waaLwijkse en UnqstRaatse couraiu Coöperatie „Ons Belang" hield druk bezochte jaarvergadering Grootscheepse aktie door Waalwijkse huishoudschool Modern toneel in Waspik-hoven „Een geboren leugenaar" PAARDEPRAAT De Shetland-pony Voetbalvereniging SSC organiseerde feestavond UW LOSER-UITZET W. Timmermans en Zonen autoverzekering ONTWIKKELINGSHULP Raad Sprang-Capel- le vergadert vrijdag BAMBINO Bambino Baby-speciaalzaken Score-bord <J. v„ Dongen viert zilveren ambts jubileum bij Water schap MAKELAARS IN ASSURANTIËN VRIJDAG 29 MAART 1968 T'™r 89e JAARGANG No. 26 De tcho VAD het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN' Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3.65+10 ct. inc.k.) 3,75 P- kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" De Coöperatieve Vereniging ,,Ons Belang' hield j.l. maandagavond in het Cultureel Centrum „Zidewinde" haar jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter, de heer A. van Campen, die de samenkomst met een woord van welkom opende en er zijn blijdschap over uitsprak dat de ver gadering zo goed bezocht was. Spre ker wees er op dat 1967 in het al gemeen, economisch bezien, niet zo'n gunstig jaar was, ook niet voor de coöperatie. De lasten worden steeds zwaarder, terwijl het broodverbruik een dalende tendens laat zien. Hij wees er op dat het wenselijk was dat de leden meer afnemen, speciaal kleine artikelen. Hij hoopte op een prettige verga dering. Na de notulen bracht de se cretaris-penningmeester, de heer Jac. Vos, een uitvoerig jaarverslag uit, waarin werd gesteld dat de voortzet ting van de verhoging van de bloem en meelprijzen in 1967 aanhield, als mede van de overige grondstoffen en in toenemende mate de uitgaven voor lonen, sociale lasten, vervoermidde len enz. een belangrijke stijging te zien gaven. Het aantal leden en ver bruikers bedraagt thans 230. Er wer den 8 vergaderingen gehouden, die goed bezocht werden en waarbij de bespreking zich kenmerkte door een gezellige sfeer en goede verstand houding. De heer A. Wagemakers deelde namens de kascommissie mede dat al les keurig in orde was bevonden. De voorzitter dankte de kascommissie en de secretaris-penningmeester voor De raad van de gemeente Sprang- Capelle vergadert a.s. vrijdag. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Vaststelling van de vergoeding ex artikel 101 bis der Lager On derwijswet 1920 over het jaar 1967 t.b.v. de bijzondere ULO- school, alhier. 5. Toekenning van een vergoeding ex artikel 101 bis der Lager-On- derwijswet 1920 voor 't jaar '68 t.b.v. de bijzondere ULO-schooI, alhier, alsmede verlening van 'n voorschot. 6. Vaststelling van een „Verorde ning betreffende de tarieven voor het gebruik van het gemeentelijk zwembad". 7. Verhuur pand Nieuwevaart 1 - na verbouw tot kraamcentrum - aan de Prov. Ver. het Groene Kruis te Breda. 8. Mededelingen. Rondvraag. hun werk. Voor 1968 zal de kascom missie bestaan uit de heren A. Wage makers en G. Ros. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter met bijna algemene stem men herkozen, evenals de heer J. Groen, als commissaris. De heer D. van Pelt kon zich om gezondheidsre denen niet meer als commissaris be schikbaar stellen en in zijn plaats werd zijn zoon, de heer M. van Pelt gekozen. De heer D. van Pelt, die vanaf de oprichting commissaris was, 38 jaar, werd door de voorzitter har telijk dank gebracht voor het vele werk door hem voor de vereniging verricht en bood hem een geschenk aan. Na de gratis verloting van een tien tal krentenbroden kwam de rondvraag aan de orde, waarbij verschillende verenigingsaangelegenheden ter spra- Voor naar de Baby-speciaalzaak U heeft een ruime keuze uit exclusieve modellen truitjes, garnituren enz. Bovendien ontvangt U iets extra's bij een bepaald bedrag. Dat doet alleen: Wilhelminastraat 19, Waalwijk telefoon 4147 ke kwamen. De heer A. Wagemakers richtte woorden van dank tot het be stuur voor de vele werkzaamheden in het afgelopen jaar en voor deze mooie avond, terwijl de voorzitter 't personeel dank bracht voor hun ijver en de secretaris-penningmeester administrateur. en 10. Sluiting. Er heerst sinds enige dagen op de huishoudschool in Waalwijk een meer dan normale bedrijvigheid en activi teit. Na een aantal gesprekken met de verschillende opleidingen over het onderwerp ontwikkelingshulp waren de meisjes het over een ding roerend eens: hier mogen we niet volstaan met een gesprek, er moeten daden u'orden gesteld! Druk werd er vanaf dat moment gediscussieerd over en gezocht naar wegen en middelen om de nood in de wereld mee te helpen verzachten. Ideeën werden gewikt en gewogen en meestentijds zwaar genoeg bevon den. Alles en nog wat grijpen de leer lingen aan om een kleinigheidje te verdienen. Elke klas heeft zo haar eigen actie: er worden auto's gewas sen, alle mogelijke karweitjes verricht voor kleinere of (liefst) grotere hei tjes, er loopt een voddenactie in het kader waarvan de bergen vodden zich in de verwarmingskelders van de school zich opstapelen, weer anderen gaan de Waalwijkse scholen met ver volgonderwijs af om zo enkele dui zenden penny-wafels aan de man te brengen en tenslotte zijn het de oude re meisjes die hun avonden beschik baar willen stellen om tegen een ver goeding te gaan baby-sitten. Zo ont spruiten er dagelijks weer nieuwe ideeën aan de fantasierijke breinen van deze jeugd die zich volledig en massaal wil inzetten. Het scorebord in de hall van de school geeft elke dag weer hogere JUWELIER noteringen aan. Alles en nog wat is bruikbaar. Nieuwe aanplakbiljetten kondigen een nieuwe actie aan van een eerste jaars klas: een grote ver loting. Hoofdprijs minstens een dank-je-wel namens mgr Van Diepen. Deze Nederlandse missionaris, werk zaam in de Vogelkop op Nieuw Gui nea zal n.l. de baten van al deze ac tiviteiten in ontvangst mogen nemen. Er is een concreet object. Boven aan op het verlanglijstje van deze pionier, familie-relatie van een der leraressen van de school, staat een waterinstal latie voor zijn gebied. „Deze moet er komen" is de kreet van de jeugd, die zich nauwelijks bewust is van 't enor me bedrag dat hiermee is gemoeid. Ouders in en om Waalwijk, wilt U vodden kwijt, bel de huishoudschool, nr. 2925. Wilt U een avondje uit, samen, gezellig en onbezorgd, met of zonder penny-wafel, de oudere meis jes passen op Uw kinderen. Op 1 april 1968 zal de heer J. R. van Dongen te Waspik zijn zilveren ambtsjubileum vieren als hoofd van de technische dienst van het water schap het Zuider-Afwateringskanaal. Het zal dan 25 jaar geleden zijn dat de heer Van Dongen in deze functie in vaste dienst werd benoemd bij het Z.A.K. Dit waterschap werd opge richt 'en bij Koninklijk Besluit goed gekeurd 29 december 1930. Wat wa terschap was aanvankelijk een over koepelend orgaan dat uitsluitend ten doel had de ontwatering van het in 1898 gegraven Zuiderafwaterings kanaal middels 't electrische gemaal in Keizersveer. De ontwatering en het onderhoud van de waterkering waterlopen en wegen was in handen van 13 onder liggende waterschappen. Per 1 juli 1953 werden door reorganisatie deze waterschappen opgeheven. De ver schillende taken werden toen over genomen door het waterschap Het Zuider Afwateringskanaal, thans groot om en nabij 5.000 ha. en gele gen onder de gemeenten Waalwijk, Sprang-Capelle, Waspik en Raams- donksveer. Een belangrijk aandeel heeft de heer Van Dongen gehad bij verschil lende uitgevoerde werken zoals her stel van oorlogsschade aan het ge maal te Keizersveer, aan bruggen, wegen en waterkeringen, voorts bij het verzwaren van waterkeringen, het afsluiten van havens, het veibeteren van waterpeilen, dit zowel t.b.v. de ontwatering als van de bevloeiingen. Ook in het plaatselijk organisatie- en verenigingsleven is de heer Van Don gen actief. Naast zijn functies als lid van de gemeenteraad en zijn voorzit terschap van de woningbouwvereni ging Volksbelang is hij ondermeer nog bestuurslid van de kon. harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" en van de stichting Ronde van Waspik. Op de dag van zijn jubileum zal de heer Van Dongen 's-avonds tijdens een buitengewone bestuursvergadering van 't waterschap worden gehuldigd. De toneelvereniging Henri Belle- table heeft zich met haar laatste 2 uitvoeringen als amateur toneelver eniging voorbeeldig gepresenteerd. Het nam een modern stuk op haar repertoire dat actueel aandeed in de wereld van vandaag rond het ge dragspatroon van de hedendaagse jeugd. In „Een geboren leugenaar" van Keith Waterhouse/Willis Hall, dat in een Nederlandse vertaling van Paul Rodenko werd opgevoerd, was een jonge kerel het middelpunt van een aantal verwikkelingen tussen hem, zijn naaste familie, een vriend en een drietal verloofdes. De grote peiler waarop de voor stelling rustte was kennelijk Hans Langenberg, provinciaal toneeladvi seur van het W.K.A. die hier de re gie voerde. Door goed karakterspel wist hij b.v. duidelyke tegenstellin gen in de personen van de drie ver loofdes te doen etaleren. De hoofd rolspeler leek ons soms nog een tik keltje te bescheiden, iets te weinig de hippy, de hedendaagse blitzkik- ker, zoals b.v. in de slotscène waar hem met een achtergrondmuziekje volop gelegenheid wordt geboden zich uit te kuren. Dit neemt echter niet weg dat B. Smits, die deze rol van Wim Visser speelde zich ook nauwkeurig bij de intenties van het stuk en bij de regie aansloot en be slist ook wel voldeed. De ouderen die met dit probleemkind werden opgescheept waren grootmoeder (Corry Verschure) en vader en moeder Visser, resp. C. van Hooren en Nelly van Hooren. Dit drietal be reikte ook een aantrekkelijk spel- niveau al mochten voor ons uit de tekst van Gerard Visser, met name in het begin, gerust enkele kracht termen geschrapt worden. J. Ver schure leverde als Arthur Peere boom ook 'n aardige creatie in dit goed verzorgde geheel. Nelly van Iersel en Ria Smits brachten kundig de figuurtjes van Annemarie en Miep terwijl vooral ook Anny Tit- ten als 'n pittige Rita haar talenten botvierde. Dat het amateurtoneel be slist nog bestaansrecht heeft daar van leverde Henri Belletable voor 2 goed gevulde zalen het bewijs als dit alles onder kundige leiding ge schiedt Grotestraat 341, Waalwijk tel. 04160-4131 KONKURRERENDE PREMIE speciaal tarief voor beperkt gebruik B desgewenst premiebetaling in halfjaarlijkse termijnen AANTREKKELIJKE VOORWAARDEN B no-claim: 10, 20, 30, 40 tot max. 50% na 5 jaar; overname mogelijk tot 30% B bij schade door schuld vermindering van no-claim met slechts 20% B nieuwwaarde clausule Inlichtingen: J. Groothuis, Prof. Nolenslaan 9, tel. 3098 W. Remmers, van Lovenlaan 18, tel. 3626 G. Dingemans, Victoriestraat 21, tel. 3292 Wiens hart springt niet open bij het zien van zo'n kleine pony-moe- der met haar veulen, of wie lacht niet niet een groep stoeiende en joe lende kinderen, die over de wegen stuiven met hun shetties. Neen, men behoeft niet tot de paardenkenners of de uitgelezen liefhebbers te be horen, om in bekoring te komen van die kleine pony, met zijn dap pere werklust en zijn lief gezicht, met glanzende ogen, onder de ruige manen. Maar waar komen ze van daan? Hoe zijn ze ontstaan? Wie en wat zijn deze pony's? Dat zijn vra gen waar ik U graag eens wat meer van wil vertellen. Ten noorden van Engeland, op de grens van de At lantische Oceaan en de Noordzee ligt een groep van 117 eilanden, met een totaal oppervlakte van 1430 km2 bekend als de Shetlandse eilanden. Het grootste eiland is Mainland en hier ligt ook de enige stad, Lerwick. Van de andere eilanden zijn er slechts 22 bewoond. De bevolking is groot en donker, afstammelingen van de Vikingen, vermengt met Spaans bloed. De 30 duizend bewoners leven van de vis vangst, landbouw en veeteelt. De veestapel bestaat behalve uit Shet- landrunderen. varkens en Shetland- schapen, uit de Shetlandpony. Oorspronkelijk was de pony 50 cm en meestal effen van kleur. In de 19de eeuw begon men met het in voeren van nieuw bloed, men kruis te met het Noorse Fjordenpaard, met mustanghengsten en volbloed Arabieren. In 1873 echter, heeft de Engelse markies Londonderry, de Shetlander van zijn ondergang ge red. Hij kocht van de eilanden ver schillende echte, ongekruiste Shet landers en begon op verschillende plaatsen in en buiten Engeland klei ne fokkerijen. In 1890 werd toen het stamboek opgericht, dat sindsdien nauwkeurig is bijgehouden. In 1937 werd hier in Nederland het stam boek opgericht, dat officieel erkend is door het Engels stamboek. In anatomisch en fysiologisch op zicht. staat de Shetlander zeer dicht bij het koudbloedpaard: diepe en brede romp, sterke welving in de ribben, neiging tot een gespleten kruis en als totaal beeld een geslo ten. kompakte lichaamsbouw. Men heeft zich dikwijls afgevraagd hoe het toch komt, dat de Shetlanders zo klein zijn (gebleven). Het zijn echte dwergen. Hun minimale hoog te ligt op het ogenblik tussen 70 en 75 cm, de gemiddelde hoogte is 1 meter. Dat scheelt 60 cm met onze warm- of koudbloedpaarden. Er zijn aanwijzigingen, dat de shetlandpony dicht bij het oerwild-paard staat. Hij heeft b.v. geen sporen in de vet- lokken en de beharing is zeer sterk, terwijl dikwijls een aalstreep (don kere streep over de ruggegraat) aan getroffen wordt. Sommige geleer den op dit gebied menen, dat de zeer geringe grootte van de pony geen gevolg is van dicht bij het oor spronkelijke wilde paard staan (want die waren meestal 1.30) doch veel eerder een zich in de loop van vele, vele eeuwen aanpassen aan het uiterst ongunstige klimaat en bo demomstandigheden der Shetland- eilanden. De eilanden zijn rotsach tig met steile kusen. Het binnen land is heuvelachtig. Ze zijn bedekt met een dunne veenlaag, waarop slechts spaarzaam plantengroei voor komt. Deze bestaat uit mos en uit heidekruiden, welke niet hoger dan enige centimeters worden. Aan het strand groeit wat zeegras. Bomen zijn er vrijwel niet en als ze voorkomen blijven ze in elk ge val heel klein ongeveer 1 meter tot 1,25 meter. Het klimaat is ruw en vochtig. Er valt nog meer regen dan hier! Er is praktisch geen dag in het jaar waarop het niet stormt of regent. De golfslag is dan bijzonder hoog, klippen van 6o meter worden dan gewoon overspoeld. De zomer is kort en soms heel heet. De winter is guur en nat. Maar er valt bijna nooit sneeuw. Door al deze ongunstige omstan digheden zou reeds duizenden ja ren geleden een natuurlijke selectie hebben plaatsgevonden en wel in de richting van 'n heel klein paardje Zo geredeneerd is het duidelijk, dat men heeft menen te kunnen vast stellen. dat de tegenwoordige Shet landers bij een beslist goede en steeds voortgezette voedering groter worden, waarbij de ontwikkeling in de diepte en de breedte geen gelijke tred houden. Dit is van belang in landen, waar een veel gunstiger kli maat heerst en de voeding veel be ter kan zijn dan in het land van oor. sprong, dus ook hier. Let wel met het verlies van het totale-type, verliest het dier te vens positieve eigenschappen als verricht ingsvermogen. gezondheid, hoge vruchtbaarheid en soberheid voor wat voeding en verzorging (stalling b.v.) betreft. Dit geldt niet alleen voor de shetlandpony, maar voor alle rassen: men noemt de ver andering van het normale ras-typi sche degeneratie! Daarom is het de taak van de shetlandpony-fokkers hier in deze gunstigere omstandig heden, hiermee rekening te houden, wat verzorgen cn opfok van de die ren betreft. Hierover een andere keer. Marijke Schapendonk I De voetbal- en supportersvereni ging S.S.C. organiseerde j.l. vrijdag avond een gezamenlijke feestavond in het Cultureel Centrum Zidewinde" met een grote cabaret-show en dans avond, onder het motto: ,,Uit - goed voor U". De voorzitter der voetbal vereniging, de heer M. van der Mast, kon een propvolle zaal met belang stellenden welkom heten, waarbij hij een bijzonder woord van welkom richtte tot de echtgenote van wet houder Jac. Vos, daar het college van Burgemeester en Wethouders in ver band met andere werkzaamheden eerst later op de avond konden ko men. Het programma werd hierna op vlotte wijze afgewerkt. Het variété- attractieprogramma van de Belgische artiestengroep Les Waltens, met me dewerking van het acrobatenkind Ir- ra Marina, kreeg de speciale aan dacht van de zaal, evenals de char mante zangeres Bouk Martens als de gezellige conferencier, terwijl het ge heel werd omlijst met de muzikale begeleiding van het Trio Kees de Nijs met zang van Albert Brosens. In zijn dankwoord sprak de voor zitter er zijn blijdschap over uit dat burgemeester Van Prooijen, wethou der Vos en gemeente-secretaris Zon neveld niettegenstaande hun drukke werkzaamheden toch nog gekomen waren de avond gedeeltelijk mee te maken. Spreker dankte de artiesten, waarna aan de dames bloemen wer den aangeboden, terwijl ook de heren een attentie in ontvangst mochten nemen. Op verzoek van de voorzitter sprak burgemeester Van Prooijen een kort slotwoord, waarin de burgemeester getuigde dat het een mooie avond was, die hoorde bij een passende re creatie. Er bestaat bij SSC een hech te gemeenschap in het verenigingsle ven, aldus de burgemeester en men moge dan niet zo'n gunstige plaats in de competitie innemen, dat neemt niet weg dat de gemeenschapszin voor de vereniging van belangrijke beteke nis is. Het gemeentebestuur waar deert het dat er in deze vereniging zoveel voor de jeugd gedaan wordt door alles in het werk te stellen voor een goede vrijetijdsbesteding van de jeugdleden en het gemeentebestuur is dankbaar voor de opofferingen die de vereniging zich hierover getroost. Ga zo voort, zo besloot de burgemeester, tot heil en welzijn van de jeugd van Sprang-Capelle. Tot dekking van de kosten van deze avond werd nog een verloting gehouden, waarna velen nog een paar uurtjes gezellig bijeen ble ven, waarbij het Trio de Nijs voor de nodige muziek zorgde.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5