waalwijkse en LanqstRaatse couRant Lederindustrie van Waalwijk vindt rioolbelasting te hoog Nieuwe glorie voor de Ofarims met «Cinderella Rockefella» OPEN OOG OPNIEUW BRIEF AAN GEMEENTERAAD Sh WAALWIJK - De gezamenlijke lederindustrie van Waalwijk heeft dezer dagen een brief gericht aan de leden van de gemeenteraad, waarin men op een aantal punten wijst van de brief die het gemeentebestuur op 15 september 1967 naar de lederindustrie schreef. Hierin werd het bezwaar schrift tegen de vastgestelde tariefsverhoging van de rioolbelasting niet ontvankelijk verklaart. „Het komt ons voor, zo schrijven de lederfabri kanten in de brief aan de raad, dat Uw uiteenzetting gebaseerd is op het principe dat het doel de middelen heiligt". Graag laten wij dit schrijven aan de raad hier volgen. Het was ondertekend door Lederfabriek P. van Loon N.V., N.V. Kon. Chroomlederfabriek ,,De Amstel", N.V. Leder- fabriek v.h. Van Iersel-Witlox, N.V. Lederfabriek L. Mombers en N.V. Waalwijkse Chroomlederfabriek v.h.v. Doorn de Greeff. Onaanvaardbare stelling-name „In de brief wordt gesteld: Aan nemende dat de lederindustrie door de dalende conjunctuur niet in staat zou zijn de toenemende lasten te dra gen, kan deze constatering niet leiden tot het toekennen van een uitzonde ringspositie aan één bepaalde tak van industrie. Het gevolg zou dan zijn dat ook die industrieën, die de ta riefsverhoging, gelet op de rentabili teit van de betreffende bedrijven, zonder bezwaar wel zouden kunnen opbrengen zonder noodzaak in een gunstiger positie zouden worden ge bracht". Uit deze zinssnede blijkt dat conjunctureel zwakke bedrijven zon der ernstige bezwaren kunnen worden opgeofferd ten gunste van de finan ciële positie der gemeente. Uit deze zinssnede blijkt bovendien niet dat eventuele mogelijkheden zijn onder zocht om voor een bepaalde, uit ren- tabiliteitsoogpunt gezien, noodlijden de bedrijfstak een uitzonderingsposi tie toe te kennen. Het bovenstaande achten wij dan ook, zowel uit econo misch oogpunt een onaanvaardbare stellingname. In de brief wordt voorts gesteld: „Het afwachten van nadere medede lingen omtrent de Wet Verontreini ging Oppervlaktewateren, zoals door U gesuggereerd wordt, gaat van de veronderstelling uit, dat de zuive- ringskosten, althans voor een gedeel te voor rekening van het Rijk zouden komen. Zulks staat - gelet op de tekst van 't betreffende wetsontwerp - nog geenszins vast". Wij menen hierop te moeten antwoorden, dat de suggestie niet gebaseerd is geweest op enige veronderstelling doch veel eer op het streven naar een efficiënte handelwijze, welke immers niet ge diend kan zijn bij doorkruising en/of overlapping van overheidsregelingen door maatregelen van lagere overhe den. Twijfel Uw bewering dat de 25% waar mee de opbrengst van de rioolbelas ting mag uitgaan boven de kosten, moet worden berekend over de op brengst van de belastting en niet over de kosten, die aan deze heffing ten grondslag liggen, trekken wij in twij fel. Onderstaande zinssnede, geno men uit een brief van het Provinciaal Bestuur van Noord-Brabant aan de Kon. Chroomlederfabriek „De Am- stel", laat althans geen enkele ruimte voor de interpretatie zoals in Uw schrijven is gesteld. „Wij wijzen voorts op de omstandigheid, dat de gemeente Waalwijk niet geheel aan de bovenomschreven eis behoeft te voldoen, omdat zij met een lager ta rief reeds een opbrengst bereikt, die gelijk is aan 125% van de kosten". De berekeningswijze betreffende de verdeling van de totale kosten over de grote en de kleine afvoerders is, in milde termen gesproken, aller minst consequent. De omslag-tech niek, gehanteerd bij de verdeling van de vaste kosten, is geheel verschil lende van die waarop de variabele kosten worden verdeeld, terwijl voor dit verschil in berekeningswijze geen enkel motief wordt aangevoerd. Een van de consequenties van de door U toegepaste kostenverdeling is, dat er geen enkel reëel verband meer be staat tussen de door een bepaalde groep te betalen belasting en de mate waarin deze groep van de riolering en de installatie gebruik maakt. De verdeling berust derhalve louter op arbitraire beslissingen, hetgeen ons voor een belastingheffing zeer onge wenst voorkomt. Algemeen belang Wij zijn van mening, dat in nor male omstandigheden het rechtvaar digheidsprincipe vordert, dat de on derhavige belasting dient te worden geheven naar rato van het beslag, dat het subject op de capaciteit van de installaties legt. Een rechtvaardige verdeling zou, in Uw voorbeeld, be tekenen dat de grote afvoerders 26% van de totale kosten dragen die zijn verbonden aan de afvoer, zuivering en lozing van water. Alleen indien op reële gronden kan worden aange toond, dat de grote afvoerders rela tief in grotere mate van de capaciteit gebruik maken dan door de verdeling in kubieke meters wordt aangegeven, zou voor hen een zwaardere heffing mogelijk zijn. De kosten voor de af voer, zuivering en lozing van het re gen- en afvalwater dienen uit een oogpunt van algemeen belang door de overheid te worden gedragen. Tot slot wijzen wij U erop, dat veel oppervlakte-water uit de gemeente Loon op Zand via de Waalwijkse rio len en sloten wordt afgevoerd. Naar onze mening is de afvoer van dit wa ter er voornamelijk de oorzaak van dat er een nieuw gemaal in Oost- Waalwijk gebouwd moet worden. Het is dringend gewenst, dat de gemeente Waalwijk op dit punt tot een finan cieel arrangement komt met de ge meente Loon op Zand, zodat de Waalwijkse industrie niet langer be- Philips te Eindhoven had over het eerste kwartaal '68 een winststij ging van 25% tegenover 1966 en 1967, dat jaren van teleurstelling waren. Er werken in Nederland 82.200 personeelsleden en over de gehele wereld 243.600. Maandag zijn in Parijs de offici ële besprekingen begonnen tussen Noord-Vietnam en Amerika. Er zijn geen mededelingen verstrekt, maar men verneemt dat van beide zijden dezelfde eisen zijn gesteld, nl. enerzijds 't ophouden van alle bombardementen en vijandelijkhe den, anderzijds 't zelfde en instel len van een bufferstrook tussen beide Vietnamese landen. De aangekondigde stakingen zijn 1.1. maandag, ondanks het toege ven der regering te Parijs, toch doorgegaan. De mars door de stad trok een 150.000 deelnemers, stu denten, vakbondsleden, linksradi calen en communisten. Er werd geroepen met leuzen als „De Gaulle moordenaar" en men wilde zijn paleis bestormen. Dit werd door de politie verhinderd, maar verder verliep een en ander vrij rustig, al bracht het veel ongerief. Het laatste weekend zijn 8 doden op de weg te betreuren en dins dagochtend weer twee. last wordt voor afvoer van water uit een andere gemeente", zo luidt het schrijven. De ontwikkeling van de laatste maanden hebben wel duidelijk gemaakt dat hitparades niet langer een zaak zijn waar vrijwel uitsluitend pop artiesten aan te pas komen. Werd in Amerika onlangs het bewijs geleverd door Paul Mauriat met zijn hitversie van „Love Is Bleu", de Engelse popwereld moest verbijsterd toezien hoe Esther en Abi Ofarim beslag legden op de bovenste plaats van de hitparade met hun song „Cinderella Rockefella". Ook in ons land, waar namen als John Woodhouse en het „Ja Zuster, Nee Zuster"-gezelschap op de hitlijsten een vertrouwd ver schijnsel zijn geworden, brachten de Ofarims 't mede door Juin optreden tijdens het Grand Gala du Disque en in het tiener-TV-programma „Fen- klup" tot een eervolle vermelding op de Veronica Top-Veertig. Plaat ook m Engeland topper Dat „Cinderella Rockefellain Engeland zon succes zou worden had Esther noch Abi durven hopen. Ze hadden nooit gedacht in dat land een kans te hebben en toen ze 't beiden lazen stond voor hen wel vast dat ook deze plaat niets teweeg zou brengen. Verklaarde Abi in de New Musical Express: „Alle bladen zeiden dat het een prachtige plaat was, maar dat hij het nooit zou halen". Desondanks hééft de plaat het gehaald en dat gaf de Engelse bladen voldoende aanlei ding een aantal historische feiten rond de Ofarims op te halen. Die geschiedschrijving begint zoals altijd bij de geboorte van Esther in 't plaatsje Safad ten noorden van het Meer van Galilea in 1942. Zij begon haar zangcarrière aan het Israëli Na tional Theatre, waar zij Abi leerde kennen die daar als danser en choreo graaf zijn bezigheden had. Toen zij als elke jonge vrouw in Israël in het leger was terecht gekomen zag Abi maar één oplossing om met haar een toekomst op te bouwen: hij trouwde haar, waardoor zij van haar dienst plicht werd ontheven en hij stelde haar toen meteen voor een poging te doen als duo een carrière op te bou wen. Esther stemde toe, hoewel zij weinig geloof hechtte aan de voor spelling van haar partner, die had ge zegd dat zij binnen een jaar de vedet te van haar land zou zijn. Maar ook dat gebeurde en binnen 1 jaar daar na was zelfs Europa in de ban van de Ofarims. Met „Cinderella Rocke fella" is dat weer bewezen. Traffic, fantasie en „Mr. Fantasy" Avant-garde-popmuziek een be grip waarvoor inmiddels al verschei dene synoniemen zijn gevonden heeft in een jaar tijd, vooral in het buitenland, 'n grote vlucht genomen. Een heel bijzondere plaats in deze nieuw pop scene neemt de Engelse groep TRAFFIC in. Het idee voor Traffic ontstond bij Steve Winwood, kort nadat hij de Spencer Davis Group had verlaten. Samen met Jim Capaldi (drums), Dave Mason (gitaar, sitar, harp, zang) en Chris Wood (tenor-sax, fluit) begon zanger/pianist/organist/ gitarist Steve Winwood met het ma ken van een aantal single-nummers. Spoedig echter rees de gedachte aan het opnemen van een LP, die de veel zijdigheid van Traffic meer ruimte Esther en Abi Ofarim zou bieden. De langspeelplaat kwam er en droeg als mysterieuze titel „Mr. Fantasy". Het was een met geen an der werk vergelijkbare verzameling zwevende melodieën, gedrenkt in per fecte muzikale uitingen en knappe studio-technische effecten. Het werk op deze LP bleek in woorden moei lijk te omschrijven, doch liet zich ge voelsmatig duidelijk volgen. Met 'Mr. Fantasy' is Traffic een geheel nieu we weg in de popmuziek ingeslagen, waaraan een ruime fantasie en grote muzikaliteit als belangrijkste facetten ten grondslag liggen. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat Traffic op deze weg zal doorgaan, zeker sinds Steve Winwood in één der Britse mu ziekbladen heeft verklaard dat zijn groep (die inmiddels door Dave Ma son is verlaten) zich wil gaan beper ken tot het maken van LP's. WIJ EN ZIJ Op onze reis door Afrika troffen we een zwarte priester. We kwa men te spreken over Nederland. Hij maakte zich zorgen, want hij had gehoord, dat wij hier samen met de protestanten de H. Mis deden en dat wij bezig waren om in de korstmogelijke tijd weer heiden te ivorden. Het viel ons op, hoezeer hij een vertékend beeld had van ons land. Me dunkt, dat voor ons eenzelfde gevaar dreigt, ais wij ons een oordeel aanmatigen over de Afrikaanse wereld. Wat men over en weer van elkaar verneemt, zijn meestal sensatieverhalen, die dan nog geprojecteerd worden in het eigen levenspatroon. Wil men de échte werkelijkheid benaderen, dan moet men overschakelen op een andere golflengte om die vreemde zender te beluisteren. Men redeneert vanuit vanzelfsprekendheden, die bij die ander domweg niet bestaan. WIJ leven in een koud land, waar een stevig gebouwd huis ons beschut tegen weer en windwe maken van dat huis een ge zellig home; we maken licht als het donker ivordt. WIJ voelen ons niet geleverd aan de natuurkrachten; integen deel we nemen ze in dienst en profiteren er van. WIJ sturen als een vanzelfsprekende zaak onze kinderen naar school en laten ze vaak nog vervolgonderwijs genieten. WIJ bellen de dokter op, als we ons niet lekker voelen. WIJ hebben een heel net van sociale voorzieningen op alle momenten van ons leven. WIJ kennen de vrouw als een gelijkberechtigde partner van de man, die mag meespreken en naar ivie geluisterd ivordt. WIJ leven in een dichtbevolkt land, met van moment lot mo ment een complete vervoersdienst tot onze beschikking. Heel dit levenspatroon moeten vergeten, als het gaat om het leven in de rimboewereld van de Afrikaan; én daarvoor in de plaats komt iets nieuws, dat wij niet kennen. ZIJ leven onder een fel brandende tropenzon; en mede daar door missen ze de moed en de energie om te werken. ZIJ voelen zich volledig afhankelijk van de grillige natuur elementen, waar ze weerloos tegenover staan. ZIJ laten hun kinderen alleen naar school gaan als de afstand niet te afzichtig groot is. ZIJ kennen vaak geen medische zorg, en zieken en gebrek- kigen sterven dikwijls een vroegtijdige dood. ZIJ zien de vrouw als een tweederangsmens, die goed is om het aanzien van de man te vergroten. ZIJ kennen nauwelijks het leven in een gezinsverband en het huisje is er slechts voor de nacht om beschemd te zijn tegen slangen en andersoortig kruipend ongedierte. Nu moeten we niet gaan jeremiëren. Iedereen, wij hier en zij daar, heeft zich door de eeuwen heen een leven opgebouwd, dat bij hem rast er. is afgestemd op klimaat en kuituur. Iedereen was tevreden. Men wist niet beter. Pas toen het scheidingsgordijn werd ivegge- trokken en men elkaar in de ogen kon zien, is een levensgroot vraag stuk geboren. Het tvas een reuze ontdekking over en weer. Eu vanaf dat ogenblik lonkt de zwarte ivereld naar de blanke wereld. L. VAN BERKEL ^imSoren-toernooi van W.S.C. WAALWIJK - De voetbalvereni ging JTSC organiseert op 18, 19 en 25 en 26 mei a.s. weer de bekende jèugdtoernooien. De organisatie hier van berust bij de junioren-commissie. Zaterdag 18 mei wordt het toer nooi C-junioren verspeeld. Deelne mers zijn: RWB, Vlijmense Boys, Waspik, RKDVC, Baardwijk, Blauw Geel (Veghel), NEO en WSC. Er wordt in 2 poules gespeeld. De wed strijden beginnen om 14.00 uur; de finales zijn om 17.45 uur. Zondag 19 mei is het toernooi voor B-junioren. Hieraan nemen deel Blauw Geel (Veghel), RWB, Vlijmense Boys, Waspik, RKOSC (Orthen), Sarto (Tilburg), Baardwijk en WSC. Deze wedstrijden beginnen om 12.00 uur,' terwijl de finales om 15.45 uur aan vangen. Het pupillentoernooi wordt op za terdag 25 mei verspeeld. Hieraan nemen deel Taxandria (Oisterwijk), RKC, Willem II, Zwaluw VFC (Vught), Vlijmense Boys, NEO, Veerse Boys en WSC. De wedstrij den beginnen om 13.00 uur, de fina les om 15.45 uur. Tot slot het toer nooi voor A-junioren op zondag 26 mei. Deelnemers zijn: Internos (Et- ten), Longa (Tilburg), Schijndel, Wil- helmina (Den Bosch), Concordia (Den Bosch), Ooievaars (Den Haag), WSC en RKDVC uit Drunen. Deze wedstrijden beginnen om 12.00 uur, de finales om 16.45 uur. Alle wed strijden worden in diverse poules op het WSC-terrein verspeeld. Drunen Nieuwkuijk VRIJDAG 17 MEI 1968 89e JAARGANG No. 40 De Ljcho vad het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN' Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3.75 p kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' 19 19 t - Volgens de „New York Times", ver wacht mevrouw Ethel Kennedy, de echt genote van senator Robert Kennedy haar elfde kind. De baby wordt in januari verwacht. Ethel en Robert kennedy zijn beiden 42 jaar. Zij hebben zeven zoons en drie dochters, in leeftijden variërend van 13 maanden tot 16 jaar. BURGERLIJKE STAND Geboorten: Johanna d.v. P. van Noort-Smits; Son ja d.v. W. van Bokhoven-van Huiten; Menno z.v. M. de Hart-van Kuik; Marinus z.v. M. Fitters-Liefting; Adrianus z.v. A. Tausch- Geelen; Marcel z.v. M. Hcijmans-Lam- brechts; Rcmco, z.v. C. van Riemsdijk- Kruft; Johanna d.v. W. Klerks-Vrijhoeven; Maria, d.v. A. Knippels-Pulles; Peter, z.v. C. Merkx-Brok; Nikolaus, z.v. K. Schmitt- van der Meer; Elisabeth, d.v. J. Bool-Pel- ders; Marinus, z.v. F. Rekcrs-Pullens; Je- ronimus, z.v. A. van Grunsven-van Dongen; Johannes, z.v. J. van Lindcr-Reijnaars. Overlijden: Olaf M. J. Simons, z.v. W. Simons en M. L. Kroon te Drunen, 3 jaar; Adrianus van Lieshout, echtg. van C. M. de Gouw te Drunen, 67 j.; Geerdina van Hclvoirt, wed. van J. v. d. Wiel te Drunen, 93 j.; Jacobus van Gorcum, echtg. van Van der Putten, C., te Drunen, 77 j.; Willem P. van de Wiel, 35 j. z.v. W. v. d. Wiel en P. Rob ben te Drunen. Huwelijken: R. H. G. van Nooij, 21 j. te Den Hel der en A. F. Stap 21 j. te Drunen; J. W. Th. Inpermann, 26 j. te Waalwijk en R. van Bokhoven, 22 jr. te Drunen; W. P. L. van Oijen, 22 jr. te Vlijmen en C. H. M. Vermeer, 20 jr. te Drunen. WEDVLUCHT De postduivenvereniging „De Gevleugel de Vrienden" hield een wedvlucht vanuit Pont St. Max. De uitslag was als volgt: J. Kieboom 1 5 6 12 16; N. van Kuik 2 7; A. v. Seters 3 4 10 13 15; W. Martens 8 14. BENOEMD Als opvolger van de moderator W. Lun- ter, is benoemd tot moderator van het Dr Mollercollege te Waalwijk, pater j. Hop staken, cist, van de Abdij „Mariënkroon" uit Nieuwkuijk. Pater Hopstaken is reeds als leeraar klassieken aan het Dr Moller college verbonden. NEDERLAAGTOERNOOI In het nederlaagtoernooi heeft de voet balvereniging HSV ook de tweede wedstrijd gewonnen. De Vliedberg Nieuwkuijk werd met 3-2 verslagen. UITSTAPJE Het parochieel zangkoor in Nieuwkuijk besloot ook dit jaar een uitstapje te maken en wel op 27 juni a.s. De reis is door het bestuur uitgestippeld doch zal voor de le den geheim worden gehouden, zodat het dus een verrassing zal zijn. Ook de dames van de leden mogen de reis meemaken.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 9