wAAlwijkse en lanqstRaatse couRant Vastenaktie helpt bij de vorming van de vrouw K.I. vereniging De Langstraat hield jaarvergadering in Capelle 100 GULDEN Brand dupeerde deze Waalwijkse jeugdbeweging Italië AKTIE MGR. BEKKERS GILDE Sprang-Capelle IN ONTWIKKELINGSLANDEN AFGELOPEN JAAR WAS GOED De Vastenactie heeft steeds veel aandacht gehad voor de vorming van de vrouw in de ontwikkelingslanden. De afgelopen zeven jaar zijn tientallen projecten met behulp van de Vastenactie van de grond gekomen of uitgebreid. Onder deze vorming wordt o.a. verstaan: Het geven van voorlichting op het gebied van koken, naaien, kinderverzorging, hygiëne, enz. Het kan gebeuren via clubs, huishoudscholen e.d. Om een inzicht te krijgen in de aanvragen, die de Vastenactie dit jaar op dit gebied kreeg laten we enkele voorbeelden volgen. (hoeder- en meisjes clubs Pater Wiemers, Santanese, Brazi lië, heeft 10.000, - nodig voor het op gang brengen van moeder- en meisjesclubs. Hij schreef de Vasten actie o.a.: „De vrouwen in Brazilië zijn het middelpunt van de gezinnen. Op zichzelf een heel goed ding, maar ze zijn dan ook belast met alle zor gen. Ze verzorgen de kinderen, ze doen het huishouden, ze werken op het land en ze doen nog veel meer. Door dit alles, en ook door het grote kindertal en de voortdurende zwan gerschappen zijn ze dikwijls over werkt. Ze zijn de slavinnen van hun gezinnen. Een gezin, waarvan alle kinderen in leven blijven is hier een zeldzaamheid. De clubs, die ik nu wil oprichten willen de vrouwen en de meisjes op 'n prettige, eenvoudige manier voor lichting geven op het gebied van voe ding, baby- en ziekenverzorging, als ook koken en naaien. De vrouwen krijgen hierdoor een gevoel van ei genwaarde en zelfrespect, waardoor ze zich niet alleen de slavinnen van hun gezinnen voelen, maar ook ten volle hun rol van echtgenote en moe der kunnen vervullen". Te weinig ruimte Pater Moors, afkomstig uit Roer mond, vraagt de Vastenactie geld voor zijn project in Kongo-Kinshasa. De Vastenactie adviseert hiervoor 15.000, - te geven. Het gaat om het geven van cursussen in naaien, breien, kinderverzorging, huishou ding, huishoudelijke economie e.d. Er zijn twee Belgische lekenhelpsters, die pater Moors bij zijn werk assiste ren. De toeloop voor de cursussen is enorm en er zijn al vergevorderde plannen om nog enkele Nederlandse helpsters te laten overkomen. Dit kan echter niet doorgaan als er niet snel meer ruimte beschikbaar komt. De huidige ruimte is veel te klein en het is erg jammer, dat er daarom mensen weggestuurd moeten worden. Men beschikt nu slechts over een zaal van 10x6 meter, die ook nog gebruikt wordt voor sociaal werk en andere parochiële doeleinden. Daarom deze aanvraag van pater Moors om geld voor een nieuw gebouw. Vormingen in nabije Oosten In Tripolis (Libanon) heeft een huishoudschool dringend goede appa raten nodig. De huishoudscholen in het nabije Oosten zijn voor de vor ming van de meisjes van groot be lang. Door een speciaal onderwijs systeem probeert men de meisjes een zekere zelfstandigheid bij te brengen. Dit is in deze mohammedaanse we reld van groot belang. De school is bestemd voor zowel katholieke als orthodoxe riten. Behalve in koken, naaien e.d. krijgen de meisjes ook onderricht op sociaal- en opvoedkun de terrein. Er is ook een afdeling voor typeles. Voor de keuken is veel gerei, als potten, pannen, kookplaten enz. nodig, voor de type-afdeling moeten er typemachines worden aan geschaft en voor de naaiafdeling is er behoefte aan naaimachines, naai- boxen e.d. De Vastenactie adviseert voor dit project f. 25.000, - Sociaal centrum Een andere aanvraag is afkomstig van Zr Gerda Nijs'en uit Bujumbura, Burundi (Afrika). Ze vraagt de Vas tenactie steun voor een sociaal cen trum voor de vrouw. Het gaat om een centrum ter opleiding van meisjes en moeders op huishoudkundig gebied en alles wat ermee samen hangt. De vrouwen weten niet veel van hygiëne en goede opvoeding. Ook de kinder sterfte is veel en veel te hoog. Daar moet spoedig verandering in komen. De Vastenactie wil, indien mogelijk, helpen met 32.000, - Vergeten groep In het totale ontwikkelingsplan vor men de vrouwen dikwijls een vergeten groep. De vele miljoenen, die jaar lijks in ontwikkelingshulp worden ge ïnvesteerd komen terecht bij land bouwprojecten, industrieën, model boerderijen, technische scholen, wa terbouwkundige werken en andere overigens zeer belangrijke onderne mingen. De projecten, die de vorming van de vrouw beogen, komen er dan vaak niet aan te pas. De ontwikke lingshulp concentreert zich duidelijk op de man. De vrouw komt er vaak niet aan te pas en blijft daardoor ten achter in het hele ontwikkelingspro ces. Dit heeft verregaande sociale ge volgen. Het gezinsleven, de opvoe ding, kortom het hele huwelijksleven dreigt door die eenzijdige ontwikke ling te worden ondergraven. De vor ming van de vrouw kan en mag niet over het hoofd worden gezien. Op dit terrein is bezuinigen funest. Daarom helpt de Vastenactie zo goed en zo veel mogelijk. In Zidewinde te Capelle kwamen de leden van de K.I.-vereniging ,,Dc Lang straat" bijeen voor de jaarvergadering. Voorzitter P. de Bont uit Raamsdonk richtte zich in zijn welkomstwoord ondermeer tot de heren Wertenbroek uit Boxtel van de provinciale gezondheidsdienst, v. d. Heyden, directeur van de zuivelfabriek „De Toekomst" en De Cloe, assistent van de landbouw- voorlichtingsdienst. Voor het overleden bestuurslid, de heer Th. Rijken uit Capelle, werd een in memoriam gehouden. Tijdens het verdere verloop van de vergadering noemde president De Bont het afgelopen jaar een goed jaar voor de bedrijven. Dit jaar geen fokveedag De toekomst vervulde hem echter met zorgen, dit in verband met prijs verlaging van de melk, mede veroor zaakt door de EEG. Het zal voor de overheid, aldus de heer De Bont, een hele opgave worden om de melkprij zen in de komende jaren te handha ven. Het financieel verslag, uitvoerig toegelicht, gaf een klein voordelig saldo. Met het opstellen van een diep vries-sperma program ging een be langrijk project van start. Middels de Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. gezondheidsdienst, de bijdragen van de bond van K.I.-verenigingen en subsidies van diverse instanties werd dit project gefinancierd. Er zal dit jaar geen omslagverho ging door het bestuur worden voor gesteld. Ook zal er geen fokveedag worden georganiseerd, maar men zal deelnemen aan de stierendag in Etten. Twintig stuks vrouwelijke afstamme lingen van poolstieren zullen naar Etten gaan. Hier zullen dus stieren met afstamming te zien zijn. Dit gaat voor Nederland een primeur worden en wordt in hoofdzaak opgezet om uitwisseling van sperma te bevorde ren. De heer De Bont zei verder nog: de uniformiteit van de stier is niet primair; de leden hebben meer pro fijt bij goede produktie, goede stieren en melkbaarheid. Commissies Naar aanleiding van het financieel verslag stelde de heer H. Boons uit Raamsdonk namens de financiële commissie voor de penningm. zijn dé charge te verlenen. Bij de bestuurs verkiezingen werd de heer W. Zijl mans uit Waspik herkozen. In de vacature Th. Rijken werd voorzien door de verkiezing van diens zoon, de heer G. Rijken. De heer G. Pullens uit Elshout stelde zich wegens zijn leeftijd niet herkiesbaar. Zijn plaats werd in genomen door de heer M. Keetels uit Drunen. In de financiële commissie voor 1968 werden gekozen de heren H. de Man uit Waalwijk, A. Voor de Poorte uit Capelle en A. v. Amelsfoort uit Kaatsheuvel. Tijdens deze geanimeerde vergadering maak ten de leden druk gebruik van de rondvraag. Tot slot was er de prijs uitreiking van de fokveedag van het afgelopen seizoen. De heer Werten broek gaf na de vergadering een in leiding over het onderwerp ontwikke ling en groei van het diepvriespro gramma. Hij noemde de bereikte re sultaten bijzonder hoopvol. 's-Mid- dags bezochten de leden de stieren- stal van de vereniging. QSAQEIMTÜ Waspik (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het Mgr Bekkers Gilde Jong Nederland in Waalwijk is zwaar gedupeerd. Door de brand, die vorige week de zolderverdieping van de Antoniusschool aan de St. Crispijnstraat in de as legde, is al het kamp en spelmateriaal van deze jeugdbeweging verloren gegaan. Het gilde - dat niet tegen brandschade verzekerd is - staat voof een groot probleem. Hoe moet deze schadepost worden opgevangen Het Mgr Bekkers Gilde moet geholpen worden, dat is duidelijk. Van deze noodzaak zijn heel ivat Waal- wijkers, die de jeugd een goed hart toedragen, doordrongen. Het bestuur van het gilde kreeg dan ook al verschillende reacties. Ook wij willen graag een steentje bijdragen om deze schadepost zo klein mogelijk te houden. In samenwerking met het bestuur van het gilde organiseert de redaktie van ,,De Echo van het Zuiden" een bliksem-aktieIedereen die voor dit goede doel, waarmee de jeugd van Waalwijk wordt geholpen, geld be schikbaar wil stellen kan dit doen door storting op de rekening van het Mgr Bekkers Gilde bij de Boeren leenbank in Waalwijk of door een enveloppe met inhoud te bezorgen bij het kantoor van „De Echo van het Zuiden, Grotestraat 205. Op deze enveloppe moet men dan duidelijk schrijven 'Aktie Mgr Bekkers Gilde'. De komende weken zullen wij dan in onze edities van maandagavond en donderdagavond een overzicht van deze aktie publiceren. Behalve gelde lijke steun kan men ook materiaal be schikbaar stellen. Een bericht bij de heer Th. van de Rijt, De Coubertin- straat 17, telefoon 3253 en het wordt opgehaald. De komende week zal ook met een lucifer-aktie worden gestart. Als leden van het gilde bij u aan de deur kloppen, stel hen dan niet te leur Aan de „Aktie Mgr Bekkers Gilde" hebben nu reeds verschillende bedrijven, alsmede particulieren een bijdrage gegeven. Graag publiceren wij deze eerste reacties. De Echo van het Zuiden 25, - Boerenleenbank Waalwijk 50, - Techn. Bureau v. Nijnatten 25,- Schilderbedr. fa. Bakkers 80, - Bakkerij Van Eeuwijk 25, - Café De Lindeboom 25, - De heer Van D. 25, - Max Kleijngeld 18,— Mevrouw B. 25, - Collecte bij kerk St. Antoniusparochie 549,51 Familie Sch. 25, - Mevrouw Van W. 10, - N.N. 10, - Totaal 892,51 Het Sporthuis Fides verleent een korting van 20% op alle aan te schaffen tenten en het spelmateriaal door het gilde. Ook stelde een gever, die onbekend wenst te blijven een compleet nieuw kookstel ter beschik king. Johan van Tuijl stelt zijn eigen skeltertent aan het gilde beschikbaar. Het Nationaal Bureau van Jong Ne derland in Utrecht en het Diocecaan Bureau in Den Bosch hebben belang rijke contributie-verlaging voor het Waalwijkse gilde toegezegd. Ford-expositie - met nieuwe Escort - in Gecroonde Leersse Dit weekeinde Simca-show in Garage Appels De VRIJDAG 22 MAART 1968 89e JAARGANG No. 24 VAM Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Spaarvormen (evt te combineren): spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen garantiekredietaflos8ingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Ralffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. 13-Daagse reis vol pension per touringcar (le dag geen maaltijden) 6-daagse rondreis door Duitsland/Zwitserland/ Oostenrijk/Italië en een 7-daags verblijf in Sestri Le- vante v.a. 331, Grotestraat 226, Waalwijk (VVV-kantoor) Geopend van 914.00 uur Tel 04160-4282 BILJARTBOND Met nog 4 ronden voor de boeg prijkt momenteel de biljartclub Vr. Kr. 1 aan het hoofd van de ranglijst in de competitie van de Waspikse biljartbond. Zij verzamelde 136 punten uit 20 wedstrijden; 2e NGD 1, 131 uit 21; 3. Uitkijk f, 126 uit 20; 4. Alt. Raak 1, 117 uit 21; 5. KOT 2, 116 uit 20; 6. HGL, 110 uit 20; 7. Vr. Kr. 2, 106 uit 20; 8. Uitkijk 2, 95 uit 21; 9. Fotsers, 11 uit 20; 10. WK, 77 uit 21; 11. NGD 2, 76 uit 20; 12. KOT 1, 74 uit 20; 13. Alt. R. 2, 73 uit 20. Laatste uitslagen: Vr. Kr. 1 - Uitkijk 1, 4 1 6; NGD 1 - Alt. R. 1, 6 - 4; HGL-WK 6-4; Alt. R. 2 - Vr. Kr. 2, 0- 10; Uitkijk 2 - KOT 2, 8 - 2; Fotsers - NGD 2, 9 - 1. Programma 25 maart: Vr. Kr. 1 - Alt. R. 1; Uitkijk 1 - HGL; Alt. R. 2-WK; Kot 1 Uitkijk 2; NGD 2 - Vr. Kr. 2; Fotsers - KOT 2; NGD 1 is vrij. VOLLEYBAL In de laatste competitiewedstrijden was Atak weer ouderwets op dreef. Het le team ondervond van Rewa Robots weinig tegen stand en 6loeg zich gemakkelijk naar een duidelijke 3 - 0 overwinning. Atak 3 reken de met Odulphus af, 2 - 1. De A- en de B- jeugd domineerden resp. over Favorita en Pau'us. Beide wedstrijden eindigden in een 2-0 overwinning. ZOMERKAMPEN De Stichting Jeugdbelangen organiseert van 6 tot en met 13 juli a.s. voor de Was pikse jongens en meisjes van 8 tot en met 16 jaar weer een zomerkamp. Dit jaar zul len de tenten in Helvoirt worden opgezet. De kampgelden variëren van f. 25, - tot f. 30, - met reductie voor het 3e en 4e kind uit eenzelfde gezin. Middels rekening nummer 3131 van de Boerenleenbank kan men nu al voor dit kamp gaan sparen. Inlichtingen verstrekken A. Kemmeren, De Roonlaan 28; R. de Groot, Kerkstraat 13; J. van Griethuijsen, 't Vaartje 6 en R. Reu ver, R.K. Jongensschool Gezien de enorme successen van voorgaande jaren verwach ten de organisatoren weer een enorme deel name. Daarom is het noodzakelijk dat men nog deze maand voor deelname aanmeldt. KERKDIENSTEN Zondag 24 maart, Ned. Herv. Kerk Was pik, 9.30 en 18.30 uur: Ds Rebel. MEDISCHE DIENST Zaterdag 23 en zondag 24 maart zal dok ter R. F. Wijffels in Waspik waarnemen, tel. 250. WIJKVERPLEGING Tijdens het a.s. weekeinde zal zuster van Elten uit Hank de wijkverpleging in WaG- pik waarnemen, tel. 01622-390. VOETBAL Zondag 24 maart speelt het eerste team van White Boys een thuiswedstrijd tegen het Bredase P.C.P. Het eerste elftal van Waspik is vrij. BURGERLIJKE STAND Geboorten: Antonius Cornelis z.v. A. C. van de Laak en van J. A. van den Hoven; Petrus An- tonie Jacob z.v. J. Rozenbrand en van P. Braspenning. Huwelijks-aangiften: C. J. Treffers en J. Tactor. Huwelijken: A. C. Kuijsten en C. H. P. van Vuuren; H. C. Jacobs en T. A. van den Broek; D. Treffers en M. M. van der Schans. Vertrokken: A. M. van Campen naar Breda; A. J. van den Hoven naar Eindhoven; Y. Sahin naar Tilburg; Van den Hoek e.v. T. A. Jacobs naar Renkum. BAKKERSVERGADERING De Bond van Chr. ondernemers in het bakkersbedrijf afdeling Sprang-Capelle hield haar 23e jaarvergadering in het cultureel centrum „Zidewinde". Nagenoeg alle leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer J. Kerst, sprak een hartelijk woord van wel kom, speciaal tot de dames en de ereleden H. van Achterberg en mevr. Vos-v. Schup- pen. Na de notulen bracht de secretaris, de heer J. de Jong, een uitvoerig jaarverslag uit, waarin hij gewaagde van grote dank baarheid, de deelname aan de tentoonstel ling Menabo te Amsterdam, die voor de af deling een groot succes was, want er werd bijna het hoogste aantal punten behaald. Goede kwalitcit-produkten is voor de bak kers van het grootste belang, want dan is het ook mogelijk dat de prijzen bij blijven. Vele consumenten geven nog de voorkeur aan de warme bakkers. Over deze verslagperiode werden 5 verga deringen gehouden en twee gewestelijke ver gaderingen, nl. te Drimmelcn en te Wer kendam. De penningmeester, de heer D. Vos, gaf een financieel overzicht. Het jaar sloot met een batig saldo. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heren C. Vos en R. van Andel. Bij de bestuursver kiezing werd de voorzitter, de heer Kerst, met algemene stemmen herkozen, die zijn herbenoeming met dank voor 't in hem ge stelde vertrouwen aannam. Mededeling werd gedaan dat de volgende gewestelijke vergadering op 2 april te Drimmelen zal worden gehouden en de bondsdagen op 23 en 24 april te Nijverdal en de Bakkersdag op 12 mei te Tilburg. Onder het genot van een glaasje en een rokertje bleef men nog geruime tijd bijeen, zodat het middernach telijk uur reeds was aangebroken toen de voorzitter de samenkomst met een woord van dank beëindigde. GYMNASTIEK-DEMONSTRATIE De Christelijke Gymnastiekver. „Pro Pa- tria" houdt op zaterdag 30 maart a.s. een gymnastiek-demonstratie in de Sporthal „Zidewinde", voor donateurs en belangstel lenden. Aanvang half 8. COLLECTE REUMAFONDS Ontmoet U wel eens mensen die alleen maar kunnen drinken met behulp van een rietje, omdat zij al dertig jaar hun handen niet kunnen gebruiken. Of vrouwen die al 15 jaar lang in een rolstoel zitten en daar door hun huis niet kunnen verlaten? Er zijn er in ons land tienduizenden. Zij lijden aan de gevolgen van de vreselijke ziekte reuma tiek. Deze ziekte wordt thans niet voor niets volksvijand nummer één genoemd. Realiseert U zich wat dit voor deze men sen betekent? Een wereld van pijn, verdriet en eenzaamheid. Het Reumafonds, dat voor deze mensen op de bres staat, verleent Vanaf vrijdagmiddag exposeert Garage De Langtraat de allernieuw ste Foril-modellen tijdens een auto show in de zaal van De Gecroonde Leersse. Alle belangstelling zal wel uitgaan naar de jongste telg in de Ford-familie, de Escort. Wij maak ten deze week reeds kennis met de ze „grote" kleine wagen die voor nog geen f 5500.- op de markt komt. De Escort is de vervanger van de Anglia. Het is een volwaardige mo derne automobiel uitgerust met 'n vier cylinder 1100 cc motor Naast de standaard is er de luxe-uitvoe ring en de Escort GT met 1300 cc motor. Op de show staan ook de andere Ford-modellen geëxposeerd. De ex positie die van 's morgens 10 uur is geopend duurt tot en met zondag 31 maart; in totaal tien dagen. Volop gelegenheid dus om zich over het Ford-wagenpark te oriënteren. Het komende weekeinde wordt in het garagebedrijf H. Appels N.V. aan de Laageindsestoep in Waalwijk een grote Simca-show gehouden. Garage Appels organiseert in sa menwerking met De Groot's Auto bedrijf in Heusden deze show. Alle Simca-modellen in diverse uitvoeringen, zoals de 1006', de nieuwe 1100, de 1301, 1501 en ook ae Simca 1200 S Coupé zijn op de show te bewonderen. De Simca-ex- positie is geopend: vrijdag 22 maart van 18 tot 22 uur, zaterdag 23 maart van 10 tot 22 uur en zondag 24 maart van 10 tot 22 uur steun voor de bouw van reumaklinieken, maar ook verlicht het met zijn individuele hulp het lot van talloze reumapatiënten. Wij hopen dat U allen deze zieken niet zult vergeten en uw bijdrage zult geven, wan neer in de week van 25 tot 31 maart de collectebus voor dit doel wordt voorgehou den. Ook kunt U Uw bijdrage per giro 324 aan het Nationaal Rheumafonds te Den Haag doen toekomen. FEESTAVOND De voetbal- en supportersvereniging SSC organiseren hun gezamenlijke jaarlijkse feestavond op vrijdag 22 maart, om 8 uur, in „Zidewinde". Er zal een grote cabaret-, show- en dansavond gegeven worden, die tot titel heeft „Uit, goed voor U". Mede werkers zullen zijn: Bauk Martens, confe rencier, Trio Kees de Nijs met muzikale begeleiding van Imca Marina. Verder de Belgische artiestengroep „Les Waltens", de Twee Kamé's, clowns, en Albert Brosens, imitator-zanger. COÖPERATIE „ONS BELANG" De Coöperatie „Ons Belang" houdt op maandag 25 maart a.s., des avonds 8 uur, haar jaarvergadering in „Zidewinde". De agenda bevat ondermeer de volgende pun ten: ^opening; notulen; jaarverslagen secre taris en penningmeester; verslag controle commissie en benoeming nieuwe controle commissie; bestuursverkiezing wegens aftre ding van de heer A. van Campen; verkie zing commissaris, wegens aftreding van de heer J. Groen, beiden aftredend en wegens aftreding van de heer D van Pelt, die zich ni^t herkiesbaar stelt. Na afloop van de agenda zullen 'n 10-tal krentenbroden wor den verloot.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5