Het jeugdgebouw De Kinkenpolder in Kaatsheuvel bestaat vijf jaar Het Groene Kruis afdeling Sprang-Capelle hield jaarvergadering STICHTIG VERRICHT NUTTIG WERK WAALWIJK bel 04160-4282 HjRUYS&CQ ■IS reisagenten Twee gezinnen in Sprang-Capelle door brand dakloos 19 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 22 MAART 1968 19 Subsidies blijven nodig Sportclub Waarom „Kiinkenpolder" op de Heikant? Bespreek uw vakantie nu ook per telefoon Om wereldtitel start Oranje-Luxemburg Veel moeilijkheden Films Loon op Zand Capelle r.~ De „Kinkenpolder het jeugdgebouw, gelegen aan de Heikant in de parochie St. Jozef, staat er na vijf jaren. Bij gelegenheid van dit eerste lustrum heeft de Stichting Jeugdbelangen St. Jozef een overzicht en tegelijkertijd een ver antwoording gegeven van de stand van zaken, van de situatie, van de aktivi- ieiten en financiën. De tekening op de omslag van het boekje geeft een hand weer, welke op de eerste plaats getuigt van dankbaarheid, want de stich ting wil het echt wel weten, dat zij mede door de hulp en belangstelling van de gemeenschap iets voor de jeugd mag en kan doen. Op de tweede plaats spreekt zij daarmee de wens uit om hand in hand verder te gaan en dat zij op alle belangstelling mag blijven rekenen. In zijn inleidend woord dankte de geestelijk adviseur, kapelaan M. Goyaerts het bestuur van de Stichting zelf voor de prettige samenwerking, verder de besturen, leiders en leidsters van de verenigingen die in het gebouw huisvesting genieten: gymnastiekvereni ging, drumband, balletgroep, geüniformeerde jeugdbeweging, van sociëteit, van kindervacantiewerk, talloze helpers en helpsters tijdens de „Oe Toch"- dagen, de kooksters en extra leidsters tijdens kampen van de geüniformeerde jeugd, degenen die de verjaardagsactie verzorgen enz. en speciaal nog de concierge van het gebouw en diens vrouw. Onder het opschrift „medeleven" merkt het bestuur op: „Vele mensen zijn bezorgd geworden bij het horen van de plannen van Stichting „De Werft" om het oude patronaatsge- bouw naast de St. Janskerk aan te passen en uit te breiden. Een be zorgdheid, die uitgaat naar onze Stichting Jeugdbelangen. Ook een bezorgdheid met verscheidenheid. Zij die bezorgd zijn voor de financiële zijde, daar zij ieder jaar in ons pa rochieblad op de balans van onze pa rochiële huishouding de f. 2.000, - subsidie vermeld zien staan aan onze stichting. En zij die zich zorgen ma ken over het jeugdhuis „De Kinken polder" en of het werk van Stichting Jeugdbelangen nog wel zin heeft. De subsidie, deze zal straks naar verhouding moeten ten aanzien van wat andere kerkbesturen doen. Ter wijl ons kerkbestuur tot nu toe enkel het exploitatietekort aanvulde van de Stichting, die in aanvang een zeer sterk parochieel werkterrein had, is daar de laatste jaren wel enige wijzi ging in gekomen. Het gebouw her bergt momenteel vier geüniformeerde groeperingen, die in enkele jaren tijds interparochieel zijn geworden. De op vatting dat alleen de eigen wijk in de toekomst zo'n subsidie op moet blij ven brengen, zal op de helling moe ten. De tweede bezorgdheid zal over jaren pas weggenomen kunnen wor den of misschien bevestigd. Maar vooralsnog gelooft ons be stuur, dat ons werk en gebouw zo in gericht zijn, dat 't zijn voortbestaan rechtvaardigt. Wij geloven dat groe peringen - en dan doelen wij niet enkel op geüniformeerde jeugd - die het gebouw nu huisvesting biedt, niet enkel zaalruihite biedt, maar juist die karakteristieke omgeving, die onze jeugd vraagt. Wij hopen niet alleen, maar verwachten dat 't ook straks zo zal zijn. De andere activi teiten van ons stichtingsbestuur bui ten deze ruimte worden niet overbo dig door het stichten van een gebouw in het centrum. Wij denken aan onze zorg voor de bestaande verenigingen, kindervacantiewerk, carnaval, het ac tiveren van toumooien enz. Maar de Stichting „De Werft" zal ons wel werkfris houden, en geen van de twee hierboven bedoelde groepen zal dit ongezond vinden". Van de geüniformeerde groeperin gen, die in de Kinkenpolder onderdak genieten, is de Kaatsheuvelse gym nastiekvereniging een zeer belangrij ke. Zij is opgericht in 1921 en wat het ledental betreft altijd een bloeien de vereniging geweest. Met haar 800 leden is zij thans de grootste sport club in de gemeente. Omdat er zo veel leden zijn heeft men de lessen moeten splitsen en over twee lokalen verspreiden, n.l. in de gymzaal van de Mariaschool en de St. Jansschool. Naast deze grote jeugdgroep zijn er ook nog twee damesgroepen, waar van de meesten gehuwd zijn. De KGV is de laatste jaren nog uitgebreid met een drumband, geroeid uit de vroege re Tirolers van St. Bernard, en die thans 37 leden telt, verder een ballet groep en een judogroep. Een groep die jaren achtereen ge sukkeld heeft met haar huisvesting, de kabouters en gidsen, is bijzonder gelukkig met haar onderkomen in de Kinkenpolder, waar de leidsters met deze jeugd hun werk naar behoren kunnen ontplooien, evenals trouwens de groep welpen. Een activiteit van geheel andere aard is de „sociëteit l'araignée, waarmee de Stichting Jeugdbelangen St. Jozef anderhalf jaar geleden mee is begonnen, 's Za terdags om de twee weken wordt deze sociëteit gehouden in de Kinkenpol der, welke bezocht wordt door circa 100 jongens en meisjes, die er een j gezellig samenzijn creëren. Een evenement, waar zowel de deelnemende kinderen als de leiding veel plezier aan beleven, is de geor ganiseerde kindervacantie. leder jaar wordt er tijdens de grote vacantie 'n jeugddriedaagse gehouden voor de jeugd van de lagere school. De jon gens en meisjes die dan het volgend schooljaar in de vierde, vijfde en zes de klas zitten, worden dan uitgeno digd om aan deze driedaagse mee te doen. Het programma omvat een spelendag met de groep o.a. bij de Roestelberg, een speurtocht met di verse opdrachten (met prijzen voor de beste groepen) en een dag waarop diverse sporten gedaan worden, of 'n film. Het houten optrekje achter het Kleuterbos, dat bestemd was voor de geüniformeerde jeugd, was 'n zestal jaren geleden in zo'n miserabele toe stand gebracht door vernielzucht van jeugd, die denkt dat kerk en school- gronden eigen terrein is, dat Stichting Jeugdbelangen zich genoodzaakt zag binnen afzienbare tijd voor een nieuw onderkomen te zorgen voor welpen, kabouters en gidsen. Stichting Jeugd zorg had een mooie basis daarvoor gelegd in de vorm van f. 15.000,-. Met het dankbaar aanvaarde perceel tje van de Efteling aan de Heikant, (dat bijzonder gelegen was voor bo vengenoemde jeugdgroeperingen, zo dicht bij de bossen) en met alle mede werking van gemeentewerken, was de oplossing er snel. Maar met het vor deren van de plannen onderzocht het bestuur, of er meer met deze blokhut te doen was en dit resulteerde in een regelmatig en goed gebruikt door meer groeperingen, zoals hobbyclubs, jeugdsoos, handbal- en voetbaljeugd enz. Het in eerste instantie voor ge- uniformeerde bedoelde jeugdhuis is voor andere activiteiten misschien iets meer uit de richting. Maar een goede verlichting en geasfalteerde Heikant zou het gebouw dichter bij het centrum brengen. Grotestraat 226, Waalwijk (VV V-kantoor) Geopend van 9—14.00 uur Tel 04160 - 4282 De eerste wedstrijd in de voorron de (groep 8) van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal gaat tussen Luxemburg en Nederland en wordt op 4 september van dit jaar in Rotterdam gespeeld. Deze thuis wedstrijd van Luxemburg wordt op verzoek van de Luxemburgers en na het verkrijgen van de toestemming van de andere partners - Bulgarije en Polen, die samen met Nederland en Luxemburg in groep acht zijn in gedeeld in Rotterdam gespeeld. De secretaris-penningmeester van de KNVB, de heer H. A. Burgwal, die verleden week woensdag uit Zü- rich terugkeerde na besprekingen te hebben gevoerd met vertegenwoordi gers van de Poolse, Bulgaarse en Luxemburgse voetbalbonden, maakte het volgende programma bekend: 1968: 4 sept.: Luxemburg - Ne derland (in Rotterdam; 29 september: Luxemburg - Bulgarije; 23 of 27 okt.: Bulgarije - Nederland. 1969: 26 mrt: Nederland - Luxem burg; 20 april: Polen Luxemburg; 16 of 23 april: Bulgarije Luxem burg; 7 mei: Nederland - Polen; 8 of 15 juni: Bulgarije - Polen; 7 sept.: Polen - Nederland; 12 okt. Luxem burg - Polen; 22 okt.: Nederland - Bulgarije; 2 nov.: Polen - Bulgarije. De Israëlische minister van De fensie, generaal Mosje Dayan is zwaar gewond in een ziekenhuis op genomen. Hij werd door vallend ge steente getroffen bij een archeolo gische opgraving. Voor de eerste maal onder leiding van haar nieuwe voorzitter, burge meester M. van Prooijen, kwam de Vereniging ,,ellt Groene Kruis" voor Sprang-Capelle jl. woensdagavond in het wijkgebouw aan de Julianalaan in jaarvergadering bijeen. De belang stelling was niet groot en in zijn wel komstwoord zei de voorzitter dan ook dat het bestuur graag grotere belang stelling had gezien, omdat zulks toch getuigd van het meeleven met het wel en ivee van de vereniging. Aan de andere kant mogen we misschien ver onderstellen dat de leden tevreden zijn met de gang van zaken, maar het bestuur vindt het prettig dat U aan wezig bent. De voorz. herinnert dan aan de wijzigingen die in het bestuur hebben plaats gevonden. De vorige voorzitter, notaris Waverijn, kwam aan de vereniging te ontvallen en werd het voorzitterschap tijdelijk waargenomen door dokter Winkel man, die hij dank zegt voor wat hij voor de vereniging heeft gedaan. Spreker volgt dus een man op die 17 jaar lang voor de vereniging zijn beste krachten heeft gegeven en het is mede aan het werk van de heer Waverijn te danken dat het Groene Kruis van Sprang-Capelle zijn werk zo presenteert en spreker is er van overtuigd dat allen zijn nagedachtenis met dankbaarheid zullen gedenken. Ook in de personeelsbezetting is wij ziging gekomen en de voorzitter wil zr de Pater, nogmaals hartelijk wel kom heten en hij spreekt daarbij de wens uit dat zij haar werk hier tot voldoening van zichzelf en tot tevre denheid en het welzijn der leden zal mogen verrichten. Het werk van het Groene Kruis treedt naar buiten door de wijkzusters en de voorzitter wil graag een woord van dank tot beide zusters richten voor de wijze waarop zij haar taak hebben vervuld, en ook aan de plaatselijke doktoren die wiens schouders de medische zorg rust. Het werk van het Groene Kruis gaat voort, we leven in een tijd waar in veel wisselt en nieuwe opvattingen de gevestigde traditie verdringen. Be langrijke structuurveranderingen vol trekken zich, waaraan ook het Groene Kruis niet kan ontkomen. We moeten zorgen dat het werk op niveau blijft dat de medische wetenschap de laat ste jaren mogelijk maakt. Spreker drong aan op samenwerking tussen bestuur en leden opdat men tevreden kan zijn met wat het Groene Kruis biedt. We gaan met vertrouwen de toekomst tegemoet, aldus besluit de voorzitter. Nadat de secretaris, de heer Van Drongelen, de notulen van de vorige jaarvergadering had gelezen, die wer den vastgesteld en meegedeeld was dat enige berichten van verhindering waren ontvangen, bracht de penning meester, de heer Michaël, het finan cieel verslag uit, waaruit bleek dat 't boekjaar sloot met een batig saldo, waarvoor de penningmeester 'n com pliment en veel dank mocht incasse ren. Uit het verslag van de secretaris, de heer Van Drongelen, bleek dat het afgelopen jaar met veel moeilijkheid gepaard ging door het overlijden van wijlen voorzitter Waverijn, die 17 jaar voor het welzijn der vereniging had geijverd. Met hem is een belang rijk figuur in dienst der volksgezond heid heengegaan. Tevens memoreerde de secretaris het vertrek van mej. Rij ken en de wisseling van wijkverpleeg sters. De bejaardenzorg heeft volgens het verslag steeds alle aandacht van het bestuur, daarvoor is extra hulp van wijkverpleegsters nodig, waar voor geen enkele subsidie ontvangen wordt. De wijkverpleegsters brachten meer dan 2000 bezoeken aan bejaar den en meer dan 5000 aan zieken. Hij drong bij de leden aan op mede werking wat betreft het tijdig terug bezorgen van artikelen uit het maga zijn die niet meer gebruikt werden en drong verder aan op medewerking tot uitbreiding van het ledental der ver eniging, opdat het nog meer wordt: Door allen, voor allen. Ook de secre taris werd dank gebracht voor zijn werk. Bij monde van de heer Sterrenburg bracht de commissie tot het nazien van boeken en bescheiden van de pen ningmeester verslag uit, waaruit bleek dat alles keurig in orde was bevon den. Op voorstel van de commissie verleende de vergadering decharge voor zijn beheer. Tot leden van de nieuwe kascommissie werden be noemd de heren Sterrenburg en Ge- nuit. De begroting voor 1968 werd vastgesteld op een bedrag van inkom sten en uitgaven van totaal f. 53.300, met een bedrag van f. 700, - aan on voorzien. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredenden, mevr. Hovin- ga en de heer Van Campen herbe noemd. De voorzitter lichtte het voorstel van het bestuur tot aanleg van cen trale aardgasverwarming in het wijk gebouw en de woningen van de zus ters breedvoerig toe. De vergadering ging daarmee akkoord. Bij de rond vraag maakte de heer A. Rempt zich tot tolk van de aanwezigen om het bestuur en de zusters hartelijk dank te zeggen voor het verrichte werk. Ook bracht de voorzitter nog dank aan de, bode de heer Snijders. Na de pauze werden door de heer De Bont een tweetal films vertoond, n.l. 'Prin ses Margriet' en 'Olie onder de gol ven', die bij de aanwezigen zeer in de smaak vielen. Met een dankwoord sloot de voorzitter daarna de samen komst, met een speciaal woord van dank aan de heer De Bont. Het parlement van Tsjechoslo- wakije beraadt zich over het lot van president N'ovotny, wiens uren zijn geteld. De Amerikaanse regering staat op het punt nog 35.000 man naar Vietnam te sturen. Van een goldrush is in ons land geen sprake. Maandagmiddag omstreeks vijf uur is het pand Raadhuisstraat 91, waarin de familie De Rooij ,en de familie Sprangers woonden, door brand geheel verwoest. De bovenverdieping van het pand, waar de brand schijnt te zijn ontstaan, is geheel uitgebrand, terwijl grote waterschade is ontstaan in de vertrekken van de beneden verdieping. Een 1-jarig kind van de fam. Spran gers, dat op een zolderkamer sliep, kon ternauwernood gered worden. De inboedels van beide gezinnen gingen geheel verloren, terwijl grote schade werd aangebracht aan de winkelinventaris en voorraad van de groentenhandel van de fa. Sprangers. Hoewel de brandweer direct ter plaatse was en het vuur met veel stralen bestreed, kon men niet voorkomen dat de gehele boven verdieping een prooi der vlammen werd, aangewakkerd door de felle wind. Gelukkig kon uitbreiding worden voorkomen. Burgemeester Van Prooijen en wethouder Vos ivaren op het terrein van de brand aanwezig. Omtrent de oorzaak tast men volkomen in het duister. Vermoedelijk is een lek in een schoorsteen de oorzaak. OPENING WASSALON Een aanwinst voor het dorp is de nieuwe wassalon van de heer G. Vromans, aan de Hoge Steenweg nr. 27, welke a.s. maandag haar deuren gaat openen. Deze modern in gerichte salon voorziet in een behoefte nu Loon op Zand steeds maar gaat uitbreiden. Het is niet meer nodig om 'n hele dag aan de was te besteden. Wassalon Vromans eket dit in anderhalf uur voor de huisvrouw. En dan is alles ge wassen en gedroogd. In een ruime hal heeft de fa. C. Mutsaerts, alhier, het oude pand omgetoverd in een moderne wasserij, waar gewacht kan worden tijdens de was. De fa. L. van Loon heeft het geheel een fris kleur tje gegeven. De fa. A. Mutsaerts alhier ver zorgde het timmerwerk en de fa. Mart. de Jong nam het sanitair en koud- en warm- waterwerk voor zijn rekening, waardoor dit bedrijf aan alle eisen voldoet. In de afdeling is een kinderhoekje ge maakt, waar de moeders hun kleintjes rus tig kunnen bezighouden. Tevens zijn er naast 5 wasmachines, drie droogmachines en een speciale hoek voor de chemische rei niging, kortori een comfort dat de heer Vromans nu gaat bieden. Duurt dc tijd wat lang om op de was te wachten, dan kan dc televisie in de hal een pracht ver pozing bieden. Wegens de opening geeft de firma in maart en april gratis zeep. De zaak is ge opend: maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8 tot 20 uur, woensdag van 8 tot 13 uur en zaterdag van 9 tot 14 uur. Te vermelden is nog dat deze firma het filiaal voert van het „Chem. reinigingsbe- drijf Modern" te Tilburg. Tegen een spe ciale prijs worden de lakenpakketten bijzon der fraai verzorgd. De heer en mevrouw Vromans hebben met deze wassalon een bij zonder unieke gelegenheid geschapen in Loon op Zand, welke er voorheen nog niet was. SOOS BELPHÉGOR HOUDT HALFV ASTENBAL Op zaterdag 23 maart houdt de Soos Belphégor in haar zaal achter bar Belga een halfvasten-hvond. Deze avond is voor de nieuwe disc-jockeys de laatste kans om in de bekendheid te komen. Dan wordt de laatste voorronde gehouden van het Belphé- gor-disc-jockey-toernooi. De finale heeft plaats op zondag 30 maart a.s. Het belooft een spannende strijd te worden. Een en an der staat onder leiding van haar eigen disc- jockey. De leden hebben vrije toegang; alle andere bezoekers kunnen tegen betaling van een klein bedrag de Soos bezoeken. De lei ding verwacht dat vele jongeren de soos- avond zullen bezoeken zowel op 23 als op 30 maart a.s. Het is de bedoeling dat de gasten van a.s. zaterdag de Soos in boere- kiel bezoeken om er een halfvasten-avond van te maken. BOERENLEENBANK De bouw van de Boerenleenbank in de Kerkstraat begint haar einde te naderen. Inmiddels is de bovenwoning van het nieu we bankgebouw betrokken en rest de af werking van het kantoor. Op maandag en dinsdag 13 en 14 mei a.s. zal de jeugd gelegenheid krijgen in de bank een munten- tentoonstelling te bezichtigen. De officiële opening is bepaald op donderdag 16 mei. Nadere mededeling hierover volgen. DOKTERSDIENST Het weekend zaterdag 23 en zondag 24 maart zal de doktersdienst, alhier, worden waargenomen door dokter A. de Vries, Van Rijckevorselstraat 6, tel. 04166-250. De regering heeft maatregelen genomen ter bevordering van de in dustrialisatie van het stadsgewest Tilburg. Ondernemers kunnen in aanmerking komen voor een premie van 25 procent van de kosten van investeringen in vaste activa. TENNISCLUB „ROAKTUM" Dinsdagavond jl. hield de tennis club „Roaktum" haar jaarvergade ring in café De Witte Brug. De agendapunten werden in vlot tempo afgewerkt en de notulen en het financieel beleid goedgekeurd. Er werd een nieuwe kascontrole- commissie benoemd. De aftredende bestuursleden mevr. Maris-Kerst en mej. Moolenaar werden herkozen. Aan de orde kwamen verder de na volgende punten: de zaterdagmid dag-competitie. het lidmaatschap van de KN'LTB. het trainen, het ove'dekt tennissen en het clubtour- i'ooi. Na een geanimeerde rond vraag werd de vergadering gesloten. Als het weer meewerkt hoopt men 6 april de baan te openen. Eventu ele nieuwe leden kunnen zich opge ven bij de voorzitter Dr. N. L. Ger- lach. BAZAR V.V. WIT ZWART Het blijkt; dat bij de inwoners nog een groot medeleven is te merken voor de bazar van Wit Zwart. De inzameling van gelden valt niet te gen. terwijl ook veel toezeggingen in natura zijn gedaan. Dit alles is voor het comité aanleiding om de zaken goed aan te pakken. Eerdaags zal een circulaire worden verzon den aan enkele zaken om iets voor de bazar af te willen zonderen. Prinses Beatrix is in verwach ting van haar 2e kind. De heug lijke gebeurtenis zal in de tweede helft van september plaatsvinden. De lente is begonnen. Hopenlijk merken we er iets van. ..MOEDERS VOOR MOEDERS" van Organon Oss. Het contactadres voor Waalwijk: Mej. J. M. Wilmont, Stationsstraat 112. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Grotestraat 405, Waalwijk Dagelijks geopend: van 8.30 uur tot 12.30 uur. Uitsluitend voor werkenden boven dien: vrijdagavond van 7.00 tot 8.00 uur. HULPDIENST WAALWIJK Voor hulp aanbieden en hulp vra gen: tel. 2778, b.g.g. 2604 of 2726. STICHTING WAALWIJKSE MUZIEKSCHOOL Spreekuur directeur: 's woensdags van 2-3 en van 7-8 uur. Wilhelminastraat 4, tel. 3890. STEDELIJK SOCIAAL CARITATIEF CENTRUM Par. St. Clemens en II. Bernadette: Maatsch. werkster A. C. M. Hoff- rr.ans. Bureau Loeffstraat 54, tel. 3410. Spreekuur Bernadette in de kleu terschool Hummeloord: maandag 6.30- 7.30 uur. tel. 4538. Tar St. Jan en O. L. Vrouw* Maatsch. werkster M. A. M. Hoff- mans. Bureau: Grotestraat 244a, tel. 2882. (voorm. Zusterklooster J.M.J.) Spreekuur in Besoyen in de Ber- nadetteschool: maandag van 4-5 uur Burg. Verwielstraat 2a. Par. St. Antonius: Maatsch. werker E. J. v. d. Stoop. Bureau Grotestraat 238. tel. 2882. Dinsdag 2-3 uur Muloschool, Hade- wychstraat. tel. 3412.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 19