wAaLwijkse en lanqstRAAtse couRant Jeugdbiljart KNSB wil in Waalwijk eigen biljartzaal gaan bouwen Nieuwbouw ULO bereikte het hoogste punt A Wereldberoemd Spaans ensemble »Susana y Jose« naar Tilburg GEEN UITBREIDINGSMOGELIJKHEDEN VOOR DEZE JEUGDSPORT Joego-Slavië g|RUYS&CO P. VAN R00Y-SCH00L IN ORUNEN IK JULI GEREED Grote belangstelling voor gouden paar J.Tuerlings-v.Dun iiirr Nieuwkuijk Kantine Sociale Werkplaats te klein En opzet geslaagd SVIedewerking nodig Uitbreiding Bedford- fabrieken kost 671/2 miljoen Uüibreiding SUN WAV Een produkt Si GROTESTRAAT WAALWUK Drunen j VRIJDAG 9 FEBRUARI 1968 89e JAARGANG No. 12 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielén Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent tcho vad het Zuióen Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p-mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 I'- kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De jeugdige biljarters in Waalwijk kunnen naar alle waar schijnlijkheid nog dit jaar over een eigen biljartzaal beschikken. De afdeling Jeugdbiljart van de KNBB, district Waalwijk gaat namelijk een biljartzaal bouwen, waarin het jeugdbiljart wordt ondergebracht, maar waarin ook be langrijke biljartwedstrijden 'en kampioenschappen kunnen worden verspeeld. De bouwaktiviteit wordt vergemakkelijkt door de bijzonder sympathieke geste van de heer Passier, die bereidwillig bouwgrond afstond, naast zijn café restaurant in de St. Antoniusstraat. Als deze biljartzaal verwezenlijkt is, komt er een einde aan de benarde situatie waarin het jeugdbiljart thans ver keert. Drieëntwintig jeugdige biljarters oefenen al ruim 2 jaar in de kantine van de Sociale Werkplaats, die door het gemeentebestuur bereidwillig be schikbaar werd gesteld. Drieëntwintig spelers rond één tafel is echter een onmogelijkheid, vandaar dat jeuglbil- jartleider C. van de Sanden reeds ge ruime tijd met plannen rondloopt om een tweede biljart te plaatsen. In de kantine is dat een onmogelijkheid, zodat uitgezien moet worden naar een andere oplossing. Een ruimte ivaarin plaats is voor 2 biljarts werd niet gevonden, zodat het idee rijpte om zelfs te gaan bouwen. Dit resulteerde in de opzet van een bouwplan voor een biljartgebouw, met een ruime zaal waarin twee wed strijdbiljarts geplaatst kunnen wor den, alsmede enkele hulp-ruimten. De heer Passier stelde de bouwgrond, naast zijn café in de St. Antonius straat beschikbaar, zodat dit ook geen problemen oplevert. Verschillende biljartliefhebbers hebben hun mede werking aan de bouw reeds toege zegd. De heer van de Sanden is van plan samen met een aantal biljarters de zaal te bouwen, om zoveel mogelijk kostenbesparend is kunnen werken. Als de nodige vergunningen worden verkregen en het gemeentebestuur meewerkt, hoopt men zo spoedig mo gelijk met de bouw te kunnen be ginnen. In september, als er met een nieuwe cursus jeugdbiljart wordt ge start, hoopt men de nieuwbouw te kunnen betrekken. De zaal zal een aanwinst voor biljartend Waalwijk betekenen. In Waalwijk is het KNBB-district twee jaar geleden met een cursus jeugdbiljart gestart. De opzet van dit biljart-onderwijs is de jongens van 12 tot 18 jaar in een eigen omge ving het spel bij te brengen en het biljarten te leren als sport, niet als tijdverdrijf in een café. Daarin is men ruimschoots geslaagd. Cursusleider C. van de Sanden en jeugdleider Th. Timmermans zijn bijzonder enthousi ast over het werk in de kantine van de sociale werkplaats. De jeugd leert op de juiste wijze biljarten en, wat uitermate belangrijk is de juiste eti- kette, die bij deze wedstrijdsport hoort. De belangstelling van de jeugd is groot. De heer Van de Sanden is er van overtuigd, dat als men een oefen ruimte in het centrum heeft, nog meer jongens de cursus gaan volgen. Dan is een tweede biljart echter nood zaak, want zo kan er niet meer ge speeld worden. Woensdags en don derdagsavonds verdringen de jongens zich rond het biljart om toch maar niets van de lessen te missen. Een commissie van het districtsbestuur, bestaande uit de heren Th. Timmer mans, J. de Jong, B. Demmers en C. van de Sanden houdt zich aktief met het jeugdbiljart bezig. Deze commissie werkt ook de plan nen voor de nieuwbouw verder uit. Het object gaat volgens een eerste kostenbegroting - en dat moet ieder een zijn medewerking willen verle nen - zon f. 7.000, - kosten. Een bedrag dat de afdeling jeugdbiljart uiteraard niet op tafel kan brengen. Temeer niet daar ook een tweede bil jarttafel moet worden aangeschaft, ivaarvoor men het geld echter be schikbaar heeft. De heer Van de San den heeft de stille hoop dat de Ne derlandse Sport Federatie een sub sidie toekent voor dit jeugdwerk, ter wijl ook het gemeentebestuur van Waalwijk, dat de biljartsport een warm hart toedraagt, zich wel niet onbetuigd zal laten. Verder heeft men plannen voor een donateursaktie en een jeugdtoto. Aktiviteiten die een bijdrage moeten leveren voor de zo dringende biljartzaal. 15-daagse vliegreis vol pen sion per KLM-jet. Dubrovnik/Adriatic vanaf 498, Split/Park vanaf 482,— Porec/Luna vanaf ƒ429,— Inlichtingen/boekingen Grotestraat 226, Waalwijk (VV V-kantoor) Geopend van 914.00 uur tel. 04250 - 31070 Dc Bedford Vrachtautofabrieken in Dunstable Engeland hebben zo juist een groots opgezet uitbrei dingsplan voltooid, dat ongeveer 6714 miljoen heeft gekost, hiermede hebben zij hun positie als grootste Vrachtwagenfabrikant van Europa verstevigd. Als gevolg van dit ex pansieprogramma is de produktie- capaciteit met 30 pet toegenomen tot 85.500 eenheden per jaar. De vloeroppervlakte van de fabriek werd vermerderd tot 207.165 m2. In een afzonderlijk productiegebouw van 44.220 m2 met twee verdiepin gen, vinden thans alle chassisbouw en assemblage-aktiviteiten plaats. In dit gebouw was voorheen het on- derdelenmagazijn gevestigd. Zoals bekend is, vindt de onderdelen- voorziening thans plaats vanuit het splinternieuw gebouw in Todding- ton, waaraan velen van de Neder landse Vauxhall-Bedford Dealers kort geleden een bezoek hebben ge bracht. DRUNEN - Dinsdagmiddag had bij de nieuwbouw van de 12-klassige ULO in Drunen een korte maar niet minder betekenisvolle plechtigheid plaats, n.l. het hijsen van de vlag toen de hoogte top van deze nieuwbouw was bereikt. Betekenisvol in die zin, dat het einde in zicht komt dat de ULO-school in Drunen enkele jaren geleden met schroom opgezet en nu reeds uitgegroeid tot een volwaardige school, zijn vele omzwervingen door vele noodlokalen zal gaan beëindigen, terwijl het tevens een mijlpaal is op de lange weg van voorbereiding 'en plannen maken voor de bouw van dit fraaie en permanente schoolgebouw. Bij deze plechtigheid waren aan wezig het schoolbestuur, deken Wer ner, wethouder Van Herpt, het hoofd der school de heer Barten en het ge- Hele lerarenkorps. Het hijsen van de vlag geschiedde door de heren Pel- ders en Barten. De heer Pelders, voorzitter van 't schoolbestuur, sprak voor het hijsen van de vlag er zijn vreugde over uit dat het werk zo snel vorderde en deze toezegging dat deze nieuwbouw reeds in juli zal kunnen worden opgeleverd. Tevens meende hij in het opgetrokken bouw werk en de wijze waarop het werk verliep, de kwaliteit van het werk te moeten erkennen. Hij wenste bij deze vlaghijsing ook architect Verhagen geluk, die in Drunen met deze school zijn eerste grote werk zag ver rijzen. Een bijzonder woord van waardering had de heer Pelders voor de medewerking van de overheid en de goede samenwerking met het schoolbestuur. Het bouwbedrijf H. Pennings en Zn uit Rosmalen die 't werk uitvoert, gaf de voorzitter veel vertrouwen. Inmiddels zal de school bij deze nieuwbouw al een uitbreiding onder gaan, nl. de aula zal groter worden dan oorspronkelijk werd gepland en tevens zal een 13e klas worden inge richt, speciaal voor handenarbeid. Na het hijsen van de vlag, het ge bruikelijk aanbieden van het pannen bier (ditmaal in enveloppe) ging het gezelschap een rondleiding maken. Hierbij kreeg men een indruk van de indeling van dit bijzonder fraaie ge bouw dat alles herbergt wat een mo derne school moet bezitten. Tet ge hele gebouw bestaat uit 2 hoofddelen nl. de 13 klaslokalen en de bijzonder mooie en ruime gymzaal. Tussen deze twee gedeeltes bevindt zich de entree en de lerarenkamers. Een school die er zijn mag en die aan leraren en leerlingen de mogelijkheden biedt tot modern en goed onderwijs. De kos ten van het gehele gebouw bedragen f. 900.000,-. De Waalwijkse jeugdbiljarters met de leiders C. van de Sanden en Th. Timmermans. Het wereldberoemde dansensem ble „Susana y José" maakt in het huidige seizoen een tournee door achereenvolgens Zwitserland, Duits, land, Nederland, Oostenrijk, Italië en Joegoslavië. Het ensemble brengt brengt een gedeeltelijk nieuw pro gramma, waarmee het in Spanje op verschillende zomer-festivals grote successen geoogst heeft (in Sevilla, Barcelona, Cadiz e.a.). Opzienba rend is o.a. het nieuwe ballet „Ca- pricho de Goya Nr. 75", naar een tekening van Goya, die in de pro grammaboekjes staat afgedrukt. Daarnaast is eveneens in het pro gramma opgenomen „La Celestina", een moderne bewerking van 't oud ste toneelstuk in de Spaanse litera tuur, een tragie-comedie van Calix- to en Melibea, in 1942 geschreven. Deze schitterende creatie wordt nog vervolmaakt door de mu ziek die Antonio Robledo speci aal hiervoor heeft gecomponeerd. „La Celestina", aanvankelijk dooi de kerk verboden, maar desondanks reeds in de 16e eeuw in vele lan den vertaald en gedrukt, wordt voor het eerst in de geschiedenis in bal- letvorm opgevoerd door Susana en José. De rol van de oude heks Ce lestina wordt gezongen en gespeeld door Maria La Talegona, een fla menco-zangeres uit Córdoba, die vroeger steeds geweigerd heeft in theaters te zingen, daar zij alleen ter gelegenheid van „Ferias" wilde optreden. Verder zullen ten tonele worden gebracht historische dansen uit verschillende delen van Spanje, een modern ballet - Aspectos '66 geheten - een bolero en hun fla menco-dansen. Naast Susana en José werdken aan dit progdamma mee: de con cert-pianist Armin Janssen, de be roemde gitarist Andrés Batista (die jarenlang de in 1964 gestorven we reldvermaarde Carmen Amaya be geleid heeft), de flamenco-zanger San Lorenzo, de flamenco-zangeres Maria La Talegona en de hoboïst Thom Oosterdijk. De zeer kostbare kostuums voor dit programma zijn ontworpen door Marta Font in Barcelona, Conti in Barcelona, Balenciaga in Parijs, Li- na in Sevilla en Trabal in Madrid. TOURNEE De Nederlandse tournee moet in verband met de overweldigend gro te belangstelling in Duitsland kor ter dan gewoonlijk duren. Voorstel lingen zullen o.a. worden gegeven in de Rotterdamse Schouwburg, de Koninklijke Schouwburg in Den Haag en de Stadsschouwburgen te Breda, Tilburg, Utrecht en Maas tricht. Daarna zal het ensemble se ries voorstellingen geven in Ham burg, Bremen en Berlijn, waarmee een periode van drie weken ge moeid is. In de Stadsschouwburg in Tilburg wordt woensdag 14 februari a.s. een voorstelling gegeven. De heer én mevrouw J. Tuerlings- Van Dun (80 en 79 jaar), Dr van Beurdenstraat 8 te Kaatsheuvel, heb ben woensdag onder grote belangstel ling het gouden huwelijksfeest ge vierd. Daags voor deze belangrijke dag werd 's avonds in de St. Jans- kerk een plechtige gezongen H. Mis opgedragen. Het voltallige parochieel zangkoor, ivaar de gouden bruidegom nog steeds directeur van is, voerde onder leiding van gastdirigent J. Nieuwenhuyzen uit Dongen de drie stemmige mis voor gemengd koor Cantate Domino Canticum Novum" van D. Refice uit, terwijl mej. Jo Wellens het Ave Maria van Fr. Kuy- pers en de heer J. Tuerlings jr., een zoon van het echtpaar, het „Jesus unser Trost und Leben' van Joh. Seb. Bach zongen. In het restaurant van het natuur park „De Efteling" werd 's middags een receptie gehouden. Het groot aantal bezoekers, dat hiervan gebruik maakte en de vele geschenken welke daarbij werden aangeboden, waren 'n duidelijke afspiegeling van de vriend schap die het gouden paar in en bui ten Kaatsheuvel geniet. O.a. waren aanwezig burgemeester L. van Erp en zijn echtgenote, pastoor P. van de Spijker, de heren Anton Pieck en Peter Reinders in verband met de relatie van de gouden bruidegom met „De Efteling", direktie en redaktie van De Echo van het Zuiden, waar van de heer Tuerlings bijkantoorhou der is en vertegenwoordigers van het zaken- culturele leven ter plaatse. De heer Tuerlings heeft van jongs- af een belangrijke rol vervuld in het gemeenschapsleven van Kaatsheuvel, en was doorgaans de centrale figuur wanneer het ging bij het organiseren van belangrijke en feestelijke evene menten ter plaatse. Zijn buitenge wone verdiensten hiervoor, die te tal rijk zijn om op te noemen, kregen het vorig jaar terecht een verdiende be loning, toen hem bij gelegenheid van. zijn 80e verjaardag de eremedaille in goud van Oranje Nassau werd toe gekend. Tijdens het laatste Caecilia- feest in november werd hij begiftigd met het ridderschap in de Orde van St. Silvester en de gouden medaille van de St. Gregoriusvereniging in verband met zijn 50-jarig zangers jubileum en 35-jarig directeurschap van het kerkkoor in de parochie St. Jan. En tenslotte werd hem in de cember de jaarlijkse prijs van het mmmmmt distinctie, I sleep enl kwaliteit van Europa's grootste jaloezieënfabriek gg VVV-Centrum Midden-Brabant uit gereikt voor zijn belangrijk VVV- werk. Op de feestdag gisteren, die werd meegevierd door een zoon en drie dochters, werd het gouden paar ver rast met 'n familiefoto van 'n gehuw de zoon en dochter uit Nieuw-Zee- land. Deze zullen op hun beurt een filmreportage ontvangen van deze gouden bruiloft. Het feestcomité bood namens de buurtbewoners een fraaie schemer lamp aan, terwijl deze laatsten mid dels een surprise met versnaperingen in het feest werden betrokken. Muzi kale hulde kwam er tenslotte nog van 'n jongenskoor uit de St. Jansschool, hetgeen het muzikale hart van de heer Tuerlings goed moet hebben ge daan. Vele jaren immers heeft hij als onderwijzer aan deze school een uitstekend jongenskoor onder zijn hoede gehad, dat op hoogtijdagen de diensten in de kerk mede opluister de. DOKTERSD1ENST Vanaf zaterdagmorgen 11 uur tot maan dagmorgen 8 uur, ui'sluitend voor spoed gevallen, dienst: dokter v. d. Wouw. CARNAVAL DRUNEN Het carnavalsfeest in Drunen is weer in volle voorbereiding. Het programma voor dit volksfeest is ongeveer hetzelfde als vo rige jaren met optocht, groeplopen en veel leut. Veel aandacht heeft de Raad van Elf dit jaar weer besteed aan de kindercame- val op maandag, 's Morgens zijn er eerst twee filmvoorstellingen met tractatie en 's middags is er een kinderoptocht waar de mooiste groepen weer een prijs kunnen winnen. Voor groepen, welke niet bij de mooiste horen, is er een troostprijs. De be langstelling voor de kindercarnaval wordt ieder jaar weer groter. Dinsdag zal de Prins een bezoek brengen aan het bejaar denhuis „Jacobushof" en tevens aan de be- jaardensoos. RIKCONCOURS Komende zaterdag 10 februari wordt er in Bar „Dominique" te Drunen een rik- concours gehouden. Dit wordt georgani seerd door de vogelvereniging „De Edel- zanger". De aanvang is 20.00 uur. GESPREK BRABANTSE ZIELZORG In de Abdij „Mariënkroon" alhier is maandagavond onder auspiciën van de de kenaten Heusden, Waalwijk en Geertrui- denberg, van het bureau van de Neder landse Hervormde Kerk te Eindhoven en van de St. Willibrordus Vereniging een bijeenkomst van priesters en predikanten gehouden om te spreken over de oecume nische betekenis van het Nederlands Pas toraal Concilie. Inleiders waren dr H. A. M. Fisiet en drs N. K. van den Akker. Drs van den Akker schetste de oecumeni sche betekenis van het tweede Vaticaanse Concilie in de doorwerking van dit gebeu ren aan de congregatielijn van het Vati caans Concilie naar het pastoraal concilie en de voortgang in de deelname aan dit beraad door de andere kerken. Zo waren bij het Vaticaans concilie de andere kerken nog slechts met waarnemers vertegenwoor digd, terwijl bij het Pastoraal concilie deze vertegenwoordigers echte deelnemers zijn. Dr Fiolet schetste het belang van het doorwerken van oecumene op het niveau van de plaatselijke kerken. Hij pleitte voor samenwerking opnationaal en internationaal niveau. Juist door de praktische samenwer king van de plaatselijke kerken wordt de inbreng van die kerken in het oecumenisch gebeuren van groot belang, aldus Dr Fiolet. Hij wees er op dat de door het Vaticaans concilie erkende kerken in deze zin niet gelijkwaardig zijn, dat zij elk een typische eigen waarde hebben, die ze in staat stelt elkander voort te helpen of te corrigeren. Als terreinen van praktische samenwer king werd gesproken over de wederzijdse erkenning, het gemengde huwelijk en de intercommunie, voor zover althans de mo gelijkheden daartoe zijn opengesteld. In de discussie wijdden de talrijke aanwezigen aandacht aan het grote pastorale belang van de consequente samenwerking, vooral ook met betrekking tot de gemengde huwe lijken.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 13