wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Henk Hannessen, de meester van de Loonse en Drunense duinen Het is zonde, dat kun je toch niet weggooien DE ROMANTIEK IS VERDWENEN UIT HET LEVEN VAN BOSWACHTER W, Timmermans en Zonen autoverzekering IffynAcvidt'j OPEN OOG van (~~Ylfllerlo Mr V. Marijnen pleit voor een Benelux Executieve BEDRIJFSLEVEN IS REGERINGEN VAAK VOOR Ik Bieb plezier in dit werk" Zorg Bos en duin onmis baar MAKELAARS IN ASSURANTIËN AANTREKKELIJKE VOORWAARDEN Tv Recreatie in geleide vorm 80.000 leden Kaart HOOFDPIJN poeders KIESPIJN POEDERS HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend i -Qxcluóieve ^lerenkledin WAALWIJK Noodzakelijk Doordrongen VRIJDAG 22 MAART 1968 89e JAARGANG No. 24 lunnni wufl ««mvumiu mi. De rcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65 10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' Aan deze nog jonge werknemer van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, die eigenaresse van dit 1400 ha groot stuk natuurschoon is, heeft ze de zor gen ervoor toevertrouwd. Een hele zorg! „Ik til daar niet zo zwaar aan, dat heeft weinig zin, en ten tweede, ik doe dit niet alléén: ik heb ervaren helpers. En ten derde: ik heb plezier in dit werk. Nee, echt, ik kan 's-nachts prima slapen'. Er zijn wel zorgen voor dit prachtig stuk schepping, maar dat is tegelijk de inhoud van het beheer van het landgoed. De heer Hannessen, die tij delijk woonachtig is in de royale voormalige woning van de familie Timmermans (Levensverzekeringsmij. Noord-Braband) op landgoed Plant loon, dat ook spoedig tot de eigen dommen van de Vereniging zal be horen, geeft graag inzicht in zijn dag taak. Geboortig uit Zwolle volgde hij na een basisopleiding de Hogere Tuin bouwschool in het Drentse Frederiks- oord, met als specialisatie tuinarchi tectuur en als bijvak bosbouw. Geheel afgestemd was de vorming aldaar voor de huidige functie dus niet. Maar de Vereniging had het volste vertrouwen in haar employé, die zich in haar dienst al op landgoederen op de Veluwe, in Paterswolde, en in de Achterhoek in alles wat bosbeheer aangaat had bekwaamd. Steun heeft hij zonder twijfel van zijn'jonge vrouw, die dezelfde opleiding aan de zelfde hogere school volgde, maar nu haar zorgen meest moet geven aan twee kinderen. Wat doet de beheerder? Hij heeft de zorg voor de „duurzame instand houding" van het gebied van zo'n kleine 1400 ha stuifzand, bos en ak kerland. Dat behelst onder meer bos bouw: kappen, verkoop, herplanting, onderhoud; verpachting van stukken bouwland en 2 café's; onderhoud van en toezicht op het overige: wegen, vogels en wildstand, afbranden van hei, brandwacht enz. Een steeds be langrijker stuk arbeid vormt de kwes tie van de recreatie, die een bestuur lijk element in 't totale beheer vormt. En dan is er nog de voorlichtende functie: contacten met recreanten, de naam en faam van de Vereniging uit dragen, toelichtingen op het waarom van vele verboden, zo lezen we in het maandblad van de streek VVV 'Bra bants Centrum'. De heer Hannessen kan er al pra tend zeker een lange winteravond mee vullen. ,,Het gaat bij het beheer van de duinen zeker om de toekomst. Wat gaat er van dit stuk natuur worden dat is het eigenlijk. Dat maken wij niet alleen meer uit, daarbij hebben ook de gemeenten rondom dit gebied verschillende wensen. Overleg daar over vergt veel van mijn tijd. Kijk, in ons aan zuivere natuur steeds armer ivordend land is dit stuk bos en duin onmisbaar. Je kunt het echter niet zonder meer aan het publiek aanbie den en zeggen: genieten jullie maar Dat is onze taak ook niet. Het zou overigens ook niet kun nen, want het publiek neemt er - zoals het woord al zegt - direct be zit van. Van de instandhouding zou niet veel terecht komen. Niettemin, de recreanten vragen om dit gebied, ze komen, in de weekends met dui zenden, straks misschien met tiendui zenden tegelijk. Bordjes helpen dan niet afdoende. Je moet voorzieningen treffen, niet met prikkeldraad of hek ken, maar zulke dat het gebied voor een deel toegankelijk is en je de mas sale toeloop ordent. Dus: parkeer plaatsen maken om te voorkomen dat Grotestraat 341, Waalwijk tel. 04160-4131 KONKURRERENDE PREMIE speciaal tarief voor beperkt gebruik E desgewenst premiebetaling in halfjaarlijkse termijnen no-claim: 10, 20, 30, 40 tot max. 50% na 5 jaar; overname mogelijk tot 30% D bij schade door schuld vermindering' van no-claim met slechts 20% nieuwwaarde clausule Inlichtingen: J. Groothuis, Prof. Nolenslaan 9, tel. 3098 W. Remmers, van Lovenlaan 18, tel. 3626 G. Dingemans, Victoriestraat 21, tel. 3292 WAALWIJK - „Nog altijd hebben veel mensen een romantische voorstel- 1 ling van de boswachter en zijn werk. Ze zien hem als een wat oudere man, met sik en bakkebaarden, die de hele dag door bos en duin wandelt op zoek naar stropers en die alle vogels en bloemen tot zijn persoonlijke vrienden rekent. Laat ik dit zeggen: dergelijke boswachters bestaan niet en kunnen niet bestaan. Het bosbeheer is gewoon een vak met een technische en met een bestuurlijke kantvoor romantiek is geen plaats en geen tijd". Deze voor menig stadsbewoner nuttige woorden worden gesproken door de sinds juni 1967 nieuwe meester van de Loonse en Drunense Duinen: de bosbeheerder Henk Hannessen (25). I- a - Henk Hannessen iedereen zijn auto kris kras tussen de bomen stalt zoals langs de Landbouw- weg, met alle gevolgen daarvan voor 't bos. Je moet de stroom recreanten niet weren, dat kan en dat hoort niet; waarvoor houden we het anders in stand? Maar je moet ze ook niet overal toelaten. Waar wel? Dat is een kwestie van studie, overleg, bespre kingen, noem maar op". De Vereniging en haar vertegen woordigers zijn niet tegen recreatie, wel vóór, maar in geleide vorm. Niet tegen de ruitersport, wel vóór, maar niet overal. Het is jammerlijk dat het publiek niet dezelfde discipline kan opbrengen die noodzakelijk is voor een op ruimer schaal en vrij toegan kelijk maken van 's Heren natuur. Het massale karakter van de recre atie maakt het te riskant en dus niet mogelijk. De heer Hannessen verwijst met instemming naar de publikatie „Zicht op straks" van de Heide Mij., die zegt dat de Loonse en Drunense Duinen straks (in 2000) liggen inge klemd tussen sterk verstedelijkte ge bieden met een bevolkingsdichtheid van 1000 tot 2000 mensen per km2. „Daar moet je nu rekening mee hou den. Als je je die toestand even in denkt, is het toch niet verantwoord om dan op zondagmiddag de „poor ten" van b.v. de Campina open te zet ten? Wat we moeten doen is het ge bied zodanig toegankelijk maken dat het voor de recreatie geschikt is en wel zó, dat het toch duurzaam in stand wordt gehouden. Dat is in het belang van, ik geloof, letterlijk ieder een". Dat is ook wat de 80.000 leden van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten willen. Het ge bied van de Loonse en Drunense Dui nen is zo'n monument. Hoofdbos wachter Hannessen is er de nuchtere conservator van. Dat de Vereniging het goed meent met alle natuurminnaars blijkt ivel uit de uitgave van een wandelkaart die ze in samenwerking met de ANWB in voorbereiding heeft. Voor enkele kivartjes maakt men zich wegwijs in dit voor Nederland unieke natuurge bied. Wie het goed meent met de Loonse en Drunense Duinen kan zich voor steun aan al ivat mooi is wen den tot Herengracht 540 in het over volle Amsterdam, waar de Vereniging tot Behoud enz. is gevestigd. „TE GEK OM LOS TE LOPEN" Enige weken citeerde ik enige gedachten uit „Het Blauwe Boekje" (Handboek voor de Vrede), uitgave van de K.W.J. Nederland. Jonge mensen geven een visie op onze wereld, keihard, niet altijd genuanceerd en doordacht, maar wel recht uit 't hart met een open oog voor de toekomst. - Er is een tijd geweest, dat het Chinese volk honger leed. Toen leerden wij dat Chinezen met stokjes aten. Dat was te gek om los te lopen. - Mensen zeggen: Vent hoe kun je zeggen, dat die mensen honger lijden, als je er niet geweest bent. Dat is ook te gek om los te lopen. We weten toch ook dat een neger, die NIET eet, DOOD gaat. - De buitenlandsepolitiek van Nederland is een doorsnee good- wil-politiek voor de grote kruidenierswinkels, die gesierd wordt met de rood-wit-blauw vlag. We praten alsof we wereldwijd zijn. Maar onze contacten lopen enkel via handelsbelangen. Alle lijntjes lopen naar de kassa van onze nationale snoepwinkel. We gaan op bezoek naar onze vaste klanten en leveranciers, en vergeten onze hongerende medemensen. Met onze geldverslin dende Karei Doorman voorop schreeuwen we onze goede bedoe lingen van de daken. Karei, het „stoombootje in de mist", het verouderde stoombootje dat per dag het voedsel voor duizenden mensen in grauwe rook uitbraakt. We zullen te werk moeten gaan als de stucadoor (van provo D. v. Weerlee), die een plafond moest vernieuwen, Hij begon niet met het dichtsmeren van de gaatjes, maar gaf harde klappen tegen de zol dering, zodat de loszittende stukken naar beneden vielen. Pas daarna begon hij aan het werkelijke herstelwerk. In sommige ge vallen moet er enig sloopwerk gedaan worden, alvorens van blijvend herstel spraken kan zijn. Namens 't Bedrijfsapostolaat, ALBERT MEGENS Mr. V. Marijnen, voorzitter van 't Comité van Belgisch-Nederlands- Luxemburgse samenwerking, heeft gepleit voor de instelling van een Benelux Executieve. Hij dacht aan een bescheiden politiek apparaat, van waaruit krachtige impulsen kunnen worden gegeven aan de drie regeringen en aan de interparlemen taire Beneluxraad. Geen lichaam met de zwaarte van een EEG, maar een orgaan dat adviezen kan geven aan de regeringen. Adviezen die de ze regeringen verplicht zijn in be handeling te nemen. Deze verplich ting zal bij verdrag geregeld moeten worden. „Ik acht het een noodzake lijke stap naar grotere Beneluxacti- viteit", aldus de heer Marijnen. De drie Beneluxcomité's hebben een rapport betreffende deze execu tieve aan de regeringen aangeboden. In het topoverleg dat de drie rege ringen op 6 juni zullen hebben, zal dit rapport worden behandeld. Al leen de Belgische regeringscrisis kan daarin nog enige vertraging brengen. In de Beneluxsamenwerking heeft, naar het oordeel van de heer Marij nen, een „krachtige stimulerende motor" tot op heden ontbroken. Het is nu zo dat de regeringen vrij on verbindend hun gang kunnen gaan. In grensposities, aldus de heer Ma rijnen, heeft de samenwerking tus sen lagere organen al vastere vor men aangenomen en loopt men op datgene wat de regering doet voor uit, onder andere op het gebied van planologie en industrievestiging. Eenzelfde samenwerking achtte hij noodzakelijk voor het hele haven gebied van Antwerpen en Rotter dam, daar moet sprake zijn van één Europees regio met één grote sa menwerkingsvorm en één gemeen schappelijke planning. Daarvoor zijn echter politieke decisies nodig die in de Benelux Executieve kun nen worden voorbereid. De instel ling van diverse havenraden, zoals die nu nog in Zeeland op stapel staan, noemde de heer Marijnen „achterhaald". Gezamenlijke exposities noemde de heer Marijnen van belang in het kader van Beneluxsamenwerking. De ervaring leert dat het bedrijfs leven de officiële instanties en re geringen vaak voor is. Het bedrijfsleven is zich van schaal vergroting, van internationale en nationale samenwerking en fusies reeds lang doordrongen. Niet ten onrechte, aldus de heer Marijnen. „Wil men een gedachte verwezenlij ken dan moet men daarover niet al leen praten en congresseren. Men moet vooral ook iets doen." JUWELIER Inderdaad het is zonde en U mag Uw oude kleding en vodden niet weggooien want de leerlingen van de Huishoudschool in Waalwijk gaan in het kader van een actie voor ontwikkelingshulp, oude kleding en vodden verzamelen. Zij verzamelen alles wat U al jaren in de kast hebt liggen en waai U al jaren niets mee doet. De oude kledingstukken waarvan U het zonde vindt om ze weg te gooien, maar die voor hen nog ivaarde hebben. Al die zaken die U bij de schoonmaak ieder jaar in Uw handen neemt en ze daarna weer voor een jaar teruglegt. Vele kleintjes maken één groot. Indien gewenst, komt een leerling bij U thuis alles ophalen (geen oude matten of vloerbe dekking). Als U wat af te halen hebt kunt U bellen naar de Huishoudschool 04160)-2925Nü kunt U helpen, terwijl U tevens geholpen wordt. Het doel is een waterinstallatie voor een dorpje op Nieuw Guinea.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1