wAALwijkse en UnqstRaatse couRant Vorig jaar werden 3198 patiënten in St. Nicolaas- ziekenhuis opgenomen PAARDENPRAAT ONS PRINSJE ^^Bogaertó S viering Koninginnedag (iinsdsg 30 april, ie Waalwijk OPEN OOG PROGRAMMA Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS VOOR BABY'S HUIDJE bosten Het hinnekt Centraal Oranje-Comité „Oranjehuis" Centrum Derde plaats voor F. Passier, Waalwijk op spel regel test scheidsrechters Brillenspecialist Optica Grotestraat 220, Waalwijk Houdt Bagaerts voor ogon Telefoon 3560 De eersteling steekt allen op 30 april de vlag uit!! VRIJDAG 26 APRIL l<*r,a 89e JAARGANG No. 34 De tcho vAn het Zitióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement P-week (0,30+ 2ct.inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 F- kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3.75 P- P°st 4,25 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief In totaal werden 3198 patiënten in het ziekenhuis opgenomen (in 1966 3177), zo blijkt uit het jaar verslag van het St. Nicolaaszieken- huis in Waalwijk, n.l. 2283 patiën ten in de periode l januari tot 1 ok tober in het oude ziekenhuis en 915 patiënten in het vierde kwaraal in het nieuwe ziekenhuis. Het aantal verpleegdagen bedroeg 44514 (in '66 43238). Het bezettingspercentage in het oude ziekenhuis (124 bedden) was 94,1 pet., en dit percentage in het nieuwe ziekenhuis, met een to taal aantal bedden van 167, bedroeg 82,3 pet. De patiënten waren afkomstig uit de volgende plaatsen: Waalwijk 1688 ('66 1610); Kaatsheuvel 594 (699); Drunen 454 (457); Sprang-Capelle 189 (230); Waspik 62 (48); Heus- den 58 (29); Eethen/Dussen 5 (7); Vlijmen 44 (36); overige plaatsen 104 (61). Totaal 3198, totaal in 1966: 3177. Het diploma ziekenverpleging A werd door 10 leerling-verpleegsters behaald. 8 verpleegsters verkregen de aantekening kraamverpleging en 2 verpleegsters de aantekening kin- der verpleging. Op 31 december '67 waren in het ziekenhuis 18o perso nen werkzaam waarvan 96 verple gend personeel en 84 niet-verple- gend personeel. In dit totaal zijn opgenomen 16 religieuzen. De verpleegtarieven per 1 januari 1968 zijn: klasse 1 f 98,25; klasse 2-A f 87,75; klasse 2-B f 71,45; klasse 3 f 55,20. Totaal kosten per bed (167 bed den) van het nieuwe ziekenhuis zijn 1 ±85.000,- Hierbij dient te worden opgemerkt, dat het behandelhuis en de ruimten voor medische, en huishoudelijke diensten reeds zijn gebouwd op een toekomstig aantal bedden van in totaal 311. Het totaal bedrag van afgesloten leningen be- cu aagt f 14.110.000,- tegen een ge- middelde rente van 5,77 pet. De bouw van het ziekenhuis, behandel huis en dienstgebouwen, aangevan gen op 13 juli 1964, werd bekroond toen op 2 oktober 1967, na ruim 3 jaar, de nieuwe gebouwen betrok ken konden worden. Vóór het in ge- bruiknemen van 't ziekenhuis werd op 23 september j.l. het ziekenhuis opengesteld voor de bewoners van Waalwijk en omliggende gemeenten Van deze gelegenheid werd door ±2300 personen gebruik gemaakt. De overbrenging van de patiënten van het oude naar het nieuwe zie kenhuis verliep, mede dankzij de medewerking van de plaatselijke ambulance-dienst en taxi-onderne mingen, geheel naar wens. Telegram-adres „ECHO' EEN VUURPIJL oen vorige week vrijdag de gezant van Malawi de Maswia kwam openen, legde hij in zijn toespraak bijzonder de nadruk op het per soonlijk element in heel deze aktie; hij had over de betrokkenheid van een welvarende mens tot een behoeftige mens; gezonde Waal- wijkse meisjes, die het opnemen voor zieke Malawiaanse kinderen. Juist dat aspect had hem getroffen. Het lijkt me, dat ook daarom juist de fancy fair zo geweldig heeft aangeslagen en zo'n formidabel succes is geworden. Die zieke kinderen kwamen a.h.w. bij je in de kamer zitten. Je kon ze in de ogen kijken. Plotseling had jij niet uvi/nr' maar,ziï net zo Soed. Den bliksemflits, die je even ver blindde. Wat je al heel lang in theorie wist, ervoer je nu concreet aan de lijve. M e hadden onze mond al lange tijd vol met wóórden, maar nu pas begon ons hart te spreken. En toen er plaats in ons nart gekomen was, toen kwam er ook plaats inonze porte- monnaie. 5 800, - is er bijeengebracht, met een netto winst van minstens f. 3500, - Proficiat, organisatoren! Welbedankt, stille werkers en werksters 1 Je kunt deze aktie natuurlijk op zijn economisch rendement door lichten tn dan heeft de scepticus het gelijk aan zijn kant; want een uiteindelijk resultaat van 17 kinderbedjes met toebehoren stelt natuurlijk met zoveel voor, en is maar een druppel op die gloeiende plaat van wereldnood. Het ging misschien ook wel meer om het spel dan om de knikkers. Ik bedoel, dat ons hart geraakt is; en dat vergeten we niet gauw meer. Het is verheugend, dat onze kajotters en grasduiners de draad van dit spel gaan opnemen. Binnenkort komt etvan hen een aktie voor de verkoop van het zgn. „Blauwe Boekje een uitgave van de landelijke K.W.J, in Utrecht. Met dit boekje hopen ze de mentaliteit van onze mensen nog dieper te be ïnvloeden Het boekje wil in het spoor van Mao een kulturele revo lutie ontketenen, die zich richt op de vrede tussen rijk en arm. L. VAN BERKEL In hotel COsmopoliet te Breda na men 8 scheidsrechtersverenigingen elk door drie leden vertegenwoor digd, deel aan een spelregeltest om de Harry v. d. Waterschoot-wissel- beker. De afdeling Breda met R. Spekenbrink, P. van Gastel en A. v. d. Vijver en als coach H. de Hoop, werd met 223 punten (250 was het maximum) glansrijk bekerwinnaar. De afdeling De Langstraat, verte genwoordigd door A C. Henkelman, B. W. de Peffer en F. H. Passier en geïnstrueerd door coach A. C. IJpe- laar uit Waspik legde met 161 pun ten beslag op de 2e plaats. Helmond werd 3e met 159 punt, Roosendaal 4e met 141, Eindhoven 5e met 126, Tilburg 6e met 118, Den Bosch 7e met 116 en Oss 8e met 112 punten. In de jury zaten J. v. d. Kaa, Roo sendaal, voorzitter van de sub. com missie Zuid I, Voermans, Roosendaal scheidsrechter betaald voetbal en A Smulders, Tilburg, lid van de scheidsrechters-commissie afdeling Noord-Brabant. De heer F. Derks, van het betaald voetbal stelde de vragen en problemen. Algehele lei ding had F. de Nee, hoofdbestuurs lid van de centrale organisatie van voetbalscheidsrechters. De beste persoonlijke prestatie le verde Rob Spekenbrink, Breda. De heer Frans Passier uit Waalwijk werd in het persoonlijk klassement 3e. Een speciaal compliment had de neer v. d. Kaa voor de afdeling De Langstraat die met 33 leden zich hier tussen afdelingen van meer dan 100 leden bijzonder wist te onder scheiden met het behalen van de 2e Prijs. Voor iedereen begint de lente op een andere manier. Bij de paardenfokker is het voorjaar, als het eerste veulen geboren is. Wat is een mooiere beloning voor alle zorgen, waarmee men zijn paarden en pony's het ge hele jaar omringt, dan de geboorte van een veulen. Midden in de winter, in de donkere dagen rond Kerstmis, wanneer het veulen door zijn wilde bewegingen in het moeder-lichaam reeds zichtbaar is, wordt de stille hoop geboren, om de geboorte vooral toch te mogen meemaken. Hoevelen zijn er niet, die nachten waken in de stal, zich installeert in de krib of in een stoel achter de merrie. „Ik zal het meemaken", denken ze, „mij houdt ze niet voor de gek". Dan, als het de merrie haar tijd is, werpt zij in een onbewaakt ogenblik haar veulen. Iedereen is gelukkig met de jonge zoon of dochter en men dankt in zijn hart God, omdat alles goed is gegaan en het pasgeboren paardekind zo wonderlijk klein en gezond is. Bij ons werd dit jaar het eerste veulen 8 april verwacht. Ditmaal was de schimmelmerrie het eerst aan de beurt. Rond als een ton en uiterst traag bewoog zij zich in de wei, onvriendelijk tegenover de an dere merries, met een wijze blik in de donkere ogen onder de lange witte wimpers. Zij was zo zwaar, al lang voor haar tijd, dat we vreesden voor een tweeling en toen ook nog onze dierenarts ons op deze moge lijkheid wees, vonden we het al he lemaal geen prettige gedachten. Bui ten de meestal moeilijke bevalling, is een veulen bijna altijd te zwak om te blijven leven en de kans be staat zelfs dat geen van twee in le ven blijft. Moderne bijvoeding en medicijnen vergroot de levenskan- Maandag de gehele dag geopend, dinsdag de gehele dag gesloten sen wel, maar ik houd het toch maar bij een gezond veulen. Eind maart bereiken ons berich ten van reeds geboren veulens en met die berichten wensen wij dat cok ons veulen zich gauw aanmeldt. Het blijft een ij dele hoop, want on- zo pony-merries dragen meestal een of twee weken over; soms zelfs 12 maanden, in plaats van elf. Rond de 8e april, de eigenlijke datum, be gint het uiter van onze a.s. moeder- merrie te zwellen, 's nachts branden er voortaan twee spaarlampjes in haar box. De volgende dagen komt er geen verandering in haar toe stand. overdag graast ze in de wei, s nachts staat ze rustig op stal. Al onze hoop is gevestigd op 13 april, ci&n is het volle maan. en het bij geloof wil, dat dan vele jonge levens het licht zien. Ook die nacht gaat vrij rustig voorbij, ze zweette wel wat en was wat onrustig, maar om 12 uur leek alles weer normaal. De volgende dag blijkt er toch iets ver anderd, het veulen is gezakt, de ron de tonbuik is verdwenen en de mer rie draagt nu haar last onder in de buik. Erg lang kan het niet meer duren, ze is al zes dagen over tijd en wij hopen dat het de volgende nacht zal zijn. De nacht van de Eerste op de Tweede Paasdag verloopt precies als de vorige nacht en we beginnen al te denken dat het nog lang niet komt. Dan 15 april zijn alle tekenen daar, het uier is strak, ze haalt snel adem, slaat met de staart en rolt door de sal, om 3 uur is ook die hoop vervlogen en iedereen kan rus- lig gaan slapen. Woensdagavond ho ren we via de televisie dat er een prinsje is geboren. Een zoon van Margriet en Pieter. Wel, dacht ik, nu moest er vannacht een hengstje geboren worden, dan zal hij naar het prinsje genoemd worden. Om ll uur zag alles er nog zo normaal en rustig uit, alsof er nog in geen weken een veulen zou ko men. Dan bij de volgende controle om 12 uur, is het al geboren, de mer rie staat overeind en het veulen ligt kervers met ^natte gekrulde vacht in het stro. Zo kan een paard je voor de gek houden. Nieuwsgierig kijken we over de deur, met de achterbenen onder zich gevouwen en de voorbenen uitge strekt kijkt het rond, bijna dezelfde houding als het al die maanden had in het moederlichaam. De oortjes draaien naar ons toe als we praten en plotseling, ja, het hinnikt. Een zwaar keel geluid, het hinkt nog on handig, maar het lukt. Een hengst, denken we, we denken altijd dat het hengsten zijn. Al gauw probeert het op te staan, maar het vindt geen houvast voor zijn hoefjes. De moeder draait steeds maar om haar veulen heen en likt hem schoon hetgeen meteen een massage is voor de bevordering van de bloedsom loop. Na een half uurtje is ook de nageboorte er en kunnen we wat schoon stro strooien. Nog steeds weten we niet of het een hengstje of een merrie is, en we wagen het niet te controleren, want deze an ders zo zachtaardige merrie, is in het begin altijd reuze fel op haar veulen. Dus we laten haar zoveel mogelijk met rust en trachten haar vertrouwen te winnen, hetgeen na enkele dagen wel weer lukt. Het veulen scharrelt de hele stal rond en dan kunnen we vaststellen dat er een hengstje geboren is. We heb ben een prinsje, een klein bruin mini-paardje met zwart krullende manen en een piep-klein zwart staartje. Ons prinsje is de zoon van een merrie met koninklijke gracie en heeft een Engels gentlemen als vader Eindelijk gaat hij staan, zijn benen ver uiteen gezet, hij zwaait parmantig met zijn staartje en zijn grote hoofd wiegt op en neer. Stuntelig zet hij zijn eerste stap pen en begint meteen te zoeken naar melk. Hij neust langs zijn moeder, likt aan de zoutblok en gaat weer naar zijn moeder. Het duurt zeker een half uur, voordat hij eindelijk de tepel, die hij zoekt, vindt en be gint dan gulzig te drinken. Als zijn honger gestild is, zakt hij verge noegd in het stro. Wij drinken voor het naar bed gaan nog een glaasje op de voorspoedige geboorte van ons prinsje, dat hij ook zo op mag groeien, dat wensen wij ook hèt prinsje. 's Maandags horen we dat de bei de prinsjes Maurits heten. Donker kleurig, betekent die naam, bij ons prinsje klopt dat in ieder geval, of hij ook zo prinselijk opgevoed zal worden als zijn naamgenoot, valt te betwijfelen. Marijke Schapendonk 10.lo uur: Huldigingsbijeenkomst van schoolkinderen, met mede werking van de plaatselijke harmoniegezelschappen, drum bands en jeugdverenigingen op het Raadhuisplein. Uitvoeringen door: Accordeonvereniging „Accordeola" Balletgroep „De Terp" Zanggroep „Hugo de Groot". Na het optreden van genoemde gezelschappen zal de Edel achtbare Heer burgemeester J. L. P. M. Teijssen de bijeen komst toespreken, waarna tot slot gezamenlijk het Wilhelmus za worden gezongen. De deelnemers aan de bijeenkomst zullen vanuit de verschillende stadswijken tesamen komen op het Vredesplein en aldaar gezamenlijk in optocht naar het Raadhuisplein trekken. ORANJEVERENIGING „Trouw aan Oranje" ANTONIUSPAROCHIE f.4o uur: H. Mis in de St. Antoniuskerk voor de oorlogsslacht offers. 14.00 uur: Fietstocht voor de jongens en meisjes van de 5e en 6e klassen van de lagere scholen. 14.30 uur: Kinderspelen voor de jongens en meisjes van de le tot en met de 4e klassen van de lagere scholen op het speel terrein gelegen aan de Valeriaanstraat (Bloemenoord). 19.00 uur: Taptoe door het Jachthoornkorps „Cornu Copiae" en de Jeugddrumband „Ons Genoegen" op het Bloemenoord- plein. Muzikale rondwandeling door de Harmonie „St. Cris- pijn". ORANJEVERENIGING „Slomngivinedag" Besomen 9.00 uur: Traktatie voor de kinderen van de kleuterscholen. De ouders gelieven er voor te zorgen dat de kinderen dinsdag morgen om 9 uur aan de school zijn alwaar de traktatie zal worden uitgereikt. 9.00 uur: Bezorging aan huis van de traktatie voor de bejaarden. 10.30 uur: Aubade op het Raadhuisplein. 13.00 uur: Opstelling kinderoptocht op de speelplaats van de Ireneschool aan de Molenstraat. 13.45 uur: Vertrek kinderoptocht van Molenstr.-Besoyensestraat- Samarja- v. Berckenrodelaan-Kraaijenhoflaan-Floris V-laan- v. Assendelftstraat-Kasteellaan-feestterrein Hertog Janpark. Na aankomst op het feestterrein prijsuitreiking door de jury, (40 prijzen ter waarde van f. 150, Alle kinderen die aan de optocht meedoen ontvangen een extra traktatie. 14.15 uur: Start oriëntatie-opdrachtentocht door het stadsdeel Be- soyen vanaf de speelplaats van de St. Jozefschool Grotestr. Deelname staat open voor alle jongens en meisjes vanaf de 5e klas tot en met 14 jaar. De Oranjevereniging stelt hier voor 25 prijzen ter waarde van f. 100, - beschikbaar. Prijsuitreiking om 7 u. in de zaal van de oude Jongensschool. 14.30 uur: Aanvang der kinderspelen voor de kinderen van de le t/m 4e klas op het feestterrein aan de Burg. Moonenlaan. Na afloop prijsuitreiking, (40 prijzen ter waarde van f. 150). Daarna traktatie voor alle kinderen die aan de spelen hebben meegedaan. ORANJEVERENIGING „Oranje Boven" Baardwijk 14.00 uur: Kinderspelen lagere schooljeugd op het terrein gelegen aan de Van Lovenlaan. Vertrek vanaf Gemeenschapshuis Baardwijk met muzikale begeleiding van Harmonie St. Jan. Alle kinderen worden beloond met een prijs. 17.00 uur: Oriëntatierit voor de jeugd van 13 tot en met 16 jaar. 19.30 uur: Prijsuitreiking oriëntatierit in Gemeenschapshuis. 20.00 uur: Oranjebal Gemeenschapshuis. ORANJEVERENIGING 14.00 uur: Filmvoorstelling in „Musis Sacrum" voor de meisjes van de lagere scholen. Vertoond zal worden de film „Nikkie, de wilde hond van het Noorden". 16.00 uur: Idem voor de jongens van de lagere scholen. Na afloop van beide voorstellingen worden de kinderen getrakteerd op een versnapering. Vriendelijk verzoek van de gezamenlijke Oranjeverenigingen van Waalwijk aan alle inwoners:

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5