wAAlwijkse en UnqstRaatse coimnt Straks lossen we elk jaar f 100,- extra af op onze hypotheek... dank zij het Premie Spaarplanl PREMIE SPAARPLAN Gemeenteraad van Waspik stelde de begroting 1968 vast HOOGSTE PUNT OP GEMEENTEHUIS IN KAATSHEUVEL WERD DONDERDAG BEREIKT Busstation FINANCIËLE VERHOUDING RIJK - GEMEENTE BESPROKEN KAATSHEUVEL Donderdag-voormiddag heeft burgemeester L. M. J. van Erp van de gemeente Loon op zand de vlag in top gebracht op het dak van het in aanbouw zijnde gemeentehuis te Kaatsheuvel. Met het aanbrengen van een betonlaag op een verheffing van het dak boven de raadzaal werd het hoogste punt bereikt en dit betekende tevens de afronding van het exterieur van het gebouw. De beide wethouders, de heren J. Smulders en J. van Noije, gemeentesecretaris M. van Nieuwstadt, architecten van het architecten bureau ir. Geenen en ir. Oskam uit Eindhoven als ont werpers van het 'gebouw en aannemer Moeskops uit Bergeijk en diens personeel, waren getuige van deze symbolische handeling, welke burgemeester Van Erp niet zichtbare voldoening verrichtte om daarmee, zo als hij het uitdrukte, de ingezetenen van de gemeente te laten weten dat het met de realisering van het bouw werk uitstekend verloopt. Hij dankte allen die daar aan tot heden hadden meegewerkt en waarin hij spe ciaal de arbeiders betrok. De heer Van Erp wees op de grote belangrijkheid van dit nieuwe gemeentehuis voor het bestuurlijk en ambtelijk apparaat, een behui zing waar in een goede sfeer besprekingen kunnen worden gehouden, plannen worden voorbereid en ge realiseerd. „We willen er zo graag in, want kunde, be trouwbaarheid en eerlijkheid kunnen hier beter tot uitdrukking komen", aldus de burgemeester, die ver der opmerkte verheugd te zijn ook bij de bouwers de ze kwaliteiten te hebben ontdekt, waarvan hij hoopte dat er iets van zou blijven hangen, om vervolgens de driekleur aan de mast te hijsen. Burgem. Van Erp hees vlag Centrale hal Raadzaal Sanering binnenstad Wollenstoffen- fabrieken gaan samenwerken Alles wat we doen is deelnemen aan het Premie Spaarplan. Straks krijgen we dan samen jaarlijks zomaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Dat geld kunnen we fijn gebruiken voor een extra aflossing... Daarom werd een huis met hypotheek voor ons opeens een stuk aantrekkelijker! Basis voor persoonlijk bezit Structuurplan Twee miljoen gulden voor restauratie van wallen in Heusden MAANDAG 12 FEBRUARI 1968 89e JAARGANG No. 13 De Echo van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN' Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65 10 ct. inc.k.) 3,75 I'- kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' Realisering van toekomstig gemeentehuis verloopt uitstekend Aan deze korte plechtigheid was uiteraard ook een rondgang door 't gebouw verbonden, dat met het be reiken van deze fase reeds een dui delijk beeld geeft van de inwendige vormen. De straklijnige schepping wordt aan de buitenzijde slechts ge broken door de weinig gepronon ceerde entree en een balkon aan dezelfde zijde voor de raadzaal, dat^ zich eveneens aan de zuidgevel voortzet. Ook aan de noordwand, die geheel in beslag zal worden ge nomen door een gebrandschilderd raam, is voor de b. en w.-kamer 'n klein balkon aangebracht, terwijl de achtergevel aan de Huygenstraat alleen gebroken wordt door een bal kon voor de trouwzaal. "Ti het Aangezien de omvang van raadhuis dit toelaat, is vooropge steld, dat alle bezoekers van het gebouw gebruik maken van de ene hoofdingang, om op die wijze uit te drukken dat het een gemeen schappelijk huis voor alle ingezete nen is. Deze gedachte is in het in wendige volgehouden en versterkt doordat de bezoeker, na de hoofd ingang te zijn gepasseerd, de cen trale hal betreedt, waaromheen al le werkruimten zijn gelegen, of via de hoofdtrap, in nauw visueel con tact met deze centrale hal blijvend, o.a. het raadzaalcomplex en trouw zaal bereikt. De centrale hal, die zich over de volle hoogte van het gebouw voortzet, biedt gelegenheid om in voorkomende gevallen een groot aantal bezoekers gelijktijdig te ontvangen. De hal gelijkvloers 42 meter lang en 9 meter breed is in twee- en gesplitst, waarvan de scheiding gevormd wordt door de trappen- partij. Een gedeelte van deze hal, groot 17 bij 9 meter, wordt hierdoor afgescheiden en het ligt in de be doeling dit deel in voorkomende ge vallen te gebruiken als expositie ruimte. Aangezien op de begane grond alleen die afdelingen zijn on dergebracht, welke frequent bezoek ontvangen, ligt aan de oostzijde van deze ruimte (voorfront) de af deling Bevolking, Burgerlijke Stand Verkiezingen en Militaire Zaken. Behalve deze afdeling liggen ge lijkvloers aan de andere zijde van de hal de afdelingen Sociale Zaken, roet gesprekkamer voor de maat schappelijk werker, Algemene Za ken, bodekamer, typekamer en de afdeling Registratuur. Een secun daire diensttrap verbindt deze laat ste afdelingen met de centrale ar chiefruimte, die gelegen is in een kelder, welke onder tweederde deel van het gebouw is aangebracht. In deze kelder is ook een gelegenheid voor fietsenstalling geschapen, kan een noodbestuurspost worden inge richt en wordt de centrale verwar ming aangebracht. Met de installa tie hiervan is men inmiddels be gonnen. Een groot deel van de bovenver dieping wordt in beslag genomen door de raadzaal, een ruimte van 15 bij 9 meter. De Bossche kunste naar Marius de Leeuw heeft op dracht gekregen hierin een grafito aan te brengen. Naast deze zaal ligt een koffiekamer voor ontvangsten, welke ook kan worden gebruikt als overblijfruimte voor de ambtena ren. Aan de frontzijde van het ge bouw zijn de vertrekken geprojec teerd voor het dagelijks bestuur, omvattende de kamer voor de bur gemeester met aanliggende spreek kamer. Bij de burgemeesterskamer wil men een mozaïk laten aanbren gen. Vervolgens de secretariskamer en tenslotte aan deze zijde de ver gaderkamer van burgemeester en wethouders. De afdeling Financiën, kantoor voor de gemeenteontvanger trouwzaal, commissiekamer en toi letten zijn aan de achterzijde van het gebouw aangebracht. Gelijkvloers is men bezig met de binnenmuren, bestaande uit gele steen, evenals de uitstekende rand van het dak boven de raadzaal, waarmee men al vrij spoedig zal beginnen. De realisering van het toekomsti ge gemeentehuis zal gepaard gaan met een sanering van de omliggen de ruimte, t-w. de Markt en Huy genstraat. Daartoe zijn aan de noord zijde van de Huygenstraat reeds een aantal woningen afgebroken, terwijl de twee laatsten spoedig zullen volgen. Hier zal te zijner tijd een winkelgalerij verrijzen, welke doorgetrokken zal worden naar het gedeelte van deze straat achter het gemeentehuis. Tussen deze nieuw bouw en de winkelgalerij zal een ruimte blijven van circa 18 meter. Verderop in de Huygenstraat zijn een viertal panden afgebroken, om- De Hollandsche Textiel Industrie N.V. te Goirle, Janssens de Hori zon's Wollenstoffenfabrieken NV te Tilburg en de Nederlandse Kamga- renweverijen N.V. te Veldhoven, hebben besloten tot een hechte sa menwerking op commercieel en technisch gebied, teneinde door een gezamenlijke krachtsinspanning de toekomstige ontwikkelingen in de wollenstoffenindustrie beter het hoofd te kunnen bieden, zo delen de directies van de drie N.V.'s mede. Een eerste gevolg hiervan is de oprichting van een Export N.V., waarin de gezamenlijke exportbe langen zullen worden onderge bracht. Genoemde drie bedrijven zullen vooralsnog als zelfstandige vennootschappen werkzaam blijven. Door deze samenwerking blijft de werkgelegenheid in de betrokken bedrijven voor de naaste toekomst gewaarborgd. oat hier een verbinding tot stand moet komen van de Huygenstraat naar de Markt tussen het gemeen tehuis en het gebouw van Gemeen tewerken. Op deze hoogte zal ook het bus station van de B.B.A. komen te lig gen, want het Marktplein en om geving zal geheel vrij worden ge maakt van het verkeer, dat langs andere wegen zal worden geleid. Aan architect Buys uit 's-Hertogen- bosch is opdracht gegeven een ont werp te maken voor de entourage van het gemeentehuis, dat binnen of buiten nog met een fraai kunst werk zal worden verrijkt, waarvoor men een procent van de bouwsom wil besteden. De oplevering van 't gemeentehuis is bepaald op half de cember van dit jaar. Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (hypotheekaflossingen, spaar- en effectenbewljzen, levensverzekeringen, spaarkasinschrijvingen, garantlekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Ralffelsenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Na een algemene beschouwing op de begroting welke de heer P. Kanters uit een aantal groeperingsvergaderingen van een aantal raadsleden had gedestil leerd, stelde de raad van de gemeente Waspik donderdagavond de begroting 1968 in haar totaliteit vast. De commissie met het onderzoek belast en. be staande uit de heren P. Kanters, J. van Hoor en en A. v. d. W assenberg had geen kans gezien het geraamde tekort van 46.612,40 op de gewone dienst tc beperken. Beelden van het in aanbouw zijnde gemeentehuis in Kaatsheuvel, waar burgemeester L, van Erp vorige week, toen het hoogste punt was be reikt de vlag hees. Met de diverse hoofdstukken van de begroting als leidraad sprak de heer Kanters ondermeer over de financiële verhouding Rijk-Gemeen te en stelde duidelijk dat de raad niet bereid is de minister tegemoet te komen als deze hogere eisen zal gaan stellen dan waaraan vorig jaar is voldaan om voor een extra uit kering uit het gemeentefonds in aanmerking te komen. Het totaal van de post personeelskosten, inclu sief technische dienst en maatschan- pelijk werk, bedraagt f 335.000,- dJ. bijna f 100,- per hoofd der bevol king ('s-IIertogenbosch f 306,-). Voor het eerst werd een contributie opgenomen voor het lidmaatschap voor de raad der Europese gemeen ten. Ter voorbereiding van een ge westelijk structuurplan voor het stadsgewest Waalwijk zullen in de aangesloten plaatsen besprekingen worden gevoerd door ingezetenen met de heren Dordrechter van de ver Ned. gemeenten en de heer Rozendaal, vertegenwoordiger van het stadsgewest. Om een veelzijdig en gedifferentieerd gezelschap sa men te stellen dient de raad te wor den geraadpleegd. Goede wil en im provisatievermogen alleen noemde de heer Kanters niet voldoende voor de B.B. en drong daarom aan op de aanschaf van goed materiaal. Na enkele opmerkingen, betreffende openbare verlichtin,g volksgezond heid. schoolartsendienst en volks huisvesting drong spreker m.b.t. openbare werken aan op een bete re communicatie tussen technische dienst en secretaris om misverstan den te voorkomen. De provinciale weg op 't Vaartje noemde de heer Kanters levensgevaarlijk. Aandacht vroeg hij ook voor de open riolen, o.a. in de kom van de gemeente. „Gemeente en Waterschap", aldus burgemeester Welling, „hebben in deze nog niet het juiste samenspel met het kerkbestuur van Bartholo mews gevonden. Betreffende de op heffing van de VGLO-school infor meerde de spreekbuis van de raads fractie hoeveel dit experiment de gemeente had gekost. Het gemeen tebestuur is in principe bereid om met het schoolbestuur de kosten, welke in de tienduizenden guldens belopen, ieder voor de helft te dra gen", aldus de burgemeester, maar het schoolbestuur gaat hiermee niet akkoord. GS zal nu het bedrag be palen. De reserve van f 40.000,- voor uit breiding van het gymlokaal of voor realisering van nieuwbouw kan nog niet worden aangewend. Nogmaals werd de wens te kennen gegeven de bemande dienst voor sociale zorg en maatschappelijk werk in streek- verband onder te brengen. Het op nemen van de dorpskern Waspik- Boven in 't openbaar vervoer bleek nog niet haalbaar. Voor de indus trialisering werd weer gepleit voor aanpak in streekverband. Naar aanleiding van het bericht dat een deputatie van de gemeente Waalwijk dezer dagen een onder houd met de minister zal gaan heb ben zei de heer Kanters: Wij had den liever gezien dat een deputatie uit het stadsgewest bij het ministe rie de belangen van Waalwijk ea het gewest had bepleit. Zolang de gemeenten individueel te werk gaan zullen wij onze commissie voor in dustrialisatie een budget iter be schikking moeten stellen. Nadat vorig jaar reeds door de gemeenteraad besloten was zich te verenigen met het plan tot restau ratie van de wallen en grachten in de gemeente Heusden, konden B. en W. in de vergadering van vorige week woensdagavond meedelen dat in het kader van de werkloosheids bestrijding een bedrag van 2 mil joen gulden voor dit doel is gere serveerd. Voorts werd meegedeeld dat zeer binnenkort een aanvang kan wor den gemaakt met de uitvoering van een gedeelte van de eerste fase, waarmee een bedrag van ƒ400.000.- gemoeid zal zijn. De raad sprak met algemene in stemming haar vreugde en waar dering uit jegens het college van B. en W. in verband met hun akti- viteit in deze, waarbij een begin wordt gemaakt Heusden die luister te hergeven die zij in vervlogen ja ren had.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1