waalwijkse en UnqstR3u\tse couRant UITVOERIGE BESCHOUWINGEN ROND DE BEGROTING IN SPRANG-CAPELLE Algemene waardering van de raad voor het beleid van b. en w. Gemeentebegroting opnieuw sluitend Riolering Vaste schulden Beantwoording van de sprekers Woningbouw Begroting vastgesteld Ook dit jaar weer verschillende IVBontfort-tochten MAANDAG 12 FEBRUARI 1968 89e JAARGANG No. 13 De ucho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2ÖÖT De gemeenteraad van Sprang-Capelle kwain jl. vrijdagavond, onder leiding van burgemeester M. van Prooijen, in openbare vergadering bijeen, o.ni. ter behandeling van de begroting voor 1968, die door het college sluitend kon worden aangeboden en zonder hoofdelijke stem ming werd vastgesteld. Alle sprekers hadden veel lof en dank voor het gevoerde beleid. Alle vorige agenda-punten, die in ons vorig nummer werden opgeno men en waaronder een 7-tal onderwijsstukken en een 4-tal aan- en verkopen van grond, waren vrijwel uitsluitend hamerstukken. Het voorstel inzake de reorganisatie van de finantiële administratie en het kasbeheer van de gemeente, dat betekent dat geen nieuwe ge meente-ontvanger zal worden benoemd, waarvoor een hoofdcommies- comptabele en een kassier komen, terwijl de administratie gemechani seerd zal worden, dus efficiënter zal worden uitgevoerd, zoals de voor zitter toelichtte, werd na ampele bespreking aangenomen. Het bedrag per leerling ex art. 55bis voor 1968, werd voor het lager onderwijs verhoogd tot 87.50 en voor de bijzondere ULO, art. 101 5e lid, tot 120.—. Bij de gemeentebegroting voor 1968, die voor wat betreft de ge wone dienst met een bedrag aan in. komsten en uitgaven van f 1.691.838 sluitend is, deed het college de raadsleden een uitvoerige inleiding en de nota toekomen met 'n meer jarig program van kapitaalswei'ken, waarvoor de raad eveneens veel waardering uitsprak, met de hoop dat daarvan in 1968 meerdere pun ten tot uitvoering zouden kunnen worden gebracht. Een zestal leden hielden algeme ne beschouwingen. De heer Genuit opende de rij van sprekers en wees op de nog steeds nijpende woning nood, dat naar zijn overtuiging de oorzaak is van de geringe groei der bevolking. Na al wat vooral na de vrije huurpolitiek per 1 oktober jl. door het college is gedaan om de instanties van het verkeerde daar van te overtuigen en de toezeggin gen dat met de problemen voor on ze gemeente rekening zou worden gehouden, meende hij, dat Sprang- Capelle weer voor de gek was ge houden. De woningwetwoningen, die bedoeld zijn voor de minder draag- krachtigen, worden onder het mom van industriewoningen aan andere gemeenten gegeven, waarbij wordt vergeten dat een groot aantal van de in die industrie werkenden in Sprang-Capele woonachtig is en al zo systematisch uit de gemeente worden weggejaagd. Met 15 wonin gen zijn wij niet geholpen, om nog maar niet te spreken over de zo noodzakelijke krotopruiming. Ook van de schone beloften voor aanleg van de riolering is niets uit gekomen, aldus dhr. Genuit. Verder besprak hij enkele verkeersproble men en gaf het college in overwe ging in de Jan de Rooij straat aan een zijde een parkeerverbod in te stellen en vroeg verkeersspiegels in de gevaarlijke bocht Oudestraat Kerkstraat. Hij was er voor, de gemeente diensten zo soepel mogelijk uit te voeren, maar zag gaarne dat de ba ten van de vuilnisophaaldienst wat meer in overeenstemming met de te verlenen diensten gebracht zouden worden en vroeg om meer toezicht op het storten van allerlei vuilnis langs verschillende landwegen, die nu een aanfluiting voor de gemeen te zijn. Hij vroeg ook de subsidies eens onder de loupe te nemen, want ook daarbij is misbruik niet bij voorbaat uitgesloten. Verschillende posten op het program van kapi- taalswerken komen daarop naar zijn mening reeds zolang voor, dat het tijd wordt dat ze ook eens worden uitgevoerd. Hij hoopte dat onder Gods zegen veel van de daarop ge noemde werken zouden kunnen worden uitgevoerd. De heer De Vos noemde 't groot ste probleem dat ons wacht dat van de werkgelegenheid en daaraan ge koppeld dat van de grote massa ar beiders in de laagste loonklasse. In het kort, aldus de heer De Vos: werkgelegenheid voor iedereen te gen een redelijke beloning. Hij had zich afgevraagd wat de oorzaak kon zijn van de structurele werkloos heid in onze provincie en de mini male beloning ten opzichte van an dere streken en hij was tot de con clusie gekomen dat de generatie van de oudere werknemers elke keer the oretische opleiding mist omdat men als 11-, 12. of 13-jarigen moest gaan werken. Onze generatie, aldus dhr. De Vos, heeft die kans wel gehad, maar gewoon niet gewild. In de naaste toekomst zal de jeugd ge dwongen zijn langer naar school te gaan. Willen wij in deze streek in dustrialiseren en andere industrieën aantrekken, dan zullen werkkrach ten aanwezig moeten zijn die vak bekwaamheid bezitten. Industriali satie vraagt geld, ingenieurs en veel bekwaam personeel. Wat zien we nu in onze streek, vraagt de heer De Vos. Een niet gering aantal leer. lingen zit zijn tijd uit te dienen tot de leerplicht voorbij is en de rest denkt het eerst aan het lyceum, dat is dan de school. Natuurlijk verheu gen we ons over de groei van het W. v. O. College, dat in 20 jaar uit groeide van 48 tot pl.m. 450 leerlin gen, maar u bent toch zeker ook geschrokken van de 378 geslaagden, vraagt spreker, in 20 jaar, waarvan velen nog één of meermalen dou bleerden, omdat zij het onderwijs niet aan konden is de rest er zon der meer afgegaan. Hebt u zich wel eens afgevraagd wat het nuttig ren dement is van zulk onderwijs? Van de geslaagden is het grootste deel vertrokken naar het Westen, omdat hier in de Langstraat weinig indus trie is aangetrokken dat weten schappelijk geschoold kader kan aantrekken. Zou 't in dit verband 'geen taak van de overheid zijn, vraagt de heer De Vos, ook van de gemeente, om de Mammoetwet zo te laten functioneren dat massale doublures verminderd worden. Het gaat bij het onderwijs om grote geldbedragen. Zou het daarom voor onze streek niet beter zijn eerst te denken aan ULO-onderwijs met aansluitend uitgebreid technisch on derwijs. De resultaten zullen dan zeker beter zijn en de kansen voor industrialisatie worden groter. Spr. mist op de begroting reserveringen voor eventueel aan te trekken in dustrie en dat speet de heer De Vos. Hij had de nieuwjaarsrede van de voorzitter herlezen, waarin de bur gemeester over industrialisatie gro te dingen gezegd heeft. De collega's uit het streekgewest hebben dat geen van allen overgenomen, maar ieder preekt nog voor eigen paro chie en daarom noemt spreker ons streekgewest zwak. Wanneer Waal wijk moeilijkheden heeft met haar industrieterrein om de haven, om dat die te duur zijn, dan gaat Waal wijk aan de bel luiden bij de minis ter, niet het streekgeweest. Wan neer Tilburg moeilijkheden heeft met haar werkloosheid, dan trekt 't streekgewest Midden-Brabant aan de bel. Spreker deelt de visie van de voorzitter dat industrialisatie niet op gemeentelijk niveau alleen is op te lossen, maar de heer De Vos had graag een gezamenlijk op trekken in het streekgewest gezien, investeringen uit de gemeentekas, uitgebreid technisch onderwijs ook voor de Langstraat en nog een tech nische school, liefst een christelijke. Verder brak de heer De Vos een lans voor het behoud van de open bare school van de heer Polder vaart. Hij noemde als oplossing het laten rijden van een schoolbus, want verplaatsing van de school zou naar zijn mening nog veel te j lang duren, waarvan de kosten z.i. gedragen zouden kunnen worden uit het verschil dat per leerling wordt uitgetrokken in onze gemeen te en die van de omliggende ge-, meenten, die, naar zijn mening, ge middeld tien tot vijftien gulden per leerling per jaar meer uittrekken. Tot slot noemde de heer De Vos de eensgezinde basisbedragen van het salaris van het gemeenteperso- neel een doorn in zijn oog. Is er geen een bij die meer papieren heeft dan een ander en presteren ze alle maal evenveel, vroeg hij, en hij opperde het denkbeeld een ideeën bus voor het personeel in te stel len. Ook vroeg hij om een moder nere wijze van werken bij het vegen van de straten, zo nodig in samen werking met een andere gemeente. De heer Winkelman sprak, na z'n waardering te hebben uitgesproken voor het feit van de sluitende be groting, in de eerste plaats over de zo nodige aanleg van riolering, die voor de volksgezondheid onmisbaar is. De afvoer van het vuile water laat veel te wensen over en in vele woningen staat, volgens de heer Winkelman, het afvalwater op de vloer, waardoor gemakkelijk een epidemie kan uitbreken, die de aan dacht van de overheid wel op de noodzakelijkheid van een riolering zal vestigen. Dan zou het kapitaal wel spoedig gevonden zijn, meent spreker. Gelijk zou daarmee de weg door de gemeente verbeterd moeten worden, want met de veel te grote maximumsnelheid waarmee gereden wordt, kunnen ongelukken niet uit blijven. De aanleg van een verbre de weg gelijktijdig uitgevoerd met de aanleg van de riolering, acht spr. van grote urgentie. Dat de heer De Vos het opnam voor dhr. Polder vaart, juichte de heer Winkelman toe, maar dhr. Poldervaart moet niet doen of hij in de hoek zit waar de slagen vallen, want dat moet spr. ontkennen. In 1952 is de open bare school grondig gerestaureerd en men kan ons nu niet verwijten dat de school op een andere plaats zou moeten staan. Het zou zeker nog vele jaren geduurd hebben eer de heer Poldervaart een nieuwe school zou hebben gekregen, als toen een plan daartoe zou zijn in gediend. Hij heeft vanaf toen be schikt over een modern gebouw en de bijzondere scholen hebben het met veel minder moeten doen. Spreker heeft overigens grote waardering voor een openbare school in de nieuwe wijk, want als de openbare school haar poorten zou moeten sluiten, zou dit voor de gemeente geen goede beurt zijn, want een openbare school in de ge meente aeht de heer Winkelman no dig. Verder wes hij op de toestand van de provinciale wegen. De weg over de Winterwijk is rechtuit zoy dat hij een gevaar voor het verkeer oplevert en hij gelooft dat de pro vincie wettelijk aansprakelijk is als zij deze toestand nog laat voortbe staan. Hij verzoekt de gemeente de provincie te wijzen op de onder houdsplicht. De verkeersweg door de polder verkeert in een beroerde toestand en al heeft die weg dan een miljoen per km. gekost, het is met een auto bijzonder onaange naam deze te berijden. Hij verzoekt B. en W. de provincie met nadruk op deze onhoudbare toestand te wij zen. Ook staan er z.i. veel te wei nig borden. Ook vraagt de heer Winkelman de P.T.T. nogmaals te vragen om telefooncellen en verder achtte de heer Winkelman de recon structie van de Wendelnesseweg Oost hard nodig. Sprekend over een dependance van de openbare school, achtte hij het wenselijk dat deze tot stand zou komen gelijktijdig met de opening van de nieuwe bijzondere school. Tot slot sprak hij over de rattenplaag, die een gevaar voor de volksgezondheid oplevert, want wanneer er onder de ratten pest uit breekt, bestaat er gevaar voor een pest-epidemie, waarom hij verzocht de mogelijkheid van uitbreiding van het rattenbestand te bestrijden. Ook wees hij nog op het nodige onder houd van het tallud langs de Hoge- vaart, waar het er echt ouderwets uitziet, temeer de Julianalaan een fraai uiterlijk vertoont. Een groot aantal van de op het program van kapitaalswerken was volgens spr. door Gemeentebelangen naar voren gebracht en hij hoopte dat nog veel verwezenlijkt zou kunnen worden. De heer De Vries meende dat de vaste schulden van zo'n kleine ge meente aan de hoge kant waren en vreesde dat deze op de bevolking zullen worden verhaald. Hij achtte de uitkering uit het Gemeentefonds veel te laag. Te betreuren vond hij het dat velen met wateroverlast te kampen hebben en spoorde het col lege aan te blijven aandringen op riolering. Hij vond dat de kleine ge meenten door de regering stiefmoe derlijk bedeeld worden. De woning bouw achtte hij veel te gering en meende dat men hier nog jaren met het probleem van de huisvesting zal zitten. De heer De Vries begrijpt niet dat de regering niet wil inzien dat er 25 jaar na de oorlog zo'n nij pend tekort is aan woonruimte en dat in deze tijd van grote werkloos heid, ook onder de bouwvakarbei ders. Premiebouw is mooi als men de huizen vlot van de hand kan doen, maar zolang er in Sprang- Capelle het merendeel van de be- l volking nog moet rondkomen van een veel te laag minimumloon, dan geloof ik daar nog niet in. Ook de scholenbouw ondervindt te veel te genwerking door gebrek aan de no dige middelen, wat spr. een tekort schieten van verantwoordelijkheid vindt, die men de leerplichtige jeugd aandoet. Spr. hoopte ook, dat de op handen zijnde ontwikkelin gen ten opzichte van de openbare school zich zo spoedig mogelijk in gunstige zin zullen ontwikkelen. Wat de voetbalterreinen betreft, 1 hebben beide clubs in Capelle be hoefte aan een terrein en wat het plaatsen van cantines betreft, spreekt hij de hoop uit dat men dit i verloren eind van Sprang-Capelle j zal behandelen naar de maatstaven j die men ook gebruikt voor de an- dere clubs. Verder vraagt hij ver betering van de was- en kleedgele genheden van de clubs aan de Juf- frouwsteeg. Ook vroeg hij aandacht voor het overschrijden van de maxi mumsnelheid. Verder had hij ver- j nomen dat de jongelui beneden de 16 jaar in beschonken toestand thuiskwamen. De zaak, waar aan deze jongelui getapt werd, zou hij I wel na de vergadering aan de voor- 1 zitter noemen en vroeg hiervoor i aandacht in het belang van de ou- 1 ders. Tot slot kwam de heer De 1 Vries tot de conclusie dat het in Sprang-Capelle gonst van ontevre- I denheid en vraagt men waarom zo veel wordt uitgegeven voor gebou wen, fonteinen enz., terwijl er zo veel te verbeteren is aan wegen, waterlozing enz. Ook komt hij nog al eens de opmerking tegen dat de woningtoewijzing onrechtmatig zou worden uitgevoerd, maar de com missie heeft sprekers vertrouwen. Hij vindt het echter niet aangenaam dergelijke opmerkingen te moeten horen. Hij hoopt dat de raad dit jaar belangrijke besluiten zal mo gen nemen tot heil der gemeente. De heer Heij, sprekend namens de CHU-fractie in de plaats van dhr. Kuijsten die wegens ziekte afwezig was, begon met dank te brengen aan het uitvoerende bestuursappa raat der gemeente, met de voorzit ter als stuwende kracht, voor een jaar hard werken. De gemeente steeds meer leefbaar te maken en toch een sluitende begroting te brengen, wijst op vakmanschap, al dus de heer Heij. Spreker had een paar opmerkingen voor 't jaar 1968. Hij zou prioriteit willen brengen in de meer dan 40 punten bevattende lijst van kapitaalswerken, opdat de belangrijkste voor de inwoners voorrang bij de uitvoering krijgen. De CHU meent dat het meest drin gende haalbaar zal zijn, als men zich toespitst op de verwezenlijking en spr. meent dat daarbij als no. 1 de woningbouw genoemd moet wor den. Zou het op dezelfde manier ge concentreerd aangepakt als de bouw van Zidewinde, nu niet mogelijk zijn dergelijke hoge ogen te gooien in een verantwoorde woningbouw in onze gemeente, met woningen voor de minder draagkrachtigen, vraagt de heer Heij. Spr. is blij dat de nieuwe school in Sprang na 15 jaar hopelijk tot stand zal komen. Naar zijn mening zou deze er reeds enkele jaren gestaan hebben, wan neer deze zaak vroeger meer geza menlijk zou zijn aangepakt. Wat de openbare school betreft, meent de heer Heij dat wel goed overwogen mag worden waar deze behoort te komen, want wanneer in de polder tuinbouwgebieden komen, zal daar een deel van de bevolking hun kin deren de openbare school laten be zoeken. De heer Heij hoopt dat met Gods zegen in het komende jaar veel tot stand gebracht zal kunnen worden. De heer Rijkers spreekt eveneens zijn voldoening uit voor de sluiten de begroting, wat voor hem een ver rassing was bij de krappe geldmid delen en naar sprekers mening maakt onze gemeente op vele ge meenten een uitzondering. Het be reikte resultaat stemde de heer Rij ken tot voldoening. Hij is er echter van overtuigd dat van het program van kapitaalswerken verschillende punten niet in 1968 uitgevoerd zul len kunnen worden wegens de be perkte geldmiddelen; daarom is het ook een meerjarig program; maar hij hoopt dat, vooral wat betreft de woningbouw, een uitzondering zal kunnen worden gemaakt; vooral 't bouwen van goedkopere woningen blijft nummer één. Ook verblijdt 't de heer Rijkers dat voor de verbe tering van De Dreef een oplossing gevonden zal kunnen worden. Hij hoopt dat God allen de gezondheid moge geven om aan de uitvoering van het porgram mede te werken. Hij dankte als nestor van de raad de burgemeester voor het vele werk dat verzet werd, alsmede de heren wethouders en de secretaris met z'n staf betrok hij in zijn dankwoord. De voorzitter bracht alle sprekers dank voor de woorden van erkente lijkheid, gericht aan het college en zijn persoon en de ambtenaren, voor welke laatste hij zich aansloot bij de woorden van de nestor, want de ambtenaren hebben hem trouw ter zijde gestaan om alles zo goed mo gelijk te laten verlopen. Wat de woningnood betreft, zegt de burgemeester tot de heer Genuit, het jammer te vinden dat de libe ralisatie voor onze gemeente door de minister en Ged. Staten is door gevoerd, ondanks de mening van de raad, dat de gemeente hiervoor niet rijp was. De woningnood is hier nog groot en daarom zal getracht wor den te komen tot de bouw van keu zewoningen, waarvoor een plan reeds in voorbereiding is. Particu liere bouw komt hier slecht van de grond. A's woongemeente hebben wij recht op woningwetwoningen, maar daarvoor komen kleinere ge meenten vrijwel niet in aanmer king. Wat de riolering betreft, dit ook in antwoord tot de heer Win kelman, geeft de burgemeester de verzekering dat alles gedaan zal worden om deze uitgevoerd te krij gen. Wat de vraag betreffende een parkeerverbod betreft, zal in de vol gende vergadering met een voorstel worden gekomen. Voor spiegels is het college wel wat bang, dat het voor de jeugd een object zal zijn ze stuk te gooien, hoewel er in 't col lege ook reeds over werd gespro ken. Wat de vuilnisophaaldienst aangaat, zal dit worden bekeken. De burgemeester zal ook contact met de politie opnemen omtrent 't stor ten van vuilnis. Wat het pleidooi van de heer De Vos over de werkgelegenheid en de opleiding en het geringe aantal ge- i slaagden aan het Oranje College be- treft, acht de voorzitter dit meer een zaak voor het onderwijs, waar de gemeente niets aan kan doen. Met het aantal scholen hebben we het in het district Waalwijk niet zo slecht getroffen, meent de voorzit ter en spr. is ook wel voor een middelbare technische school in het district Waalwijk en wil dit in het stadsgewest ter sprake brengen. Voor industrialisatie moet men over 300 a 400 ha. terrein beschikken en dit moet dan ons als stadsgewest gezamenlijk bezighouden. Daarom heeft spr. de gedachte genoemd van het stichten van schappen, waarin de gemeenten, K. v. K. en indus trie vertegenwoordigd, zouden móe ten zijn. Burgemeester Van Prooijen vroeg zich af wat de consequentie voor het noordelijk deel van de Langstraat zal zijn als Tilburg in- dustrialisatiegebied wordt. Wat de O.L.-school betreft, meent de voorzitter dat men daarbij ook zal moeten kijken waar de meeste voorstanders van openbaar onder wijs wonen. Verder wordt het weer een zaak van financieringsmiddelen, waarom de mogelijkheden nog eens goed bekeken zullen worden. Dat de werklieden allen hetzelfde basis salaris hebben, heeft ook zijn goede kant, rivaliteit is uitgesloten. Het college staat open voor iedereen, ook van de bevolking. Een veeg- machine is overwogen, maar is be zwaarlijk in verband met de hoofd weg zonder trottoirs. De heer Winkelman heeft over de riolering gesproken; wij houden het warm. Voor de verbetering van de weg hebben al velen grondstrookjes afgestaan. Hij zegt toe, de politie te verzoeken op controle op de maxi mumsnelheid. Van harte kan de voorzitter de opmerking van dhr. Winkelman onderschrijven omtrent de toestand van de provinciale we gen; de Winterdijk is levensgevaar lijk. Hij zegde toe Ged. Staten hier op te wijzen. Op een vraag van de heer Dekkers of de gemeente geen waarschuwingsborden kan plaatsen, zegt de burgemeester daar niet toe bevoegd te zijn. Het verzoek om te lefooncellen aan de P.T.T. zal wor den herhaald. Wat betreft de recon structie van de Wendelnesseweg, is hij het met de vraagsteller eens, en aan de rattenplaag zal men graag wat doen. Tot de heer De Vries zegt de voor zitter, dat de schuldenlast van de gemeente in verhouding tot andere gemeenten niet zo hoog is. Aan de wateroverlast besteedt het college steeds aandacht. Wat de stiefkinder- lijke behandeling betreft, zegt de voorzitter dat men moet bedenken dat andere en grotere gemeenten een andere functie hebben. Met de mening van de heer De Vries om- trent de woningnood, is de voorzit ter het eens, hoewel de schrijnende gevallen de laatste jaren wel zijn geholpen. Wat betreft de ontevre denheid in de gemeente, zegt de voorzitter dat er kritiek om de kri tiek is en noemt meerdere straten en wegen die gereconstrueerd zijn. De woningverdeling geschiedt zo eerlijk mogelijk. Wat de sportter reinen aan de Juffrouwsteeg be treft, zegt de voorzitter dat men niet half weet wat nodig is om een raadsbesluit gefinancierd te krij gen. Omtrent de zaak waar de be schonken jongelingen kwamen, wil de burgemeester gaarne worden ge ïnformeerd. De heer Heij wilde zijn bedoeling omtrent de woningbouw graag nog even nader toelichten. Hij had niet bedoeld te zeggen dat in vorige ja ren niets aan woningbouw zou zijn gedaan, maar hij vraagt of het mo gelijk zou zijn voor dit jaar alles op de woningbouw te zetten. De voorzitter was blij met deze nadere toelichting, want hij was het niet Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0.32 P mnd. 1,30 10 ct. inc.k.) 1.40 p.kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" met de heer Heij eens dat de school er al geweest zou zijn wanneer er meer voor gedaan was en hij lichtte breedvoerig toe wat er voor nodig geweest is om een urgentie verkla ring te krijgen, maar nu gaat het nog om de financiering. Tot de heer Rijkers zegt de voor zitter, dat gestreefd wordt bij het uitgravenpeil naar een zo efficiënt mogelijk beheer. In tweede instantie krijgt de heer Dekkers het woord, die zegt dat het onderwijsprobleem, door de heer De Vos naar voren gebracht, voor ons minder urgent is, maar hij vindt 't wel belangrijk dat er een middel bare technische school komt, waar bij hij het principiële standpunt minder urgent acht als in spr. jeugd. De woningnood acht hij nog vijand nr. 1. Wat is toch de oorzaak dat dit probleem in ons land zo slecht is opgelost, vraagt hij, en hij meende dat dit komt door de lage huren. De heer Dekkers ging nog breedvoerig in op het openbare schoolprobleem en was blij met de gedachte van het college aan een dependance, maar hij attendeerde speciaal op de mogelijkheid van het huren van een schoolwagen of het huren van een lokaal, waardoor dit spoedig gerealiseerd zou kunnen worden, liefst gelijk met de opening van de nieuwe bijzondere school te Capelle, omdat hij dit als een le vensbelang voor de openbare school ziet. De heer De Bie vroeg nog om verlichting van dc Winterdijk vanaf Labbegat naar Waalwijk en vroeg om parkeerhavens in de Dick Flem. mingstraat. De heer De Vos zou willen dat de gemeente iets deed voor financie ring van instanties voor beroeps keuze, omdat veel ouders de ver keerde school voor hun kinderen kiezen. Hij zou de voorstanders van openbaar onderwijs zelf door een enquête willen laten uitmaken, waar de school moet komen. De heer Winkelman meende de bevolking van de middelbare school te kunnen beperken tot hen die in staat zijn de 5-jarige cursus af te maken, wat door een scherp toe latingsexamen zou zijn te selecteren en dan is er hoogstens plaats voor een middelbare school. Hij gelooft niet dat de industrialisatie mank gaat aan een tekort van technische krachten, de toestand in de schoen en textielindustrie acht hij een ge volg van de scherpe concurrentie van het buitenland. Het investeren door de overheid wordt een fiasco, zegt de heer Winkelman. Op die manier is het z.i. niet mogelijk in dustrialisatie te bevorderen. De burgemeester, de sprekers in tweede instantie beantwoordend, zegt dat een technische school een zo groot mogelijke capaciteit moet hebben. Kleine scholen acht hij niet juist. Geef de mensen meer ontwik keling. Daarom is spr. voor zoveel mogelijk voortgezet onderwijs. Voor werkelijke industrialisatie is 3000 ha. terrein nodig en niet 50 of 60 ha. Wat de mogelijkheden voor de openbare school betreft, zegt de burgemeester toe, deze met de in specteur te zullen bespreken. Een enquête acht hij moeilijk, dat is meer iets voor de Vereniging voor Volksonderwijs. De begroting wordt hierna zonder hoofdelijke stemming vastgesteld, waarna de voorzitter de vergade ring te pl.m. half twaalf sluit. De Montfort Bedevaarten naar Lourdes worden speciaal georgani seerd voor de gezonde mensen met een aan hen aangepast programma. Op de heenweg brengen we een b3- zoek aan Lisieux in het hart van 'n mooi Normandisch land. Tijdens 't verblijf van een hele dag en twee nachten in Lisieux komen de pel grims nader tot elkaar. Bij ons ver trek daar zit de stemming er echt in. Iedereen is bereid de ander te helpen. Zo trekken we eensgezind naar Lourdes waar we tegen de avond aankomen. In Lourdes logeren we in groe pen van ±30 personen, met een pa ter als leider, in verschillende ho tels. We maken er alle plechtighe den mee. Overdag bezoeken we de bezienswaardigheden van het stad je. Een ganse dag trekken we de bergen in. Voor de jongeren wordt een speciale voettocht georgani seerd. Na een verblijf van 5-6 da gen keren we huiswaarts. Op de terugweg bezoeken we Pa rijs en sluiten de bedevaart in de kapel van de Wonderdadige Medal- je in de rue du Bac. 's Avonds zijn we weer thuis. Twee keer dit jaar organiseren we 13-daagse tochten naar het H. Land. We bezoeken al le H. Plaatsen onder leiding van deskundige gidsen. Volledige in lichtingen worden gaarne verstrekt door het bureau van de Montfort Bedevaarten. Berg en Dal (08805- 1900). Het programma voor 1968: Lourdes: 30 mei t.m. 8 juni; 18 t.m. 26 juli; 19 t.m. 27 sept. H. Land: 22 april t.m. 4 mei; 4 t.m. 16 november

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5