Burgemeester J. Teijssen Ridder in Orde van H. Gregorius de Grot© Prins Willem-Alexander wordt zaterdag 1 jaar Puroi hpudi ampe Nederland mede aan de top in hulpverlening waalwrjkse en UnqstRMtse couRant van Iflflierlo ampe STIJGENDE LIJN IN WERELDWELVAART Weinig tijd om aan oplossmg te werken Export steunen WEGENS GROTE VERDIENSTEN VOOR DE KERK EN DE KATHOLIEKE ZAAK Veel bereikt -Qxcluóie ve cJ-lerenkleclinci WAALWIJK Schadelijk Dteeveei hulp? Vorderingen Dankbaar smetteloos zu huid iver Acht loonstikkerijerc an De Langstraat werken samen Waardering Serenade Rn TiSburg naar: 5V' X /.«J !t (Van onze economische medewerker) Na de wereldhandelsconferentie te New Delhi is de wereld ten aanzien van de problemen der ontwikkelingslanden met meer zorg dan ooit vervuld. Onze minister Udink van ontwikkelingshulp heeft die problemen kern achtig samengevat tot 4 hoofdthema's. Allereerst hebben wij te maken met het grondstoffenprobleem. Vervolgens komt het vraagstuk van de exportvoorrechten, die de arme landen wensen. In de derde plaats komt de financiële hulp de aandacht vragen en tenslotte komt de wereldhandel in zijn totaliteit aan bod. Het grondstof fenprobleem is niet eenvoudig. De meeste minder ontwikkelde landen steunen in hun economie op de agrarische produktie, die veelzijdig is en gebouwd op ouderwetse begin selen. Daarin zou verbetering kunnen worden gebracht maar dat kost veel tijd. Onderwijs aan en opvoeding van de bevolking vergt een aantal jaren. Helaas is geduld in onze tijd een schaars geproduceerd artikel. Vervolgens moeten wij bedenken dat er onvoldoende tijd beschikbaar is om bij de oplossing van de proble men op lang zicht te werken. In '80, dat is over 12 jaar, zullen de behoef ten acm voedsel in de wereld het dub bele zijn van die van heden. Tegen het einde van deze eeuw moeten wij driemaal zoveel voedsel beschikbaar hebben als thans. Daarvoor zal de cultuur in vele ontwikkelingslanden moeten worden omgeschakeld op an dere produkten terwijl tegelijkertijd de produktietechnieken moeten wor den gemoderniseerd. Een aantal grondstoffen uit Afri kaanse, Aziatische en Zuid-Ameri kaanse landen is steeds geweest rub ber, koffie, thee, suiker, tabak, spe cerijen en oliehoudende zaden. De westerse behoeften aan deze grond stoffen is veranderd, zoals dat ook met aardolie het geval is. Men name de laatste wereldoorlog heeft er toe geleid dat het verbruik van bepaalde grondstoffen is verminderd of dat men er vervangende produkten voor heeft gevonden. Voor andere grond stoffen zijn nieuwe produktiecentra gekomen. De theebehoefte is afgeno men. De natuurrubber is voor een goed deel door synthetische vervan gen. Voor olie is men minder afhan kelijk van de oorspronkelijke produ centen. Nieuwe energiebronnen zijn aan geboord aardgas en atoomkracht. Het gevolg is dat de grondstoffen- prijzen sterk fluctueren en in vele ge vallen relatief zijn gedaald. Dit schaadt de ontwikkelingslanden, die er onvoldoende op bedacht zijn naar andere produkten over te schakelen. Talrijke pogingen om tot stabilisatie van grondstoffen te komen hebben gefaald. In New-Delhi is men niet verder gekomen dan het vaststellen van 19 aparte conferenties over ver schillende produkten. Men is nog niet eens zover dat de data daarvoor vast staan. Overigens moet op eco nomische gronden worden betwijfeld of door een politiek van prijsstabili- satie dit vraagstuk kan worden opge lost. Het economische leven is dyna misch en laat zich niet in een keurs lijf persen. Men zou arme landen kunnen hel pen door hun export van industrie- produkten te steunen. In de eerste plaats kunnen vele landen dit om po litieke redenen niet aan hun bevol king verkopen. Er zou elders werk loosheid door kunnen worden opge roepen. Daarnaast zijn er weinig in dustriële produkten in arme landen die in de ontwikkelde landen een rui me vraag ontmoeten. Zij zijn meestal onvoldoende afgestemd op de wester se vraag en de kwaliteit van veel pro dukten kan niet concurreren met die van de rijke landen. Het economisch leven stoort zich niet aan sociale op vattingen. Zodra dit gebeurt wordt dat economisch leven ontwricht. De omvang'der financiële hulp is het meest besproken punt in allerlei discussies. Ondanks alle kritiek is er toch veel hulp geboden. Wel is het zeker dat deze hulp niet toereikend is. Daarom heeft men een resolutie aangenomen dat de bevoorrechte lan den 1% van hun bruto nationaal pro- dukt aan ontwikkelingshulp moeten besteden. Zweden en Nederland zijn de twee enige landen, die konden toezeggen dat dit percentage in 1972 zal wor den bereikt. Andere landen zullen trachten in 1975 deze mijlpaal te be reiken. Met dit nuchtere feit en met het constateren van de wetenschap dat Nederland een land is dat relatief het meeste doet voor de minder be voorrechten, mogen wij een kroon zetten op het hoofd van de bestaan de en voorgaande Nederlandse rege ringen. Elke kritiek op onvoldoende offers in Nederland is een waarheid voorzover bedoeld ivordt dat er steeds meer zou moeten worden gedaan maar een leugen voorzover er gespro ken wordt over een in gebreke blijven van dit kleine land. Wij mogen dit met ere beseffen evenals wij moeten bekennen dat het probleem van de zich snel uitbreiden de wereldhandel wel de meest bescha mende achterstand vertoont van de 4 hoofdvragen. Niet alleen de rijke lan den schieten tekort in het aanvaarden van ontplooiingsplannen op dit ge bied maar met name de ontwikke lingslanden zelf zijn veel te nationa listisch wanneer het er om gaat de welvaart van het geheel te vergroten. Men denke bijvoorbeeld aan de vlag- discriminatie in de zeevaart. De wereld-welvaart schiet tekort. Er liggen bergen werk om daarin ver betering te brengen. Laten wij echter als conclusie bedenken dat er toch wel grote vorderingen zijn gemaakt. Deze worden ten onrechte nooit of zelden vermeld. Maar dan 20 landen kunnen worden opgesomd waar de laatste jaren het inkomen per hoofd van de bevolking gemiddeld met 5 tot 10% toeneemt. Daaronder zijn Bo livia, China, Griekenland, Kenia, om maar eens enkele willekeurige landen te noemen in 4 werelddelen. Voorts is in de afgelopen 15 jaar het inko men van de bevolking in alle ontwik kelingslanden met 30 tot 50% geste gen terwijl in vele gevallen het bruto nationaal produkt meer dan verdub belde. Daar hebben in de eerste plaats de jonge landen zelf aan meegewerkt maar ook de altijd weer beschimpte uitbuitende kapitalistische landen hebben er een werkzaam aandeel in gehad. De communistische naar ver houding veel minder. Met aanvaar ding van onze opdracht voor de toe komst is er geen reden om in het westen alleen maar ach en wee te roe pen over hetgeen bereikt is. Het is immers een gigantische opgaaf. (Van onze verslaggever) WAALWIJK Wegens grote ver diensten voor dc katholieke kerk heeft Paus Paulus VI burgemeester J. Teijssen van Waalwijk benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote in de burgelij- ke klasse. Deze heugelijke medede ling deed Deken P. Maessen aan een totaal verraste burgemeester J. Teijssen maandagmiddag tijdens 'n bijeenkomst in de raadszaal. De heer Teijssen, sinds 1952 bur gemeester van Waalwijk, heeft als bestuurslid van diverse scholen ge ijverd voor het katholiek onderwijs in de stad. Als voorzitter van het bestuur van het St. Nicolaaszieken- huis heeft de heer Teijssen een be langrijke bijdrage geleverd aan de totstandkoming van het nieuwe ziekenhuis. Ook op sociaal gebied heeft Waalwijks eerste burger hard gewerkt, met name als hoofdbe stuurslid van de RK Ambtenaren bond ARKA, als hoofdredakteur van het officiële orgaan van deze bond, eerste Kamerlid van de KVP en fraktievoorzitter in de Provinciale Staten van de KVP. Namens het Katholieke kerkbe stuur van Waalwijk en de school besturen bood Deken Maessen zijn gelukwensen aan. „Het is prettig om in Waalwijk te werken. De stad wordt door u op onpartijdige wijze geleid. Met elke groepering houdt u rekening. Vooral dankzij uw be moeienissen beschikken we over goed georganiseerd katholiek onder- Mevrouw Teijssen speldt haar man de onderscheiding op terwijl Deken Maessen toekijkt Op zaterdag 27 april wordt Prins Willem - Alexander 1 jaar. Dat brengt ons even de spannende dagen van 1967 in herinnering, toen we lange in onzekerheid verkeerden of prinses Bea trix de lange traditie zou voortzetten, of dat het haar gegeven zou zijn een zoon te krijgen. En al wordt er in 't westen niet zo'n groot onderscheid gemaakt tus sen een zoon en een dochter als bijvoorbeeld in bepaalde Oosterse landen, het maak te voor Nederland toch wel verschil. En het werd werkelijk een prins. Met bijzondere be langstelling zullen wij daar om de levensloop van deze oranjetelg volgen, in de hoop, dat hij een waardige nazaat moge worden van zijn moeder, zijn grootmoe der en vooral van zijn over grootmoeder, de moeder des vaderlands. wijs", aldus de Deken, die vervol gens mevrouw Teijssen uitnodigde haar man de versierselen behorende bij de onderscheiding op te spel den. „Wij hebben ervaren dat u de verwachtingen die we zestien jaar geleden bij uw komst naar Waal wijk stelden ver heeft overtroffen. Wij waren toen met uw komst ge lukkig. In die periode van 16 ja- ten is er heel wat gebeurd, heel wat veranderd in Waalwijk en het is goed daar nu eens bij stil te staan", zo sprak de heer J. van Heesbeen, bestuurslid van het St. Nicolaas- ziekenhuis. „Als we het Waalwijk van 1952 met dat van nu vergelijken dan sta ik er versteld van hoeveel er plaats heeft gehad. Op elk gebied is er onder uw leiding veel bereikt. De hoge kerkelijke onderscheiding hebt u dan ook voikomen verdiend. Op allerlei gebied gaf u steeds uw me dewerking. Vijftien jaar heeft u zich met veel energie aan het werk van het ziekenhuis gegeven. U heeft als voorzitter veel weten te bereiken. Daarvoor zijn we u dank baar en wensen u van harte geluk met deze onderscheiding die ook aan uw echtgenote toekomt", aldus de heer Van Heesbeen. „Ik kan ten volle benadrukken hoe groot uw verdiensten voor de gemeente zijn. Te veel en te groot om allemaal op te sommen. Terecht Steeds meer ontstaat van de zijde van schoenfabrikanten de wens over de produktiecapaciteit te kunnen be schikken, welke aan hoge kwalita tieve eisen voldoet. Om aan deze wensen op doelmatige wijze te kun nen beantwoorden, hebben 8 loon- stikkerijen besloten in federatief verband te gaan samenwerken. Naast het kwaliteitsaspect zullen or ganisatorische en administratieve werkzaamheden gecoördineerd wor den. Het betreft hier de volgende be drijven: Loonstikkerij: Brok, Waal wijk; EbBing, Kaatsheuvel; de Gouw Kaatsheuvel; v. Helvoirt, Sprang; Jansen, Loon op Zand; Leijtens, Waalwijk; v. Velthoven. Kaatsheu vel en Vervloet, Waalwijk. Verwacht wordt, dat dit aantal bmnenkort nog zal toenemen. Het secretariaatsadres is: Gezamenlijke Loonstikkerijen, postbus 17, Loon op Zand, tel. 04166-267. staan we daar vandaag eens bij stil", zo sprak loco-burgemeester J. van Heeswijk, die de gelukwensen van het college overbracht. De heer Van Hees wijk was verheugd dat 't hem was gelukt de plechtigheid voor de burgemeester verborgen te houden. Hij hoopte dat de heer J. Teijssen de onderscheiding met al le trots en genoegen nog lang zou mogen dragen. Wethouder Van Heeswijk verraste mevrouw Teijs sen op een fraai bloemstuk. „Dankzij de steun van velen heb ik in Waalwijk iets kunnen verwe zenlijken. Op deze onderscheiding heeft ook de gemeenschap recht. Zonder ieder zijn medewerking had den we nooit kunnen bereiken wat Waalwijk nu is", aldus burgemees ter Teijssen in zijn dankwoord. De burgervader was bijzonder erkente lijk voor deze hoge kerkelijke on derscheiding. Hij zag er een bewijs van waardering in voor zijn 16-ja rige arbeid in de gemeente. Na dit officiële gedeelte maakte de aanwezigen, w.o. het voltallig college van b. en w., de geestelijk heid van Waalwijk, enkele notabe len, het bestuur van het ziekenhuis en de hoofden van de dienst van de gemeente, van de gelegenheid gebruik burgemeester Teijssen te complimenteren. De eerste die zijn gelukwensen aanbood was drs. G. de Vries, die jaren geleden deze onderscheiding werd toegekend, 's Avonds bracht Harmonie St. Cris- pijn de burgemeester aan zijn woon huis een serenade. ü!t kan U héél wat tijd (en ergernis) besparen. WIJ DOEN IIET plisscren, repareren, ajouren, borduren, inkor ten, stoppen, vermaken enz. enz. WIJ MAKEN HET: stofknopen, ceintuurs, gespen en nog véél ander atelier-werk. Heuvelstraat 14 VRIJDAG 26 APRIL 1968 89e JAARGANG No. 34 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Abonnement Antoon Tielen i I 1/^/» A i P week (0,30+ 2 ct. inc.k.) 0,32 HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 p mnd. (1,30 10 ct. inc.k 1,40 p kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3.75 p kwrt p. post 4,25 bij girobetaling Dit biad verschijnt 2x per week (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Losse nummers 20 cent Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 —"Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO"

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1