wAAlwijkse en UnqstRaatse couRant Vroom Dreesmann komt in hoofdwinkelcentrum MARATHONVERGADERING VAN RUIM ZES UUR Financiële situatie is niet bepaald rooskleurig B. en W. gaf volledig en uitvoerig antwoord Maatregelen Voorlichting Haventerreinen Werkgelegenheid Begraafplaats Putstraat Woningbedrijf MAANDAG 18 MAART 1968 89e JAARGANG No. 23 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN' Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Telegram-adres „ECHO" Gemeentebestuur besteedde alle aandacht aan problemen van Waalwijk (van onze verslaggever) WAALWIJK Na een marathonvergadering van 6JA uur kon burgemees ter J. Teijssen donderdagnacht de behandeling van de gemeente, en be- drijfsbegrotingen met de hierbij behorende algemene beschouwingen af sluiten. De gemeenteraad van Waalwijk was toen tevreden, zowel met de uitvoerige antwoorden van het college van b. en w. als met de voorge stelde begroting voor dit jaar. Burgemeester Teijssen was bijzonder ver heugd de raad te kunnen meedelen dat de directie van Vroom Drees- mann donderdag de definitieve bouwplannen had vastgesteld voor de vestiging van een Vendet in het hoofdwinkelcentrum van Waalwijk. Over „Het college van b. en w. heeft zich ingespannen een zo diep moge. lijk antwoord te geven op alle vra gen die u maandagavond heeft ge steld. In de algemene beschouwin gen is plaats voor alles. B. en w. moeten via een antwoord zien te trachten alles op de juiste plaats te zetten. Om dat goed mogelijk te maken, verdient het aanbeveling- meer vragen te stellen in het ka der van de begroting, middels het rapport van de begrotingscommis sie", aldus burgemeester Teijssen, die zich aansloot bij de woorden van de heer Dercksen dat het be leid kritisch moet worden bekeken, doch dat bij alle kritiek de mild heid niet mag ontbreken en dat men afstand moet doen van detail zaken. Naar aanleiding van het uitge brachte rapport van de begrotings commissie, gaf de burgemeester nog een nadere toelichting, waarmee de commissieleden zich konden vereni gen. Om misverstanden te voorko men, wees de voorzitter er op dat in 1967 geen sprake was van een vertrekoverschot, doch dat er een vestigingsoverschot was van 59 per sonen. Wel was het vestigingsover schot kleiner dan in 1966 (1192), namelijk 1031 personen. Deze daling is mede verklaarbaar door het feit dat het aantal gereedgekomen wo ningen vorig jaar aanmerkelijk klei ner was dan de voorgaande jaren. Het begrotingstekort van 736.247 gulden wordt voornamelijk veroor zaakt door de hoge kapitaalslasten van 406.871,van de havenwer ken. De financiële situatie is niet bepaald rooskleurig. Als men de eindcijfers van de gemeentebegro ting als uitgangspunt kiest en men constateert dat de inkomsten en de uitgaven zo rond de 20 miljoen lig gen, dan kan een tekort van 330.000 gulden (havenwerken niet inbegre pen) niet als een kolossaal knelpunt worden gezien. De havenwerken vergden een belangrijke investering die ook een belangrijke last legt, zolang de gemeente niet in de ge legenheid is de beoogde verkoop te realiseren". De burgemeester was van mening dat de financiële last van de havenwerken even los van de begroting gezien moet worden. Temeer daar door het provinciaal bestuur voortdurend wordt getracht middelen te verwerven om deze ka- pitaalslast te verkleinen door een aanvullende bijdrage uit het ge meentefonds of faciliteiten van het departement van Economische Za ken. „Het college is voortdurend bezig het financiële draagvlak van de ge meente te versterken. Niet alleen door interne, maar ook door exter ne maatregelen. Het gemeentebe stuur (raad en college) is er de laatste jaren in geslaagd grote ob jecten te verwerven. Het is moeilijk de gemeente te vergelijken met een particuliere onderneming. De over heid heeft andere doelstellingen. In de loop van de jaren hebben we een reserve gekweekt, waar we nu uit kunnen putten. Bij de rijksover heid is in studie, de rijksbelasting druk eventueel te verminderen en daardoor de gemeenten de moge lijkheid te bieden de belastingen te vergroten, waardoor over meer fi nanciën kan worden beschikt", al dus burgemeester Teijssen. Het bedrag dat voor de volksfees ten op de begroting is uitgetrokken, is aanmerkelijk groter dan vorig jaar. Het is van f 18.000 op ƒ35.000 gebracht. Deze stijging werd ver oorzaakt door de verhoging van de subsidies aan de Oranje-verenigin gen door de stijgende kosten van de feestverlichting, waaraan voorheen ook de middenstand betaalde en de hieruit voortvloeiende personeels kosten. „Het zijn welbestede uitga ven waarvan iedereen profiteert. De feestverlichting maakt de stad in de wintermaanden aantrekkelijk". Er waren tijdens de algemene beschou wingen ook vragen gesteld over het subsidiebeleid. Hierover verschijnt binnenkort een nota. Het subsidie stelsel wordt voor 130 doeleinden benut. Over de financiering van de voormalige Chroomlederfabriek De Holland, die ten behoeve van de dienst gemeentewerken is aange kocht, zei burgemeester Teijssen, de komst van V. D. naar Waalwijk had het college donderdagmiddag nog besprekingen gevoerd. Ook de kansen op industrievestiging op de haventerreinen zijn aanmerkelijk vergroot. De door de regering benoemde attaché in New York, mr. dr. Hafkemeyer, die de opdracht heeft Ameri kaanse industrieën naar Nederland te halen, Ss zich in Waalwijk komen oriënteren. De heer Hafkemeyer had van het provinciaal bestuur opdracht gekregen zich met een viertal gemeenten in Noord-Brabant in verbin ding te stellen. Hieruit blijkt, dat aan het „havenprobleem" ook in een groter gebied ruime aandacht wordt besteed. De Centrale Administratie die thans is gevestigd in enkele houten barakken op het GEB-terrein aan de Stationsstraat, krijgt een betere jhuisvesting. Deze dienst wordt in zijn reau, terwijl 's avonds een bespre king met de raad volgt. Donderdagavond kregen de raads leden de eerste exemplaren van de Stadsgids Waalwijk 1968 aangebo den. Over dit prachtig verzorgde boekwerk leest u elders in dit blad meer. B. en w. hopen met deze gids een bijdrage aan de gemeentelijke voorlichting te geven. Met de bewo ners van het plan Laageinde wordt binnenkort een bespreking gevoerd, waarbij de gemeentelijke plannen nader worden uiteengezet. Het exploitatietekort van de sport hal kan bij een volwaardige bezet ting tot 18.000,worden terugge bracht. De hal wordt namelijk nog niet ten volle voor het onderwijs benut. Aan het door de raad be schikbare krediet van 654.924, hebben Ged. Staten inmiddels toe stemming verleend. B. en w. zullen over de sporthal aan de financiële commissie een uiteenzetting geven. De commissie zal dan verslag uit brengen aan de raad, waarna het college schriftelijk antwoordt. De zaak komt dan in een openbare ver gadering aan de orde. „Wij willen met deze zaak openheid betrachten en zeker niemand zand in de ogen strooien. Bij de kredietverlening wordt voortaan wel een post on voorzien opgenomen van 10%. Dit blijkt regelmatig nodig te zijn", al dus burgemeester Teijssen. De kosten van sociale zorg waren voor een aantal raadsleden een be langrijke zorg. Als echter de AWBZ. wet in werking treedt, zullen de kosten van de sociale zorg aanmer kelijk dalen, mede doordat dan ook de voorfinanciering vervalt. De zie- kenvervoersdienst wordt de komen de jaren in regionaal verband ge steld. Van provinciale wege is het plan naar voren gebracht om met de ziekenvervoersdienst in een aan tal gebieden in intergemeentelijk verband samen te gaan werken. Het stadsgewest Waalwijk gaat de zie kenvervoersdienst dan combineren met Dussen, Eethen en Wijk en Aalburg. De dienst wordt dan vol ledig uitgerust met o.a. vier ambu lances. Als de regeling voor januari 1969 tot stand is gebracht, ontvangt men een startsubsidie van 30.000. De kosten zullen dan voor Waal wijk jaarlijks ongeveer 20.000, bedragen. Burgemeester J. Teijssen de gemeenten uit het stadsgewest en de gemeenten uit het Land van Heusden en Altena. Weldra komt er een gesprek tussen Ged. Staten en deze gemeenten. Het zijn dan ook niet langer de gemeenten die aan publiciteit gaan doen. De provincie wil ook dit gezamenlijk aanpakken. Hiervoor is in eerste instantie 40.000,beschikbaar. Een bedrag dat Ged. Staten ten spoedigste wil len verhogen. Voor de industrieterreinen aan de haven is momenteel een prijs van 20,per n+ verschuldigd. Dit be drag is enige tijd geleden door de raad vastgesteld. Het verdient vol gens b. en w. aanbeveling deze prijs zo exact mogelijk te hanteren. Hier bij wordt ook gehandeld in overleg met provinoie en het departement van economische zaken. Op 20 ja nuari zijn hierover reeds besprekin gen gevoerd. Toen is ook de moge lijkheid bekeken voor een rijksbij drage ten behoeve van de haven en industrieterreinen. Ook met het ha venbedrijf van de gemeente Rotter dam zijn nog nauwe contacten. Wethouder M. v. Eijl Aandachtig toehoorder dat er een huurovereenkomst loopt tot december 1971. Gedeputeerde Staten hebben toegezegd zorg te zullen dragen dat voor die tijd de nodige middelen worden verkre gen om deze zaak af te wikkelen. HP Met betrekking tot de industriële werkgelegenheid, is het provinciaal bestuur van gevoele, dat ook hier bij de provincie 'n belangrijke taak is gelegen. Met name door coördi natie van de gemeenten die stappen tot bevordering van de werkgele genheid hebben ondernomen, door stimulering van deze aktiviteiten en door het leggen van de juiste kon takten tussen rijk en gemeenten. „Het is dus duidelijk", aldus burge meester Teijssen, „dat Ged. Staten bij de werkgelegenheid een grote rol gaan spelen. Het wordt gewenst geacht dat de gemeenten de weg in slaan naar gezamenlijke aanpak. Ged. Staten hebben de provincie daarvoor in regio's verdeeld. In dit schema is Waalwijk ingedeeld met Mede namens de heer M. Lips, di- rekteur van Lips N.V. in Drunen, deelde burgemeester Teijssen mee, dat het nog voortijdig is te spreken over een vestiging van Lips beton aan de haven. Tal van factoren spe len hierbij een rol. De gemeente streeft naar nauwe contacten met het bedrijfsleven. Met de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord- Brabant in Waalwijk is een samen werking aangegaan. Er zullen drie maandelijkse besprekingen worden gehouden. Bij de voorbereiding van het intergemeentelijk structuurplan is de Kamer van Koophandel reeds ingeschakeld. Met betrekking tot het stadsge west Waalwijk, deelde de heer Teijssen mee, dat is besloten het Sociaal Economisch Adviesbureau van de Ver. van Nederlandse Ge meenten in Den Haag opdracht te geven een rapport samen te stellen over de aanwezige structuur bij de zes gemeenten. In alle gemeenten wordt een hearing gehouden. Op 27 maart spreken 's middags b. en w. met vertegenwoordigers van dit bu- Aan de Nederlandse Heide Mij. is opdracht gegeven een rapport samen te stellen over de algemene be graafplaats. Dit plan zal binnenkort aan de raad ter hand worden ge steld. Buiten de grondkosten en ge bouwen zal het projekt dat wellicht in GSW-verband wordt uitgevoerd, een investering van 726,000.ver gen. Ten aanzien van de door de heer Van Seters aangeroerde kwestie, handhaving openbaar gezag, zei burgemeester Teijssen een bijzonder groot vertrouwen te hebben in de nieuwe korpschef, die het Waalwijk- se korps in een nieuw perspectief gaat stellen en naar goede contac ten met de burgerij streeft. Tot slot van zijn twee uur durend betoog zei de voorzitter, dat b. en w. naar een nauw contakt met de raad stre ven. „Elk contakt is nuttig en het is goed de beleidslijnen soms kri tisch te beschouwen". Wethouder Van Heeswijk behan delde eerst een aantal kleine vra- geheel overgeplaatst naar de huidige toonzaal in de Mr. van Coothstraat. Op de benedenverdieping wil men een voorlichtingscentrum inrichten voor de inwoners van Waalwijk. Om de mensen die om voorlichting over verwarming komen, terwille te zijn, wordt een kleinere toonzaal bij het gemeentelijk gas- en electriciteitsbedrijf ingericht. Wat door de raads leden alom werd gewaardeerd, was de openheid die wethoudfer J. van Heeswijk gaf met betrekking tot het bedrijf Gemeentewerken. Burge meester Teijssen stelde de raad verder een vijftal nota's in het vooruit zicht. Het collega hoopt de raad hiermee een goede grondslag te verschaf fen voor een nuttige gedachtenwisseling over belangrijke onderwerpen. gen van de raadsleden. Over het jeugdwerk verschijnt binnenkort 'n nota. Ook over 't verkeersprobleem en de verkeerslichten (waarvoor reeds eerder een krediet beschik baar is gesteld) kan ook een nota worden verwacht. De plannen van de speelterreinen zijn bijna gereed. Aan het Bloemenoordplein, de Zei- ne, Victoriestraat en in Laageinde komen terreinen voor de jeugd. Het instructiebad wordt opnieuw in dis cussie gebracht. Naar verbetering van de Putstraat wordt al jaren gestreefd. Helaas hebben Ged. Staten nog steeds geen goedkeuring verleend aan de kre dieten die de raad hiervoor beschik baar stelde. Het college overweegt in hoeverre hier iets aan gedaan kan worden. Men is er zich terdege van bewust dat hier maatregelen moeten worden genomen. Vooral de reconstructie PutstraatGrotestraat is van het hoogste belang. Wethou der Van Heeswijk zei er weinig voor te voelen de middenberm in het zwembad te laten verdwijnen. Dit is financieel niet haalbaar, ter wijl de berm bij winderig weer een uitstekende beschutting is. Het door de heer Dercksen aan geroerde te hoge salaris va nde gar derobe-juffrouw van het zwembad, weerlegde de heer Van Heeswijk. Er worden door deze kracht veel overuren gemaakt, terwijl ook za terdag- en zondagarbeid wordt ver richt, zonder dat hiervoor compen- Wethouder J. v. Heeswijk satie wordt verleend. De sporthal ligt in Waalwijk met de huurprij zen bijzonder gunstig. De richtprijs van de landelijke contaktraad is 18.50 per uur. In Waalwijk wordt 12.50 en 8.gevraagd, hetgeen aanmerkelijk lager is. Uit een rap port dat door de direkteur van ge meentewerken is opgesteld, bleek dat de sportverenigingen bijzonder tevreden waren over de hal. Ook de vloer kan goed genoemd worden. Een tribune blijft vooralsnog tot de wensdromen horen. Wethouder Van Heeswijk wilde openheid geven over de dienst ge meentewerken. Hij was het met de heer De Kort eens dat de begroting die voor „Holland" was uitgetrok ken, niet toereikend was. Er zal binnenkort een aanvullend krediet van 60.000,worden gevraagd. Wethouder Van Heeswijk zei dit feit te betreuren. Er kunnen voor de toekomst echter gunstige aspec ten worden verwacht die deze extra kostenstijging rechtvaardigen. „Het complex waarover men nu aan de Haven beschikt, was dringend no dig. Ambtenaren van Provincie en van de Provinciale Waterstaat vin den het gebouw doelmatig en bij zonder geslaagd. De heer Van Hees wijk zei, dat bij het opstellen van de eerste begroting met een aantal punten geen rekening was gehou den en ook geen rekening gehouden kon worden. Zo moest er een goede afrastering komen 19.000, moest de elektrische installatie wor den gewijzigd 15.000,en was 't glas- en schilderwerk 15.000, hard nodig. Hij stelde de raad een excursie naar het bedrijf in 't voor uitzicht. Het personeel dat bij de Plant soenendienst werkt, achtte hij nodig. Van een ongeïnteresseerdheid bij 't personeel is volgens hem geen spra- xe. Er is een goed contakt tussen opzichters en werklieden. Over de salariëring wordt in het memoran dum over personeelsaangelegenhe den meer gezegd. Over het toezicht op de gemeen- tewoningen zei wethouder Van den Hoven zelf nog niet helemaal tevre den te zijn. Het is echter een moei lijke en financieel niet haalbare zaak daarvoor een full-time ambte naar aan te stellen. „Van elk pand een dossier maken, brengt werk met zich mee. Als een ambtenaar de ge gevens van alle panden op een stamkaart moet brengen, zijn daar mee 5000 werkuren, ruim 2 jaar ar beid, voor nodig. De nieuw op te leveren panden worden wel in een kaartsysteem ondergebracht". Wethouder Van den Hoven stelde dat de gemeente echt niet zo'n slech te huisbaas is. Elke klacht wordt terdege onderzocht. De bewoners hebben daar ook klachtenformulie ren voor. Wel moet de gemeente de hand op de portemonnaie houden. Als er klachten zijn waar geen aan dacht aan besteed zou worden, kan men zich tot de wethouder richten. De heer Van den Hoven achtte mel ding aan hem belangrijker, dan dat een partij een klachtenbureau zou openen. Hiervoor vroeg hij de mede werking van de raad. Vorig jaar zijn 164 woninginspecties uitge voerd, tegen 122 in 1966. Bij slechts drie gevallen moest in 1967 een ex tra controle worden uitgevoerd. Dat er in Waalwijk te weinig be taalbare woningen zouden zijn, vond wethouder Van den Hoven verkeerd gesteld. In vier jaar tijd zijn de stichtingskosten van een wo ningwetwoning met 50% gestegen. Daarbij is ook de rentestandaard on gunstig opgelopen. „Aan het woon klimaat is de laatste jaren veel ver beterd. We leven in een voor Waal wijk moeilijke tijd. Er is geen moei lijker periode dan de overgang van een dorp, wat Waalwijk tot aan de tweede wereldoorlog altijd is ge weest, naar een stad. Het omscha kelen naar een volkomen stedelijk programma vraagt veel tijd en ge duld. Er zijn echter ook voor „de gewo ne man" heel wat huizen te koop. Met initiatief en moed kan eigen bezit worden verkregen", aldus de heer Van den Hoven. Met betrek king tot de centrale verwarming deelde de wethouder mee, dat naar individuale verwarming wordt ge streefd. Getracht wordt om correc ties in de bestaande woningen aan te brengen. De warmtemeters heb ben hun nut wel bewezen. Was op 14 maart 1967 819.690 liter olie ver bruikt, op 14 maart 1968 was dat 736.560 liter. Een aanmerkelijke da ling en besparing. (vervolg op pag. 3) Wethouder C. v. d. Hoven

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1