waalwijkse en UnqstRAatse couRant Uitgaan in het weekend 100 GULDEN 200 agrariërs namen deel aan Boerengezinsdag in Waspik V loek Mertens Het Brabants Orkest met cellist Paul Tortelier K Musis Sacrum Taxandria-Bar Gemeenschapshuis Ziekte kosten verzekering W. TIMMERMANS EN ZONEN Zidewinde El Mas Honing bevat veel vitaminen en is geschikte voeding irr n X HET LEVEN DER BIJEN James Bond, „Je leeft maar twee keer" Satan op hoge hakken Revolvers kennen geen genade Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Superseven calls Caïro Katten Door onbekenden aangerand Zorro en de drie SVSusketiers Hein Jordans naar New-Zeeland M..ïi J, J Boeiend schouwspel Gedrag Soorten Prosanahoning In Waspik 60 jaar afdeling Stadsschouwburg in Tilburg VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 89e JAARGANG No. 10 De rcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post /4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO': Het misdaadsyndicaat Spectre wil Amerikaanse en Russische ruimte schepen vernietigen en tracht zo een derde wereldoorlog te provoce ren. De twee naties zijn al op de rand van vijandelijkheden als „M" een geheime ontmoeting arrangeert met James Bond. Bonds taak is het te weten te komen, wie het ruimte schip uitzendt, dat de raketten on derschept en dit vóór dat Amerika zijn nieuwst Gemini lanceert. Een spannende, echte Bond-film die men zelf moet „ondergaan". Tot en met de „happy ending" in het rubber opblaasvlot, waarin 007 en zijn Ja panse meisjes vredig stoeien op de kabbelende golfjes van de warme zee bij de kust van Japan. Donderdag t.m. dinsdag 8.30 uur. Zondag 6 en 8.30 uur. Stacey Kane, een kermisdanseres- ie, wil in New York carrière ma ken. Aan boord van het vliegtuig maakt zij kennis met Louise, die haar bij een nachtclubeigenaar in troduceert. Deze wordt erg verliefd op haar. Hij richt een flat voor haar in en stelt Stacey voor zijn vriendin te worden. De zoon van de nacht clubeigenaar mengt zich ook in het spel. Het spel eindigt met 'n moord poging die echter op niets uitloopt. Vrijdag nachtfilm 11 uur. De bende van Ben Blazer onder neemt een aanval op het huis van familie Taggart, die bijna helemaal wordt uitgemoord. Alleen zoon Kent blijft over. Deze neemt wraak. Hij weet»Blazer levensgevaarlijk te verwonden en een van zijn hoofd mannen te doden. ^Blgzer huurt mannen die Kent moeten vermoor den. De jongen vlucht en valt in de handen van een troep Apachen. Hij leert een lief meisje kennen dat hem goed verzorgt na de uitmun tende gevechten met de indianen en Blazer's bende. Een spannende avonturenfilm. Zondagmiddag 3 uur. Spaarvormen (evt. te combineren) effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of Vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. Van het uit een Engels laborato rium gestolen baltonium wordt 'n zoomlens op een camera gemaakt. Het materiaal moet doorverkocht worden aan de Russen via een kon- takt-adres in Cairo. Agent Super Seven wordt ingeschakeld en volgt de camera. De beeldschone Faddja, een der bendeleden volgt de came ra ook. Super Seven loopt in een listig opgezette val maar heeft voor cüie tijd zijn superieuren op de hoogte gesteld en deze sturen hulp. Super Seven wordt bevrijd, waar na hij samen met zijn helpers de bende oprolt en de camera ver overt. Donderdag, vrijdag en zondag Katten is een verhaal over vrou wen, levend en werkend in een hel. Deze privé-hel is een wasserij waar zij hun dagen doorbrengen en tijdens hun werk elkaar hun mi sère vertellen, ongekend openhar tig en fel. De film laat een realis tisch brokje vrouwenhei zien, dat explodeert in een conflict, waarin haat en wraakgevoelens de hoofd rol spelen. Zaterdag, dinsdag en woensdag. Als Patty Smith met haar ver loofde Allan rustig aan het strand zit, wordt het tweetal door drie jeugdige gangsters overvallen. Ter wijl Allan met een mes in bedwang wordt gehouden, wordt Patty door de andere twee gegrepen en ver kracht. Het meisje trekt naar een grote stad en krijgt van vrienden een adres van een dokter die abor tus wil plegen. De arts vraagt een te hoog honorarium en Patty gaat naar een kwakzalver. Er ontstaat bij Patty een ernstige infectie die de dood tot gevolg heeft. Nachtfilm vrijdag 11 uur en zater dag 11.45 uur. Het verhaal speelt in de eerste helft van de zeventiende eeuw, Frankrijk bevindt zich in oorlog met Spanje. Zorro maakt kennis met de drie Musketiers. Er ontstaat een vriendschap die verbroken wordt als de Musketiers vermoe den dat Zorro een verrader is. Zor ro dreigt onthoofd te worden, men weet hem van het schavot te hou den waarna hij met de mooie Isa- belle trouwt, waarmee hij spannen de avonturen beleeft. Zondag 3 uur. Na het enorme succes van j.l. zondag zorgt ook deze week Radio Arwimo (bekend van Radio Vero nica) weer voor de beat- en pop muziek in de gezellig ingerichte Taxandria-Bar. Jong en oud komt hier aan hun trekken. We raden U aan om vroegtijdig van huis te gaan, gezien de enorme drukte van vorige week. Aanvang zondagavond half acht. Unchained zorgt zaterdagavond voor daverende beatmuziek in het gemeenschapshuis in Baardwijk. Zondagavond zullen ongetwijfeld weer veel tieners en twens komen luisteren en kijken naar The Five J's. o.a. Onbeperkte verpleging en behan deling in ziekenhuis en sanato rium Hulp door specialist zonder zie kenhuisopname voor operatieve behandeling zonder eigen risico Ziekenvervoer Jaarpremie per persoon: Klasse 16 jaar en ouder tot 16 jaar 2 B 232.— 116. 3 174.— 87.— Makelaars in Assurantiën Grotestraat 341, Waalwijk Telefoon 04160 - 4131 Inlichtingen: J. Groothuis, Prof. Nolenslaan 9, tel. 3098 W. Remmers, van Lovenlaan 18, tel. 3626 G. Dingemans, Victoriestraat 21, tel. 3292 O O O Hein Jordans, de vaste dirigent van Het Brabants Orkest, afgelopen week te gast bij het Noordelijk Filharmo nisch Orkest te Groningen, zal in de komende weken nog gastdirecties vervullen bij de Royal Philharmonic Society te Liverpool, Engeland; bij het Stedelijk Orkest van Munster, Duitsland; en bij het Orkest van de Belgische Radio en Televisie te Brus sel, België. Na in de komende weken te gast te zijn geweest in Europa gaat Hein Jordans in de maand juni een tour nee van 12 concerten leiden bij het Orkest van de New-Zealand Broad casting Corporation. Van de solisten die bij deze concerten gaan optreden noemen wij de pianist Hans Richter- Haaser, de violiste Stoïka Milanova, de pianist Stephan Bishop, de so praan Phyllis Curtin en de violist Josef Suk. De Nederlandse sopraan Gerda Pons zal onder zijn leiding met het Orkest van de New-Zealand Broadcasting Corporation concertre- ren te Oackland in New-Zealand. John Desmares en Les Copains zijn zaterdagavond weer in De Langstraat. Dit populaire gezel schap is dan te vinden in Romantica waarnaar zij ongetwijfeld heel wat dansenthousiasten weten te trek ken. Het oude vertrouwde Duke City Sextet met zang van Bob Smit speelt zaterdagavond in het Lido. De zondagmiddag, thé dansant, wordt opgeluisterd door The Row dies. Zondagavond moeten The Con tinentals voor het nodige amuse ment in het Lido zorgen. De Ontspanningsvereniging Sprang- Capelle organiseert zaterdagavond weer een dansavond in Zidewinde met medewerking van het orkest The Nicols uit 's Gravenhage. Er is de laatste tijd grote belangstel ling ontstaan voor deze bals, zodat het ook nu weer gezellig belooft te worden. In de Kaatsheuvelse Beatclub El Mas zijn komende zondag Poco and his Formation uit Tilburg te gast. Dit orkest oogstte voorheen veel succes onder de naam Formation 1-2-2-2. (Van een medewerker WAALWIJK - Eigenlijk moeten wij de honingbijen zeer dankbaar zijn. Zonder hen zouden wij niet kunnen genieten van de smakelijke en gezonde honing, die deze hardwerkende insekten produceren. Onze waardering kun nen wij niet beter uitdrukken dan onszelf een blik in hun leven te gunnen. Bestudering van de bijen is niet alleen nuttig, maar ook leuk. Over de gehele wereld verspreid zijn mensen die zich bezighouden met de bestudering van de insekten - hun anatomie, hun gedragingen en maatschappelijke leven. iSHIMïu Het maakt een bijenvolk niets uit waar het leeft en werkt, of dit nu 'n holle boom is of een kast van een imker. Als het voorjaar aankomt en de bloesems zich openen, zwermen de bijen uit om nectar en stuifmeel te verzamelen. Zij doen dit op de eerste plaats om er zichzelf mee te voeden en op de tweede plaats om zoveel mo gelijk mee naar huis te nemen. Terug in het nest worden honing en stuif meel in een speciaal gedeelte van de raat opgeborgen, ofwel als voedsel aan de jonge bijen toegediend. Wan- j neer er geen voedsel meer te vinden j is en het koud en guur wordt, krui pen de bijen warm en knus bij elkaar 'en voeden zich dan met de opgesla- gen honing. Een echte winterslaap houden doen zij niet; wel valt een verminderde activiteit waar te nemen. Bij het bestuderen van een bijen volk is het eerste wat opvalt de enor me ijver. Het zijn echter alleen de vrouwtjes, die deze ijver tentoon spreiden. De mannetjes leiden een lui leventje en hun enige taak is om het volk in stand te houden. De vrouwtjes daarentegen bouwen de nesten, vezamelen het voedsel, ver zorgen de larven en de koningin en voeden later de jonge bijtjes. De functie van de koningin is wel de be langrijkste: zij produceert enorme hoeveelheden eitjes. Uit de onbe vruchte eitjes komen de darren (man netjes) voort, en uit de bevruchte eitjes de werksters (vrouwtjes). Ook zijn er eitjes, die tot koninginnen worden; zij worden dan gevoed met een speciaal voedsel. Het gedrag van de bijen schijnt ons soms zo redelijk toe, dat wij geneigd zijn hen menselijke eigenschappen toe te kennen. Dan dringt zich natuurlijk de vraag op, of de honingbij een soort super-insekt is, dat in het be zit is van een zekere intelligentie. Onze mening wordt natuurlijk ook nog beïnvloed door de manier waar op wij tegenover de bijen staan sympathiek, onverschillig, afkerig. Datgene, wat het meest tot de ver beelding spreekt is het gedrag van de bij, dans van de honingbij. Wat is nu deze dans? Het is een soort taal, waarvan de bijen zich bedienen om hun soortgenoten mee te delen, dat zij een overvloedige voedselbron ge vonden hebben en een aansporing om deze te benutten. Ook de bewegingen, die bedoeld zijn voor werksters, zijn imponerend en is voor ieder, die haar gadeslaat een gebeurtenis. Of we dit als instinct of als intelligentie nu moeten kwalificeren, is een vraag waarover men 't niet eens is. Alhoe wel het voor een bijenvolk niet uit maakt, of ze nu in een holle boom, of in een kast wonen, is dit de honing- consument wel degelijk van belang. Uit een korf is het betrekkelijk ge makkelijk om de honing te halen, ter wijl dit uit een holle boom niet moge lijk is. Er zijn verschillende soorten honing, elk met hun specifieke eigenschap pen. Deze eigenschappen worden on der andere bepaald door de bloesem en de bloemen en de manier, waarop de honing gewonnen wordt. Boven dien is honing zeer gezond, niet al leen door de hoge calorische waarde, maar ook doordat het een goede en veelzijdige voeding geeft. Er zitten dan ook veel vitaminen in. Daarom is het ook een geschikte voeding voor kleuters, schoolgaande kinderen, zie ken en oudere mensen. Alleen pure, onbewerkte honing bezit kwaliteiten. Prosana-honing is zo'n soort honing. Honing is bovendien hygroscopisch, dit wil zeggen, dat honing de eigen schap bezit om vocht aan te trekken. Daarom moet de honing altijd droog worden bewaard. Vrij warm is ook een vereiste om kristaliseren tegen te gaan. Zoals reeds opgemerkt bezit Prosana-honing de eigenschappen om een goede honing te zijn. In Waal wijk wordt deze honing in de handel gebracht door drogisterij L. Mertens. DROGISTERIJ PARFUMERIE Grotestraat 131, Waalwijk - Tel. 2045 Pure zuivere bijenhoning Wij hebben 20 soorten in voorraad o.a. heide- en lindebloesem-, koolzaad-, klaver-, boekweit- en rosemarij nhoning. Alleenverkoop voor Waalwijk en omstreken Waspikse agrariërs kunnen weer terugzien op een geslaagde gezins dag, dit jaar doorgebracht in de zaal van café De Statie. Ongeveer 200 deelnemers, leden van de NCB, de KV O en de KPJ aanhoorden de jaar verslagen van hivn organisaties, waar na drs A. B. M. Eikhuizen uit Den Bosch een lezing hield over het on derwerp ruimtelijke ordening en agrarische belangen. Spreker gaf een bijzonder nuttige causerie met name omdat hij een duidelijke toekomst schetste van de streek. Uit het jaarverslag van de secreta ris van de NCB, de heer J. Kamp, bleek ondermeer dat de NCB ruim 60 jaar geleden in Waspik haar af deling stichtte, geboren uit een nood situatie. De pessimisten onder zijn gehoor stak de heer Kamp een riem onder het hart door een vergelijking te trekken tussen de boerenstand van voor de eeuwwisseling en haar toe stand van dit ogenblik. De heer Kamp toonde duidelijk aan dat de vergelij king beslist in het voordeel van de agrariër van heden uitvalt. Waren we vroeger 'n vergeten groep, thans heb ben we de grootst mogelijke aan dacht, zowel van de nationale over heid als in EEG-verband. Bovendien zijn ons de instellingen als voorlich tingsdienst, ruilverkavelingen, CHV, Boerenleenbanken, enz. enz. 'n grote steun in de rug. Vorige generaties misten ook dit. Dank werd voorts gebracht aan enkele ereleden, t.w. oud-voorzitter, de heer W. Zijlmans, mevr. Kamp- Langerwerf, oud-presidente van de boerinnenbond, de heer L. Verschu ren, lid van de K.P.J. en aan de ad viseuse mej. A. Schoenmakers. Als genodigden waren ondermeer aanwe zig pastoor L. Roovers, rector Serva- tius, kapelaan Vonk, pater Guliël- mus, de wethouders Van Dongen en v. d. Broek, de directeur van de zui velfabriek, de heer Van Loon, het hoofd van de landbouwschool, de heer Janssens, de zaakvoerder van de C.H.V., ere-voorzitter de heer W. Zijlmans, de directeur van de veiling Drunen, de heer J. van Hooren, de heren Zijlmans en Kraanen, dieren arts en vertegenwoordigers van boe renleenbank, tuinbouwvereniging, fok- en controle-vereniging en zuivel- vereniging. r' M/JNHARDT Op maandag 12 februari 1968 om 20.15 uur geeft Het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans het vierde abonnementsconcert in de A.- serie in de Stadsschouwburg te Til burg. Solistische medewerking aan dit concert wordt verleend door de cellist Paul Torteller. Het programma is als volgt: 1. Handel, Concerto grosso opus 3 no. 4. 2. Boccherini: Celloconcert in B-Dur opus 34. Pauze. 3. Lalo: Celloconcert in D-Dur. 4. Raver: La Valse. Paul Tortelier werd in 1914 in Parijs geboren, waar hij zijn gehele muzikale opleiding genoot aan het beroemde conservatorium. Op 16- jarige leeftijd behaalde hij een eerste prijs voor cello en met 20 jaar een eerste prijs voor harmonieleer. Aan hetzelfde conservatorium werd hij in 1956 als leraar voor cello benoemd. Sinds 1935 treedt Paul Tortelier in de gehele wereld als solist op, en hij heeft gespeeld onder alle beroemde dirigenten. Paul Tortelier heeft ook verschillende composities op zijn naam gebracht een dubbelconcert Paul Tortelier voor twee celli en orkest, een „Sym- phonie Israélienne" een Sonate voor cello en piano, een Suite voor cello solo en muziek die hij opgedragen heeft aan de Verenigde Naties en de broederschap tussen alle volken. In 1966 componeerde Paul Tortelier een concert voor viool en orkest en droeg het op aan zijn zoon Yan Pas cal. In februari '67 gaf het Northern Simfonia Orchestra hiervan de we reld-première onder leiding van de componist en met Yan Pascal als so list.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 9