wAAlwijkse en lanqstRMtse couRant Middelbare school voor economisch administratief onderwijs 'n noodzaak V.W.-dealer Van Mossel opent in Kaatsheuvel garage Jan Asselhergs behoort tot nieuwe cabaret-aanwinsten „Phonogram" PlU'Olbrengt De Rwalileils landpasfa bestuur stichting dr. van beurdenschool Appels de vriend van uw-goederen-onderweg IN WAALWIJK, TOT SCHOOLRAAD Voor Show' APPELS WAALWIJK TEL. 04160-4031* Veel leerlingen uit De Langstraat nu naar elders Raamsdonk 13,2 Sprang-Capelle 0,9 Waspik 6,3 Loon op Zand 28,3 Drunen 18,2 Heusden 4,9 Vlijmen 19,5 Waalwijk 31,0 Wij zijn er ons van bewust, dat dit Veel vraag Internationaal Showroom Dieter Reith Willie „The Lion" Smith Grote werkplaats LTS-Waalwijk nam afscheid van secre taris J. Thijssen ...en niet duurder dan andere Internationaal centrum voor transport, expeditie, douane en opslag VRIJDAG 5 APRIL 1968 g9e JAARGANG No. 28 De tcho van het Zuióen 89e JAARGANG No. 28 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' WAALWIJK - Het bestuur van de Stichting Dr van Beurdenschool in Waalwijk heeft het bestuur van de Nederlandse Katholieke Schoolraad in Den Haag verzocht het stichten van een middelbarei school voor econo- misch-administratief onderwijs in Waalwijk te willen opnemen op het katholiek deelplan van het centrale scholenplan 1969. De Stichting Dr van Beurdenschool licht dit verzoek uitvoerig toe. „Weliswaar wordt in 't spreidings plan voor katholiek economisch en administratief beroepsonderwijs, op gesteld door het Katholiek Centraal Bureau voor onderwijs en opvoeding, geen Meao-school gepland voor Waalwijk en de Langstraat, maar wordt aangenomen dat deze plaats 'en streek verzorgd zal worden door de Meao-scholen te Den Bosch en Til burg. Gaat men echter uit van de ge tallen, die in bedoeld spreidingsplan genoemd worden, dan menen we uit die getallen te kunnen opmaken dat de Langstraat - met als streekcen- trum Waalwijk - in aanmerking komt voor een eigen Meao-school", aldus het schoolbestuur. „Waalwijk kan gezien worden als centrum van een streek, die ongeveer de gemeenten Waalwijk, Loon op Zand, Drunen, Heusden, Vlijmen, Sprang-Capelle, Waspik en Raams- donk omvat, plus nog enige gemeen ten ten noorden van de Bergse Maas, te weten Wijk en Aalburg, Eethen en Dussen. Voor deze gemeenten dient Waalwijk ook als centrum voor on derwijs, hetgeen vooral hieruit blijkt, dat veruit het grootste deel van de leerlingen van de bestaande scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs (dag- en avond-on derwijs) (Katholiek Lyceum; Christe lijke H.B.S.; Middelbare Handels avondschool) uit genoemde gemeen ten afkomstig zijn. Neemt men deze gemeenten tot uitgangspunt dan komt men, volgens bovengenoemd spreidingsplan, tot 'n totaal aantal leerlingen van 122,3 voor een te stichten Meao-school n.L: aantal (122,3) tamelijk laag is, maar zouden t.a.v. dit getal de volgende opmerkingen willen maken: le. Het berekende getal omvat alleen het te verwachten aantal katholieke leerlingen. Wij merken echter op, dat het de bedoeling van ons bestuur is, de Meao-school ook open te stellen voor niet-katholieke leerlingen. Ge zien de opmerking onder ten tweede menen we te mogen zeggen, dat het voedingsgebied van de school voor ongeveer twee-derde deel bestaat uit Katholieken. Door de school ook open te stellen voor niet-katholieken kan het uit het spreidingsplan berekende getal van 122,3 verhoogd worden met de helft en zou dit dus 183,45 worden. Hier bij merken wij nog op dat momenteel in genoemd voedingsgebied, en spe ciaal in Waalwijk, naar ons uit erva ring bekend is, een relatief hoger aantal niet-katholieken in de admini stratieve sector werkzaam is dan ka tholieken. 2e. In Uw spreidingsplan voor ka tholiek e.a.o. worden geen getallen berekend voor de gemeenten in een deel van het Land van Heusden en Altena, dat tot het streekcentrum van Waalwijk gerekend kan worden. Dit is begrijpelijk omdat de bevolking van deze streek bijr.a geheel niet-ka- tholiek is. Juist uit dit gebied zijn echter relatief een hoog aantal man nen en vrouwen als administratieve kracht in Waalwijk en omgeving werkzaam. 3e. Het bedoelde spreidingsplan werkt vanzelfsprekend met landelijke gemiddelden. Te weinig wordt - en kan - echter in dit plan rekening gehouden met afwijkende getallen voor een bepaalde streek. Terwijl in ons land ongeveer 40% van de be roepsbevolking in de industrie werkt, werkt in het bedoelde verzorgings gebied ruim 60% van de beroepsbe volking in de industrie. Deze sterkere industrialisatie-graad vraagt ook een hoger aantal middelbare werkkrach ten in de economische en administra tieve sector. Als bewijs kan hier gel den, dat Waalwijk en omgeving rela tief de landelijke hoogste bezettings graad voor computers heeft. Daarbij kan overwogen worden, dat in be doelde streek veel handelskantoren zijn gevestigd, bovendien een groot verzekeringsbedrijf en dat enige ge meenten (Efteling, Loonse- en Dru- nense Duinen) sterk toeristisch zijn ingesteld. 4e. Zou genoemde streek voor Meao-onderwijs aangewezen zijn op óf Den Bosch óf Tilburg, dan diene wel bedacht te worden, dat genoemde plaatsen beide ongeveer 20 km. van Waalwijk verwijderd zijn en alleen bereikbaar zijn per bus. Vooral in de wintermaanden levert dit soort ver voer ernstige moeilijkheden op. Deze moeilijkheden zullen er niet geringer op worden, indien in de toekomst bij het huidige vervoer nog op dezelfde tijd in voor- en namiddag ongeveer 150 leerlingen van het Meao naar Den Bosch en naar Tilburg vervoerd zouden moeten worden. 5e. Alvorens in Oosterhout en Dongen middelbare scholen gevestigd waren, werd de H.B.S. in Waalwijk ook bezocht door leerlingen van Raamsdonksveer, Geertruidenberg en Made. Deze gemeenten hebben wij niet gerekend tot het voedingsgebied van een Meao-school te Waalwijk, maar zouden daartoe eerder gerekend kunnen worden dan bij het voedings gebied van een Meao-school te Til burg. 6e. Wij willen er op wijzen, dat de industrie en de handel in Waalwijk en omgeving sterk internationaal zijn ingesteld, blijkende uit het bestaan van enige grote transportbedrijven (tot. 130 personeelsleden) en een re latief zeer groot aantal vestigingen van de grote handelsbanken. Ook de industrie is sterk internationaal inge steld, wat wel hieruit blijkt, dat Waalwijk een douane-kantoor bezit en wel met hogere personeelsbezet ting dan het douanekantoor in Den Bosch. Tengevolge daarvan bestaat in deze streek niet alleen een rela tief hoge vraag naar administrtief personeel, maar ook voor een taal kundig onderlegd personeel. Zo wa ren b.v. op de Middelbare Handels avondschool, die onder ons bestuur staat, per 31 december 1967 in to taal 87 leerlingen in opleiding waren voor één of meer taaidiploma's en 81 leerlingen in opleiding waren voor 't praktijkdiploma boekhouden. Al deze leerlingen zijn in de economisch-ad- ministratieve sector werkzaam. 7e. We willen U er bovendien nog op wijzen, dat een op te richten JUWELIER Meao-school in Waalwijk onmiddel lijk over een eigen gebouw zou kun nen beschikken. Het gebouw, Mr v. Coothstraat 27, waarin vroeger de H.B.S. gevestigd was, komt dit jaar overdag leeg. 's-Avonds wordt het gebruikt door de Middelbare Han delsavondschool. Het gemeentebe stuur, eigenaar van het gebouw heeft zich gaarne bereid verklaard het ge bouw, zo nodig, overdag leeg te laten staan om het onmiddellijk ter be schikking te kunnen stellen van ons bestuur ter vestiging van een Meao- school. Voor het behoud van de economi sche positie van deze streek en voor het verstevigen daarvan lijkt het ons beslist noodzakelijk - en zelfs ur gent - dat tot oprichting van een Meao-school te Waalwijk wordt be sloten", zo lezen we in de toelichting. Op vrijdag 19 april a.s. om twee uur zal de officiële opening plaats vinden door burgemeester L. v. Erp van Loon op Zand van het nieuwe bedrijf van Garage van Mossel aan de Jan de Rooystraat te Kaatsheuvel. De heer Van Mossel heeft in janu ari van dit jaar het leegstaande pand overgenomen van Van Kuiks Deu ren te Tilburg. Met veel voortva rendheid is er gewerkt om het ge bouw te herscheppen in 'n moderne garage. Het gebouw heeft 'n lengte van 100 meter en is 13 meter diep. Uitbreidingsmogelijkheden zijn aan wezig, daar zich achter het bestaan de pand nog een oppervlakte onbe bouwd terrein van ruim 5000 m2 bevindt. Het rechtergedeelte van het pand wordt ingericht als showroom. De drie grote ramen aan de voorkant geven een onbelemmerd overzicht van hetgeen er tentoongesteld staat aan de verschillende typen Volks wagens, waarvan de heer Van Mos sel official-dealer voor Waalwijk en omstreken is. De achterzijde van de Een van de kleurrijkste figuren uit de Noord-Amerikaanse jazzhistorie is de pianist-bandleider William H. Smith (geb. in New York, 1897), bij genaamd „The Lion". Over zijn bij naam zijn verschillende verhalen in omloop. Zo zou hij, in 1917 als mili tair in Frankrijk gelegerd, dagenlang heldhaftig op zijn zwaar beschoten post gebleven zijn als zijn verdediger van een artilleriestelling en door zijn kommandant ontroerd ,,Sgt. Smith, The Lion" zijn genoemd. Weer an deren houden vol, dat Willie Smith al,ijd Rabbi heeft willen worden en door zijn vurige propagandawerk I he Lion of Judea" heette. Meer in muzikale sfeer ligt het veihaal, dat Willie zijn bijnaam kreeg van James P. Johnson (zélf „The Brute" genoemd), wegens Willie's De uit Baden-Baden afkomstige Dieter Reith, is bij de mensen uit het vak al heel lang bekend als een zeer goed pianist, zowel klassiek, als jazz, een zeer goed arrangeur, maar vooral als Hammond-organist van grote klasse. In Duitsland is hij al jaren bekend van radio en T.V. Zijn opgedane ervaring bij grote en kleine orkesten, was de goede ba sis, waarop hij zijn solisten-carrière ging bouwen. Dat is hem dan ook wel gelukt, want men houdt het niet voor mogelijk wat deze man uit zijn instru ment weet te halen. Zijn stijl houdt het midden tussen Herb Alpert en Jimmy Smith. Het swingt de pick up af Als ritmische begeleiding heeft hij, meerdere gitaren, bas, sologitaar, vi brafoon, xylifoon en marimba. Een swingende L.P. vol goede bekende stukken o.a. Mexican Road Race, Spanish Flea, Baja Nova, Paloma Tyguana Taxi enz. fisieke kracht en zijn ondernemings geest. Kortom, waar of niet, ai die verhalen laten er geen twijfel aan, dal Willie Smith bepaald niet in de grote massa onderging. Willie Smith is voortgekomen uit het zgn. Minstrelsy bedrijf: zijn grootmoeder, die hem heeft opgevoed, was in de vorige eeuw jarenlang banjo-speelster in een Nigger Minstrel ensemble. Willie be gon, evenals generatiegenoten als Jelly Roll Morton en Fats Waller, met Ragtimes. Hij was in zijn grote dagen een gezocht Rags en Blues pia nist, die in de negerwijk van New York vooral naam maakte als „rent- party" pianist (een rent-party was 'n feest voor zoveel mogelijk genodig den, die entree betaalden waaruit de achterstallige huur kon worden vol daan). Zijn krachtige linkerhand was 'even beroemd als die van Joe Louis'. Duke Ellington droeg een werkje aan „The Lion" op en Ellington's arran geur, wijlen Billy Strayhorn, be schreef The Lion's pianostijl met...... „a stange mixture of counterpoint, chromatic harmony, and arabesque like figures, as fereshing to the ear as spring-water to the lips". In het midden van de dertiger jaren for meerde Willie Smith een ensemble, 'Willie The Lion Smith and his Pubs' genaamd, dat bij de fijnproevers altijd zeer in trek is geweest. In de kleine groepen zaten musici als Ed Allen op kornet en Dave Nelson, trompet, Buster Bailey, klarinet, altist Pete Brouwn, John Kirby, bas en meer jazzmannen van dit niveau. Twaalf „kantjes" van de oude 78-toeren pla ten uit die tijd (1935-37) zijn door Ace of Hearts in een voortreffelijke re-issue op LP verzameld. (AH 162). .in de huid gezondheid en zuiverheid Tot de nieuwe Cabaret-aanwinsten van de N.V. Phonogram hoort de bij zonder veelzijdige Jan Asselbergs uit Tilburg. Zijn eerste LP, getiteld „Van Jou en Mij" (arrangementen en or kest o.l.v. Bert Paige) zou rond de 15e maart worden uitgebracht. Na Boudewijn de Groot, Rikkert Zuider- veld, Elly Nieman, Leen Jongewaard en tal van andere grote talenten in het Nederlandse Cabaret en Wannes van der Velde uit de Vlaams hoek, zijn de verwachtingen rond Assel bergs heel hoog gesteld en wie zijn liedjes al ként zal zich verheugen over de kans die hij dan nu eindelijk krijgt buiten zijn vaste vriendenkring. Jan Asselbergs, in 1937 in Band- jermasin geboren als zoon van een Nederlandse PTT-ambtenaar, bracht 4 van zijn kinderjaren door in Oor logskampen. Na enig schoolonder richt in Palembang en de Javaanse hoofdstad, kwam hij eind '47 naar Nederland, nog altijd uitgemergeld en bedlegerig, waar hij in Hengelo tussen de stevige Tukkerse knapen 'n betere levenskans kreeg. Hij kwam er bovenop en kon normaal naar het lyceum. Hij behaalde 't Gymnasium diploma in Breda en deed daar tus sendoor een cursus tapdansen, een 4- jarige cursus judo en jiu-jitsu en een cursus gitaarles, waama hij in een Dixielandorkest ging spelen. Zijn „vakanties" bracht de inmiddels soepel en sterk geworden Jan door als leerlingmatroos op de wilde vaart. In Tilburg, zijn huidige woonplaats, behaalde hij vervolgens zijn teken aktes MO-A en B. Daar tussendoor: balletlessen, cabaret met Jef van der Heyden, decor- en kostuumontwer per, lichtregisseur, liedjes schijven en zingen, en exposeren. Asselbergs showroom wordt geheel in beslag genomen door een wandbetimme- ring, die goed past bij het geheel. Ook bevindt zich hier de ruimte voor de accesoires. Gescheiden door een schuifdeur komt men vanaf de showroom in de grote werkplaats, die voorzien is van zes montagebruggen. Aan de voorzijde bevindt zich dan 't quick- servicestation, terwijl elders in de werkplaats een ruimte geschapen is voor de make-up. hetgeen wil zeg gen dat Garage Van Mossel zich er ook speciaal op gaat toeleggen ge bruikte auto's geheel op te knappen Naast de werkplaats bevindt zich dan weer het magazijn, onderver deeld in een ruimte voor de grote en in een ruimte voor de kleinere onderdelen. Voor het gerief van de automobilisten is tevens een auto wasserette tot stand gekomen, die dag en nacht geopend zal zijn. Het is de eerste in zijn soort te Kaasheu vel. Er zullen in dit bedrijf reeds 13 personen werkzaam Jzfjn. He4 pand is tot garage verbouwd door de Fa. Brekelmans uit Kaatsheuvel. Reeds 10 jaar drijft de heer Van Mossel in Waalwijk een garage. Be gonnen aan de haven verhuisde hij met het bedrijf al spoedig naar de Grotestraat, hetgeen op den duur ook te klein werd. De grote expan sie van het bedrijf er werken nu 35 personen heeft het vesti gen van een tweede garage in Kaats heuvel dringend noodzakelijk ge maakt. Enige dagen geleden is weer het jaarverslag verschenen van de stich ting LTS „Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken" te Waal wijk. In het bestuur vond een mu tatie plaats. De heer J. A. Thijssen, die ruim 25 jaar als secretaris-pen ningmeester heeft gefungeerd nam afscheid als lid van het bestuur we gens gezondheidsredenen. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer J. van Nijnatten. Het betuur beheert de Dagschool de Avondschool en de OBAO-cursus (Opleiding Bewijs Al gemene Ontwikkeling). Per 1 janu ari 1968 waren er 52 leraren in dienst. Op l-l-'67 bedroeg het aantal leer lingen 1140; dit aantal was per 31- 12-'67 teruggelopen tot 1088. De dagschool werd door 776, de part time-cursussen aan de dagschool door 62, de avondschool door 219 en de OBAO-cursus door 31 leerlingen bezocht. Door de uitbreiding van de opleiding autoherstellen met een 4e leerjaar zijn thans alle 7 oplei dingsmogelijkheden volledig. Een probleem vormt verder nog het gymnastiekonderwijs, maar door het in huur krijgen van het pand Burg. v. d. Klokkenlaan 69 hoopt men dit te kunnen ondervangen. Aangaande de voorgenomen oprich ting van een iTO-afdeling (Individu eel Technisch Onderwijs) werd nog geen toestemming verleend deze opleiding te beginnen. Nu echter meer ruimte geschapen is, lijkt ver wezenlijking zeer zeker tot de mo gelijkheden te behoren. Drie personen herdachten afgelo pen jaar het feit, dat zij 25 jaar aan de school verbonden waren, n.l. de heren H. F. van Berkum wnd direc teur, A. Koogje, leraar metaalbe- werken en A. K. Booden, conciërge. kreeg twee prijzen en ging in Ant werpen studeren, waar hij huwde met de balletdanseres Tonny Geelen. Mo menteel is Asselbergs leraar in Til burg, waar hij en passant nog de „Jazz Work Group '65" oprichtte. Zijn eerste LP bestaat uit eigen lied jes.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5