waaLwij kse en LAnqstRAAtse couRAnt SAAMHORIGHEID EN CLUBLIËFDE ZIJN BIJ DEZE VOETBALVERENIGING EEN BEGRIP Prinses Margriet viert vrijdag 25 ste verjaardag van MfYlierlo 11W B 5 WAALWIJK Zestig jaar voetbal wordt begin fe bruari in Waalwijk gevierd. Dan herdenkt de voet balvereniging Rood Wit Blauw (R.W.B.) het zestig jarig bestaan. Voor een voetbalvereniging is de 60- jarige leeftijd een respectabele ouderdom, want wie zes decennia terugstapt in onze vaderlandse voetbal historie, zal tot ontdekking komen dat er in het jaar 1908, vergeleken met vandaag, nog maar spaarzaam werd gevoetbald in ons land. De voetbalsport was toen beslist nog niet de nationale sport, die zij in onze dagen is. Er waren in die dagen heel wat brave ouders die zoonlief streng verboden zich aan een zo ruwe sport als voetbal te wagen. Van een grootse en langdurige competitie kon toen ook niet worden gesproken. Ook Het begon bij Bart van Sjoos. Respectabele leeftijd de velden waarop men in die tijd achter een bal liep te hollen waren van heel wat minder kwaliteit, dan de prachtige grasmatten waarop zich tegenwoordig de zaterdagse- en zondagse voetbalgeneugten en -drama's afspelen. De voetballerij stond in 1908 eigenlijk nog in de kinderschoenen en elke club moest zijn eigen peultjes doppen en het hoofd boven water zien te hou den. De K.N.V.B. toen nog NVB was in die dagen niet het zorgzame en alles omvattende apparaat van vandaag Daarom moet men clubs die rond de eeuwwisseling het levenslicht aanschouwden, zeker rekenen tot de pioniers in de voetbalsport. Een reden temeer om in het kader van dit 60-jarig jubileum aan dacht te besteden aan de historie van R.W.B. Bondsvlag Promotie naar de tweede klas -Qxcluóieve <3-lerenkledinc) WAALWIJK Energieke leiding De ramp op Sicilië VRIJDAG 19 JANUARI 1968 89e JAARGANG No. 6 De Echo vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" RWB gaat in februari diamanten feest vieren (Van onze verslaggever) In het toenmalige Besoyen zag het begin van 1908 er voor de voet balsport niet bijzonder rooskleurig uit, want de enige voetbalvereni ging die de gemeente rijk was, werd in 1908 ontbonden. Dat deze tegen slag niet de nekslag voor de voet balsport in deze gemeente beteken de, bewezen dertien fervente voet balvrienden. Terstond na het over lijden van de v.v. „Vlugheid Wint", staken deze mannen de nog met rouw omkransde hoofden bij elkaar om te komen tot de oprichting van een nieuwe vereniging. Het resul taat van deze samenspraak mocht er zijn, want op 2 februari van dat jaar aanschouwde een nieuwe voet balvereniging B.V.C. bij Bart van Sjoos het levenslicht. De naam van het borelingske kon echter niet de goedkeuring verkrij gen van de hoge voetbalheren, omdat er in Bilthoven ook al een vereniging van diezelfde naam was. De toen al machtige bond be sliste dat de naam R.W.B. zou zijn, naar de kleuren van de club: rood, wit en blauw. De heren die bij de wieg van R.W.B. stonden waren: H. Spitters, G. Gouda, W. Bakke ren, H. van Tuyl, P. de Louw, L. Harmeling, A. Janson, D. Muskens, L. Langhout, C. Blom, J. de Louw, M. van Vugt en K. Bakkeren. De heer M. van Vugt, die meer dan 40 jaar secretaris is geweest is nog steeds lid van R.W.B. Het spreekt voor zich dat hij tijdens de viering van het 60-jarig jubileum danig in de bloemetjes zal worden gezet. Dat Besoyen er in de voetbal sport al vroeg bij was, blijkt wel uit het feit, dat R.W.B. tot de tien oudste clubs van onze provincie be hoort. Het ging natuurlijk niet alle maal van een leien dakje. R.W.B. heeft aan den lijve ondervonden, dat waarin het onafgebroken had ge speeld. Het huidige bestuur van R.W.B. Staand v.l.n.r. A. van Huiten, H. Mul ler, Jac. Didden, J. Blom en zittend v.l.n.r. D. van Baardwijk (pen ningmeester, M. Bruurmijn (voorzitter) en G. Treffers (secretaris). De heer M. van Vugt, het oudste lid en oprichter van R.W.B. Ruim 40 jaar was de heer M. van Vugt secretaris. Tweemaal ontving hij de zilveren K.N.V.B.-speld, bij gele genheid van het 50-jarig jubileum van R.W.B. en bij zijn afscheid als consul. alle begin moeilijk is. In 1909 werd voor het eerst aan de competitie deelgenomen. R.W.B. werd inge deeld in de eerste klas van de Bra bantse Voetbalcompetitie, omdat er nog geen andere afdeling was. De mannen uit Besoyen hadden een heel zware dobber tegen Vrienden schaar uit Tiel, Victoria uit Den Bosch, Zaltbommel en Wilhelmina uit Den Bosch. In deze wedloop van acht wedstrijden kon R.W.B. het niet verder brengen dan de iaatste plaats. Het seizoen daarop wist R.W.B. beslag te leggen op 'n derde plaats. Er zat dus al meer schot in de zaak. Met een tweede elftal werd de vereniging in het seizoen 1913-1914 uitgebreid. Dit team speelde voorlopig alleen nog maar vriendschappelijk. De mobilisatie in 1914 bracht ook donkere wolken aan de voetbalhe mel van R.W.B., omdat zeven spe lers zich in de wapenrok moesten steken. Er kon dus niet aan de competitie worden deelgenomen, maar voor de voetballiefhebbers was dat nauwelijks een bezwaar. Er werden namelijk veel vriend schappelijke wedstrijden gespeeld f tegen de in Besoyen gelegerde mili- tairen, onder wie zich grote voetbal- matadoren bevonden uit de be faamde clubs uit het westen van ons land. Geleidelijk aan begon de vereni ging meer betekenis en kracht te krijgen. Dat leidde in het seizoen 1920-1921 tot de toelating tot de N.V.B., in welk milieu met wisse lend succes werd gestreden. In 1931 werd verhuisd omdat het in gebruik zijnde terrein niet meer aan de te stellen eisen voldeed. In januari van dat jaar werd het ter rein aan de Floris V-laan officieel geopend. Het vroor toen zo hard, dat een openingswedstrijd pas in maart kon worden gespeeld. R.W.B. is in haar 60-jarig bestaan menig maal zeer dicht bij het kampioen schap geweest, en enige malen in de laatste 10 jaar zelf driemaal werd het doorzetten beloond met het behalen van de titel. Ook de oorlogsjaren, toen men in een andere afdeling werd inge deeld, brachten voor R.W.B. geen succes. Men verloor enkele trouwe leden. De geallieerde soldaten wa ren zo „vriendelijk" de terreinom rastering grotendeels te slopen en de clubtent in een zeer deplorabele toestand achter te laten. Het grote saamhorigheidsgevoel en de liefde voor de club deden de R.W.B.-ers deze tegenslag overwinnen. Bij het begin van de nieuwe competitie stond R.W.B. weer klaar om zijn krachten te meten met bekende en onbekende tegenstanders. Het wil de echter niet vlotten in de na-oor- logse competitie. Het eerste elftal degradeerde zelfs uit de derde klas, Het gewicht van de rode lantaarn was zelfs geen beletsel om in fe bruari 1948 op luisterrijke wijze 't 40-jarig bestaan te vieren, waarbij bondsvoorzitter Karei Lotsy de bondsvlag overhandigde, welke door oprichter Marien van Vugt trots in de top werd gehesen. Gedeelde smart is halve smart dacht men bij R.W.B. dat zowel het eerste elftal als het tweede zag degraderen. Bei de teams promoveerden twee jaar later weer broederlijk. Na de prachtig viering van het gouden jubileum, tien jaar gele den, ging R.W.B. met frisse moed verder. Er was ook alle reden om aan goede voetbalprestaties te den ken. Deze kwamen nog niet in het volgende seizoen, maar wel een jaar later in het seizoen 1959-1960 toen R.W.B. in Raamsdonkveer kampioen werd. Promotie was er niet bij, want de wedstrijden die de Rood-Wit-Blauwen in een hogere afdeling moesten brengen, wierpen geen resultaat af. De Besoyenaren gingen op dezelfde voet verder en twee seizoenen later werd opnieuw de titel in de wacht gesleept. Ook nu bleef de zo verhoopte promotie uit. Het prachtige sportcomplex „El zenhoven" werd in het seizoen 1962-1963 door R.W.B. betrokken. De hierop volgende jaren draaide het eerste elftal in de middenmoot van de derde klas. In het voorjaar van 1965 kwam echter de zolang verwachte promotie. Na een wer kelijk schitterend seizoen werd het kampioenschap behaald met een voorsprong van maar liefst 10 pun- Vrijdag 19 januari a.s. viert prinses Margriet Francisca in de door haar be woonde appartementen van paleis Het Loo haar 25e verjaardag. Zij zal zich dan als toekomstige moeder enigszins afzijdig houden van de publieke belangstelling, maar er een gezellig huiselijk feestje van trachten te maken met ouders en zusjes en zwager(s) om zich heen. Natuurlijk ziet Nederland alweer uit naar de komende blijde gebeurtenis. Vermoedelijk april en wel eind april luidden de laatste berichten. Zou het dan weer de 27e of de 30e worden? Wij wensen de a.s. moeder een heel voorspoedig levensjaar en nog veel geluk toe Het huidige eerste elftal met reserve-spelers, trainer Nelissen en leider W. Valk ten op Concordia SVD uit Den Bosch. Alle verenigingen uit Waal wijk en omgeving kwamen spelers en bestuur met dit fraaie succes fe liciteren. Voor het eerst in de ge schiedenis speelde R.W.B. in de 2e klas. Het debuut in deze klas was uit stekend, maar na de winterperiode zakte men wat af. Ook de volgende seizoenen speelde R.W.B. met wis selend succes. Dit jaar vertoeft de jubilerende vereniging aan de ver keerde kant van de ranglijst. Wel licht komt dit diamantenfeest ten goede aan de prestaties van de spe lers. Geen enkele vereniging wordt zo maar 60 jaar. Om deze respectabele leeftijd te bereiken, moeten de le den bezield zijn van een groot saam horigheidsgevoel en een diepe ver bondenheid met de vereniging. Zon der dat is elke vereniging maar een zeer kort leven beschoren. Maar er is natuurlijk nog meer voor nodig om een vereniging de signatuur van de leeftijd der zeer sterken te ge ven, namelijk een energieke en be zielende leiding. De leiding van mensen die in touw willen zijn als dat nodig is, kan in de vereniging de geest fris en levend houden, wel ke nodig is om de ups en downs, die elke vereniging door te maken krijgt, glansrijk te overwinnen. Over een dergelijke leiding be schikt R.W.B. Bestuurlijk en ook financieel gaat het de vereniging goed. Daar kunnen de bijna 450 le den over meepraten. Ook bij de jeugd is R.W.B. populair. Daarvan getuigt de grote toeloop van het aantal jeugdleden. R.W.B. kan vol trots terugzien op 60 voetbaljaren, waarin het historie maakte. In het rampgebied on Sicilië zijn opnieuw enkele aardschokken ge voeld. Ditmaal ontstond slechts ma teriële schade. Het officiële doden tal van de aardbevingsramp was dinsdagavond 301, het aantal ge wonden 1554. Maar de Italiaanse autoriteiten zijn ervan overtuigd, dat het werkelijke aantal slacht offers in de buurt van de 500 moet liggen De hulpverlening is op grote schaal georgniseerd. Uit Italië en het bui tenland stroomt hulp toe in de vorm van levensmiddelen, kleding en me dicijnen. Het Franse Rode Kruis gaf 15.000 gulden, 't Duitse ruim 85.000 en het Amerikaanse rampenfonds kwam met een cheque van 180.000 gulden.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1