Zuider afwateringskanaal, van het Prot. Zieken huis te Den Bosch en vele vrienden en ken nissen van de overledene. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, bad Ds Hey mans het „Onze Vader" en dankte een der familieleden voor de belangstelling en deel noming. Diep onder de indruk van dit plot selinge verscheiden verlieten allen de be graafplaats, om in de aula de familie te condoleren. Onder de kransen waren er van het gemeentebestuur, het gemeentepersoneel van „Sirena" en van de familie. BENOEMINGEN Door het gemeentebestuur van Sprang- Capelle is tot technisch ambtenaar in de vacature-Van Boven, benoemd de heer A. Venrooy te Woudrichem, thans werkzaam bij dc technische streekdienst in het Land van Heusden en Altena. De heer Venrooy zal op 1 februari in dienst treden. De heer W. van Hees, ambtenaar ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle is met ingang van 1 april a.s. benoemd tot hoofd-commies-ontvanger te Heteren. KERKDIENST Woensdagavond 10 januari a.s. hoopt voor de Geref. Gemeente aan de Juliana- laan in de Dienst des Woords voor te gaan Ds Verhoef van Barneveld; aanvang half 8. CABARET VAN DE PATERS Zaterdag is in het cultureel centrum de groep Asbest van de paters en fraters Ca- pucijnen uit Tilburg voor het voetlicht ge treden. Bij de opening van de avond heette de voorzitter de spelers, alsook het publiek -dat groter had kunnen zijn - welkom. Hij zei dat het in de bedoeling ligt dat er in de komende weken van dit seizoen ge tracht zal worden weer meedere avonden te geven. Tegelijk zal getracht worden ook de jeugdigen van een film te laten profi teren op de zondagen. Het cultureel cen trum is de geëigende plaats om voor de Loonse gemeenschap iets te bieden en het bestuur zal dit dan ook graag weten te be nutten. De gezonde humor die de paters en fraters nu een niet van de preekstoel lieten rollen was bijzonder in de smaak ge vallen. Op deze manier is het niet hun alle daagse werk, maar het nuttige kan met het aangename verenigd worden. Dit is dan ook duidelijk gebleken. Dc bezoekers gin gen allen tevreden naar huis. Wc mogen gerust met de paters zeggen: „De as - het genot dat zij brachten - was best". JEUGDTOTO R.K.D.V.C. Deze week start de jeugdtoto van RKDVC. Gedurende 6 weken is er voor iedereen de gelegenheid het jeugdvoetbal van RKDVC te steunen. Drunen en Elshout is hiervoor verdeeld in een groot aantal rayons. Hier door is het mogelijk dat bij iedereen een totoformulier kan worden opgehaald. Dit zal op donderdag en vrijdag geschieden. Zaterdag is dan de trekking. Voor prijzen is 25 procent van de totale inzet beschik baar, te verdelen in een le prijs van 50 pro cent, een 2e prijs van 30 procent en een 3c prijs van 20 procent van het prijzenbedrag. Gewonnen prijzen zullen worden thuisge bracht. De organisatoren hopen hiermede de jeugdafdeling van RKDVC, die ruim 200 leden telt, in de gelegenheid te stellen hun sport en spel te beoefenen. CABARET IN DRUNEN Reeds enige tijd is men in Drunen bezig om de mogelijkheid te onderzoeken om te komen tot de oprichting van een cabaret gezelschap. Dit cabaretgezelschap dient men te zien in ruim verband. Hieraan kon wor den medegewerkt door muziek, zang en toneel. Het is gebleken dat voor dit soort werk veel belangstelling bestaat en men heeft reeds plannen om in april 'n cabaret avond te verzorgen. Deze nieuwe groep zal optreden onder de naam „Reflex". De ini tiatiefnemer hiertoe is dhr Rzemieniecki. (vervolg van pag. 1) zij de mooie zomer 79.300 bezoekers tegenover 64.870 bezoekers gedu rende hetzelfde tijdvak in 1966. 1 augustus 1967 was de topdag met 2222 bezoekers. De 50.000ste bezoe ker viel op 24 juli te noteren, aan wie een gratis abonnement voor 1968 werd toegekend. 125 meisjes, 64 jongens en 16 ouderen (van wie de oudste 56 jaar was) of in totaal 205 personen leerden zwemmen en 'legden -met .gunstig 'resultaat de zwemproef af. Daarnaast behaalden 41 meisjes en 17 jongens (totaal 58 personen) het diploma „geoefend zwemmer". Plannen voor een over dekt (instructie) bad zijn in voor bereiding, terwijl U een voorstel zal bereiken om als attractie een glijbaan aan de rand van het basin te plaatsen. Van het cultureel centrum „Zide winde" werd gedurende 1967 voor allerlei doeleinden en door alle ge ledingen van onze gemeenschap ge bruik gemaakt, zodat met recht ge zegd kan worden, dat het in een grote behoefte voorziet. In 1968 zul len U ongetwijfeld voorstellen be reiken tot het plaatsen van 'n een voudige kanitine op de voetbalvel den van HNC en Wit Zwart en te vens tot toevoeging van een nieuw voetbalveld aan het sportcomplex te Sprang en aan de Juffrouwen- steeg. Het nood-voetbalveldje van NEO zal in 1968 in gebruik worden genomen. Getracht zal worden het beleid van de laatste jaren voort te zetten, waarbij de zorg voor 'n goe de verantwoorde vrijetijdsbesteding van de jeugd, voor goede accomoda te voor sportbeoefening en cultu rele manifestaties een belangrijke plaats innam. Mede daardoor kan onze bevolking en met name de jeugd aansluiting krijgen op het levenspatroon van onze tijd. Juist in deze dagen is het noodzakelijk, dat velen d.m.v. de sport zich kun nen los maken van de dagelijkse sleur en dientengevolge de sport er varen als een verfrissend bad, waar door zij hun normale werk weer gemakkelijker aan kunnen. Wat de financiële wereld betreft, was 1967 het jaar, waarin het ver trouwen zich herstelde en de koers stijging de koersdaling van 1966 meer dan compenseerde, waarin de betalingsbalans weer een overschot te zien gaf, het Pond Sterling deva lueerde, de rentestand na aanvan kelijke daling weer steeg en de werkloosheid omvangrijker werd dan bij de aanvang van het jaar werd voorzien en in de loop van het jaar wel iets maar toch niet veel daalde. In onze gemeente be droeg het aantal werkloze arbeiders per 11 december 1.1. 52, waarvan 8 jonger dan 19 jaar tegen 76 werk lozen per 23 jan. 1967, waarvan 8 jonger dan 19 jaar. Hoeveel leed en versobering gaan niet achter deze cijfers schuil. Dezerzijds wordt er naar gestreefd een aantal objecten als werkgelegenheidsobjecten voor te bereiden. Op het gemeentelijk in dustrie-terrein werd 1 industrie-hal bijgebouwd. Wat overigens de industrialisatie betreft, dit is een noodzaak, waarin m.i. dringend en op korte termijn tot samenwerking en coördinatie moet worden afgesloten. Kleinere en grotere gemeenten in de streek hebben hetzelfde belang nl. het scheppen van welvaart en werkge legenheid in de streek. En is men van oordeel, dat de industrialisatie t.b.v. de streek moet plaats vinden in een bepaalde gemeente of be paalde gemeenten, die daarvoor het meest geëigend zijn. dan kan men in principe daarmede vrede hebben, mits aan bepaalde voorwaarden vol daan wordt. Natuurlijk moet elke gemeente, ook de kleinste, een in dustrie-terrein hebben van tenmin ste 10 ha. om ambachtelijke bedrij ven uit de plaatse zelve en arbeids intensieve klein-industrie te kunnen opvangen. Maar dergelijke industrie terreinen zijn te klein om daarmee industrialisatie te bedrijven. Dat kan alleen indien men beschikt over terreinen, die groot genoeg zijn om industrieën, die bijv. 20 ha. ineens wensen te kopen en nog optie op 10 ha. wensen te verkrijgen, te be vredigen. In het algemeen zullen dergelijke grote industrie-terreinen in één of twee gemeenten in de streek komen te liggen, in wier handen dan echer het industrialisa tiebeleid voor de streek komt te lig gen. Indien de overige gemeenten vrijwillig, of zoals ook voorkomt, tengevolge van planologische voor schriften of richtlijnen van hoger hand, afstand doen of moeten doen van een eigen industrialisatiebeleid, dan is het toch verre van democra tisch indien die gemeenten en haar inwoners, wier levensbelangen ten nauwste bij het voor de streek te voeren industrialisatiebeleid zijn betrokken, hierop geen enkele in vloed kunnen hebben. Maar ook voor de bestaande nij verheid is het in vele gevallen een zaak van „to be or not to be" of er een actief industrialisatiebeleid wordt gevoerd en of zij daarbij 'n rol kan spelen en haar inbreng daarin heeft. Daarom zou ik willen pleiten voor de instelling van een „Industrieschap voor het stadsge west Waalwijk", waarin de diverse gemeenten, 'de industrie en de Ka mer van Koophandel en Fabrieken vertegenwoordigd zijn. Een indus trieschap. dat de in te brengen in dustrieterreinen in de diverse ge meenten beheert, aankoopt, bouw rijp maakt en uitgeeft, met aan het hoofd een direkteur. die zorgt voor de acquisitie van nieuwe industrie- en. Op deze wijze zou een actief ge coördineerd industrialisatie-beleid voor de gehele streek gevoerd kun nen worden, waarvoor de streek op democratische wijze de verantwoor delijkheid zou kunnen dragen en waaraan alle rechtstreeks-betrokke nen kunnen deelnemen. De samen bundeling van alle krachten is no dig. wil dit noordelijk gebied van Midden-Brabant niet achter gera ken bij andere streken. De uitbrei ding van de bevolking, de mechani satie en automatisering vragen dat tijdig nieuwe arbeidsplaatsen wor den geschapen om in de behoefte aan werkgelegenheid in de eerst komende jaren te voorzien. Wat zal de toekomst van dit noor delijk gebied van Midden-Brabant zijn als bijv. het zuidelijk gebied vap Midden-Brabant als ontwikke lingsgebied wordt aangewezen en wel faciliteiten bij industrie-vesti ging kan verlenen. Ook in dit op zicht zal onze streek op haar qui- vive dienen te zijn en ook hier geldt dat slecht eendracht macht maakt. Ruilverkaveling en watervrijmaking van het gebied rond het Oude Maas je zijn telken jaren terugkerende en ons helaas eentonig in de oren klinkende begrippen, maar '67 bracht daarin weinig voortgang, hoe zeer van alle kanten op spoed is aangedrongen. Ik kan alleen maar hopen, dat in 1968 de stemming voor de ruilverkaveling zal worden gehouden en eindelijk eens een be slissing door G.S. en de Minister van Verkeer en Waterstaat zal wor den genomen omtrent de aanpas- singswerken en de vergoeding van schaden, weflce uit het Deltaplan voor onze streek voortvloeien, als mede t.a.V. de maatregelen tot ver dere water vrij making van ons ge bied. De Stichting tot Ontwikkeling van de tuinbouw in de gemeenen 's Gravenmoer, Sprang-Capelle en Waspik gaat gestalte krijgen, nu zij met de verwerving van gronden is begonnen. Toch wacht ook de Stich ting op de ruilverkaveling en de watervrijmaking van de buitenpol ders ten einde effectief te kunnen werken Ten einde over de nodige bouw stoffen voor de opstelling van een regionaal structuurplan te kunnen beschikken, heeft de Stadsgeweste lijke Raad opdracht verleend aan de Ver. van Ned. Gemeenten over het Stadsgewest een sociaal geogra fisch rapport uit te brengen. Ver wacht wordt, dat dit rapport in de tweede helft van 1968 kan worden uitgebracht. Los daarvan zou overi gens reeds samenwerking t.a.v. be paalde zaken van openbaar belang, zoals een ambulance-dienst, een dis- 1 rictsgezondheidsdienst. vuilverwer king e.d. onder ogen kunnen wor den gezien. T.a.v. de ambulance dienst zijn de voorbereidingen daar toe trouwens reeds in een verge vorderd stadium. Voor het welsla gen van deze samenwerking in stadsgewestelijk verband is echter bepajend dat bij alle gemeenten de geneigdheid aanwezig moet zijn om niet alleen te nemen maar ook te geven en om een open oog te heb ben voor de vitale belangen van de andere partners, met name ook van die gemeenten, waarvoor in het stadsgewestelijk verband slechts 'n woonfunctie overblijft. De financiële positie van onze gemeente is gezond. Ondanks de vele investeringen der laatste ja ren is de gewone dienst der begro ting 1968. welke B en W U in deze vergadering aanbieden, sluitend, met een post „onvoorziene uitga ven" van ruim 21.000, Zoals te verwachten was, heeft de Regering besloten de op 4 de cember 1965 ingestelde centrale fi- nanciëring voor de publiekrechte lijke lichamen opnieuw voor de duur van een jaar te verlengen. Zij is daartoe overgegaan omdat de spanning op de kapitaalmarkt nog steeds voortduurt. Dat betekent, dat ook in 1968 de inveseringen onzer gemeente in sterke mate zullen af geremd worden. Veel plannen staan voor 1968 op stapel. Ik heb U in de loop van dit overzicht er reeds en kele genoemd: riolering, scholen bouw, woningbouw, sportvelden, overdekt zwembad enz. Een aantal noodzakelijke investeringen zijn ook de verbouw van het pand Nieuwe- vaart 1 tot kraamcentrum, hetwelk U in deze vergadering ter beslis sing is voorgelegd. Ook is reeds op dracht gegeven tot het opmaken van een plan met kostenbegroting voor uibreiding van de aula's op de begraafplaasen. waarvan steeds meer en meer een zeer frequent gebruik wordt gemaakt en die, nu de begrafenisplechtigheden meer en meer van het sterfhuis naar de aula worden overgebracht, veel te klein blijken te zijn. De reconstructie van een aantal wegen is duidelijk noodzakelijk. Ik denk met name aan de Wendelnes- seweg ten noorden van het Kanaal. Met het gemeentebestuur van Loon op Zand is reeds overleg gaande omtrent de verbetering van de Dreef, waarvan het duidelijk is, dat we onze inwoners aldaar niet lan ger in de zeer deplorabele situatie kunnen laten verkeren. Ook zullen, nu het autobezit zo toeneemt in di verse woonstraten, die slechts 5 me ter breed zijn. parkeerhavens moe ten worden aangebracht, gepaard aan het vaststellen van wachtver- boden. Ook daarvoor zullen U bin nenkort voorstellen bereiken", al dus burgemeester M. van Prooijen. De Noordvietnamese diplomatie ke missie in Parijs heeft de gerucht makende verklaring van de Noord vietnamese vice-premier en minis ter buitenlandse zaken Ngoejen Doej Trin. die aanvankelijk door Hanoi danig was afgezakt, officieel bevestigd. De Noordvietnamese vertegenwoor diging herhaalde letterlijk wat Trin op 30 december 1967 heeft ver klaard. Trin zei toen: ,,De Ameri kaanse regering laat niet na te her halen dat zij besprekingen wenst maar dat Hanoi taal noch teken geeft. Als de Amerikaanse regering werkelijk overleg wens dan moet zijn. op de eerste plaats onverant woordelijk de bombardementen en alle andere krijgsoperaties tegen de democratische republiek Vietnam beëindigen. Daarna zal de Noord-, Vietnamese regering met Amerika onderhandelingen beginnen over ter zake dienende problemen".

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 3