100 GULDEN waaLwijkse en UnqstRAAtse couRant 3650 Waalwijkers maken gebruik van de diensten van het Wit Gele Kruis van ^l^Tiierto OPEN OOG BEHARTIGING IN GEORGANISEERD VERBAND VAN GEZONDHEIDSZORG IN EN ROND HET GEZIN Prinses Christina viert zondag 21ste verjaardag Medisch Centrum te Waalwijk druk bezocht Consultatiebureaus Financiën -<3xcluoieve l^le renkledi ricj 13 WAALWIJK Alle aandacht Samenwerking met Het Groene Kruis Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum vanf 100,-per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Heintje 80 jaar Midden-Brabant noteerde 1 miljoen overnachtingen in 1967 WAALWIJK Aan de gezondheidszorg wordt in ons land de grootst mogelijke aandacht geschonken. Een belangrijke taak ligt hier klaar voor de kruisvereni gingen, het Wit Gele Kruis en het Groene Kruis, die beide in Waalwijk een bloeiende afdeling hebben. Het Wit Gele Kruis is met zijn 3650 leden de grootste or ganisatie in de schoenenstad. Het rekent tot zijn taak de behartiging in georganiseerd verband van de ge zondheidszorg in en rond het gezin. De werkzaamhe den in Waalwijk worden centraal geregeld in het fraai Medisch Centrum aan het Vredesplein. Dit centrum werd in 1955 door het Wit Gele Kruis betrokken. Toen ook kon aan de hoogste medische en verpleegkundige eisen worden voldaan. Over het werk van deze kruis verenigingen hadden wij een gesprek met mej. T. van der Heijden, secretaresse en de heer E. M. Weyers, voorzitter van de afdeling Waalwijk van het Wit Ge le Kruis. De Waalwijkse afdeling werd on der voorzitterschap van de heer C. Witlox reeds opgericht voordat de provinciale Brabantse vereniging bestond. De Waal wijkers maakten in 1913 kennis met de RK Vereni ging voor Volksgezondheid en zie kenverpleging „Het Wit Gele Kruis" onder de naam R.K. Het Groene Kruis, Waalwijk-Besoyen. Twee jaar later trad ook de afdeling Baardwijk toe, waarna in 1921 men toetrad tot de diocesane ver eniging. Toen werd ook definitief de huidige naam gekozen. De ver eniging groeide onder de voorzit ters E. J. M. Weyers, Am. Verwiel en C. W. Pullens tot een organisa tie van grote betekenis. Oorspronkelijk opereerde men van uit het wijkgebouw in de Grote straat 240 waar ook het kraamcen- trum was gevestigd. Een goede taakbeoefening leverde hier vaak problemen op, zodat werd uitge zien naar een nieuw gebouw, dat in 1955 aan het Vredesplein gereed kwam. Toen was een geschikte huisvesting verkregen voor het con sultatiebureau, het kraamcentrum, schoolartsendienst en de medische dienst Bedrijfschap voor de schoen industrie, welke laatste organisatie de ruimte in het Medisch Centrum van het Wit Gele Kruis huren. Ook de vier wijkverpleegsters, de zus ters C. v. d. Bosch, A. Bos, J. de Brouwer en C. v. d. Geld vonden, waar nodig, woonruimte in het ge bouw. De ziekenverpleging maakt ook in Waalwijk een belangrijk onder deel uit van de werkzaamheden van het Wit Gele Kruis. Op advies van de huisarts kunnen de leden aan spraak maken op gratis wijkver pleging door een volledig bevoegde wijkverpleegster. De stad is in vier wijken verdeeld, die ieder steeds door dezelfde verpleegster worden verzorgd. Dit bevordert een goede verstandhouding en schept 'n sfeer van vertrouwen tussen patiënt en verpleegster. Ook de zorg voor de aanstaande moeder en de baby- en kleuterzorg behoort tot de taken van de wijkverpleegster. De consultatiebureaus voor zuige lingen en kleuterzorg worden tel kens uitermate druk bezocht. Zo werden bijv. in 1966 voor zuigelin gen 2604 consulten verstrekt en voor kleuters 405. In datzelfde jaar werden bijna 3000 inentingen ver richt. Ook dit onderdeel is een van de vele gewaardeerde taken van de kruisvereniging. Evenals de zon dagsdienst van de wijkverpleegster en het spreekuur van de diëtiste gebeuren de inentingen in samen werking met het Groene Kruis, af deling Waalwijk. Veel belangstelling bestaat er ook voor de moedercur sus en de zwangerschapgymnastiek. In voorbereiding is een gymnastiek- cursus voor Ouden van Dagen. De leden kunnen ook beschikken over nodige verplegingsartikelen, die in het uitleenmagazijn verkrijg baar zijn. Gratis controle is er ook op verpleging en nazorg van de thuiskurende tbc-patiënten, terwijl verder hulp en medewerking ver leend wordt bij de uitzending van zwakke kinderen naar herstellings- en vakantiehuizen. In het Medisch Centrum is het kraamcentrum gevestigd, dat als 'n onderdeel van de kruisverenigingen kan worden gezien. De leerling- kraamverzorgsters volgen hun op leiding tijdens het praktijkjaar on der leiding van de hoofdleidster- docente, in het Medisch Centrum. Voor meisjes, die allen intern zijn, heeft men enkele gezellige kamers ingericht. De vooropleiding die drie maanden duurt, wordt in een op leidingsinternaat genoten. Mede doordat Het Wit Gele Kruis Waalwijk ruimten in het Medisch Centrum aan het Vredesplein kan verhuren slaagt men er ieder jaar in financieel rond te komen. De le den betalen een in verhouding tot andere delen van de provincie lage contributie. Daarnaast ontvangt men rijks- en gemeentesubsidie. Iedere nieuw ingekomen bewoner van Waalwijk of ingezetene die gaat trouwen ontvangt de Wit Gele Kruis-folder. Hierdoor hoopt men 't ledenaantal op te kunnen voeren, wat aardig lukt als men weet dat ieder jaar zo'n 70 nieuwe leden kun nen worden ingeschreven. Bij de zorg van het Wit Gele Kruis staat steeds voorop, dat deze zorg een samenhangend geheel wil zijn. Dit betekent georganiseerde maatschappelijke gezondheidszorg in en rond het gezin, waarbij een voortdurende aanpassing plaats vindt aan de behoeften in dit vlak. Het werk van de kruisvereniging voldoet aan de hoogste medische en verpleegkundige eisen. Verdere uitdieping van de deskundigheid op deze gebieden is een voorwerp van voortdurende zorg en studie van de Nationale Federatie in Utrecht. Door Een beeld uit het kleuterbureau, een van de afdelingen van het Wit Gele Kruis, in het Medisch Centrum aan het Vredesplein. I -■ de samenstelling van leidinggeven de en uitvoerende artsen en ver pleegsters moet de deskundigheid van het werk worden gegarandeerd. De ontwikkeling in de richting van geïntegreerde hulp heeft de aandacht gericht op de maatschap pelijke factoren, die op gezondheid en ziekte inwerken. De bewustwor ding van het verband tussen soma tische, psychische en maatschappe lijke aspecten in de gezondheids zorg heeft niet in de laatste plaats cok zijn stempel gezet op de zorg van het Wit Gele Kruis. Het geheel van de menselijke verhoudingen, de maatschappelijke realiteit, geeft 'n eigen dimensie mee aan de maat schappelijke gezondheidszorg, het werkterrein van het Wit Gele Kruis. Duidelijker spreekt dit, waar het Wit Gele Kruis zich in het bijzon der richt op de in het eigen milieu verblijvende mens, een maatschap pelijke omstandigheid, welke op zich reeds een beïnvloedende wer king op gezondheid, ziekte en gene zing kan vertonen. Het Wit Gele Kruis wil aan deze maatschappelij ke dieptewerking in het veld van zorg op alle niveaus van werken de geëigende aandacht geven. Bij de samenwerking met ande ren (specialisten, ziekenhuizen en inrichtingen) staat die met de an dere kruisverenigingen voorop. Het beleid van het Wit Gele Kruis is er opgericht tot een zo nauw mo gelijk op elkaar afgestemd hande len en een zo groot mogelijke sa menhang in de uitvoering van het werk van de kruisverenigingen in Nederland te geraken. In Waalwijk is een nauwe en bijzonder prettige samenwerking met de plaatselijke afdeling van Het Groene Kruis. Een samenwerking die ongetwijfeld de leden van beide organisaties ten goede komt. Het Wit Gele Kruis acht het van belang, dat van de kant van de maatschappelijke gezondheids-zorg een inbreng kan worden geleverd ten aanzien van de volksgezond heidsaspecten, waaronder ook die van gezondheidsvoorlichting en -op voeding en geestelijke hygiëne, van de velerlei instellingen en voorzie ningen in de maatschappij, die niet in de sector van de gezondheidszorg zijn georganiseerd. Hier valt te denken aan de woningbouw, de re creatie, het onderwijs en de jeugd zorg, de sport en de ruimtelijke planning. Spaarvormen(evt.te combineren): hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen. Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Prèmie Spaarplan. Postbus 51. Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. ,,Dat ik zo bemind was heb ik >it kunnen denken". Heintje Da vids was er een beetje confuus van. Niet minder dan 1500 mensen waren haar dinsdagmiddag in het Amster damse ICC-gebouw de hand komen schudden omdat zij haar 80e verjaar dag vierde. „Een mens is 80, voor-ie het weet" zong Teintje vervolgens ter geruststelling van allen die opzien tegen het volmaken van 8 decennia. Op zondag 18 februari zal ook de jongste onzer prinsessen de leeftijd der volwassenen bereikt hebben. De benjamin der Konink lijke Familie heeft echter al bewezen op eigen benen te kunnen staan. Sinds enige tijd woont en studeert zij in Groningen. Zij gaat echter vaak op bezoek bij haar moeder en vooral bij feestelijke ge legenheden ontbreekt zij niet. Haar drie zusters zijn nu getrouwd en zeker zal zij de vorderingen bijhouden van haar neef Prins Willem-Alexander. Haar studies, sociale wetenschappen, kunst en cultuur nemen veel van haar tijd in beslag. Prinses Christina is tevens zeer muzikaal en speelt niet onverdienstelijk op de piano en de gitaar. Al met al geloven wij dat zij thans een druk bezet leven leidt. Haar verjaardag zal zij vieren temidden van haar familie op paleis Soestdijk 'en haar zusters zullen hiervoor zeker naar het ouderlijk huis komen. Wij wensen prinses Christina temidden van haar familie een gezellige dag toe. ZO MAAR WAT Is wij: men of men: wij? Wij zijn het - wij zijn het maar. Wij zijn het, weet MEN niet wie wij zijn? MEN heeft geen eerbied meer, MEN doet maar, MEN neemt niets meer serieus. Het wordt een bende - waar gaat het naar toe? Wij zijn het MAAR. Wij tellen niet mee. MEN beslist maar over ons. Durven wij eens iets te zeggen of te doen, dan is direkt Leiden in last, want wij zijn dan brutaal, vragen waar we geen recht hebben, praten over dat waar wij geen kijk op hebben. Wij zijn te lui, te slordig, te onverschillig. Wie zouden toch die WIJ-mensen, die MEN-mensen zijn? Vreemd dat voor de WIJ's de MEN's en voor de MEN's de WIJ's nog steeds zo onbekend zijn. Het zijn toch wel mensen? Zouden ze elkaar nooit tegen komen, samen kerken, winkelen, wandelen, enz. enz.enz.? En toch MEN heeft geen eerbied meer en toch WIJ krijgen geen kans. Misschien niet gek om allebei eens de ogen, de mond open te doen, dan zijn de MEN-mensen opeens gewoon geen beroerde mensen en de WIJ-mensen ook gewoon met problemen waar ieder mens op in kan spelen. Blijkens een zojuist afgerond on derzoek in de 24 gemeenten, aange sloten bij de Streek-VVV Brabants Centrum, werden in 1967 in dit ge bied enkele toeristische topcijfers ge noteerd. Het aantal overnachtingen beliep ruim 1 miljoen. Hiervan wer den ruim 90% genoteerd in bunga- lowparken en op campings. In 1966 beliep genoemd aantal 805.000. De zwembaden hebben dank zij het relatief goede zomerweer, meer dan 2 miljoen betalende bezoekers getrok ken. De Efteling noteerde 1.240.000 entrée's, Tilburgs Dieren irk 170- duizend. Tesamen met musea en ten toonstellingen trokken deze objekten bijna 3V> miljoen bezoekers. De Streek-VVV Brabants Centrum ziet het toerisme en de openluchtre creatie in haar werkgebied als een steeds belangrijker bijdrage in de werkgelegenheidsproblematiek. Vol gens een recent onderzoek vinden ca. 1000 mensen thans op dit gebied 'n werkkring. Gezien de beschikbare re creatiegebieden wordt een belangrijke uitbouw in de nabije toekomst waar schijnlijk geacht. VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 Lcho 89e JAARGANG No. 14 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN' Gironummer 1069687 Pit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent VAM het Zuióen Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 P. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres ..ECHO" (Van onze verslaggever)

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1