-Gele Kruis over het rapport Wiardi Beekman Stichting orm meubelen 00$ EGA Pater Richardus Beerens viert zilveren priesterfeest Nieuwjaarsrede burgemeester mr. H. Stieger OPEN OOG Bij een grote, vertrouwde bank: Algemene Bank Nederland uitsluitend verkrijgbaar bij Zo gaat het met me(i)(n)sjes Algemene Bank Nederland „Geen éclatant, maar wel een goed rapport" Dogmatische hoogstandjes van Complete Woning inrichting Sprang-CapeDle Waspik Loon op Zand Openbare werken Financiën Waar is uw spaargeld veilig? 4% - Spaarboekje 4% - Spaarrekening 41A% - Spaardeposito 41/2% - Spaardeposito 5% - Spaardeposito 51/2% - Spaardeposito 6% - Spaardeposito U bent welkom bij de VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 89e JAARGANG No. 10 De tcho vait het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 Hoofdredakteur JAN TIELEN waal wij kse en LanqstRaatse couRArrt p kwrt. (S^ï IS ct! inc!k!) f 3^5 Gironummer 1069687 p. kwrt. p. post 4,25 by girobetaling j u - A n (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Dit blad verschijnt 2x per week Aj x. f. t nnmmarc or, Advertentieprijs: 14 cent per mm. Losse nummers 20 cent *7 Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" „Geen éclatant, maar wel een goed rapport" zo noemt het landelijke Wit- Gele Kruis in het januarinummer van haar maandblad Katholieke Gezond heidszorg" het rapport „Gezondheidszorg" van de Dr Wiardi Beekman Stichting. „Het staat op basis van de realiteit 'en trekt van daaruit een pers pectief naar de toekomst, waarbij het aansluiting zoekt aan de opvattingen, die elders in de samenleving ook worden voorgestaan. De periode van aprioristische tegenstellingen tussen verschillende groepen van de bevolking op het gebied van de gezondheidszorg lijkt voorbij", aldus het blad bij monde van mr dr H. Leenen, secretaris-generaal van het Wit-Gele Kruis. Het blad meent, dat het WBS-rop port tot de groeiende opinie in ons land inzake de gezondheidszorg bij draagt. Bedenkingen maakt het Wit- Gele Kruis echter, waar het WBS- rapport de „aanmerkelijke, zo niet overwegende" verantwoordelijkheid van de collectiviteit, resp. de overheid centraal stelt en dit op grond van het feit, dat de aard en de omvang van de gezondheidsvoorzieningen worden bepaald door deskundigheid en col lectieve koopkracht en niet door in dividuele preferentie en koopkracht. Hierover zegt Dr Leenen „Ik heb bij publicaties van socialistische huize - althans wanneer zij gaan theore tiseren - altijd het gevoel, dat ik van de onderste trede van de trap met één stap naar de bovenste moet, een toer, die ik niet goed kan verrichten. Die snelle kortsluiting van redenerin gen zonder tussenstappen maakt ie mand ademloos. Indien het immers al zo zou zijn, dat het ontbreken van in dividuele preferentie en koopkracht argumenten zouden zijn in dit ver band, hoe komt men dan zonder na dere toelichting zo ineens vanuit de individuele sfeer naar de overheids verantwoordelijkheid? Het deskundig oordeel in de gezondheidszorg is bo vendien in Nederland niet bij de over heid geconcentreerd en de collectieve koopkracht is in Nederland voor een belangrijk stuk gerealiseerd in een verzekeringssysteem, niet in het ka der van een overheidsfinanciering. Men verliest bij dit soort dogmati sche hoogstandjes gemakkelijk de werkelijkheid uit het oog, die - voor ieder zichtbaar - een scala van tus sen individu en overheid liggende in stanties laat zien, waaraan men toch niet voorbij kan gaan. Vrije beroeps- TILBURG PIUSPLEIN «6-88 tel. 33080 Busdiensten lfln 2 en 6 ■toppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur beoefening, kruisverenigingen en zie kenhuizen zijn daar duidelijke voor beelden van". Toch vertoont 't WBS- rapport volgens het blad van het Wit- Gele Kruis „tekenen van ontdogma- tisering". „De verschillende opvattin gen groeien misschien toch wel lang zamerhand naar elkaar toe. Het dog matiseren, dat in grote confessionele kringen zijn tijd heeft gehad, was ook een socialistische kwaal, die in dit rapport tekenen van genezing ver toont". Daarom heeft het Wit-Gele Kruis tegen de beschouwingen in het rap port van de Wiardi Beekman Stich ting over de structuur van de gezond heidszorg in het algemeen weinig be zwaren. Met name ook de keuze van het doelmatigheidsbeginsel, dat goed kope zorg boven duurdere zorg stelt, bij gelijkheid van effect, is een goede en de consequenties die daaruit wor den getrokken, zoals de voorkeur voor ambulante voorzieningen boven klinische voorzieningen, zijn logisch". „Het is een rapport dat goed is op gebouwd in 'n helder systeem". „Dit wordt mede veroorzaakt door 't feit, dat het rapport een synthese geeft van wat velen in de gezondheidszorg in de afgelopen jaren reeds hebben betoogd. Het rapport bevat weinig eigen voorstellen, men herkent er veel betogen in, die in de laatste ja ren zijn gehouden. Het heeft dan ook geen typische socialistische signa tuur". BIJ VERKOUDHEDEN MlUTOICeUCCKnCD VOOR VADER, MOEDER EN KIND BURGERLIJKE STAND Geboorten: Allegonda Pietemella d.v. H. Broeks en J. S. Kuijsten; Cornelia Allegonda d.v. J. Broeks en H. P. B. Treffers; Hendrika d.v A. Rosenbrand en A. Wagemakers. Overlijden: A. de Bie, 85 jaar; M. van Tilborgh, 85 jaar. Vertrokken: M Klein Baltink naar Gorssel. JUWELIER 'n precisie horloge mei internationale Omega-garantie COMPLETE COLLECTIE Op zondag 11 februari a.s. zal Pater Richardus, i.d.w. Jos Beerens, onze oud plaatsgenoot zijn zilveren priesterfeest gaan vieren. Dit feest is enigszins verVroegd in verband met zijn nieuwe benoeming. Pater Beerens is geboren op 27 oktober 1915 in Loon op Zand. Op zijn 12-jarige leeftijd ging hij naar het klein-seminarie van de Paters Assumptionisten te Boxtel. Hij vervolgde zijn opleiding op het groot seminarie der Paters in Bergeijk. Tijdens dn eerste oorlogsjaren waren er al moei lijkheden met deze paters, wat hun huis vesting betreft. Zo kwam Pater Beerens vcor zijn studie terecht in Tinti, bij Door nik in België, waar hij in noviciaat was en werd gekleed. Teruggekeerd in Bergeijk ontving hij op 9 mei 1943 zijn priester wijding. Zodra dit achter de rug was moest de wijk genomen worden door veel van hun paters naar Chanac in Zuid-Frankrijk. Direct na de oorlog werd Pater Beerens als econoom benoemd in hun huis te Hal steren en later tot precurator in het kloos- te Steenbergen. Van hieruit heeft de pater zich beijverd voor het Bauraign-werk. Voor de omgeving van Loon op Zand heeft hij de afdeling voor deze bedevaarten opgericht en is jaren lang de leider hiervan geweest. In totaal heeft hij zich hiermede 15 jaar bezig kunnen houden. Steeds is Pater Bee rens in de mogelijkheid geweest zich dik wijls in zijn geboorteplaats op te houden bij zijn familie, zodat hij steeds een ge ziene figuur geweest is in de rij van Loonse missionarissen. Zijn overheid heeft andere bedoelingen met hem en wel voor het pastoraatswerk in Frankrijk. Hier is een steeds toenemend ge brek aan priesters, zodat meerdere kerken door één priester bediend moeten worden. Na het feest - en wel begin maart - zal hij als assistentie bij zijn confraters in Join- ville, dat 80 km. ten westen van Nancy ligt, worden toegevoegd. De missionering in Frankrijk vraagt bekwame priesters, die op alle terreinen „thuis" moeten zijn zodat hij graag deze benoeming aanvaard. Het eigenlijke kloostcrfeest is dus op 9 mei 1968, doch dit heeft nu plaats zondag 11 februari a.s. Het heeft plaats op het klooster te Steenbergen van 2 - 2.30 uur. Vele bekenden zullen hem daar wellicht 'n grootse hulde bereiden, daar wij hem zul len kennen van de bauraignbedevaarten. Voor de toekomst zij Pater Beerens een vruchtbaar priesterleven toegewenst. K.P.J. IN LITHOYEN TE GAST De afdeling Waspik van de KPJ bracht een tegenbezoek aan de plattelands jonge ren van Lithoyen. Het werd een ontmoe ting op het sportieve vlak in de vorm van een wedstrijd in het zevenhandbal. Daarna volgde een meer persoonlijk contact tussen de leden middels een souper bij de leden aan huis. Met een dansavond werd het be zoek besloten. JAARVERGADERING E.H.B.O. In de zaal van café C. Montens op 't Vaartje richtte de voorzitter van de Was- pikse EHBO-vereniging, de heer J. Rek kers, zich bij de aanvang van de jaarver gadering behalve tot een groot aantal leden tevens tot de G. A. kapelaan Vonk en tot de docent, dokter Wijffels. Bij een bestuurs verkiezing, welke na de gebruikelijke ver slagen en overzichten aan de orde kwam, werd Zr Jeroma gekozen in de vacature van mevr. Brokx-Smits, die zich niet meer herkiesbaar stelde. Als blijk van waardering voor haar grote activiteiten mocht mevr. Brokx een attentie in ontvangst nemen. De contributie werd verhoogd van f. 6, tot f. 7,50. Het succes van de steunkaarten- actie maakte het mogelijk in Waspik weer 11 nieuwe verbandposten te plaatsen. Voor zitter Rekkers schonk een reisétui aan Zr Heronyma, omdat zij zich in het afgelopen jaar het trouwste lid toonde. Besloten werd voorts ook dit jaar weer een steunkaarten- actie te organiseren waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor de bejaardenzorg. NIEUWE VOORZITTER De leden van de gemengde zangvereni ging Polymnia hebben een nieuwe voorzit ter gekozen. De aftredende functionaris, de heer J. de Glas, kon zich niet meer be schikbaar stellen. Als zijn opvolger werd benoemd de heer H. van Iersel. BILJARTEN Maandag 5 februari zullen in het kader van de competitie van de Waspikse biljart bond de volgende wedstrijden worden ge speeld: VVK-Vr. Kr. 1; KOT 1NGD 1; Vr. Kr. 2—Uitkijk 1; Alt. R. 1—KOT 2; HGL - Fotsers; Uitkijk 2 - Alt. R. 2; NGD 2 is vrij. Vervolg van pag. 1 projecten zal de wachtlijst nog al tijd een 300 namen bevatten: een aantal dat ons gemeentebestuur met zorg vervult. Wij hopen, met ge bruikmaking van de ruimere moge lijkheden bij de bouw van premie woningen die de Minister thans biedt, deze achterstand in de ko mende jaren zoveel mogelijk te verkleinen. Er werden in 1967 bouwvergun ningen afgegeven voor een bedrag van f 5.728.601,-. Van de gereedge komen projecten noem ik: 2 indus triehallen van Lips N.V. (ruim f 2.000.000,-). Boerenleenbank en Wit-Gele Kruis gebouw te Elshout, en diverse verbouwingen op het kampeercentrum. alsmede een drie tal boerderijen en een aantal tuin bouwkassen. Onze Dienst Gemeen tewerken voerde werken uit tot 'n bedrag van f 890.000,- o.a.: aanleg van wegen en riolering in plan West II, het afwerken van wegen in plan Naulanden, aanleg trottoir in Elshout, aanleg verbindingsweg naar Waalwijk, verschillende straat verlichtingsprojecten o.a. Stations straat alsmede de aanleg van 30 duizend m2 plantsoen in uitbrei dingsplannen. De huisvuildienst voerde 16.000 m3 vuil af; de riool waterinstallatie voerde 867.000 m3 rioolwater af naar de vloeivelden; de straatverlichting heeft 321.000 kw stroom verbruikt. In uitvoering zijn: eerste fase bouwrijpmaken „Vennen Oostf'; aanleg straatverlichting langs de Lipsstraat (dit houdt verband met het gereedkomen in de loop van dit jaar van het gedeelte Nieuw- kuyk-Baardwijk van de Langstraat- weg); voorts de bouw van de Ulo (straks Mavo-) school met gymnas tieklokaal: (dit jaar zal de nieuwe school ingebruik genomen kunnen worden); en van het reeds eerder genoemde veilinggebouw. In voorbereiding zijn: een kleu terschool in West, een kantoor voor de Boerenleenbank te Drunen en een nieuw bejaardentehuis. Ver wacht mag worden dat met de bouw van deze beide laatste projecten in de eerste helft van dit jaar begon nen kan worden. Het verheugt mij hier melding te kunnen maken van de gevorder de plannen voor een sporthal die aan de Prins Hendrikstraat zal ver rijzen. Het ontwerp van ir. v. Ges tel te Arnhem dat eind vorig jaar in een informele vergadering werd toegelicht, verkreeg de unanieme goedkeuring van Uw raad. De mo gelijkheden tot financiëring en tot het verkrijgen van rijkssubsidie worden thans bestudeerd waarna wij hopen de plannen binnen af zienbare tijd in werkelijkheid te kunnen omzetten. Voor wat de vooruitzichten voor de lagere school te Elshout betreft, kan ik vermelden dat recente be sprekingen tussen schoolbestuur, inspectie en gemeentebestuur ertoe hebben geleid, dat het plan tot re constructie van de oude school de finitief is verlaten en thans de me dewerking van het Ministerie is ge vraagd om tot algehele nieuwbouw te kunnen komen. Ik kan hier aan toevoegen dat dezer dagen via de inspecteur L.O. reeds de gevraagde urgentieverklaring van de Minister is ontvangen voor de bouw van 'n nieuwe zevenklassige school. In het afgelopen jaar is een be gin gemaakt met zeer grote inves teringen. voornamelijk in het nieu we bestemmingsplan ^Vennen Oost" groot 60 ha waar in de ko mende jaren ongeveer f 10.000.000,- geïnvesteerd zal moeten worden. Ofschoon de verkoop van bouw terreinen momenteel zeer bevredi gend verloopt, zullen in de eerst komende jaren de investeringen de opbrengsten blijven overtreffen, te meer omdat enkele zeer kostbare centrale voorzieningen direct nood zakelijk zijn en de aankoop van gronden op grote schaal voorrang zal moeten hebben. Ook de eerder vermelde aanleg van de nieuwe pro vinciale weg door onze gemeente vereist aanvullende gemeentelijke voorzieningen. Er vindt momenteel een schaalvergroting plaats op in tern gemeentelijk gebied waarvoor op korte termijn additionele kapi talen nodig zijn geworden. Een en ander vindt juist plaats in een tijd van kapitaal-schaarste hetgeen de nodige moeilijkheden veroorzaakt. Evenals dit tot nu toe geschied is hopen wij evenwel ook in 1968 deze moeilijkheden te kun nen opvangen. Overigens mag ik niet onvermeld laten dat de bud gettaire positie van onze gemeente omvattende een oppervlakte van Er waren eens twee heren, die het verschrikkelijk goed bedoelden; ze konden het alleen met elkaar niet zo best vinden. Beide heren werkten op dezelfde afdeling. Had je met de een te maken, dan kon je niet buiten de ander. Op een goede dag was er een man van buiten, met een voorstel voor een nieuwe werkmethode, hele maal in het straatje van beide heren. Deze man had gehoord van de minder prettige verhouding. Hij besloot daarom eerst op een avond met ieder apart te gaan praten; en dan zou hij er na een paar weken in een gezamelijk gesprek op terug komenWel de eerste meneer bleek vurig voorstander van het voorstel; hij zat alleen in zijn maag met zijn collega; maar die zou hij wel om de tuin leiden. Ook de tweede meneer werd gevraagd; en ook hij was wild enthousiast; alleen zijn collega zat hem dwars; maar daarvoor zou hij wel een verhaaltje verzinnen. De man van het voorstel kon het allemaal niet zo veel schelen, als men maar overging op de nieuwe werkmethode. De eerste meneer trok de stoute schoenen aan en sprak op een morgen zijn collega aan, zo vol van het te spelen spel, dat hij het voorstel bijna vergat. En jawel, het lukte; hij was accoord. Onder tussen zat ook de andere meneer in zorgen; ook hij had diep ge- prakkezeerd; alleen die collega met dat zotte plan van een paar dagen geleden reed hem in de wielen. Maar goed, ook hij had het voorstel strategisch ingekleed en zijn collega was er in gestapt. Toch waren beide heren maar matig tevreden. Het was allemaal wat stroef gelopen. Tot op de dag, dat ze met z'n drieër er samen over zouden praten. Beide heren waren kwaad op elkaar; ze konden elkaar wel opvreten. Maar ieder hield zijn mond. Toen het voorstel ter tafel kivam, durfde de een niet voor de ander; en beide putten ze zich uit in het aandragen van smoesjes. Onze derde man dacht er het zijne van. Terwille van de goede verhouding, dronken ze samen nog een kopje koffie en waren alsmaar vriendelijk voor elkaar, en vertelden elkaar dingen, waar ze niets van meenden. Toen de man aanstalte maakte om op te stappen, wilden beide heren hem nog graag even apart spreken om het allemaal te ver tellen. Ze gingen samen mee naar de uitgang en reikten hem zijn jas aan en lieten hem bijzonder galant vertrekken. En over het voorstel werd niet meer gesproken. Vriendelijk glimlachend en in wendig vloekend, was ieder overtuigd, dat de kool en de geit waren gespaard en de man met zijn voorstel tussen de wal en schip was gevallen. L. VAN BERKEL Direct beschikbaar op vertoon ƒ2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Direct beschikbaar 2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Drie maanden opzegging Zes maanden opzegging Eén jaar opzegging Achttien maanden vast Twee jaren vast worden, hetgeen uit de U aange boden begroting zal blijken. In het afgelopen jaar werd een begin gemaakt met een nieuwe fa se in het strctuurplan van onze ge meente: bet bestemmingsplan „Ven nen Oost" werd door Uw raad vast gesteld. Momenteel wordt naar U bekend is reeds druk gewerkt aan de tot standkoming van de wegen en riolering, terwijl in februari met de bouw van de eerste woningen al daar begonnen zal worden. Ten aanzien van de vestiging van win kels en andere centraje voorzie ningen is reeds overleg gaande ter wijl ook dit jaar beraad zal plaats hebben met de kerkelijke instan ties over de meest gewenste paro chie-structuur voor Drunen-Zuid. Het plan Kasteeldreef-Groenewoud omvattende een oppervlatke van ongeveer 80 ha bestemd tot indus trieterrein ten behoeve van Lips N.V. werd eveneens vastgesteld; terwijl ten aanzien van Elshout U op korte termijn een (bescheiden) plan van uitbreiding rond de be staande kom zal worden aangebo den. Het jaar 1967 overziende mogen wij. voor wat onze gemeente be treft. zeker niet ontevreden zijn. Er werd verder gewerkt aan de ont wikkeling van Drunen als woon- en werkgemeente voor een groeiend aantal inwoners. Onze taak zal het zijn die ontwikkeling mogelijk te blijven maken door het voorzien- ingenpeil te blijven opvoeren. Het specifieke facet van natuurschoon en recreatie zal hierbij onze bijzon dere aandacht blijven vragen" al dus burgemeester mr. H. Stieger.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5