wAAlwijkse en UngstRaatse couRAnt ampe J!c VGLO leerlingen blijven achter bij capaciteiten OUDE WINKELKERNEN OF MODERNE KOOPCENTRA ampe OPEN OOG van <~Yl/lierlo tüc: Winkelcentra Tilburg VHMO-LEERLINGEN HEBBEN CULTURELE BELANGSTELLING Koopkracht doelmatig besteden is de welvaart-bepa lende zin voor de consument. Daartegenover staat de winkelier die er niet alleen op uit is die gewenste doel matigheid te bieden of te suggereren maar daarnaast de hoeveelheid koopkracht die in totaal beschikbaar is, voor een zo groot mogelijk deel naar zich toe te trek ken. Geen winkelier zal het uit zijn gedachten kunnen zetten dat de kern van het economische probleem van de toekomst is de consumptie zoveel mogelijk te be vorderen. De detailhandel zal over een modern ver koopapparaat moeten beschikken om de consumenten Goede plaats is belangrijk tot kopen over te halen. De consument van heden maar vooral van morgen wenst niet alleen een moderne pre sentatie van winkelpand en inventaris, hij wenst bo vendien een doelmatige groepering van winkels. Hij wil bij het kopen van goederen niet gestoord worden door aanvoer van nieuwe voorraden. Hij zal bij het zoeken naar zijn aankopen geen gevaar mogen lopen een verkeersongeluk te krijgen. Hij wil zoveel moge lijk gevrijwaard zijn tegen onaangenaam weer bij het winkelen en hij moet zijn auto kunnen parkeren op korte afstand van het koopcentrum, anders zoekt hij een andere zaak waar dat wel kan. Teken aan de wand Aangrijpen In de Langstraat Xzixcluóieve 5^erenkleclincj WAALWIJK Testonderzoek Boeken Inbrekers stelen 4500 gulden bij winkelier in Eethen VRIJDAG 1 MAART 1968 89e JAARGANG No. 18 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Uit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 I». kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' Koopkracht doelmatig besteden is welvaart-bepalende zie «oor consument i (Van onze economische medewerker) Wanneer aan de meeste van de op gesomde voorwaarden is voldaan en men weet 't geheel van koopgelegen heden ook nog op te fleuren met bloemen of stijlvolle decoratie dan kunnen de gevestigde zakenmensen rekenen op een grote toeloop van publiek En het is dat zuigen van mensenconcentraties, dat de waarde van een vestigingsplaats bepaalt. Een goede vestigingsplaats is een eerste voorwaarde voor het welslagen van 'n detailhandelonderneming. Dat hebben de ivarenhuizen en groot winkelbedrijven begrepen toen ze in hoofdstraten van steden en dorpen de goede vestigingspunten opkochten. Die zelfde lijn trekken zij tot op he den door bij het afstropen van steden en dorpen, die gaan saneren. Lang voordat een buurt, wijk of dorp wordt gesaneerd, hebben grootbedrijf en warenhuis dikwijls al een contract ge tekend voor de vestiging op een be paald punt. Lang niet alle steden en dorpen kunnen voldoende goede vestigings plaatsen aan de zich snel uitbreiden de distributie bieden. De eisen, die aan een goede vestigingsplaats wor den gesteld, zijn hoog en groot in aantal. De voornaamste hebben wij hierboven opgesomd. Meestal zijn het steden die verstek laten gaan aan het bieden van goede verkeersvoorzienin- gen en parkeerruimte. In kleinere plaatsen vindt men anderzijds onvol doende koopkracht om zich daar te nestelen. Om zoveel mogelijk kopers te trek ken naar distributiecentra, die aan de hoogste eisen voldoen, hebben vooral de warenhuizen zich ingezet voor de bouw van winkelcentra. Zij werken in de uitwerking van hun plannen sa men met een groep ondernemers uit midden- en kleinbedrijf of met hun financiers, die meestal huizen in een dochtermaatschappij van de N.V. Nederlandse Middenstandsbank. De bedoeling van de bouw van een win kelcentrum is nu duidelijk. Er wordt een ruime parkeerruimte geboden. Het assortiment van de daar geves tigde winkels is veelzijdig. Er zijn on dernemers gevestigd, die elkaar aan vullen in aantrekkingskracht op de klant. De zaken zijn luxueus en ge zellig. Het warenhuis staat er als trekpleister te midden van zaken met een uitgebreid assortiment in hun Kaf.1 -WtNKELCEfiT RUM LAAO£/rtD£'~ Ook voor het nieuwe wijkwinkelcentrum in het plan Laageinde bestaat voor de bewoners van deze wijken veel interesse branche. Een goede aanvoer van voorraden aan de achterzijde van de panden is verzekerd. Het drukke ver keer is uitgebannen. Er zijn gezellige zaken om uit te rusten van het win kelen. Er is een goed georganiseerde reclame en de klant wordt zoveel mo gelijk verwend. De vestigingsplaats van winkelcen tra wordt meestal zo gekozen dat men gemakkelijk klanten trekt uit de dich te bevolkingscentra in de buurt tot op een afstand van ca. 30 km. Ander zijds vergeet men bij de keuze ook niet de koopkracht uit in de buurt liggende gemeenten. De optelsom van deze klandizie garandeert een grote omzet die het lanceren van allerlei commerciële „stunts" rechtvaardigt. De opkomst van de winkelcentra, die nu nog voornamelijk in het wes ten des lands hun glorie beleven, is een teken aan de wand voor een reeks van gemeenten in allerlei delen van Nederland. De detailhandel in al die gemeenten heeft er belang bij de koopkracht van de bevolking in de omgeving vast te houden. Dat zal al leen kunnen als men bereid en in staat is de verwende consument van onze tijd in zijn wensen te volgen. Die wensen bestaan uit moderne za ken, een breed en diep assortiment, een rijke variatie in branches; be schutting tegen regen, sneeuw en wind. Voorts vraagt men grote par- keervelden zodat er ook in drukke uren gewinkeld kan worden en vol doende toevoerswegen voor autover keer naar het centrum terwijl er in de drukste winkelstraten gezellig en zon der gevaar gewinkeld moet kunnen worden. In veel grotere plaatsen maar ook in dorpen ziet men meer dan eens de kansen niet. In te saneren wijken kunnen tijdelijk of definitief parkeer terreinen worden aangelegd. Groepen winkeliers moeten daarvoor samen werken. Zij zullen ook collectief hun dorp, buurt of straat moeten verko pen. Men kan elkaar adviseren en stimuleren in het moderniseren van straat en buurt. In samenwerking met gemeentebesturen kan het verkeer worden geleid of omgeleid. Straten kunnen op drukke dagen voor snel verkeer worden verboden. De toegang naar vele oude centra worden verbe terd door goede wegen met snelle binnenkomst en vertrek. In een aantal panden en buurten moet met spoed de slopershamer klinken om ruimte te scheppen. Toch zal dit geluid het behoud kunnen betekenen voor de commercie van een streek. Men zal zelfs dorpen en kleinere steden kun nen omtoveren tot praktische winkel centra, terwijl men vroeger de bevol king voor een deel naar een naburige stad zag gaan om inkopen te doen. Met name in de Langstraat ver vult Waalwijk een belangrijke rol als centrum winkelgemeente. Dankzij goed opgezette winkelcentra kunnen niet alleen de bewoners van eigen ge meente maar ook uit de streek wor den geholpen. Door in Waalwijk een goed ,,winkelgebeuren" te creëren wordt de trek naar de omliggende grote gemeenten zoals Tilburg en Den Bosch en ook wel Breda voorkomen. Men doet er in Waalwijk alles aan. Daarvan getuigen de in voorbereiding zijnde plannen voor wijkwinkelcentra en natuurlijk het city-plan, dat de uiteindelijke voltooiing van Waal wijk-Winkelstad moet zijn. Die steden worden nu voller vooral op de dagen van verkoopspitsen in het weekend. Laten de detaillisten van vele kleine gemeenten de handen ineen slaan met het gemeentebestuur om hun kernen koop- en verkooprijp te maken voor de consumptiegolven die ons nu reeds omspoelen maar vooral hetgeen ons op het gebied van een steeds ruimere afzetkans nog te wachten staat. Cc HEEFT HET blouses, rokken, shawls, vesten, jumpers, pantalons, zakdoeken, kraagjes, nylons enz. enz. DOET HET: plisseren, ajouren, stoppen, borduren, repareren, vermaken, inkorten enz. enz. Ook voor stofknopen, ceintuurs, gespen enz. in naar: Heuvelstraat 14 f Wist U, dat het woord ARBEIDER eigenlijk geen net woord meer is? Wij zijn allemaal MEDEWERKERS geworden. Een arbeider arbeidt, hoe en wat wordt hem wel verteld; een medewerker werkt mee, d.w.z. hij weet mee, hij zorgt mee, hij plant en oordeelt mee; natuurlijk ieder op zijn terrein, op zijn plaats. Nu houdt dit in verantwoordelijkheid. Vanzelf, daar zijn we toch tuk op. We pro beren ons inzicht te verruimen, zodat onze inbreng ook inderdaad inbreng is. Wij staan open, proberen elkaar te verstaan. Natuurlijk probeert ook iedereen verstaanbaar te praten, gaat ieder ervan uit, dat de ander verantwoordelijkheid wil dragen, zijn partikulier be lang probeert hij aan het algemeen belang aan te passen, immers dat is ook zijn belang. O ja, we hebben het de laatste jaren ver geschopt. Het begrip arbeider is achterhaald en de meneer" heeft een gewone naam gekregen. We leven en werken vol begrip voor elkaar, samen. Openheid en kommunikatie zijn onze grote leuzen geworden. Wij zijn er niet meer voor de wet, het gezag, een mooie theorie; nee, omgekeerd. Hoe mooi, als het allemaal eens waar zou zijn. Wanneer Het wordt de hoogste tijd Het wijkwinkelcentrum aan het Bloemenoordplein is voor de bewoners van de rondom liggende wijken van grote betekenis. Men kan nu in eigen omgeving terecht en is dus minder snel geneigd om ook voor de dagelijkse levensbehoeften naar elders te trekken Bij het voortgezet gewoon lager onderwijs zijn veel leerlingen die achterblijven bij hun capaciteiten. Hun interesse is gericht op het con crete doen en veel minder op het ver bale onderwijs, hetgeen zich demon streert door hun gebrekkige belang stelling voor lezen. Oorzaak van dit achterblijven van de v.g.l.o.-leerling: door sociale en andere omstandighe den maakt hij geen optimaal gebruik van zijn capaciteiten. Dit zei Drs V. J. Weiten van het Hoogland-instituut in Nijmegen op de jaarvergadering van de v.g.l.o.- sectie van de Prot.-Chr. Onderwij zersvereniging in Utrecht. De heer Weiten is betrokken geweest bij een test-onderzoek van drie pedagogische centra, die de VGLO en VHMO- leerlingen hebben „doorgelicht". Ze werden daarbij getest op interesse, schoolvordering en intelligentie. Ge bleken is dat de doorstroming via het VGLO naar het ULO en het VHMO van 1961 tot '65 anderhalf maal zo groot is geworden, dat een van de 14 leerlingen van het lager onderwijs naar 't VGLO gaat en dat de VGLO- leerling met de schoolse vakken is achtergebleven bij het eigen intelli gentieniveau. Het prestatieniveau is in de rekenvakken het laagst, waar na de taalvakken volgen. Slechts 2 procent van de VGLO-jongens is qua intelligentie geschikt voor de HBS. Tijdens het test-onderzoek is ook het verschil in niveau tussen VHMO en VGLO nagegaan aan de hand van de interesses van de leerlingen. Daar uit bleek een duidelijk onderscheid. De VHMO-leerlingen demonstreren meer een culturele belangstelling. Zij lezen graag boeken en weekbladen en gaan graag naar exposities van schil derijen kijken. De VGLO-leerling daarentegen heeft meer belangstelling voor de handel. De grootste interesse bestond voor het kopen van een spaarvarken. De enige leesinteresse ging uit naar een uitgave, waarin wordt beschreven hoe je door sparen rijk kunt worden. Drs Weiten noem de resultaten van dit onderdeel van 't onderzoek opzienbarend. Hij veron derstelt, dat de oorzaak moet worden gezocht in de opvoeding: de meeste VGLO-leerlingen komen uit milieus met een beperkt taalgebruik, waar door hun denkniveau niet gedifferen tieerd is ontwikkeld. Het niveau van het geestelijk func tioneren kan zijns inziens worden ver hoogd door het lezen van boeken te stimuleren. Uit een Nederlands on derzoek is onlangs reeds gebleken dat leerlingen van de eerste klassen van de lagere school, die als kleuter reeds werden voorgelezen, tot betere lees prestaties kwamen en bovendien een hoger i.g. hebben. Daarbij speelde de milieufactor geen enkele rol. EET HEN - Bij winkelier C. van den Berg in Eethen is zondagavond ingebroken. De inbrekers namen een bedrag mee van 4500 gulden. Zij kwamen de woning binnen door een raam aan de achterzijde van het huis. De daders bleken enkele kamer te hebben doorzocht. De bewoners wa ren tijdens de inbraak niet thuis. Het aantal inbraken in 't Land van Heus- den en Atlena en de Langstraat is de laatste tijd toegenomen. JUWELIER

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1