waaLwijkse en Unqstpaatse couraiu De tuinbouw heeft in de Langstraatalle mogelijkheden Gemeenteraad Vlijmen vergadert vrijdag inrm. De Triumph-1300 is een bijzonder luxueus afgewerkte stijl-wagen Orandioos l TRIUMPH 1300 MACHIELSEN RAPPORT OVER DE TUINBOUW IN STADSGEWEST WAALWIJK WAALWIJK - De tuinbouw in de Langstraat vertoont een min of meer gedifferentieeurd karakter. In grote lijnen kan men hier tuinbouwgebieden onderscheiden, welke van elkaar verschillen in bedrijfstype, grootte en vorm van de bedrijven. In de oostelijke Langstraat vindt men meer traditionele tuinbouw, welke in het verleden in het kader van het landbouwbedrijf werd beoefend. De toeneming van het aantal tuinders, de uitbreiding van het tuin land en de vermindering van de oppervlakte tuinland bij de landbouwers duidt er echter op, dat de binding met het landbouwbedrijf in toenemende mate wordt losgelaten. Zo lezen we in dit concept nota „Perpectief van de Tuinbouw in het stadsgewest Waalwijkdie gisteren verscheen. Kenmerkend voor dit gebied is echter toch nog, dai de beschikbare oppervlakte tuinbouw- grand onder glas tot 1960 slechts gering was. Een ,unstige ontwikkeling is echter thans gaande dank zij de ruilverkaveling in de gemeenten Drunen, Vlijmen en Heusden. Met deze ruilverkaveling werd rond 1960 een begin gemaakt. Vooral is sindsdien de groenteteelt onder glas toegenomen. De situatie thans (1967) is, dat in het kader van de ruilverkaveling Vlijmen-Heusden er geen uitbreiding meer van het tuinbouwareaal moge lijk is. Dit geldt voor het gebied Els- hout-H aar steeg. Vestiging buiten ruilverkaveling is nog mogelijk. De nog altijd beperkte financierings mogelijkheden kunnen hierbij wel remmend werken. Verwacht wordt, dat in de nabije toekomst nog slechts een aantal nieuwe bedrijven gesticht zal worden en een aantal gemengde bedrijven zal overschakelen op spe cialisatie. Het overgrote deel van het tuinland zal vooralsnog in beslag ge nomen blijven door de fruitteelt hard en klein) en de vcm niet geringe bete kenis zijnde volle gr ondtuinbouwHet vorenstaande wordt gestaafd door de uitkomsten van een enquête, welke gehouden werd onder de leden van de veilingvereniging „De Langstraat" te Drunen. Bedijfsgrootfe Uit dit onderzoek blijkt, dat in '63 en '66 de totale bedrijfsgrootte er als volgt uitzag: Hoewel niet alle tuinders geënquê teerd zijn (alleen zoals vermeld de leden van de veiling), kan het voren staande toch als een goede graad meter voor de ontwikkeling van de tuinbouw in het gehele stadsgewest worden aangemerkt. In de westelijke Langstraat is de tuinbouw, omstreeks 1920 ontstaan, op meer intensieve wijze beoefend. De ontwikkeling van de tuinbouw in deze streek heeft zich bijna geheel onafhankelijk van de landbouw ontwikkeld. Hieruit is waarschijnlijk o.m. te verklaren waar om in de naoorlogse jaren de tuin bouw in deze streek kwantitatief niet meer dan matig is ontwikkeld. Kwalitatief zijn er echter belang rijke ontwikkelingen geweest. De op pervlakte tuinbouw onder glas - vooral onder staand glas - is vrij aanzienlijk uitgebreid, terwijl ook in meerdere mate van koud op ver warmd glas is overgeschakeld. Een intensivering en specialisering heeft zich eveneens voorgedaan in de sec- tor hard fruit. Intensivering van het bodemverbroek en specialisering in teeltprodukten zijn noodzakelijk voor de verruiming van de afzetmogelijk heden. De toekomstverwachtingen van de tuinbouw in de Langstraat zijn zodanig, dat voor dit middel van be staan voldoende bestaansmogelijkhe den zijn weggelegd. Voldaan zal dan echter moeten worden aan hetgeen tot aanpassing en tot'verbetering van 'n aantal omstandigheden voor de tuin bouw zal leiden. Tot deze omstandig heden zijn te rekenen, de inkomens situatie en de werkomstandigheden, de afzetmogelijkheden, de omstandig heden waaronder de produktie plaats vindt en de centrum-positie. In het kort zij over deze aspecten het volgende vermeld; De, in vergelijking met de sectoren van de industrie en de dienstenverle ning, ongunstige en vaak lange werk tijden in de tuinbouw zijn niet bevor derlijk voor de keuze van het tuin- dersberoep. De rentabiliteit van het bedrijf, hetgeen betekent een hoge produktie en een hoog inkomen per man zal dan ook in belangrijke mate de animo voor het tuindersvak moe ten wekken. De bedrijfsresultaten van vele tuinbouwbedrijven in Noord- Brabant waren over 1966 bepaald niet rooskleurig. De algemene indruk is, dat het jaar 1967 een iets gunsti ger beeld zal vertonen. Vooruitzichten De slechte resultaten waren vooral bij de opengrondbedrijven te vinden (afhankelijk van de weersomstandig heden). Andere oorzaken ziin: te grote arbeidsbezetting, te keline pro duktie-omvang, water overlast en zeer slechte verkaveling. Uit de meitelling van het C.B.S. b.v. blijkt, dat nog de helft (7700) van het aantal bedrijven met glas, minder dan 2500 m2 groen ten onder glas teelt. Bij een aanbod van hoogwaardige produkten tegen lage produktie-kosten kunnen aan trekkelijke winsten worden gemaakt en hoge lonen worden betaald. Dit alles is echter afhankelijk van de mate van afzet van tuinbouw produk ten. De vooruitzichten t.a.v. afzet mogelijkheden voor tuinbouwproduk- ten lijken vrij gunstig. Conclusie De vraag naar hoogwaardige tuin- bouwprodukten stijgt voortdurend. Te verwachten is, dat met name de vraag naar fijnere groenten als gevolg van de stijging van de koopkracht en de toeneming van de bevolking zowel in Nederland als in de andere bij de E.E.G. aangesloten landen sterk zul len stijgen. De teelt van de hier be doelde produkten zal vooral voor het bedrijf met verwarmd glas perspec tieven openen. De teelt van de open- grondse groenten blijft aantrekkelijk als de produktie in massa kan ge schieden, met gebruikmaking van ma chines, waardoor tevens vanwege de kwantiteit ook exportmogelijkheden aanwezig blijven, waardoor tevens vanwege de kwantiteit ook export mogelijkheden aanwezig blijven. Spe cialisatie in bepaalde produkten zal eveneens voor de afzet naar het bui tenland in hoge mate aandacht moe ten hebben. Resumerend wordt gesteld: De ruilverkaveling Heusden-Vlijmen heeft aan de tuinbouw in de Ooste lijke Langstraat een belangrijke im puls gegeven. Een aantal bedrijven, in 't bijzonder in het gebied Elshout- Haarsteeg, kwam vooral door deze verkaveling tot stand. Uitbreidingen van bestaande bedrijven is in beperk te mate nog mogelijk. De tuinbouw- stichting 's Gravenmoer, Sprang-Ca- pelle en Waspik stelt zich ten doel een zo gunstig mogelijk „klimaat" te scheppen voor de vestiging en/of uit breiding van tuinbouwbedrijven in haar gebied. De op handen zijnde ruilverkave lingen zullen moeten worden be nut voor de ontwikkeling van de glastuinbouw. De afzetmogelijkheden behoeven geen belemmering op te leveren voor de uitbreiding van de tuin bouw in de Langstraat. De produktie-omstandigheden, in 't bijzonder de cultuurtechnische, kunnen in het kader van de ruil verkavelingen en de watervrijma king van het gebied in verband met de uitvoering van het Delta plan, gunstig ontwikkeld worden. De rentabiliteit van het bedrijf zal verhoogd moeten worden door o.m. bedrijfsvergroting. De centrumfunctie dient te wor den verstevigd door de bouw van kassen, welke bouw door het ver strekken van financiële bijdragen uit fondsen e.a. aan de tuinders en adspirant-tuinders mogelijk moet worden gemaakt. Nog in 1968 zal de Veilingvereni ging „De Langstraat" te Drunen over een modern geoutilleerd vei- Sprang-Capelle linggebouw beschikken (investe ring 1,8 miljoen gulden). Een snelle aanpak van de water vrijmaking van het gebied dcor de provinciale- en rijksoverheid is voor de ontwikkeling van het tuin bouwcentrum de Langstraat nood zakelijk. 2. 3. 4. De raad van de gemeente Vlijmen komt vrijdag a.s. in openbare verga dering bijeen. De agenda luidt: 1. Onderzoek geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van de Raad, de heer H. E. N. Figee. Ingekomen stukken. Voorstel tot aankoop van een perceeltje grond van de heer P. J. van Eggelen, Wolput 20, al hier, ten behoeve van de realise ring van het bestemmingsplan de Vliedberg. Voorstel tot aankoop van grond van de heer F. H..v. Dommelen, Nicolaas Beetsstraat 33, alhier, ten behoeve van de realisering van het bestemmingsplan „Uit breidingsplan in onderdelen voor de kom Nieuwkuijk. Voorstel tot aankoop van het pand Vlijmensedijk 14-14a met bijliggende grond van de Erven W. Broos, alhier. Voorstel tot aankoop van een perceel grond buitendijks van de Zusters van het H. Gezelschap J.M.J. afd. zedelijk lichaam „Vereniging van Vrouwen tot het geven van Onderwijs" te Den Bosch. Voorstel tot verkoop van een 5. 6. 7. (Van onze verslaggever) W AALWIJK - Het maakt voor velen geen verschil welke auto, van wat voor een merk ook, men rijdt. De verschillen zijn ook vaak niet zo groot. Als men achter het stuur van een Triumph-1300 heeft gezeten en men moet overstappen in een andere, kleine of midden-klasse wagen dan moet men terdege wennen. Dat werden wij gewaar toen we één dag in de luxueuze en snelle Triumph-1300 hadden gereden, die ons door Automobiel- en Garage bedrijf Machielsen uit Waalwijk beschikbaar was gesteld. Handig in stads verkeer Met haar elegante verschijning en met al haar goede eigenschappen een weldoordachte sportieve automobiel. Een model met een revolutionair ka rakter, lezen we in de folder die bij de Triumph-1300 hoort. Het is niet overdreven wat de reclamedienst van Leyland Motor Corporation Neder land N.V., die de wagen importeert, schrijft. We geloven dat-er voor die prijs (f. 8.888, - een wagen te vin den is die zo luxueus en zo perfect is uitgevoerd. Terecht zou men hier kunnen spreken van een auto, anders dan anderen. Het model, dat men op de Neder landse wegen nog niet zo veel ziet, doch dat al ruim een jaar op de markt is, nodigt uit tot stilstaan. Het is een elegante vier-deurs wagen met voorin geplaatste motor. Het 1300-model is eenvoudig te parkeren danzij de korte draaicirkel van slechts 9,4 meter. Geen enkele Engelse wagen met voorwielaandrijving beschikt over een dergelijke korte draaicirkel, hetgeen bijzonder handig in het stadsverkeer Veilig Doordat de wagen laag op de weg ligt is de windgevoeligheid nihil. Ook bij hoge snelheid, zeifs op een verre van vlakke weg, constateerden wij geen afwijkingen, wat een bijzonder veilig gevoel geeft. Op de slechte Langstraatweg van Waalwijk naar Breda viel de goede vering op. De rondom onafhankelijke vering bete kent meer dan alleen wegligging. Dat werden wij gewaar in de bochten van het recreatieoord bij het Lido. De 1300 was als het ware aan de weg genageld en toonde ook op het mod derige gedeelte niet de minste neiging tot schuiven. De zelf-bijslellende schijfremmen geven voldoende rem- effect voor deze snelle wagen die ge makkelijk 140 km per uur haalt. Exclusief De wagen is uitgerust met een Automobiel- en Garagebedrijf GROTESTRAAT 88 a, ",VAALWIJK Telefoon 04160 - 4367 Off. Triumph-dealer voor Waalwijk e.o. 1998 cc motor met een vermogen van 105 pk. Alle versnellingen vooruit zijn gesynchroniseerd om een soepel schakel ente garanderen. De versnel- lingshandel is uitstekend geplaatst en maakt sportief rijden mogelijk. Exclu sief is het koelsysteem. Een overloop- fles vangt het koelwater op, dat an ders verloren gaat door overdruk en verdamping. Er hoeft dan ook slechts na zeer lange afstanden bijgevuld te worden. De Triumph-1300 is bijzonder fraai afgewerkt. Veelvuldig is gebruik ge maakt van notenhout. Niet alleen het dashboard maar ook de portieren zijn voorzien van deze houtsoort. Er is ook veelvuldig gebruik gemaakt van schuimrubber, onder en boven de ge hele breedte van het dashboard en van een zeer dikke vulling over de bovenzijde van beide zittingen. Het overzichtelijke dashboard bevat een centraal waarschuwingssysteem met 8 lichten voor kontakt, oliedruk, choke, lage benzinestand, handrem, groot licht en twee richtingwijzercontrole- lampen. De dashboardverlichting is regelbaar. Het dashboardkastje is afsluitbaar. Een pakjesrek van meer dan 1,22 m. breed, is diep genoeg voor grote handtas etc. De Triumph 1300 is verder uitgerust met drie asbakken, kontaktslot, dagteller, water-tempera- tuur- en ampèremeter en lichtsignaal schakelaar. Door middel van een kan- telschakelaar in het midden van het dashboard is de verwarming uitste kend regelbaar. Voor frisse lucht is een aparte regelaar. RegeBbaar stuur De wagen heeft nog meer verras singen. Het stuur is verstelbaar. Door middel van een knop aan de rechter zijde van de stuurkolom is deze 10 cm axiaal en 5 cm verticaal te verstel len, welke handeling gemakkelijk in rijpositie kan worden verricht. Bij een ernstig ongeval zal de stuurkolom ineen schuiven. Deze voorziening kan wel eens levensredder zijn. Ook de zittingen zijn verstelbaar. Die van de bestuurder zelfs in hoogte. Deze wa gen heeft voor iedereen een gemakke lijke naar eigen inzicht regelbare zit. De Triumph 1300 is van alle ge mak voorzien. Het is een degelijke, snelle, sporttieve en vooral ook vei lige Engelse auto, die iets exclusiefs heeft. Iets anders dan andere wagens. In Waalwijk wordt Triumph vertegen woordigd door Automobiel- en Ga ragebedrijf Machielsen, Grotestraat 88a in Waalwijk. bungalowterrein aan de zijdzijde van de Plataanstraat aan de heer G. J. v. d. Bosch, Norbertijner straat 19 te Elshout. 8. Voorstel tot verkoop van grond aan de Stichting Woningbouw Vlijmen 1963 ten behoeve van de bouw van 16 woningwetwonin gen, 25 premiewoningen en 14 garages in het bestemmingsplan „Vliedberg 2". 9. Voorstel tot het verlenen van financiële medewerking aan de Stichting Woningbouw Vlijmen 1963 voor de bouw van 16 wo ningwetwoningen, 25 premiewo ningen en 14 garages in het uit breidingsplan Vliedberg. 10. Voorstel tot akkoordverklaring met de verkoop door de Stichting Woningbouw Vlijmen 1963 van de panden Korte Heistraat 45 en 47 aan hun bewoners. 11. Voorstel tot onderhandse ver pachting van het jachtrecht op de landerijen der voormalige ge meente Nieuwkuijk en een com plex gemeentelanderijen, gelegen onmiddellijk ten zuiden van het afwateringskanaal 's-Hertogen- bosch - Drongelen. 12. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de panden Oude Ha ven 25 en Wolput 65, alhier. 13. Voorstel tot uitbetaling van een inkomstenschadevergoeding we gens beëindiging van pacht aan de heer W. van Bladel, Wilhel- minastraat 68, alhier. 14. Voorstel tot beschikbaarstelling van credieten t.b.v, aanschaffing materiaal voor de dienst Ge meentewerken. 15. Aanbieding van de gemeente- en bedrijfsrekeningen van 't dienst jaar 1965. 16. Voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge artikel 72 der L.O.-wet 1920 voor de aanschaffing van meubilair en leermiddelen en voor de betege ling van de toiletten van de R.K. Jongensschool te Vlijmen. 17. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet t.b.v. uitbreiding gasnet. 18. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage aan de aan de Voetbal vereniging Nieuwkuijk in de kos ten van verlichting van de oefen- hoek. 19. Machtigingsbesluit tot het aan gaan van kasgeldleningen van 1 april 1968 tot 1 januari 1969. 20. Wijziging begroting 1968. Vlijmen Drunen VRIJDAG 1 MAART 1968 89e JAARGANG No. 18 De tcho vad het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grdestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002' Contractadvertenties: speciaal tarief Abonnement p week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Telegram-adres „ECHO' Groenten 1963 1966 vollegrond 278 ha 256 ha platglas 65.555 m2 59.196 m2 koud staandglas 106.973 m2 207.544 m2 verwarmd staandglas 78.950 m2 151.117 m2 Fruit appelen 81 ha 72 ha peren 7 ha 7 ha klein fruit 20 ha 20 ha DOKTERSD1ENST Zaterdagmiddag en zondag zal de dok- tersdienst worden waargenomen door dok ter K. van Tuijn te Kaatsheuvel, Vossen- bergselaan 21, tel. 04167-2006. KERKDIENSTEN Zondag 3 maart Ned. Herv. Kerk Sprang, 9.30 en 2.30 u.: ds G. Wursten. Geref. Kerk Capelle, 9.30 en 3 uur: ds W. Tom van Harderwijk. Geref. Kerk Sprang, 9.30 en 4.30 uur: ds W. R. Barkema. Geref. Gemeente Julianalaan, 9.30 en 3 u.: Leesdienst. PRESIDENT KERKVOOGD Tot president Kerkvoogd bij de Herv. Kerk te Sprang, in de vacature ontstaan door het bedanken van de heer Jac. van der Schans, is gekozen de heer J. Kuijstcn Wzn. ORGELFONDS Nu het financiële gedeelte van het orgel fonds van de Hervormde Dameskrans te Capelle is overgedragen aan de kerkeraad, heeft deze actieve vereniging een nieuw fonds opgericht, namelijk het Orgelfonds. De bedoeling is het orgel zo spoedig moge lijk te laten restaureren. Een eerste aanzet is er reeds, een deel van de onlangs ge houden verkoping van f. 1350,- en de op brengst van het verjaringsfonds van 650, - gulden, samen dus reeds f. 2.000, - is. CARNAVAL JEUGDOPTOCHT Maandagmiddag verzamelden de jeugd zich in de Mcliestraat met maar liefst 22 wagens. Er waren prachtige wagens bij. De uitslag was als volgt: le prijs: De Knollenvreters; 2. De Knotwil- gers; 3. De Tierelantijnen; 4. De Vliegende Non en Arretje Nof; 6. De Rokkertjes; 7. Papa van Mien; 8. Futsers; 9. 't Over schotje en Carnavalsvreugd; 11. De Cam ping; 12. Kaperschip, Sterren stralen Over al en Katootjes; 15. Klukluk, Glaasje op en Batman; 18. De Neus van Mien en Maaren- dam; 20. De De Boerkus van het Lompend en Huis van Jan Steen; 22. Leutige Viertal. BILJARTPROGRAMMA van de Vlijmense biljartverenigingen district Den Bosch Klasse C 1, poule A: Wapen van Vught- NAO; Poedelvrees Overhand. Klasse C 1, poule B: Luk Raak-OBK. Klasse C 2, poule A: NAO 2 - Paternoster. Klasse C 2, poule B: OBK 2 - Poedeltje. Klasse C 3, poule A: OBK 3-Overhand. Klasse C 3, poule B: H. v. Brabant - Poe delvrees. VOLLEYBALCLUB EVER READY Programma voor zaterdag: Ever Ready - Kweekschool, aanvang 17 uur. Ever Ready 2-VCV. Ever Ready 3-OJC 1. Ever Ready 3-Avanti 1955. DOKTERSDIENST Vanaf zaterdagmorgen 11 uur, tot maan dagmorgen 8 uur, uitsluitend voor spoed gevallen, dienst: dokter v. d. Wouw. AGENDA Hoge Braken: Zaterdag 8.30 uur en zondag 8.30 uur: „Bezeten Jacht". 18 jaar. Zondag 4 uur: „Shaoges in het Wilde Westen", alle leeft. Zondag 6.15 uur: „Maciste in het Stenen Tijdperk". 14 jaar.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 9