waaLwij kse en lAnqstRAAtse couRAnt Er zit veel vaart achter plannen gemeenschapshuis in Kaatsheuvel Samenvoeging Vleeskeuringskringen Waalwijk, Land van Heusden en Altena en de Biesbosch 7,15 44,95 1968 ^Pinkóteren BELANGRIJKE FASE IN PLAN „DE WERFT' JÉ 'de-werft' STOFZUIGERSLANGEN DROOGKAPPEN FA. HENDRIKS GEMEENTERAAD SPRANG-CAPELLE 1 Tijdelijk speciale aanbiedingen diverse maten tegen de lage prijs van 10% 7,95 0,80 PHILIPS vanaf 59,95 voor 49,95 - 10 5,- Plannen ingediend bij gemeentebestuur Kaarten op tafel Ook bevolking aktief Akïiviteiten Leeuwenpark in Beekse Bergen met Pinksteren open EXTRA PERSONEEL NODIG Order van Ministe rie van Defensie van 8 miljoen gulden voor Windsor Dongen VRIJDAG 31 MEI 1968 89e JAARGANG No. 44 De tcho vAn het Zuióen Jitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' L. ALLEEN BIJ Grotestraat 149, Waalwijk, Tel, 4564 De nieuwbouwplannen van „De Werft" Voor iedereen die er niet direct bij betrokken is, zal het onbegrijpelijk zijn dat er reeds zo lang veel tam-tam wordt gemaakt rond de Werft, zonder dat er één steen verplaatst is. Ingewijden weten echter hoe lang de weg langs de diverse instanties is, en welke zaken er zorgvuldig uitge zocht moeten worden, voordat men aan verwezenlijking kan beginnen. Vergelijking met soortgelijke projecten elders doet zien dat er een be wonderenswaardige vaart zit achter de plannen voor het gemeenschaps huis in Kaatsheuvel. Iets daarvan zal naar buiten toe blijken door de be langrijke fase waarin het project nu gekomen is. Het plan is namelijk 'ingediend bij het gemeentebestuur voor toekenning van de onontbeerlijke gemeentelijke subsidie. In de eerstkomende gemeen teraadsvergadering zal blijken in hoe verre de vertegenwoordigers van de bevolking de belangen van de ge meenschap en lange termijn verstaan. Dat de bevolking zelf oog heeft voor die belangen blijkt uit het enthousi asme waarmee de oud-papier-aktie van start 'is gegaan: 2500-3000 kg. per eenderde deel van de plaats, dus per week ,is toch niet mis. Overigens is ook de persoonlijke bijval voor het streven van het Werft- bestuur een voortdurende stimulans, die nog steeds groeit. In besprekin gen met belangen-groepen die in eer ste instantie nogal huiverig stonden tegenover de komst van de Werft, is ook bij wensen begrip ontmoet voor de noodzaak en voor de mogelijkheid van functioneren naast de bestaande accomodaties in Gildenbond en Kin kenpolder. Veel misverstanden bleken er te bestaan omtrent ontstaan en groei van de plannen en omtrent de opstelling van het Werft-bestuur te genover instellingen, die reeds een respectabele staat van dienst hebben in het bedienen van een stuk sociaal- cultureel werk. De kaarten liggen open op tafel en in gezamenlijk beraad kan nu gezocht worden naar structuren die een opti maal functioneren kunnen garande ren. Alles in'dienst van de leefbaar heid van Kaatsheuvel, nu en in de toekomst. Niet dat iedereen 't woon- en leefklimaat in Kaatsheuvel als zo beroerd ervaart, maar slechts verge lijking met gelijkwaardige plaatsen in Brabant leert iets over hoe het had moeten zijn. Nog afgezien van hoe 't had kunnen zijn, als nietvult U zelf maar in. Juist tegen die laatste gedachte heeft het Werft-bestuur zich van meet af aan hevig gekeerd, zich daarin sterk gesteund wetend door o.a. de burgemeester. We leven nü, en de mensen van nü dragen de vol ledige verantwoordelijkheid voor hoe het in de nabije toekomst zal zijn, óók in Kaatsheuvel. En juist tegen die achtergrond moet de Werft gezien worden. Op de presentatie-avond die in december vorig jaar gehouden werd, bleek die gedachte een groot enthousiastme los te kunnen slaan. Tientallen personen boden graag hun medewerking aan. Inmiddels zijn er reeds diverse groepen aan het werk gegaan om een gedeelte van de problematiek op te lossen. Een programmaraad is met 'n ongelooflijk enthousiasme aan de slag gegaan. Een jeugd-werkgroep bezint zich over de mogelijkheden de jeugd zich intensief betrokken te laten voe len bij de Werft. Diverse groepen die geacht kunnen worden een bepaalde wijk of interssegroep te vertegen woordigen zijn in het overleg betrok ken. Kortom: een behoorlijk deel van de bevolking is reeds rechtstreeks be trokken bij de realisatie en bij de toe komstige benutting van het gemeen schapshuis. Van de zijde van de gees telijkheid is het enthousiasme reeds genoeg gebleken doordat van de zijde van pastoor Van de Spijker, als voor zitter van het kerkbestuur, het voor malige patronaatsgebouw en de om liggende grond beschikbaar werd ge steld. Burgemeester van Erp heeft van 't begin af zich in hoge mate geïnteres seerd getoond en zijn enthousiasme altijd stimulerend laten werken, zon der regelend ten aanzien van dit par ticulier initiatief te zijn opgetreden. Hoe er tenslotte de bevolking zelf tegenover staat, werd boven reeds ge memoreerd. Dit unanieme enthousias me is dan ook om twee redenen ver klaarbaar. Enerzijds is het vanzelf sprekend dat men onwillekeurig ver gelijkingen trekt met omliggende plaatsen die wel beschikken over ac- comodatie in deze zin, zoals Loon op Zand, Sprang-Capelle, Vlijmen, Ber- kel-Enschot enz., allemaal plaatsen die duidelijk kleiner zijn dan Kaats heuvel, om dus nog niet eens te pra ten over plaatsen als Waalwijk, Oos terhout etc. die zich in ongeveer 20 jaar duidelijk gedistancieerd hebben van het niveau van Kaatsheuvel. An derzijds ziet iedereen duidelijk in de plannen zoals die en nu liggen, de mogelijkheden om in onze plaats in een stroomversnelling te komen wat betreft de verdere ontwikkeling van het gemeenschapsleven. Het gebouw is er dan ook naar. Architectonisch wordt het een bijzonder evenwichtig gebouw. Functioneel beantwoordt het aan de hoogste eisen. De reeds eerder genoemde pro grammaraad is ontstaan doordat het Stichtingsbestuur zich enige tijd ge leden splitste in een exploitatie-com missie en een programma-commissie, ivelke laatste uitgebreid werd met 'n tiental mensen, die daartoe graag be reid waren. De programmaraad houdt zich al geruime tijd bezig met de pro grammering en voorbereiding van ac tiviteiten die in het gebouw een te huis kunnen vinden. Daarbij is accent gelegd op activi teiten die nieuw zijn voor Kaatsheu vel en, door een typisch Kaatsheuvels karakter, wellicht zelfs uniek. Deze activiteiten bestrijken vele sectoren, waarvan wij noemen: jeugd- en jon- gerenactiviteiten, instuifs, soosen en teach-in's, seizoen-evenementen, ge meenschapsvieringen, culturele mani festaties, contactavonden, cursussen, hobby-clubs, algemeen vormend mu ziekonderwijs, zielzorgactiviteiten, denksporten, open-bejaardenwerk, ontmoetingscentrum voor alle leef- tijds- en interessegroepen. Het ligt in de bedoeling dat de bedoeling dat de werkzaamheden van de programmaraad mettertijd begeleid zullen worden door een sociaal-cultu- reel-opbouwwerker, dus deskundig en professioneel. Het totaal-plan van de Werft omvat ook een openbare lees zaal- en uitleenbibliotheek, welke met het feitelijke gemeenschapshuis een duidelijk architectonische en functio nele eenheid vormt. Het wachten is slechts op het formeren van een Bi bliotheek-Stichting, die bij de uitein delijke totstandkoming van deze voor ziening een eigen inbreng kan heb ben. Het plan, zoals ingediend bij het gemeentebestuur, is in vooroverleg geweest bij de provinciale directie van Maatschappelijk Werk en die van Volksuniversiteit, en daar is zonder voorbehoud of kritiek goedgekeurd. Hieraan moet grote waarde worden gehecht, omdat deze instanties in laatste termijn de Minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk moeten adviseren omtrent toe kenning van de rijkssubsidie. Na aan vaarding van dit plan door de ge meenteraad, hetgeen, hoe kan het an ders, spoedig te verwachten is, is 't wachten alleen nog op toekenning van de rijkssubsidie om met de bouw te kunnen beginnen. Met 17 andere gemeenten die hier over zullen moeten beslissen, zal de gemeenteraad van Sprang-Capelle in zijn a.s. vrijdagavond te houden open bare vergadering moeten beslissen over het voorstel tot samenvoeging van de Vleeskeuringskringen Waal wijk, waarbij Sprang-Capelle thans is aangesloten, en het Land van Heus den en Altena en de Biesbosch. Uit besprekingen die hieraan zijn vooraf gegaan is naar de mening van burge meester en wethouders gebleken dat samenvoeging zowel organisatorisch als financieel voordelen biedt. Tot de nieuwe kring zullen gaan behoren de gemeenten Drunen, Loon op Zand, Raamsdonk, Sprang-Capel le, Waalwijk en Waspik, die tot nu toe de kring Waalwijk uitmaakten, en Almkerk, Dussen, Eethen, Giessen, Heusden, Rijswijk, Veen, Werken dam, Woudrichem en Wijk en Aal burg, die in de kring Land van Heus den en de Biesbosch waren verenigd, 't Nieuwe rechtspersoonlijkheid bezit tende lichaam zal de naam gaan dra gen: „Vleeskeuringsdienst de Lang straat en het Land van Heusden en Altena" en zal worden gevestigd te Waalwijk, zulks om praktische rede nen, daar deze gemeente beschikt over een eigen slachthuis. De aanslui ting houdt voor de slagers uit Sprang- Capelle niet de verplichting in van 't slachthuis te Waalwijk gebruik te ma ken. De aangesloten gemeenten kun nen wel een dergelijke verplichting voorschrijven, maar voor Sprang-Ca- pele bestaat daaraan naar de mening van B. en W. geen behoefte. De samenvoeging levert voor de aangesloten gemeenten drie belang rijke voordelen op, nl. dat praktisch alle besluiten de dienstbetreffende door een centraal orgaan waarin alle 17 gemeenten zijn vertegenwoordigd worden genomen, de werkverdeling van het keuringspersoneel zal doel matiger zijn uit te voeren en het uit gavenniveau van de gecombineerde diensten zal verhoudingsgewijs bedui dend lager liggen dan bij handhaving van twee afzonderlijke diensten. Er is nl. slechts één dierenarts nodig, terwijl het thans in dienst zijnde keu ringspersoneel door de nieuwe dienst zal worden overgenomen. VASTSTELLING BOUWVERORDENING De raad zal verder de nieuwe „Bouwverordening" hebben vast te stellen, omdat deze voor 1 augustus dient te worden aangepast aan de be palingen van de in werking getreden Woningwet. Door de adviescommis sie ingesteld door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is een mo del-bouwverordening ontworpen, met verzoek dit model, behoudens de no dige toepassingen in verband met 't karakter der gemeente, vast te stellen. B. en W. stellen de raad hierbij een aantal noodzakelijk geachte wijzigin gen voor. Op 1 november 1967 is de Drank en Horecawet in werking getreden, met dien verstande dat voor bestaan de vergunnings- en verlofslokaliteiten deze wet pas per 1 januari 1969 van kracht wordt, maar dat nieuwe aan vragen in alle opzichten volledig aan de nieuwe wet moeten voldoen. Bij de nieuwe wet is het aantal inrichtingen niet meer aan een maximum gebon den, zodat ieder, die aan de gestelde eisen voldoet, een vergunning voor 'n Horecabedrijf kan krijgen. Evenals de oude wet verleent de nieuwe aan de gemeentebesturen de bevoegdheid bij verordening aanvullende bepalin gen vast te stellen. Zo wordt hierbij voorgesteld een regeling vast te stel len met betrekking tot het instellen van beroep tegen een besluit van de burgemeester tot weigering of intrek king van een toestemming tot dansen. Mochten zich excessen voordoen dan zullen B. en W. niet aarzelen de raad geëigende maatregelen voor te stellen. Het college stelt de raad voor een conceptverordening vast te stellen, waarin verschillende voorschriften v/orden vastgelegd. De verdere agendapunten behelzen onder meer een gedeelte van het voet pad „Achter de Hoventen Zuiden van de Kerkstraat aan het openbaar verkeer te onttrekken, verpachting van gronden, ruiling van grond, aan- en verkoop van grond en het over dragen in eigendom van gronden voor de bouw van de nieuwe Christelijke scholen te Capelle en Sprang aan de betrokken schoolbesturen. Ook Midden-Brabant heeft nu zijn leeuwenpark. Met de Pinksterdagen gaan de poorten van dit leeuwenpark op het recreatieoord De Beekse Ber gen, bij Tilburg en H'ilvarenbeek, open. Op een natuurgebied van 40 ha. worden voorlopig 32 leeuwen losgela ten. Het is de bedoeling dat dit aan tal tot 50 wordt uitgebreid. Er zijn j extra beveiligingsmaatregelen geno men voor het publiek, ^len rekent voor de Pinksterdagen op grote be langstelling. - Er is in Brussel een akkoord be reikt over de zuivelprijzen in de EEG-landen. Voor ons betekent dat hogere prijzen voor boter en kaas; dit geldt hetzelfde voor vlees en melk en gelijke inkomsten voor de veehouders. In 't najaar komt er een grote partij koelhuis- boter op de markt. - Sinds de regering de faciliteiten regeling voor het aantrekken van industrie op Tilburg van toepas sing heeft verklaard, heeft het ge meentebestuur contact gehad met 33 bedrijven. Tot nu toe hebben vijf bedrijven een voorlopige of definitieve aanvrage ingediend teneinde de investeringspremie te ontvangen. X Twee vrije dagen, mooi weer, een beetje geld 'en een goede gezondheid, dat zijn wel de beste wensen, die de meesten voor de Pinksterdagen koeste- ren. Wanneer deze dagen voor- 4 bij zijn zullen velen beamen J dat zij tegen Pinksteren aan keken als tegen een lang week end, waarin zoveel kan voor vallen. Dat gebeurt dan ook. Met gemengde gevoelens lezen we dinsdag in de krant over geleverde sportprestatie's, over kampioenschappen, maar ook over de vele doden, die geval len zijn op de weg en in de oor logen. Ook lezen we weer over betogingen. Pinksteren is voor dit alles een ideale tijd. En ergens weten we dat Pinkste ren moet bestaan in het vaste geloof, dat de wereld zal ver anderen en het patroon der verlossing er op zal worden ge drukt. WAALWIJK - Het Ministerie van Defensie heeft een belangrijke order geplaatst bij Windsor Schoenfabriek C. van Loon N.V. in Dongen. Dit be drijf heeft opdracht gekregen 250- duizend paar gevechtslaarzen te leve ren, voor een totale waarde van ruim 8 miljoen gulden. De laarzen moeten binnen twee jaar geleverd worden. Nog dit jaar moeten de eerste 4000 paar gereed zijn. Windsor zal hier voor extra personeel gaan aantrek ken. Men verwacht zo'n 50-70 nieu we arbeidskrachten nodig te hebben. In september zal met de werving hiervan worden begonnen. Het is de eerste maal - zo verna men wij van de Fed. van Ned. Schoenfabrikanten - dat de order bij een Nederlands bedrijf wordt ge plaatst. Voorheen werden de laarzen uit België betrokken. Op aandringen van de Federatie en van het Ministe rie van Economische Zaken besloot 't Ministerie van Defensie ditmaal de opdracht aan een Nederlands bedrijf te verstrekken. Voor de werkgelegen heid in de schoenindustrie van de Langstraat een belangrijke steun. - Minister Roolvink (sociale zaken) deelde in de Kamer bij 't loonde- bat nog mee een einde te willen maken aan de officiële toestro ming van buitenlandse arbeiders en dat er in ons land niet 90.000, maar 61.000 echte werklozen zijn. De Kamer verwierp de motie Den Uyl om 250 in plaats van 150 mil joen voor de werkloosheidsbestrij ding, en de andere motie over be lastingvrijstelling werd aangehou den. - In Parijs is de revolutie nog in volle gang. President de Gaulle is plotseling naar zijn buitenverblijf vertrokken en men denkt dat hij zal aftreden. De volksstemming zal wel niet doorgaan en de toe stand wordt van uur tot uur erger. - In Burgers Dierenpark bij Arnhem heeft een leeuw een toerist uit Finland, die tegen de voorschiften in het raampje van zijn auto open gezet had om te filmen, uit de auto getrokken en 15 meter mee gesleurd en ernstig gewond. Met schuimblussers konden de park wachters de dieren verdrijven en de man nog redden. - Een Hagenaar heeft aan de politie bekend 148 inbraken te hebben gepleegd met een opbrengst van f. 100.000,- en een schade van minstens 2 ton.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 21