waalwijkse en LanqstRaatse coucant PULLES HEESBEEN Uitgaan in het weekend Programma Koninginnedag voor Kaatsheuvel eo Loon op Zand Bejaardenreis dit jaar op dinsdag 25 juni Plaatselijke problemen op hearing uitvoering bekeken en besproken VANAF HEDEN Musis Sacrum Apollo Romantica Berg en Dal El Mas Lido LOON OP ZAND MAAKTE KENNIS MET ZIJN GEMEENTERAAD Goed werk in Loon op Zand Veel auto's VOLGENDE WEEK COLLECTE Gevaarlijk en vuil Het plantrecht Sanering Land van Kleef De Schalm Lido Ponywedstrijden Fietsenrally De prooi De 7 vechters van de Macgregors De witte vrouw van kasteel Borski Batman en Robin Vuurwerk Vuurdoop op de Yanste Kiang Huwelijk in moderne stijl De dodende pijl VWJDAG 26 APRIL "68 89e JAARGANG No. 34 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Grolcslroat 205. Waalwijk Tel 04160--.;31 -::746 - Knatsh-uvc-l Pr van Beurdenstraat 8. tel. 041G7-2o"ÖÏ" Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 P mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1.40 p kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 P kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres ..ECHO' In een hearing - of praatavond - van de vier gemeenteraadsleden van het kerkdorp Loon op Zand met de gemeenschap zijn dinsdagavond veel gemeentelijke en plaatselijke belangen aangesneden, waaruit bliikt dat men toch met de gang van zaken met de gemeenteraad op de hoogte wil blijven. Uit het publiek zijn dan ook veel waardevolle tips naar voren gekomen. Deze bijeenkomst heeft wel wat langer geduurd dan de laatste gemeenteraadsleden de heren Huybrechts, Moonen en Eijkemans. Wet- zijri. De heer Van Rooij opende de vergadering. Er waren aanwezig de gemeenteraadsleden de heren Heijbrechts, Moonen en Eijkemans. Wet houder Van Noije was wegens ziekte verhinderd. Het ivas de bedoeling informatief van gedachte te wisselen met de be volking en daarom zette de heer Huy brechts de gang van zaken van de raad en gemeente uiteen. „Er moet een samenspel zijn', aldus de heer Huijbrechts, „tussen raad, instanties en burgerij en dit is de laatste jaren bijzonder goed gebleken. Zelfs voor de Loonse minderheid in de gemeente was herhaaldelijk gehoor, ja de Loon se plannen werden dikwijls toege juicht en ten uitvoer gebracht. Als de plannen maar steekhoudend zijn". In zijn algemene beschouwing in de laatste raadsvergadering besprak hij vele punten welke hier werden aan gehaald om de Loonse mensen op de hoogte te brengen. Vooral het ge meentelijke budget kwam ter sprake, waarin de realisering van de sporthal voor Loon op Zand voorkwam. Ook het verkeerstechnisch punt was be langrijk en het werd herhaaldelijk tij dens de vergadering aangesneden. De werkgelegenheid, die in Loon nog een degelijke basis onder zich had, met de industrialisatie en de woongele genheid werden aangesneden. Het laatste in verband met de uitbreiding en de vorming van een leef- en woon gebied in en rondom Loon op Zand. Getracht zal worden het industriege bied tussen Bergstraat en Hogesteen- weg te gaan benutten. De recreatie Horeca, camping, etc. - kan werk gelegenheid scheppen en inkomsten voor industrie en middenstand als coördinerend wordt gewerkt. De wo ningbouw vordert snel en de door stroming vindt reeds plaats en nu binnenkort het plan Molenwijk be waarheid wordt zijn er dus weer mo gelijkheden om de plaats hoger op te voeren. Vooral het verkeer - dat een zeer moeilijk probleem is - heeft veel stof tot gesprek geleverd. Parkeerge legenheid in de Kerkstraat was een goede oplossing, maar lang niet af doende. De Bergstraat werd herbe- straat. Op het Oranjeplein kan ge parkeerd worden en veel waarschu wingsborden zijn geplaatst, maar al les nog zeer onvoldoende in verband met de toename van het toeristenver keer van en naar de Efteling. Het is een hemeltergende toestand in de Kerkstraat en Hogesteenweg. Veel slachtoffers zijn er al gevallen, maar een goede oplossing komt er niet. Hier is de provincie de aangewezen instantie die maatregelen moet tref fen. De gemeente doet al het moge lijke en zoekt naar oplossingen. Wacht- en parkeerverboden zijn al ingesteld. Twee veilige oversteek plaatsen zijn in voorbereiding. Openbare Werken vraagt veel geld; een goede voor- en nacalculatie kan besparing zijn en vooral de teamgeest onder de ambtenaren kan rationeel werken. Het jeugdwerk in Loon op Zand heeft al veel gepresteerd en is een voorbeeld in de gemeente, daar om wacht de sporthal de realisatie in 1968-1969; zij is broodnodig. De speelweide tussen Willibrordus- straat en Rijckevorselstraat (achter aan) is een goede voorziening ge weest, maar nu is het een vuilnis plaats en onooglijk terrein. Voorzie ningen worden getroffen het te ver beteren. En dan tenslotte de nieuwe winkelgalerij, die maar niet vlotten wil. Ook hier is weer een lichtpuntje als alles in de omgeving klaar zal zijn. Lot zover de algemene beschouwing van het gemeenteraadslid. De verkeerssituatie in de Kerkstr. is absurd. Het gevaar dreigt elke dag en vooral op de zaterdagen en zon dagen. Als de gemeente het nog niet kan verwezenlijken, dan is een groot scheepse actie bij de provincie be slist nodig, aldus de vergadering moet er een grote klok geluid worden. Mo gelijk wacht men tot de realisering van de Rijksweg 62, langs Loon op Zand, maar dan is het kalf verdron ken. Spoed is hier de directe nood kreet. Ook de storting van huis- en ander vuil is een hopeloze zaak in de omgeving van de nieuwbouw en in 't natuurschoon. Het huisvuil wordt 2- maal per week opgehaald. Als de mensen zelf meewerken en het tijdig aan de straat zetten is al heel veel opgelost. Men verzocht politioneel optreden tegen de storters van het vuil langs de weg. Dit gebeurt reeds. De vervuiling van ons 'natuurschoon' ligt wel bij de bevolking, daarom vraagt men medewerking. In diverse straten zijn veel auto bezitters, die hun wagen niet of am per kwijt kunnen en daarmede veel last op straat veroorzaken. Wacht en parkeerverboden zijn ingesteld en parkeerhavens in de Kerkstraat en in de nieuwe wijken zullen er onver wijld moeten komen. Daarbij was het dringend nodig dat hier en daar ga rageboxen worden gebouwd. Het 'S een kostbare zaak, doch het is nodig. Nu de nieuwbouw in de Kerkstraat gereed komt zijn er enige bomen die beslist weg zouden moeten. De Boe renleenbank heeft er twee „mogen" rooien, met veel pijn. Er moet echter groen in het dorp blijven, dus zullen er in diverse straten toch bomen en struiken moeten blijven, maar als het er op aan komt om een gebouw beter uit te laten komen, dan moeten ze weg. Het gaat hier om de bomen in de Kerkstraat, Kloosterstraat en Rij ckevorselstraat. Ook de bomen op de Kasteellaan vormen een gevaarlijke situatie als ze ziek zijn. Hier geldt echter het plantrecht en er wordt re kening mee gehouden. Ook de stro ken groen en plantsoentjes zullen niet gauw verdwijnen voor garagebouw e.d., want uit stedebouwkundig oog punt en bestemming van gronden mag er ook was versiering zijn. De sanering van de Kerkstraat gaat beginnen. De verdwijning van de per celen tussen Kerkstraat, Vermeulen en Mosseveld komt gauw. Hogesteen weg 29 en 31 worden tot garage om gebouwd en het pand tussen Hoge-' steenweg 43-45 wordt als opslag ge bruikt. Men weet hiermede nog geen goede raad. Op het Oranjeplein komt weer een winkel bij; het is het mid delpunt van de plaats. Hier ligt een oud herenhuis nr. 5. Het is nog hef enige oude huis van Loon. Gevraagd werd dit in alle geval te behouden. Het was vroeger pastorie en sohool- tje. Dit zou een historisch monumen tje zijn en door de gemeente kunnen worden beschermd. Misschien is het iets voor Monumentenzorg. Voorge steld is om het te beschikken voor oudheidkamer of museum; het zou dan zeer goede diensten daarvoor kunnen bewijzen. De Weteringstr. loopt heden door tot en met 't tweede Land van Kleef, Vele soorten luxe en koffiebroodjes, dagelijks ve Zaterdaq's ook diverse soorten brood uit eigen bakkerij. Minib oodjes HET succes van de Huishoudb rs. eurs. Alleen bij: Tel. 04160-2463 d.w.z. tot aan de duinrand. De num mering is voor onbekende zeer on duidelijk en verdient een juistere aan duiding. De naam Land van Kleef als toponym zou beter zijn, of een andere oude perceelnaam er aan te geven, zou tot een oplossing kunnen leiden. Veel aandacht is nog besteed aan de wegen, vooral de landwegen die voor de agrarische bevolking van be lang zijn. De ruilverkavelingen bren gen hierin wel verbetering, maar de gemeente kan ook de verhardingen bevorderen. Met de ruilverkavelingen is ook de wateroverlast ter sprake ge komen. De leider van het forum stel de voor een bespreking te houden met de agrariërs die dit aajigaat. Naarmate de plannen van Molenwijk vorderen, vordert ook wegprobleem daar. De opkomst voor deze avond getuigde de belangstelling die ervoor was, daarom mocht de heer Fr. van Tilborgh, oud-gemeenteraadslid, het forum hartelijk danken voor de spon tane wijze van het openhartig ge sprek, dat met de bevolking is ge voerd. Hieruit bleek wat er onder de bevolking leeft. Het Centraal Oranje-Comité heeft in samenwerking met verschillende verenigingen voor Koninginnedag '68 het volgende programma voor Loon op Zand en Kaatsheuvel ontworpen. Terwijl in Loon op Zand om 10 uur een kinderoptocht, die bij de scholen in de Van Rijckevorselstraat wordt opgesteld, door het dorp begint te. trekken, zal burgemeester L. van Erp van 10 tot 12 uur in de grote zaal vafn de Gildenbond aan de Mgr Völ- kerstraat te Kaatsheuvel van iedere lagere school, alsmede van de huis houdschool en ULO-school een depu tatie van de leerlingen ontvangen, die daarbij iets in de vorm van zang, de clamatie of voordracht ten gehore (Van onze verslaggever) WAALWIJK Op dinsdag 25 juni gaan z°'n 35o Waalwijkse bejaarden een heel genoegelijke dag beleven. Dan wordt door het Comité Ouden van Dagen namelijk het jaarlijkse reisje, met cabaretvoorstelling en koffietafel, gratis aan alle bejaarden aangeboden. Het zal dit jaar de 29e keer zijn dat deze reis wordt ge maakt. Dat is mogelijk door de fi nanciële medewerking van de inwo ners van Waalwijk. De komende week wordt er huis-aan-huis gecol lecteerd. Van deze collecte en de ge meentelijke subsidie moet het „dag je-uit" worden bekostigd. Het is goed om even stil te staan bij het genot dat deze bejaarden op 29 mei kunnen beleven. Een genot waaraan de Waalwijkse inwoners kunnen bijdragen door de collectant die aan de deur belt, niet met lege handen weg te sturen. Van uw geld van het geld van alle inwoners van Waalwijk, gaan 350 bejaarden een onvergetelijke dag beleven. De tocht voert de bejaarden dit jaar naar Berkel Enschot. Er is een mooie route uitgestippeld via Loon op Zand, Udenhout naar het nieuwe gemeenschapshuis De Schalm in Berkel Enschot. Hier worden enkele consumpties aangeboden en treedt 't Cabaretgezelschap Van Engelen op. Ieder jaar opnieuw weten de gebroe ders Van Engelen en hun medewer kers de bejaarden op een kostelijke manier te vermaken. Omstreeks 5 uur wordt vanuit Berkel Enschot vertrokken naar Waalwijk. De Brabantse koffietafel krijgen de bejaarden dit keer in eigen omgeving aangeboden. Hier voor is de grote zaal van het Lido ingericht. Terwijl de deelnemers ge nieten van enkele consumpties zal naar alle waarschijnlijkheid het jachthoornkorps Cornu Copiae een serenade aan de bejaarden en na tuurlijk het aktieve comité brengen. De dag wordt dan besloten met 'n rondrit door de nieuwe wijken van Waalwijk. zullen brengen. Eveneens van 10 tot ongeveer 11 uur zal op het braakliggend terrein ten westen van de Frans Halsstraat in de wijk „Pannehoef" te Kaatsheu vel door de vrijwillige brandweer van de gemeente Loon op Zand een brandweerdemonstratie worden gege ven in wedstrijdsfeer. Van 1 tot 5 uur zal op het Prins Mauritsplein een voor Kaatsheuvel unieke wedstrijd voor pony's worden gehouden. Deelnemers zullen zijn de ponyverenigingen uit Loon op Zand, De Moer en Kaatsheuvel. Om kwart voor 1 zullen de op het Ferdinand Bolplein (Pannehoef) reeds verzamel de jonge ruiters door de jeugddrum band van de Kaatsheuvelse gymnas tiekvereniging naar het wedstrijdter rein worden begeleid. De burgemees ter zal na afloop hier de prijzen nit- reiken. Een gedetailleerd programma is bij de wedstrijdleiding verkrijgbaar. Evenals voorgaande jaren zal er een fietsenrally worden gehouden, die om 2 uur van start gaat. Aan deze rally kunnen deelnemen leerlin gen vanaf de zesde klas van alle la gere scholen en andere jongelui tot en met 17 jaar. De startplaatsen, waar men zich voor deelname moet melden, zijn voor Kaatsheuvel; Leo- nardusschool in de parochie Berndijk en Chr. lagere school aan de Zuid- hollandsedijk, en voor Loon op Zand aan de St. Emiliusschool. Om 1 uur begint in Loon op Zand op de terreinen van de vereniging Uno Animo een voetbaltoernooi, dat ongetwijfeld veel belangstelling kan trekken. Aan dit toernooi wordt na melijk deelgenomen door een 10-tal elftallen, samengesteld uit buurt schappen en straten van het dorp Loon op Zand. De liefhebbers van gymnastiek en judo kunnen om vier uur terecht op het Wilhelminaplein te Kaatsheuvel-Oost, waar bij gunstig Het huwelijk tussen de jonge Re- née en de zakenman Saccard is niet zo geslaagd. Saccards zoon Maxime woont bij het echtpaar. Met Renée staat hij op voet van gelijkheid. In hun vrijmoedige stoeierige omgang, mengt zich de erotiek. Zij zijn veel samen, komen tot sexuele omgang en een onstuimige liefde bloeit tus sen hen op. De vader merkt de ver houding van zijn zoon en z'n vrouw. Hij wil scheiding. Na heel wat ver. wikkelingen staat Renée alleen. Ma xime is met een ander verloofd en voor Saccard sr. heeft zij afgedaan. Niets heeft ze meer over geen hu welijk, geen huis, geen geld, geen liefde. Donderdag, vrijdag en zondag. Twee Schotse echtparen van de MacGreo clan, geëmigreerd naar Texas, hebben voortdurend te vech ten tegen Mexicaanse rovers. Hun 7 zonen groeien op tot vindingrijke vechters, die de naam MacGregor eer aan doen. De zoons maken veel gevechten mee en worden zelfs aan een vuurmarteling blootgesteld. Een "an de jongens weet te ontsnappen en spoedt zich naar huis. De ouders hebben alle pioniers uit de vallei gemobiliseerd. In 'n machtige storm loop rijden de ranchers de bandie ten onder de voet. Zaterdag, maandag en dinsdag. In .het bos bij het verlaten kas teel Borski worden zowel schilder Bruno Heitz als zijn meisjes dood aangeroffen. Er zijn daar al meer slachtoffers gevallen en de dorpe lingen nemen aan dat Bruno de bo ze geest achter dit alles was en zich tenslotte heeft opgehangen. Later blijkt dat er zich vreemde dingen in het kasteel afspelen. De broer van Bruno Heitz gaat een onderzoek instellen. Hij wordt echter vermoord en met hem zijn knappe verloofde die zich vermomd in het kasteel op.' hield. Zondagmiddag draait het tweede deel van Batman en Robin: De vleermuizengrot. Omdat het radium- kanon in het ziekenhuis verdwenen is, neemt Daka aan dat Linda er iets van weet. Namens haar verdwe nen oom laat hij haar vragen naar de bar Blue Parrot te komen. Linda valt daar in handen van de bende, maar Batman bevrijdt haar. weer demonstraties van deze sporten gegeven zullen worden. Tot besluit van deze, qua program mering, veelbelovende Koninginnedag zal van 9 tot 10 uur op het kerkplein tussen Berndijksestraat en Vossen- bergselaan te Kaatsheuvel een groots vuurwerk worden afgestoken. Hierbij zullen muziekverenigingen uit Kaats heuvel en Loon op Zand, met als ex tra attractie de nu al bekende majo rettes van de Kon. Harm. Sophia's Vereeniging uit Loon op Zand, voor de muzikale omlijsting zorgen in de vorm van een taptoe. Tenslotte zal in enige zalen een oranjebal worden ge houden. Jong en oud zal aan dit pro gramma, mits begunstigd door de voorjaarszon, veel genoegen kunnen beleven. Jarenlang heeft de Amerikaanse kanonneerboot de San Pablo gepa trouilleerd op een zijrivier van de Vtngtse Kiang, in de provincie Hoe- nan. De „Sand Pebbles", zoals de bemanning zichzelf noemt, zijn ge wend het zware werk over te laten can de Chinese koelies. De komst van de machinist Jake Holman valt :n de dagen dat de status quo be dreigd begint te worden. Holman is een buitenstaander die alle gezag en militair protocol haat; persoonlijke relaties vervangt hij door liefde voor zijn machines. De nationalisten heb ben de San Pablo uitgekozen voor een propagandastunt. Er wordt opi um aan boord gesmokkeld en de be manning wordt er van beschuldigd deze te verhandelen. Holman raakt betrokken bij een vechtpartij en wordt nu de zondebok. De Chinezen eisen zijn uitlevering en de beman ning is er van overtuigd dat dit hun enige middel is om te ontsnappen. Kapitein Collins weigert echter hem uit te leveren, maar hij eist wel dat Holman overplaatsing zal aanvra gen. De San Pablo slaagt er in dooi de versperring te breken en dan begeeft een landingstroep zich onder bevel van commandant Collins naar ce missiepost. Ook Holman bevindt zich bij de troep. Plotseling komt bericht dat Tsjo-jen is gesneuveld en dat een woedende menigte op weg is naar de missiepost. Er blijft de zendelingen niets anders over dan met Collins en zijn mannen te vluchten. Holman blijft achter om de massa zo lang mogelijk tegen te houden en wordt daarbij gedood NACHTFILM In het Apollo-theater draait vrij dagavond de nachtfilm: Zondag is er om 3 uur de jeugd film: The Sound Specials uit Tilburg zijn zaterdagavond in bar-dancing Romantica te vinden. Dit in Waal wijk zo populaire orkest kan zich steeds in een grote belangstelling verheugen. The Blue Birds blijken iedere zon dag opnieuw weer de grote trek pleister te zijn in Berg en Dal. Niet alleen zondag maar ook dinsdagmid dag (Koninginnedag) is dit Kaats heuvelse ensemble er te vinden. De Kaatsheuvelse jongerensocië- teit El Mas draait bijzonder goed. Zondagavond zijn in Zaal Van Dun William Bordes en The Ginhous Blues Group te vinden. Een orkest dat wel weer een volle zaal met tie ners zal zorgen. Zaterdagavond staat traditiegetrouw in het Lido weer het Duke City Sex tet met zang van Bob Smit. De mati nee, zondagmiddag wordt opgeluis terd door The Ceders. The All Stars besluiten zondag die dansfestijn. Op Koninginnedag speelt 's middags het beatorkest The Ceders, 's Avonds is er een groot Oranjebal m.m.v. het Tirolerdansorkest De Alpenecho's.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 9