wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt China op een dieptepunt Boerenleenbank bouwt in Drunen nieuw bankgebouw top orm meubelen IDEAAL GELEGEN RUITEROORD OP DE GRENS VAN FRAAI NATUURGEBIED IN WAALWIJK van Tflierio Commissaris Kortmann 25 jaar getrouwd Prins Bernhard opent havens van Waalwijk Oss en Cuyk OMZET IN 6 JAAR VERDUBBELD TOT 200 MILJOEN GULDEN uitsluitend verkrijgbaar bij Plannen voor binnenmanege nog dit jaar ten uitvoer? Wedstrijd-ruiter Vlaenderhof" Fa. Schuurmans Erkende rijschool Vakantie -Qxcluóieve cl£erenkiedbig WAALWIJK Huidige gebouw veel fe klein Onhoudbaar Grotestraat Indeling van Complete Woning- Inrichting RIJDAG 17 MEI 1968 89e JAARGANG No. 40 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 I». kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167- Manege Vlaenderhof wordt uitgebreid tot een volwaardige rijschool 2002 Telegram-adres„ECHO" L-aei Het prestige van communis tisch China is in de gehele wereld op een dieptepunt aangeland. De uiter sten van vrees en bewondering heb ben plaatsgemaakt voor een meer nuchtere beschouwing. De opeenvol gende fasen van de culturele revolu tie hebben veel afbreuk gedaan aan Pekings aantrekkingskracht. Zelfs in verschillende Aziatische communisti sche partijen kon men ernstige kri tiek op doen en laten van de rode gar disten horen. Ook begint de mythe van de superioriteit van het Chinese eco nomische systeem te verbleken. De culturele revolutie heeft juist de eco nomische groei afgebroken op 't mo ment dat China zich eindelijk wat had hersteld van de rampen die volgden op ,,de grote sprong voorwaarts". Daar staat tegenover, dat vele niet- communistische Aziatische landen, zoals Zuid-Korea, Taiwan, Thailand, Maleisië en Pakistan zich juist in 'n indrukwekkend ontwikkelingsproces op economisch gebied bevinden en dat maakt indruk. Vorig jaar toonde Peking zich zelfs afhankelijk van de kapitalistische landen door er van af te zien de voor China zo belangrijke deviezenbron (een Engelse kroonkolonie) te bezet ten. Dit is de Aziatische waarnemers niet ontgaan. Tsoe En-lai bood on langs de Japanners een 'olijftak' aan en veel insiders zien hierin een teken, dat China het nodig vindt tot een be ter handelskontakt met Japan te ko men, omdat deze handel voor China van zoveel belang is. Deskundigen zijn echter van me ning, dat er voorlopig geen sprake is van een verdwijnen van het commu nisme in China. Er heerst uiteraard wel voldoening over de onenigheid die momenteel in Peking heerst en over de mogelijkheid dat Mao's da gen geteld zijn, maar dat neemt niet weg, dat men er zeker van is, dat het communisme als systeem zal blijven gehandhaafd. Wanneer Mao echter eenmaal zou zijn vervangen, zou de kans tot het slaan van een brug aan merkelijk groter worden. De tijd is er nu trouwens rijp voor. Verwacht wordt dat een nieuwe leiding in China minder star zou staan tegenover een staakt-het-vuren in Vietnam en het ligt dan voor de hand, dat China zou worden uitge nodigd deel te nemen aan een inter- nationale-garantie-overeenkomst. Voor het eerst sinds 1955 zou er dan een werkelijke kans bestaan op toela ting van Peking tot de V.N. De uitzondering is echter Japan, dat China in het geheel niet erkent. Maar sinds president Johnson de de- escalatie in Vietnam aankondigde en de Japanners bemerkt hebben dat men in Washington niet meer zo afwij zend staat tegenover rood-China, is er ook in Tokio een en ander veran derd. Adspirant-opvolgers van pre mier Sato pleiten voor een meer aan gepaste benadering van Peking. Een van hen zal vermoedelijk binnen niet al te lange tijd de plaats van Sato gaan innemen en hier en daar hoort men zelfs een stem opgaan die pleit voor normalisatie van de betrekkin gen tussen Japan en China. Japan zou, gezien de veranderingen in de politiek van Washington, niet graag de allerlaatste grote mogendheid zijn die de Chinese Volksrepubliek zou erkennen. CVan onze verslaggever) WAALWIJK - Aan de grens van het prachtige natuurgebied van Plant loon en de Druriense en Loonse Duinen ligt nog juist op het grondgebied van de gemeente Waalwijk Manege Vlaenderhof. Een manege die bij uit stek past in dit recreatiegebied en die ontspanning biedt zowel aan de dagrecreant als aan de vakantieganger die Waalwijk tot standplaats kiest. Dat is ook de opzet van de heer Gabriels (49), die sinds kort Mange Vlaenderhof exploiteert. De heer Gabriëls, een paardenkenner en lief hebber bij uitstek, streeft er naar van deze manege een erkende Federatie Rijschool te maken. Bij deze opzet behoort ook de bouw van een binnen- manege. De plannen hiervoor liggen gereed zodat, als alles meezit, de rijlessen snel in een overdekte ruimte kunnen worden gegeven en dus ook het weer geen spelbreker kan zijn. Dat er met name in Waalwijk een behoefte bestond aan een rijschool blijkt wel uit het grote aantal inschrij vingen voor rijlessen. Lesgeven is het liefste wat de heer Gabriëls doet. Het zit hem als het ware in het bloed. Hij is ook een van de weinig gediplomeerden van de Fe deratie van Nederlandse Rijscholen. Al op jeugdige leeftijd raakte de heer Gabriëls in de ban van de edele vier voeters. Als dienstplichtig militair werd hij - na de Middelbare Land bouwschool te hebben doorlopen - ingedeeld bij de cavalerie. Na de oorlogsjaren kwam hij bij het wapen van de bereden Marechaussee waar na de heer Gabriëls overstapte op het corps rijkspolitie. Bij de bereden po litie was zijn standplaats Boxtel en later Den Bosch. Uit deze periode stamt ook zijn kennismaking met de streek. In de zomermaanden controleert de rijks politie te paard in de Loonse en Dru- nense Duinen en deze taak kreeg de heer Gabriëls meermalen toegewezen. Ook officiële taken waren voor hem weggelegd. Zo vormde hij ieder jaar met een aantal collega's het ere-es- corte voor de koningin bij bijzondere plechtigheden. Ook als wedstrijdlei der verwierf de heer Gabriëls faam. De fraaie prijzen, trots opgesteld in de bar van de manege getuigen daar van. Bij de wedstrijden van de zes be reden groepen rijkspolitie in Neder land sleepte hij verschillende eerste prijzen weg. Dit stimuleerde deze joviale Bra bander om zich verder te specialise ren. Hij ging studeren en behaalde de diploma's en instructies van de Fede ratie van Nederlandse Rijscholen, die nodig zijn om als gediplomeerd in structeur en rijschoolhouder te kun nen optreden. Toen de direktie van het natuurpark De Efteling hem zes jaar geleden vroeg de leiding van 'n nieuwe manege op zich te nemen be sloot de heer Gabriëls zijn politie loopbaan af te sluiten en zich voor taan geheel aan de paarden te gaan wijden. Deze stap betekende een om mekeer in het leven van deze paar denvriend, waarvan hij nimmer spijt heeft gehad. De Efteling-manege of liever Rij- centrum, zoals men het noemt, heeft de heer Gabriëls helemaal opge bouwd. In totaal werden zo'n zestig paarden en pony's aangekocht, die behalve voor de verhuur en rijlessen ook voor de attracties in het park be stemd zijn. In zijn Efteling-tijd heeft de heer Gabriëls veel van het manegewerk geleerd. Met deze onder grond en zijn bekendheid als instruc teur, die hij in deze 6-jarige periode verwierf, durfde de heer Gabriëls het met een gerust hart aan, om een „eigen" manege te beginnen. ff Verhuur en verkoop van TENTEN, LUCHTBEDDEN, GASSTELLEN en alle soor ten KAMPEER-ARTIKELEN Thorbeckelaan 23, Waalwijk tel. 04160 - 2929 Die vond hij in Waalwijk waar een grote behoefte aan 'n goede rijschool bestond. Manege Vlaenderhof, aan de Akkerlaan, ligt aan de rand van een prachtig natuurgebied, zodat de rui ters zich geen fraaiere omgeving kun nen wensen. Daarbij komt dat de ma nege ook gunstig is gelegen aan een verharde doorgangsweg vanuit Waal wijk. „Vlaenderhof" bestaat uit een buitenmanege, een stallencomplex, woonhuis en gezellige bar, terwijl dit alles omgeven is door een ruim ter ras. Alleen met de - verlichte - bui tenmanege komt men er niet. De heer Gabriëls loopt daarom met serieuze plannen rond om achter het stallen complex, dat inmiddels ook is uitge breid, een binnenmanege te bouwen, zodat men altijd kan lessen, ongeacht de weersomstandigheden. Als de ac- comodatie op een goed peil is ge bracht is de kans groot dat Vlaen derhofals Federatie Rijschool wordt erkend. Er zijn in Midden-Brabant maar weinig maneges die deze erken ning hebben. De school moet dan na melijk onder leiding staan van een volledig gediplomeerde kracht. Manege Vlaenderhof heeft momen teel 8 paarden in de stallen staan. Dit aantal wordt de komende weken met 12 uitgebreid, terwijl het streven is om een 30-tal paarden en pony's in eigen bezit te krijgen. Deze paarden staan de gehele dag en avond voor de ruiters beschikbaar. Vooral in de avonduren is er voor de lessen grote belangstelling. Opvallend is het dat veel nieuwelingen uit Waalwijk zich hebben aangemeld. Het paardrijden is een sport die gemakkelijk te leren is en geschikt is voor jong en oud. De heer Gabriëls lest al kinderen van 5 jaar. De oudste ruiter is 73 Vooral uit de categorie 30 - 40-jari- gen bestaat veel belangstelling voor de prachtige ruitersport. Voor de meesten zijn 10 lessen voldoende om met het paard buiten de manege te mogen. De lessen wor den zowel individueel als in groeps verband gegeven. De heer Gabriëls streeft er naar om alles te brengen waarnaar 'n klant vraagt. Zo zullen er ook gezamenlijke buitenritten en bij voorbeeld maantochten, alles onder deskundige leiding, worden georgani seerd. Paardrijden is een ideale sport die lang niet zo kostbaar is als velen wel denken. Ook bij de vakantiegangers is ma nege Vlaenderhof in trek. Zo kan men een week of ook wel langer als men wenst, te gast zijn bij Manege Vlaenderhof. Men wordt naar gelang het vakantietarief dat men kiest, on dergebracht in een Waalwijks hotel. De paarden van de manege staan dan heel de dag ter beschikking. Nieuwe lingen wordt de kunst van het paard rijden bijgebracht waarna men onge stoord met het paard van de schitte rende natuur kan genieten. Het is duidelijk dat hier voor Manege Vlaen derhof een prachtige toekomst ligt. De commissaris van de koningin in Noord-Brabant dr C. N. M. Kort mann en mevr. mr H. Kortmann-Fles- kens vieren op 19 mei hun 25-jarig huwelijksfeest. Die dag zullen zij niet bereikbaar zijn. Aan de zilveren brui loft zal in de loop van de maand juni aandacht worden besteed; dit mede in het kader van het feit, dat de heer C. Kortmann op 12 juli de 60-jarige leeftijd hoopt te bereiken. Op vrijdag 14 juni zullen door I'rins Bernhard de nieuwe Maasha vens van Waalwijk, Oss en Cuyk of ficieel worden geopend. Na afloop zal door de prins een feestelijke bij eenkomst worden bijgewoond in de schouwburg van Cuyk. Het woord zal daar gevoerd worden door de commissaris van de koningin in Noord-Brabant, Dr. Kortmann en aoor de heer S. van den Bergh, voor zitter van de Centrale Kamer van Handelsbevordering in Nederland. (Van onze verslaggever) DRUNEN - De Boerenleenbank neemt in de Drunense gemeenschap een belangrijke plaats in. Dat blijkt overduidelijk uit het aantal rekeningen. Ongeveer 85van de Drunense bevolking spaart of doet zaken met deze bank. In nog geen zes jaar is de omzet van de Drunense Boerenleenbank verdubbeld en van 100 miljoen op 200 miljoen gulden gebracht. Deze enorme toeneming van het bankverkeer schept de noodzakelijkheid van een nieuw bankgebouw dat in de loop van het volgend jaar aan de Grote straat zal worden geopend. De ingebruikneming van dit nieuwe bankge- bouw_valt dan samen met het zilveren ambtsjubileum van de direkteur- kassier, de heer C. H. Brok. Het nieuwe bankgebouw wordt modern inge richt en krijgt ondermeer 12 loketten. Het huidige gebouw aan de Stati onsstraat is dus in 12 jaar tijd uit zijn „schoenen' gegroeid. Toen het in '56 werd betrokken was alom de gedach te dat het gebouw te groot zou zijn en de Boerenleenbank er heel wat plezier van zou kunnen hebben. Mo menteel is het zelfs zo, dat de nood zakelijke nieuwe arbeidskrachten niet aangenomen kunnen worden, omdat men ze niet kan plaatsen. Alle maar beschikbare ruimten zijn in gebruik. Van een goed ontvangen van de klant en bezoeker is dan ook geen sprake. Bezoekers moeten in een klein coupon-kamertje worden ontvangen en soms zelfs in de keuken. Een on houdbare toestand dus. Ook de wachthal met drie loketten is veel te klein. Om de service-verlening op 't juiste peil te kunnen houden en ook om de bankadministratie goed te kun nen voeren (ook al verzorgt de com puter van de centrale Boerenleenbank in Eindhoven een deel hiervan) is meer ruimte nodig. Het bestuur gaf de architecten J. Verhagen uit Dru nen, Van Huiten en Ir. Sohiks uit Waalwijk de opdracht een nieuw bankgebouw te ontwerpen. Als plaats werd een perceel in de Grotestraat uitgezocht-; ongeveer te genover het café-restaurant van de Gez. Elshout; waar de leegstaande boerderij staat, die het gemeentebe stuur enkele maanden geleden van de heer Peijnenborg kocht. Hier kan een riant gebouw geplaatst worden, dat een frontbreedte krijgt van 30 meter. Ook is er volop parkeerruimte. De heer Brok vermoedt dat de bouw bin nen enkele maanden aanbesteed is, zodat met een bouwtijd van een jaar gerekend, Drunen medio 1969, over een modern bankgebouw beschikt. Dan ook kan de personeelssterkte van 10 personen belangrijk worden- uit gebreid. Het gebouw aan de Stations straat zal worden verkocht. De drie architecten hebben een bij zonder fraai bankgebouw ontworpen, dat een frontbreedte krijgt van 30 m. Er komt een kantoorruimte in van 165 m2. De wachthal wordt 96 m2. Hierin komen 12 loketten te liggen, viermaal zo veel als in het huidige gebouw. Er komt een aparte dienst ingang met garderobe en kantine. De rechterzijde van het gebouw wordt gebruikt voor inrichting van een gro te kluis met safe-loketten, een cou ponkamer, telefooncentrale, dagar chief, spreekkamer, kamers voor di- rekteur en bestuur. Het kantoorge bouw krijgt een verdieping in de vorm van een woonflat. De heer Gabriëls met een aantal ruiters in de buitenmanege van „Vlaenderhof" ülh TILBURG PIU8PLEIN 26-38 tel. 83080 Busdiensten lfln 2 en 6 ■toppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1