waal wij kse en LanqstRaatse couRant De r.k. Levensschool in Waalwijk werd tien jaar geleden opgericht A. van de ere-burger Meerendonk van Vlijmen KELTU verlovings ringen van 18 karaats goud J. Tausch Appels de vriend van uw-goederen-onderweg STRUCTUURPLAN LOONSE- EN DRUNENSE DUINEN crfp CURSUS HEEFT GROTE WAARDE Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65 10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwft. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' Van onze verslaggever) DRUNEN - Het structuurplan van de Loonse- en Drunense Duinen, waarover wij geruime tijd geleden reeds een gesprek met burgemeester mr H. Stieger van Drunen hadden, werd dinsdagmiddag tijdens een pers bijeenkomst in het gemeentehuis van Drunen officieel bekendgemaakt. De werkgroep Loonse- en Drunense Duinen, die wordt gevormd door de burgemeester van de vier betrokken gemeenten, Loon op Zand, Drunen, Helvoirt en Udenhout, ir Van Soest van de Ver. tot Behoud van Natuur monumenten, de heer Van Opstal en de heer H. Ver wiel, direkteur van de streek VVV Midden Brabant, had aan ir W. Thijssen, landschupscon- sulent van Staatsbosbeheer de opdracht gegeven dit structuurplan te ont werpen. Snipperverkaveling is nu ten einde Dit fraaie recreatieve object heeft de laatste jaren nogal in de belang stelling gestaan. Een van de eerste problemen waarmee de werkgroep zich bezighield ivas de bestrijding van de snipperverkaveling. Twee jaar ge leden had deze verkaveling dergelijke ernstige vormen aangenomen, dat de vier gemeenteraden het voorstel kre gen een ontwerpregeling aan te ne men. In Loon op Zand en Udenhout gebeurde dat. De raad van Drunen en Helvoirt onthield zich van goedkeu ring, zodat in deze gemeenten de snipperverkaveling voortgang kon vinden. De belangstelling voor Drunen en Helvoirt nam, tot grote schrik en er gernis van de gemeentebesturen, zelfs nog toe omdat men in de andere twee gemeenten niet meer terecht kon. In Drunen is de snipperverkaveling per 1 januari ook een halt toegeroepen. De raad accepteerde namelijk een ge wijzigde verordening waarin nieuwe versnippering wordt uitgesloten. Bin nenkort komt deze regeling ook in Helvoirt aan de orde. De opzet van een structuurplan was de volgende stap van de werk groep. Om het in totaal 7000 ha. om vattende natuurgebied zo goed moge lijk voor het toerisme te kunnen be nutten was een goede opzet noodza kelijk. Het structuurplan wordt aan geboden aan de bij dit natuurgebied betrokken stadsgewesten, namelijk die van Tilburg, Den Bosch en Waal wijk. Uit deze gebieden, waar zo'n 500.000 mensen wonen, trekken in de zomermaanden dagelijks duizen den naar de Loonse- en Drunense Duinen. Parkeerterreinen Uit het plan is ondermeer naar vo ren gekomen, de aanleg van een ver harde weg van Udenhout naar Giers- bergen en een weg die van de kom van Loon op Zand via het bosgebied aansluiting moet geven op de provin ciale weg naar Waalwijk. Ook de rij wielpaden worden uitgebreid. Oppor tune wordt de aanleg van ruime par keerterreinen geacht. Het autoparasi- Caravanterreinen De duinranden, omgeven door moe rasgebieden zijn de grote trekpleister voor Udenhout. Nabij „Bos en Duin" en de „Rustende Jager" wordt een camping aangelegd. De gedachten gaan ook uit naar een informatiecen trum, waar de toerist alles over het natuurgebied te weten kan komen. De gemeenteraad van Drunen heeft on langs 12 ha. aangekocht voor de stichting van een caravanpark, in het bijzonder bedoeld voor sta-caravans. Hierbij zullen de nodige accomoda- De oude „Ijsbaan" in Kaatsheuvel blijkt iedere zomer opnieuiv een lecre- atie-object bij uitstek te zijn. Het gemeentebestuur gaat nu een aantal voorzieningen treffen, die deze waterplas voor de toeristen nog aantrek kelijker maken tisme neemt dergelijke ernstige vor men aan, dat hier handelend tegen opgetreden moet worden. IJsbaan in kaatsheuvel Ook de verblijfsaccomodaties zijn geregeld. In het plan is in de toe komst nog plaats voor de aanleg van twee nieuwe campings. Dit voorjaar wordt in Kaatsheuvel, nabij de Roes- telberg een nieuwe camping ingebruik genomen. Verder wordt - zoals be kend is - de Klinkaert in Drunen belangrijk uitgebreid. Burgemeester Van Erp van de gemeente Loon op Zand vertelde ook van de plannen om de zgn. „Ijsbaan" belangrijk te ver beteren en voor goede verbindings wegen en parkeerterreinen te zorgen. Ieder jaar opnieuw blijkt er voor deze waterplas, die prachtig in het bosge bied ligt, veel belangstelling te be staan. ties worden gebouwd. Verwacht wordt dat veel caravanners, die nu 'n klein onbeschermd kaveltje hebben, in de toekomst hier een plaats pach ten. In de direkte omgeving ligt ook de roeivijver. Op de Klinkaert wordt dit seizoen al een caravanterrein be trokken. Het natuurgebied heeft, zoals uit de aktiviteiten van de werkgroep blijkt, de grootste aandacht.'Terecht dachten we want dit Midden-Brabant se landschap trekt op topdagen zo'n 40.000 personen. Dit is ruim 15.000 meer dan in 1959. De vier betrokken gemeenten hadden vorig jaar ieder zo'n 100.000 overnachtingen. Cijfers die spreken en die duidelijk aantonen dat Midden-Brabant bij de toerist in trek is. Keltum brengt u de ring van uw. keuze: 18 karaats goud, sierlijken rijk, méér dan een sym bool alleen. Metgewelf- de binnenzijde voor ge makkelijk aan- en af schuiven, om irritatie te voorkomen. Modellen Jolie en Jeunesse, in 4 breedten (4, 5, 6 en 7 mm) en in alle maten. Keltum verlovingsrin gen van 18 karaats goud. Onze gouden sieraden zijn nog niet in prijs verhoogd! (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De R.K. Levensschool Waalwijk herdenkt deze week het 10-jarig bestaan. Dit tweede lustrum was voor het bestuur aanleiding iedereen die bij het werk van de levensschool betrokken is, kennis te laten maken met het vormingsprogramma en de staf. Dit „open huis" werd ivoensdag en donderdag onder grote belangstelling gehouden. Uit deze bijeenkomst kwam het verschil van opzet, tien jaar geleden en nu, duide lijk naar voren. In de eerste periode bestond er vooral bij de vakbeweging grote behoefte de werkende jeugd te begeleiden in de overgang van school naar bedrijf. De Levensschool is thans als vormingsinstituut ver plicht gesteld voor veertien jarigen die in een bedrijf gaan werken. Deze week „open - huis" De Waalwijkse afdeling van het NKV, die zich bijzonder tot de wer kende jeugd betrokken voelde, gaf de stoot tot de oprichting in juli 1957. Na een aanloopperiode maakten in februari '58 de eerste jongens kennis met het Levensschool-werk. De jon gens die uit de schoolbanken in een nieuwe wereld stapten konden nu op de juiste wijze worden opgevangen. Het Levensschool-werk is gebaseerd op drie onderdelen: de theoretische vorming, handenarbeid en sport. Bij de theoretische vorming wordt De heer A. van de Meerendonk is benoemd tot ere-burger van Vlijmen. Burgemeester Mr Schweitzer over handigde hem de gouden gemeente penning voor zijn verdiensten voor de Vlijmense gemeenschap. Dit alles gebeurde maandag in de raadszaal van het gemeentehuis, waar de heer Van de Meerendonk met zijn familie present was, met vele genodigden van verschillende verenigingen en de raadsleden. De burgemeester zei dat hij juist deze verjaardag had gekozen om de heer Van de Meerendonk dank te brengen voor het vele werk dat hij voor de Vlijmense gemeenschap heeft gedaan. „Vele uren hebt u in deze zaal door gebracht; vanaf 1934 tot 1966 hebt u deel uitgemaakt van vele commis sies. Vooral uw grote deskundigheid op financieel gebied leverde grote voordelen op voor de gemeente". Daarna belichtte de burgemeester de verdiensten van de heer Van de Mee rendonk in het verenigingsleven. Hij noemde 30 jaar jeugdwerk. Heem kundekring Onsenoort, waarvan hij penningmeester is; 10 jaar voorzitter van de voetbalvereniging Vlijmense Boys; afgezant Reconstructie van de Oostelijke Langstraat en van de Loon se- en Drunense Duinen; voorzitter van harmonie Concordia en van de toneelvereniging. Hierna gaf de burgemeester de se cretaris, de heer P. Achter, opdracht het raadsbesluit van 1 maart 1968 voor te lezen. Toen heeft de raad be sloten de heer Van de Meerendonk tot ere-burger te benoemen en hem daarbij de gouden ere-penning toe te kennen. Burgemeester Schweitzer reikte de ere-penning en de oorkonde uit. De heer Van de Meerendonk dankte hierna alle aanwezigen. De harmonie met drumband stond opgesteld voor het raadhuis en bracht een serenade dat vanaf het bordes van het raadhuis door de heer Van de Meerendonk werd aanhoort. Toen gingen familie, genodigden en raads leden naar de meisjesschool. In de aula werd de huldiging voortgezet. De harmonie, de drumband en dames- en mannenkoor brachten 'n serenade. Hierna sprak namens de gemeenschap de heer Nico de Vaan. Nieuwe zaak firma Frederiks in Kaatsheuvel KAATSHEUVEL - Binnenkort openen de heer en mevr. Frederiks aan de Hoofdstraat 50 in Kaatsheu vel twee nieuwe winkelpanden. In het ene gedeelte komt de dames-boetiek 'Ellen Mode', terwijl de verkoop van kunstvoorwerpen en kleine meubelen in het andere deel ter hand wordt ge nomen. De heer Frederiks heeft de zaken groots aangepakt. Het wordt een voor Kaatsheuvel exclusief pand, waar veel met portieken en diepten is gewerkt. Het geheel is uit glas opge trokken, zodat men overal een ruime kijk op de artikelen heeft. De wo ninginrichting van vroeger komt door de nieuwbouw te vervallen. Het fraaie pand is door het aanne mersbedrijf Jos Kleingeld, onder ar- chitekteur van Hub. Prins verbouwd. Het schilderwerk werd uitgevoerd door de firma Van Houtem, terwijl de interieurs door de firma's Van Wan- rooy en Van Eulem werden verzorgd. Het elektriciteitswerk van deze nieu we zaak is van de firma Biemans. De nieuwe roeivijver in Drunen nabij De Klinkaert APPELS WAALWIJK TEL. 04160-4031 Internationaal centrum voor transport, expeditie, douane en opslag aandacht besteed aan het culturele en actuele gebeuren zoals televisie, film en politiek. Ook bezoekt men met de jongen exposities etc. Later wordt doorgebouwd op deze confrontatie met actuele gebeurtenissen. De han denarbeid is te verdelen in het crea tieve en constructieve werk. Vooral het vrij laten in fantasie, de jongen laten ontdekken dat hij wat kan, staat bij het creatieve werk voorop. Verplicht Bij de opzet van het Levensschool werk ging men er ook vanuit dat de jongens, die meestal volgens een be paald systeem werkten, hiervan vrij gemaakt moesten worden in de uren die zij buiten het bedrijf doorbrach ten. De begeleiding op de groei naar volwassenheid werd ook door de over heid gezien. Door het voorwaardelijk arbeidsverbod voor 14-jarigen wordt de Levensschool nog meer geaccentu eerd. De werkgever is nu verplicht de jeugdige werknemer óf de cursus van de Levensschool óf het leerlingenstel sel te laten volgen. Een combinatie van beide is ook mogelijk. De grootste groep van 125 leerlin gen die dit jaar de cursus bezoeken vallen in de leeftijdsgroep van 14 jaar. Deelname is mogelijk voor jon gens van 14 tot en met 17 jaar. Het eerste jaar omvat de cursus één dag in de week; het tweede jaar een halve dag. Dankzij de grote medewerking van het bedrijfsleven in Waalwijk is het iedere leerling mogelijk het twee de leerjaar te volgen. Onder leiding van direkteur E. Hardesmeets vangen vier vormings leiders de jongens op. Aalmoezenier Van Berkel verzorgt het geestelijk le ven. Er wordt in groepen van zo'n 12 jongens gewerkt, in het Levensschool gebouw aan de Mr van Cootstraat (het voormalige belastingkantoor). Dankzij de subsidies van rijk, ge meente en provincie een bijdrage van de werkgevers en de leerlingen dit werk mogelijk. Nu het instituut Le vensschool is ingepast in de Mam moetwet zal dit vormingswerk nog meer erkenning krijgen. Ook veel sport Een van de benedenruimten van de school is provisorisch ingericht als sportzaal, Hier wordt dagelijks aan elke groep een uur judo gedoceerd. Het onderdeel judo staat in 't sport programma hoog genoteerd. Deze tak van sport vereist een grote discipline. De buitensporten - voetbal, atletiek en zwemmen - worden op het ge meentelijk sportpark „Elzenhoven" beoefend. Voor de zaalsporten bas ketbal en volleybal maakt men ge bruik van de fraaie gymzaal van de Protestantse levensschool. Geregeld worden er interscholaire ontmoetin gen gehouden, terwijl het handbal- team van de levensschool ieder jaar aan het Tachos-toernooi deelneemt. Aan het begin van een nieuw cur susjaar gaat de staf van de Levens school met de nieuwkomers op week end, terwijl ook ieder jaar de zomer kampen worden gehouden. In een ex positieruimte in het schoolgebouw kunnen de leerlingen hun werkstuk ken presenteren. De meeste voorwer pen worden overigens mee naar huis genomen. Bij gelegenheid van dit 10- jarig bestaan was er een expositie in gericht afgestemd op het lustrum feest. VRIJDAG 29 MAARt 1968 /.o iimnivx laoo 89e JAARGANG No. 26 De Lcho van het Zuióen Midden Brabant is bij de toerist bijzonder in trek Juwelier - Horloger Grotestraat 231 a, Waalwijk Telefoon 2625

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 9