WAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt 100 GULDEN Lil Het feest kan beginnen n DE BEJAARDE EN HET TEHUIS OPEN OOG van ïflierlo 4 I n |Wj t! Vele bejaarden moeien genoegen nemen met een deel van een woning, of wat nog vaker voorkomt hel slechtste deel van hun woning omdat het beste deel aan een ander gezin werd verhuurd. Niet uit weelde, maar uit bittere noodzaak! Hoe het huisvestingspro bleem der bejaarden kan worden opgelost? Door het bouwen van bejaardencentra en bejaardenwoningen die door overheidssteun ook voor minder draagkrach- Leeftijdsgrens is van belang ligen betaalbaar worden gehouden. Vooral de bouw van bejaardencentra verdient aanbeveling. In deze centra behouden de bejaarden namelijk zolang moge lijk hun zelfstandigheid, terwijl, als nood aan de man (of de vrouw) komt, vrij snel overplaatsing naar het centrale verzorgingshuis mogelijk is. Deze centra mo gen echter niet al te groot zijn. Contact met de overige bevolking is voor de bejaarden van groot belang. Huisarts Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Begrip Verpleging Leeftijdsgrens Aanpassing -Qxcluóieve bieren kleding j WAALWIJK Verzorging Aktiviteit rC: Duitser bekent moord in Nijmegen Moeilijkheden rond Olympische spelen in Mexico WAALWIJK Het feest kan beginnen. De carnavalskleding is uit de kast gehaald. De wagens zijn gereed en de zalen in car navalssfeer ingericht. De leut kan losbarsten. Dat gebeurt in de meeste steden van Zuid-Nederland zaterdagmiddag als Prins Carnaval het heft in handen neemt. Ook in De Langstraat wordt volop carnaval gevierd. Dit weekeinde trekken de optochten en kan men volop feesten in practisch alle cafés en dancings. Elders in dit blad treft u 'n uitgebreid programma aan over de carnavalsfestiviteiten in de streek. Carnavalsvierders, de komen de dagen veel plezier VRIJDAG 23 FEBRUARI 1968 89e JAARGANG No. 16 De Echo vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 1>. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO' De gepensioneerde moet zoveel mogelijk aktief blijven Van overheidswege moet aan niet- winstbeogende tehuizen de gelegen heid worden geboden, alle bejaar den die daaraan behoefte hebben, de verzorging te verschaffen die zij no dig hebben. Dus ook aan de minder bedeelden! Ook in financieel opzicht is de vraag gewettigd of deze be jaardencentra moeten worden ge bouwd en geëxploiteerd naar levens beschouwelijke richting. Daar, waar plaats is voor meer dan één tehuis, resp. centrum, is daartegen uiter aard geen bezwaar. Waar met één tehuis moet worden volstaan, zal door samenwerking een oplossing moeten worden gevonden die aan al le geestelijke behoeften volledig recht doet. In Friesland, Sas van Gent en Maastricht er zijn nog meer voorbeelden te noemen! zijn instellingen tot stand gekomen Wel ken openstaan voor alle geestelijke richtingen. De gedachte dat ook hier samenwerking geboden is, wint langzaam maar zeker terrein Het geen van grote betekenis moet wor den geacht, niet alleen voor de be jaardenzorg, maar ook voor 't maat schappelijk werk als geheel. De medische zorg van bejaarden mag hier zeker ook niet onbespro ken blijven. Aan elk tehuis moet een vaste (te)huisarts verbonden zijn. Er zijn echter twee medische begrippen: t.w. de gorontologie (d.i. de wetenschap van de ouderdom in de ruimste zin) en de geriatrie (die het op de ouderdom gerichte ge neeskundig handelen omvat. Als we spreken over de medische verzor ging van bejaarden, krijgen we dus \ooral met de geriatrie te maken. „Wanneer is iemand werkelijk oud?" Een voor allen afdoend antwoord op deze vraag is niet mogelijk. Doch medisch gesproken zijn er toch wel enkele verschijnselen, waaraan we de ouderdom kunnbn herkennen. De kracht van de organen wordt min der, het gezichtsvermogen en de ge- boorsfunctie gaan achteruit. Het ze nuwstelsel reageert minder snel. Spaarvormen (evt. te combineren): spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag, vrij- bhjvend de brochure over dit nationale Plan. Vergeleken met de jongere mens is een zekere mate van achteruitgang te constateren. Ouderdomsziekten zijn meestentijds „chronische" ziek ten, d.w.z. ze beginnen doorgaans ge leidelijk en openbaren zich eerst als de verschijnselen reeds lang be staan. Hun behandeling vereist lang durige, soms permanente zorg, aan dacht en controle. Indien enigszins mogelijk, moeten bejaarden die nog zelfstandig kunen wonen, in hun eigen woning medisch (en zo nodig ook maatschappelijk) worden ver zorgd en behandeld. Daartoe zal de mogelijkheid moeten worden ge schapen. In een aantal grote ziekenhuizen zijn aparte geriatrische afdelingen gesticht. Aan de revalidatie van be jaarden kan echter doorgaans nog niet voldoende zorg worden besteed. Zo ontbreekt veelal de mogelijkheid zieken die niet langer in het zieken huis behoeven te blijven, op te ne men in verpleeghuizen, waar ook eenmaal begonnen revalidatie kan worden voortgezet. Behalve licha melijke ouderdoms-aandoeningen kunnen we ook een aantal psychi sche verschijnselen bij bejaarde mensen waarnemen. Deze kunnen zijn: lichte of ernstige stoornissen in het herinneringsvermogen en het begrip Licht psychisch gestoorde bejaarden kunnen in hun woning of pensiontehuis verblijven; zwaardere gevallen zullen moeten worden op genomen in tehuizen die op de ver pleging van geestelijke gestoorde beiaarden zijn ingesteld. Zowel uit wetenschappelijke overwegingen als om stoornissen vroegtijdig te kun nen behandelen, is een periodiek onderzoek van de bejaarden ge wenst. Dit zou echter, gezien het grote aantal bejaarden, op grote or ganisatorische en financiële moei lijkheden stuiten en zal dus slechts langzaam en geleidelijk kunnen worden ingevoerd. Hebt U zich wel eens ingedacht dat de bejaarde het leven van thans toch al zeer moeilijk begrijpt? Is 't dan niet te verwonderen, dat vele ouderen zich buitengesloten voelen en de tegenwoordige samenleving vijandig -vinden? Denkt u slechts aan het verkeer. Vele ouderen wor den slachtoffer van het verkeer. Dit is begrijpelijk. Immers, alles ge beurt langzamer, het lopen, het denken en óók het reageren. Dit heeft een merkwaardig ver schijnsel tot gevolg: de tijd gaat voor t gevoel van deze bejaarden steeds sneller! Ook hun tijd die zeker niet het kenmerk mag krijgen van op 'n c'ood spoor te zijn gezet. Hier ligt een belangrijke taak; doch niet al leen voor de overheid, maar ook voor het particuliere initiatief. En dit niet alleen uit humanitaire, doch ook sociale en economische overwe gingen. fout vervallen dit zonder meer toe te passen. Het streven moet zijn om, afhankelijk van de vitaliteit der be jaarden en van de aard van het be drijf, een vloeiende overgang te verkrijgen van volledig werken naar volledig pensioen. Alleen hierdoor wordt een „pensioenshock" voorko men. Opmerkelijk is ook dat in landen met ernstige werkloosheidsproble men, zoals Italië en Japan, het juist weer de oude jaargangen zijn, die de dupe worden. De leeftijd waarop men met pensioen moet gaan, is daar aan de lage kant gesteld: zes tig jaar. Daar de meeste gepensio neerden in die landen echter met geen mogelijkheid met hun pensi oen kunnen rondkomen, zijn ze ge dwongen naar bijverdienste te zoe ken. Zij moeten dan echter met veel lagere lonen genoegen nemen Herwegen valt nog een zoeken naar aanpassing te constateren, een streven naar een maatschappelijk woordig fz^het ook n^eSl gen!) geëxperimenteerd met rnmder problemen voor de betrok- - EEN RODE RUIKER - Onlangs stopte me iemand een klein rood boekje in de handen De kleur en de titel („Het blauwe boekje, een vredesdienstregeling") zijn waarschijnlijk bedoeld als een verholen knipoog naar dat rode boekje van onze Chinese vriend Mao. Het werkje is uitgegeven door de Katholieke Werkende Jongeren in Nederland. Ze verdienen daarvoor een compliment. Een hartverwarmend pleidooi voor men selijke toenadering komt bovendrijven in de ijskoude stortvloed van de hedendaagse realiteit. U moet het echt te pakken zien te krijgen. Uit de hoofdstukken: Laat rozen bloeien en Bloemen zijn vrede' pluk ik een kleine rode ruiker in de vorm van de volgende citaten: - Welvaart is als mest; ongespreid, op een hoop liggend, is het nutteloos. Je moet die mest spreiden, die welvaart delen, wil je haar behouden en betekenis geven. De honger van de één bedreigt de welvaart van de ander, zoals de welvaart van de één de honger van de1 ander oproept. Wij zijn al één. - Ook wij stikken van de heilige koeien Het zijn de leuzen waarmee we ons onttrekken van onze plichten en verantwoor delijkheden. Leuzen als: „de mens leeft niet van brood alléén. Antwoordgeef 't dan maar weg!) en „God heeft de verschil len nu eenmaal gewild". Kulturele revolutie betekent: het slach ten van ONZE heilige koeien - We moeten VANDAAG doen wat MORGEN mogelijk is. An ders wordt het geen MORGEN en blijft het VANDAAG en dat is „VAN GISTEREN". Namens het Bedrijfsapostolaat: ALBERT MEGENS Marktstraat 8, Kaatsheuvel een verschuiving van de pensioenge rechtigde leeftijd. Dat een eventuele verschuiving van de pensioengrens ook economische gevolgen heeft, spreekt vanzelf. In Zweden heeft men reeds de pensioengerechtigde leeftijd voor de ouderdomsverzeke- ring verhoogd van 65 tot 67 jaar. In Engeland heeft een staatscom missie aanbevolen de mensen pas on 68-jarige leeftijd recht te laten krijgen op staatspensioen. Men moet hierbij echter ook weer niet in de kenen ten gevolge heeft. Zo wor den in de Verenigde Staten in som mige bedrijven proeven genomen met 'n minder starre pensionerings- politiek, waarbij mensen boven de G5 in bepaalde gevallen op vrijwil lige basis nog een aantal jaren kun nen blijven doorwerken. Men is daar nog zoekende naar een volgens Amerikaanse opvattingen acceptabel systeem van financiëring van de u y:,v-r ld kosten van gezondheidszorg voor be jaarden. Ook in Nederland zal het nog wel jaren duren, voordat ver zorging in verpleeghuizen integraal door de ziekenfondsen zal worden vergoed. In vrijwel alle gemeenten bestaat behoefte aan gezinsverzorgsters, die op omgang met bejaarden zijn ge specialiseerd. Wellicht is in deze door samenwerking tussen kruisver enigingen, kerkgenootschappen, vj ouwenverenigingen e.d. iets te be reiken. Ook behoorlijke gelegenhe den voor thuiswonende bejaarden dienen er te komen. Er zijn name lijk nog altijd talrijke bejaarden die reet regelmatig een warme maaltijd nuttigen. Misschien zou een en an der kunnen worden verwezenlijkt door inschakeling van de plaatselij ke restauratiebedrijven. Fen ander probleem is de vrije tijdsbesteding. Vele bejaarden heb ben zich niet on hun pensionering voorbereid en weten met bun vrije tijd niets te beginnen. Vooral de al leenstaanden komen hier in moei lijkheden. Hier kan sociale (her-) aannassing nodig zijn. Behoud of berkrijgen van zelfrespect kunnen de bejaarde van geestelijke vergrij zing vrijwaren. Bejaarden met hun verminderde fysieke kracht hebben geestelijke activiteit en compensatie nodig. Cultureel en sociaal contact is voor vele bejaarden èn voor de maatschappij van de grootste bete kenis. Er zijn hier allerlei mogelijkheden (museum, bioscoop, radio, bibliothe ken e.d.) die de triestheid van het eeuwige klaverjassen of zwikken kunnen doorbreken. Wil dit alles echter slagen, dan moeten de be jaarden hierin zélf worden betrok ken. Zij moeten zich ervan bewust worden dat voor hen niet alles „dicht" is. maar dat voor hen. juist nu ze alle tijd hebben, een nieuwe wereld geopend kan worden. Zon der hun medewerking echter gaat die poort niet open. En zij móét open gaan! Anders dringt het licht niet tot de levensavond door s Een etateur van een Duitse drank fabriek, de 30-jarige P. J. J. H. uit Kevelaer, heeft bekend vrijdagmor gen de 61-jarige Nijmeegse winke lierster mevr. M. Muis te hebben gedood. Vrijdagavond al werd hij in zijn woning gearresteerd en ver hoord door Nijmeegse rechercheurs en leden van de Duitse recherche. De man bleek f 230,- te hebben buit gemaakt. De zware verwondingen van het slachtoffer, bestaande uit een ingeslagen schedel, wurging, 16 messteken in de borst en drie in de hals, zou hij in paniek toege bracht hebben. De eerste moeilijkheden in de in ternationale Olympische beweging tekenen zich af. Negen Afrikaanse landen maakten dit weekeinde be kend niet aan de Olympische Spe len in Mexico deel te nemen nu Zuid-Afrika is toegelaten. Enkele andere landen kondigen een boycot aan en Rusland en Polen spraken een ernstige waarschuwing uit. Bij I de negen landen (Ethiopië, Algerije, j Oeganda, Tanzania. Ghana, Guinee, Gambia, Egypte en Kenia, die reeds officieel bekend maakten uit protest tegen de toelating van Zuid- Afrika niet naar de zomerspelen te gaan, zullen zich de komende da gen andere aansluiten. Tot de lan den die een boycot overwegen, be hoort ook een Aziatisch land: Malei sië. De verklaring werd uitgegeven door de Maleisische premier, Ab- doel Rahman. JUWELIER

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1