wMlwijkse en UnqstRMtse couRant Arbeidssituatie gunstiger dan in was in Drunen rayon Waalwijk NA 13 JAAR WEER VERTREKOVERSCHOT IN DE GEMEENTE DRUNEN van Yflierlo DRUNEN Voor de aanvang van de raadsvergade ring, woensdagavond, sprak burgemeester mr. H. J. M. Stieger de jaarlijkse nieuwjaarsrede uit, waaraan wij ontlenen: „Bij mijn overzicht van het afgelopen jaar en het vermelden van plannen voor het nieuwe jaar wil ik mij gaarne houden aan een eerder door mij gevolgd schema. Het inwonertal van onze gemeente steeg in 1967 van 10.268 op 1 januari tot 10.289 op 31 december; een toename van 21. (vorig jaar 220). Er was een geboorte-overschot van 195 (210) en een ver- trek-overschot van 174 (vorig jaar vestigings-over- Nieuw jaarsrede Mr K, Stieger burgemeester van Drunen WerkgeBegenheid schot van 10). Er zijn 51 personen overleden; er wer den 246 geboorten geregistreerd, terwijl 89 huwelij ken werden voltrokken. Wij moeten tot het jaar 1950 teruggaan om voor onze gemeente een zo geringe stijging van de bevolking te kunnen waarnemen; alle daarna geregistreerde jaren gaven een toename te zien variërend van 106 in 1954 tot 585 in 1965. Het laatste jaar dat een vertrek-overschot te zien gaf was 1954; daarna was er steeds een vestigings-overschot variërend van 5 in 1956 tot 413 in 1962. Het vertrek- overschot wordt voor een deel verklaard door het feit dat Huize Norbertus te Elshout in de loop van het Lips N.V. Vissers N.V. Schoen- en Leder- warenindustrie Landbouw Tuinbouw vorig jaar als opvangcentrum voor gerepatrieerden werd opgeheven. Hierdoor vertrokken 104 personen naar elders. Het aantal ingeschreven vreemdelingen daalde hierdoor van 253 tot 149. Voorts geeft het zeer geringe aantal gereedgekomen woningen in de huur sector tot op zekere hoogte een verklaring van boven genoemd verschijnsel. Wij moeten echter niet uit het oog verliezen dat de zojuist genoemde cijfers gebaseerd zijn op moment-opnamen, die de ene keer door toe vallige omstandigheden gunstiger kunnen uitvallen dan de andere keer. Toerêsme Woningbouw é^xcluóieve <3-lerenkledinc), WAALWIJK fi.r '.v'V VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 '^"'vi ^ivi laoo 89e JAARGANG No. 10 De Echo vah het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel." 04160-2621-2746 - Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2ÖÖ7 Abonnement P week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 P kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO' Burgemeester mr H. Stieger spreekt optimistisch over de woningbouw Om een evenwichtiger beeld te kunnen krijgen is het nodig de be volkingscijfers over een reeks van jaren te zien. Welnu wanneer wij de cijfers voor Drunen (inwonertal en de stijging daarvan) over de ja ren 1945 - 1967 vergelijken met die van het gehele land en van de pro vincie Noord-Brabant en wij uit gaan van liet index-cijfer 100 voor 1945 dan is dit indexcijfer eind 1966 voor het gehele land opgelopen tot 134; voor de provincie Noord-Bra bant tot 147 en voor onze gemeen te tot 200. Ik ben dan ook van me ning dat wij uit tie bevolkingscij fers van het afgelopen jaar geen al te sombere conclusies moeten trek ken. De woningtoestand: Het aan tal woningen te Drunen bedraagt 1.935 en te Elshout 361, wat een totaal betekent van 2.296 woningen. Gereedgekomen woningen te Dru nen: 65 en te Elshout: 10. Er wer den 12 woningen gesloopt. Het aan tal ingeschreven woningzoekenden bedraagt 380 (vorig jaar 320). Aan tal samenwoningen 48 (54). De werkloosheid in het rayon Waalwijk was gedurende het jaar 1967 hoewel vergeleken bij de provincie Noord-Brabant als geheel zeker niet ongunstig te noemen gemiddeld ruim tweemaal zo groot als in 1966. Daarentegen was de ge middelde werkloosheid onder man nen in onze gemeente (blijkens hierover verstrekte gegevens van 'n Gewestelijk Arbeidsbureau) minder dan tweemaal zo groot; de arbeids marktsituatie was in Drunen over het aUgemeen genomen gunstiger dan die in het hele rayon Waalwijk. Opvallend is voorts dat over het gehele jaar 1967 de vraag naar ar beidskrachten in onze gemeente in niet onbelangrijke mate het aanbod overtrof. Deze vraag betrof vooral de sector metaalnijverheid en in veel mindere mate de sector schoe nen en lederwaren waarvan een v/erkelijk tekort ook niet meer ge sproken kan worden, hoewel enke le bedrijven hier nog behoefte heb ben aan geschoolde arbeidskrachten jongere werknemers en vrouwelijk personeel. Vooral in septembei en oktober steeg de vraag aanmerke lijk door een belangrijke uitbrei ding van Lips N.V. De van bedrij ven uit Drunen afkomstige vraag vormt een belangrijk deel van de totale vraag in het rayon Waalwijk. Ook de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor noordelijk Noord-Brabant vermeldde in zijn i aar rede dat bij een ongeveer ge- lij kbl ij ven van de industriële werk gelegenheid in het district van de ze Kamer sinds medio 1965, voor wat de relatief grote industrieker nen met meer dan 1000 arbeids plaatsen betreft, de ontwikkeling in twee gemeenten waaronder Drunen het gunstigst was, aangezien in bei- de gemeenten een voortgaande lich te groei optrad. De ontwikkeling van de binnen landse omzet bleef achter bij de verwachtingen, voornamelijk als gevolg van een stagnatie in de con junctuur. De export verliep bevre digend met uitzondering van de ex port naar Duitsland. De ook in '67 waar aanzienlijk gestegen loonkos ten dwingen tot verdergaande op voering van de efficiency en me chanisatie. Het aantrekken van vol doend geschikt personeel, aldus de directie van Lips, stuit nog steeds op grote moeilijkheden. De perso neelsbezetting bedroeg op 1 januari 1325 man. Voor 1968 voorziet de di rectie een verhoogde graad van ac tiviteit, en een toename van het personeelsbestand door in het ge bruik nemen van de grote alumini- umwalserij alsmede door de over plaatsing van het grootste deel van het produktieapparaat van de Ne derlandse Koperenbuizenfabriek te Leiderdorp. De landelijke publiciteit in okto ber van het vorig jaar rond het ge reedkomen van de nieuwe alumini- uinwalserij heeft de betekenis van dit voor onze gemeente en de hele streek zo belangrijke bedrijf n0g een extra onderstreept. Gaarne wil ons gemeentebestuur zodanige voor waarden blijven scheppen die een verdere expansie in de toekomst mogelijk zullen maken. Ondanks de sterke concurrentie in deze bedrijfstak steeg de omzet opnieuw met ±15%. De aanhouden de kostenstijgingen konden worden opgevangen enerzijds door de ver groting van de omzet, anderzijds door de efficiency bij de uitvoering van werken op te voeren. De re sultaten over het afgelopen jaar zijn ongeveer gelijk gebleven aan die Over 1966, hetgeen gezien het huidige beeld van kostenontwikke ling en marktomstandigheden, aan leiding geeft tot tevredenheid. In 1967 heeft deze firma evenals in 1966 enige terughoudendheid be tracht bij zijn investeringsbeleid. Voor 1968 heeft de directie ech ter een omvangrijk investeringspro gramma opgesteld voor het groot ste deel gericht op wegenbouwma- chines. Men acht deze investeringen noodzakelijk in verband met het streven naar een outillage, die de jongste ontwikkelingen op dit ge bied volgt en met het oog op het opnieuw bereiken van een omzet- vergroting. Het personeelsbestand van Vissers' Wegenbouw bleef vrij wel constant op 550 man waarvan 65 personen in Drunen wonen. Het jaar 1968 ziet men met gematigd optimisme tegemoet. Zoals in het afgelopen jaar dui delijker dan ooit is gebleken heeft niet alleen de economische toestand in eigen land invloed op de Neder- Burgemeester mr H. J. M. Stieger landse schoenenproduktie, maar speelt ook de conjunctuur in de E.E.G.-partner-landen hierbij 'n be langrijke rol. De recessie in België en Duitsland met name, heeft de uitvoer naar deze landen sterk ne gatief beïnvloed. Mede dank zij de levering van circa 1 miljoen paar schoenen aan Rusland waarvan één van de Drunense bedrijven 50 duizend paar maakte kon een sterke teruggang van de schoenen produktie in ons land worden voor komen. Daarnaast bleeft het bin nenlandse verbruik beneden de ver wachtingen, terwijl de invoer ver der is toegenomen. Dit voortschrij dende verlies op de binnenlandse markt baart grote zorgen. Vermoe delijk is de produktfe van lederen schoenen in 1967 ongeveer 5% be neden die van 1966 gebleven. Ook voor Drunen geldt wat hierboven werd vermeld: minder orders, lage- steed zijn in totaal 5 nieuwe land bouwbedrijven verrezen, in grootte variërend van 17 -30 ha. 7 landbou wers uit onze gemeente hebben el ders in het ruilverkavelingsgebied nieuwe bedrijven gesticht. Alle be drijven zijn aangesloten op het wa terleidingnet en voorzien van de gunstige weersomstandigheden was de opbrengst goed: de prijzen wa ren echter matig. Ook in onze ge meente gaat de bedrijfsvoering steeds meer in de richting van de rundveehouderij. Het inkomen op de landbouwbedrijven in Drunen is, blijkens verkregen inlichtingen, voor 85 a 90% afkomstig uit de melkveehouderij. De melkopbrengsten waren goed; de prijzen van melk en vlees be vredigend. Ook de varkenshouderij was in het afgelopen jaar zeker lo nend. De plannen voor toedeling van nieuwe tfavels hebben in het re produktie en een zeer kleine winstmarge hetgeen tot gevolg had, het achterwege blijven van hoogst nodige investeringen. De Drunense schoen- en lederwa- renindustrie zal zich tot het uiter ste moeten inspannen, zo werd mij van bevoegde zijde verzekerd om haar aandeel op de markt te behouden. Het personeelsbestand is ten opzichte van 1966 vrij sterk ge daald naar schatting met ruim 15% en wel voornamelijk door de reorganisatie van Bloch en Stib- be waardoor de produktie-afdeling van dit bedrijf voor het grootste deel werd overgebracht naar Waal wijk. De vooruitzichten zijn dus voor wat deze tak van nijverheid in onze gemeente betreft onzeker. De drie confectie-ateliers zijn over het algemeen ook minder tevreden met de resultaten van 1967 dan met die van 1966. Voor dit jaar zijn de verwachtingen gunstiger. Het per soneelsbestand bleef vrijwel gelijk aan dat in 1966: ongeveer 15o per sonen meest vrouwen en meisjes. De bouw van nieuwe boerderijen in onze gemeente, in het kader van de ruilverkaveling, werd afgerond. Nu de laatste boerderij is aanbe- afgelopen jaar ter visie gelegen, i Momenteel worden de ingekomen bezwaren door de plaatselijke com missie voor de ruilverkaveling be handeld. Vaststelling van het defi nitieve toedelingsplan mag tegen eind 1969 worden verwacht. In vergelijking met de algemene toestand in de Nederlandse tuin bouw is die in Noord-Brabant gun stig te noemen. Was er landelijk geen omzetstijging op de veilingen, in onze provincie was de stijging 11%. De veiling Drunen had een omzetstijging van 16,25% of van f 6.504.620,- (1966) naar f7.560.985,-. Een stijging van f 1.056.365,-. De laatste vier omzetjaren gaven in totaal een stijging van ruim 50% te zien. Voor een deel is deze stijging te danken aan de fusie met de veiling Vlijmen, die in 1967 tot stand kwam, voor een deel aan de uitbreiding van het aantal bedrij ven in de oostelijke Langstraat. Van de totaal-omzet kwam 28% uit Dru nen - Elshout. In een twaalftal ge vallen werd een ruilverkavelings zijde financiële medewerking ver leend aan de vestiging van en uit breiding tot intensieve tuinbouw bedrijven in onze gemeente. Een vijftal inwoners vertrok in verband met verplaatsing van hun bedrijf naar elders in het gebied. De opper vlakte glas werd met ruim 1 ha uit gebreid. Hoewel door verschillende facto ren ook landelijk de opbrengst van sommige tuinbouwproduktcn in het afgelopen jaar tegenviel, kan over het algemeen genomen, de ontwik keling van de tuinbouw in onze ge meente over 1967 als gunstig wor den gekenschetst. Eind van het jaar werd met de bouw van het nieuwe veilingcomplex aan de d'Oultre- montweg begonnen. Voor dit doel werd van de gemeente een perceel frond van ongeveer 3Vi ha gekocht, terwijl daarnaast ca. 3 ha in erf- nacht werd verworven. Het veiling- bestuur hoopt dat dc nieuwe vei ling nog dit jaar in gebruik geno men kan worden. Door een goed geoutilleerd afzet-apparaat zal de nositie van de tuinbouw in dit ge bied verstevigd kunnen worden en zal bovendien, naar wij hopen, een .'•unsfige invloed uitgeoefend wor den Op verdere ontwikkelingsmoge lijkheden. In 1967 werden voor een bedrag van f 2.092.000,- aan nieuwe voor schotten verstrekt. Deze gelden wa ren bestemd voor financiëring van land- en tuinbouwbedrijven en voor een zeer groot gedeelte ter finan ciëring van particuliere woning bouw en middenstandsbedrijven. De spaarbeweging bii de plaatselijke bank was in 1968 gunstiger dan in het jaar daarvoor. Het spaarover schot steeg van f 1.000.000,- naar f 1.910.000.-. De totale omzet steeg met f 25 miljoen tot een bedrag van plus minus f 190 miljoen. In mei werd het bijkantoor te Elshout ge opend; dit voorjaar hoopt men het nieuwe kantoor te Drunen te kun nen aanbesteden. Dc Werkgroep Loonse en Drunen se Duinen legt momenteel de laat- zullen kavels worden verpacht om daarop gedurende een heel seizoen caravans te plaatsen; een en ander als consequentie van de nieuwe re geling. die eenmaal vaii kracht zijn de. een eind moet maken aan een verdergaand versnippering van het natuurgebied. Besprekingen met ge gadigden voor een nieuw recreatie project rondom de nieuwe roeivijver zullen binnenkort plaats hebben. Het gemeentelijk zwembad trok ruim 82.000 bezoekers. Daggemid delde 650: topdag bijna 3.000 be zoekers. Niet onvermeld mag blij ven de oprichting van een plaatse lijke vereniging voor vreemdelin genverkeer. aangesloten bij de Streek V.V.V. Brabants Centrum. In het afgelopen jaar kwamen slechts 75 woningen gereed; hier onder 20 nremiewoningen voor de Stichting Lips Woningbouw en 9 bejaarden woningen; de overige wa ren particuliere woningen. In te genstelling tot de vrij sombere ver wachtingen aangaande de woning bouw die ik vorig jaar uitsprak, kan ik ten aanzien van het juist begon nen iaar meer optimistische gelui den laten horen. De in 1967 opge richte „Stichting Woningbouw Dru nen" begon in het derde kwartaal met de bouw van 132 premiewonin gen. Dit bouwplan met een type woning in een hogere huurklasse, waarvan de oplevering geleidelijk zal plaats hebben tussen juni en november van dit jaar zal een welkome aanvulling vormen van de woningvoorraad in onze gemeente. De belangstelling voor deze wonin gen is dan ook groot. Momenteel werkt de stichting verder aan de voorbereiding van een project van 56 woningen, speciaal ten behoeve van Lips N'.V. Gehoopt wordt dat met de bouw hiervan in het voor jaar begonnen zal worden. In uit voering zijn momenteel 160 premie woningen en 20 vrije sector wonin gen. ste hand aan een door de land- schapplanoloog ir. Thijsen vervaar digd structuurplan voor de open luchtrecreatie in dit gebied. Dit plan zal met een toelichtende nota aan de besturen van de Stadsge westen worden gezonden (Den Bosch. Midden Brabant, Midden Langstraat). Op deze wijze hoopt de werkgroep een positieve bijdra ge te kunnen leveren aan de tot standkoming van de intergemeen telijke structuurplannen die een ba sis zullen moeten vormen voor de toekomstige ontwikkeling van dit deel van de provincie. Het kampeercentrum „De Klin- kaert" telde 121.314 overnachtingen (waarvan 1900 buitenlanders). Het totale aantal overnachtingen in on ze gemeente bedroeg bijna 140.000, waarvan 4.800 in hotels enl3.000 in- kampeerboerderijen. Hierbij moe ten nog worden geteld naar schat ting 20.000 overnachtingen in cara vans op particulier terrein. Het kampeercentrum werd uitgebreid met een oppervlakte van bijna 2 ha; een vergrote capaciteit van onge veer 65 plaatsen: overnachtingsca paciteit van 250 personen. Ons College heeft het voornemen het zogenoemde zuidelijke terrein met ingang van het nieuwe seizoen te bestemmen tot caravanpark. Hier Kon begin vorig jaar nog geen enkele zekerheid worden gegeven omtrent de grootte van het contin gent voor de jaren '67 en '68, intus sen hebben zoals bekend ver schillende bemoeiingen van de drie gemeentebesturen, die samenwer ken in de z.g. bouwstroom geleid tot de verhoging van het tweejarig contingent voor onze gemeente tot 116 woningen. Met het gereedma ken van de werkterreinen in het plan „Vennen Oost" is reeds een aanvang gemaakt en begin februari zal met de eerste fase worden ge start. Nog dit jaar zullen ±60 wo ningwetwoningen worden opgele verd; het resterende aantal zal in het voorjaar van 1969 gereedkomen. Verwacht mag worden dat, reke ning houdende met het bovenstaan de, en met in voorbereiding zijnde plannen van enkele bouwmaatschap pijen en particulieren, die jaar een aanvang gemaakt zal worden met de bouw van ruim 200 woningen. De bouw van een aantal bejaarden woningen wordt voorbereid. Hoe wel de juist gedane prognoses goe de perspectieven openen mogen wij niet vergeten dat het aantal aan vragen voor een goedkope huurwo ning nog steeds zeer groot is. Na 't gereedkomen van bovengenoemde Wordt vervolgd op pag. 5 'a>r. --%r*

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1