Prestigeverlies en economische achteruitgang STAHL EN POLYVINYL KOPEN 4G.000 M2 BOUWGROND AAN DE HAVEN OPEN OOG van <^Yïlierlo Vastgestelde grondprijzen geen haalbare kaart POLAROID ZONNEBRILLEN REEDS VANAF f 14.75. Sinds 1955 in Waalwijk Verfproducent In Spanje en Engeland Beatrice Foods Company Uitbreiding -Qxcluóieve cllerenkleding WAALWIJK Maak bij ons keus uit de grote collectie. B. Bouman Direkteur Economische Voorlichtingsdienst bezocht Waalwijk VRIJDAG 31 MEI 1968 89e JAARGANG No. 44 De tcho van het Zuióen Jitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen - - P-week (0,30+ 2 ct. mc.k.) f 0,32 Abonnement Hoofdredakteur JAN TIELEN waaLwijkse en LanqstRAAtse couRAnt p. kwrt (3i65+10 ct. inc.k.) 3i75 Gironummer 1069687 kwrt. p. post f 4,25 bij girobetaling Dit blad verschijnt 2x per week (bij incass0 P- POstkwit. 75 ct. extra) Losse nummers 20 cent Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002Telegram-adres „ECHO" Waalwijks concern gaat belangrijk uitbreiden In veel landen van West-Europa, maar ook in de Verenigde Staten en elders in de wereld zijn er mensen die met leedvermaak de ernstige ge beurtenissen in Frankrijk volgen. En dat velen vol leedvermaak zien hoe president De Gaulle nu in moeilijk heden is geraakt is iets, dat logisch voortvloeit uit de manier waarop de Franse president sinds jaren de rol van de onfeilbare heeft gespeeld. Zolang in Frankrijk alles goed ging, kon De Gaulle zijn politieke poker- spel blijven spelen, kon hij door een keiharde houding anderen dwingen water in de wijn te doen, kortom naar zijn pijpen dansen. Na de ge beurtenissen van de afgelopen we ken heeft het prestige van de Franse president een zeer ernstige deuk ge kregen. Zeker wanneer men in aan merking neemt, dat het kabinet Pom pidou slechts met de hakken over de sloot zich heeft weten te handhaven toen er een motie van wantrouwen werd ingediend en zeker, wanneer men in aanmerking neemt, dat in juni het referendum zal worden gehouden dat De Gaulle in zijn laatste televisie rede heeft aangekondigd van welk referendum het helemaal niet zeker is, dat De Gaulle daar voldoende "Ja-stemmen" op zal krijgen, is het begrijpelijk, dat men in het buiten land momenteel bijzonder weinig waarde hecht aan wat De Gaulle of zijn ministers wensen of zeggen. Het ziet er naar uit, dat het met de grandeur van de Fransen op eco nomisch gebied gedaan zal zijn. De moeilijkheden van de afgelopen we ken, hebben het land aan de rand van de chaos gebracht, hetgeen ook betekent, dat in die weken de econo mie ernstig verlies heeft geleden en wanneer men daarbij rekening houdt met het feit, dat het ook nog wel enige weken zal duren alvorens een en ander weer normaal functioneert, dan betekent dat niet meer dan een economische ramp. Honderden miljoenen franks zijn verloren gegaan per dag door het stil staan van de fabrieken in heel Frank rijk, door het stagneren van de uit voer van Franse produkten naar alle landen van de wereld. De totale scha de valt nog niet te overzien. De vraag blijft in hoeverre er zelfs uitvoer- markten verloren zijn gegaan, het geen een blijvend verlies betekent. Maar daar blijft het niet bij. Het is niet alleen de geweldige schade door de staking van enige weken, maar ook de blijvende schade die gaat voortvloeien uit goodwillverlies en 't stijgen van de prijzen van Franse pro dukten, dat onherroepelijk het gevolg zal zijn van de inwilliging van diver se sociale eisen van de arbeiders. Het staat vast, dat de Franse concurren tiepositie in de wereled ernstig ver zwakt is, en dat werkt heel lang door. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Een belangrijk deel van de haventer reinen in Waalwijk zal binnen twee jaar bebouwd zijn. Volgende week zal de gemeenteraad namelijk gaan be slissen over de verkoop van 40.000 m2 industrie grond aan Stahl Chemical Industries N.V. Dit Waalwijkse be drijf heeft grootse uitbreidingsplannen. Men wil aan de overzijde van de huidige vestiging aan de Zomerdijkweg grote magazijnen bouwen die zowel voor de opslag van materialen van Stahl Chemical, als voor Polyvinyl Che mie Holland N.V. - dat tot hetzelfde concern behoort - moeten dienen. Ook komt er een kantoorgebouw en enkele fabrieksunits. Bij deze 40.000 m2 koopt Stahl ook de Zomerdijkweg, die voor doorgaand verkeer komt te vervallen. Deze haventerreinen zullen, als de koop doorgaat, niet voor vastgestelde prijs van de hand gaan. Vroegere onderhandelingen met het gemeentebestuur gingen om een verkoopprijs van f 10, - een bedrag dat de helft van de vastgestelde prijs is. Stahl Chemical Industries en Poly vinyl Chemie Holland N.V. hebben al sinds 1955 een fabriek in Waal wijk wat meespeelde in het besluit om de gronden aan de haven te kopen. De beide bedrijven behoren tot het enorme Amerikaanse concern Bea trice Foods Company, dat in heel de wereld fabrieken heeft. Een van deze bedrijven overwoog vestiging in Ne derland. De gedachten gingen o.a. uit naar Waalwijk, maar als de voorteke nen niet bedriegen wordt het om technische redenen België. Overigens is het goed mogelijk dat een van de Beatrice-bedrijven in de toekomst wel naar Waalwijk komt. In de schoenen- stad kan men beschikken over onder- houds- en technische diensten van Stahl, terwijl ook andere voorzienin gen gezamenlijk gebruikt kunnen worden. Stahl Chemical Industries is een van oorsprong Amerikaans bedrijf, dat gespecialiseerd was in leder- finishes. In de oorlogsjaren maakte het bedrijf een enorme groei mee doordat Stahl als het enige bedrijf in de wereld finish kon leveren dat tro pen- en koudebestendigd was. Deze Stahl-produkten werden na de oorlog door de firma Levenbach, die vesti gingen in Waalwijk en Amsterdam had, geïmporteerd. De import nam zo toe dat men be sloot in Nederland een fabriek te bouwen. Ook toen speelde de vesti gingsplaats een grote rol. Het werd Waalwijk dat men als centrum voor de schoen- en lederindustrie prefe reerde boven 't Botlekgebied en Den Bosch. Ook de aanwezigheid van de Middelbare Vakschool speelde een belangrijke rol. Stahl beschikt over volledig gediplomeerde medewerkers. De produkten worden vanuit Waal wijk naar 45 landen in Europa, Azië en Afrika geëxporteerd. Het Ameri kaanse moederbedrijf verzorgt de overige werelddelen. Het bedrijf in Waalwijk werd in 1962 belangrijk uitgebreid. In dat jaar startte men ook met Polyvinyl Chemie Holland in Waal wijk. In de Stahl-groep in Amerika was men al eerder met een Polyvinyl- fabriek begonnen, hoofdzakelijk als toeleveringsbedrijven van polymeren voor de Stahl-fabriek. Ruim 80% van de produktie van Polyvinyl gaat ook naar Stahl, dat oorspronkelijk uitsluitend voor de lederindustrie werkte maar nu ook tal van andere produkten maakt, zoals zelf-glans- wassen voor de vloerwasindustrie in Nederland, België en Duitsland. Ook verf neemt een belangrijke plaats 'in. Het Waalwijkse concern neemt 10% van de totale export van de Nederlandse verfindustrie voor haar rekening. Kortgeleden werd de produktie-ruimte met 150% uitge breid. Dit schiep de mogelijkheid 2 nieuwe produkten op te nemen. Een hiervan is de urethanen-chemie, met betere eigenschappen dan de nog veel gebruikte polymeren. Deze urethanen worden gebruikt voor het vervaardi gen van een nieuw soort vloer. Op elke ondergrond kan men kleurrijke schilfers strooien en met de vloeistof overgieten waarna een pracht vloer ontstaat. Is men er op uitgekeken dan kan zonder veel moeite een nieuwe vloer worden gegoten. Polyvinyl verwacht van deze vloer- bouw nog al wat. In een fabrieks complex worden ook acrylaat-lakken ontwikkeld, een hulp-grondstof voor de verfindustrie, in het bijzonder voor autolakken. Deze acrylaat-lak- Beelden van de nieuwbouw op het huidige complex van Polyvinyl Chemie Holland N.V. en van Stahl Chemical Industries N.V. aan de Zomerdijk weg in Waalwijk. Beide bedrijven grenzen aan de nieuwe haven ken zijn hoofdzakelijk voor de export bestemd. De direktie van het Waalwijkse concern heeft de mogelijkheden die er in Europa lagen goed benut. Er werden twee fabrieken buiten Neder land gebouwd. Een in Spanje, nabij Barcelona, waar zo'n 60 arbeids krachten werken die de produktie van Spanje, Portugal en Noord - West Afrika voor hun rekeningen nemen. Een tweede fabriek staat in Enge land, bestemd voor afzet op de En gelse markt. Daarnaast is er een ver koopkantoor in Duitsland. Men ex porteert voor vele tientallen miljoe nen. Het vervoer van de grondstoffen en produkten geschiedt voornamelijk over de weg door transportbedrijf Appels. Deze Waalwijkse vervoers onderneming heeft ook een speciale tankauto voor 't Stahl- en Polyvinyl- concern aangeschaft. Van 10 werk nemers in 1955 is de personeelssterk te opgelopen tot 110. Hieronder zijn 25 gediplomeerde looiers. Men be schikt over uitstekend geschoold per soneel, wat duidelijk blijkt uit de sa laris-lijsten: 50% verdient meer dan f. 10.000,-. Beatrice Foods Company in Ame rika is een holdingscompagny met 432 fabrieken over de gehele wereld en in alle bedrijfstakken die een per soneelssterkte van 21.776 werkne mers omvatten. Begin 1955 trad het Stahl-concern tot Beatrice Foods toe. De zelfstandigheid van de bedrijven, waaronder ook het Waalwijkse be drijf, ging met deze fusie echter niet verloren. Integendeel, de mogelijkhe den namen toe. Beatrice Foods Com pany - met een hoofdzetel in Chi cago - haalde vorig jaar een netto verkoop van ruim 1 miljard dollar, waarmee het concern bij de 100 top bedrijven van Amerika ging behoren. De uitbreidingen van Stahl en Po lyvinyl zijn ook de gemeente diensten niet ongemerkt voorbij gegaan. Het concern is de eerste groot aardgas verbruiker in Waalwijk geworden. De afname van het gas is zelfs zo groot dat de gasleidingen niet toereikend waren. Door Gemeentewerken wor den dan ook een nieuwe toevoerpij- pen aangelegd. Bijzonder kostbaar zijn ook de brandverzekeringen. De maatschap pijen stellen strenge eisen voorwat de brandbeveiliging betreft. Zo is het hele Polyvinyl-gebouw van nieuwe brandvrije muren voorzien, en heeft men een Sprinkler-installatie aange legd, die met 2 pompen op de haven is aangesloten. Voor beide bedrijven is ook 'n nood-agregaat beschikbaar, zodat men niet zonder stroom komt te zitten. Als de gemeenteraad volgende week woensdag mee kan gaan met het voorstel van B. en W. en de 40.000 m2 grond verkoopt, kunnen de heren Bernards en Levenbach aan de nieu we uitbreidingsplannen gaan werken. Aan de overzijde van beide bedrijven ONT WIKKELINGSHULP In het grote gezin van een hele wereldbevolking heb je arme en rijke mensen; de arme zou je de minder-ontwikkelde kunnen noemen en de rijke de meer-ontwikkelde. Het gaat er nu om, dat de rijke mens de arme mens helpt, om zelfstandig te ivorden, om op eigen benen door het leven te kunnen gaan. Wil in het grote wereldgezin de hulp van de rijke bij de arme tot zijn recht komen, dan zal er een klimaat, een sfeer van wederzijds vertrouwen moeten bestaan. De rijke zal het eerlijk moeten ménen met de arme; hij zal nooit de les mogen voorschrijven; hij zal ook nooit mogen pronken met zijn goede diensten; hij zal klein moeten worden en op de tweede plaats moeten willen treden, zodat de arme langzaam maar zeker uit zijn hulpeloze situatie omhoog kan groeien en tot volle ontplooiing van eigen mogelijkheden kan komen; de rijke zal er respect voor moeten hebben, ivanneer de arme een andere koers kiest dan hij graag ge zien had. Het zal hem offers kosten. Maar dat is dan ook de con sequentie van zijn handvest, dat alle mensen gelijke rechten hebben I Deze week staan onze Nederlandse missionarissen voor het voet licht. Ze hebben het verdiend! Als er weer lintjes uitgedeeld worden, zouden zij voorop mogen staan. Maar ze hebben er geen behoefte aan. Zij zijn voor die arme een vader en een moeder geweest, en nog steeds! Zij hebben zichzelf vergeten; en hun geluk was het ge luk van die arme. Het lijkt me, dat er nog nooit beter en verant woorder ontwikkelingswerk geboden is dan juist door onze missio narissen. De persoonlijke noot, die zo uiterst belangrijk is in dit proces van vorming, heeft bij hen nooit ontbroken. En juist dat heeft di.e arme herkent; hij proefde de geest, van waaruit men ge komen was, en voor zijn gevoel was hij een van zijn volk. Het zou bijzonder oneerlijk zijn om dit prachtige werk alleen maar naar zijn fouten te beoordelennatuurlijk heeft men die gemaakt; maar wat wil )e, onder dergelijke primiteve omstandigheden met een ont stellend tekort aan financiële middelen. Eén fout hebben ze in ieder geval niet gemaakt, dat het hun ontbrak aan de juiste (intentie Als wij, die thuis blijven ergens onze representanten zoeken, waarin we a.h.w. present willen zijn bij die arme mens, dan is uw steun en uw hulp bij onze missionarissen in veilige handen. N.B.: Volgende week vrijdag 7 juni beleg ik voor de leden van het bedrijfsapostolaat een avond over Afrika, aan de hand van dia s en een film. Deze avond begint om 8 uur en. wordt gehouden in een bovenzaal van de Theresiaschool, Wilhel- minastraat 7, ingang kleine deur bij de rolschaatsbaan. Ook andere mensen, die hiervoor belangstelling hebben, zijn van harte welkom L. VAN BERKEL komt een groot gezamenlijk magazijn, dat de totale overdekte opslagruimte op 4500 m2 gaat brengen. Ook is een gedeelte bestemd voor nieuwe pro duktie units en voor een nieuw kan toorpand dat geheel 'in laagbouw wordt opgetrokken. Op het perceel is dan nog ruimte voor de eventuele vestiging van een van de bedrijven van Beatrice Foods Company. Aan gezien in het verkoopcontract een bouwplicht van 2 jaar is opgenomen, zal met de uitbreiding zo spoedig mogelijk worden begonnen. BRILLENSPECIAALZAAK v/h Tausch Grotestraat 231, Waalwijk Telefoon 3866 „Polaroid" is het handelsmerk van (PolaroidCorp .Cambridge.Mass.U.S A. De heer Dr. G. Abeln, direkteur van de Economische Voorlichtings dienst heeft heden een bezoek ge bracht aan het gebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noordbrabant. Ilij was voor dit bezoek uitgenodigd door het Bestuur der Kamer. De heer Abeln heeft zich op de hoogte gesteld van liet sterke internationale karakter van het bedrijfsleven, dat in dit deel van Brabant is gevestigd. In de morgenuren heeft de heer Abeln, daarbij vergezeld van de Se cretaris der Kamer, drs. W. G. A. Smits en de eerste medewerker der Kamer, drs. Th. B. de Haan, een be zoek gebracht aan Lips N.V. te Drunen. In de middag zijn bezoe ken afgelegd bij de N.V. Kon.inkl. Chroomlederfabriek „De Amstel", v.h. L. S. Gompen te Waalwijk en bij Ballemans' Meubelfabrieken N.V. te Dongen. Het Bestuur der Kamer heeft de heer Abeln 's middags een lunch aangeboden. Tijdens deze lunch is met de heer Abeln van ge dachten gewisseld over de export consulent, die spoedig in dienst van de Kamer zal treden. - Na het debat in de Tweede Kamer heeft minister-president De Jong meegedeeld, dat de regering is te ruggekomen op haar besluit om 't volgend jaar een loonpauze van 'n half jaar door te voeren. Al vindt de regering deze loonpauze doel treffend, zij heeft er begrip voor dat men dit wil uitstellen tot het najaar, wanneer de toestand voor '69 beter kan worden beoordeeld. Hij erkende dat het onjuist in de loonnota was geweest te spreken was „dat besloten" was een loon stop in te voeren, daar de beslis sing vanzelf aan de Kamer is.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1