waalwijkse en UnqstRAAtse couuant De plaats van tie bejaarde in onze samenleving Rapport over schoenindustrie verschijnt in april Steeds meer middenstanders zijn voor winkelsluiting op maandagmorgen WORDEN WE STRAKS 120-150 JAAR? bel 04160-4282 RUYS&CO Appels de vriend van uw-goederen-onderweg MEN VERWACHT DAT VEEL KLEINEREBEDRIJVEN MOETEN VERDWIJNEN Concurrentie usaqentew VOORSTEL IN GEMEENTERAAD Het woningprobleem wordt weliswaar nog steeds staatsvijand nummer één genoemd, het wordt toch wel vlak op de hielen gevolgd door een misschien wel even urgent vraagstuk: het bejaardenprobleem. Is er dan wel echt 'n „bejaardenprobleem Wis en waar achtig De gunstige gevolgen van de vooruitgang der medische wetenschap, van de veranderde levenswijze, de ontwikkeling van de sociale hygiëne en dergelijke, hebben een belangrijke verlenging van de gemiddelde levensduur van de mens in West-Europa bewerkstel ligd. In vergelijking met de periode 1840-1851 passe ren thans ruim 2,5 maal zoveel mannen de leeftijd Nederland is aan het vergrijzen Ander aanzien Huisvesting Geen zaken van 60 jaar, 3,3 keer zoveel de leeftijd van 70 jaar en 5,5 keer zoveel de leeftijd van 80 jaar. Opmerkelijk is, dat dezè cijfers voor de vrouwen minder gunstig blij ken te zijn, namelijk 2,3, 2,8 en 4,4. Sommige Ameri kaanse auteurs (o.a. Bogomoletz) toveren ons al voor, dat het straks „abnormaal" zal zijn om reeds tussen 60 en 70 jaar te sterven. Volgens hen komt schrikt u niet de normale levensduur nog eens tussen 120 en 150 jaarDe onderzoekers kunnen er helaas niet bij vertellen, in welk jaar we aan deze Methusalem- achtige leeftijd toe zullen zijn Minimum Bespreek uw vakantie nu ook per telefoon Het milieu Zijn inkomen Export Kunstleer In toekomst unifor me regeling? Kleuterschool in Bernadette-parochie Uitbreiding centrale antenne-installaties Nederland over de brug: 26 miljoen Tweeklassige kleuterschool in het plan „Groenewoud" APPELS WAALWIJK TEL. 04160-4031* Internationaal centrum voor transport, expeditie, douane en opslag MAANDAG 25 MAART 1968 89e JAARGANG No. 25 f*%j ifinmvi xjuo ""C *F«iiivumiu nu, fJO De Echo vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) 0,32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post ƒ4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" De toenemende gemiddelde levens duur van de mens heeft tot gevolg dat de bezetting der oudere leeftijd groepen in ons land stijgende is. Ne derland is om het zo maar eens le noemen aan het vergrijzen. De groep bejaarden wordt steeds gro ter Op zichzelf is dit een gelukkig verschijnsel, zij het ook, dat mèt dit verschijnsel een groot aantal pro blemen zich aandient. Maar wie zijn de bejaarden? Wan neer worden we werkelijk oud? Wie even nadenkt, komt voor zichzelf al spoedig tot de conclusie, dat het uiterst moeilijk, ja misschien wel ondoenlijk is, op deze vraag een bevredigend antwoord te geven. In het algemeen wordt aangenomen, dat bij het bereiken der vijfenzestig jaren (bij ons als regel tevens de pensioengerechtigde leeftijd) te oud is geworden om nog te werken. Dit komt omdat men, gelet op de ge middelde levensduur, meent dat de mens dan derhalve „versleten" is, dat nog slechts een minimale pres tatie van hem verwacht kan wor den. Maar is iemand dan ook „oud"? Is iedereen dan oud en versleten? Miskent deze algemene maatregel niet het feit, dat er een vrij belang rijke individuele variatie mogelijk is? Ieder kent uit zijn eigen omgeving wel gepensioneerden die op hoge leeftijd nog een zeer vitale indruk maken, en nog allerlei werkzaam heden verrichten waartegenover anderen staan die op 55-jarige leef tijd al volkomen „uitgeblust" zijn. Gelukkig komt steeds sterker tot uiting, dat „ouderdom" zeer relatief is. Ook al door het feit, dat we te genwoordig meer en meer vitale bejaarden aantreffen. Voor deze mensen is de voorwaarde voor het instandhouden van levensvreugde: het kunnen verrichten van een zin volle, liefst produktieve arbeid. De armenhuizen uit vroeger tij den, waarin de minder draagkrach tige bejaarden werden „opgebor gen" en zo goed en kwaad als het ging verzorgd, getuigen dat er ook \roeger reeds van 'n bejaardenpro bleem sprake was. Gelukkig is er sedertdien wel iets veranderd, niet in het minst door het feit, dat aller lei sociale maatregelen de hele maat schappij een ander aanzien hebben gegeven, waardoor een meer en be ter georganiseerde vorm van naas tenliefde tot stand is gekomen. Ten dele lag er vroeger ook al dit probleem. Maar men zag het niet, of wilde het niet zien. Met als ge volg dat we nu plotseling tegenover dit vraagstuk in zijn enorme om vang zijn komen te staan. Met name het vraagstuk van de huisvesting der bejaarden is thans om verschillende redenen actueel. Met de opvatting 'armenzorg' is ge broken. Door de veranderde sociale inzichten in de 20e eeuw heeft de overtuiging zich baan gebroken, dat de bevolking van een land een een heid is en dat het werkende deel verplicht is te zorgen voor het deel dat nog niet meer tot werken in staat is. Zo is dus de zorg voor de huisvesting van de bejaarden niet langer een uiting van filantropie maar een onderdeel van de sociale zorg, die zich tot het volk in al zijn geledingen uitstrekt. Bij de uit te voeren bouwplannen zal een steeds belangrijker plaats moeten worden ingeruimd voor bejaardentehuizen die gerieflijk en betaalbaar zijn! Opmerkelijk is, dat de zgn. ver zorgingshuizen de laatste jaren een belangrijke achteruitgang van hun bezetting constateren. Dat komt doordat de bejaarden over het alge meen niet meer in een verzorgings- In april wordt het voorlopig re sultaat verwacht van een onder zoek, dat een commissie onder lei ding van oud-minister, Dr. G. J. M. Veldkamp, instelt naar de structuur van de Nederlandse schoenindus trie. In dit onderzoek worden zowel de markt- en productieaspecten be trokken als de sociale facetten van deze bedrijfstak. Bij het opstellen van het rapport Veldkamp (dat ver geleken zou kunnen worden met 't rapport-Goldschmidt over de Ne derlandse textielindustrie) worden alle 290 Nederlandse schoenfabri kanten betrokken. Van hen hebben er 115 minder dan tien werknemers in dienst, terwijl de bedrijven voor het overgrote deel het karakter van een familie-N.V. hebben. De Nederlandse schoenindustrie kampt volgens de heer G. Podt, het hoofd van de afdeling statistiek van onder meer de federatie van Schoenfabrikanten, al sinds 1964 met een snelle achteruitgang van de rentabiliteit. Hij verwacht dat veel van de kleinere bedrijven zul len moeten verdwijnen, als deze trend doorzet. De problemen waar voor de schoenindustrie zich ziet geplaatst en onder andere de felle concurrentie van de Italianen (aan wie volgens hejn door de Italiaanse huis willen waar op slaapzalen ge slapen wordt en alle kenmerken van 'n „thuis" ontbreken. Vele verzor gingshuizen zijn dan ook tot verbou wing overgegaan, om de inrichting aan de eisen van de tegenwoordige generatie van bejaarden te doen verantwoorden. Een deel van de be jaarden doet een beroep op de nor male woningmarkt. In de eerste plaats zijn dit de beter gesitueerden, de tweede groep wordt gevormd door dié bejaarden, die nog andere gezinsleden hebben (zoals b.v. onge huwde kinderen). Beide groepen zullen een woning vragen welke af wijkt van een woning voor een nor maal gezin. Onder de bejaarden bevindt zich een vrij groot aantal echtparen dat zich in verband met hun inkomsten tevreden moet stellen met een wo ning van de minimum afmetingen, waarmee een gezin van twee per sonen kan volstaan. Kleine wonin gen zijn relatief bezien duurder dan grotere. Om deze reden worden spe ciale woningen voor bejaarden veel al niet op zichzelf geëxploiteerd, maar maakt de exploitatie als regel deel uit van een groter geheel dat ook woningen voor normale gezin nen omvat en waarbij het mogelijk is, de woningen voor bejaarden te verhuren tegen een prijs welke bin nen de draagkracht der bejaarden valt. Voorts kennen we de z.g. pen siontehuizen. Inrichtingen die naast normale huisvesting de nodige ver zorging en, indien nodig, enige ver pleging bieden en waar de bewoners hun vrijheid en zelfstandigheid be houden. Er zijn kleine pensiontehuizen (25 tot 3o personen) die het karak ter van een groot gezin behouden en grote (200 of meer bewoners), waar het intieme karakter van het grote gezin verloren gaat. Bij de laatste wordt de exploitatie meer zakelijk, terwijl de sociale taak van de lei ding een geheel ander karakter meest aansluit bij zijn aard en aan- der wèl het milieu vinden dat het krijgt. In een groter tehuis kan ie- leg. Bovendien zijn er in de regel ook medische hulp, een geestelijke verzorger, een bibliotheek en recre- Grotestraat 226, Waalwijk (WV-kantoor) Geopend van 914.00 uur Tel. 04160-4282 atiemogelijkheden aanwezig. Niet elk tehuis neemt echter hulpbehoe venden. zieken en invaliden op! Aan de vorm van huisvesting, be staande in het inwonen bij kinde ren, zijn allerlei bezwaren verbon den: aan de behoefte der bejaarden aan een eigen domein wordt niet voldaan, terwijl veelal de gezamen lijke woonruimte niet voldoende is, om spanningen en wrijvingen te voorkomen. Het toegenomen zelf standigheidsbesef van de bejaarden maakt deze er toch wel steeds meer afkerig van hun benen onder ander mans tafel te steken, ook al is die ander hun kind Aan die particuliere rusthuizen kleven echter grote bezwaren. Het allergrootste bezwaar is wel dat het inkomen van de exploitant bestaat uit het verschil tussen de betaalde pensionprijzen en de kosten van de exploitatie. Elke verlaging van de laatste, waarvan de kosten van de voeding een belangrijk deel uitma ken, komt rechtstreeks aan de ex ploitant ten goede. Het is zeker van uitermate groot belang dat van overheidswege krachtig en afdoend toezicht on particuliere rusthuizen wordt uitgeoefend, temeer omdat deze vorm van huisvesting van be jaarden voorlopig nog wel een be langrijke plaats zal blijven innemen. Nog beter zou het zijn, indien aan de exploitant van een particulier huis bepaalde eisen werden opge legd, zoals b.v. het bezit van een di ploma. Uitwassen moeten niet meer mogelijk zijn: de bejaarden dienen verzekerd te zijn van een goede ver zorging, gepaard gaande aan een ge zonde exploitatie. WAALWIJK - Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noor delijk Noord-Brabant te Waalwijk is onlangs opnieuw een onderzoek inge steld naar mogelijke wensen van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf ten aanzien van de verplichte halvedagsluiting. Uit dit onderzoek blijkt, dat het aantal ondernemers in de sector van duurzame goederen, dat behoefte gevoelt aan de maandagmorgensluiting, steeds toeneemt en dat nu ook al een aantal middenstanders in de sector van de niet-duurzame goederen ge porteerd is voor de maandagmorgensluiting van hun winkels. De uniforme regeling, welke voor Waalwijk bestond, t.w. de dinsdagmiddagsluiting, werd door het raadsbesluit tot instelling van de verplichte maandagmiddagsluiting voor de kappersbedrijven en door het besluit tot de verplichte maandagmor gensluiting voor de slagersbedrijven, reeds doorbroken. overheid vele faciliteiten worden verleend) en de onderbezettingsver- liezen die het gevolg zijn van de twee „modepieken" die elk jaar op treden. Nederland voert een kwart van zijn schoenproduktie die vorig jaar een omvang had van 35,2 mil joen paar uit, vooral naar de EEG-landen. Hiertegenover staat 'n import van 16,3 miljoen paar (waar onder 8,5 miljoen paar leren schoe nen). Italië neemt daarvan 't leeu wenaandeel voor zijn rekening. Ne derland voerde in 1960 nog maar 0,7 miljoen paar leren Italiaanse schoenen in en in 1967 al 4,5 mil joen paar. De gemiddelde Neder lander koopt per jaar 3,4 paar schoenen, een aantal dat al sinds '64 niet meer is gestegen. Het jaar 1967 stond, volgens de heer Podt, voor de schoenindustrie in heel West-Europa in het teken van de recessie. De Duitse schoen fabrikanten produceerden 15% min der leren schoenen dan in '66 en de Nederlandse ongeveer 5% minder. De totale schoenproduktie steeg hier evenwel dank zij de opkomst van kunstleer nog met een half mil joen paar ten opzichte van 1966. Deze doorbraak zette zich verder voort, toen in 1966 werd besloten ook de volgende branches onder de verplichte maandagmorgen-sluiting te laten vallen: a. de kleinhandel in meubelen, mu- j ziekinstrumenten, naaimachines, rij- wielen, schoenen, sportartikelen, j textiel, ijzerwaren en gereedschap- Pen. b. de warenhuizen. Wanneer door de raad het advies i van de Kamer van Koophandel en Fabrieken wordt gevolgd, zullen de volgende winkels, waarvoor thans nog een verplichte dinsdagmiddag sluiting geldt, eveneens onder de verplichte maandagmorgen-sluiting vallen: winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak worden verkocht bloemen en planten, boeken, kan toor. en schrijfbehoeften, elektro technische artikelen, fotografische artikelen, huishoudelijke artikelen, uurwerken, goud- en zilverwaren, schoenfournituren en lederwaren. I Dit betekent dan, dat wederom 'n stap wordt gezet in de richting van I een algehele winkelsluiting op maandag, waardoor opnieuw een I uniforme regeling op het gebied van de halvedagensluiting zou zijn ver kregen. Een dergelijke uniformiteit I is zowel in het belang van inwoners en vreemdelingen, als van de winke liers zelf en zal ook beter aansluiten bij de regelingen, welke elders gel den Vorig jaar heeft de gemeenteraad de door het bestuur van de Katho lieke Stichting voor het lager en voorbereidend lager onderwijs voor jongens en meisjes in de parochie H. Bernadette te Waalwijk gevraag de medewerking verleend voor de stichting van een nieuwe tweeklas- sige RK Kleuterschool in deze pa rochie. Voor de betreffende school is thans een bouwplan in voorberei ding. Op korte termijn hoopt het college van b. en w. de raad een voorstel te kunnen doen tot het be schikbaar stellen van het daarvoor benodigde krediet. Vooruitlopende op de realisering van het hiervoor bedoelde bouwplan wenst het schoolbestuur één van de aan zijn school te verbinden klassen tijdelijk te huisvesten in een lokaal van het noodkerkgebouw aan de Dr. Schaepmanlaan. Daarmee kan het college zich verenigen. Ook de in- spectrice van het kleuteronderwijs heeft zich met een en ander akkoord verklaard.. Het lokaal in het noodkerkge bouw is thans nog in gebruik ten behoeve van de van hetzelfde school bestuur uitgaande kleuterschool aan de Mr. Sprenger van Eijkstraat 2a. Omstreeks 15 april zal dit lokaal echter door deze school worden ont ruimd, aangezien de school dan de beschikking krijgt over het 3e lo kaal, dat momenteel in aanbouw is. De voor de inrichting van de in het noodkerkgebouw te huisvesten klas te maken kosten zijn door 't school bestuur begroot op een bedrag van f 6.515,88. Het gemeentebestuur heeft een onderzoek doen instellen naar de mogelijkheid om in deze gemeente televisieuitzendingen te ontvangen via de zenders Duitsland 1, 2 en 3. Metingen en controles hebben be wezen, dat deze ontvangst haalbaar is, mits de Duitse zenders op volle kracht blijven uitzenden. Sinds en kele maanden worden via de Ne derlandse televisiezenders ook uit zendingen in kleur verzorgd. Voor noemde omstandigheden hebben tot gevolg, dat aan de in deze gemeente aanwezige centrale antenne-instal latie een aantal technische voorzie ningen moet worden getroffen, ten einde alle ontvangsten mogelijk te maken. De installaties bij de hierna ge noemde woningen moeten daartoe worden aangepast. Het betreft hier 196 woningen behorende tot het con- tinubouwprojekt Baardwijk; 112 wo ningen behorende tot het continu- bouwprojekt Baardwijk; 214 wonin gen behorende tot het continubouw- projekt Besoyen; 238 woningen in het bestemmingsplan Laageinde I; 91 woningen verkocht of verhuurd door NV Cordam; 66 woningen aan de Kasteellaan en het Hertog Jan park; 9 particuliere woningen aan Vrijdag tegen middernacht leek 't er sterk op dat de actie Kom over de Brug voor 140 projecten in arme landen de dertig miljoen gulden gemakkelijk zou halen. Het streefbedrag van 21 miljoen werd om tien voor half twaalf gepas seerd: 21.300.000 gulden. Om 12 uur was ruim 26 miljoen binnen. De actie startte tussen 7 uur en half acht, toen 150 duizend collec tanten op pad gingen om 1,9 mil joen envelopjes op te halen, die de dagen tevoren huis-aan-huis waren verspreid. Op het hoofdkantoor van de AMRO-bank aan de Kneuterdijk te Den Haag stroomde het geld in de loop van de avond soms met een miljoen per minuut binnen. De mel dingen kwamen via 38 telefoonlij nen en 4 telexen. Ruim 40 mede werkers van de bank zaten hier be langeloos overuren te maken om 't geld te tellen, maar ook op vijftien AMRO-bankkantoren elders in het land was dat het geval. Om tien voor half elf was de helft van het streefbedrag gepasseerd: 11,6 miljoen en tien minuten later was er met de toezeggingen mee 13,6 miljoen. Nog geen uur later werd het streefbedrag bereikt. De NCRV, die het initiatief tot de actie nam, liet in de loop van de avond via de televisie weten, dat profiteurs in de actie gebruik maak ten ten eigen bate. De voortschrijdende bebouwing in het plan „Groenewoud" maakt 't noodzakelijk op korte termijn maat regelen te treffen om in de behoef te aan schoolruimte voor het r.k. kleuteronderwijs in dit stadsdeel te voorzien. Zulks is voor het r.k. kerk en schoolbestuur van de parochie van de II. Antonius van Padua aan leiding geweest bij de gemeente een aanvrage in te dienen om medewer king op grond van art. 50 van de kleuteronderwijswet voor de stich ting van een nieuwe tweeklassige r.k. kleuterschool op een in dit plan gelegen terrein. Met betrekking tot de hiervoor bedoelde aanvrage heeft bereids overleg plaats gevonden met het schoolbestuur. Dat overleg heeft er toe geleid, dat overeenstemming is bereikt over de plaatsbepaling van de nieuw te stichten school. De keu ze is gevallen op een oostelijk van de Burg. Moonenschool aan de Wijn. ruitstraat gelegen terrein. Mede overeenstemming werd bereikt over het deswege te realiseren bouw plan. Het schoolbestuur heeft name lijk verklaard gaarne gebruik te maken van het door architect Mekel voor de openbare kleuterschool ont worpen bouwplan. Aan de hand van de openbare kleuterschool opgestelde kostenra ming en rekening houdende met de omstandigheid dat het de herhaling van een bouwplan betreft het geen gevolgen heeft voor het hono rarium van de architect kan het voor de stichting van de onderha vige school benodigde krediet wor den geraamd op een bedrag van 205.229,—. B. en W. stellen de raad voor tot het verlenen van de gevraagde me dewerking te besluiten en het kre diet beschikbaar te stellen. c'.e Kasteellaan en de Fort-bunga lows aan de Akkerlaan. Voorzover in deze woningcom plexen woningen voorkomen die geen eigendom zijn van de gemeen te, zullen de kosten worden ver haald op de eigenaren, met wie na der overleg zal worden gepleegd zodra de kredieten zijn goedgekeurd. De kosten van de ten behoeve van de gemeentewoningen te heffen voorzieningen zullen worden ver haald op de huurders door middel van een bijdrage, variërend van f 0,10 tot f 0,40 per week.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1