waalwijkse en UncstRAAtse courattc LTS-Waalwijk gaf voorlichting over voortgezet vak-onderwijs top orin meubelen Hypotheken en Top- Hypotheken Druk bezochte kampioens receptie van v.v. Nieuwkuyk «Finse Sauna» nu nok in Tilburg Voor sportieve aktieve mensen A.A. Dijkstra U* slagroomsoezen mèt aardbeien d OPEN OOG uitsluitend verkrijgbaar bij jk g IDEALE MANIER OM FIT TE BLIJVEN rrn un* Nieuwkuijk Bouwsector Vakopleiding van Complete Woning inrichting officieel TOP-FORM adviseur Vlijmen Makelaar in assurantiën Ambrosiusweg 47 - Waalwijk Telefoon (04160) 4203 gé ZOMERFRISSE BANKETBAKKERIJ VAN MIL I Drunen Tweede veld Behandeling Sportclubs In ,De leren zool' VRIJDAG 24 MEI 1968 J mca ,J°Ö 89c JAARGANG No. 42 De tcho van het Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - Kaatsheuvel: Pr, van Beurdenstraat 8. tel. 04187-?.^ Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) 0,32 P mnd. 1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 P kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Maandagavond werd in de kantine van de LTS te Waalwijk een voor lichtingsavond georganiseerd voor de ouders van de kinderen, die de school gaan verlaten. Er bestond van de zijde van de ouders een zeer grote belangstelling voor deze avond. De opening geschiedde door de voorzit ter van het schoolbestuur, de heer J. de Kort, die na een kort woord de heer P. de Koning, jeugdconsulent bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, 't woord gaf. Deze stipte allereerst de verschil lende mogelijkheden na het verlaten van de school aan, zoals: verdere studie, gesplitst in diverse vakoplei dingsmogelijkheden, hetzij in dagon derwijs, parttime onderwijs en avond onderwijs. Ook blijft natuurlijk van zelfsprekend de mogelijkheid om zon der meer ergens te proberen een baan te vinden. De heer De Koning be lichtte de verschillende mogelijkhe den zoals die nu liggen in de bouw en in de industrie. Hoewel men het eigenlijk niet zou verwachten, zijn er weinig problemen om passende werk gelegenheid te vinden. Vorig jaar was het in de bouw sector ook niet zo gunstig, maar voor half september waren allen, die de school hadden verlaten, reeds on dergebracht. Voor dit jaar ver wacht men dezelfde situatie. De heer De Koning benadrukte nog eens het feit, dat men steeds het G.A.B. om advies kan vragen. Getracht zal dan worden een passende werkkring te vinden. Wanneer een of meerdere van degenen, die de school verlaten geen passend werk kunnen vinden, is er altijd nog 't Centrum van de Vak opleiding, dat beoogt een herscho lingscursus te geven in een andere richting. Na de woorden van de heer De Koning werd er een film gedraaid over de nationale beroepenmanifesta- tie te Utrecht. Een film, die een goed overzicht gaf van de diverse moge lijkheden na de school. Hierna werd het woord gevoerd door de heer A. Wilgers, regionaal consulent, die vooral de vakopleiding belichtte. Volgen de kinderen 'n vak opleiding dan worden ze steeds ge coacht. De ouders blijven steeds op de hoogte van de prestaties van de STORMACHTIGE ONTWIKKELING VERKOOP VAUXHALL VIVA In de eerste 4 maanden van 1968 zijn 86 pet meer Vauxhall Viva's verkocht dan in dezelfde periode van 1967. De boven verwachting ge stegen omzet in Vauxhall en de toe nemende belangstelling door deze automobielen is blijkbaar wel een bewijs dat het een gewild product is. kinderen. Hoewel vanaf augustus school- en boek geld geheven zal wor den, mag dit toch voor de ouders geen beletsel zijn hun kinderen een verdere studie te onthouden. Na dit informatieve gedeelte kre gen de ouders gelegenheid tot vragen stellen, waarvan goed gebruik ge maakt werd. Op een vraag van een van de ouders met betrekking tot 'n dagopleiding, kon de heer De Kort mededelen, dat daartoe momenteel nog geen kans op is. Er kan nog niet beschikt worden over een subsidie. Voorlopig kan nog geen realisering volgen. F TILBURG PIUSPLEIN 26-38 tel. 83080 Busdiensten ljjn 2 en 6 ■toppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid KARTING-RACE Op zondag 26 mei organiseert het Vlij mens Mannen- en Dameskoor in samenwer king met de Nederlandse Karting Federatie een grote internationale Karting Race met renners uit binnen- en buitenland, die be halve om de zege ook nog strijden om pun ten te verzamelen voor de komende Euro pese en Wereldkampioenschappen, resp. in Engeland en Zweden. Aan deze grote wed strijd neemt deel onze plaatselijke favoriet Jos. Sleegers. De wedstrijden worden ge houden op de Vliedberg. Telegram-adres „ECHO' Q GROTESTRAAT 234 WAALWIJK TELEFOON 2312 Zaterdag werd in de zaal van café Van Baardwijk door de voetbalvereni ging Nieuwkuijk, ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap, ten re ceptie gehouden. Tijdens deze recep tie vertelde wethouder Broeren dat de accomodatie van de voetbalvereni ging spoedig zal worden verbeterd. Wethouder Broeren vertegenwoordig de daar samen met zijn collega C. Leermakers en gemeentesecretaris P. Achter, het gemeentebestuur van Vlij men. Burgemeester mr L. Schweitzer kon niet aanwezig zijn. Hoe dringend uitbreiding van het sportcomplex - dat bestaat uit één speelveld - is, bleek nog 'ns duidelijk tijdens een van de vele dankwoorden, die voorzitter H. Figee tot de vele afgevaardigden sprak. Hij vertelde namelijk, dat men het honderdste ju nioren-lid in had kunnen schrijven. De voetbalvereniging telt nu 'n flink aantal seniorenteams en zo'n negen jeugdelftallen, waardoor een tweede veld echt wel nodig is. Het kampioenschap van het eerste elftal van de eerste klasse afdeling .Noord-Brabant en daarmee promotie naar de 4e klasse van de KNVB en het kampioenschap van het tweede team had velen naar het café Van Baardwijk in Nieuwkuijk doen stro men. Het is overigens een onmoge lijke zaak voor al die felicitanten en cadeau-aanbieders een opsomming te geven. Behalve het gemeentebestuur waren er de sportraad, besturen van de voetbalverenigingen Haarsteeg, Oisterwijk, Wilhelmina Den Bosch, Naaldwijk, Born, B.N.C. Berlicum, Vlijmense Boys, de Waalwijkse voet balverenigingen, RKDVC, Riel enz. De plaatselijke gemeenschap was vertegenwoordigd in de pastoors van Nieuwkuijk en Vliedberg, bestuursle den van de harmonie, van vele ver enigingen en vele anderen. Bijzonder op prijs werd gesteld de aanwezigheid der heren De Bouter, trainer van Elinkwijk, die met Nieuwkuijk een DOKTERSDIENST Vanaf zaterdagmorgen 11 uur tot maan dagmorgen 8 uur, uitsluitend voor spoed gevallen, dienst: dokter Overgaag. KERMIS IN DRUNEN Zondag a.s. begint in Drunen de jaar lijkse kermis, deze zal tevens voortduren maandag en dinsdag, alsmede de 2 pink sterdagen. Als een van de eerste kermissen in de Langstraat trekt de Drunense kermis altijd veel belangstelling. VOLLEYBALTOERNOOI QUOS EGO Bijna 700 volleyballers waren zondag in Drunen te gast op het jaarlijkse volleybal toernooi, welke georganiseerd werd door Quos Ego uit Drunen. In de heren-hoofd klasse werd Were Di uit Gemert wederom winnaar en nam voor de tweede maal de door de gemeente geschonken wisselbeker mee naar huis. Bij de dames werd V.V.O. uit Breda winnaar en WSC uit Waalwijk ontving de prijs voor de meest sportieve ploeg. FANCY FAIR Tijdens de kermisdagen zal in de Hoge Braken ook dit jaar t.b.v. de gezamenlijke jeugdbeweging een fancy fair worden ge houden. Er zijn natuurlijk weer mooie prij zen te verdienen en voor de jeugdbeweging te steunen kan men in de Hoge Braken elke kermisdag terecht. UITSTAPJE WEDUWEN De vereniging „Klimop", de vroegere Elisabeths-vereniging, heeft voor de derde maal een uitstapje georganiseerd voor we duwen. Vorig jaar kwamen aan de beurt de weduwen jonger dan 50 jaar; dit jaar gold dit voor de weduwen boven de 50 jaar. Het uitstapje ging dit jaar naar de Hoge Veluwe. Het werd een gezellige en geslaag de reis. AGENDA Hoge Braken: Zaterdag 8.30 uur en zondag 6.15 en 8.30 uur: „Samen uit. samen thuis". Alle leeft. Zondag 4 uur: „Robin Hood en zijn Schel men". Kindervoorstelling. nauwe relatie heeft, gemeente-contro leur Groenweg, oud-voorzitter Nier burg en tal van anderen. Vlijmense Boys voorzitter Vreeke legde in zijn felicitatiewoorden de nadruk op een intensievere samenwerking tussen de drie voetbalclubs in de gemeente. In verband met de accomodatie van Nieuwkuijk bestaat er een plan om 't hoofdveld 90 graden te draaien. Daardoor komt er naast dit terrein 'n ruimte vrij, waarop het zo noodzake lijke tweede veld kan worden aange legd. Spoedig hoopt men ook over verlichting te kunnen beschikken. In de periode, dat de accomodatie onder handen wordt genomen, zal Nieuw kuijk enige tijd recideren op de vel den van het sportpark. Bij het beha len van het kampioenschap hebben bestuur en spelers al feest gevierd. Zaterdag werd dit nog eens overge daan. RIJK EN ARM Als het over ontwikkelingshulp gaat, hoor je vaak zeggen: laat die mensen daarginds in hun wezen, in al hun eenvoud zijn ze geluk kiger dan wijBedoelt men daarmee, dat ze veel spontaner en ongecompliceerder leven dan wij, dat ze niet geperst zijn in allerlei maatschappelijke kaders, dan volledig accoord. Maar we mogen dan toch niet vergeten, dat naast deze vrijheid een wirwar van heidense en primitieve onmenselijkheden de kop opsteekt, waarvan wij geen weet hebben. Denk aan de vele ziekten, de grote kindersterfte, en vooral de onbekendheid met belangrijke levenswaarden als creativi teit, ondernemingszin, onderling vertrouwen en waardering. Je kunt niet zomaar uit de weg gaan, dat het vuurtje van de menselijke vooruitgang hier op een klein pitje brandt. En bovendien heeft men gehoord van de wereld van de blanken, het paradijs van welvaart in hun ogen. Je kunt rtiet meer doen alsof je neus bloedt Kon je nu maar het probleem oplossen met te zeggen: hup, we stoppen hun handen vol en dan zijn ze boven Jan. Maar de nood graaft veel dieper. Je hebt vooreerst te maken met mensen, die een eigen levensstijl hebben opgebouwd, met normen en gebruiken die ons totaal vreemd zijn. En daarnaast komt het feit, dat men nog in de kinderschoenen van de ontwikkeling van de mensheid staat, een eind achter op onze beschadigde wereld; en ivat er al tot stand lis gebracht, is nog een teer jong plantje op de Afrikaanse akker. Het lijkt me, dat je de verhouding rijke-arme wereld het beste be nadert met de verhouding ouders-kinderen. Precies als in een gezin, gaat het hier om twee verschillende werelden, met ieder een andere achtergrond, van waaruit men is opgegroeid, en een andere toekomst waarheen men zlich richt. De arme wereld moet net als een kind zijn eigen mogelijkheden nog gaan ontdekken, en bij de realisering daarvan zichzelf kunnen blijven En bij dat proces heeft die wereld begeleiding nodig, een soort „levensschool" waardoor ze tot vol wassenheid kan groeien. En het is juist deze begeleiding die ze van de rijke wereld mag verwachten. Daarover een volgende keer. L. VAN BERKEL TILBURG Onlangs opende in Tilburg een voor Brabant uniek ge zondheidscentrum, „Finse Sauna" aan de Willem H-straat 68, hoek Tuinstraat. Het wordt geëxploiteerd door mevrouw De Wijs, die in Til burg reeds een importhandel voor masageapparaten „Sanas" heeft. Voor vele mensen is een Sauna bad nieuw. Het woord Sauna is een van de oudste originele expressies in de Finse taal. Voor de Finnen betekent de Sauna een heilige, on schendbare plaats, omdat 't nemen van een sauna-bad altijd is be schouwd als een manier van reini gen, zowel van lichaam als geest. De echte Finse sauna is een ruim te, die is voorzien van sterk geïso leerde houten wanden, waarin men een zeer hoge temperatuur (80 - 90 graden C.) laat ontstaan bij een re latieve vochtigheidsgraad van 3-12 procent. Om deze temperatuur te verkrijgen, wordt gebruik gemaakt van een speciale Finse elektrische oven. Men kan in de sauna op verschil lende hoogten gaan liggen of zitten. Om de hoge temperatuur te kunnen verdragen, dient de vochtigheids graad zo laag mogelijk te zijn. De behandeling duurt zo'n anderhalf tot twee uur en is een uitstekende ontspanningsgelegenheid. Men begint met wat „vermoeid heidsoefeningen", zoals home-trai ner of bandmassage, waarna een douche de eerste stap is, voordat men de sauna-ruimte betreedt. Na een verblijf van een kwartier volgt een koude douche, waarvan men totaal geen hinder heeft. Na een korte rustpauze gaat men voor de tweede keer de sauna in. Door een speciale behandeling van de „oven" treden korte dampstoten op, die hierdoor de gewenste transpiratie beïnvloeden. Nadat men zich ten slotte opnieuw met zeep heeft ge wassen, gaat men naar de rustruim te. Gedurende minstens 15 minuten krijgen de huidporiën gelegenheid zich te sluiten, waardoor na-trans- piratie in aangeklede toestand kan worden voorkomen. Ook is tegen bijbetaling massage mogelijk. In het algemeen bevordert het sauna-bad bij normaal gezonde mensen het stofwisselingsproces en roept het dezelfde reacties op als een flinke lichamelijke inspanning. Ideaal dus voor de mensen die veel zittend werk doen en zich weinig bewegen. Ook wordt een betere bloedcirculatie verkregen, terwijl 't sauna-bad een veel gebruikte me thode is om af te slanken. Door re gelmatig gebruik van de sauna wordt de huid verjongd en gespan nen, waardoor puistjes verdwijnen en een prachtige teint ontstaat. De Finse Sauna aan de Willem H- straat draait met wisselende tijden voor dames en heren. Ook bestaat er de mogelijkheid om in clubver band van het Sauna-had gebruik te maken. Hierbij wordt dan vooral aan sportclubs gedacht. Vooral voor sportmensen is de sauna ideaal. De bekende voetbalclubs als Ajax en Feijenoord zijn iedere week enkele dagen in de Sauna-baden te vinden. Om iedereen in de gelegenheid te stellen van de Sauna gebruik te maken, heeft mevrouw De Wijs de prijzen zo laag mogelijk gehouden. DODELIJK ONGEVAL Zondagmorgen werd het 3-jarig meisje H. de Gouw dodelijk gewond toen de door haar vader bestuurde bromfiets in botsing kwam met een van rechts komende auto. Het meisjes zat op de tank voorop de brom fiets. De vader brak een been. BEJAARDENREIS Het is weer zover. Het jaarlijkse uit stapje voor de bejaarden van Nieuwkuijk en Vliedberg staat weer voor de deur. In overleg met het bestuur van de bejaarden sociëteit werd besloten op donderdag 13 juni a.s. om 1 uur n.m. te vertrekken naar Rotterdam, waarbij de thuiskomst is ge pland op ca. 9 uur 's-avonds. Na een rondrit door Rotterdam naar - de bezienswaardigheden, zal aan de Kralingse Plassen een koffietafel worden aangeboden. Op te terugreis zal men in Waalwijk in de Gecroonde Leersse nog een afzakkertje ge bruiken. De reis zal per autobussen plaats hebben, terwijl de leeftijd weer is vastge steld op 65 jaar. Er is inmiddels een be roep gedaan op de deelnemers in de gehele gemeenschap om door een royale bijdrage naar vermogen, dit festijn mogelijk te ma ken. Hiervoor wordt een huis-aan-huis-col- lecte gehouden. op zondag 26 mei te RIJEN starten o.m.: Rik van Looy, Peter Post, Leo Duyndam, Wagtmans, Steevens, de Roo, Zoontjes, Junkerman, Kunde, Boons (kampioen van België), Cooreman (winnaar '67) enz. enz., alsmede ploegdeelname van Willem II-Gazelle, Cabal- lero, Smith's, Batavus-Conti- nental, Mann-Grundig. Falcon (Eng.). Totaal meer dan 80 vertrekkers. Vooraf een wed strijd voor nieuwelingen, ama teurs. Met alle plaatselij ke en streekfavorieten.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5